„Wat zag ik in Polen? R.K. school te Zierikzee krijgt hogere vergoeding Burgerlijke verdediging nodig BOEKENPLANK Sport Kees de Ruijter won reeds drie partijen In Raad van Groede interpelleert P.v.d.A. Het proces te Praag Een jubilerend Juvenaat Versterking K.V.P. FRAUDE EN TERREUR Tankboot ontploft Géén Zesdaagsen in Nederland! DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 2 DECEMBER 1950 Worst per meter Studiedagen R. K. J. B. te Seppe Oude Menne krijgt electriciteit Tandtechnici büeen te Bergen op Zoom Rapport over classificatie der gemeenten nog dit jaar verwacht 'n Ontvluchte ingenieur-vliegenier vertelt NOODLANDING Regering komt aard appelen tekort Voddenraper overdekt met brandwonden Om de hoogste nationale biljarttitel Ook Metz in goede vorm Hoe staan de clubs er voor MARKTEN Financieel niet te arrangeren ZE DOEN HET MAAR BEST, ONZE DAMES J. Sleutel als raadslid toegelaten DIJ de opening van de raadsvergade- D ring van Zierikzee verwelkomde burgemeester Jhr. dr. Schuurbequ Boeye de heer Hoek, die weer - her steld van het auto-ongeluk te Jlidd burg - aanwezig was. Een schrijven van de heer C. Hoek was ingekomen, waarin hij mededeel de, dat hij per 1 Dec ontslag zou ne men als lid van de raad, in verband met zijn benoeming tot ambtenaa - controleur bij de Sociale Dienst. In verband met het in werkingtre den van de nieuwe gemeenschappelij ke regeUng voor het ziekenhuis te Noordgouwe stellen B. en W voor tot afgevaardigden te benoemen Jhr. Mr J. Schuurbeque Boeye en A. M. den Boer Hiermede bleek de raad accoord De beer J. J. v. d. Ende werd her benoemd tot Regent van het Burger weeshuis Een commissie bestaande uit de he- ren Groenendijk en Cashoek onder- zocht de geloolsbneven van de heer j. Steutel, die in de vacature W. P. A. Brouwer benoemd is verklaard, cn adviseerde tot toelating. De raad be sluit m.a.s. daartoe De vaststelling van de vergoeding van 't Bijzonder Onderwijs over 1949 ontmoette geen bezwaar. De heer van Leeuwen vroeg of de R.K. school dit laar een hogere vergoeding krijgt we gens de bijzondere kosten die gemaakt zijn, hetgeen door de voorzitter be vestigend werd beantwoord. Bij de rondvraag bepleitte de heer van Leeuwen de verstrekking van een vestingsvergunning bij aankoop van een huis. De heer Cashoek wees op enige gebouwen waarvan de goten los hangen en gevaar opleveren, of waar aan in het geheel geen goten aanwe zig zijn. De voorzitter zal dit doorge ven aan de Centrale Dienst. E'EN inwoner van Krabbendij- ke, die de gelukkige eigenaai van een slachttafel is en niet vrij te pleiten is van Holle-bolle-Gijs- neigingen heeft een merkwaardig initiatief genomen om in het be zit te kbmen vim een wintervoor raad leverworst. Per advertentie bood hij alle huisslachters zijn slachttafel aan tegen de billijke vergoeding van een kwart meter worst per keer Heel de gemeente heeft schik in het geval en wenst de vindingrij ke dorpsgenoot een kilo-meter van de lekkernij toe. Brabantse en Zeeuwse deelname ftp HEX RLHLUJ.EHUIS te Seppe waren Vrijdagavond meer dan 100 jonge boeren, afkomstig uit Brabant en Zeeland, bijeengekomen voor het bijwonen van de studiedagen. De krin gen Breda, Roosendaal, Zevenbergen, Oostburg, Hulst e.a. waren aanwezig. Nadat de deelnemers waren aange komen, werden zij verwelkomd door de heer A. van Engelen k.ringvoorzit- ter uit Chaam. Pastoor Ansems uit Effen werd m een hartelijke toespraak dank gebracht voor de voorbereiden de werkzaamheden, die hij telkens verrichtte voor deze studiedagen. Voor de vijfde maal na de bevrijding wer den de studiedagen ingezet met een plechtig Lof, gecelebreerd door Pas toor Ansems. Na het avondmaal werd het woord gegeven aan de heer P. Hack uit Doo- sendaal, die een inleiding hield ove de industrialisatie van West Brabant en het boerenbedrijfsleven. Nadat de spreker de kernen van het probleem industrie-boer had gegeven, volgde n gedachtenwisseling van meer dan an derhalf uur: een bewijs, dat het on derwerp de Jonge boeren interesseer- dé. Heden Zaterdag wordt het programma voortgezet met een lezing van Pastoor Binck uit Alphen oVer het Brabants Heem en met een inlei ding van Ir. J. Wellen over „Amerika en de emigratie". Henk Zoutendijk» marionettenthea ter sluit de avonden met dq opvoe ring van het stuk van Ibsen „Peer Gynt" en de „Klucht van de dood". U\E GEMEENTERAAD in Groede be- sloot o.m. tot herstel van de oude verordening inzake de heffing van keurlonen, daar Breskens zich niet kon verenigen met een verhoging van 50 procent. Het beplantingsplan, dat door het Staatsbosbeheer werd opgemaakt zal later behandeld worden. De