Mr. Stikker weer ontvangen door de Koningin OOMPJE BARHEN MAAKTE SLECHTE BEURT Dwarrelende geloofsbrieven en fles aan de mond 36 landen er voor Ook Drees op audiëntie Rond de crisis Eenmaking der accijnzen in de Benelux-landen De RAI moet weer open Verstekelingen als passagiers op de „Cliitral" all Orkestleden krijgen ontslag Truman en Pleven zijn het eens Het nieuwe station voor Den Bosch Noodbevoegdheden in Engeland Russische contro leurs in ons land Employé van onder neming vermoord Brand in kranten gebouw 4 Amerika's resolutie Vertragingspoging van Sovjet-blok mislukt Hoger beroep inzake Bertha Hertogh Belgische Kamer keurt de wetsartikelen goed Dezelfde temperatuur Pastoor organiseerde een kienavond WEEREEN DOODVONNIS KLAAR VOOR NACHTVLUCHT Drie Ambonnezen clandestien naar ons land Haagse Brieven Er kwam een }9gewone manuit Peking Flaters genoeg Jslieden en dat zeker in het berende gewest, een behoorlijke Het in de Wil li is riskant, zo de jonge man, l em vindt op de In of andere re- Ijruit wil komen lal zo hij er I cursus kunnen Ikswerkplaalsen. n deze werk- negen in onze heeft dergelij- J.g en de belang- I iande vaklieden l.uigt ervan, dat Tan deze werk- J»n en dat men lot zijn voordeel werkplaatsen tot Jieel bevolkt door tropen-dienst", ■gen weer geheel lde man, die lie- als ongeschoold Iwil. De praktijk niet altijd ge in arbeider een |te gaan om in- of om zich een laken. Heeft hij pr werk, dan zal I half jaar zijn li en in de mees- lanciële offer te nu betalen de (ling uit voor evens bereid in Ite komen. Hier- lit de rijkswerk- belang deze in- Ji'oor ons gt./ect, Itueel het leeu- ptellingen heeft If. 1.451 p. dooi]» i oen en wor- ;epoetst met :nen schoe- langer als rerkte edele en". Koop Erdal, die bovendien ed gevuld!) oectsJons 5te Mas!! i c DEK STEEN Revende jaargang 1908 rftTiteave' N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verechijnt elke werkdag Bureaux: Breda, Beieerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini- •fratie 8778 Redactieraad: A. F. J. Aernoudts. I r 'f v Hootegem, Mr. Dr A J. J M Mes, Mr. H B L de Rechter, L. J. v. 't Westende. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne mentsprijs bij vooruitbet. f 4.55 per kwartaal, oer post f 5.40. per week (uitsluitend bü niet- iostbestelling) f 0.35. Losse nummers 10 cent. postrek. no 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 31 JANUARI 1951 niftDi An VOOR ZEELAND Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.3® per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuws® editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 030 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd» Nieuwstraat 41, Telefoon no. 35). Bureau voor de Zeeuwse Eilanden. IN DE AFGELOPEN NACHT om één uur was nog geen bericht binnen over de stem ming in de Politieke Commissie der Ver. Naties over de Amer. resolutie, waarbij communis tisch China als aanvaller wordt gebrandmerkt. Wel staat reeds vast, dat 36 landen vóór deze resolutie zou den stemmen, waardoor zij dus aangenomen zou worden. De Sovjejt-Unie en Polen verzoch ten de Politieke Commissie 24 uur te wachten met de stemming over de tegen China te ondernemen stappen. Zij zeiden, nog geen instructies van hun regeringen te hebben ontvangen. Klaarblijkelijk was dit een ver tragingspoging, waarop de Commissie echter niet inging. Zij besloot met 32 tegen 10 stem men en 12 onthoudingen, geen uitstel der stemming toe te staan. Indonesië, Birma, Denemarken, In