BERTHA komt morgen thuis a ONS I AND Overleg met Moskou „Staakt het vuren" Ondanks adempauze is de toestand ernstig PIET v. d. LI NDENLOOF's laatste patrouille K. V.P. vroeg uitstel vijf jaar Vliegtuig landde onverwacht in Singapore Belgi e verdrievou digt zijn leger D' Linie rond Seoel Moord en doodslag in Singapore De maatregelen in Amerika liif !hti\ rarMüj dagblad voor zeeland Bertha lacht De Benelux-conferentie 13963 Nederlanders emigreerden Regen- of sneeuw- j j buien Moslims woedend op autoriteiten Borgsom van f 9.300 Over de Duitse herbewapening Plan der 13 landen voorrang Reserve-officieren opgeroepen Afstammelingen van Dsjengis Khan Arrestatie van Mgr. Beran ontkend Gewond en gestorven na bitter gevecht Posthume hulde aan een dappere Bren-groep- commandant uit Oudenbosch Haagse BrieCen r")E politieke partijen zenden elke Bertha in Lagerhuis uur uur uur uur 1 uur uur uur ZEVENDE JAARGANG 1869 Uitgave; N. V Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureau; Breda, Reigerstraat lb Tel.. Redactie 8181, Admini stratie 8778 Redactieraad: A F J Aernoudts, C. J v Hmitegem, Mr Dr. A. J J M. Mes. Mr. H. B L de Rechter. L. J v 't Westende. Hoofdredacteur: J J H A Bruna Abonne mentsprijs bij vooruitbet. 3.90 per kwartaal, pei post f 4 75. per week (uitsluitend bij met- posthestellingi 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 13 DECEMBER 1950 Advertentieprijs voor de gehele oplage f OJM per m/m. (Ingezonden Mededelingen Ml per m/m). Voor advertenties van plaatselijk* aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwm editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cené per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,/t Kleintje" word» verwezen naar de desbetreffende rubriek» Inzendingen op advertenties, welke de uit- gevers om redenen te hunner beoordeling ni« verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: G O E S, Westsingel 98, Telefoon no. 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-VlaanderCT: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon no. 102. ij b^r eau. Betalingsbalans oorsaak VAN DESKUNDIGE zijde in Den Haag heeft men aan het A.N.P. medegedeeld, dat het verzoek tot uitstel van de Be- nelux-conferentie van de Ne derlanders is uitgegaan. Als moeilijkheid noemde men ook onze betalingsbalans. CONSUMPTIE OMLAAG. VTEDERLAND zal op de ministers- conferentie, die volgende maand naar alle waarschijnlijkheid zal wor den gehouden, aan België duidelijk moeten maken, op welke wijze wij onze betalingsbalans zo vlug moge lijk sluitend zullen maken. Dezelfde deskundige zijde was van oordeel, dat te dezen behoeve: De consumptie zal moeten da len, dat een deel van de investe ringen zal moeten vervallen en dat de productie wordt verhoogd. Op de weg naar de intensivering van de internationale handel zal Ne derland er echter voor moeten zor gen, dat het monetaire evenwicht in stand blijft. ELKAAR NODIG. ■"TENSLOTTE vestigde men er de aandacht op, dat Nederland en België ten zeerste aan elkaar hangen. De moeilijkheden, die ons land met betrekking tot de betalingsbalans heeft, wegen op tegen de moeilijkhe den, die België zou krijgen bij het wegvallen of sterk verminderen van de export naar ons land. Weinig animo uit het Zuiden QAN.A.DA blijkt, aldus het jaarver slag 1949 van de stichting Land verhuizing Nederland, onder de emi granten nog steeds In het brandpunt der belangstelling te staan. Van de 13963 Nederlanders, die ge durende het jaar 1949 naar elders ver trokken, kozen 6856 Canada tot hun nieuwe vaderland. Het wordt opvallend genoemd hoe weinig inwoners van de Zuidelijke provincies naar het buitenland emi greerden. REEDS EEN WEEK wordt een 17' jarig meisje te Gouda vermist. Zij is niet geheel normaal en men vreest, dat haar een ongeluk is overkomen. DE LOMMERD te Rome heeft als Kerstgeschenk alle voorwerpen bene den 1000 lire, die in een bepaalde tijd zijn beleend, zonder meer aan di eigenaars teruggegeven. PROF. GERRETSON