kosten be dragen f 7000, waarvan 1/5 voor re kening der gemeente zou komen, dus 1400. Tot financiële medéwerking bij de electrificatie van het Buurtschap Oude Menne werd besloten. De gemeente kas zal gedurende 15 jaar hiervoor 28.56 bijdragen. Ten behoeve van het aansluiten van een gedeelte van de Oostburgseweg (tot de Kruisweg) op het waterleidingnet ging de gemeente een garantie-overeenkomst aan. Met 4 stemmen voor en 3 tegen werd een kasgeldlening aangegaan ter fi nanciering van de torenrestauratie (f 35.000) en het gemeentelijk aandeel in het herstel der brandschade aan de toren (f 10.000). Na een desbetreffende bespreking met de brandweerinspectie, zagen B. en W. nu de noodzaak van een goede brandmelding in. Zij stelden voor een sirene aan te schaffen. De raad bleef bij haar vroegere standpunt en wees het voorstel met 5 stemmen tegen en 2 voor af. De P. v. d. A.-ers Vinje, Vermeulen en v. d. Hooft interpelleerden over het niet met voorrang gereedmaken der begroting 1950, waardoor verschil lende dringende werken niet uitge voerd zouden kunnen worden. De voorzitter ontkende dit. Voor de school werd ontheffing gevraagd en de verbetering v. d. Brouwerijstraat kan niet uitgevoerd worden, doordat Ged. Staten de aanbesteding niet goed keurden. Het eerst behandelen van de begroting 1951 geschiedt in het be lang der gemeente. Dat de begroting 1950 zo achterop raakte is te wijten aan ziekte van een secretarie-ambte naar en gebrek aan geschoold perso neel en nu weer door de twee maan den ziekte van de heer Queke'berghe. Wethouder C. W. Cijsouw n stel ling tegen de P. v. d. A.-interpellatie door mede namens zijn mede-wethou der zijn grote dank en hulde te bren gen aan de burgemeester voor alles wat hij voor de gemeente in de vier en een half jaar, dat hij in Groede is, heeft verricht. Waarbij de heer v. Damme (R.K.) zich gaarne aansloot. Het voorstel, dat v. d. Hooft namens zijn fractie inzake begroting 1950 en de rekeningen 19471948 en 1949 deed, kreeg geen instemming. Er waren 3 stemmen voor en 3 tegen. De heer Ris- seeuw onthield zich van stemming. P\E TSJECHO-SLOWAAKSE aan- klager eiste te Praag „de zwaar ste straffen" voor de negen R. K. Geestelijken, die „wegens verraad en spionnage" te Praag terecht staan. In een toespraak van twee uur deed hij een scherpe aanval op het Vati- caan „en zijn gehoorzame agentenen dienaren in Tsjecho-Slowakijë". De uitspraak komt heden. 'TANDTECHNICI uit Brabant en Z- Vlaanderen heben gisteravond in een zeer druk bezochte vergadering in „Terminus" te Bergen op Zoom voor hun beroep belangrijke verklaringen aangehoord. De heer C. de Wit, alge meen secretaris van de Vakgroep Ka tholieke Tandtechnici, heeft de bin dende loonregeling voor hen uiteen gezet en bijzonderheden over de tot standkoming daarvan medegedeeld. Hij ging daarbij in op de grote moei lijkheden, die overwonnen moesten worden alvorens de Kath. Tandtechni ci zich onafhankelijk en financieel had den kunnen organiseren. Na de Bin dende regeling van lonen en arbeids voorwaarden van kracht is, ijvert de Vakgroep Kath. Tandtechnici voor een zo groot mogelijk begrip hiervan, opdat ook in de practijk deze catego rie van werknemers de regeling aan de practijk kunnen toetsen. DIJ DE VERDERE behandeling der Begroting van Binnenlandse Za ken wijdde de minister van Binnen landse Zaken, de heer Teulings, in ver band met de internationale toestand, bijzondere aandacht aan het ontwerp „Burgerlijke Verdediging", waarover ook verschillende sprekers het woord hadden gevoerd. De militaire verde diging loopt evenwijdig met de bur gerlijke, maar door de huidige toe stand is de eerste dichterbij gekomen. Wat de burgerlijke verdediging aan gaat, wenste men aanvankelijk de be volking niet te verontrusten, maar de omstandigheden zijn gewijzigd. Het is mogelijk de burgerlijke verdediging op hetzelfde tijdstip gereed te heb ben als de militaire organisatie. LUCHTBESCHERMING. reed zal zijn met de wetsontwerpen, die in verband met de Burgerlijke Verdediging nodig zijn. Over de affaire-Schallenberg, die ook ter sprake was gebracht, zei de minister, dat deze ligt in de justitiële sfeer. In antwoord van een aantal spre kers over de classificatie, deelde de min. mede, dat hij hoopt, het rap port der commissie-Kruyt bij de jaar wisseling te zullen ontvangen. Dit rapport is reeds geruime tijd in be' werking en behandelt alle vraagstuk' ken in verband met de classificatie der gemeenten. \/ERLEDEN JAAR of in het begin van het jaar kon men aldus de minister bezwaarlijk een beroep doen op de bevolking om zolders te ontruimen e.d., voegde de minister er