CHINA ONDERHANDELEN BEREID ZIJN TOT De met het stuk ijzer man Halt voor de 38ste breedtegraad? Mr Dr MES geridderd Verbonden Troepen breken door naar Oostkust HET GOUDEN JUBILEUM PLECHTIG HERDACHT Stichting van de landbouw teleurgesteld over melkprijs Hoopvolle sfeer te Lake Success Washington en Duitsers willen geen huurlingen zijn De kwestie Irian D' Vliegtuig met sol daten neergestort Nina wil zelf terug Hoe de tragedie te Hank verliep bestudeerde eerst de leefwijze van zijn slachtoffer Vliegtuigwrakken gevonden Moslims voor de kloosterpoort DAGBLAD VOOR ZEELAMS3 SPOEDVERGADERING van de dertien landen DE Ronde Tafelconfe rentie overwogen De Gaulle vraagt weer om de macht Guerilla-troepen in actie over de breedtegraad Vluchtelingen in kleine boten ZACHTER Auto in het water, twee doden DE 40"jARIGE aannemer H. J. Wol bit Dalen (Dr.) is vermoede- Ujk door gladheid van de weg bij i i.j T?n met z>in auto in de Ver lengde Hoogeveense Vaart gereden, "e®r Wolting, alsmede zijn boek houder, de 20-jarige A. Plas, eveneens afkomstig uit Dalen, werden levenloos uit de wagen gehaald. i Feest in het Juvenaat H. Hart Bewoners van Bergen op Zoom boden geschenk aan Minister Mansholt verdedigt zijn beleid ZEVENDE JAARGANG ****No. 1867 Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 11 DECEMBER 1950 Uitgave: N. V Uitgevers Mij. Neeriandia. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat lb. Tel.. Redactie 8181, Admini stratie 8778 Redactieraad: A F J. Aernoudts, C. J v Houtegeni Mr Dr A. J. J. M. Mes, Mr. H. B L de Rechter L J v. 't Westende. Hoofdredacteur: J J HA. Bruna Abonne mentsprijs bii vooruitbet. 3.90 per kwartaal, per pust 4.75. per week (uitsluitend bij met- postbestelling) 0 30 Losse nummers 8 cent. Postrek no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden nn aanvraag verstrekt. Advertentieprijs voor de genele oplage 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel Telefoon no. 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon no. 102. (B ij b u r e a u O S T B U R G, Nieuwstraat 22, Telefoon no. 35). zou DERTIEN Aziatische en middenoostelij he landen, die een beroep op de Chinese re gering hebben gedaan om de 38ste breedtegraad in Korea niet te overschrijden, zijn Zondagavond voor een spoedzitting bijeengeroepen. De spoedzitting werd bijeengeroepen om de laatste hand te leggen aan een resolutie waarin, naar men aanneemt, tot een onmiddellijk staken van het vuren aan het 38ste breedtegraad en de vestiging van een gedemilitariseerde zóne langs de breedtegraad, hangende de onderhandelingen, zal worden opgeroepen. Men gelooft, dat de resolutie lieden in de politieke commissie van de Verenigde Naties zal ivorden ingediend. Ofschoon de regering te Peking nog geen directe belofte heeft gedaan, dat zij haar troepen aan de breedtegraad zal laten halt houden, zijn er sterke aanwijzingen, dat zij dit zal doen. Echter zijn er nog geen officiële toezeggingen dienaangaande gegeven. IN VERBAND met de algeme- mene politieke situatie heerst er ook hoogspanning in Europa in verband met het Noord-Atlantisch Pact. De mili taire deskundigen bestaande uit de stafchefs van de betrokken landen zullen morgen te Londen bijeenkomen, waar ook de deel neming van Duitsland aan de gemeenschappelijke strijdkrach ten in Europa besproken zal worden. Men weet, dat er in Duitse rege ringskringen nogal verzet gerezen is over het Nederlandse voorstel