Kees Broekman, kampioen met vlag en wimpel 't Was me een pak papier, op Oude jaar ij behoort nu tot de grote Ned. figuren Hij Tweede klinkende zege van Antoon Verhoeven De „oudjes durfden KEES KIEVIT HAALDE HET! TWEEDE BLAD DINSDAG 2 JANUARI 1951 TIJDEN NOG NADELIG BEÏNVLOED DOOR DE VINNIGE, KOUDE WIND Prestatie waar men lang over spreken zal Broekman kampioen van Nederland Het kan nog sneller in Nederland aldus Kees Broekman DAAR KOMT WEINIG VAN .Nu het is gaan dooien... Nel van Vliet's record neergehaald Overwinningen aan de „lopende band" Sport in 't Kort Van Vlissingen naar Maastricht is een heel eind EEN PAPIEREN St. JAN VAN OOSTERHOUT VERMALEN TUSSEN DE PERSEN Ccttaa is Ka m pioenen van het Kaliber Kees Bioekman. die op alle vier afstanden 500. 1500 m., 5 en 10 Km. de snelste tijden maKen en daarenbo ven nog een nationaal record (op laatstgenoemd nummer) verbeteren dat van Siem Heiden ontmoet men slechts zeiden en het is dus te begrij pen, dat de Nederlandse schaatsrij- derswereid niet uitgepraat komt over deze unieke prestatie op het ijs, dat intussen, tengevolge van de sterk ver- onderde weersomstandigheden, op de meeste plaatsen in het land onberijd baar geworden is. De Bilt wist voor alsnog met te voorspellen, hoe lang de ingetreden ..kwakkel" duren zal. maar er is intussen voor de liefheb bers van de ijssport een boel te ge niet geweest, zodat zij er voorlopig weer even tegen kunnen. Aan het slot van de beschouwing over de nationale kampioenschap pen te üutphen, welke hier volgt, zijn de resultaten te lezen van de vier soorten wedstrijden, waaruit Broek man als overwinnaar te voorschijn gekomen is. Laten wij nu onze ver slaggevers aan het woord. DAAR STOND EEN EENZAME FIGUUR /"Np de tweede dag van de Neder- landse kampioenschappen in het hardrijden zagen wij op het midden vak van de baan der Zutphense IJs vereniging een eenzame figuur staan. Hij tuurde Broekman en Maarsse, die juist aan hun rit over 10.000 meter wartn begonnen, na. Deze man, oud-kampioen van Ne derland en één keer winnaar van de Elfstedentocht Piet Keyzer zei het k-irt eu bondig: „Broekman haalt hr-t, dat beroemde record van Siem Hei den gaat er aan Dat moet wel, went eerst daardoor bewijst Kees, Jat hij een rijder van extra klasse is. NIET TE VERWONDEREN den niet voldoende „glijden" en het werd er naar mate de ritten van de 5000 meter werden afgewerkt, niet be ter op Want tegen het einde van die eerste wedstrijddag stond het kwik elf graden onder het vriespunt. MINDER STROEF Qp de tweede dag waren de omstan- digheden wat gunstiger. Wel stond er nog een lastig windje, maar de koude was iets minder fel, een zwak zonnetje probeerde tussen de lichte sneeuwwolken door te komen en het ijs bleek minder stroef te zijn dan Zaterdag. Het publiek was nu in gro ten getale naar de baan gekomen, het stond zwart van de mensen rondom de prachtig verzorgde 400-meter-baan, zodat het een kleurig en feestelijk kampioenschap werd met als hoogte punt de record-verbetering van Broek man op de 10.000 meter. Velen hadden verwacht, dat hij Zaterdag reeds het record op de 5000 meter, dat op naam staat van van der Scheers met een tijd van 9 min. 4.8 sec., daterend van de kampioenschappen van 1929, zou veroei ren, maar hij bleef er met 9 min 9 sec. ruim 4 seconden boven. Hij was begonnen met een schema van 8 min 58 sec., maar na enkele ronden bleek dat deze berekening voor de gegeven omstandigheden moest worden losgelaten en zelfs een tweede. Het derde schema, 9 min. 11 sec. Kon worden aangehouden. Maar zijn ronden tijden schommelden sterk, hij kon het juiste tempogevoel niet vinden en alleen door te forceren had hij misschien het record kunnen ver beteren. Maar Broekman heeft in de afgelopen jaren veel geleerd en dus liet hij het record, dat hij zo zeer be geerde, lopen, gedachtig aan het feit, dat het seizoen pas begonnen was en de Europese en wereldkampioenschap pen over enkele weken nog zouden volgen. VERB'ETERD