aan toe, waarna hij de luchtbescher- mingswet als verouderd schilderde. Burgerlijke Dienstplicht achtte hij nog steeds het uiterste middel. Inschake ling van niet-opgeroepen dienstplich tigen is een zaak, die uiterst voor zichtig moet worden bezien, omdat de ze zou kunnen worden opgevat als militaire plicht. Hij hoopt, dat men vóór 1 Juli ge- (Advertentle.) i99 Door vliegtuig uit Woens drecht LJET LESVLIEGTUIG A-S5 van de Vliegbasis Woensdrecht moest ten gevolge van een motorstoring, welke bet op 50 meter hoogte vliegende kreeg, in de Hinkelenoordpolder een Noodlanding maken. Het vliegtuig was bemand met een Instructeur-vlieger en een leerling. De eerste werd bij de landing licht ge- Wond en de leerling kwam er met de •chrik af.. Het toestel werd zwaar beschadigd. A ANVANKELIJK konden tot 28 No. vember jl. aan de stichting in- en verkoop van aardappelen, consump tie-aardappelen worden aangeboden, bestemd voor de voorraad die de over heid in het belang van de aardappel- voorziening in het voorjaar 1951 wil vormen. Daar de gewenste hoeveel heid nog niet geheel is bereikt, is de termijn van aanDieding tot nadere aankondiging verlengd. JN de Poolse club te Vlissingen heeft de onlangs uit Polen gevluchtte ing.- vliegenier Kasprzyk een lezing gehou den over het tegenwoordige Polen. Ir. Kasprzyk, die als vliegenier van het ministerie van Buitenlandse Za- o, vele vooraanstaande communis ten had gevlogen, bleek een kenner bij uitnemendheid van het hedendaagse regiem te zijn. In zijn interessante le zing wierp hij een fel licht op de Rus sische motieven, methoden en doel einden in een land, dat thans verlamd en verkracht terneer ligt. Ir. Kasprzyk sprak als ooggetuige van de tragedie van Polen, van de politieke en economische slavernij, die nu tot harde werkelijkheid is geworden. De staat beheerst elk recht van de arbei der op werk, voedsel, huisvesting, te vens het peil van zijn hongerlonen. Wat de Nederlandse arbeider per week verdient, verdient de Poolse arbeider in een maand. Particuliere ondernemingen bestaan er niet. De staat controleert de boer door het opleggen van extra zware be lastingen, inbeslagname van zijn pro ducten en door hem te dwingen ver gunningen te vragen, alvorens hij goederen kan kopen of verkopen. De communisten zijn ervan overtuigd, dat deze maatregel de Poolse boer ertoe zal dwingen om collectivisering te ver zoeken, teneinde in leven te kunnen blijven. ZELFVERTROUWEN WORDT VERNIETIGD ontslagen en hun plaatsen werden door Russen bezet. Door deze S=wjettl- sering werd het Poolse leger de mo gelijkheid ontnomen om in geval van opstand gesloten en volgens plan op te treden. T\E opperste leider van Polens econo- mlsche slavernij, Hilary Mine, die ir. Kasprzyk verscheidene keren had gevlogen, verklaarde hem, dat het de bedoeling is de levensstandaard om laag te houden, om daardoor alle zelf vertrouwen, alle moreel en onafhanke lijkheidszin te vernietigen. In Polen Jieeft jong en oud te lij den van de openlijke strijd tegen de Kerk. Geestelijken worden voor het gerecht gedaagd en soms als saboteurs ter dood veroordeeld. Doch naar ge lang de communistische terreur in Po len groeit, nemen de manifestaties van het geloofsleven toe. Toen maarschalk Rokossovsld tot opperbevelhebber der Poolse strijd krachten werd benoemd, ls de alge mene situatie ln het ongelukkige Po len sterk achteruit gegaan. Alle offi cieren van Poolse afstamming werden Binnengedrongen in een trans formatorhuis gURGERS vonden op het Mariniers plein te Amsterdam een vodden raper, die daar lag te kreunen van de pijn, omdat hij overdekt was met brandwonden aan zijn linkervoet, lin kerhand en linkerarm. Oorspronke lijk stond de politie voor een raad sel, maar toen de dokter had uitge maakt, dat de wonden waren veroor zaakt, door zware electrische stroom, was het raadsel spoedig opgelost. Het bleek, dat de man met zijn broer was binnengedrongen in een transforma torhuisje van de spoorwegen. In de mening, dat het huisje buiten gebruik was, trok de voddenraper de trans- formatorkast open, met de bedoeling loodkabel te stelen. Hij werd daarbij getroffen door een stroom van 10.000 volt Exterieur van de het Juvenaat te Bergen op Zoom, dat zlin ronden estaansfeest gaat vieren. Over het werk der Paters en het feestpro gramma vindt men op bladzijde 3 enige bijzonderheden. Twee nieuwe functionarissen Uitbreiding Buitenlandse Commissie QP DE KADERDAGEN der K. V. P. te Weert waren door een drietal inleiders verschillende wensen geuit, met betrekking tot de organisatie en activiteit der Party. Een commissie onder leding van penningmeester Al berts nit Rucphen heeft dienaangaan de een rapport uitgebracht aan het Partybestnor en het Partybestuur heeft op syn beurt vastgesteld, wat a.l. voor verwezeniyklng in aanmer king komt. Dit is: le. De aanstelling by het P. B. van een functionaris die tot taak heeft het P. B. en de Kringbesturen in Amsterdam, Den Haag en Rotter dam bij te staan bij hun pogingen om de afdelingen in die steden in aan vang en activiteit te doen toenemen. 