4.7 Milliard pond voor de defensie-doeleinden Paulina verdiende 1500 fr. per maand met verraad Levensstandaard zal dalen DE DISSONANT IN HET ORKESTGEBOUW Onze Kroonprinses 13! Benzine-prijs verhoogd Het regende belas ting-dossiers Amerika's resolutie zal het wel halen Eisenhower onte vreden over onze bewapening Nanno Sjoerd naar huis? MR. STIKKER CONFEREERT Pleven bij Truman Het getij keert Zelfmoordstel lingen DAGBLAD VOOR ZEELAND Overwegend droog Wat Engeland doet om oorlog te voorkomen Koffertje met vergif gestolen Heengaan van het orkest niet tegen dirigent gericht Wat wordt het Bekende manneke van Brussel is gestolen slotaccoord Gestapo-spionne in Yerseke gepakt Te Breda in afwachting van berechting Het Zuiden was in dit opzicht van meet af aan eenstemmig van oordeel en de papieren, die het daartoe op tafel legde, waren van een dusdanig gehalte, dat zel den of nooit een verzoek zo uit voerig en gedegen gedocumen teerd Is geweest. Dit werd in re geringskringen erkend en het heeft weinig gescheeld of een desbetref fende beslissing was toen reeds genomen. En hadde men toen die beslissing genomen, dan stond er thans in het Zuiden een Techni sche Hogeschool en zouden er vele problemen zijn opgelost die nu nog om een oplossing schreeuwen. Wij hebban niet de indruk, dat zij, die gemeend hebben deze beslis sing aan te houden resp. te doen aanhouden, daarmede een dienst bewezen hebben aan onze gemeen schap. En dit niet alleen, omdat nu een beslissing ten opzichte van de plaats van vestiging bemoeilijkt is want ten deze achten wij nog steeds, dat verreweg de beste papieren in het Zuiden liggen maar veeleer omdat de tijden een duslanige keer hebben genomen, dat meer aandacht besteed moet worden aan bescherming van wat er nog niet is. Wij zullen ons gaar ne scharen onder hen, die van me ning zijn dat in onze tijden alle aandacht besteed moet worden aan de verdediging van ons vaderland, maar wij zouden deze verdediging dan toch wel erg gaarne op een brede basis zien, d.wjz. enerzijds een verdediging op militaire basis van de sociale en economische in stellingen, die de staatshuishou ding beheersen en anderzijds een verdediging op wetenschappelijke basis van de plaats, die onze in dustrie is en moet gaan innemen op de wereldmarkt. EVENDE JAARGANG **»*-N0. 1907 tt11cavp' N V Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, D cprctrait 111. Tel.: Redactie 8181. Admini- Crile 8778 Redactieraad: A. F. J. Aernoudts. I I v Hootegem, Mr. Dr. A J. J M. Mes, Mr. H Rl-de Rechter, L. J. v. 't Westende. fonfdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne- ■ntsprijs bij vooruitbet. f 4.55 per kwartaal. oost 5 4°' Per wee^ (uitsluitend bij niet- ^tbestellmg) f 0.35, Losse nummers 10 cent. E°'tr .1*. no 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon no. 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon no. 102. (B jj b u r e a u. DINSDAG 30 JANUARI 1951 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 039 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen t 0.30 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke dé uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd, OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Telefoon no. 35). Gezondheid en levenslust stralen u tegen van dit portret van onze Kroon prinses, onlangs te Sankt Anton genomen. Morgen viert Beatrix haar der tiende verjaardag. Onze heilwensen vergezellen haar op haar verdere tocht naar de toppen van het leven. Met. 2/10 cent per liter INGANG van Maandag 29 Jan. is (le benzine-prijs verhoogd met 2/10 cent per liter. Dat wil dus zeg gen, dat b.v. 10 liter in plaats van f 3.65 komt op f 3.67. DE WILLEMSORDE is verleend aan i luitenant-ter-zee-vlieger Burgerhout. Hij is benoemd tot Ridder der Vierde Klasse wegens zijn moedig optreden in de strijd tegen de Japanners. j NA CLING3 komt nu Hoogezand- Sappemeer aan bod met een drieling. Twee jongens en een meisje bij de familie Kruiming. VERSCHEURD door haar vier hon den is de 67-jarige actrice Nellie Wat- kins, die in een villa aan een woestijn- t rand in Californië woonde. 