L-" eyzer heeft gelijk gekregen. Dat Broekman dit kampioenschap van Neaerland heeft gewonnen, mag geen verwondering wekken. Wim van der Voort verbleef met Aad de Ko ning m net hoge Noorden en Anton Huisses, de tweede man, die het hem eventueel lastig had kunnen maken, stond dit seizoen voor de eerste maal op net ijs. En de andere deelnemers mogen misscnien hardrijders „ïjn met een goede toekomst, zij missen op net ogenblik nog de ervaring van Broek man. zij staan pas aan het begin van hun .chaalsenrijdersloopbaan, zij waien (en dat was te vooizienj kwa litatief niet opgewassen tegen hun „grote broer, die zo uit Noorwegen kwam om hier met vlag en wunpei en op grootse wijze de noogste titel m de wacht te slepen. Alle vier afstan den heeft hij gewonnen, gemeenlijk met een stevige marge op de num mers 2 en 3, en met deze verrichting heeft Broekman een zelfde succes be haald als Jan Langendijk bij het laatst gereden kampioenschap, dat van 1947 op Kralingen. Maar toch is de prestatie van broekman nog mooier want nog nimmer is het puntenaan- ta) in het klassement over de vier af standen zo laag geweest als dit keer: 208.99 punten. LID VAN DE „CLUB" DER GROTEN |7n daarmede is hij getreden in de rij van de groten uit de Neder landse schaatsensport. Jaap Eden, Coen de Koning, Max Tetzner, Dolf van der Scheer, Siem Heiden, Jan Langedijk, Herman Buyen en Piet Keyzer. En de resultaten worden nog opmerkelijker, indien men bedenkt, dat de omstandigheden van weer, wind en ijs zeker niet ideaal mochten worden genoemd, op de eerste dag. toen de 500 en de 5000 meter op het programma stonden, woei er een vin nige koude wind. Het ijs was goed, maar het was te hard, de rijders fcon- |"Nat de omstandigheden op de twee- de dag veel beter waren, bleek op de 10 000 meter zeer duidelijk. Een 5000 meter in 9 minuten 9 seconden tijden betekent, dat de 10.000 meter- tijd het dubbele wordt plus ongeveer 15 seconden, met andere woorden 18 min. 33 sec., indien althans de voor waarden dezelfde zijn. Maar de om standigheden waren dermate verbe terd, dat die 15 seconden extra, voort gesproten uit de ervaring der rijders in de loop der jaren, er afgingen. De rondentijden bleven aanvanke lijk beneden de 44 seconden, maar van de 18e ronde af kwamen zij weer daarboven met een maximum van 44,7 sec. en een slotronde, de 25e van 43,7 sec. Zo konden de tijdopnemers, die helaas niet na elke ronde de to- taaltijd in het procesverbaal noteer den, een nieuw Nederlands record van 18 min. 17, sec. boeken, een minuut minder dan zijn tegenstander in deze rit, Gerard Maarsse, die trouwens in de tweede helft van de afstand door Broekman was „gelapt". Scheidsrech ter W. H. Taconis had tot plicht na afloop de baan op te meten, waarbij bleek, dat de bestuurderen van de Zutphense IJsvereniging zich schitte rend van hun taak hadden gekweten en rechte einden en bochten geen centimeter te kort of te lang hadden gemaakt. Waaruit volgt, dat het nieu we record ongetwijfeld zal worden er kend. IN DE SCHADUW... rve prestaties van de overige deelne- mers vielen een beetje in de schaduw van die van de kampioen. En toch zullen de leden van de techni sche commissie over de tijden niet ontevreden zijn. Want de grote winst via Zutphen is, dat een aantal jon gere rijders naar voren is gekomen, van wie men in de toekomst nog goe de verwachtingen mag hebben. De ou de cracks hebben hun tijd gehad. Wel probeerden enkele van hen een plaats je in het algemeen klassement te ver krijgen, maar met uitzondering van de „veteraan" Jan Langedijk, die tiende werd, kwamen de „oudjes" niet meer in het spel voor. Maarsse, die met bijna 8 volle punten verschil als tweede achter Broekman geklasseerd werd, is 21 Jaar Jan Charisius, nume ro drie is 24, Anton Huiskes 23, Cor Heus 23, de Graaf uit Rotterdam pas 18 en Nico Olsthoorn, zevende in de rangschikking 22 jaar. De Graaff, een leerling van Piet Zwanenburg, was de grote verrassing en wat de anderen