dia en Egypte stemden met de vijf landen van het Sovjet-blok voor het uitstel. Gisterenavond laat hadden zich 36 landen uitgesproken voor de Ameri kaanse resolutie, om China als aan valler te brandmerken. Hiertoe be hoorden Nederland, de Philippijnen, Turkije, Thailand, Israël, de Libanon, Canada, Engeland, België, Frankrijk, Liberië, nationalistisch China en IJs land. India had nog verklaard, dat een veroordeling van communistisch Chi na als aanvaller elke hoop op een vreedzame regeling in Korea de bo dem zou inslaan. ^AN 16-21 April ».s. zal het Opper ste Hof van Beroep te Singapore het hoger beroep behandelen in de zaak-Bertha Hertogh. DE GISTEREN omtrent de Kabinetscrisis bekend geworden feiten zijn U deze- Mr. Stikker verscheen in de Kabinetsraad. Hü sprak met Prof. Romme en Mr. Burger, wnd. voorzitter van de P. v. d. A.-fractie. Hij ver- trokTn de middag naar Soestdijk. Hij sprak een uur en twintig minuten met de Koningin. Hij maakte bij zijn vertrek een afwerend gebaar en zei- „Ik heb niets mede te delen". DaaroD kwam dan gisterenavond het bericht, dat minister-president Drees 's avonds om acht uur door H. M. de Koningin op Soestdijk in audiëntie was ontvangen. aan deze feiten wordt door de v,,,: buitenstaande waarnemers weer 'n paar el commentaar gebreid. Deze veronderstelling doet o.a. op- geld in Den Haag: Mr. Stikker had een program-in-grote-lijnen klaar. Hij wilde daarop een kabinet van vakmi nisters grondvesten, die niettemin wel uit alle grote partijen zouden wor den gekozen. De P. v. d. A.-fracties, die Maandagavond hebben vergaderd, moeten echter het program te „libe ralistisch" gevonden hebben. Er stak niet genoeg in van datgene wat het N.V.V. naar voren heeft gebracht. De P. v. d. A. zou dan ook haar medewer king hebben ontzegd. En op grond daarvan moet ook Prof. Romme niet veel heil in verdere pogingen in deze richting hebben gezien. Mr. Stikker zag in een en ander reden, om op Soestdijk verslag uit te brengen. Heeft hij verzocht van zijn informateur schap te worden ontheven? Als dat zo is en als het is aanvaard, dan zal er wel weer spoedig een mededeling van het Kabinet der Koningin ver schijnen. Na een eventuele mislukking zou het niet onmogelijk zijn, dat men het De Concertgebouwkwestie Incidentje in Den Haag P)E RAAD VAN BESTUUR van het Concertgebouw heeft aan de le den van het Concertgebouw-orkest 'n brief gezonden, waarin hun ontslag wordt aangezegd in verband met hun houding tijdens het concert bij de Verdi-herdenking van Zondag jl. OVATIE VOOR DIRIGENT. dan een P. v. d. A.-man maar eens laat proberen. Daarop zou dan de audiëntie van minister-president Drees van gisterenavond kunnen wijzen. Laten wij het maar niet te lang maken. De feiten kunnen alle specu laties omverwerpen. OVER EUROPA LIET WITTE HUIS heeft bekend ge- maakt, dat president Truman en eerste minister Pleven van Frankrijk op hun conferentie volledige overeen stemming hadden bereikt over vraag stukken betreffende de eenheid van Europa en de bestaande maatregelen voor de verdediging van West-Europa Na hun .besprekingen gewaagden president Truman en Pleven van een „fundamentele overeenkomst" in de politiek van beide landen met betrek king tot de vraagstukken Korea en Indo-China. tin DOOR DE EEUWEN, de tentoon stelling te Delft, heeft een betreu renswaardig gevolg gehad. Een parti culier uit Rotterdam heeft zijn col lectie terug ontvangen, terwijl alle tinnen voorwerpen door krassen wa ren bedorven. Men spreekt van boos opzet. een BEVERRAT van een halve me ter lengte is in Groesbeek gevangen. TERWIJL MEN FEESTTE voor de te rugkomst van een Korea-strijder te Fort Payne (Am.) ontstond brand in de woning. Vijf leden van het gezin, onder wie de soldaat, kwamen om het leven. DE TWEE STEDEN in Den Haag blijft hotel. De verkoop aan het Hoge Commissariaat van Indonesië gaat niet door. 