'N SPRINKHANENZWERM van 8 km. lengte trok over New Delhi. De scha de is aanzienlijk. OOK RUSLAND heeft thans te lij den van de griep. KOREA-VRIJWILLIGERS moeten zich melden aan de Nieuwe Frederikkazer- ne aan de Van Alkemadelaan in Den Haag. Brieven te richten aan res.- maj. J.de Groot aldaar. Het eerst op gegeven adres is gewijzigd. VOOR 'T GRIJPEN lag de inbreker Williams te Denver. Hij was bij het openbreken van een kluisdeur van vermoeidheid in slaap gesukkeld. De politie maakte hem wakker. EEN VROUWELIJKE PILOOT, Sabi- ba Cokcen, maakt deel uit van het vrijwillig Turkse vlieg-eskader op Korea. ZIJ HADDEN 'N STROP, een stelle tje inbrekers in Hamilton (Amerika). Zij groeven een tunnel naar een bank gebouw. Toen zjj met dat karwei klaar waren, ontdekten zij, dat de bank al vier jaar leeg stond. VICE-ADMIRAAL J. Bennik heeft op zijn verzoek wegens langdurige dienst eervol ontslag uit de zeedienst gekre gen. POSITIES TROEPENSCHEPEN: Chi- tral 30 Jan. verw. te Hoek van Hol land, ca. 9 uur ontscheping. Ormonde 28 Jan.. nabij Malta. Dwaze streek van student Zo maar op straat |")AT HET belastingbiljetten regent, is eigenlijk niet zo heel bijzonder Wij krijgen allemaal op tijd een paar druppels van die minder welkome re genbui. Wèl heel zonderling was het echter in Leiden in de Breestraat, waar het kantoor van de Dienst der Indirecte Belastingen is gevestigd. Daar regen de het op een gegeven moment zo maar belastingdossiers op straat. Een 23-jarige student bleek deze regenmaker te zijn geweest. Hij was in het gebouw ingebroken en heeft het gehele dossier van de dienst uit het raam op straat gegooid. Begrijpe lijk zijn vele papieren op de vleuge len van de wind naar onbekende oor den verspreid. Deze daad van de student brengt de belastingdienst heel wat moeilijk heden, want men zal minstens twee maanden moeten werken om de be schadigde en verloren gegane beschei den weer te vervangen. Waarom de jongeman het deed, weet men niet. Hij zegt, zich niets meer te kunnen herinneren. Meerderheid staat vrijwel vast TNE AMERIKAANSE RESOLUTIE, waarbij China als aanvaller wordt gebrandmerkt, zal, naar gisterenavond werd verwacht, vermoedelijk in de Politieke Commissie van de Verenig de Naties worden aangenomen. In de afgelopen nacht werd uit Lake Success meegedeeld, dat het Amerikaanse voorstel om China als aanvaller te brand merken in feite reeds verzekerd was van de vereiste meerder heid. De afgevaardigde van ae Libanon verklaarde zich voor de resolutie, maar diende een amendement in, waarbij sancties tegen communistisch China eventueel zouden moeten opge schort worden. Ook Nederland verklaarde zich voor de Amerikaanse resolutie met de aan vulling van bovengenoemd Libanese amendement. De afgevaardigde Von Balluseck zeide, zich te zullen ont houden bij de stemming over de re solutie van de Arabisch-Aziatische groep. Volgens hem zou China gele genheid genoeg hebben, zijn houding te bepalen, na aanneming van de Amerikaanse resolutie. Frankrijk zal de Amerikaanse re solutie steunen. Denemarken is er voor, maar zal eventuele sancties tegen China alsnog overwegen. Ook de Dominicaanse afgevaardig de heeft zich voor de Amerikaanse resolutie uitgesproken .evenals de ge delegeerde van nationalistisch China. N, Beschuldiging van een Amerikaans blad 'yOLGENS een artikel in de „News week" van 29 Januari is generaal Eisenhower „zeer teleurgesteld over het Nederlandse gebrek aan goede wil voor het bereiken van een staat van bereidheid". De Nederlanders, al dus het blad, hebben de meeste man- nen A*e Indonesië kwamen, gede mobiliseerd en hebben niet eens het plan nog dit jaar een staande divisie te vormen „docht slechts drie reser vedivisies". E^enhower. zo gaat het Amerikaan se blad verder, was ook critisch ge stemd ten aanzien van België. Hij was ook onzeker ten aanzien van Frank