betreft, op de eerste plaats is geble ken, dat de centrale training te Over- veen hen in een uitstekende lichame lijke conditie heeft gebracht en dat men met vol vertrouwen dit seizoen en in de komende Jaren hun ijspres- taties tegemoet mag zien. De organisatie, in handen van de Zutphense IJsvereniging:, was voor treffelijk en zo mag dit kampioen schap van Nederland, dat in vier jaar niet kon worden gehouden, uitnemend geslaagd heten. DE UITSLAGEN 500 meter: 1 Broekman 47.9 sec.; 2 Maarsse 48.5 sec.; 3 Charisius 49 sec. 4 Langedijk 50.2 sec.; 5 Huiskes 50.6 sec.; 6 en 7 Heus en de Goede, beiden 50.7 sec. 5000 meter: 1 Broekman 9.09.0; 2 Maarsse 9.31.9; 3 Huiskes 9.39.3; 4 de Graaf 9.40.1; 5 Charisius 9.44.6; 6 v. d. Berg 9.45.1; 7 Olsthoorn 9.45.3; 8 Chardon 9.45.9; 8 Heus 9.46.0. 1500 meter: Broekman 2.33.9; 2 Charisius 2.37.9; 3 Maarsse 2.38.5; 4 Huiskes 2.39.4; 5 Heus 2.41.3; 6 Char don 2.41.7 10.000 meter: 1 Broekman 18.17.7 nieuw Ned. record; 2 Huiskes 19.13.3; 3 Charisius 19.13.5; 4 Maarsse 19.16.2: 5 Heus 19.18.1; 6 van 't Oever 19.26.7. Eindklassement: 1 en Ned. kam pioen Broekman 208.99; 2 Maarsse 216.33; 3 Charisius 217.77; 4 Huiskes 219.33; 5 Heus 220.98; 6 de Graaf 222.35; 7 Olsthoorn 222.80; 8 Chardon 223.19; 9 van 't Oever 225.56; 10 Lan gedijk 226.05. Vau Akkeren won Sluis- Brugge-Sluis De wedstrijdtocht over 30 k.m. op j.l. Zaterdag van Sluis (Z.V1.) naar Brugge in België en terug naar Sluis heeft van de circa 20 deelnemers het uiterste gevergd. De sneeuwval in de middaguren had het ijs stroef gemaakt en tevens was er nogal wat wind. De oudste deelnemer, de 42-jarige vete raan Jan de Jager, was van het gehele gezelschap de beste man. Ook zijn beide zoons, die samen de dertig lentes nauwe lijks halen, beten flink van zich af. Van Akkeren, de Jager en Cools trokken zich al spoedig van de anderen los en waren een klasse beter dan de rest. In de eindsprint won van Akkeren met mini mum verschil. De uitslag was: 1 P. v Akkeren (Sluis) in 68 min.; 2 Jan de Jager, (Wolfaarts- dijk); 3 J. Cools (Cadzand), 4 J, de Roo (Schore), 5 Risseeuw (Schoondijke); 7 C. de Jager (Wolfaartsdijk), 8 L. de Jager (idem); 9 Dobbelaere. WEDSTRIJDEN TE HALSTEREN Op het Lange Water te Halsteren wer den Zondag door de Halsterse IJsclub ijgwedstrijden gehouden. De uitslagen zijn als volgt: Korte baan (160 m.) tegen het horloge: 1 C. Kint, 28.6 sec.; 2 P. Kint, 28.8 sec.; 3 J. Roks, 2£L8 sec.; 4 Jo Elzakkers. 30.3 sec.; 5 C. Roks, 30.2 sec.; 6 J. van Elzak- ker, 30.3 sec.; 7 J. Danen, Steenbergen. 30.8 sec.; 8 Fr. Nelissen, 317. sec.; 9 P. Hoedelmans. 32 sec.; 10 M. Hoedel- mans, 32.2 sec. Afvalrace: 1 J. Danen, Steenbergen; 2 F. Nelissen, 3 C. Kint; 4 P. Kin:; 5 C. Rokst 6 J. Roks; 7 Jo Elzakkers; 8 P. Hoedelmans; 9 Jan van Elzakker; 10 M. Hoedelmans. Schoonrijden (paren): 1 A. HeefferJ. Paulus; 2 A. Damveld—L. Verswijveren, 3 Broer en Zus Bertens; 4 M. Kommers F. Musters. HET NUT DER TRAINING. de 00 'raaie wÜze kaat Kees Broekman door de bocht tijdens landse kamSff °P 000 metcr te ZntPhen- Foto onder: De Neder I oen en recordhouder op de 10.000 meter wordt wegens ziji fraaie prestaties gehuldigd. De nrs. 1 en 2 van de 160 m., resp. C. en P. Kint, alsmede de winnaar van de afvalrace, J. M. Danen zijn alle leden van de NVBHS, die regelmatig aan de droogtarining van 14 October j.l. af heb ben deelgenomen. P. Kint is de leider der oefeningen. Vooral bij de afvalrace kon men goed het verschil waarnemen tussen de rijders die „op eigen kracht'' reden en de getrainden, die in een rustige ca dans over de baan gleden. De winnaar Danen heeft dit voordeel goed uitgebuit en verkreeg in de laatste ronden een zodanige voorsprong, dat hij zonder eind spurt op de eerste prijs beslag legde. TE TERHEIJDÊN. Zondag werden op de Ijsbaan te Ter- heijden voor de inwoners dezer gemeen te de kampioenschappen op lange en korte baan gehouden. Op de lange baan waren de eerst aankomenden: 1 C. van Geel, 2 J. van