ontving uit handen van de Haagse burgervader de „Constanten Huygensprifs". Mi ebei van der Plas kreeg de „Jan Cam- pertprys". KLEURENBLINDEN moeten de sein lichten bij overwegen beter kunnen zien, weshalve het witte knipperlicht blauwgroen en de rode kleur oranje rood wordt. Als nu de andere weg gebruikers maar niet kleurenblind worden. EERST SCHOTELS, toen ijsklompen en nu zag men boven Londen een voorwerp in de vorm van een sigaar met een lichtende staart. Het sigaar, tje maakte evenveel lawaai als twee bommenwerpers. DE INVOER in ons land bedroeg hl October f 751 millioen. De uitvoer 575 millioen. EEN SLAG voor de diergaarde Blij- dorp is de dood van twee giraffen. Het wijfje en het mannetje stierven kort na elkaar. IN EEN KIST gecapitonneerd met vergiftige slangen vastte een fakir te Buenos Aires 55 dagen. Dat moet 'n record zijn. GLADDE WEGEN zyn ook heden weer en vooral in het midden van het land te vrezen. POSITIES TROEPENSCHEPEN: Cy- renia 12 Dec. te Piraeus, Dorsetshire pass. 12 Dec. Kp. St. Vincent, Siba- jak pass. 11 Dec. Bali, Volendam 14 Dec. te Djakarta. Weersverwachting, geldig tot hedenavond: J Half tot zwaar bewolkt met af j 2 en toe regen- of sneeuwbuien. Zwakke tot matige verander- l(jke wind. Temperaturen om 't 2 vriespunt tot lichte dool. 2 Vandaag: Zon onder 16.28 uur. 2 2 Maan op 12.19 uur. Morgen: Zon 2 2 op 8.400 uur. Maan onder: 22.48 2 J uur. 2 NA DE TIJDING, dat het Hof van Appèl in Singapore Bertha toestond, met haar moeder naar Nederland te vertrekken, werden in Nederland haastig de dienstregelingen van de K. L. M. opgeslagen. Geen vliegtuig vertrok op Dinsdag, dus zou het wel Woensdag worden. Er streek echter toch een K.L.M.-vliegtuig op het vliegveld van Singapore neer. Het was de „Maastricht", die onder gezag voerder Vis een aantal repatriërenden van Djakarta naar Ne derland overbracht buiten de gewone lijndiensten om. Op ver zoek van consul-generaal van der Gaag maakte de Maastricht een tussenlanding bij Singapore en voor men er op Malakka erg in had, waren Mevr. Hertogh en haar dochter verdwenen. Het vliegtuig zal morgenavond tegen 7 uur op Schiphol landen. bescheiden mate. Er zullen wat vlag gen worden uitgestoken en men is van plan, het huis met een erepoortje te versieren. Dat is al. De pers kan men echter moeilijk weren, temeer wanneer men weet, dat speciale redacteuren van buiten landse bladen voor deze gelegenheid overkomen. De heer Cook, redacteur van het Eugelse dagblad met de grootste oplage (Daily Express), ver trekt vandaag uit Londen op weg naar Bergen op Zoom. -TOEN het Hof van Appèl het beroep tegen uitvoering van het vonnis verwierp, waardoor dus het vertrek van Bertha mogelijk werd, geschiedde dit niet zonder waarborgen, dat bij een eventueel beroep voor de Britse Kroon Bertha ter beschikking zou blijven. De Nederlandse consul-generaal moest zich verplichten, Bertha te eniger tijd voor de Britse ambassadeur in Nederland te geleiden, wxen zij haar besluit kenbaar kon maken, of zij in Europa of in Azië wilde wonen. Mocht zij Azië kiezen, dan zou de Nederlandse Regering haar terugkeer regelen. De consul-generaal bood een borgsom als zekerheidsstelling aan en het Hof bepaalde deze som op 7500 Maleise dollars, d.i. 9300 gulden. STENEN EN SANDALEN LIET GOOILUSTIGE Singapoorse publiek liet zich weer niet onbe tuigd, toen opperrechter Storrs zich naar het Hof begaf. Hij werd getrac- teerd op stenen, die men naar zijn auto wierp. Andere autoriteiten voel den zich evenmin safe. De Hoge Com missaris van de Maleise Federatie, Sir Henry Gurney en Generaal Sir Harold Briggs, leider van de acties tegen benden lieten zich tenminste onder stevig gewapend geleide naar het vliegveld brengen toen ze wilden vertrekken. De meest gebruikte wapens waren kapotte flessen, sandalen en stenen. Op de publieke tribune van het Hof waren slechts vijf personen toegela- tenè De raadsman van Aminah, Mal- lal, zeide, dat hij wegens de „schan delijke incidenten" van gasteren