agWaP ONZE PUZZLE VAL DA Jeremias is niet bang Juvenaat van de priesters van het H. Hart te Bergen op Zoom bestaat een halve eeuw SANDERS öii&Wat dé^VroUWinteresseert Het huisgezin in de liturgie CKefarinei Wal een Wonderlijke Wereld een N. V. Hubro, Breda Complete aandrijvingen TWEEDE BLAD ZATERDAG 2 DECEMBER 1950 ECCE VENIO"ZIE IK KOM HET MOEILIJKSTE WERK VOLBRENGEN) IS HUN LEVENSDOEL SLAAPT U SLECHT Lavender Soap Hogere functies j „Iriaanse hysterie" Flauwe vent r~ T~ "ST 11 u è6 ih è-t li 1& Oplossing van vorige week Neem een doos echte LITURGISCHE KALENDER Beter resultaat met 4 middelen tegelijk RADIO 13 NA DE NODIGE VOORBEREIDINGEN in Sittard waar van 1883 af _r hpt h Hart zij het met als een Nederlandse reeds de priesters van net n. ndl^ t pjnrlp van uet iaar 1900 provincie Yester^op weg naar" West-Brabant. Zij waren van plan in Roosendaal een klooster te stichten, waar ook priesters van het H. Hart Toeneze^nkwamervonden ze daar de paters Redemptoristen die hen vertelden dat ze dat maar beter met konden doen De Bisschop van Breda was de paters, waaronder pater Kusters en pater Karei Hermans, heel gunstig gezind. In het stadje Roosendaal was voor de aankomst Van het gezelschap reeds een huis gehuurd. Maar toen ze er kwamen, stuit ten ze toch op moeilijkheden. Tja, zeiden de paters Redemptoristen, wij ziin er nu eenmaal al. A Ga maar naar Bergen op Zoom en vraag daar maar naar mijnheer As- selbergs. Die zal jullie wel helpen. „ENE MIJNHEER ASSELBERGS' weten. „We hebben er hier namelijk zo veel." De paters van het H. Hart. hele- De paters gingen naar Bergen op maai uit ^imburg gekomen, konden Zoom en toen ze er kwamen, de- ook met weten, dat bij wijze van spre- „.a, Vipn in Roosendaal i-pn half Rerven Asselberes heet. Zoom en toen ze er KWiUlieu, uc- OOK met weten, uai, uij wijae van o den ze precies wat, hen in Roosendaal ken half Bergen Asselbergs heet. gezegd was. Ze vroegen naar ene mijn- vc rieripn wat het meest, voor heer Asselbergs. ..Welke bedoelt Ze deden wat het meest voor de heer Asselbergs. „weise oeaueit u.- hand ligt.- Ze gingen naar de eerste wilden de bereidwillige Bergenaren de beste mijnheer Asselbergs toe. Hij woonde in de Stationsstraat en zijn voornaam was Willem. De Roosen- daalse paters hadden gelijk: hij was wel degelijk bereid om de priesters van het H. «art te helpen bij hun po gingen zich hier te vestigen. En dat was het begin van het werk van de Nederlandse provincie van de Advertenties door rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen neemt dan Togal. van ,je Nederlandse provincie van de Verdrijft in al die gevallen snel en congregatie van het H. Hart. Vijftig afdnpnHo die tuinen en U slaapt jaar wor(jti dit werk nu al gedaan en het jubileum van het Juvenaat in Bergen op Zoom is voor de paters aan leiding om het feest te vieren en op deze halve eeuw terug te zien. „HEBBEN ZE KINDEREN?" VCANJAXJXV Ail OJ. wv- afdoende dlie pijnen en U slaapt heerlijk. Togal baat! Zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0.83, f 2.08, f 7.94 S*ll Mor* Eau de Cologne Shaving Stick Brillantine Parfum «OMNKUJKE ZEEPFABRIEK LEIDEN IJ et was precies 6 December 1900. toen de pioniers in de Wouwse- straat een huis gehuurd hadden, zo dat met die datum hun arbeid offi cieel begon. „Hebben ze kinderen?" wilde de huis-eigenaren weten, toen ze over nieuwe huurders hoorden. Die vraag bleek een vergissing te zijn, maar iets later, toen de zaak beklon ken en het huis verhuurd was. kwa