Mensen en Muzen Eén kapelaan voor drie parochies Met Sinterklaas op wandeltocht Jeremias is niet banj? Frans van Immerseel en andere verhalen ic aan ie weg touwt laat cc mensen praten- Sport Wal een Wonderlijke Wereld RADIO TWEEDE BLAD DONDERDAG 7 DECEMBER 1950 *3 Nederlands priester als waarnemer in Duitsland 's LANDS WIJS: DE SINGMESSE Oude spreuken herleven KTJ?7ilïHl] ee/t cfaank i*h>a> "kenncu"! f2/oer UterflejPraait Uw winkelier. Emigratie. Erwtensoep en uien Een tip voor de huisvrouw (Speciale correspondentie). DOOR DE GROTE TOESTROOM van 11 millioen vluchtelingen naar O We'-t-Duitsland is er in vele gebieden een zielzorgnood ontstaan, die riP (tppqteliiken voor een haast ondragelijke last plaatst. Bekend is het woord Van de pausehjke visitator, ik meen Mgr. Münch, dat Duitsland in ware zin een Missieland geworden is Het aantal geestelijken is veel te gering Velen zijn in de oorlog gevallen en tijdens t Nazi-regiem was Duitsland niet bepaald een gunstige bodem, waarop priesterroe pingen gemakkelijk tot ontwikkeling kwamen. priestercandidaten et werd aan t* praetisch onmogelijk gemaakt hun theologische studies aan te van gen of voort te zetten. Het gevolg is, dat in veel gevallen te oude ..nesters het zwaarder geworden parochiewerk moeten waarnemen, of dat een uitge strektheid de normale verhoudingen van een Nederlandse parochie meerde re malen overtreft, en dit vaak zon der een behoorlijk parochieel appa raat: kerk, school, jeugdhuis. Katn.- Actie De priesters werken zeei hard, maar jUist daarom kan men zich ook voorstellen, dat net voor deze geeste lijken noodzakelijk kan worden eens rust te nemen, willen ze op de duur in staat blijven hun werk met dezelf de energie voort te zetten Om aan de ze priesters de zo noodzakelijke ont spanning te bieden, heeft het Neder lands Genootschap tot Geestelijke Ver nieuwing zich tot verschillende Duitse Bisschoppen gewend en hen gevraagd, wie het meest in aanmerking kwa men vooi een kortere of langere va- cantie. Er waren in Nederland wel fa milies, die aan deze geestelijken voor enkele weken gastvrijheid wilden ver lenen. Zo vond het genootschap, ge holpen door de St. Adelbertvereniging in Breda een tiental families bereid voor dit mooie werk van liefdadigheid. Reeds verschillenden, aangewezen vooral door Mgr. Keller, die dit jaar nog een bezoek bracht aan Breda, konden hier-van gebruik maken. Maar wie zal hen gedurende die weken er- vangen! Ze kunnen hun parochie niet in de steek laten en een plaatsvervan ger uit eigen bisdom is er niet. Dit is de reden, waarom Mgr. Baeten mij welwillend toestond om als plaatsver vanger enkele weken te gaan werken in de Diaspora. Ik ben de Redactie van Dagblad De Stem dankbaar dat ze mij de gelegenheid geeft hierover een en ander aan de lezers te vertel len. WAAR LIGT HET ker geverfde ruimte met smakeloos al taar en beelden, timmermans banken, die bij het knielen pijn doen, zodat net niet kwalijk te nemen is, dat de mensen meer de zit- dan de knielban ken gebruiken. In de loop van de dag ging ik met de kapelaan de buitenposten bezoe ken waar ik 's Zondags dienst te doen had. We deden het mei de motor, een rillerige onderneming, als je niet op motorrijden ingesteld bent. In Tange, Inhausen en Ocholt moet ik elke zondag de Mis lezen en m de week catechismus geven. De afstan den zijn resp. 7, 8 en 8 km. Terwijl s Zondags een auto tot mijn beschik king is, doe ik de tochten in de week per fiets Een keer heb ik het bestaan de afstand van 8 Km naar Ihausen heen en terug te voet te nemen, welke prestatie de bewondering der bevol king wekte. Men kan nu eenmaal maar sportief zijn! DE PREEK P\e kapelaan vertrok 's Zaterdags naar Holland, waar hij, zoals hij schreef, door zeer liebenswürdige en gastfreundliche mensen ontvangen werd, die hun best doen hem te ver wennen. Nu kaï ik tot mijn vreugde zeggen, dat „mijn" huishoudster hier voor niet onderdoet. Een waar model, deze zuster van de kapelaan. De Zaterdag besteedde ik vooi een goed deel aan de voorbereiding van mijn preek. Wanneer je zo pas weer m een vreemd land bent, moet je be grijpelijk een beetje naar woorden zoeken. Preken voor de vuist weg gaat nu eenmaal niet, laat staan in een vreemde taal. De mensen waren de eerste