Marshall-hulp wordt defensie-steun Concertgebouw-conflict opgelost VERZETSLEIDER VERMEYLEN WIST ZON WEETJE WEL NDER Waardevol Communistisch offensief Lawines over Zwitserland Het voorspel van het drama in Baarle-Hertog gende schotels Ieders eigen inspanning van invloed bij de verdeling Controle wordt scherper De Beer gromt tegen Noorwegen Onderhoud met Ir. Staf Bosbranden in Australië Vliegende schotels bestaan Bestrijding aardappelmoeheid Spaans anarchisten vliegtuig en mg. ant, vis of haan iet met bloemen DAGBLAD VOOR ZEELAND William Foster over de toekomst Grondstof fenvoor zie- ning moeilijk AUTORIJDER gedood in Zeeland Andersen wil zijn Europese medaille teruggeven Op het centrale front in Korea Iets minder zacht OPNIEUW DERTIEN SLACHTOFFERS „Per steltdoor het plafond Oosters sprookje van Nederlandse bloemen Paulina uit Yerseke had het makkelijk iter inmiddels wel zoveel omvang, de opleiding en van deze „politietroe- geworden dat ook deze wering gevoeglijk naar fabelen verwezen kan Russisch bevel staande werd geformeerd in het e zgn. „Hauptverwaltung ing". Het is tussen de 100 man sterk. Alle man- )ben een infanterie-, ar- nkopleiding gehad en zij over machinegeweren, uchtdoelgeschut, mortie- KADERSCHOLEN. worden opgeleid in een 1 opleidingskampen, de chaften", terwijl voorts rscholen worden opge- eenheid is uitgerust met teriewapens. school is een Russisch onden die de kampcom- zijde staat en van advies ansehappen leren omgaan ie middelzware tanks die 1 ter beschikking zijn ge- itse generaal die aan het van dit nieuwe Duitse antwoording schuldig aan generaal. kaderschool ontvangen )0 Oostduitsers een offi- g. Zij zijn ingedeeld in i, elk van ongeveer 100 or een bepaald onderdeel ist een speciale opleiding zijn niet alleen infarrte- ie- en tankscholen, doch ;at er een opleiddngsinsti- de zgn. „polit-kulturoffi- in het nieuwe Duitse le- irtgelijke taak vervullen «commissarissen in het ger. Zij ziin nameliik e verantwoordelijk voor scholing van de man ke opleidingskampen zijn wijze ingericht ais de op alen die wij hier in het innen. Iedere eenheid, is eld in een aantal zgn. kom- :ze eenheden zijn uitgerust lichte wapens, lichte en fchinegeweren, mortieren, zelfs met een kaliber van ite artillerie en Russische ZAISSER van het Oostduitse leger voornamelijk uit militai- inder Generaal Wilhelm liend hebben toen deze naam van „Generaal Go- de Spaanse burgeroorlog .oorgev.interde Duitse com- ie tussen '33 en '45 in vrU- ingschap in de Sovjet-XJnie en gewezen officieren van leger die uit de Russische igenkampen ontslagen wer- arwaarde dat zij drenst na- Oostduitse leger, pleiding van recruten en wordt de nadruk gelegd itieke scholing. Hiervoor „Politkulturoffiziere" icr- ar, schappen zich ook in hun met politieke vraagstukken zighouden. Niet alleen s ®at uitse leger in feite ondér ■evel, doch tevens zijn aan lingskampen en -scholen officieren verbonden, die in het zeil houden en van p en laten nauwkeurig op zijn. Deze officieren, door s „Sovietniks" genoemd dienst het gewone Duitse >rm. politieke opvoeding van tse leger de Russische auto- ;el wat hoofdbrekens kost tijd lot het gewenste resul- bliikt wel uit het grote ertie. Het aantal deserteurs aanndclljks van 20 lot 80. ■n van hen trachten West- binnen tc komen, eze deserteurs bevinden zich spionnen en ar.dere lieden ie Russen waardevolle in- trachten te verzamelen. If millioen Afrikaanse dor en trekken in de Goudkust us om candidaten te kiezen. rter bij districtsverkiezingen enwoordigers voor het par- llen worden gekozen. Om 't 1 van de stemmen bij deze volksstemming ook voor ten mogelijk te maken, de stemkaart iedere candi- igenwoordigd door een kleur Imbool, veelal bestaande uit ing van een olifant, een vis an. Deze verschillende kleu- nbolen worden vóór de aan- de stemming door de can- in de kiezers vertoond. JDUCTIEWAARDE af kwe- ran de Nederlandse bloomis- >pt ner jaar ongeveer zestig juiden. In de eer- te jaren og gaf het Nederlandse volk !0 millioen gulden per jaar ïen en planten uit, gerekend aar klcinhandelprijzen. Deze zijn in de laatste jaren aan- rindcr geworden. De export nisteryproducten steeg cen- inderhalf millioen guide'1 in eventien en een halt millioen van dode pilote" Afnka worden tegen*00'"" s wat men daar no»'" •ings" (vliegende s-' ec pie :ns ■genomen. 