Bekhoven, 3 W. de Ridder en op de korte baan: 1 W. van Wijk. 2 C. van Geel, 3 J. van Bekhoven. NOG ENKELE UITSLAGEN. Zaterdag werden te Zwolle de provin ciale kampioenschappen van Overijssel verreden. Bij de dames won mevr. Rom melaar-Timmerman (Enschedé) de titel; bij de heren M. de Ruiter (Zaandam.) Kampioene van Overijssel en Gelder land, korte baan (deze titel werd te Kam pen verreden) voor vrouwen, is Geesje Bakker uit Giethoorn geworden. Titelhouder van Overijssel, lange baan werd Huiskes uit Wierden; deze won op alle afstanden: 500 m. in 53.2 sec.; 1500 m. 3 min. 2.8 sec.; 5000 m. in 11 min. 12.5 sec. Aan de Zondag 31 Dec. gehouden dor- pentochten door Noord-Holland (75 of 85 k.m.) hebben ongeveer vijfduizend rijd sters en rijders deelgenomen. De tochten waren zeer vermoeiend, omdat het ijs niet overal vrij van scheuren was, ver oorzaakt door de verlaagde waterstand. Wedstrijden voor de Konink lijke Landmacht De Chef van de Generale Staf heeft toestemming gegeven tot het houden van wedstrijden op de schaats voor militairen behorende tot de Koninklijke Landmacht op 500. 1500 en 3000 m. In verband met de weersomstandigheden en de uiteenlopende mogelijkheden in ons land. stelt men zich voor, deze wed strijden regionaal te doen houden, op na der te bepalen plaatsen. De wedstrijden zijn in de allereerste plaats bedoeld als korpswedstrijden tus sen de onderdelen, scholen, e.d. Om voor een prijs in aanmerking te komen, dient het onderdeel, school, e.d. op elk num mer met vier man uit té komen, met dien verstande, dat een deelnemer op meerdere nummers mag uitkomen. De Commandant Strijdkrachten te Vel de stelt voor elke regionale wedstrijd de volgende prijzen beschikbaar. a. 1 eerste en 1 tweede korpsprijs; b. 3 eerste prijzen voor de winnaars van de 500, 1500 en 3000 m.; c. 1 extra prijs voor de hoogst geplaatste deelnemer, die in drie nummers is uitgekomen. De wedst-ijden zullen worden gehou den onder de bepaü igen van het wed- tri.idreglement van de KNSB. „Neen, ik mocht het Zaterdag niet for ceren," zegt Kees Broekman tegen ons, „hoe graag ik ook dat record op de 5000 m. had willen hebben. Ik had toch nog een kans op de 10 000 m. en ik moet nog aan de komende zware wedstrijden van dit seizoen denken. En er komt toch nog wel eens ijs in Nederland. En die 10.000 m. ging goed, niet? In 1949 heb ik een lesje gehad, in Davos, bij de Europese kampioenschappen. Toen een veel te snel begin en een moeizame tweede 5000 m. Was het beter bekeken, dan ben ik er van overtuigd, dat ik in Davos het wereldrecord had verbeterd, Want ondanks die slechts tactiek van me ben ik er maar enkele seconden boven gebleven. Hier in Zutfen voelde ik na enkele ronden dat ik het kon. Ik gleed beter dan Zaterdag en dat scheelt zoveel energie. De omstandigheden waren niet zo gunstig. Ik ben ervan overtuigd, dat met iets minder wind de grens van 18 minuten in Nederland te bereiken is. Hetgeen toch altijd nog een minuut met Davos of Hamar scheelt." Natuurlijk vindt Broekman het jammer, dat Wim van der Voort en Aad de Ko ning niet op deze kampioenschappen wa ren. Maar ze komen, zeide hij, ijs en weder dienende, met de Noren de volgen de week mee, en dan kan ik, opnieuw op het Hollandse ijs, bewijzen, dat ik de sterkere ben." Kees Broekman handelde foutief Het bestuur van de KNSB heeft met Kees Broekman een bespreking gehad over het „incident" met de IJsclub Kralingen. Naar men weet, had een zekere Chardon volgens het onderzoek zou dit een broer van degene zijn geweest, die met Broek man in Noorwegen heeft getraind een telefonische bespreking met de voorzitter van de IJsclub Kralin gen, de heer L. J. Hoffmann, waarbij voor het starten van Kees Broekman op de provinciale kampioenschappen van Zuid-Holland, Donderdag j.l. te Kralingen georganiseerd, als voor waarde een bedrag van f 500.werd gesteld, alsmede f 50.ter tegemoet koming van de reiskosten. In het onderhoud met het bestuur van de Schaatsenrijdersbond, waarin