'T BEKENDE MANNEKE van Brussel ta niet gestolen. Het heeft zelfs een memv pakje gekregen van de Peru aanse gezaut. Een warenhuis had een advertentie geplaatst, waarin voor de grap de verdwijning werd gemeld. Zo kwam het bericht in de wereld. 100 GEVANGENEN van Cordova in Argentinië hebben zonder bewaking deelgenomen aan een Maria-processie. Zij gaven hun erewoord te zullen te rugkeren en deden dat ook. MODDERLUST, de bekende Marine- Sociëteit te Soerabaja is opgeheven. DE KONINGIN heeft aan de Finse regering een telegram gezonden met deelneming bij de dood van Manner- heim. Min. Stikker deed hetzelfde na- mens de regering. DE VOLKSWAGEN is ontworpen door prof. Porsche. Hij is gisteren op 75-jarige leeftijd te Stuttgart overle den. een VOORSTEL van een Iers-natio nalistisch gemeenteraadslid van Lon donderry om de officiële ontvangst van het Ned. vlieg-escadrille niet te laten doorgaan is verworpen. POSITTES TROEPENSCHEPEN: Chi I Jan. aangekomen te Rotter dam; Johan van Oldenbarneveldt 29 Jan. nabij Sharksbay r\E BELGISCHE KAMER van Volks- vertegenwoordiging heeft gisteren het wetsontwerp tot goedkeuring van het Verdrag betreffende de unificatie de.- accijnzen ln de Benelux-landen behandeld en de artikelen (op één na) van het wetsontwerp zonder stem ming goedgekeurd. Over het wetsont werp in zijn geheel zal Donderdag worden gestemd. Van liberale zijde werd erop gewe zen, dat de vermindering van de ac cijnsrechten op mineraalwater en op alcohol het verbruik van bier in Bel gië aanzienlijk zal verminderen. In dit verband werd van die zijde be toogd, dat de Nederlandse brouwers voortaan vrij zullen kunnen invoeren in België, terwijl de invoer van Bel gisch bier in Nederland daarentegen als gevolg van de Nederlandse restric ties, niet mogelijk is. Van katholieke zijde werd erop ge wezen, dat de sigarenlndustrie te Gramont ernstig bedreigd wordt door de verhoging der accijnzen op tabak Verklaard werd, door de socialisten, dat de verhoging der accijnzen op sui ker en tabak de Belgische bevolking 700 millioen francs meer zal kosten. De socialistische volksvertegenwoor digers verklaarden het eens te zijn met hun partijgenoten in Nederland, dat dit wetsontwerp te grote opoffe ringen eist van de arbeidende bevol king in België en Nederland. Ook de Belgische minister van Fi nanciën Van Houtte, erkende, dat er Weersverwachting, hedenavond: t i i i i geldig tot J Zwaar bewolkt met plaatselük opklaringen en op verschillende plaatsen tijdelijk nevel of mist. i Aanvankelijk weinig wind, later overwegend matige wind tussen Zuid en Oost. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. Vandaag: Zon onder 17.24 uur. P„?p uur- Morgen: Zon op 8.22 uur. Maan onder 1130 uur. 9 bezwaren tegen het wetsontwerp zijn aan te voeren. Er moest echter een compromis gezocht worden. Men kan zich nog vrijheid van handelen voor behouden, want het accoord wordt eerst van kracht op 1 Januari 1953. Teneinde echter met de andere Be nelux-partners te kunnen onderhan delen, moet het wetsontwerp eerst worden goedgekeurd. DIJ DE aanvang van de uitvoering van de Requiemmis