'e.s hebben daaivoor nu.n - iring. Wij lezen m „Die va „Ons leef in die t>'J ;a_ Jierings. Van Neef E» - Boksburg, het ek n in iedeling in die verban I ont dat die naturelle al MM •klaring daaivooi I illekonstabel het Jan hom gesê dat die vheènde aiks anders is as die 8 asles wat in die oorlog„vlaai_ gadrybe" (vliegmachines be fel en toe gedood Is en ncu >r" in die lug spog Dis daai ie goed so vinn'g kan vlieg, mtu-el /taaraan to* se n ver ZEVENDE JAARGANG No. 1919 Ui,„ave: N V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778 Redactieraad. A. F. J Aernoudts, jjv Hootegem. Mr. Dr. A J. J. M. Mes, Mr. H B L. de Rechter, L. J. v 't Westende. Hoofdredacteur: J. J. H. A Bruna. Abonne mentsprijs by vooruitbet. f 4.55 per kwartaal, per post f 5.40, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) f 0.35. Losse nummers 10 cent. Postrek no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 13 FEBRUARI 1951 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.39 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuws» editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor* prijzen van de rubriek „1 Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek- Inzendingen op advertenties, welke dé uit» gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd» Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, WILLIAM FOSTER, de administratuer van het Plan-Marshall, heeft in Parijs enkele behartigenswaardige opmerkingen ge maakt over de steunverlening van de V. ,S. aan West-Europa. In het kort gezegd kwam dat hierop neer: de steun voor „niet-essen- tiële civiele doeleinden" zal nagenoeg geheel verdwijnen.. De de fensie-productie krijgt dan nog steun en moet zo hoog mogelijk worden opgevoerd. Wie het meeste produceert kan op de grootste steun rekenen. 0M li ET OFFICIËLE Sovjet-Russische partijblad „Prawda" beschuldigt Noorwegen er van het plan te heb ben deel te nemen aan een agressieve politiek. Het blad uit de beschuldiging in een commentaar op een kort geleden in gediend Noors wetsontwerp, „dat ten doel heeft agressors militaire bases te verlenen." „Noorwegen bewandelt de fatale weg, die tot voor het Noorse volk ge- vaarlijke consequenties zal leiden", aldus de agressieve Prawda. Westsingel 98, Telefoon no. 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. Telefoon no. 102. - (Bijbureau: OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Telefoon no. 35)7^ MOMENTEEL wordt door ver schillende Raden van Arbeid in Nederland een onderzoek ingesteld naar latente aanspraken op uitke ring van mensen, die een rente- kaart gehad hebben. Dit onderzoek heeft overal aan het licht gebracht, dat vele Neder landers de betekenis van hun rente- kaart vèr onderschatten. De onver schilligheid, welke de verzekerden aan de dag leggen heeft menigeen al veel schade berokkend, en zou dit nóg doen, ware het niet, dat ac tieve ambtenaren deze ..slapende* verzekeringen zoals deze in da vaktaal worden genoemd nader onderzochten. Hierbij dient te wor den opgemerkt, dat de opvatting van velen over „die drie gulden van de rentekaart", geheel mis plaatst is, temeer daar sinds 1 Oc tober 1948 de uitkeringen krach tens de Invaliditeitswet belangrijk zijn uitgebreid, waarbij zijn te noe men :de verdubbeling van de inva- liditeitsrente, de gezinstoeslag van 35 gulden per maand voor gehuwde kostwinners beneden 65 jaar en eventueel kinderbijslag van f 11.50 per maand voor de eerste twee en f 13.50 voor de volgende kinderen, ziekenfondsverzekering voor UIT VRIENDSCHAP en dank bood ons land aan Canada het schilderij „De Watermolen" van Hobbema aan. Ge ruchten zeiden, dat Canada in zijn Parlementsgebouwen geen plaats had voor de Hobbema. Een officiéél be richt zegt nu, dat het schilderij zelfs een ereplaats zal krijgen. EEN NIEUWE linkse arbeiderspartij, door 100 vooraanstaande oud-commu nisten en soc.