ter benoeming van een Hoge Commissa ris als overbrugging, totdat de feite lijke regeling in kannen en kruiken zal zijn. Van Nederlandse zijde wordt hier over opgemerkt, dat de Duitse troe pen een gelijke taak onder gelijke voorwaarden zouden moeten vervul len. het plan-schumann |N HET afgelopen weekeinde is ook weer druk gedelibereerd over het plan-Schumann over de Europese Unie. De Franse minister van Bui tenlandse Zaken, confereerde daar over te Brussel met Henri Spaak, voorzitter van de adviserende verga dering van de Raad van Europa. Vol gens Schumann ging het erom „Duit sers te bewapenen zonder Duitsland te herbewapenen". Spaak begreep de houding van Amerika, maar kon het billijken, dat de Duitsers niet als huur lingen willen strijden. De Verenigde Staten schijnen van plan te zijn, spoedig de nog steeds be staande „staat van oorlog" met Duits land op te heffen. In dit verband wordt in krin gen van de Verenigde Naties nog medegedeeld, dat Peking bereidheid zou tonen tot het bijwonen van een Ronde-Tafel conferentie met de Ver. Staten, de Sovjet-Unie en Groot-Brit- tannië voor een algemene rege ling van de kwesties in het Ver re Oosten. Peking zou er echter op staan, deel te nemen op voet van algehele gelijkheid. Dezé algehele gelijkheid wordt uit gelegd als 'n eis van communistisch China, toegelaten te worden tot de Verenigde Naties. Het is niet te ontkennen, dat er op het ogenblik een enigszins hoopvolle sfeer heerst. russisch voorstel. P)E SOVJET-RUSSISCHE minister van Buitenlandse Zaken, Vishins- ky, heeft bij de politieke commissie der v. N. een resolutie ingediend, waarin wordt aangedrongen op de on middellijke terugtrekking van alle buitenlandse troepen uit Korea en waarin wordt aanbevolen, dat het Ko reaanse volk zelf zijn problemen zal oplossen, op alles voorbereid. MGR. BRENNAN S.S.C., Apostolisch Prefect van Kwangjoe is in Korea door de communisten vermoord. ALS ATOOMSPION voor Rusland is 5® ,yn}ef1^®aI?se scheikundige Harry deeld. Jaar gevangenis veroor- 2 NEDERLANDERS zijn te Djakarta in vrijheid gesteld. Het zijn: Arie en Gerard Knoester. RIJBEWIJZEN, die in Januari 1951 hun geldigheid verliezen, kan men 't best reeds in December laten ver nieuwen. ONS KONINKLIJK PAAR zai als het plan der Ned. Herv. Kerk in Zuid Afrika doorgaat, worden uitgenodigd ter bijwoning van de Riebeeck-herden. king in 1952. DE HALSDOEK van een mijnwerker in de Emma geraakte verward in een boormachine. De ongelukkige werd de adem afgesneden, DE MINISTER IS ROYAAL, want hii gaf zoals gemeld niet slechts aan éen oudere geslaagde voor het mid denstandsdiploma een Sinterklaas-sur prise, maar aan elke oudste van de 47 plaatsen, waar het examen is af genomen. WRAKKEN van in de oorlog gezon ken schepen liggen nog boven Mann heim op 76 plaatsen in de Rijn. ALS HET VRIEST denk dan aan de waterleiding. Dat bespaart u veel last. QNDERTUSSEN wil men blijkbaar in de Verenigde Staten tonen, dat men op alle eventualiteiten voorbe reid zal zijn. De Amerikaanse minister van De fensie, George Marshall heeft ver klaard, dat de president ernstig over weegt, de nationale noodtoestand af te kondigen. Door enige senatoren wordt daarop aangedrongen, terwijl sommige zelfs zo ver gaan, dat zij een algehele mobilisatie nodig achten. President Truman heeft er nog eens op gewezen, dat de Amerikanen zich veel zullen moeten ontzeggen. De reacties op het Zaterdag gepu bliceerde