geen tijd had gehad, overleg met zijn cliën te plegen inzake het voorstel van de consul-generaal. VERTREK IN STILTE. LIET VLIEGVELD Kallang leek gisteren wel bezet gebied. De pas sagiers van een Constellation met be stemming Londen werden onder ge leide van zwaar bewapende politie naar het vliegveld gebracht. Ook Mevr. Hertogh en Bertha wer den door politie naar Kallang bege leid, waar de „Maastricht" wachtte. Men ging onmiddeliyk aan boord. Het vliegtuig wordt morgenavond om streeks 7 uur op Schiphol verwacht. „HOEZEE!" QEDURENDE de processen in Sin gapore heeft onze redactie zowel het comité Bertha Hertogh als de heer Hertogh dagelijks op de hoogte van de stand van zaken gehouden. Gisterenmorgen omstreeks zes uur, toen de telefoon de blijde tijding van het vertrek uit Singapore bracht, heerste vanzelfsprekend grote blijd schap aan de andere zijde van „de draad". De heer Hertogb kon, toen hy de boodschap van het vertrek van vrouw en kind naar Nederland ontving, slechts één woord uitbrengen: „Hoe zee!" Het comité verzoekt, terwllle van Bertha, geen belangstelling of feest betoon te uiten, wanneer moeder en doohter in Bergen aankomen. Dit terwille van het kind. Slechts de buurtbewoners mogen een uitzondering vormen, zij het in DE FRANSE minister van Bui tenlandse Zaken, Robert Schuman, heeft Dinsdagavond in de Franse Nationale Verga dering medegedeeld, dat Frank rijk, Engeland en de Ver. Sta ten overeen zjjn gekomen het vraagstuk ener Duitse herbe wapening met de Sovjet-Unie te bespreken. Hij voegde hieraan toe, dat voor dit probleem nog een op lossing dient te worden gevon den. BELGISCHE minister van De- fensie heeft een wetsontwerp in gediend tot vergroting van het Bel gische leger. In 1950 waren gemid- 150.000 man. In 1950 waren gemid deld 55.000 dienstplichtigen onder de wapenen. E POLITIEKE commissie van de Assemblee der Ver enigde Naties heeft gisteren met 48 tegen 5 stemmen, bij vier onthoudingen, besloten het plan van de dertien landen om te ko men tot een staken van het vu ren in Korea voorrang te geven boven de resolutie van zes lan den, waarin wordt aangedron gen op het terugtrekken van de Chinese troepen uit Korea. Tegen stemde de Sovjet-groep. Ecuador, Turkije, China en Thailand onthielden zich. De voorrang is verleend op ver zoek van de Indische afgevaardigde Sir Benegal Rau, de voornaamste auteur van het plan. Voor korte oefening WAN DE ZIJDE van het Ministerie van Oorlog deelt men ons het volgende mede: In verband met de oefeningen in de organieke verbanden van de lich ting 1949 II in het laatste gedeelte van de opleidingsperiode, zal een klein aantal met groot verlof zijnde, oudere reserve-officoeren, die sinds 1945 uitsluitend hier te lande heb ben dienst gedaan, in werkelijke dienst worden opgeroepen van medio Februari tot einde Maart 1951, ten einde deel uit te maken van de oor- logs-encadrering van de genoemde lichting. AAN DE FRONTEN in Korea bleef het ook gisteren rus tig. Dit wil echter niet zeggen, dat de gevechtskracht van de communistische Chinese troe pen zou zijn verzwakt. Integen deel heeft een woordvoerder van de staf van MacArthur ver klaard, dat deze nog zeer groot is en dat de toestand aan het front zeer ernstig, zo niet kri tiek is. De Verbonden Troepen hebben thans een stelling ingenomen achter de 38ste breedtegraad. Deze linie loopt met een grote boog om de Z. Koreaanse hoofdstad Seoel. In deze sector worden geen burgerlijke vluch telingen toegelaten. In Seoel zelf zou de toestand ernstig zijn, er komen veel vluchtelingen aan en men ver moedt, dat zich daaronder vele leden van de vijfde colonne bevinden. TWEE DIVISIES snelle Mongoolse cavallerie hebben zich bij de Chi nese legers in Noord-Korea gevoegd. De Mongoolse cavallerie, afstamme lingen van die van Dsjengis Khan, volgde dezelfde route langs de West kust, waarlangs Dsjengis Khan 750 jaar geleden Korea veroverde. Deze cavallerie tegen de winter gehard en licht bewapend, bevindt zich op het ogenblik 300 a 80 km. ten Noorden van de nieuwe verdedigingslinie der V. N. De Mongolen kunnen met de aller kleinste hoeveelheid voedsel en wa ter de onherbergzaamste streken door trekken. Zij worden zo nodig verge zeld van langharige kamelen, die niet elke dag gevoerd behoeven te worden TN GEZAGHEBBENDE Tsjecho-Slo- waakse kringen worden, naar Reu ter meldt, de berichten van het Va- ticaan, dat Aartsbisschop Beran uit zijn paleis is weggevoerd en naar de gevangenis gebracht zou zijn tegen gesproken. 