keer dan ook kennelijk nieuws gierig, hoe de Hollander het er af zou brengen. In alle bescheidenheid ge zegd, ik heb maar één mens zien sla pen. Vergeleken met Breda is dit een klein percentage. Na deze eerste H. Mis van 8 uur bracht me een evangelische chauffeur met zijn 12-jarige volkswagen naar Ocholt, waar ik in een jeugdhuis van de voormalige Hitlerjeugd de tweede H. Mis opdroeg. Het aantal dat hier de H. Mis bijwoonde, zal een dertig tal geweest zijn. Hierna ontbijt. Vanaf half één tot half vier moest ik weer nuchter blij ven voor de Hoogmis. Dit geldt even eens voor de mensen die onder de Mis van na de middag willen commu niceren. Zij moeten drie uren tevoren nuchter blijven. Zon Hoogmis is een z.g fiingmesse. Heel de kerk zingt mee en wel Duitse liederen. Bij het begin een lied, dat overeenkomt met de inhoud van de voetgebeden en het Kyrie! De Priester zet het Gloria in en de gelovigen zingen in het Duits een ove. eenkomstig lied verder, zo ook bij de Credo enz. Deze manier van mishoren bestaat in Duitsland al lange tijd, zij lijkt veel op een protestantse eredienst. Al le mensen hebben eenzelfde bid- en zangboek, waaivan ze de meeste lie deren van buiten kennen. Nog dit jaar heeft het bisdom Münster waartoe ook het Oldenburg se land behoort ,een nieuw zangboei. uitgegeven, waai uit vele sentimenteh negentiende-eeuwse liederen zijn weg gelaten en waarin de gebeden mee. beantwoorden aan waarachtige innei lijke godsdienstige gevoelens. Ook bij ons is deze kwestie actueel te noe men, want naast zeer mooie gevoels- zuivere gebeden zijn er nog altijd heel wat kerkboeken in de handel vol met onoprechte, druiperig-sentimentele ge beden. Men denke b.v. aan de uit het Frans vertaalde gebedenboeken voor het Heilig Uur. NIET JALOERS TK had hem in geen jaren meer ge- zien. Hij was even overgewipt uit Vlaanderen. Nog kort geleden Hen- riëtte Roland Holst bezocht, haar werk gelezen om er haar schone ziel ten gronde uit te puren en dan Ik sta verbaasd over de prachtige houtsnee-afdruk, die hij mij voorlegt. Ik herken onmiddellijk de krachtige, sprekende stijl van Frans, kunstenaar bij Gods genade. En toch.wat heeft die kunst een merkwaardige verande ring of beter evolutie ondergaan in die jaren. Ik herinner mij zijn tijd dat hij de vlakken deed leven in zijn com posities en nu, de uitbeelding van gans een zieleleven door middel van lij nen. Zijn strijdende kunstenaarsziel komt hier nog sterker tot uiting. Hij zoekt niet het uiterlijk, maar haalt met zijn lijnen de diepste trekken van ziel en karakter naar voren. Al spre kend over koetjes en kalfjes toont hij ons zijn laatste werk, zijn spreuken- ("AVBRIGENS is een Singmesse voor óns niet iets waar we jaloers op hoeven te zijn. Een goed uitgevoerde Gregoriaanse Mis, hetzij door hei koor alleen, hetzij door al de gelovi gen, waarbij dus de gelovigen actiel deelnemen op de wijze zoals Rome dit wenst, zal onze godsdienstige gevoe lens beter en mooier tot uitdrukking brengen dan een Singmesse. Maar zoals bij alles: 's lands wijs, 's lands eer. H. Henriëtte Roland Holst Houtsnede door F.V.I. IWIijn standplaats is Augustfehn. Het is niet gewaagd te beweren, dat niemand van de lezers weet, waar het ligt, het is n.l in een gewone atlas niet te vinden. Ik moest dan ook mijn toe vlucht nemen tot de „Grosze Herder" om me te oriënteren. Het plaatsje ligt een 75 km. oostelijk van Nieuwe Schans, maar van daaruit kan men het met bereiken, omdat sinds de oor log de spoorverbinding met Duitsland nog niet hersteld is. De enige moge lijkheid is over Oldenzaal en Bent- heim en vandaar met een lokaalspoor naar het Noorden tot aan Leer, waar een nog kleiner lokaalspoor me naar mijn bestemming voerde. De apelaan Augustfehn heeft geen parochie, maar een rectoraats- kerk ontving me hartelijk, nam mijn bagage op zijn fiets en te voet gingen we langs de donkere kanaalweg naar de pastorie. Zijn zuster, die voor de huishouding zorgt, had een stevige maaltijd bereid en spoedig zaten we midden in de problemen van de dias pora. We maakten het echter niet te lang, want vanwege de lange reis van 's morgens zeven tot 's avonds zes was het me aangenaam, dat we vroeg on ze legerstede opzochtenen ik ver dween onder het hoge pluimen