communiqué van Truman en Attlee zijn over het algemeen gun stig. Men neemt aan, achter deze ver klaringen zeer belangrijke militaire en politieke maatregelen schuil gaan. Amerikaans blad waarschuwt de Indonesiërs TN DE Amerikaanse pers is grote aan dacht besteed aan het door de Ne derlandse regering verworpen Indo nesische voorstel, om Nieuw-Guinea binnen zes maanden over te dragen. De New-York Times hoopt, dat deze kwestie niet zal uitlopen op een nieu we moeilijkheid in het Verre Oosten en waarschuwt de Indonesiërs thans hun eisen niet door te drijven. ^ENERAAL De Gaulle heeft Zon dagavond in een redevoering te Rijssel aangedrongen op de vorming van een regering van partijlozen on der zijn leiding en algemene verkie zingen in Frankrijk. Na een somber overzicht te hebben gegeven van Frankrijks huidige toe stand verklaarde De Gaulle zich be reid als „enige uitweg" de macht op zich te nemen aan het hoofd van een regering van partijlozen. De Gaulle verklaarde, dat het Noord-Atlantisch Pact alle Europese staten ten voordeel moet strekken en niet „een van hen", zo zeide De Gaulle, hierbij doelend op Engeland. E AMERIKAANSE mari niers, de zevende divisie en de Engelse commandotroepen hebben na de doorbraak door de hen omsingelende vijand heen het gebied van Ham hoen aan de Oostkust van Koraa bereikt en bevinden zich thans in veiligheid. Deze ongeveer 15.000 man sterke eenheden hadden een ver bitterde strijd gevoerd in de „vallei van het helse vuur". het achtste leger. ANGSTIGE Koreaanse vluchtelingen betalen tot 200 dollars per per soon voor een gevaarlijke overtocht in de nacht van Seoel naar Japan in volgeladen bootjes. Er zijn meer vluchtelingen dan de smokkelaars, die voor de overtocht zorgen, kunnen vervoeren en de prijs stijgt bijna met het uur. Rijke gezin nen uit regerings- en legerkringen ko men in kleine havens aan de Zuidkust van Korea bijeen om te trachten naar Japan te komen. Allen geloven zeker, dat Zuid-Korea spoedig geheel door de Chinese communisten veroverd zal zijn. Weersverwachting, hedenavond: geldig tot Aanvankelijk in het Oosten van het land nog zwaar bewolkt met regen en een vrij krachtige tot krachtige wind uit Zuidelijke richtingen, overigens half tol zwaar bewolkt met enkele buien en een krachtige tot matige Z.- Westelijke wind. Zachter. Vandaag: Zon onder 16.28 uur. Maan op 11.25 uur. Morgen: Zon op 8.39 uur. Maan onder 19.55 uur. LIET AMERIKAANSE achtste leger. n dat een moeilijke terugtocht had ondernomen, heeft zich op de 38ste breedtegraad teruggetrokken. De inscheping van de grondstrijd krachten der Verenigde Naties in de haven Wonsan is voltooid. penetratie, ~7 ONDAGAVOND werden commu- nistische troepen waargenomen op slechts 48 km. van de 38ste breedte graad. Zij bewogen zich naar het Zui den. Men weet niet of de troepen deel uitmaken van de Chinese hoofdmacht of guerillastrijders zijn. Gemeld wordt dat guerillastrijders reeds in actie zijn over de breedte graad. R® heer Wolting was gehuwd en vader van vijf kinderen. Pauselijke onderscheiding (GISTERMIDDAG kwart voor vijf diende zich bij Mr. Dr. Mes te Heinkenszand het bestuur van de Stichting voor Kath. Middelb. Onder wijs, die de R.K.H.B.S. te Goes be heert, aan. in gezelschap van de di recteur. pater Kenge. Mr. dr. Mes, die evenals zijn echt genote wat vreemd opkeek bij zo'n groot aantal bezoekers, werd in de huiskamer toegesproken door de hoog- eerw .Deken