'I 'WEE FOTO'S van Bertha Her- togh, genomen kort voor zij het klooster „De Goede Herder" te Singapore verliet. Hiernaast het meisje tussen een paar vrien dinnetjes en hieronder Bertha met een der Zosters en met de pop, die ze Aminah doopte, een presedtje van haar moeder. J rpERWIJL DE SULTAN VAN DJOCJA In Soerabaja ergens een menigte vertelde dat het kruitvat van de onrust elk ogenblik tot een schrik wekkende ontploffing kon komen: Hepen daar eenzaam op een landweg getje, in de buurt van het toen nog zo genoemde Batavia, een paar bruin gebrande Nederlandse jongens, die geen andere opdracht hadden dan het gebied te zuiveren Van elementen, die de vrede verstoorden en die de bevolking van de dessa's het leven in de kampong ondragelijk maakten. Geen ogenblik dachten de jongens aan het dreigende gevaar dat bij elke stap, die zij deden, dichterbij kwam. Zij hadden reeds vele patrouil les gelopen: zij kenden het terrein, zij kenden de natuur, op de achter grond de hoog oprijzende bergen, de klappers, die langs de weg stonden, de dorstige kelen uitdagend een cocos te nemen voor de gruwelijke dorst. Tussen de jongens kuierde Piet van de Lindenloof uit Oudenbosch. Een bescheiden, opgewekte natuur in dit groepje: drie-en-twintig jaar, een flinke gestalte, rustige open ogen; licht, rossige wenkbrauwen. Piet sprak weinig. Zijn ogen tuurden over het landschap van Indonesië. Drie jaar had hij zo gelopen en nooit Mooit was hij geschrokken als het eerste schot viel en zijn kamera den kennis maakten met de harde droge grond. Dan had hij rustig de mannen van zijn eigen groep het be vel gegeven het mitrailleurtje te rich ten en on het algemene vuurcomman- do het schieten te beginnen. En altijd was Piet van de Lindenloof goed weg gekomen. Bij elk gevecht. Deze middag werd het anders. Op de 25e Mei 1949 stonden plotseling elf Nederlandsp jongens tegenover een vijand, die het vuur opende, heel on verwachts. zoals altijd. Wat en wie konden het zijn? Zou het de gevreesde en zwaar getrainde Siliwangi-divisie zijn. die in dit vreem de land tegenover de knapen stond? Niemand kon het zeggen. Rustig klonken de commando's. Het bevel werd gegeven het vuur te openen... Geweren werden gegrendeld.... Mi trailleurs ratelden. Piet van de Lin denloof schoot in de richting, die hem het beste leek. Maar bleef dit vuren dan duren? Een kwartier knalden de jongens de kogels, die zij bij zich hadden, naar 'e vijand. Nog was er geen einde aan de ze over het algemeen korte scène. ZES JONGENS GEWOND rje Siliwaiigi-lieden troffen Neder- landse jongens tegenover zich Maar deze Indonesiërs, de meest luid ruchtige troep van heel West-Java, hadden de beschikking over goede wa pens, die even ver droegen als die van de belanda's. Zij zouden laten zien, dat zij niet te overrompelen waren. Zij bleven het vuur aanhouden: zij zou den die Nederlanders eventjes een les- van-hoe-er-gevochten-moest Je geven worden. De kogels floten over en weer. Zes Nederlandse jongens werden gtroffen. Piet van de Lindenloof was de zevende, die geraakt werd. Hij zat nu in een heel moeilijke positie. Wil de men dai er nog iets over bleef van deze groep, dan moest zijn mitrailleur verplaatst worden: dan moest hij ue vijand met een handige beweging zien te verschalkei.. Maar de makkers? Piet van de Lindenloof wilde eerst zijn vrienden, die gewond waren, in veiligheid brengen. Hij kreeg een klei ne gelegenheid en die moest door hem aangegrepen worden. Hij nam de gelegenheid en liet zich