2e. Deze functie zou gecombineerd kunnen worden met die van een func tionaris buitendienst, die slapende of slecht-betalende afdelingen tot nieu we activiteit moet opwekken. (Kosten van 1 en 2 gecombineerd f 15.000). Se. Een reorganisatie en uitbreiding van de Buitenlandse Commissie (kos' ten f 15.000). 4e. Aanstelling van een pers-func tionaris ten behoeve van de voorlich ting en van de verruiming van „De Opmars" (kosten f 15.000). 5e. Herstel van de Jaarlijkse con gressen (f 3750 extra). Als het onmogeiyk mocht blijken om het geheel der voorstellen te ver wezenlijken, dan adviseert t PK. de hierboven weergegeven rangorde aan te houden. Een en ander komt ter sprake op de Buitengewone Partijraadsvergade ring, die 16 December a.s. te Utrecht wordt gehouden. Voorzitter Andries- sen zal ook een lustrumrede houden. Het communistisch bewind in Finsterwolde DURGEMEESTER TUIN heeft de communisten ln de raad van Fin sterwolde eens duidelijk verteld, waarom de regering aan hun bewind een einde wil maken, door de aanstel ling van een regeringscommissaris. Verschillende steunbedragen wer den uitgekeerd op instigatie van de communistische wethouders, zonder dat hiervoor reden was, zo zei de bur gemeester. Zo kreeg men een grote groep frauderende steuntrekkers. Toen Sociale Zaken een onderzoek instelde naar deze fraude, probeerden de com munistische wethouders zich op alle mogelijke manieren afzijdig te houden van deze zaak. Bij het ontslaan van ambtenaren in gemeentelijke dienst is er terroristische politiek gevoerd. De communistische wethouders hebben zelfs getracht de armenkas als sta kingskas te gebruiken en toen een der ambtenaren weigerde gelden uit te keren voor dit doel, werd met ontslag gedreigd. Later heeft men in de Ar menraad drie communisten benoemd, die toch nog de ambtenaar geprest hebben ontslag te nemen. Door een communistische manoeuvre, aldus spr., werd de gemeente Finsterwolde door een onjuiste handeling bij de inning van straatbelasting voor f 10.000 be nadeeld. Dit alles, aldus burgemees ter Tuin, valt nog in het niet bij de onmenselijke terreur, welke op het ambtenarencorps van Finsterwolde door de communisten is toegepast. ETEN 10.576 ton metende Noorse tankboot is in de haven van Dur ban ontploft, nadat brand aan boord was uitgebroken. De laaiende vuur gloed was tot op een afstand van 40 km. te zien en de ontploffing werd in verre omtrek gehoord. De gezagvoerder en zijn vrouw, be nevens de meeste leden der beman ning waren aan de wal. Het vierjarig dochtertje van de kapitein was nog aan boord, en kon slechts met grote moeite worden gered. Er zijn vier doden. DRIE JEUGDBOEKEN Het padvinders- en padvindstersle- ven heeft Jan A. J. Temmink gëinspi- hee.d tot een pittig en goed boek, dat zowel jongens als meisjes zal weten te bóeien. „Up goed Spoor" verhaalt ons de lotgevallen van een broer en een zus, die even enthousiast het spel van vei mennen beoefenen en de schrijver laat niet na, daar waar dit te pas komt, de vormende waarden van dit spel naar voien te brengen. Hij doet dtt niet op een prekerige manier, maar verbindt zijn geaachten aan me nig spannend avontuur. Dat dit boek niet in de specifiek katholieke jeugdor ganisatie speelt is, gelezen de inhoud, geen bezv.aar voor de katholieke jeugd; vele goede christelijke eigen schappen vinaen hier een dusdanig relief, dat ook de Verkenner en de Gids er het hunne en hare van kun nen opsteken. Bovendien is het ook een eent boek voor de jeugd, die bui ten de verkenners-sfeer leeft. (Jan A. J. Temmink ,„Op goed Spoor", uitg. A. J. G. Strengnolt, Am sterdam). Een heel merkwaardig boek voor ouaere jongh.s is dat van de Engels man Horace A. Vacnell, „ae avontu ren van Jonn Verney". Het is door K. v. d. Geest bewerkt voor Nederland en het geeit een beeld van de Engelse college-opvoeding, die voor de nietr Brit een vreemae beioring heeft. De g.ootste Britse figuren Kv.amen van Eton, Harrow of Cuarternouse, insti tuten met een wereldnaam. Vorstenzo nen uit de door Engeiand beheeiste gebieden genoten er eveneens hun op voeding. Deze instituten, levend volgens een eigen traditie die gevormd weid door veie geslachten, leveren