Broekman de ernst van het geval werd duidelijk gemaakt, gaf deze volmondig toe, na een verklaring te hebben ge geven, hoe men tot deze handelwijze was gekomen, dat deze daad als on juist moest worden beschouwd en deed hij de toezegging, dat hem dit niet een tweede maal zou overkomen. Met de ruiterlijke erkenning,van zijn foutieve handelwijze heeft het bestuur van de KNSB genoegen geno men en daarbij het vertrouwen uitge sproken, dat Broekman in de toe komst met daden zou tonen, dat zijn mondeling afgelegde verklaring vol komen is gemeend. NU IN RONDE VAN LOOSDRECHT Hoewel het kwik tot 15 graden on der nul was gedaald, hebben Zater dag 163 deelnemers, onder wie drie dames: Sjoerdje Faber, Woukje Kooi stra uit Friesland en mej. M. van der Molen uit Utrecht, de stoute schaats- schoenen aangetrokken om de 120 k.m van de Ronde van Loosdrecht uit te rijden. Dat betekende acht maal de vijf Lóósdrechtse plassen rond. De winnaar werd Verhoeven uit Dussen (N.B.) in de tijd van 4 uur 56 min. en 31 sec. Tweede J. W. van de Hoorn uit Ter Aar op een 30-tal meters: 3 Ver meulen. Ter Aat; 4 van de Pol, Hil versum; 5 Vollen broek, Hilversum; 6 Bakker, Amsterdam: 7 Woudenberg, Apeldoorn; 8 Mosterd, Maasland. 66 deelnemers reden de rit binnen de vastgestelde tijd uit, De intern, wedstrijden in eigen land, welke voor het komende weekeinde te Rotterdam en Den Haag waren ge' projecteerd, zullen waarschijnlijk geen doorgang vinden. Op de eerste plaats is de ingevallen dooi natuurlijk een belemmering en verder is, na gepleegd overleg, gebleken, dat de belangrijk ste Noorse rijders op 6 en 7 Januari aan diverse wedstrijden in eigen land deelnemen en geen gelegenheid zullen kunnen vinden naar Nederland te komen. Ook voor het daarop volgen de weekeinde zou de wedstrijdkalen der reeds zwaar bezet zijn. En daarna naderen de Europese kampioenschap pen, welke eind Januari te Oslo wor den gehouden, reeds. De moeilijkheid is, dat van Nederlandse zijde niet tij dig van te voren principiële afspraken met de Noorse Schaatsenrijders Bond zijn gemaakt. Nu het seizoen in Noor wegen is begonnen, schijnt men er daar weinig voor te gevoelen aan de wensen van Nederlandse zijde alsnog tegemoet te komen. Hoewel de plannen van de IJsclub „Kralingen" en de Haagse IJsclub nog niet definitief van de baan zijn, ziet het er toch wel naar uit, dat er zeer grote bezwaren aan verbonden zijn nog dit seizoen de serie wedstrijden te Rotterdam en Den Haag en even tueel in andere plaatsen, tot stand te brengen. Bovendien zullen de Nederlandse rijders, die op het ogenblik nog in Nederland vertoeven, bij blijvend dool- weer, naar Noorwegen gaan, om daar verder te trainen. Het heeft in de bedoeling gelegen op een meertje, ge legen in de duinen bij Overveen, een centrale ijstraining met een aantal jeugdige rijders te organiseren, onder leiding van Klaas Schenk maar de weersomstandigheden zijn plotseling dermate vernaderd, dat deze training wel geen doorgang zal kunnen vinden. 6 JANUARI: ZEEUWSE SCHAATSKAMPIOENSCHAPPEN. Naar wij vernemen worden, als het weer wil vriezen, de Zeeuwse schaats kampioenschappen op de lange baan over 500, 1500 en 5000 m. Zaterdag 6 Januari a.s. gehouden op de plas „Schenge" op de grens Wolfaartsdijk, 's Heer Arends- kerke De conditie van het ijs is aldaar beter dan op „Zwake". Bovendien is de baan veel gemakkelijker te bereiken voor rijders en publiek; hij ligt o.a. niet ver van Goes af. De organiserende IJsclub HYC van Heinkenszand heeft naast de provinciale beker ook nog enkele medailles .voor deze wedstrijden uitgeloofd. Zij verzoekt ons mee te delen, dat alle service vóór het publiek geboden zal worden. De baan is gemakkelijk met de bus te bereiken. Er worden waarschijnlijk twee extra stop plaatsen ingelegd. Deelnemers aan deze wedstrijd van buiten de provincie kun nen de trein tot in Goes nemen en van daar verder per bus. De wedstrijden be ginnen om 11 uur. Alle verdere inlich tingen