rijk'. Weersverwachting, hedenavond: geldig tot Aanvankelijk zwaar bewolkt, met Inter opklaringen. Overwe- gend droog weer met ongeveer dezelfde temperatuur als giste- ren. Aanvankelijk zwakke ver- J anderlijke wind, later toenemen- t de wind uit Zuidelijke richtin- gen. t Vandaag: Zon onder 17.22 uur. J Maan op 01.21 uur. Morgen: Zon t °P 8.32 uur. Maan onder 11.05 uur. Regering neemt maatregelen F)E AMERIKAANSE bezettingS' autoriteiten in Duitsland weige ren zorg te dragen voor terugzending naar de ouders in Assen van de 7- jarige Nanno Sjoerd, zoon van het echtpaar Meinders. Zij beschouwen de jongen, die thans in Bremen is bij 'n pleegmoeder, die het kind niet wil af staan, als te behoren tot de ontheem den, voor wie wettelijke maatregelen geldend zijn. Naar wfj vernemen heeft de Ne derlandse regering thans aan de Ne- V. V. WIL HANDHAVING LEVENSPEIL ïyiR. STIKKER is gisteren druk aan 't confereren geslagen. Tot de po litici, welke h(j ontmoette, behoorden Prof. van den Brink, Prof. Romme Dr. Drees en Mr. van Schaik. Men veronderstelt, dat de informateur de weg naar een oplossing zoekt in de richting van een Kabinet met minis ters uit 3 of 4 partijen, zonder dat van een parlementair Kabinet gespro ken kan worden. Het program is na tuurlijk een belangrijk ding en op dat program satat Defensie met al wat daaraan vastzit in het middenpunt. Inmiddels heeft het Dagelijks Be- Stuur van het N.V.V. ook zijn visie op de toestand geopenbaard. Het wil een uiterste poging gedaan zien om het levenspeil van de volksmassa te handhaven ondanks bewapening en tekort op de betalingsbalans. Het be veelt o.a. aan het aanspreken van on ze monetaire reserves en het opne men van buitelandse leningen, een oorlogswinstbelasting, een sterk ver hoogde weeldebelasting en de distri butie van sommige verbruiksartikelen Ook wil het N.V.V. snelle invoering van de wachtgeld- en werkloosheids verzekering alsmede een definitieve ouderdomsverzekering. We vermoeden zo, dat dit wel niet allemaal op het ontwerp-program van Mr. Stikker zal voorkomen. ATTLEE: „Oorlog niet onvermijdelijk". T TIT EEN AUTO van een dierenarts te Wassenaar is een koffertje ge stolen waarin zich o.m. een zwaar vergif bevindt, nl. een oplossing van 100 gr. strychine en 'n oplossing van 50 gr. cyankaly. De politie heeft ge waarschuwd, dat dit vergif ernstig gevaar kan opleveren. ATTLEE, de Britse minister president heeft Maandag in het Lagerhuis meegedeeld, dat Engeland op I April a.s. in totaal 800.000 man onder de wa penen zal hebben. De totale be groting voor de defensie zal voor de komende drie jaar 4.7 milliard pond sterling bedragen dat is 1.1 milliard meer, dan het eerder aangekondigde defensie budget over deze drie jaar. Voorraad vorming valt niet onder deze post. Tegen 1953-1954 zou Engeland zijn productie van tanks en vliegtuigen verviervoudigd hebben. In het volgende begrotingsjaar zal meer dan tweemaal zoveel voor de defensie worden uitgegeven als dit jaar en in 1953-1954 meer dan drie maal zoveel als op het ogenblik. Er zullen geen reservisten worden opgeroepen, die de industrie in geval van mobilisatie nodig zou hebben. Attlee zeide, dat de productie van tweemotorige bommenwerpers zal worden vergroot en dat ook viermo torige straalbommenwerpers zullen worden vervaardigd. „VOORRAADVORMING". stoffen. De versnelling van de defen sievoorbereidingen zal een daling van de levensstandaard meebrengen. Maat regelen worden genomen oin de vraag naar consumptiegoederen in toom te houden en ook het bouwen van wo ningen zal worden beperkt. De industrieën, die de voor de de fensie nodige goederen moeten leve ren, zijn juist diegene, die de groot ste bijdrage leverden aan de Britse export. De andere industrieën, vooral de textielindustrie, zouden haar uit voer moeten vergroten om het ver lies goed te maken. VEILIGHEID. LIET PROGRAM voor de bouw van schepen tegen duikboten en mij nen zal eveneens versneld worden. De Britse regering zal zoveel mo