niet overtroeven door die Indonesiërs. De kans om de anderen te redden be stond nti alleen in het verplaatsen van de mitrailleur. Een kort woordje zei Piet van de Lindenloof tegen zijn klei ne groep. „Oprukken. Naar links De kerels namen het wapen ei. ter wijl de lieden van de Siliwangi door schoten, verhuisden de drie japperen van Piet naar een gunstiger plaats en openden ze het vu - opnieuw. De tegenstand was bitter hard. Piet van de Lindenloof voelde de won de aan het been en hij voelde, dat het tweede schot hem te machtig werd. Hij liet zich vallen op de grond. De mitarilleur was verplaatstde jongens konden verder vurende vrienden waren in veiligheid. TWEE DAGEN LATER "pwee dagen later, toen de zon hoog aan de hemel stond en de jongens van het avontuur bekomen ware' stierf Piet van de Lindenloof De ver wondingen bleken zodanig, dat van een herstel geen sprake mee: kon zijn Piet had te veel van zijn krachten moeten geven en het had te lang ge duurd voordat er hulp kwam opdagen Het kampement was cue avond stil De Nederlandse vlag was halfstok ge hesen. De eenvoudige jongen uit Ou denbosch, de stille vriena met de ros- OOSTBURG, Nieuwstraat 22, Telefoon no. 35). vier jaren hun nieuwe Tweede Kamer-fracties naar het Haagse Binnenhof, haar Statenleden zen den eveneens periodiek haar nieu we fracties naar de Senaat. De partijen hebben grotendeels ook haar zetel, haar algemeen secre tariaat of partijbureau in de resi dentie gevestigd. Haar grote bij eenkomsten houden ze echter steeds elders. Zo zal ook a.s. Zaterdag de Par tijraad der K.V.P. weer In Utrecht bijeenkomen. In die vergadering zal het hoogste orgaan der partij zich beraden over de eisen, die aan de K.V.P. gesteld moeten worden consequentie van de partijda gen te Weert, waar een gewetens onderzoek gehouden werd over eisen waaraan thans nog niet vol daan wordt. Eisen overigens, waar bij het vooral op de financiën aan komt, die thans blijkbaar nog niet ter beschikking staan. Maar tijdens de zitting van deze partijraad zal tevens het eerste lustrum der K.V.P. worden her dacht. QP 22 December 1945 werd de K. V.P. ten doop gehouden in de eerste en tevens laatste partij raadsvergadering van de R.K. Staatspartij na de bevrijding. In derdaad een historische datum voor het politieke leven in Neder land. Een samengaan van de ka tholieken met anderen in een nieuwe grote politieke organisatie of beweging werd daar niet ge wenst: onder de huidige omstan digheden echter was een politieke organisatie der katholieken nood zakelijk. Zo werd de K.V.P. de opvolgster der R.K. Staatspartij, een partij, die in de resolutie waarin haar karakter werd bepaald, nadrukke lijk aandacht vroeg voor een voor uitstrevende politiek, in het bij zonder op sociaal-economisch ge bied. Het opnieuw te voorschijn treden der katholieke partij in Nederland maakte de „doorbraak" tot een te leurstelling, demonstreerde aan de andere kant hoezeer het politieke leven in ons land aan de historie gebonden is. Zij bleven dus na de oorlog bestaan: de socialistische partij, zij het met andere bena ming en met gewijzigd karakter, de protestants christelijke partij en, de liberale partij met sedert dien nog meer veranderde bena ming en de katholieke partij, nu K.V.P. geheten. Volkspartij, wijl zij het welzijn van heel het volk voorstaat en opgebouwd is uit alle geledingen van ons volk. Een ka tholieke partij, want in die naam demonstreert zij het beginsel waarop zij haar politiek program en politiek beleid baseert. yiJF jaren bestaat nu de K.V.P. Vijf moeilijke jaren hebben partij en fracties haar staatkun dige arbeid verricht. Vijf jaren heeft de K.V.P. een grote verant woordelijkheid gedragen, die zij klaarblijkelijk niet heeft geschuwd, waarbij niet het partijbelang maar het algemeen belang prevaleerde. En het resultaat? De beoordeling daarvan uit zich in waardering enerzijds, maar ook in critiek. Een critlek die soms zeer scherp is. die bijwijlen gegrond, bijwijlen hier doel ik met