worden gaarne verstrekt aan het secretariaat van HYC, Westerstraat B 86 H, telefoon K 1106—332. VOETBALLEN Noodlottige botsing tijdens wedstrijd Bij een wedstrijd te Latina. ten Zuiden van Rome, kwam de 21-jarige midvoor Quinto Ricci in botsing met de doelver- dediger van de tegenpartij. Hij was op slag dood. De wedstrijd werd gestaakt. Hoe lang het kwakkelweei duren zal. hierboven moest dezelfde vraag reeds on beantwoord blijven, weet op het ogen blik nog niemand, maar een feit is. dat in afwachting van een eventuële vorst periode, tal van wedstrijden, tochten, kampioenschappen, etc. moesten worden afgelast. Een dergelijke maatregel moest genomen worden ten aanzien van de voor vandaag te Breda vastgestelde kampioen schappen van Noord-Brabant, schoonrij den. Ook die te Geldrop vinden geen doorgang. Of die te Almelo en Zenderen verreden zullen worden, was gisteren avond nog niet te zeggen. Uit Leeuwarden werd ons gemeld, dat de Elfmerentocht en -wedstrijd voor on bepaalde tijd is uitgesteld en het ligt voor de hand, dat onder de gegeven omstan digheden van een Elfstedentocht evenmin iets kan komen. Men was daar overigens reeds een heel stuk met de organisatie klaar. Oud-internationals wonnen van H. F. C. De traditionele voetbalwedstrijd op Nieuwjaarsdag tussen een elftal van oud internationals en HFC is in een alleszins verdiende 63 overwinning voor de oud internationals geëindigd. Op het HFC-veld dat practisch sneeuwvrij was gemaakt, konden de Oranjemannen aanvankelijk niet goed wennen en het was HFC, dat door Molenaar een 20 voorsprong nam. Maar geleidelijk aan geraakte de Oranje- combinatie ingespeeld en nog voor de rust hadden van Gelder en Kick Smit de stand in evenwicht gebracht (rust: 2-2). In de tweede helft vlotte de combinatie der Oranjemannen uitstekend. HFC werd vrijwel geheel overspeeld door de goed combinerende Oranje-voorhoede. Schaap gaf Oranje een 3—2 voorsprong. Roozen scoorde het vierde doelpunt en Kick Smit nam nummer 5 voor zijn rekening. Uit een doehvorsteling verkleinde HFC de achterstand, maar kort voor het einde bracht Kick Smith de eindstand op 6—3 voor de oud-internationals. Het elftal der oud-internationals zag,er als volgt uit: d: Halle, a.: Weber en Vente; m.: Paauwe, Pellikaan en Stijger; v.: van Gelder, Schaap, Roozen, Smit en Drager. ZWEMMEN In het Sportfonsendad te Eindhoven deed op Oudejaarsmiddag Kees Kievit van Aegir een geslaagde poging tot ver betering van het Nederlands record 400 m. rugslag, dat sedert 26 October 1939 op naam stond van de Amsterdammer Jan Metman ('t IJ), die er toen 5 min. 30.9 sec. voor nodig had. Kees Kievit startte vrij rustig, maar bleef toch beneden het vastgestelde tijd schema. De eerste 100 m. werden ge zwommen in 1 min. 14.9 sec., méér dan 17 seo, langer dan zijn 100 m. record. De tweede 100 m. werden afgelegd in 1 min. 21.3, de derde in 1 min. 21.5 sec. Toen stond het al vast, dat deze recordpoging zou slagen. Ondanks de vermoeienissen van de eerste 300 m. wist Kievit toch nog een uitstekende tijd te maken op de laatste 100 m., n.l. 1 min. 22.3, waardoor hij aan een totaaltijd kwam van 5 min. 20 sec. Deze tijd werd door alle drie tijdopnemers, de heren Planjer. Hartigh en Bulte. afgedrukt en ligt bijna 11 sec. beneden het oude record. Vooraf zwom Geert Jan van Rooy van Aegir de 3x100 m. wisselslag persoonlijk in cle uitstekende tijd van 4 min. 14.7. Het Nederlands record op dit nummer staat sedert 31 October 1946 op naam van M. Korevaer (Merwede) met 4 min. 7.5 sec. Beide zwemmers zwommen tegen het horloge. De Hongaarse zwemster Eva Novak heeft Zaterdag met een tijd van 2 min. 34 sec. te Ozd (Hongarije) een nieuw wereld record gevestigd op de 200 yards school slag. Het oude record stond met 2 min. 35.i op naam van Nel van Vliet (24 Aug. 1946, Den Haag.) WIELRENNEN In volle vaart tegen een muur Deense tvielrenner Koblauch verongelukt Tijdens wielerwedstrijden te Sheppar- ton, een plaats op ongeveer 1600 