ongetwijfeld stof voor interessante jongensvernalen. En zo vinoen we net boeiende, soms online.enne verhaal van John Vemey tegen de ach terg, ond van Harrow, waar ook Cnurchiil en Pandit Nen.oe hun opvoeding genoten. Wanneer een jongen dit boes leest, krijgt mj beslist een beter begrip van de Engelse men taliteit en het dringt tot nem door, waarom de Brit een eigen opvatting van sportiviteit huldigt en waarom wij hem als flegmatiek beschouwen. Dit boek levert ongetwijfeld een bij drage tot een verbeteide internationale verstandhouding, nodig in een weield die te klein is geworden voor een in teresse, beperkt tot die van de eigen omgeving. (Horace A. Vachell, „De Avonturen van John Verney", Uitg. A J. G Strengholt -Adam). Wat is het mooiste beroep? De titel van het pasverschenen meisjesboek van Ems I. H. van Soest geeft er geen antwoord op. Men moet het boek ge heel hebben gelezen om aan te voelen, hoe een meisje haar roeping vinden kan in het gezin, ais een goede moe der, die de verantwoordelijkheid van de vorming 'van haar kinderschare ziet als een pracht-taak. Maar dan is het een roeping, die door de branding van de meisjesjaren is gebeukt. Want tot het laatst meent men, dat de heldin van het verhaal de taak van de schrijfster ziet als de mooiste voor een vrouw. Zeker is dit werk niet geschikt voor meisjes onder de bakvis-leeftijd. Voor de ouderen kan het een steun zijn bij het zoeken naar vaste waarden in de moeilijke jaren. (Ems I. H. v. Soest „Het mooiste Beroep". Uitg. Ster-serie Hollandia. Baarn). DE LANTEERNREEKS. J~)E K.A.B. eeft een uitgeverij van volksboeken op touw gezet. We zullen de polemieken, die hierom ont stonden, niet oprakelen. We leggen nu alleen het feit vast, dat de eerste boe ken in de Lanteern-reeks verschenen. Er is allereerst een groot Vertelsel boek onder de titel „Als de Lanteern brandt". Tom Bouws stelde het samen. H(j deed al meer zo iets en we treffen er ook verhalen in aan, die hij vroe ger in een andere bundel opnam. Dit boek zal het zeker doen bij de jeugd. Verhalen en versjes, verlucht met gro te en kleine tekeningen, zullen vooral als voorleesmateriaal welkom zijn in menig gezin. Oude bekenden ontmoe ten ook velen in de bundel opstellen van Bertus Aafies over de oude we reld van het Nabije Oosten, waarin de tijd schijnt stil gestaan te hebben, waardoor allerlei gebeurtenissen, ver gelijkingen en parabels van de H Schrift in glanzende werkelijkheid gaan fonkelen. De wetenschapsmensen wezen daar al vaak op, de dichter doet het nu op zijn bekoorlijke ma nier. De titel „Arenlezer achter de maaiers" is ook fijn gevonden. De eer ste roman, die in de Lanteernreeks verscheen, is er een van de Ierse Ame rikaan O'Neal, getiteld „Drie Wensen' We kunnen hem nog slechts aankon digen. Na lezing zeggen we er nog wel iets meer van. (Uitgave De Lan teern, Utrecht). TOT LE RAND VAN DE AFGROND Misdaad en boete, schuld en gena de, ze vormen het thema van deze door de Amerikaan Leo Brady strak en sober geschreven roman. Een ver bitterde Jongeman, die met alle ge loof meent afgerekend te hebben, ver moordt een pastoor om een heel won derlijk motief: zijn moeder kon geen luisterrijke begrafenis krijgen. Een nichtje van de pastoor zoekt een zon dige echtverbintenis en is verbitterd omdat men haar daarvan afhoudt. De ze twee levens schuiven door elkaar heen. ook twee misdaden schuiven door elkaar heen. Men vindt de ge beurtenissen in hoofdzaak geraffi neerd in het gedachtenleven der ro manfiguren. Toch is er vaart en span ning in het geheel. Een sterk boek. (Uitgave Het Spectrum, Utrecht). WIELRENNEN Nederlanders op buiten landse banen Zaterdagavond wordt in het Ant werpse Sportpaleis weer eens een wedstrijd achter tandems verreden. Vroeger waren dat de meest aantrek kelijke courses en spreekt dus van' zelf, dat de directie daar nu en dan naar teruggrijpt. Vier renners zijn ge contracteerd: de Belgen Bruneel, Ra mon, De Beuckelaar e.n onze landge noot Gerrit Schulte. Verschillende Ne derlandse renners vormen de tandems Wij noemen: Remkes-van Gent. Faan- hof-Wagtmans, van As-v. d. Zande, De Hoog-v. d. Elshout, Theuns-Voor- ting. Het zal ook voor een groot dee van hun rijden afhangen, wie van d vier cracks zegevierend uit het strijd perk zal treden. De wedstrijd gaa over drie manches, twee van tien e> een van vijftien kilometer. Schulte is daags daarna ook te Bru; sel van de partij in een 100 km. kop pelwedstrijd, waarin hy geassisteerd wordt door Gerrit Peters. De derde landgenoot is Theo Middelkamp; deze rijdt tezamen met Brik Schotte. De wedstrijd geldt voor het Europese ploegkoers-criterium. In