name op de scherp -- ste critiek niet verantwoord is. In haar Indonesisch beleid is de K.V.P. er niet in geslaagd haar doeleinden te verwezenlijken; zij kan noch de binnenlandse noch de buitenlandse situatie beheersen, zomin de ontwikkeling in Indone sië zelf. Al moge dit een grote te leurstelling zijn, de tijd is nog niet rijp om een zuiver oordeel te vel len. In haar sociaal beleid wist de K. V.P. belangrijke arbeid te verrich ten, terwijl in de sociaal-economi sche sector de aanvaarding van de wet op de P.B.O. de kroon op het werk van vele katholieke sociolo gen genoemd moet worden. Hier voor past de K.V.P. oprechte hulde. Als gezinspartij is de Katholieke Volkspartij enig in den lande. Haar werk is baanbrekend voor Neder land, maar zwaar door zeer veler tegenstand. De financiële en ln het bijzonder de belasting-politiek vergde van de K.V.P. onder de na oorlogse omstandigheden grote in spanning, dit is o.m. duidelijk ge bleken bij de behandeling van de rest op de vergoeding der oorlogs schade en nog zeer onlangs bij de behandeling der belastingwetten. Vervolg op pag. 2 Overheid de toestand meester LIET IS WEER de hele dag mis ge- weest in Singapore. De juiste ha- lans van doden en gewonden is niet bekend, maar men schat het aantal doden thans op 12 en het aantal ge wonden omstreeks 200, dus minder dan aanvankeiyk werd gemeld. Larry Allen, de journalist van As sociated Press, die verdween, ligt naast zijn collega Tom Masterton in het ziekenhuis. Hij had zich, na aan gevallen en gewond te zijn, in een Chinees huis verborgen. Het lijk van het gemeenteraadslid Pat Johnson is gevonden. Men had hem bewusteloos geranseld en toen in een kanaal geworpen. Een Nederlandse dame. mevrouw T. H. Hut, werd ernstig gewond door een slag met een fles, die een schedelbasis- fractuur veroorzaakte. Nederlandse banken en firma's werden met stenen bekogeld. Sergeant Davis met zijn 8-jarig doch tertje, die uit een bus werden gesleept en mishaifdeld, zijn terecht. Enkele uren na de aanslag lag hij gewond in een hospitaal en zijn dochtertje werd gered door een halfbloed meisje, dat haar in haar huis verborgen hield. Tussen zonsondergang en -opgang was een uitgaansverbod afgekondigd. De busdiensten werkten gisteren niet. Een hefschroefvliegtuig bewoog zich boven de stad met aan boord een R.A.F.-officier, die de militairen op de grond de plaatsen aangaf, waar zich menigten vormden. WINSTON VROEG. TN HET BRITSE Lagerhuis heeft Churchill aan de Regering vragen gesteld over Bertha Hertogh en het gebeurde te Singapore. De Minister van Koloniën deelde mede, dat mevr. Hertogh en haar dochter de Kroon kolonie Singapore inmiddels verlaten hadden en dat de onlusten klaarblij kelijk gericht zijn tegen blanken en Indo-Europeanen. De gouverneur van Singapore deel de mede, dat thans de rust zo goed als weergekeerd is en men de toe stand volkomen meester is. PIET VAN DE LINDENLOÖF Siliwangi sige wenkbrauwen was niet meer. Een telegram was op weg naar Ne derland. Daar zou het verbijstering brengen Dij de familie van de Linden loof. bij vader, moeder en de negen kinderen. TWEE JAAR LATER Qver enkele weken echter zal Piet van de Lindenloof uit Ouden bosch terugkomen in de geschiedenis van het Nederlandse leger. Niet dat hij er zelf zal zijn. Neen zijn li chaam rust in de bruinrode grond van Djakarta. Maar de vader van Piet zal in zijn plaats naar Den Haag gaan. De man. die het verlies van zijn zoon gedragen heeft, zal staan voor hoge militaire autoriteiten en dan zal gezegd worden dat Piet van de Lin denloof de Bronzen Leeuw verdiend heeft voor zijn moed en dapperheid... Meer zal er niet gezegd behoeven te worden. Vrijdag of Zaterdag rede van Truman PRESIDENT TRUMAN zal Vrijdag- of Zaterdagavond een radio-rede tot het Amerikaanse volk houden en spreken over de wereldsituatie en de binnenlandse maatregelen, die de Verenigde Staten met het oog op de oorlogsdreiging, naar zijn mening, zullen moeten nemen.

de Stem | 1950 | | pagina 1