k.m. van Melbourne, kwam de Deense renner Carl Koblauch zo ongelukkig te vallen, dat hij met een schedelbreuk in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Koblauch is na korte tijd aan zijn verwondingen be zweken. De Deen had, nadat hij als win naar van zijn serie in een halve mijlwed- strijd over de eindstreep was gegaan, de macht over zijn stuur verloren, waarna hij in volle vaart tegen een muur reed. Een koppel wedstrijd over 100 k.m., mee tellend voor het Europees Criterium werd gewonnen door onze landgenoten Schulte- Peters in de tijd van 2 uur 4min. 43 sec. De uitslag luidde: 1 SchultePeters, 100 k.m. in 2 uur 4 min. 43 sec., 58 p.; 2 Acou—Depauw, 50 p.; op 1 ronde: 3 GodeauGiorgetti, 54 p.; 4 BrunBucher, 52 p.; 5 Meier—Von Bue- ren, 40 p.; 6 CarraraGoussot, 31 p. Bakker derde te Antwerpen In het Sportpaleis is Zaterdagavond een 1 uur stayerswedstrijd gehouden, waar van de uitslag luidt: 1 A. Verschueren (B.) in 1 uur afgelegd 64.220 k.m.; 2 Hei- mann (Zwits.) op 75 m.; 3 Bakker, op 125 m.; 4 Michaux, op 2 ronden en 14 m.; 5 Besson (Zwits.) op 2 ronden en 190 m. Arie van Vliet „vloog" weer eens Tijdens wedstrijden in het kader van Canterbury Centennaial Games, welke te Christchurch op Nieuw-Zeeland werden gehouden, heeft Arie van Vliet een kwart mijl met vliegende start afgelegd in 24.6 sec. Dit is een van de snelste tijden, wel ke ooit op deze afstand gemaakt zijn. Italianen leiden weer In Zesdaagse te Münster. Maandagavond was de stand van de Zesdaagse te Münster als volgt: 1 RigoniTerruzzi (Italië) 269 p.; 2 KilianRoth (Lux.-Zwitser.) 226 p.; 3 VopelBautz (Duitsl.) 167 p.; 4 Gebr. Hoermann (Duitsl.) 120 p.; 5 Lapebie Saager, (Frankr.-Duitsl.) 108 p.; op 1 ronde: 6 MirkePreiskeit (Duitsl.) 292 p.; 7 Vooren—Holthoefer, (Ned.- Duitsl.) 289 p.; 8 PlattnerDiggelman (Zwitserl.) 272 p.; 9 EhmerMueller (Duitsl.) 104 p.; op 5 ronden: 10 Lake- manZims (Ned.-Duitsl.) 168 p.; 11 BakkerVan Beek (Ned.) 99 p.; op 6 ronden: 12 DeckersBolten (Duitsl.) 86 pnt. (Advertentie.) Wrijf Vicks VapoRub flink op kee!, borst en rug. Ze voorkomt dat de maag van streek raakt door inwendige medi cijnen. Deze zalf geeft vlugger verlich- ting, omdat ze de verkoud- ^-Jjeid rechtstreeks bestrijdt. Ze hebben 11 voetballers ge vraagd: Wat zoudt U doen wanneer U van de Assocacion de Futboll de Monteblanco (Paraguay) een aanbieding kreeg om voor hen te spelen voor'n salaris van f. 1.350.000.- per jaar? 10 hebben geantwoord: de eerste boot de beste nemen 1 heeft geantwoord: rustig m'n Bond Street blijven roken in Heerenveen. ïn alle ernst: De sigaret met de record omzet AUTOMOBILISME Rallye-wielrijders al een eind in de Sahara De deelnemers aan de Rallye van d# Middellandse Zee naar Kaapstad (14.400 k.m.) waren Zondagavond al vrij ver ln de Sahara. Een militaire Franse ploeg bereikte Beni Abbes, ongeveer 640 k.m» ten Zuiden van Oran, een van de vier startplaatsen, via de Tanezrouft-route. Maandag werd de tocht voortgezet naar Adrar, 386 k.m. verder naar het Zuiden. Dit was de eerste etappe, die voor het eindklassement meetelt. Achter deze militaire ploeg rijden drie Italianen, die te Oran zijn gestart en Zaterdag op weg waren naar Ain Sefra, tweede etappe van de Oran-Colom Be- char-route. Vijf deelnemers, die de Fezzan-route hadden gekozen verder naar het Oosten, hielden te Brak een rustdag. De Franse ploeg van mevr. Goetz, waar toe enige journalisten behoren, had ver- traging door zware sneeuwstormen in d« heuvels van Ouled-Nail. IJSHOCKEY DEN HAAG-TELBURG. De ijshockey wedstrijd HHYC (Den Haag) Brabo (Antwerpen), welke oorspronke lijk op Woensdag 3 Jan. op de HOKIJ te Den Haag zou worden gespeeld voor de competitie om de West Europa Cup, kan niet doorgaan, daar de Antwerpenaren verhinderd zijn. In plaats hiervan zal den Haag nu tegen Tilburg spelen, welke wedstrijd eveneens voor de West Europa Cup zal gelden. De club van Kees Rijvers, St. Etien- ne, heeft Zondag opnieuw gewonnen, dit