-democraten in West- Duitsiand opgericht, wil „onafhanke lijk zijn van Oost, West, Stalin of Tito' De naam: Onafhankelijke Arbeiders' partij. DE OORLOGSCORRESPONDENT Jean de Prémonville van het Franse A.F.P. is aan het centrale front te Korea bij een actie gesneuveld. Hij is de 13e journalist, die om het leven kwam in Korea. PERKINS, de onderminister van Bui tenlandse Zaken in de V. S„ is in Joe- go-Slavië aangekomen. Hij zal bespre kingen voeren met Tito. „Ik kom als gewoon toerist", zei Perkins. ACHT COMMUNISTEN, waarvan Bondsdag-afgevaardigden, werden wegens illegale grensoverschrijding van Oost naar West gearresteerd, bij Helmstedt. DE JOH. VAN OLDENBARNEVELDT vertrok 10 Februari van Tandjong Priok met 500 thuis varende militai ren van de K. L. aan boord. DE DUITSE journalisten Betram en Wundshammer deden op hun vlucht rond de wereld (de eerste sinds de oorlog) als eerste haven Schiphol aan. Voor mr. d'Ailly hadden ze een brief bij zich van burgemeester Reuter als ..groet van vrij Berlijn aan de vrije wereld". PRINSES MARGRIET is voor 'n paar dagen opgenomen in het kinderzie kenhuis te Utrecht. Zij is in observa tie opgenomen in verband met een onderzoek van de stofwisseling. „DE HELD VAN SPIONKOP", kapi tein Henri Slegtkamp, overleed 77 jaar oud te Middelburg in Transvaal. Deze Nederlander van afkomst was een der beroemde helden uit de Boe renoorlog. IN DE STAATSLOTERIJ viel op num mer 11596 een prijs van f 20.000. HET EERSTE EI van een kievit vond gisteren de heer van Prooyen te Dor drecht Het exemplaar zal aan H. M de Koningin worden aangeboden. NU overeenkomstig Reuter zo nauwkeurig mogelijk te zeggen, wat Foster in Parijs vertelde, nog het volgende. De economische steun van de zijde van de V. S. aan West-Euro pa, zo zeide hij, zal voor niet-essen- tiële civiele doeleinden geheel ophou den of nagenoeg geheel verdwijnen. De zuivere steun voor economische herstel-doeleinden zal in de toekomst ongetwijfeld aanzienlijk kleiner zijn dan tot dusverre. Door middel van de E. C. A. zal Amerika echter het tweeledige doel blijven nastreven van handhaving van de economische kracht en van hand having van die elementen in de eco nomie, die bijdragen tot de defensie productie De zuiver economische Hij reed op defecte vrachtauto CEN ERNSTIG verkeersongeluk op de Rijksweg nabij Rilland-Bath eiste gisterenavond een mensenleven. Op de verkeersweg stond een defec te vrachtauto geladen met 12 ton bruine bonen. Toen de heer Kramer, vertegenwoordiger van de firma Sie- brand uit Kampen met zijn Volkswa gen de stilstaande vrachtauto naderde, moest hij plotseling voor een tegen ligger dimmen, waarop hij met volle vaart op de vrachtauto inreed. Het slachtoffer werd op slag gedood en de personenwagen totaal vernield. De overledene, afkomstig uit Leerdam, was 48 jaar en laat een vrouw en en kele kinderen achter. hulpbronnen van de vrije wereld moe ten in hun geheel aan de defensie politiek worden gewijd, aldus Foster. Ten aanzien van de grondstoffen- voorziening verklaarde hij, dat het zeer moeilijk is te zeggen, hoe de ver deling zal worden. Er zal in ieder ge val niet voldoende van alle grondstof fen zijn om in alle behoeften te voor zien, zelfs niet de behoeften van be paalde urgente programma's. Foster gelooft, dat de maatregelen, die de afzonderlijke landen nemen, om hun productie in overeenstemming te brengen met de behoeften voor hun herbewapening en met hun essentiële behoeften van