van Goes, die eerst aan kondigde dat men een pluim op Mr. dr. M#s zijn hoed kwam steken voor al hetgeen hij met raad en daad voor de katholieke Zeeuwse zaak deed. Z. Eerw. memoreerde toen dat hij op 1 Sept. toen de kath. H.B.S. werd ge opend. tot mr. dr. Mes had gezegd, dat hij het toen bij een dankwoord moest laten. Dit woord had een diepe re zin. De reeds eerder aangevraagde Pauselijke onderscheiding was op die dag nog niet toegekend, maar thans kon spreker meedelen, dat tot zijn grote voldoening het Z.H. had be haagd, mr. dr. Mes te benoemen tot ridder in de orde van de H. Gregorius de Grote. De Deken verzocht mevr. Mes haar man de versierselen op de borst te hechten, nadat hij het offi ciële stuk h voorgelezen en beklem toond had, dat de onderscheiding meer speciaal was verleend voor het ijveren van mr. dr. Mes voor de stich ting van de eerste Kath. H.B.S. op de Zeeuwse eilanden. Met aDolaus onderstreepten de be stuursleden de woorden van de Deken en complimenteerden mr. dr. Mes nar- telijk met deze benoeming. Mr. dr. Mes zei te zeer onder de indruk te zijn om veel te kunnen spre ken. Hartelijk dankte nij voor deze niet verwachte onderscheiding. Niet daarvoor had hij zich ingezet voor de eigen H.B.S. maar ornaat hij over tuigd was, dat ze broodnodig is. Wel zou deze vererende geste een spoorslag voor hem zijn verder te doen wat in zijn vermogen was voor de goede zaak. Ook wij complimenteerden de nieu we ridder van harte; de eer, die hem daarvoor te beurt viel, is verdiend! Meer dan 30 doden J7EN VLIEGTUIG, dat Senegalese soldaten van Frans-West-Afrika naar Madagascar vervoerde, is in de streek van Bangoei verongelukt. Hulpcolonnes hebben zich onmid dellijk naar de plaats van het ongeluk begeven en hebben er 37 lijken ge vonden. De vier bemanningsleden worden vermist. Het is mogelijk, dat deze vermisten op eigen kracht trachten bewoonde streken te bereiken. .lussen achter kinder-convooi Caritas Catoliea strafbaar? MAAR TE BRUSSEL met betrek king tot het 13-jarige Oekrainse meisje Nina Davidnova wordt verno men, zou het kind eerst op 29 Nov. j.l. met een convooi van 24 andere jongens en meisjes uit Duitsland naar België zijn gekomen. Men acht het te Brussel niet uitge sloten, dat de Sovjet-Russische am bassade te Brussel de Belgische Rege ring zal verzoeken, deze kinderen, voor zover zij van Russiche nationa liteit zijn, door bemiddeling van de Sovjet-Russische ambassade te repatri ëren. De kinderen, die de wens te kennen geven in België te willen blijven, zou den onder een gezamenlijk voogdij schap van Caritas Catholica en de Sovjet-Russische ambassade komen te staan. Nina is in de gelegenheid gesteld gedurende twee uur met haar pleeg moeder alleen te zijn. Zij gaf echter later duidelijk te kennen, niet met deze te willen vertrekken. Zij zal thans door bemiddeling van de Sov jet-Russische ambassade worden ge repatrieerd. De Belgische Regering blijkt intus sen in dit geval heel moeilijk tussen beide te kunnen komen. Volgens de letter van de wet blijkt de organisatie Caritas Catholica zelfs door de Sov jet-Russische ambassade vervolgd te kunnen worden, omdat deze organi satie verzuimd heeft bij het Sovjet- Russisch consulaat aangifte te doen van het verblijf van een minderjarig Russisch kind in België. TN HET RAAM van de feestelijkheden rond het gouden jubileum van het Juvenaat H. Hart te Bei-gen op Zoom, mag de dag van 9 December zeker wel