van Verdi, uitgevoerd door het Radio-Philharmo- nisch Orkest o.l.v. Paul van Kempen met medewefking van solisten, het omroepkoor van de Ned. Radio Unie de Voorburgse Oratoriumvereniging en het Chr. Residentie-mannenkoor, in het gebouw voor K. en W. te Den Haag is het tot enkele incidenten ge komen. Paul van Kempen werd begroet met een applaus, dat aanzwol tot een ova tie. Even vóórdat het concert begon werd er in de zaal gefloten en en kele bezoekers gooiden met traan gasbuisjes. De politie greep direct in en arresteerde vijf demonstranten. Een arts en een student uit Am sterdam, twee studenten uit Delft en een vrouwelijke studente uit Den Haag. Tot f 50.- boete veroordeeld FVINSDAG heeft de Maastrichtse Rechtbank pastoor N. van de pa rochie Wijkerveld te Maastricht ver oordeeld tot f 50 boete of 25 dagen hechtenis, wegens het ln het openbaar gelegenheid bieden tot de beoefening van hazardspel. De pastoor had in het kader van zijn actie voor het bijeenbrengen van gelden voor de kerkbouw een kien avond georganiseerd, waarvoor hij van B. en W. verlof had gekregen op grond van het argument, dat deze avond alleen toegankelijk was voor leden van de parochiële Katholieke Actie. De politie, welke het met deze op vatting niet eens ws,% maakte proces' verbaal op, waarbij bleek, dat ook 'n aantal personen van buiten de paro chie aanwezig was. De pastoor zal van dit vonnis in ho ger beroep gaan. Uitvoering volgens oorspron kelijk plan DEEDS EERDER berichtten wij, dat tussen de gemeente 's-Hertogen- bosch en de N. S. overeenkomst is bereikt over een nieuw te bouwen station te Den Bosch. Het in de oor log verwoeste station zal dus niet gerestaureerd worden. Deze overeenkomst is reeds enige weken geleden bereikt. Daarna is er echter nog een bespreking geweest tussen de president-directeur der N. S., ir. F. Q. den Hollander, burge meester Loeff van 's-Hertogenbosch en de Commissaris der Koningin in Noordbrabant, prof. de Quay en ir. Petit. Van deze bespreking was nogmaals de bouw van het station het onder werp. Het ging nl. over de vraag of on danks het feit, dat er reeds overeen stemming was, niet tegemoet geko men zou kunnen worden aan de wens van velen om het station in de oor spronkelijke trant te herbouwen. Tijdens die bespreking is besloten definitief een streep te zetten onder de hangende détail-kwesties en het plan uit te voeren, zoals het in eer ste aanleg was geaccepteerd. „Ter bescherming van de vrede PEN NIEUW DOODVONNIS op grond van de Oost-Duitse „wet ter bescherming van de vrede" is thans geveld tegen Arno Escher. De ze jongeman werd door de volkspo- litie gearresteerd, onder de beschul diging, de jeugdleden in aan de staat vijandige zin te hebben beïnvloed. Na ruim vijftien maanden in voorarrest te zjjn gehouden, werd hij onver wacht voor de volksrechtbank geleld en ter dood veroordeeld. Terwijl de reusachtige motoren met donderend geweld van hun 11009 P.K. warmdraaien, spreekt de ploegleider van de lijndienst op het vlieg veld Idlewild bij New-York, door middel van een telefoonverbinding met de gezagvoerder van de Stratocruiser, die op het punt van vertrek ken staat. LIET MERKWAARDIGE GEVAL heeft zteh voorgedaan, dat zich bij aan komst van de „Chttral" te Rotterdam onder de 677 passagiers, burgers en militairen met hun gezinnen ook drie Ambonnese verstekelingen bevonden, van wie gedurende de gehele reis niemand heeft vermoed, dat zij clandestien aan boord waren. EEN SPEELDE PIANO OP FEESTJES LIADDEN