Beriyn is gisterenavond de Zes daagse van Berlijn begonnen. Ook daarin is het Nederlandsse element vertegenwoordigd, nL met Lakeman- Vooren. De eerste middagpare» van Vrydag brachten belde bovensten van de rang lijst. de Ruyter en Metz, tegenover twee ▼an de la&gsten, n.L Sweering en van Oosterbout. Wie evenwel gedacht zou hebben, dat deze partijen naar een snelle beslissing zouden voeren, bleek misgerekend te hebben. In de partij de Ruyter-Sweering bleek de Amsterdammer in betere conditie te zijn dan gisteren, terwijl de Ruyter juist heel wat slechter op stoot was. Na 4 beurten had Sweering zelfs een kleine voorsprong, maar de Ruyter liep met 'n serie van 104 in. Dat bleef zijn hoogste score, en hij had nog 6 beurten nodig om de 400 vol te maken. Ook Metz was minder goed ln vorm dan Donderdag en daar van Oosterhout er langzamerhand wat beter ln komt, bracht ook deze partij meer spanning dan men mocht verwachten. Van Oosterhout begon zelfs zeer belovend met een serie var 85, maar Metz antwoordde direct daarop met een serie van 144. Het was lange tyd een gelijk opgaande partij, waarin Metz in tegenstelling tot de voor gaande dag, slechts kleine series maakte. Van Oosterhout boekte nog een serie van 57. maar verder strandde hij geregeld op de slechte afwerking van zijn spel. Deze niet erg fraaie, maar wel zeer spannen de party werd tenslotte beslist, doordat Metz na eerst op 393 en daarna tweemaal op 398 gestrand te zijn, de 400 ln de 17e beurt vol maakte. KRUYTHOF IN CONDITIE. Kruythof bevestigde zijn goede condi tie van de eerste dag van het tournooi in zijn party tegen Eichelsheim. Aanvan- keiyk speelde hy sterk en kwam met een serie van 108 caramboles van de tafel, doch later zakte hy af en enige nullen en lage series gaven zyn tegenstander gelegenheid de achterstand gedeeltelijk ln te lopen. In de 8e beurt brak een goed opgebouwde serie van 64 abrupt af. In 19 beurten had Kruythof de 400 vol. Op de andere tafel zag het er aanvan kelijk naar uit, dat de Leeuw een verlies- partij tegen Teegelaar zou boeken. In 5 beurten had hy slechts 16 punten ge maakt. tegen Teegelaar 176. Maar met nuttige aeries van 67 en 64, en in de 12e beurt een zeer fraaie 190, waren de 400 caramboles toch nog vrij snel bereikt. UITSLAGEN MIDDAG PARTIJEN. De Ruyter400 11 104 36.36 Sweering 226 11 77 24.18 Metz 400 18 144 22.22 Van Oosterhout 322 18 85 17.88 Kruythof400 1» 108 21.05 Eichelsheim 249 19 50 13.10 De Leeuw 400 16 190 25.— Teegelaar 339 16 101 21.18 ME* GROTE VOORSPRONG. In de party tussen Sweering en Metz nam de Hagenaar al spoedig de leiding VOETBALLEN WEDSTRIJDEN AFD. ZEELAND AFGELAST. Alle wedstrijden van de afdeling Zee land van de N.N.V-B. voor Zaterdag en Zondag a.8. zyn uitgesteld. DOUANE AARDENBURG- BELGISCHE LOODSEN OOSTEND* 6—1. Regelmatig speelt het elftal van de douane-ambtenaren van Aardenburg een wedstryd tegen het elftal der Belgische Loodsen uit Oostende. Dit contact is reeds geruime tyd geleden tot stand ge komen, doordat de loodsen geregeld de grens moeten passeren op hun reis van Oostende naar Vlissingen en er zodoende dikwijls een praatje werd gemaakt. Na tuurlijk werd er ook over voetbal gespro ken en kwam het voorstel om wederkerig wedstrijden te spelen. Thans werd op het gemeentelijk sportterrein te Aardenburg weer een der wedstrijden gespeeld. De Nederlanders wonnen ruim met 61. Bij de rust was de stand reeds 30. Over enige tyd gaan de douanen op return- bezoek in Oostende. PROTEST AFGEWEZEN. Ns afloop van de voo* de eerste klasse van de Zaterdagmiddagcompetitie ge speelde wedstryd Wolfaartsdijk-Colijnspl. Boys, welke in een 1-1 gelijk spel ein digde, werd door de bezoekers protest aangetekend. Dit protest werd thans door de protestcommissie behandeld en afge wezen. Op 1 October J.l. verloren De Bevelanders A vsn de Zaterdagmiddag competitie gespeelde uitwedstrijd tegen Nieuwland met 2-1. De Bevelanders dien den twee protesten in, doch dit bleek niet op reglementaire wijze te zijn ge schied, zodat de protesten niet behan deld zullen worden. DE SITUATIE IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. 