men er zes studenten, die bij de pa ters hun opleiding kwamen ontvangen. Het werk groeide. Het huis in de Wouwsestraat werd te klein en de paters trokken naar een ander huls aan de Kaai. Dat was in 1901, maar twee jaar later groeiden ze ook hier uit. Nogmaals dank zij het feit, dat „mijnheer Asselbergs uit Bergen op Zoom" wilde helpen, werd toen, in 1903. het Juvenaat aan de Antwerpse straat gebouwd. Nog niet het grote gebouw, dat er thans staat. I Jit de priesters, die in het Ju- J venaat te Bergen op Zoom, t J dat thans een halve eeuw bestaat, hun opleiding ontvingen, werden S de volgende paters tot hogere functies geroepen: De Hoogsteerwaarde Pater W. t Govaart, reeds voor de tweede J maal herkozen als Generaal Over- J ste van de Congregatie. Ook hij J zal aan het feest deel nemen. J Z. H. Exc. Mgr. G. Cobben, apostolisch Vicaris van Finland, die in Maart 1934 in de kapel van het Juvenaat Bisschop werd gewijd. J Z. H. Exc Dr. H. Mekkelholt, Apostolisch Vicaris van Palem- bang (Sumatra), die op 29 Octo- ber 1939 te Rome door Z. H. de Paus tot Bisschop gewijd werd. Pater M. Kusters S.C.J., stich ter en eerste overste van het Juvenaat te Bergen op Zoom. Het begon met een vleugel, waarbij later, in de jaren 1906 en 1910. delen aangebouwd werden, zodat het groeide tot het imposante gebouw dat de Ber genaren nu kennen. Vorig jaar kwam het laatste deel: het gebouw met de sanitaire installaties, waarbij tevens de centrale verwarming werd onder gebracht. Op hetzelfde ogenblik telt het Ju- waren deze getallen nog niet zo groot, war endeze getallen nog niet zo groot, doch in de Jaren 1920 tot 1927 kende men de grootste groei van studenten en dat werd toen aanleiding tot de op richting van een tweede school in Hel mond. waar nu de leerlingen de eer ste drie jaren studeren, waarna zij naar Bergen op Zoom gaan. ZEER ZWARE TAAK r\it alles is de vrucht van het werk van de bekende pater L. Dehon. die 25 j-tar geleden stierf. Gedurende acht jaren na zijn Priesterwijding heeft hij gezocht naar een vorm van geestelijk leven, welke uniek zou zijn. Hij had een sterke interesse voor de sociale mistoestanden van zijn tijd. Veelomvattend is het werk der priesters van het H. Hart. Overal ter wereld arbeiden zij en onder hen zijn zeer veel Nederlandse leden van de congregatie. In het Juvenaat te Ber gen op Zoom kregen zij hun priester opleiding. OVERAL TER WERELD 14 et is onbegonnen werk te releveren waar en hoe deze priesters wer ken. C..i in vogelvlucht een overzicht te geven: zij hebben vier huizen voor de priesteropleiding (waarvan het ju bilerende Juvenaat het voornaamste is) een Scholasticaat, twee lycea ln Amsterdam en Den Haag. Ze beijve ren zich voor de gewone zielzorg in niet minder dan twaalf parochies, rec toraten of bijkerken, ze werken in ver schillende internaten voor voogdij- of regeringskinderen, verzorgen in zes gemeenten het St. Franciscus Liefde werk en ze hebben vele andere werk kringen, zoals de verzorgeing van zee lieden, zielzorg voor militairen e.d. Aan de Nederlandse Provincie zijn ook toevertrouwd de missiegebieden Finland, Palembang (Sumatra) en er arbeiden leden ia andere gebieden, zoals in Zuid Amerika en Canada, waar sinds 1948 enkele speciaal zich belasten met de zorg voor de immi granten. Gemakkelijk hebben zij het dus niet, maar het ,,Ecce venio"„zie lk kom, om üw wil te doen" is hun beginsel en in volledige overgave aan het H. Hart, welks eerherstel pater Dehon's levensdoel was. doen zij blij moedig hun zware werk. PRACHTIG HERDENKINGS PROGRAMMA Fn nu gaan zij, de Nederlandse Pro- vincie zowel als het Juvenaat, het jubileum vieren. Het programma voor de verschillende bijeenkomsten en herdenkingen is veelomvattend. Op 5 December wordt de Hoogeer waarde Pater W. Govaart, generaal Overste van de Congregatie, in Ber gen op Zoom ontvangen. Dat vormt het begin van het feest, 's Avonds zal een revue worden opgevoerd waarin de geschiedenis van het Juvenaat is verwerkt. 