zeer veel invloed zul len zijn op hun toewijzingen. Sommi ge landen maken goede voortgang bij het aanpassen van hun productie, zo besloot hij. LJJALMAL ANDERSEN, Europees n en wereldkampioen hardrijden, is van plan zijn Europese medaille te rug te geven. Hij zou hiermee willen protesteren tegen de scherpe critiek van de S. U. op de Noorse scheids rechter Reidar Gudmundsson, die de leiding had bij de Europese kampi oenschappen te Oslo. Bij het vermaarde incident op de 10.000 meter heeft Andersen, naar men zich herinnert, een van zijn schaatsen beschadigd, toen hij in aanraking kwam met een ijzeren paaltje langs de baan. Volgens zekere berichten uit Davos zou de I.S.U. Gudmundsson niet zijn houding bij dit incident verwijten men weet dat Anderson mocht over rijden maar wel zijn verzuim om de paaltjes vóór de wedstrijden te doen verwijderen. RUIM VIJFTIG DUIZEND man communistische Chinese en Noord-Koreaanse troepen, die Maandag in de centrale frontsector een tegenoffensief hebben ingezet, drongen de oprukkende V.N. troe pen in het centrum 11 km. terug, omsingelden 3 vooruitgeschoven eenheden en dreigen door te breken naar de van vitaal belang zijnde stad Wondjoe. In de Westelijke frontsector nam Maandag de tegenstand der commu nisten plotseling toe. De troepen der verbondenen moesten hier, onder zware vijandelijk druk, terugtrekken op de Zuidelijke oever van de Han. Bekend is dat vele communistische militairen er in het gebied van Se oel in zijn geslaagd de oprukkende verbondenen te ontwijken. Een woordvoerder van het Ameri kaanse leger verklaarde te Tokio, dat vele colonnes der communisten de vleugels der geallieerden hebben ont trokken, door de geallieerde stellingen zijn gesijpeld en wegversperringen in de rug der geallieerden hebben opge worpen. DE OVERSCHRIJDING. r)E AAN DE OOSTKUST over de 38e breedtegraad getrokken sectie is inmiddels teruggekeerd. Men spreekt thans van een „tactische manoeuvre". Overigens heeft Attlee gisteren in het DE BRANDWEERLIEDEN, die Vrijdag te Vlaardingen zo tragisch om het leven kwamen, zijn van morgen onder overweldigende be langstelling ter aarde besteld. Van alle openbare gebouwen en bij vele burgers woeien de vlaggen halfstok. SEN TWEEDE HART zou prof. Demi- chof in Moskou in een rat hebben „gemonteerd." Toen dit hart functio- ÏÜtf nam hij het oorspronkelijke .Wig' denkt dit ook bij men sen te kunnen gaan doen. 5AHHtN. MUIZEN verslinden jaarlijks f 30 millioen van onze kost bare voorraden. Er zijn weer streek- acties op komst. Dus: met man en macht „Op ter verdelging!" Weersverwachting, geldig tot hedenavond: Koude ochtend met plaatselijk 1 mist. Over het algemeen toene- J nemende bewolking met voorna- 2 melijk in het Oosten van het J land kans op enige regen. Matige i Oostelijke wind. Iets minder zacht. Vandaag: Zon onder 17.48 uur. t Morgen: Zon op 7.59 uur. Maan i op 10.28 uur. Maan onder 3.01 l uur. QPNIEUW eisten lawines in Zwitserland slachtoffers. AIROLO: zes do den, vier personen nog bedolven, twee gewonden. FRASCO: zes do den. ONSERONE: een dode. Bovendien werd de St. Gothardpas geblok keerd door de sneeuwmassa. De expres-trein naar Amsterdam was de laatste, die doorkwam, zij het met zeven uur vertraging. Op het in het Zwitserse Kanton Tes- sino kwam in de nacht van Zondag op Maandag de lawine als een hevige donderslag neer. Gedeeltelijk was reeds Zondagavond het dorp geëva cueerd. Maar juist het veilig geachte deel van het dorp werd door de la wine, die bij de dorpskerk tot stil stand kwam, getroffen. Tien mensen werden bedolven, waarvan er zes niet meer konden worden gered. In het dal Verzasca in hetzelfde kanton werd het dorp Frasco door 'n lawine getroffen. Zestien personen werden levend begraven. Skiërs meld den, dat het dorp volledig was bedol ven onder de zware sneeuwmassa's. Alleen de kerktoren bleef zichtbaar. Een sneeuwstorm met onweer