gelijk maatregelen nemen tot voor- raadvorming van voedsel en grond- Brussel in opschudding /"•EHEEL BRUSSEL en vooral de Stoofstraat is in opschudding, zo als de „Soir" weet te vertellen. Het bekende onfatsoenlijke „Manneke", het wereldvermaarde folkloristische beeldje Is van zijn voetstuk gehaald en vermoedelijk door drie mannen ii de nacht weggevoerd. MAAR AANLEIDING van het ge beurde tijdens de Verdi-herden- king op Zondagmiddag in het Con certgebouw te Amsterdam wordt na der meegedeeld, dat 75 leden van het 94 leden tellende Concertgebouw-or kest zich solidair verklaarden met de 62 orkestleden, die Zondag het po dium verlieten. Maandag is aan verscheidene leden van het orkest, die aan het Concert gebouw kwamen om 'n repetitie mee te maken, de toegang ontzegd, omdat zij als „dienstweigeraars" werden be schouwd. Volgens een verklaring van het be stuur van het orkest zelf was het optreden der leden niet gericht tegen Paul van Kempen, onder wiens lei ding zij in de afgelopen week heb ben gerepeteerd, zonder dat er enig incident heeft plaats gevonden. Wel beklaagde het orkestbestuur er zich over, dat het bestuur van de N.V. het Concertgebouw geen overleg had gepleegd met het orkest zelf, dat eerst 5 Januari voor een voldongen feit kwam te staan. Toen het gemeen tebestuur van Amsterdam en met na- ne de burgemeester bekend maakte, lat er „geen aanleiding gevonden was tot het nemen van maatregelen ter voorkoming van het optreden van Paul van Kempen, legden de orkest leden zich bfj het verlangen van het Concertgebouwbestuur neer. „ONMOGELIJK". A TTLEE verklaarde, dat de Britse regering niet geloofde, dat oorlog onvermijdelijk is. Haar doel was oor log te voorkomen, Winston Churchill, de leider van de oppositie, verklaarde, dat de opposi tie al deze voorstellen „eerlijk en goedwillend" zal overwegen. „Wij zullen erover zeggen, wat wij op het hart hebben, zonder enige an dere gedachte, dan aan de veiligheid van ons bedreigde vaderland", aldus verklaarde hij. C5E REDEN, waarom het orkest Zon dagmiddag de zaal verliet, was „de onmogelijkheid onder dergelijke om standigheden muziek te maken". Toen het concert was onderbroken kregen de leden in de stemkamer 10 minuten tijd weer op het podium te rug te gaan, deden zij dat niet, dan konden de weggelopen orkestleden zich beschouwen, „als op staande voet ontslagen". In geagiteerde stem ming confereerden daarop de leden met de rechtskundige adviseur, maar nauwelijks was men daarmee begon nen, of het Concertgebouwbestuur kwam nogmaals in de stemkamer en deelde mede: „realiseert u zich goed, dat het lot en het voortbestaan van 't orkest in uw handen ligt". Hierop volgde een discussie, zodat de tien minuten ai bijna waren verstreken en de leden haast geen tijd hadden over deze belangrijke kwestie een beslis sing te nemen. Direct daarop liet het Concertgebouwbestuur door luidspre kers bekend maken, dat het concert was afgelast. De vraag is nu, wat zal het slot accoord zijn in deze onwelluidende geschiedenis? Tijdens de 10.000 meter voor de Europese kampioenschappen schaatsenrijden kwam de Noor Hjalmar Andersen, die tegen on ze landgenoot Wira van der Voort reed ,te vallen. De jury besliste, dat hij door het flitslicht van 'n fotograaf gehinderd was en liet hem derhalve de afstand overrij den. Na het ontwikkelen van de hierboven afgedrukte foto, bleek, dat Andersen nog reed, toen de foto met flitslicht werd genomen en kon men uit het beeld opma ken, dat hij inderdaad last van het felle licht had gehad. Terecht werd dus besloten, dat het over rijden gerechtvaardigd was, zodat Hjalmar Andersen dit seizoen de Europese titel heeft veroverd. PRESIDENT TRUMAN en de Fran se premier Pleven, hebben giste ren een conferentie in het Witte Huis gehouden. Zij bespraken o.m. het gebrek aan strategische grondstoffen en het tegengaan van de stijging van de prij zen voor deze materialen. yWEE JONGEDAMES STAPTEN HET IN BAARLE alom bekende café van Tante Corrie binnen, maakten