bed. Inderdaad, ik verdween, ik voelde me machteloos weggezonken onder een berg v_n veren en overal waar ik heenkeek, staarde me de steile wand van dons onheilspellend aan. Maar al dra was ik er wég van. want beter dan Morpheus' armen nodigt dit gevaarte tot slapen. De olgende dag las ik de H. Mis om Gods zegen te vragen voor mijn werk. Het kerkje is van buiten niet onaardig, vooral de kleine toren doet het goed, maar van binnen is het zon der meer lelijk, een rechthoekige don- i Advertenties) tegen Kou Die Vastzit Bestrijdt hardnekkige kou van twee kanten tegelijk Bil Apolh. .n Prog.Imp. N.V. Ro«Mr.., A'dpm ^ELEZEN in het Dagblad De Stem: Dikken Bruine op hok. Bij de barbier hadden ze 't ook ge hoord. „Hy mot het zwaar voor z'n kiezen hebben", werd er verteld. „Veertig grajen koors 't Was gelukkig maar van korte duur. Het fijne van de zaak is niet gekend geweest. Vermoedelijk een klap van een dooi' haas. Beter in de lappenmand als in de prullenmand, zeg ik maar. Toevallig sprak ik van de week een lid van de Bredase Wandelsportvere niging „Steeds Voorwaarts", 't Ging over duiven die niet van de rapste zijn en waarvan wel eens beweerd wordt dat ze te voet naar huis komen. Ze zijn dan in de regel een dag of veer tien over tijd, althans volgens oogge tuigen. Die redenering is trouwens zo dom niet als ze er uit ziet: Loslopende hon den moeten tegenwoordig ook altijd te voet gaan. „Onze gezworen vijanden", aldus de heer Cas, lid van het hoofdbestuur, „zijn de ordinaire likdoorns en de eksterogen." Ik zag zijn wenkbrauwen onheil spellend flikkeren. „Verders", zei hij, „moet er loop in de zaak zitten!" Van dat aangaande heeft Buziau dus wel gelijk gehad. „Wordt er nooit eens een liftje ge pikt?" vroeg ik achterdochtig. „Ach mijnheer", was het antwoord, „wat niet weet dat niet deert...." Ik knikte begrijpend. Gepasseerde Zondag hebben ze al reeds voor de 5e achtereenvolgende maal de Sinterklaas-wandeltocht ge houden, via Ulvenhout en het Mast bos, over een afstand van een dikke tachtig kilometer (in de bocht). Er liepen vele duizenden duivensjarels in mee. Het totaal aantal deelnemers heeft volgens de opgenomen con sumpties in café „De Haagse Poort", alwaar Sinterklaas het startschot loste niet minder dan 603 man bedragen, de vrouwen inbegrepen. De heilige man was niet alleen zo bereidwillig de startkaarten af te te kenen en de heren vermanend toe te spreken in dier voege, dat ze onder weg niet al te veel pintjes mochten pakken, hij bleek eveneens met zijn tractement aanwezig te zijn in het lo kaal van Van Riel, dat als rustplaats was uitgeprojecteerd. Verder had hij een probaat middel tegen blaren. Een gloeiende cent in je nek zei hij en een pond groene zeep aan de tafelpoot, en aan die blaar niet meer denken. Net doen of hij lucht voor je is. En een eksteroog? „Inkt aansmeren", zegt Sinterklaas, „dan wordt het een kraaienoog." Elke deelnemer ontving bij Van Riel een fijne speculaaspop. De oudste liefhebber in leeftijd na Sinterklaas, was de heer Van Helvert, die naar de tachtig gaat. Desgevraagd verklaarde hij dat ze niet moesten proberen een loopje met hem te ne men. Van indeling bij de veteranen wil hij volstrekt niet horen, hij laat ze nog allemaal zijn hielen zien. De leden van de fameuze zuster vereniging „Jong en Vrolijk" te Utrecht die eenvoudig nergens voor staan en al eens dwars door Siberië naar de Azoren zijn geveterd, waren te voet uit de Domstad gekomen en wensten des avonds ook weer te voet naar huis te gaan. „Wat is uw gedacht, mijnheer de Bruin, aangaande die wandelsport beweging?" zo vroeg de consul van de KNAC, die ook de zesdaagse had mee gelopen, zijn potloodje voor de dag halend. „Schrijf maar op", gaf ik ten ant woord, „dat ge er met een stuk in uw voeten niet aan beginnen moet, maar dat het overigens bekend staat als 'n gezond werk en absoluut onschadelijk voor de stoelgang." Als het bij mij niet over de duiven gaat, mag het nooit te lang duren. DE KAMPIOENENDAG door JEFFEKY farnol 70) En dat was erg onaangenaam voor mij want een lijk kan ik moeilijk ar resteren en de justitie heeft er niets aan. En zo ia dat allemaal gegaan, kameraad! s Nou Jaspar. de schurk neeft er met z n leven voor geboetzeide de Korporaal troostend En mij erin laten