een hoogtepunt worden genoemd. Op deze dag is nog eens overtuigend bewezen, hoezeer de paters van het H. Hart kunnen bogen op de sympathie van elke rang en stand. Geestelijke en wereldlijke autoriteiten, vertegen woordigers van alle lagen der bevolking waren naar het Juvenaat gekomen om op deze dag één te zijn in vreugde met de bewoners van dit gulden huis. pontificale hoogmis. AM 9 UUR Zaterdagmorgen waren de bewoners van het Juvenaat, samen met talrijke genodigden, in de kapel bijeen gekomen, om er een pon tificale Hoogmis bij te wonen, die werd opgedragen door Mgr. Jos. Bae ten, bisschop-coadjutor van Breda. Van de Congregatie zagen we er o.a. de generaal-overste uit Rome, pater W. Govaart, de provinciaal van de Nederlandse provincie, pater L. Le- blanc, de provinciaal van de Belgisch- Luxemburgse provincie pater Jansen, alsmede een van de stichters van het Juvenaat, pater K. Hermans. Voorts waren aanwezig de burgemeester van Bergen op Zoom, ir. H. Witte, de gar nizoenscommandant kolonel Tilman. majoor-aalmoezenier Lamers, een ver tegenwoordiging van de oud-studen ten en dr. S. Theeuwes uit Roermond, van het Bisschoppelijk adviescollege voor de seminaries. Een koor van studenten voerde de missa „Te Deum Laudamus" uit, een nieuwe mis, die gecomponeerd werd door een van de leden van de con gregatie, pater C. v. d. Peet. zegen voor de stad. MA DE H. MIS werd in de ontvangst- zaal koffie geserveerd en hier was het, dat de heer W. Asselbergs, na 'n welkomstwoord door pater-rector C. Veringmeyer, het woord nam, om in een geestige speech de lof uit te spre ken over het Juvenaat en zijn bewo ners. Dc heer Asselbergs noemde het ju bilerende huis een zegen voor stad en omgeving en hij bewees, hoezeer hij in zijn woorden de mening weergaf van de bevolking van B. op Zoom door het aanbieden van een cadeau onder couvert. Van 12 tot 1 uur recipieerden de paters en bij deze receptie werd eerst recht duidelijk, dat het werk van de paters van het H. Hart in brede kring weerslag vindt. Het was een komen en gaan van belangstellenden en me nige gast beleefde hiëb een prettig weerzien. Om 2 uur werd een diner aangebo den en om half zes werd de dag be sloten met een plechtig Lof. Z.H. Exc. Mgr. Jos Baeten, bisschop-coadjutor van Breda heeft het gouden jubileum der priesters van het H. Hart te Bergen op Zoom met zijn tegenwoordigheid opgeluisterd. Op onze eerste foto ziet men Z.H. Exc. in geanimeerd gesprek met pater K. Hermans (links), de enige der drie stichters, die nog in leven is. In het midden pater C. Ve ringmeyer, rector van het Juvenaat. Na de receptie zat men nog enige tijd genoegelijk bijeen. Eerste van links is Ir. H. Witte, burgemeester van Bergen op Zoom in gesprek met pater Provinciaal. Mgr. Jos Baeten ziet men in ge sprek met pater W. Govaart, de generaal der Congregatie. TIET HEEFT in landbouwkringen 1 grote deining; verwekt dat de re- ferine: haar jrenomen bes'issine: niet heeft Fewmisd en de melkpriis heeft gehandhaafd op 17' cent per kilo gram met 31/2 pet. vet. Over deze kwestie is tevoren over leg gepleegd, waaraan is deelgenomen door de minister-president, de minis ters van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening, van Financiën en Eco nomische Zaken en de Stichting voor de Landbouw. Het Dagelijks Bestuur van deze Stichting deelt mede, dat zij haar argumenten handhaaft, die, naar haar mening, de door de regering in de Tweede