ging de lawine vooraf. Men vreest, dat men zes van de 16 bedolven personen niet meer levend zal aantreffen. Te Tschamutt in Graubuenden zijn Zondagavond de electrische leidingen en de telefoonverbindingen door lawi nes vernield. De meteorologische dienst van Zwitserland heeft bekend gemaakt, dat het lawine-gevaar ten Noorden van de St. Gothard „zeer cri tiek" is. Formatie sal nog teel enige dagen duren £)E KABINETSFORMATEURS heb- ben Maandag laat in de middag een onderhoud van ongeveer een half uur gehad met ir. C. Staf, Directeur- Generaal van de Landbouw. Dit is dan weer eens een nieuwe naam, die opduikt, al heeft nog nooit iemand beweerd, dat Minister Mans- holt ambtsmoede zou zijn. Het zal echter wel zó zijn, dat Ir. Staf is ge hoord vanwege het heel grote pro gram, waaraan de (demissionaire) Ministerraad gisteren weer vele ur^n heeft zitten dokteren en dat nu wel zo wat klaar moet zijn. De subsidies voor verschillende landbouwartike- ien zijn namelijk ook druk in discus sie geweest. Het heeft overigens geen zin, om al het gegoochel met portefeuilles te schetsen, waarmee de spraakmakende gemeente m Den Haag zich nu bezig houdt. Men is o.a. op zoek naar een anti-revolutionnair, die misschien toch wel in de ploeg zou passen. De was echte chnstelijk-historicus heeft men ook nog met opgeduikeld. En Van Maarseveen schuiven sommige com mentators in de zetel van Mr.. Teu- Z° g0nst het van geruchten, ln.s en sPecu'aties. De feiten zich laten wrach°tgenWel eniSe dag6n °P Vuur-snelheid: 35 k.m. p. u. J7EN BOER in Queensland (Austr.) werd opgeschrikt door de nade rende bosbrand. Hij vertelde: „Het vnur ging met een snelheid van 35 km. per uur. Het was een lawaai, als of er een trein door een tunnel ging' Ook in Tasmanië en Victoria woe den hevige bosbranden. Al meer dan een millioen H.A. grasland is zwart geblakerd. Duizenden koeien, scha pen en paarden rennen in paniek voor de razende vlammenzee uit. Langs de km.-ers-lange afrasteringen liggen honderden verkoolde runderen en kangoeroes. Telefoonlijnen zijn over een afstand van meer dan 100 km. totaal verkoold. Het vuur woedt thans over een achtste deel van de staat Queensland. Britse Lagerhuis verklaard, dat nieu we overschrijding van de graad eerst na overleg tussen de betrokken ver bonden landen zal dienen te geschie den. Later op de dag werd uit Wash ington gemeld, dat de V. S. dit Britse standpunt geheel delen. Attlee noem de de toestand in Korea meer stabiel dan enige tijd geleden. Hij achtte 't nu voor de Chinese communistische rege ring de juiste tijd onderhandelingen te openen. [NE LEGENDE-VORMING rond de „vliegende schotels" kan nu een einde nemen. Dat zijn nl. niet anders dan reusachtige plastic ballonnen, die voor de bestudering van kosmische stralen worden gebruikt. Dit schrijft dr. Urnerliddle, die voor de Ameri kaanse marine de kernsplitsing bestu deert. De ballonnen worden opgelaten om te weten te komen, wat er zou ge beuren, wanneer kosmische stralen in de atmosfeer atomen treffen.. Zij kunnen tot ongeveer 30.000 meter stij gen en worden soms met een vaart van 320 km. per uur door de wind meegesleurd. In de schemering ver lichten de dan schuin vallende zonne stralen het onderste gedeelte van de ballonnen, waardoor het lijkt alsof het schotels zijn. Deze ballonnen werden voor het eerst in 1947 gebruikt. Ge heimhouding van de eigenlijke aard, en het doel van de „vliegende scho tels" is uit wetenschappelijk oogpunt niet langer nodig. DUURMAN, zet je radio wat zachter", brulde buur-bene- den naar buur-boven in een per ceel aan de (befaamde) Herman Costerstraat in Den Haag. Maar buur-boven dacht er niet aan zijn radio wat te temperen. Het barre toeval wilde nu, dat buur-beneden een stelt van zoon lief in het vizier kreeg. Denken en doen was voor hem hetzelfde. Met de stelt als breekijzer hakte hij in luttele ogenblikken een gat in het