lopen Aan de Salg ontkomen en de justitie bij de neus genomen Ik neb m n best gedaan maar tegen het Noodlot en de Rivier Kan ik met op! Ik ben gedupeerd Neen. neen. Jaspar! zeide Korpo raal Dick, vriendelijk z'n hand op mr. ohngs schouder leggend Je hebt toch tenslotte je rnanrietie gevonden en oaar was ik wel van overtuigd óók. gelo'ijp-ttW Je nasporingen zijn nu af Ach net Noodlot heeft het mij n" m n handen ger.omen, ütck en het zal wel het beste zijn met Jelui mee on te stappen naar de oude ..Gun' en eerst eve-t naar het meest nabijzijn de Dolitipbureau e gaan om het lijk te doen weghalen Het leven ts vol voor- en tegenspoed, geluk en ongeluk, maar dit is toch ei genlijk wel een gelukje geweest, alles goed en wel beschouwd! Hierop stond mr Shrig op en hoed en stok grijpend liep hij naar de deur. - Maar. verduiveld, wat moeten wij met Jongeheer Vel-over-been doen? vroeg mr Armadale naar de kleine jongen ziende die z'n modderige voetjes over elkaar wreef en hem stond a te kijken met z'n grote verstandige ogen. Ja, dat is waar ook, ik zou hém vergeten, zei ie mr Shng, de hand in z'n ak stopt end Een lijne lakse' Hier heb te een splinternieuwe shi! ling, kereitje. H'mi zeide Jeremias toen de ben gel het muntstuk greep en er eens in beet. a als die op is wat dan? Dat moet -lie jongen zelf weten, mr. V Neen, Shrig, ik zal voor hem zor gen. Wil Je met mij meegaan, jongen? Ja! knikte de bengel. Kom dan! zeide Jeremias en stak z'n hand uit Even aarzelde de jongen half bevreesd; toen glimlachte Jere mias en de jongen deed een stap na der. Zal je m'n arm niet uittrekken? vroeg hij. Neen. Zal je mij niet slaan of aan m'n oren trekken? Neen. Nou dan en een klein, mager erg koud handje werd in Jeremias grille u ,„e hand gelegd Opdedtem pel gekomen bleef Jeremias als bij in (""•aarne voldoe ik aan het verzoek van de inrichters van de Bra bantse kampioenendag te Tilburg, op 10 December a.s. tot 't schrijven van een laatste opwekkend woord. Maandenlang is er door die mannen gewerkt als een paard en met een ijver, de goede zaak waarvoor zij zich nu reeds voor de zoveelste maal heb ben ingezet, waardig. Ze verwachten minstens vierhon derd autobussen. Wat mij betreft, ik houd het bij de (welgekozen) woor den van de heer Schraven: Mogen al uw goede wensen in vervulling gaan. Er worden overigens alle Zondagen hoktentoonstellingen gehouden, in de clublokalen, door de leden der di verse maatschappijen. Daar heb je bijvoorbeeld „De Gevleugelde Vrien den" te Chaam. Wat denkt ge? 's Win ters even fel als in de zomer, nonstop rechtdoor. Met Oudejaar willen ze de Kongo vliegen om een vet varken. Zondag over een week werden de duiven van de jonge liefhebbers A. Geerts, B. Hendriks en Jac. Martens tentoongesteld. Er was veel belang stelling van derde personen, die pro beerden een ei of jonge duif los te maken, daar ze hard vliegen en aan gekondigd hebben volgend jaar nog heel wat anders te zullen laten zien. Van de week waren er de duiven van de liefhebbers Jos. Vromans, C. van Boxtel en H. de Bruin om hun kwaliteiten eens door andere liefheb bers te laten taxeren. Er werden vele schone en goede duiven tentoonge steld. Vooral de liefhebber Vromans kwam met materiaal voor de dag, waarvan de toeschouwers perplex stonden. Zij vreesden dan ook van de zomer hun matten wel te kunnen op rollen. De Bruin en Van Boxtel van hun kant lieten zich evenmin onbe tuigd. Ook zij kregen vele goede no ten (te kraken). Resumerend raakte men het er over eens, dat ge van een mooie tafel niet eten kunt. „Kwaliteit wint altijd", al dus de heer van Boxtel. reeks. Titanenwerk van jaren. Een merkwaardige verzameling. Honder den en honderden spreuken van alle tijden heeft hij in kleurige uitbeelding voor de binnenhuiskunst samen gesteld. getekend met zijn bekende initialen F.V.I. Boerse gezegden - Platte spreuken. Zoals de boer en de gemene ze er uit flapt. tussen twee happen in, of aan het eind van een wegende stilte. On opgesmukt, rauw en ruw, grof of grappig, speels of spottend, bijtend of biddend, zo liggen ze op de tong, zo worden ze uitgesproken, zonder veel nadruk, zonder er bij te denken. Die woorden, die spreuken, voor hem zijn zij de waarheid en de wijsheid. Hij hoorde ze van zijn