een vriendelijk praatje met haar en Informeerden naar het juiste adres van twee jongens. Ze vertelden Tante, dat ze met de jongens verloofd waren, doch dat ze het adres van hun vader, de brievenbesteller Cornelissen, waren kwijt geraakt. Tante Corrie vertelde bereidwillig, waar Cornelissen woonde. De jongedames kwamen op het adres, vonden er wie ze zochten en in de volgende nacht haalden de Duitsers de bewoners weg. Twee dagen daarna lagen hun lijken op de schietbanen bij Breda. Dat was in September 1944. THANS zit een dier jongeda mes - nu de 31-jarige moe der van een kind in het Bre dase Hnis van Bewaring op haar berechting te wachten, na- dat zjj in 1947 aan de dood was ontsnapt door uit te breken uit de Antwerpse gevangenis, waar haar een doodvonnis wachtte. Zjj werd ten huize van familie leden te Ierseke gearresteerd. Paulina Vlaming, een Nederlandse, en Marie Demey, een Belgische, ston den tegen een maandloon van 1500 francs in dienst van de Gestapo. derlandse consul te Bremen opdracht gegeven, tegen de Amerikaanse auto- Ze hadden er lucht van gekregen riteiten een proces aanhangig te ma- dat twee zoons van Cornelissen uit ken, teneinde het kind naar de ouders Baarle-Hertog in Antwerpen in pen- ten doen terugbrengen. stoa waren en hun hulp verleenden bij het over de grens brengen van ge allieerde piloten en Franse krijgsge vangenen. De vrouwen deden zich voor als illegale helpsters en werden ingeschakeld. Door hun toedoen zagen vele ge allieerden hun land nooit meer te rug en naar ruwe schatting hebben deze Gestapo-helpsters wel honderd mannen aan de Duitsers overgeleverd. NAAR BAARLE. ITIT WAT de jongens Cornelissen loslieten, maakten de meisjes op, dat de moeder der jongens, die ook in Wereldoorlog I dapper illegaal werk had verricht, in Baarle-Hertog woonde en zfj een aanmerkelijk aan deel had in het overbrengen van pi loten en krijgsgevangenen. De „vliegersluis" Baarle moest dus gesloten worden. En zo togen dan bei de vrouwen op 8 September naar het vermelde café (thans wijlen) Tante Corrie. De woning van Cornelissen stond niet ver van het café af en daar kwa men ze dan „de groeten uit Antwer pen" brengen. Ongelukkig genoeg bevonden zich op dat moment ook de twee maré chaussees van Gestel en Gerritsen in de kamer. Het was hen nl. op Neder lands gebied te warm onder de voe ten geworden en zij waren bij de brie venbesteller ondergedoken. Daar waren ze de trouwe helpers van moe der Cornelissen-Verhocven. Ook dat hadden de beide spionnen, die met valkenogen rondtuurden en met ge spitste oren zaten te luisteren, gauw genoeg in de gaten. Nog diezelfde dag wist de Gestapo op de K.M.A. te Breda alles haarfijn. Met het gevolg dat om 4 uur in de nacht van 8 op 9 September vrouw Cornelissen, haar man en de twee ma réchaussees wakker schrokken van 'n hels gebonk op de deuren. Zij werden onder allerhande bedreigingen en met stoten van geweerkolven naar buiten gedreven en naar de gevangenis van Breda overgebracht. De maréchaussée Gerritsen trachtte in Baarle nog te ontsnappen, maar 'n kogelwond en een serie slagen maak ten het hem duidelijk, dak zijn beulen maar al te goed op hun qui vive wa ren. GESLAGEN EN GETRAPT. Duitse manier werden „verhoord", d. w.z. dat zij werden mishandeld om gegevens uit hen te kunnen persen. Zonder resultaat evenwel. Men weet b.v., dat vrouw Corne lissen aan een raam werd vastgebon den en voortdurend zo hard werd ge slagen en getrapt, dat zij verscheide ne tanden uit haar mond kwijt raakte. Op 10 September vond het slot van het drama plaats. Toen werden de il legale helden naar de schietbanen in het Mastbosch getransporteerd, waar luitenant Steinmeyer (die later op de Vloeiweide zou sneuvelen) het pele- ton aanvoerde, dat de vrouw en de twee maréchaussées fusilleerde. Cor nelissen zelf liet men vrij, omdat bleek, dat hij niet bij het illegale werk had geholpen. TER DOOD VERSCHEIDENE MALEN zijn de gevangenen naar de K.M.A. ge bracht, waar zij dan op de