plafond. Aldus probeerde J hjj buur-boven uit zijn fauteuil te porren! Er werd over een weer zo het een en ander aan vriendelijkhe den gespuid. Tenslotte kwam, gealarmeerd door buur-boven 'n agent ten tonele. Hij stelde orde op zaken en nam de stelt mee. Natuurlijk zal ook de verbolgen huisbaas van dat pand in de Her man Costerstraat wel iets in het midden willen brengen. Zelfs al heeft de man misschien geen he- i kei aan steltlopers.... IN VERBAND met de ernstige verkeersongevallen van de laatste tijd is de Amsterdamse Verkeers politie er toe overgegaan, om aan de invalswegen van de stad een intensieve controle uit te oefenen op de staat, waarin de auto's ver keren. Op de foto hiernaast ziet men, hoe de lichten van de aangehou den wagen worden onderzocht. Boven links: met behulp van een speciaal meetapparaat wordt de remweg dat is de afstand, die de wagen nodig heeft om tot stil stand te komen berekend. Rechts: agent en chauffeur con troleren de achterlichten en de verlichting van de nummerplaat. HET ONTSLAG ONGEDAAN GEMAAKT [NE BEMIDDELING, verleend door de minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen en het Col lege van B. en W. van Amsterdam bij het conflict, dat gerezen is tussen het bestuur van het Concertgebouw N.V. en een gedeelte van het Concertge bouw-Orkest heeft tot een bevredi gend resultaat geleid. De leden van het orkest, die op 28 Januari j..l. werden ontslagen, betui gen hun leedwezen, dat zij, onder grote spanningen, het podium heb ben verlaten. Met begrip voor de spanningen, waarin de orkestleden De Sjah van Persië huwde [NE SJAH VAN PERZIë, Mohammed Reza, is gisteren getrouwd met een 19-jarig meisje, Soraya geheten. De stad Teheran was overdekt met sneeuw, hetgeen de Perzen als „een gunstig voorteken" beschouwen. De bruid was gekleed in een gewaad vol parels en witte veren naar een spe ciaal model van de Parijse modekun stenaar Christiaan Dior. Een voor ons vleiende bijzonderheid van dit huwelijk was, de bloementooi. Aalsmeer leverde nl. per vliegtuig 1000 kg. bloemen voor de versiering van het paleis. Er waren orchideeën, chrysanten, anjers, amaryllis, narcis sen, tulpen, berberis en nog enkele andere soorten. Het nuchtere Neder land zorgde dus letterlijk voor een Oosters sprookje. PAULINA VLAMING UIT IERSEKE zit in de Bredase gevangenis te shiiWr/i itü 2P het °&cnblik» dat haar dossiers in Den Bosch zijn be- Verraad da? zfftenR„Ve.raï^ordi,?R komen atIeSSen «ver het vuile en de vrnuw In j ^°8' waardoor twee maréchaussées nêntn hrMasTos^bMlfreda:11'"856" d00d V°nden °P de SChietba" JN ONS NUMMER van 30 Januari j.l. berichtten wij, dat zij in Ierse- ke was gepakt, na haar ontvluchting uit een Belgische gevangenis. In Brug ge was ze uitgebroken en na vele om- zwervingen via Frankrijk vond de politie haar tenslotte bij familie in Ierseke. Een der zoons van de gefusilleerde echtgenote van postbode Cornelissen heeft ons bericht gelezen. Hij is bri gadier bij de Belgische gendarme en woont thans in Elsene (Brussel). Hij zond Ons een verslag van het voor- spel, dat tot de dood van zijn moeder leidde en voor de juistheid ervan, schrijft hij „sta ik in als gendarme". F)E GEBROEDERS CORNELISSEN dan, kwamen in Augustus 1944 te Antwerpen in contact met het ver zet, dat er een „pied a terre" had ten huize van de gezusters Hartz, Oudaen 4. De vroegere leider van deze ver zetsgroep was in handen gevallen van de Duitsers en hij vond de dood voor het vuurpeleton. Zijn opvolger was een zekere Renê Vermeylen. Niemand wist toen ech ter, dat deze Vermeylen een geheime agent van de Duitse Sicherheitsdienst was. Later is deze „verzetsleider" ont maskerd. HU is inmiddels terechtge steld. De beide jongedames, Paulina Vla ming en Marie Demey, die 1500 francs per maand bloedgeld van de Gestapo ontvingen, zaten al in de verzetsgroep toen de gebroeders Cornelissen daar voor het eerst