grootvader, die ze van zijn grootvader overnam, langs heen de keten van vele geslach ten. Volkswijsheid en volksrijkdom. Soms in het starre kleed van een sta tige vrouw, soms in het wambuis van" een zwelgende boer. Dat is dan juist het meesterlijke (want dit woord moet hier geschre ven!) in de tekeningen van Frans van Immerseel: dat hij deze oeroude waar heden en wijsheden, dat hij dit oer- eigene, deze kern van ons volkswe zen, heeft weten terug te voeren naar de bron. Het is Bruegel, het is Mem- linc, het is van Ostadehet is van ons. Met de eenvoud in de lijn en de samenstelling, met een directheid die ons pakt. En vasthoudt! Men lacht, men grijnst, men schatert; men rilt al eens en dan weer is men kinderlijk blij. Maar in het eind is men geluk kig, om deze schatten in ons volk, en om de kunstenaar die ze ons weer liet genieten. Als met een middeleeuws monniks- penseel werden bepaalde dezer spreu ken omgetoverd tot „verruimde mi niaturen", fleurige schilderijtjes vol zachte, gedempte tonen, vol teder licht- en schaduwspel. Zo is het een blijvende verdienste van Frans van Immerseel geworden: de mogelijkheid te hebben geschapen de Nederlandse huiskring door eigen schoonheid te kunnen opsmukken en eendoelmatig offensief in te zet ten tegen de rommelige en kruimloze „wandspulletjes" die de Neder landse woonkamer nog te dikwijls ontsieren! Met dezelfde „warmte" waarmede Spreuken in beeld door F.V.I. Zwart-Wit afdruk T^EN GROEP jonge Amerikaanse ge- leerden bestudeert op het ogenblik de mogelijkheden van een toekomsti ge Zuidpool-kolonie Zij zijn de mening toegedaan dat zo'n kolonie zijn be staansreden en ook zijn bestaansmoge lijkheid zou kunnen vinden in het del ven van uranium en andere kostbare metalen. Alleen willen ze het eerst eens worden over de manier waarop machines aan de Zuidpool gedreven moeten worden. Men denkt in dit ver band reeds aan atoomkracht; zou dit niet mogelijk zijn, dan kan men het altijd nog met windmolens proberen. De voornaamste moeilijkheid geeft de vraag, hoe de mensen in de Zuid pool-kolonie hun dagelijks voedsel moeten winnen. Maar ook dit lijkt de wetenschapsmensen toch geen onover komelijk bezwaar. Er zouden onder aardse hallen kunnen worden ge bouwd, verlicht door fluorescentie - lampen en in die hallen zou men de voorwaarden kunnen scheppen voor de teelt van groenten en aardappe len en misschien ook van fruit. Zo gauw er meer bijzonderheden zijn over de resultaten van het onderzoek, ver tellen we daar wel iets over. Want het laat zich verstaan, dat de boeren in Brabant en Zeeland de uitslag met spanning wachten. Hier is het zo, dat de landbouwers in weer en wind moe ten werken om hun akkers productief te maken. Aan de Zuidpool daarente gen zouden zij dat kunnen doen bij een heerlijk temperatuurt je, terwijl de mensendie daar op kantoor zitten maar moeten zorgen dat de kachel hard genoeg wordt gestookt om de temperatuur in het lokaal boven nul te houden. Stadsdienst. p\E Luchtvaartmaatschappij van Los Angeles heeft 16 hefschroefvlieg- tuigen besteld. Zij wil een stads-vlieg- dienst gaan openen tussen de voor steden en de kantoorwij ken in de binnenstad. In de vliegtuigen is plaats voor 16 personen. Iemand die anders de tram of de bus nam, loopt in het vervolg naar het dichtstbijzijnde pleintje, neemt daar een knipkaart van de vlieg-conducteur en binnen drie minuten is hij op de plaats van bestemming. En dan te bedenken dat er indertijd mensen waren die Jules Verne voor eon gevaarlijke krank zinnige hielden Tekort. VV7AT de meteorologen nodig hebben - aldus Sir Robert Watson-Watt, directeur van het Britse weerkundig instituut - is een sterke vermeerde ring van het aantal schepen en bal lons, waarover zij kunnen beschik ken. Meer schepen op de wereldzeeën en meer ballons om op willekeurige plaatsen van het Britse eiland op t« laten. En ook: meer hersens. Eerlijk. N een inbreker, die de cassa-lade L-4 plunderde van een café in Holly wood, liet in die lade een briefje achter: „De mensen worden hoe langer hoe eerlijker. En ik constateer dit met genoegen. Er was niet één vals muntje bij". Frans van Immerseel zijn spreuken taferelen kleurde, dient daarom deze kostbare, spijtig beperkte, reeks warm aan bevolen. v. W. (Uitgave