Kamer aangevoerde motieven logenstraffen. De Stichting is echter niet bereid enige onwettige actie te voeren. Zij beraadt zich echter wat thans te doen en zal op de eerste plaats de volksvertegenwoordiging inlichten. De wenselijkheid wordt voorts geuit, dat alsnog deskundigen gehoord zullen worden. Dit is vooral nodig met het oog op de toekomst, anders kan er geen objectieve en duidelijke uitspraak komen. De instelling van een agrari sche commissie bij de sociaal-econo mische raad is dringend nodig. minister zwicht niet. -lil [)E TRAGEDIE IN HET DORPJE HANK, is dan zoals wij Zaterdag reeds hebben kunnen meedelen door het uitstekende werk van de Rijkspolitie in het Land van Heusden en Altena, onder leiding van de postcommandant te Dussen in samenwerking met de districts-recherche, volledig tot klaarheid gebracht. Gisteren ontvingen wij nadere mede delingen omtrent de toedracht. P)E DADER, een zekere v. d. S. uit Werkendam, een jongeman van 'n jaar of 23 had al enige maanden met het plan rond gelopen om de 78-ja- rige van Mol, die stil en teruggetrok ken te Hank leefde, van zijn geld te ontdoen. V. d. S. wist, dat. de oude man veel geld bezat. Om daar achter te komen, had hij zgn. vriendschapsre laties aangeknoopt met v. Mol. IN DE SCHULD Llij bezocht hem herhaaldelijk, ook wel eens 's avonds. Daardoor kwam hij een en ander te weten en ook wist hij precies wat de oude zoal uitvoerde op bepaalde uren van de dag. In die dagen droeg hij steeds een stuk ijzer met een knop eraan bij zich, een zgn. wagenpen. Nu woonde in Werkendam een ze kere v. d. G., 65 jaar oud, die even eens werd gearresteerd en die de zaak eigenlijk zo'n beetje met v. d. S heeft bekeken. V. d. S. had nl. schuld bij v. d. G., die steeds maar op aflos sing aandrong. Om aan het geld te komen besloot v. d. S. bij boer van Mol zijn slag te slaan. OOK EEN RADIO. QP DE BEWUSTE avond is hij weer op bezoek gegaan bij de oude boer die om een uur of half negen vol gens zijn gewoonte de beesten van voeder ging voorzien. V. d. S. is de boer, die doof was, nagelopen en heeft hem in de schuur van achter neergeslagen. Hij stal daarop de portefeuille, die de boer bij zich had en waarin ongeveer f 7500 geborgen zat. De moordenaar is daarop naar Werkendam gegaan en heeft bij v. d. G. zijn schuld om en om 900 afgedaan en voor de rest van het geld schafte hij zich diverse dingen aan, w.o. een radio en kledingstukken voor zijn meisje. Het geld en de gekochte goederen werden in beslag genomen. De politie is op het spoor gekomen, doordat men uit NieuWendijk een tip kreeg. Daar bleek een week van te voren een man geweest te zijn, die met enkele mensen had gesproken over v. Mol in Hank en daarbij was deze mensen opgevallen, dat de be trokken man een stuk ijzer in de zak had. Toen de afschuwelijke daad be kend werd, werd dit gesprek aanstonds m verband gebracht met de moord. De man, die die week in Nieuwen- dijk was geweest, bleek bij onderzoek v. d. S. te zijn geweest. Wij vernamen tenslotte, dat het meisje van v. d. S. inmiddels op vrije voeten is gesteld. De verdachte, die een volledige be kentenis heeft afgelegd, zal morgen Dinsdag, worden voorgeleid voor de Officier van Justitie te Den Bosch. T~\E MINISTER van Landbouw, de heer Mansholt. heeft op een ver gadering te Zwolle het regeringsbeleid in deze kwestie verdedigd. Hij hand haafde daarbij zijn mening over de verlaging van de melkprijs voor vee