verschenen.. Zij heb ben dus niet voor de „introductie" ge zorgd, noch spraken zij over hun ouders. Hoe kwam Vermeylen dan te weten, wat er in Baarle-Hertog te vinden was? GESTAPO WIST ALLES. HE VERZETSGROEP vergaderde en- kele malen in Baarle-Hertog, waarbij enkele voorname personen uit Antwerpen aanwezig waren. Ook de beide Nederuandse maréchaussées Van Gestel en Gerritsen, die tegelijk met Moeder Cornelissen slachtoffers werden waren ter vergadering pre sent. Hoewel Vermeylen en zijn beide handlangsters nooit in Baarle-Hertog aanwezig waren, konden zij uiteraard heel gemakkelijk te weten komen, wat daar gaande was en wie er bij betrok ken waren. Vandaar, dat Vermeylen eenvoudig zijn instructies kon geven aan Paulina Vlaming en Marie De mey, om eens naar Baarle-Hertog te gaan en daar de beide maréchaussées en Moeder Cornelissen in Duitse han den te spelen. Uit dit relaas blijkt wel heel dui delijk, hoeveel risico de verzetslieden hebben gelopenZij waren per soonlijk en met name ten volle be kend bij de Gestapol hebben verkeerd, heeft de Raad van Bestuur zich bereid verklaard het ge geven ontslag ongedaan te maken en de salarissen over het tijdvak, waar in niet werd gespeeld, volledig uit te betalen. WEER OPTREDEN VAN VAN KEMPEN. LIET IS de bemiddelaars bij hun be- sprekingen met de betrokkenen gebleken, dat de ondergrond van het conflict is gelegen in de onbevredi gende regeling der verhouding tussen het Concertgebouw N.V. en het Or kest. Alle betrokkenen zijn het eens over de wenselijkheid, dat dit reeds aanhangige vraagstuk zo snel moge lijk tot oplossing moet worden ge bracht. Uiteraard zal de uitwerking hiervan, mede in verband met de fi nanciële gevolgen, enige tijd vergen. Alle partijen betreuren met de be middelaars, de ongeregeldheden, die bij het optreden van de gastdirigent zijn voorgekomen, omdat daardoor het normale verloop van de concerten is belemmerd en is gehandeld in strijd met de verhouding, gelijk deze tussen een dirigent en een orkest behoort te zijn. De partijen spreken in verband met al het bovenstaande de hoop uit, dat te zijner tijd aan Paul van Kempen de gelegenheid kan worden geboden een of meer concerten als gastdirigent te leiden. Ontheffing kleine bedrijven LEN TELER, die niet meer heeft dan 1 H.A. bouwland, mag reke ning houden met de volgende onthef fing: a. In 1951 is de teelt van aardappe len toegestaan op grond, waarop in 1949 op 1950 aardappelen zijn geteeld, voor zover zulks nodig is om ten hoog ste een-derde gedeelte van de totale oppervlakte met aardappelen te be telen. b. In 1952 is de teelt van aardappe len toegestaan op grond, waarop in 1950 aardappelen zijn geteeld, tenzij daarop in 1951 aardappelen zijn ge teeld, en wel voor zover zulks nodig is om ten hoogste een-derde gedeelte van de totale oppervlakte met aard appelen te betelen. Door Fransen in beslag genomen T~JE FRANSE veiligheidspolitie heeft beslag gelegd op een vliegtuig, dat door Spaanse anarchisten gebruikt werd om geld en personen beide lan den binnen te smokkelen. Het toestel, werd op het vliegveld Guyaccourt bij Versailles in beslag genomen. De vorige maand werden 29 Spaan se anarchisten door de politie van Ly on gearresteerd na een overval op een postauto op 18 Januari. Uit het verhoor van een der arres tanten bleek, dat de vereniging van Spaanse anarchisten een vliegtuig tot haar beschikking had. Volgens het Franse blad „Ce Soir" bestond het voornemen, met het toe stel een bomaanval tc doen op een residentie van generaal Franco te San Sebastian. Het plan zou echter tc elf der uren opgegeven zijn. f 1.50 per maand op de renten van tenminste f 125.per jaar. QM EEN VOORBEELD a|ji te ha len, de Raad van Arbeid te Breda heeft rond de jaarwisseling aan plïn. 45.000 personen, die einde 1919 van de Raad van Arbeid/ te Breda een ren tekaart hebben gehad, doch voor wie of door wie sinds meer