G. Hameetman, Vlietlaan 52 te Rotterdam). VOETBALLEN Rijvers debuteerde voor St. Etienne Eerste resultaat: twee doel- punten Kees Rijvers heeft voor het eerst de kleuren van zijn nieuwe club, St. Etien ne gedragen in een vriendschappelijke wedstrijd te Mont Ceau-les-Mines, tegen de ploeg van die naam, die de zesde ron de van de Franse bekercompetitie be reikt heeft. In het begin viel hij niet op, maar dat werd anders naarmate de wedstrijd voortgang had en tegen het eind hadden de 2500 toeschouwers alleen maar oog voor de nieuwe aanwinst van St. Etien ne. De spil, die hem dekken moest, bleek er een van het aanvallend type te zijn, met het gevolg, dat de kleine man uit Breda veel vrijheid van handelelen kreeg en zijn hele repertoire van foefjes, lis- tigheidjes, dribbels en schijnbewegingen kon afdraaien. Hij was zeer beweeglijk, maakte zelf twee doelpunten en legde de grondslag voor vier andere. Zijn ijver, techniek, balcontrole en de wijze waar op hij zich telkens vrij liep, werden om strijd geprezen, alhoewel men er reke ning mee hield, dat St. Etienne, dat met 8-1 won, ditmaal slechts zwakke tegen stand ontmoette. Pas bij de vriendschappelijke wedstrijd St. Etienne-Nancy, Zaterdag a.s., zal men zich een beter gefundeerd oordeel over Rijvers kunnen vormen, meende een spe ciaal naar Montceau gekomen verslagge ver van L'Equipe, die overigens het spel van onze landgenoot zeer prees. Volgens deze zelfde verslaggever heeft Rijvers bij de ondertekening van zijn vierjarig con tract een som van 3.200.000 francs ont vangen. Hij is van plan zich te St. Etien ne te vestigen en hoopt een betrekking te vinden. EEN FELICITATIE Tk wil eindigen met een felicitatie aan het adres van de heer A. M. Bogers te Bergen op Zoom. Deze fijne patissier, waarmee ik al een jaar of vijftien, zestien bevriend ben, is in het bezit van de mooiste dui- vin van Nederland, die in de maand Januari de kleur van onze vlag zal hooghouden op de Internationale Dui ven-Olympiade te Milaan. Voor de oorlog had de Janus ook al goeie. Hij liet met zijn voeten niet spelen. In 1941 namen de Duitse bezetters hok en duiven bij hem in beslag. Op verzoek van burgemeester Mastboom heb ik mij toen derwaarts begeven om de vogels te taxeren. Ik denk kom, ik kijk voor de Janus niet op een nul- leke, maar achteraf wilden ze nog niet naar behoren betalen ook. Ze wilden zo maar een grijpstuiver geven, waar tegen ik alsdan mijn protest heb ver heven. De duiven werden gebruikt voor oefeningen in het overbrengen van oorlogsberichten van Middelburg en Vlissingen uit naar Bergen op Zoom. Ik weet niet of de heer Bogers nog iets teruggekregen heeft van zijn oud ras. Zo niet, dan heeft hij op zijn manier kans gezien eens te meer in de goede soort te komen, want ik hoor dat hij zijn partij weer blaast. Die vererende afvaardiging naar Mi laan heeft overigens in de eerste plaats betrekking op de schoonheid van zijn duiven. De vliegprestaties staan daar grotendeels buiten. Ik wil niet embetant zijn, maar de eerlijk heid gebiedt er melding van te maken. Mooi en goed zijn tenslotte begrip pen die een geheel verschillende in houd hebben. Wij zoeken allemaal mooie-en-goeie duiven natuurlijk, maar in de praktijk is het nogal eens dikwijls zo dat de goeie niet mooi zijn en de mooie niet goed. Hetzelfde wordt beweerd van de vrouwen, maar daar kan ik als Dik ken Bruine natuurlijk niet over oor delen. Allemaal mooie. DIKKEN BRUINE WIELRENNEN Lakeman er uit In Berlijnse zesdaagse. Bij de neutralisatie van Woensdagmor gen, toen de wedstrijd 104 uur had ge duurd. was de stand: 1. Strom—Arnold 203 punten; op 1 ron de: 2. NaeyeAdriaenssens, 126 punten: op 3 ronden: 3. LapebieSaager, 109 pun ten; op 4 ronden: 4. GiorgettiZoll, 64 punten; op 5 ronden: 5. SurbatisBou- vard 53 punten. De Nederlandse ploeg VoorenLake man raakte uit de strijd doordat Lake man last kreeg van bronchitis en moest opgeven. Vooren reed alleen door, in de hoop een andere maat te vinden. Bolling EEDE—IJZENDIJKE 94—60. Op de overdekte baan van de bolders- club „Recht voor Allen", gevestigd bij André Marteijn te Eede-Bi-ezen, werd de bekerwedstrijd gespeeld tussen „Recht voor Allen" en „Nooit Gedacht" uit IJzendijke. De leiding van de wedstrijd berustte bij de voorzitter