houders. Het doel van de garantiepriis van 17</2 cent is volgens hem ten doel de boeren een redelijke bestaans zekerheid te geven. Hij meende, dat niemand had aangetoond, dat dit bii deze prijs niet het geval zou ziin Hii legde er, evenals bij de behandeling in de Kamer, de nadruk op, dat een garantie van 17i/., cent betekent voor een klein zandbedriif van 9 h a. f 4031 voor Oostelijk Noord-Brabant. De boeren, aldus de minister, moeten begrijpen, dat wij in een moeilijke tijd leven. Resten van de in 1949 ver miste Mustangs? £)E FAMILIE BROKX te Waspik verneemt uit Indonesië, dat de be volking in Pakan-Baruse de wrakken heeft gevonden van een tweetal vlieg' tuigen van het type F 51 Mustangs. De APRI heeft een expeditie uitge^ zonden onder leiding van air-comman der Joejono. De mogelijkheid is zeer groot, dat deze vliegtuigwrakken af komstig zijn van de twee Mustangs, die in 1949 op een route van Medan naar Bandoeng vlogen en waarmee plotseling alle contact werd verloren en waar nimmer meer iets van werd vernomen. Zoals bekend was een der bestuurders van de Mustangs de lui tenant-vlieger Brokx uit Waspik, die sindsdien werd vermist. Het Meisje met de Rode Schoenen T"NE MOHAMMEDAANSE meisjesver- eniging die Zondag een protestde monstratie met 1500 deelneemsters zou houden bij het klooster, waar Bertha Hertogh is ondergebracht, heeft deze demonstratie afgelast. AAN 'T BIJDRAAIEN? U)E VOORZITTER van de Moham- medaanse Liga te Singapore, Ka- rim Ghani, die tot dit niet doorgaan der demonstratie de stoot heeft gege ven, deelde mede, dat hij het niet wen selijk acht. dat in de zaak-Hertogh iets wordt ondernomen vóórdat de beslissing van de rechter in hoger be roep bekend is gemaakt. Hij zeide voorts, dat de demonstratie niet een beïnvloeding van de rechtspraak in hoger beroep beoogde, doch de wens tot uitdrukking wilde brengen, dat er een vergelijk zou worden getroffen tussen de pleegmoeder Aminah en Mevr. Hertogh. „NEEN". J7XTRA-POLITIE HULP werd op geroepen, toen Zondag een grote groep van Mohammedanen bij de in gang van het klooster te Singapore bijeen kwam. De menigte wachtte de hele dag buiten het klooster, maar er was geen demonstratie. Toen Mevr. Hertogh de menigte zag, brak ze in tranen uit. Een zuster zeide, dat Bertha haar troostte en gevraagd had of zij aan de mensen mocht zeggen weg te gaan, maar haar moeder zeide: „Neen". Zo nu en dan zagen de bijeengelo- pen Mohammedanen Bertha, die in een nieuwe groene taf jurk en rode schoe nen in de tuin van het klooster speel de. Zondagmiddag was er in het kloos ter een concert en Bertha gaf een waarschijnlijk éénvingerige „piano voordracht". Tot voor een week ge leden had ze nog nooit een piano aan geraakt. Bertha speelde een paar En gelse melodietjes. Vandaag is het een belangrijke dag voor Bertha, maar toen de correspon dent van Reuter Zondag een paar mi nuten met haar sprak, scheen ze heel onbezorgd. De Mohammedaanse leiders te Sin gapore hebben gedurende het week end besproken, welke stappen er moe ten worden ondernomen, indien het Hof heden beslist, dat de uitvoering van het vonnis, waarbij Bertha onder de hoede van haar ouders wordt ge steld niet uitgesteld zal worden. VIER BORRELS gaf een landarbeider in het Drentse plaatsje Vlatherblok- ken te drinken aan een 7-jarig knaap je. dat daardoor dronken werd. Voor de rechtbank werd negen maanden tegen de man geëist.

de Stem | 1950 | | pagina 1