de drie het zelf eerlijk- heidshalve niét verteld, dan was het nooit uitgekomen. De ene, die te Djakarta in het ge heim aan boord was gekomen, luister de zelfs, goed pianist als hij was, de f eestavondjes met zijn spel op. Eten kon hij aan boord meer dan genoeg vinden. ONTMOETING. "TOEN HIJ een week aan boord was, ging hij eens poolshoogte nemen bij twee andere Ambonnese jongelui, Over enige dagen zal in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam voor liefheb bers van motor- en fletssport weer volop gelegenheid zijn de laatste snufjes op dit gebied te bewonderen. Er zal dan nl. een tentoonstelling geopend worden, waar, naast de motorsport ook een belangrijke plaats zal worden gegeven aan fietsen en bromfietsen. Op het ogenblik is het R.A.I.-gebouw nog een domein van schilders, timmerlieden, enz. Verplicht tcerken voor bewapening HE BRITSE minister-president, Att- lee, heeft Dinsdag in het Lager huis meegedeeld, dat de regering vele noodbevoegdheden, die zij in de oor log had, zal moeten terugkrijgen om het nieuwe herbewapeningsprogram uit te voèren. Onder de waarschijnlijk terugkeren de noodbevoegdheden zijn: 1 het ver plicht te werk stellen van arbeiders in de bewapeningsindustrie; 2. Een verbod voor arbeiders om zonder regeringstoestemming van baan te wisselen. R .V maanden geleden arriveerde in Djakarta een kleine Chinees met name Wang Jen-shu. Hij kwam uit Peking en was de eerste ambassadeur van het communistische China bij de nieuwe Republiek Indonesia, De Roden gaven hem al gauw een ïjnaam: „Pak Barhen" (Oompje Barhen) wat in Indonesië veel als „de gewone man" wil zeggen. zo- QOMPJE Barhen, zo verhaalt ons Ti- me, was helemaal niet te spreken toen de Indonesische regering hem me dedeelde, dat de twee millioen Chi nezen in Indonesië tot einde 1951 mochten beslissen of ze al dan niet het Indonesische staatsburgerschap (rilden bezitten. Oompje Barhen begon din landgenoten te bedreigen maar hij werd daarbij gehinderd door een ge brek aan diplomatieke waardigheid Toen hij zijn geloofsbrieven aan president Soekarno overhandigde, sloeg hij een figuur door papieren op de grond te laten vallen en er nog meer te verliezen bij een poging, ze op te rapen in plaats van te wachten op een bediende. Bij gelegenheidsdiners in Chinese huizen kan hij soms overeind vliegen en uitroepen: „Weg met de Kwomin- tang! Weg met de reactionnairen!" HIJ EEN RODE! Llij had een irriterende manier van drinken uit een fles in het open baar en ergerde zijn medegasten bij de president door een flinke slok te nemen terwijl anderen hun glas ophie ven voor een toast. Hij sprak een open bare vergadering toe met een sigaret, bengelend aan zijn onderlip. Omdat hij niet wilde onderdoen voor de Ame rikaanse ambassadeur H. Merle Cochran, die een glanzende blauwe Packard 1950 had, kocht Oom] je Barhen een glanzende rode Packard 1950. NIET BRANDSCHOON TNE CHINESE ambassadeur ging er tegenover de Indonesiërs prat op, dat hij eens onderwijzer was geweest, ja, zelfs schrijver, criticus ense cretaris van generalissimus Tsjang Kai Sjek. Maar twee weken geleden zat het toch iiet zo lekker met dat verleden van Oompje Barhen. De Indonesiërs hadden ontdekt, dat hij dezelfde Wang Jcn-shu was, die in 1948 een boek schreef waarbij hij voorstelde de In donesische regering omver te werpen omdat zij niet het volk zou vertegen woordigen. President Soekarno's regering heeft overal die boeken in beslag laten ne men En nu wacht ze maar op de eerstvolgende