maal „uit" tegen Lens, met 23. Zijn club leidt nu met 24 punten, gevolgd door Le Havre en Rijssel, beide met 23 pnt., terwijl Reims er 22 heeft heeft. Lens staat op de laatste plaats met 12 pt. In een ijshockeywedstrijd van de competitie om de West Europa Beker hebben Chamonix en Brussel gelijk ge speeld: 3—3, (1—1, 0—1, 2—1). Tilburg verloor te Luik van de club van die naam met 64 (1—2, 4—2, 1—0). £)E AGENTEN EN LOPERS VAN ONS DAGBLAD hebben Zaterdag een zwaar karwei gehad. Ze moesten de dikste krant bezorgen, die ooit van onze pers is gekomen. Maar toen ze, moe en verklenmd, ach ter een kop koffie en de hete kachel kropen, hadden ze dan ook de vol doening, dat iedere abonné voor een paar dagen lectuur tegelijk in huis had. Hoeveel papier is er door onze pers bedrukt? Een massa! VpE HEBBEN ons op Oudejaars- Zondag eens aan 't rekenen ge zet en de uitkomsten van die reke- narij waren ook voor ons een open baring. Nu moet men weten, dat ons dag blad in verschillende edities wordt gedrukt, welke edities wisselen al naar gelang van het gebied, waarin ze worden verspreid. oZ bevatte de Zeeuwse krant natuurlijk uitgebrei de jaaroverzichten betreffende Z. Vlaanderen en de Zeeuwse Eilanden en vele pagina's Zeeuwse nieuwjaars wensen. De Brabantse edities gaven de Bra bantse overzichten en de pagina's vol van beste groeten en wensen van Bra bantse mensen. Daarom hebben onze redacteuren, administrateurs en let terzetters heel wat meer pagina's moe ten klaarmaken, dan ieder in huis kreeg. En ook waren alle edities niet van dezelfde omvang, al verschilden ze niet veel. TOREN VAN ROLLEN. DIJ ONZE rekenarij hebben we met al die factoren terdege rekening gehouden, zodat de uitkomsten vrij nauwkeurig de werkelijkheid bena deren. Hebt U bij geval wel eens een rol papier van 86 cm. breed gezien, zoals die door de papierfabrieken wordt af geleverd? Iïat is een kolos, die twee man niet optillen. In ons papierma gazijn hebben wij dan ook een elec- trisch gedreven kraan met grijparm nodig om zo'n rol te kunnen versjou wen. En kent U de stoere toren van de Sint Jan in Oosterhout? Dat is een to ren. die de wijde omgeving beheerst; men ziet hem al van verre, op vele kilometer afstand. Welnu, als men alle door onze pers bedrukte rollen papier eens opeen zou stapelen, zou men een papier-to ren krijgen, even hoog als die Sint Jan! Ongeveer 44 meter. Die rollen werden in onze pers „ge hangen" en onder het drukken afge wonden. Men kreeg dan een lange papierbaan die automatisch bedrukt, in stukjes gesneden en gevouwen wordt, zodat de pers in een minimum van tijd een hele straal kranten „spuwt", voortgekomen uit die steeds maar afwentelende rol. LANGE WEG. A LS MEN nu al die banen papier, die we voor het Oudejaarsnum- mer verwerkten, eens aan elkaar zou plakken en men begon in Vlissingen die 86 cm. brede baan neer te leggen, dan kon men blijven doorgaan tot. even voorbij iVlaastricht! Want die baan zou ruim 268 km. lang zijn. Wilde men graag naar Vlissingen te rug dan kon men die papierbaan vanuit Vlissingen uitleggen tot Tilburg en er dan weer mee teruggaan tot Vlissin gen En dan bedenke men wel, dat onze pers, die baan nog aan weerszijden heeft moeten bedrukken ook! DORP IN KRANTENPAPIER. ETN NU stellen we ons eens voor, dat we al het gebruikte papier aan elkaar plakten, tot we een groot, vier kant stuk ki-egen. Het vraagt misschien veel van uw voorstelling verinogen, maar dan zou den we in die lap papier de kom van een dorp van respectabele afmetin gen ais b.v. Etten of een flinke stads wijk b.v. het Belcrumkwartier van Breda kunnen inpakken. Ja, zelfs een stad zouden we kunnen overdekken met een beetje goede wil: we zouden heel Hulst (binnen de wallen) onder papier kunnen brengen. De lap papier zou nl. een halve km. lang en breed zijn. En nu zijn we uitgerekend. Wan neer zal het record worden gebro ken? DE ST. JAN TE OOSTERHOUT. Als we alle rollen eens opstapelden,...

de Stem | 1951 | | pagina 5