bekende jyjET de Gestapo trokken de spion nen bij de bevrijding van Breda naar Duitsland, maar hondsbrutaal ais ze waren, keerden ze achter de geal lieerde linies terug om daar te spion neren. Dit mislukte, want bij St. Vith kwamen ze in een mijnenveld terecht. De Amerikanen arresteerden haar en leverden haar over aan het Belgische gerecht. Paulina Vlaming werd door het Krijgsof tot levenslange gevangenis' straf veroordeeld. Zij ging van dit vonnis in hoger beroep evenals trouwens de Openba re Aanklager, maar vóór de zaak op nieuw in behandeling kwam, wist zij te ontsnappen. Het vonnis luidde: bij verstek ter dood veroordeeld. Paulina vluchtte naar Brugge, daar na naar Frankrijk. Overal onraad en argwaan voelende, trok zij van her naar der. Maar dezer dagen meende zij, dat men haar wel vergeten zou zijn en meldde zij zich in Ierseke, waar zij werd gegrepen. Daar zij Nederlandse is. zal zij niet worden uitgeleverd. Het zwaartepunt van de aanklacht zal wel zijn de dood van beide Nederlandse maréchaussees Het onderzoek is thans in handen van de districts-recherche van de Rijkspolitie te Breda en wanneer dit geëindigd is, zal de zaak wel voor de Bredase rechter komen. Rond de Tweede T. H. ^/ANNEER men in de ikrant het verslag leest van de rede, ge houden door de Commissaris der Koningin In Noord-Brabant bij de opening der najaarszitting der Prov. Staten en men ontmoet daarin, 2» bijwijze van losse aan tekening, dat de Commissaris, sprekende over het Technisch Ho- hoger onderwijs, meende te moeten vaststellen, dat het getij bezig is te verlopen, dan kan men zich niet onttrekken aan een onbeha gelijk gevoel, als zou daarmede de tweede Technische Hogeschool van de baan zijn. In feiten blijkt de commissaris eerst te hebben geconstateerd, dat de tegenzin, die er in bepaalde kringen was tegen een decentrali satie van het Technisch Hoger On derwijs voor een groot deel is ge weken en dat dus in bredere krin gen de wenselijkheid van een de centralisatie wordt begrepen en aanvaard. Dat zou dan op zichzelf betekenen, dat een der voornaam ste remmende factoren aan kracht verloren had en dat derhalve een voorstel voor de oprichting van een Tweede Technische Hogeschool uit dien hoofde geen ernstige be zwaren meer zou ontmoeten. Daar bij blijft echter één moeilijkheid bestaan, die er aanvankelijk hele maal niet was, maar die in de tijd dat onderhandelingen gevoerd werden en commissies hun advie zen opstelden op voorzeker elegan te wijze op de voorgrond werd ge plaatst n.l. de kwestie waér deze Tweede Technische Hogeschool gesticht zou worden. Het eerste betekent versterking van onze militaire weermacht, het tweede een versterking van onze technische weermacht. Dit laatste heeft Delft tot aan de oorlog be hoorlijk verzorgd en poogt zij ook nu nog te verzorgen, doch het is een zaak van algemene bekend heid, dat Delft niet in staat is om te voldoen aan een veel grotere vraag naar ingenieurs, omdat strikt genomen Delft reeds nu bo ven haar productiestand leeft. En evenals wij ons militair ef fectief versterken, moeten wij ook ons technisch effecUef versterken en derhalve voor dit laatste doel „rachten een zelfde bron aan te boren als voor de eerste. Jn ieder geval dient onze techni sche verdediging op eenzelfde plan geplaatst te worden als onze militaire verdediging, omdat wij geen van belde kunnen missen. Het getij verloopt niet, het getij keert. C. BR. Voor het eerst weer contact in Korea F)E VERBONDEN TROEPEN, die ten Noorden van Soewon opruk ken, zijn gisteren voor het eerst sinds de ontruiming van Seoel ernstig in botsing gekomen met de tegenstan der. De Chinezen groeven zich in „zelf moordstellingen" langs de weg Soe- won-Seoel. Zij gaven zich niet over ondanks bombardementen en beschie ting en kwamen om in hun eenmans gaten. Het ziet er naar uit. dat Chinese troepen zich in heuvelruggen op een j afstand van 12 tot 25 km. U-u Noor- I den van Soewon ingegraven hebben. UB

de Stem | 1951 | | pagina 1