rare streek van de am bassadeur om Oompje Mao maai te verzoeken. Oompje Barhen terug te roepen. die ook een tikje schuw deden. Spoe dig bleek, dat hij met twee lotgeno ten te doen had. Een van hen had de gehele actie Westerling meege- maakf. Ook zij hadden de situatie voor hen onhoudbaar geoordeeld. Zodra met het binnenvaren van de Nieuwe Waterweg het einde van de réis in zicht was, spraken ze af: we zullen eerlijk zijn en nu aan de kapi tein alles vertellen. Dat deden ze. De gezagvoerder krabde eens achter het oor, glimlachte en kon niet anders doen dan de Rotterdamse rivierpoli tie met het geval in kennis stellen. Deze bracht ze naar de vreemdelin gendienst. Waarschijnlijk zal heden over hun lot worden beslist, maar van terug sturen zal wel niets komen, omdat zij in feite geen vreemdelingen zijn. Hun enige hoop is, in Nederland te mogen blijven en dienst te kunnen nemen bij de marine of het leger. „Als we terug moeten, maken wij ons liever van kant", zei een hunner. Ministers niet bang voor spionnage ë"NP VRAGEN van het Tweede Ka- merlid, de heer Fens (K.V.P.) be treffende het hier te lande toelaten van Russische controleurs in verband met de levering van schepen aan Rus land, heeft de minister van Oorlog en Marine, mede namens de minister van Economische Zaken, het volgen de geantwoord: Gelijk bekend is, heeft Nederland, evenals vrijwel alle andere West- Europese landen, een verdrag met Rusland ter regeling van het handels verkeer tussen de beide landen afge sloten. Dit handelsverdrag kwam in 1948 tot stand. Het is juist, dat enig Russisch per soneel hier te lande wordt toegelaten voor het houden van het in de scheepsbouw gebruikelijke toezicht bij de aanbouw van schepen, welke bin nen het raam van dit handelsverdrag hier te lande voor Russische rekening worden gebouwd. Voor zover boven bedoelde personen worden toegelaten tot bedrijven, waar ook orders voor de Nederlandse krijgsmacht in uit voering zijn, wordt zulks niet van overwegend bezwaar geacht, aange zien bij bedrijven, waar met militaire geheimen wordt gewerkt, zodanige beveiligingsmaatregelen zijn geno men, dat onbevoegden van die gehei men geen kennis kunnen nemen. p»E EMPLOYE van de onderneming Redjowinangoen bij Bodja, in de omgeving van Semarang, de heer Ph. E. Doelitsch, is met ingeslagen sche del in een greppel gevonden. Volgens zijn chauffeur heeft een aantal bewa pende personen hem een bedrag van 3000 roepiah en zijn jeep ontroofd en hem met zijn neefje ontvoerd. Dit neefje is nog niet gevonden. TN Den Haag, nu weer eens echt en volop centrum van ons land, gonzen in deze dagen de geruch ten over de Kabinetsformatie van mond tot mond. Over Oud, over Drees en van Schaik, over alles wat met de vorming van een nieuw Kabinet in verband gebracht kan worden, over reconstructie en nieuw-vorming, over een herrij zende Stikker. Er zijn er velen, die veel hebben „gehoord", maar hoe onbetrouw baar zijn dikwijls de bronnen waar uit zij hebben geput. De enkelen, die werkelijk een boekje zouden kunnen opendoen, laten dit uiter aard achterwege. Zij zwijgen, in overeenstemming met de kiese èn verantwoordelijke positie, die zij in deze voor onze toekomst zo be langwekkende dagen innemen. Maar onderwijl blijft het gerucht bij voortduring rondgaan.... zult het met mij eens zijn, dat het geen zin heeft, daarop na der in te gaan. De geruchten van vandaag, maar ook de feitelijkhe den van vandaag zullen weer achterhaald zijn, als deze brief in de