van de Eedese club, Edmond Cocquit. De club uit De Biezen wist deze wed strijd, de eerste welke dit seizoen te Eede werd gehouden, te winnen met 94 tegen IJzendijke 42 punten. De vorige wedstrijd welke op 12 November te IJzen dijke werd gespeeld werd door „Nooit Gedacht" gewonnen met 9542. Voor het beste resultaat van beide partijen was een mooie beker beschikbaar gesteld, welke door een betere totaaluitslag door de vereniging uit IJzendijke werd gewon nen. Advertenties Een paar CARBOVIT-dragées na het eten nemen de uienlucht weg. Een bijna dagelijks terug kerende post in Uw huishoudboekje is marga rine. Dus alles, wat U op margarine besparen kunt, loopt snel op tot een voor deel van belangl Maar besparen wil niet zeggen: beknibbelen op de kwaliteit. Alleen de beste soort margarine is goed ge noeg voor Uw gezin. Toch is er ook op de beste soort een flinke be sparing mogelijk. ImmersDe Gruyter's allerfijnste margarine van 37 cent. wordt met 10% korting verkocht! Dat be tekent een besparing van ruim 3'/a cent op elk pakje. Op elke 10 pakjes hebt U er dus één gratis. geving even staan en staarde naar het vierkante, zwarte gat boven in de hoek en wederom meende hij daar iets te zien bewegen; zo zeker was hij er ei genlijk niet van. dat hij bijna wat ge zegd had, maar mr. Shrig greep z'n arm en fluisterde hem toe: Oppassen is de boodschap, kame raad! Stap goed door! Bovendien zag hij. dat mi Shrig een pistool ondei z'n jas vei bi igen hield, om welke re den hij het andje van de jongen ste viger vastho idend, geen woord meei sprak en z'n vrienden volgde, nog steeds verbaasd. Toei. zij buiten kwa men in het donker, in de stormwind en de neerstromende regen, zeide hij evenmin iets, eerst toen de smerige kroeg „De Vrolijke Jolleman". dat on herbergzame logement, in het duistei was verdwenen, vroeg hij: Waarom dat pistool. Shrig? Daar was alle reden toe. mijn- neer! Zeg die dan! Nu dan, mijnheer, als m'n con clusies iulst zijn dan loerde de misdaad op ens door dat kijkgat! Wat bedoel je? Meer dan ik zeggen kan, mijn heer! Ik begrijp er niets van! Mijnheer, lk verwachtte ook niet anders! En hoe minder u ervan afwee hoe veiliger voor u, daarom hoe mlr der ik u vertel des te beter voor u mijnheer! zoals Je wilt! zeide Jeremias er zij Henen een poosje zw'igend door. Mtjnheer. zeide mr Shrig V*at lit u toch beginnen met die kleine, smerige jongen? Hem aten geven! En dan mijnheer? Hem een onderdak geven! Zó? Bedoelt u, dat u van plan ls hem te houden voor goed voor nem te zorgen? Dat hoop ik! Lieve hemel! riep mr. Shrig uit en deed een paar schreden ln zwijgen de verbazing. Maar waarom mijnheer en het is zo'n ondeugende rakker. een écht boefje! Daarom juist! antwoordde Jere mias. Zó! zeide mr Shrig nadenkend en daarop. toch snap ik het nog niet al te best. mijnheer. Dat dacht ik wel, Shrig. De dui vel hale die wind. Amen! zeide mr. Shrig. HOOFDSTUK XXV Mr. Shrig stelt enige vragen. Jeremias stond met een nijdig ge zicht voor de spiegel te kijken naai de weerkaatsing van z'n voorname, deftige uiterlijk De laatste week hao dan ook een grote verandering daarin i aangebracht! Met z'n sneeuwwitte das met gouddraad geboiduurde rijlaarsen is hij dank zij de goede smaak en de zorg van mr Armadale omgetoverd in een echte dandy Z'n prachtige jas met dubbel borststuk, hoge rode kraag en I vergulde knopen, zit hem als aan hel Uchaam gegoten, z'n pantalon vertoont geen kreukje en z'n gebloemd satijnen vest is een wonder! (wordt veivoigd). DONDERDAG 7 DECEMBER 1950 HILVERSUM I 402 meter. 18.30 ..De stem van de Christelijke Vakbewe ging", 18.45 Orkest van het Leger des Heils, 1900 Nieuws en weerberichten, 19.15 „Levensvragen van allerlei aard", 19.30 „In dienst van het vaderland", 19.40 Ra diokrant, 20.00 Nieuws, 20.05 Radioschaak wedstrijd Noorwegen -Nederland, 20.06 Gevarieerd programma, 22.00 Pianorecital. 22.15 Buitenlands overzicht, 22.45 Kerk koor. Bachkoor, orgel en solist, 22.45 Avond-overdenking, 23.00 Nieuws, 23.15 Wereldschaawtournooi, 23.20 tot 24.00 Gra- mofoonmuziek. HILVERSUM II 298 meter. 18 Nieuws. 18.15 Sportpraatje, 18.30 Orkestconcert 19.00 Voor burger en militair, 19.10 Or- kestconcert, 19.45 „Opvoeding tot staats burger' causerie, 20.00 Nieuws. 