2e Klasse D: T>rr» V$oyS 1 10 Spul 1 Zaamslag 1 Driewegen 1 Beren 1 AZW 1 2e Klasse Driewegen Spui 2 Zaamslag 2 Hoek 2 Beren 2 Zaamslag 3 Kloetinge 3 10 12 10 12 10 11 9 3 2 Patrijzen 1 4 0 Res. le klasse C: Temeuzen 3 4 7 ïteen 2 4 \xel 3 4 ?SK 2 5 met fraaie aeries van 78 en 12S en na 19 beurten was de stand 213 tegen 112 ca ramboles. Door het constant goede «pel liep Metz geleideiyk meer uit. om met grote voorsprong in 13 beurten te winnen. Op de andere tafel bleek van Ooster hout eindelijk de goede rappels welke nuttige series opleverden, te hebben ge vonden. Al werd het geen werk van een grootmeester, zijn spel was toch wel pro ductief, al slaagde hy er niet In een eerie van 100 of meer op tafel te leggen. Kruythof vocht fel terug en de spanning in deze party was, ondanks een aanvan- keiijke voorsprong van v. Oosterhout van bijna 120 punten, groot. In 19 beurten maakte van Oosterhout de 400 voL Zeeuwsch-Vlaamse kam pioenschappen Cadre 35-2 Voor eerste maal te Hulst. Voor de derde maal in Z.-Vlaanderen en voor de eerste maal in Hulst zal er ln Hotel Eggermont de wedstrijden gespeeld worden voor het Z.-Vl. kampioenschap. Van verschillende gemeenten komen de 7 sterkste spelers om elkander te bekam pen. Momenteel mist men nog de heer J. Coninckx uit Axel, die niet by de NBB is aangesloten, maar daar de mogeiyk- heid niet is uitgesloten, dat hy alsnog toetreedt, zou door zijn deelneming een spannende strijd te wachten staan. Andere bekende spelers, zoals byvoor- beeld Prudent Freyser uit Hulst, die ln 1949 te Terneuzen een hoger gemiddelde dan Coninckx behaalde: 10.94, en Lampo, die zelfs Coninckx klopte, zullen van de partij zijn. Ook C. Mattheuws speelt mee en mèt hem zullen de hierboven genoem de spelers ongetwijfeld wel uitmaken, wie er kampioen wordt. De wedstrijden vin den plaats op Zaterdag 2 December, aan vang 5 uur; Zondag 3 December, aanvang half 3 en Zaterdag 9 December en Zon dag 10 December op dezelfde tyd- SCHAKEN WORDT NAJDORF WINNAAR Kramer sluit nu de rij Gisteren hadden de deelnemers aan he* Internationaal tournooi te Amsterdam hun welverdiende rustdag, met uitzonde ring van degenen, die Donderdag en eerder, him partijen af hadden gebroken. Deze werden nu afgewerkt. De resul taten daarvan waren als volgt: De party uit de 14e ronde tussen de Zweed Stahlberg en de Italiaan Szabados is na 62 zetten door Szabados opgegeven. Die tussen Gudmundsson (IJsland) en van Scheltinga (15e ronde) Is na 49 zet ten door laatstgenoemde opgegeven. De afgebroken party uit de 15e ronde tus sen Szabados (Italië) en Trifunovic (Zuid Slavië) is na 42 zetten ln remise geëin digd. De eveneens afgebroken party uit» de 15e ronde tussen van der Berg en Kramer is na 53 zetten door Kramer op gegeven. terwijl die uit de 15e ronde tus sen Gligoric (Zuid-Slavië) en Stahlberg (Zweden) na 60 zetten in remise eindigde. STAND NA 15e RONDE. De stand na de 15e ronde luidt: 1 Najdorf 12l/i p.; 2—3 Reshevsky en Stahlberg, 11 p.; 4 Gligoric, 10 p.; 5 Euwe 9t/9 p.; 67 Pirc en Rossollmo, 9 p.; 8 9 Pilnik en Trifunovic, 8 p.; 10 O-Kelly 71/» p.; 11 Donner, 7 p.; 12 Tartakower, 6i/t P.J 1315 Gudmundsson, Foltys en van der Berg, 6 p.; 1617 Kottnauer en van Scheltinga, 5 p.; 1819 Szabados cn Golombek, 4i/, p.; 20 Kramer, 4 p. AUTOMOBILISME De Zuid-Nederlandrit op 6 Januari Start te Dordrecht. Op 6 Januari a.s. zal te Dordrecht de start plaats vinden van de Zuid-Neder landrit, welke onder auspiciën van de R.A.C.-Zuid, georganiseerd wordt door de Oisterwykse automobielsport-club de v^ennenry der*". j Deze betrouwbaarheidsrit voor automo bielen, die uitsluitend over goede wegen gaat, heeft een lengte van circa 250 km. en zal grotendeels volgens een ingeteken de kaart gereden moeten worden, doch gedeeltelijk ook volgens beschreven rou te. In Vught zal een pauze worden ge houden en de finish is in Oisterwyk. De voorgeschreven gemiddelde snelheid be draagt 40 km. per uur. DAMMEN GROTE ZEGE DER G.D.C. (GOES). De Vlissingse damclub DID verloor met 15-5 van GDC te Goes. De gedetailleerde uitslagen wafen: L Goedbloed-L. Ander son 0-2; P. Maas-J. Sinke 0-2; G. Luvtfe- ma-M. Jeremiasse 0-2; H. Cysouw-Ver- hage 1-1; G. van de Voorde-F den Her tog 0-2; M. Maas-J. de Klerk 1-1; L Labruyère-L. Dekker 2-0; C. Francke-E. Ekkelenkamp 0-2; E. Verschoor-H. van Benthem 1-1; P. van Oorschot-A. van Belsen 0-2. De Middelburgse Damclub won op het nippertje met 11-9 van DID te Goes, ter- wyi Aagtekerke en Kapelle door een 10-10 geiyk spel eeriyk deelden. E: 2 10 16 10 13 8 12 6 9 minge Rfa 2 Sluiskil 8 13 5 8 10 5 5 Res. le klasse A: Hulst 2 Hoofdplaat 2 Hontenisse 2 Robur 2 EMM 2 IJzendijke 2 Yerseke 2 6 10 6 10 7 10 5 4 3 4 6 3 5 1 Ze klasse C: -Zuicjiorpe 1 Terneuzen 4 'Coewacht 2 6 Graauw I 6 Hontenisse 3 7 Corn. Boys 3 5 Rapenburg 2 5 Vogelwaarde 2 5 3e klasse C: Clinge 3 5 10 PSK 3 5 6 Steen 35 4 Graauw 2 6 4 Zulddorpe ..42 Naar wij vernemen, gaan de plannen om volgend jaar Zesdaagsen in ons land te houden, niet door. Dus óók niet die, welke voor begin Januari in Amsterdam was aangekondigd. Uit bevoegde bron vernamen wy óók de reden voor dit