dan drie ja ren geen rentezegels meer werden geplakt, formulieren gezonden met verschillende vragen, welker beant woording de Raad van Arbeid in staat moet stellen, enerzijds degenen die recht op rente hebben op te sporen, anderzijds haar administratie bij te weTken. Gezien de genoemde uitkeringsbe dragen, welke thans naast de vroege re uitkeringen worden verleend, is het onbegrijpelijk, dat zovelen nala ten, de formulieren beantwoord terug te zenden. Van de plm. 45.000 verzonden for mulieren werden er tot op heden slechts plm. 25.000 stuks terug ont vangen. Van deze 25.000 verzekerden, waar van antwoord werd ontvangen, ble ken: 494 verzekerden te zijn overleden, zodat eventuele betrekkingen alsnog recht op rente kunnen doen gelden, 303 echtgenoten van verzekerden te zijn overleden, zodat eventuele kin deren recht op wezenrente kunnen doen gelden. 268 verzekerden invalide te zijn en dus eventueel voor imvaliditeitsrente in aanmerking komen 206 verzekerden in loondienst werk zaam te zijn zodat voor hen ten on- rechte doen hun werkgever geen ren tezegels werden geplakt, 195 verzekerden in militaire dienst te zijn geweest, over welke tijd door het Rijk de rentezegels dienen te worden betaald. Bij deze „gewekte slapers" waren mensen, die bedragen aan wezenrente en kinderbijslag ontvingen van f2500, 12000, f1400 etc! Wanneer men derhalve vroeger een rentekaart heeft gehad, doch thans al jarenlang niet meer in loondienst is (huismoeders, zelfstandigen) of wanneer het inkomen boven de wei standsgrens is (thans f4725 per jaar) is het wenselijk, dat men zelf nagaat, of men thans of later hieraan rech ten kan ontlenen, en of men deze rechten niet kan vergroten door vrij willig rentezegels te plakken. Hoe meer rentezegels er namelijk worden geplakt, des te hoger zullen de toe te kennen renten zijn. De Raad van Arbeid reikt U og Uw verzoek een rentekaart uit, indien het blijkt, dat U een rentekaart hebt gehad. Ook worden gaarne alle ge wenste inlichtingen verstrekt. WORDT VAN DE KANT van de Raad van Arbeid alles in het werk gesteld, de premiestand van de verzekeringen in het belang van de betrokkenen zo hoog mogelijk op te voeren, alsmede degenen die recht op rente hebben op te sporen, dan moet de verzekerde van zijn kant deze ..service" (want dit zijn geen verplichtingen voor de Raad van, Ar beid!) weten te waarderen, door te voldoen aan het verzoek om inleve ring van de rentekaart of het ver strekken van inlichtingen Wist U, dat door de Raad van Ar beid te Breda tien keren per jaar aan acht- a tienduizend verzekerden wordt verzocht, hun vervallen rente kaart in te leveren, waarvan er on geveer tweeduizend géén gevolg ge ven aan dit verzoek? Dit betekent, dat de Raad van Ar beid jaarlijks voor twintigduizend verzekerden extra moeite moet doen, om de rentekaart te ontvangen. Dit gebrek aan medewerking van de zijde van het publiek (verzekerden en werk gevers) komt de Raden van Ar beid jaarlijks te staan op honderd dui zenden gulden aan extra administra tiekosten! Daarom is het zowel voor iedere verzekerde persoonlijk als voor de ge meenschap van, belang, dat Service wordt verleend aan, de Raad van Ar beid. Het verwijt van bureaucratie, dat overheidsinstellingen vaak voor de voeten wordt geworpen, is mis plaatst, zolang niet allen medewer ken, deze ..bureaucratie" uit de we reld te helpen. Nederland, let op Uw saeok DE „KON. JULIANA" HAD MOEILIJKHEDEN De veerboot „Kon. Juliana" van de dienst VlissingenBreskens kon Zaterdagavond de laatste reis niet aanleggen in de fuik te Bres kens wegens de lage waterstand. Het werd 0.30 uur in plaats van 21 50, voordat de boot uit Breskens kon vertrekken Zondagmorgen half elf liep het schip uit zijn roer, waardoor het bijna op de haven- dam terecht kwam. De diensten van 10.55 uur uit Vlissingen en 11.25 uur uit Brekens kwamen te vervallen.

de Stem | 1951 | | pagina 1