20.05 Ra dio-schaakwedstrijd Noorwegen -Neder land, 20.06 Actualiteiten. 20.15 AVRO-al- 'erlei, 20.20 Radio Philharmonisch orkest en soliste, 21.25 Hoorspel, 22.35 Accordeon nuziek. 23.00 Nieuws, 23.15 Sport-actuali eiten, 23.30 tot 24.00 Gramofoonmuziek BRUSSEL 324 meter. 17.10 Gr.muziek 115 Voor de kinderen. 18.15 Syndicale ronlek, 18.25 Schotse dorpsdansen, 18.30 /oor de soldaten. 19.00 Nieuws, 19.30 Zang en piano, 19.50 Politieke causerie, 20 00 erzoekprogramma, 21.00 Klankbeeld 21 3d Pianorecital, 21.45 Actualiteiten. 22^00 Nieuws, 22.15 Kamermuziek. 22.55 Piano- spele 23 00 Nieuws, 23.05 tot 24.00 Gramo foonmuziek. BRUSSEL, 484 meter. 18.30 Gramofoon muziek. 19.00 Omroep-orkest. 19.45 Nws., 20.00 Hoorspel, 22.00 Nieuws, 22.15 Dans muziek, 22.55 Nieuws, 23.00 Klassieke mu ziek, 23.5.5 Nieuws. VRIJDAG 8 DECEMBER 1950 HILVERSUM I. 402 meter 7.00 Nws., 7.15 Morgengebed en liturgische kalender 7.30 Zendersluiting, 9.00 Nieuws. 9.10 Voor de hulsvrouw, 9.30 Waterstanden, 9.35 Schoolradio, 10.05 Gramofoonmuziek, 10.10 Hoogmis, 11 30 Voor de zieken, 12.00 An gelus. 12.03 Amusementsorkest en solist (12.30 Land- en tuinouvvmededelingen, 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en ka tholiek nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13 25 Lunchconcert, 13.45 Voor de vrouw 14^00 Gevarieerdprogramma, 14.45 Gramofoon muziek, 15.00 Schoolradio, 15.30 Gramo foonmuziek, 16.00 Voor de zieken 16 30 Zendersluiting, 18.00 Regeringsuitzending: W. J. Timmer: „De sociale functie van de landbouwwetenschappen in Indonesië", 18.10 Gramofoonmuziek, 1818 Katholiek signaal. Amerikaans commentaar en In donesisch commentaar. 18.30 Metropole- orkest, 18.50 ..Het Jagers-squadron van ?,?«,*Nt?.erlandse Luchtmacht", causerie, 19.00 Nieuws, 19.15 Regeringsuitzending ..Verklaring en toelichting". 19.35 Lichte muziek, 19.48 Politiek overzicht, 20.00 Nieuws, 20.05 Radio-schaakwedstrijd Noor wegen-Nederland. 20.06 „De gewone man wfi /Ijne van"' 2012 Omroep-or- «est (in de pauze* actualiteiten), 21.05 XkL h5UUr;< IV35 Gramofoonmu- ,\li' "Magnificat hoorspel met mu- .ïek, 22.45 Avondgebed en liturgische ka- ender, 23 00 Nieuws, 23.15 Wereldschaak- ournooi Amsterdam, 23.20 tot 24 00 Gra- lofoonmuziek. HILVERSUM n. 298 meter 1.00 Nws 1.15 Ochtendgymnastiek, 7.30 Sluiting, 9 00 Nieuws, en weerberichten, 9.12 Voor 'de huisvrouw, 9.22 Gramofoonmuziek, 10 00 „Thuis", causerie, 10,05 Morgenwijding, 10.20 Gramofoonmuziek, 10.30 Voor de zieken, 11.00 Voor de vrouw, 11.15 Mezzo, sopraan en piano, 11.40 Radiofeuilleton. 12.00 Orgelconcert, 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen, 12.33 Sportpraatje. 13.00 Nieuws, 13.15 AVRO-allerlei. 13.20 Dansorkest, 14.00 Voor de huisvrouw. 14 30 Alt en piano. 14.50 Voordracht, 15.10 ka merorkest, 16.00 Muzikale causerie. 16.30 Sluiting. 18.00 Nieuws, 18.15 Orgel en zang, 18.45 „Denk om de bocht". 19.00 Kinder koor, 19.15 Prijzenpraatje, 19.30 „Wat met de kerk?' causerie, 19.50 Berichten, 20.00 Nieuws. 20.05 Boekenpraatje. 20.15 Baeh- concert, 20.35 „De godsdienst en het mo derne leven", causerie, 21 00 Verzoekpro gramma. 21.40 „De Ducdalf", 22 00 Bui tenlands weekoverzicht, 22.15 Gramofoon muziek, 22.40 „Vandaag", causerie, 22.45 Avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws, 23.15 „Huwelijk van A tot Z", causerie, 23.30 tot 24.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, 324 meter 12 00 Operette muziek, 12.30 Weerberichten. 12.32 Accor deon-orkest. 13.00 Nieuws, 13.15 Geva rieerde muziek, 14.00 Dansmuziek, 15.45 en 16.15 Gramofoonmuziek, 17.00 Nieuws 17 10 Lichte muziek. 18.00 Gramofoonmu ziek, 18.10 Causerie, 18.20 Balletmuziek, 18.30 Voor de soldaten, 19 00 Nieuws 19 30 Filmmuziek. 19.45 Causerie, 20.00 Film- revue, 20.15 Symphonie-orkest en solis ten, 22.00 Nieuws. 22.15 fazz-commentaar. 22.45 Opera, en Bel Canto concert, 23 00 Nieuws. 23.05 tot 24.00 Opera- en Bel Can to cancert. BRUSSEL, 484 meter 12.05 Lichte mu ziek, 13.00 Nieuws, 13.10, 13 30 en 14 30 Gramofoonmuziek, 18.30 Idem, 19.10 Klas sieke muziek, 19.40 Gramofoonmuziek. 19.45 Nieuws. 20.00 Omroeporkest, 21 15 Gramofoonmuziek 22 00 Nieuws 22 15 Ka mermuziek. 22.55 Nieuws. 23.00 Gramo foonmuziek. 23.55 Nieuws.

de Stem | 1950 | | pagina 5