niet doorgaan. Aan vankelijk bleek ln sommige kringen be langstelling te bestaan om zich financi eel voor deze vaderlandse Sixdays te interesseren, doch toen puntje bij paaltje kwam en de pecunia op tafel moesten komen, ging die interesse voor een dus danig groot deel in rook op, dat de werkeiyk ernstig belanghebbenden zich eveneens terugtrokken. En zo zullen wy dus in Nederland, al thans zeker in 1951, van het Zesdagen- tumult verstoken biyven. Insiders zyn van mening, dat pas se rieus aan dergeiyke evenementen gedacht kan worden, wanneer in een der grote steden, byvoorbeeld Amsterdam of Rot terdam een vast gebouw, in de geest als het Sportpaleis te Antwerpen of Zürieh, zal verryzen. Misschien, dat het daar ooit nog wel eens van komen zal. Maar zo lang men zich, zoals tot nu toe, bepaalt tot het brengen van bezoeken aan be staande sportpaleizen hetgeen nog niet zo lang geleden wéér eens door een com binatie is gebeurd behoeft nog niet op zulk een gebouw te worden gerekend. Zo eenvoudig is het overigens niet, want er zijn immers enige slordige millioenen mee gemoeid. En die zyn tegenwoordig vooral zo maar niet voor het grypen! ZWEMMEN Nieuw Ned. record 3 X 100 meter wisselslag Tydens de wedstrijden, die de Haagse Zwem- en Poloclub Vrijdagavond organi seerde. is de estafetteploeg van de Rot terdamse Dames Zwemclub er in geslaagd het Nederlands record 3x100 meter wis selslag te verbeteren en te brengen op 3 min. 43.2 sec. De ploeg bestond uit: RIa van der Horst voor de rugslag, Nel Garrltsen voor de schoolslag (Butterfly), en Irma Schumacher voor de vrye slag. Het oude record stond eveneens op naam van de RDZ met dezelfde ploeg en een tyd van 3 min. 46.7 sec., gemaakt op 19 Maart 1949 te Rotterdam. Dit record werd dus met niet minder dan 4i/« seconden verbeterd. Het is belangwekkend er by te vermelden, dat het wereldrecord voor dit nummer anderhalve maand geleden door een Hongaarse damesploeg werd gebracht op 3 min. 41.2 sec., slechts twee seconden sneller dus dan de verenigings- ploeg van de RDZ. GOES, 1 Dec. 1950. Groenten: Bloem kool A 33-41. B 21-30. C 8-15, Knolseldery 5-13, Spruiten A 26-37, B 16-19, Witlof A 38-40, B 28-30, Groene kool 8-14, Rode kool 10-13, Witte kool 4, Boerenkool 5-6, ndijvie 11-30, Wijnpeen 3-5. Waspeen 12 Prei 9-15, Veldsla 21-23, Koolrapen 5, Uien 4-6.50; Kroten 10, Herfstrapen 12. KAPELLE, 1 Dec. Kleine veiling: Ap pels: Goudreinetten 11-41, Jonathan 16-41, Cox Orange Pippin 27-52, Sterappel 7-33, Princesse Noble 11-21, Campagnezoet 19-26 Tuinzoet 26-42, Zoete Ermgaard 19-44, Zure Bellefleur 8-20. Peren: St. Remy 25-36, Gieser Wildeman 20-49, Pondspeer 17-23, Winterlouwtje 37, Kleipeer 25-39. Conference 27-33, Comtesse de Paris 18- 42. Groenten- Spruitkool 33-37, Savoye kool 10-32, Rode kool 6-12, Prei 8-13, Wit lof 29-37, Koolrapen 5, Breekpeen 5i/2-6, Andy vie 12, Waspeen 8, Druiven 1.14 1.15, alles per k.g.; Noten 1, Bloemkool 91/2-37, Knolselderij 1-7, alles per stuk. LEEUWARDEN, 1 December. Vee markt: aanvoer 35 stieren, eerste kwali teit f 1.35, tweede kwaliteit f 1.26, derde kwaliteit f 1.14 per kilo levend gewicht. 76 vette koeien, eerste kwaliteit f 1.45, tweede kwaliteit f 1.29, derde kwaliteit f 1.05; 685 melk- en kalfkoeien f 525 f 985, 180 pinken van f 290—f 535; 337 graskalveren van f 225—f 375; 499 nuch tere kalveren van f 38—f 58; 649 vette weideschapen en lammeren f 45f 120; 366 vette varkens, oude varkens noteren f 1.60—f 1.65; vette biggen f 1.65—f 1.76; zouters f 1.53f 1.57, 311 biggen en lo pers, biggen noteren f 18—f 35: lopers f 36f 80; 34 bokken en geiten geen no- tering; 93 paarden f 500—f 810; totaal 3265. Overzicht: aanvoer stieren minder, han del vlugger, prijzen hoger. Melk- en kalf koeien veel minder aanvoer, vry vlotte handel, pryzen als vorige week. Pinken aanvoer kleiner, handel vry goed, pry zen als vorige week. Nuchtere kalveren minder aanvoer met kalme handel, pry zen als vorige week. Graskalveren veel minder aanvoer, vlugge handel, pryzen iets hoger. Varkens aanvoer iets min der. zeer vlotte handel, pryzen iets ste viger. Biggen en lopers, aanvoer iets gro ter niet trage handel, pryzen als vorige week. Schapen iets minder aanvoer kal me handel, prijzen als vorige week. Paar den minder aanvoer. Slachtpaarden duur der, pryzen hoger. WATERSTANDEN Keulen 534 (+0.43), Ruhrort 752 (+0.50), Lobith 1334 (+0.39), Nymegen 1081 (+0.27), Arnhem 1043 (+029), Eefde IJssel 555 (+0.08), Deventer 442 (+0 08) Borgharen 4244 (+0.29), Belfeld 1310 ,+0.3)5), Grave (beneden) 564 (+0.44), Lith 219 (+0.21), Vreeswyk 194 (—0.01 .08).

de Stem | 1950 | | pagina 7