krant staat afgedrukt. Er is echter een aspect in de crisis zelf, waarvoor ik wèl de aan dacht van mijn lezeressen en lezers zou willen vragen. Ik zou nog eens willen wijzen op het feit, dat een niet grote partij onder bepaalde om standigheden zo'n bijzondere in vloed kan hebben in ons democra- tisch-parlementair bestel. De Volkspartij voor Vrijheid en Democratie heeft weer eens ge demonstreerd dat elke partij, groot of kleiner, de doorslag kan geven in bepaalde politieke situaties. Uiter aard zal zij daartoe gebruik moeten maken van voor haar „gunstige" omstandigheden. Oud heeft dit gedaan, bewust en weloverwogen, dat is duidelijk ge bleken. Zijn optreden moest Stik ker (hoewel formeel niet nood zakelijk) tot aftreden nopen; de ba sis van het Kabinet moest daardoor té smal worden, gelet op zijn oor spronkelijke bouw. En daarom moest het heengaan, zoals Mr Oud dat wenste. Die echter van zijn kant, als de zij het indirecte oorzaak van dat heengaan, niet de mogelijkheden bezit een nieuw Kabinet te forme ren. Desondanks verwekte hij deze crisis onder zo moeilijke Ne derlandse èn wereldomstandighe den. Onze vrije pers heeft deze houding in overgrote meerderheid gelaakt; ook de grote liberale pers volgde Mr Oud niet De vorming van een „nieuw" mi nisterie op korte termijn is nu harde noodzaak. Partijpolitiek of persoonlijk streven of beide hebben Nederland in een ernstige impasse gebracht. Pr is nog een merkwaardige kant aan de zaak-Oud. En wel het belangrijke verschil tussen hetgeen door hem in de Kamer is „gezegd" en wat in zijn motie stond neer geschreven. In de Kamer was Mr Oud bij wijlen grof, maar onmiskenbaar duidelijk. Getuige een uitdrukking als „Ik hecht aan geen enkele ver zekering van deze regering nog enige betekenis." Of, zoals tegen Romme, die pogingen deed de zaak te redden: „Ik heb van de aankle- derij van Prof. Romme wel zoveel kaas gegeten, dat ik mij wel ernstig zal wachten hem mijn motie aan te laten kleden." In zijn gesoroken woord beperkte Mr Oud zich bo vendien niet tot de zaak waarom het ging, nl. of de regering zich tegenover de Kamer aan haar woord gehouden had, hetgeen zoals be kend 'n felle reactie van Dr Drees tengevolge had. De motie Oud bracht het niet ver der dan „teleurstelling" over de houding van de regering, wat Prof. Romme deed opmerken dat deze terminologie toch nooit gebruikt was om een crisis te veroorzaken. Waarop de scherpe uitval van Mr Oud volgde, dat de motie gezien moest worden als een motie van af keuring. Met deze felle uitval (misschien wat te spontaan geweest?) was de kous af. De motie was daarmee niet aangekleed maar ontkleed. De naakte waarheid stond een ieder voor ogen: Oud bedoelde dat hij Stikker naar huis wilde zenden en dat het Kabinet zou vallen. En hij kreeg zijn zin. Terwi.il zijn Vaderland in zeer moeilijke omstandigheden een crisis op te lossen kreeg. Mist het alle zin om hier de re gels van Vondel in de herinnering wakker te roepen: „Wat kan de blinde staetzucht brouwen"? QISTEREN werd brand ontdekt in het gebouw van de Leeuwarder Courant. Dikke rookwolken stegen omhoog en even later sloegen de vlammen door het dak van de zolder, gelegen boven het redactiekantoor. De gemeentelijke brandweer slaag de er tenslotte in om het vuur onder de knie te krijgen. De zolder brand de nagenoeg uit. De waterschade was aanzienlijk. Uitbreiding tot de technische ge bouwen kon worden voorkomen, zo dat de machinerieën geen schade le den.

de Stem | 1951 | | pagina 1