6 December is er feest in eigen kring. De Pater Generaal zal een plechtige H. Mis uit dankbaarheid op- JLJORGEN begint de Advent. AI is dit vrouwenhoekje niet op de eer ste plaats een godsdienstig hoekje, toch zal het ons vrouwen interesseren mee te leven met het kerkelijk jaar en zijn feesten. Daarom vandaag enkele gedachten naar aanleiding van de Ad vent. Er valt over de Advent veel te zeg gen. Ze is het begin van het kerkelijk jaar. ze heeft een mooie diepzinnige liturgie, welke in haar vier Zondagen tot uiting komt; we vieren er het feest der Onbevlekte Ontvangenis in, dat juist in deze Adventtijd zo betekenis vol uitkomt. Maar de Advent is toch' vóór alles een tijd van afwachten, van tegemoet zien, of volgens het woord zelf: Adventus, dat „komst" of „aan komst" betekent, is 't de tijd van af wachten en uitzien naar de komst van de verlosser. Het is dus echter een tijd van blij verwacb' n en moeten daar van doordrongen zijn. Het is dus niet op de eerste plaats 'n boetetijd zou ik zeggen, ofschoon we allen weten, dat, wanneer we iets moois verwachten, we ook goed ons best doen om het ver wachte te verkrijgen en het waardig te zijn. Dat zien we nu vóór 6 Dec. van onze kinderen, hoe ze hun best doen om braaf te zijn, goed gehoor zaam, gewillig en zoet om door de Sint maar goed bedacht te worden. Ja, zo moet het ook met ons zijn in de Ad venttijd en daarom horen we ln de kerk van de stem in de woestijn: „De Heer komt, maakt Zijn paden recht. Alle heuvel moet geslecht en alle dal moet gevuld worden." We ontdekken allemaal in ons wel eens een heuvel tje, dat weg moet. Waar we te veel aan ons zelf toegeven, te hard van stapel lopen, te veel onze zelfzucht koesteren en ons egoïsme een hinder paal stelt, een heuvel opwerpt, die de vrije loop der liefde tegenhoudt. Of een dal, 'n diepte, 'n leegte, dat we te slap zijn, te nalatig, te gemakzuchtig, wat belet dat onze goede wil zich ont plooit. Ja er zijn wel heuveltjes en da len, maar we doen dat in de Advent niet zo zeer uit boete, maar uit blij de verwachting, blijde hoop op de komst des Heren, het Kerstfeest, als het vrede op aarde moet zijn, vrede in ons eigen binnenste. r\e Advent is'een blijde verwachting, welke in blijdschap toeneemt naarmate de vervulling, het Kerst feest, meer nabij komt. U kent het mooie gebruik van de Adventskrans DE ADVENT IS EEN TIJD VAN BLIJDE VERWACHTING wel. Misschien hangt U er morgen een in Uw kamer. Het is een echt mooi gebruik. De Adventskrans is een krans van dennegroen gevlochten. Een paars lint is er omheen gewonden, als teken dat we nog rouwen om een verlies; 't verlies van de genade, Gods welwil lendheid en God-met-ons. We zitten immers altijd nog een beetje in de duisternis, in veel menselijke dingen, fouten, gebreken en halfslachtigheden. Ook de wereld is daar altijd .iog heel vol van, wat we vooral in onze tijd goed merken. Daarom is er rouw; we hebben het volle licht nog niet van Gods goedheid en liefde. Maar op die Adventskrans zijn ook vier kaarsjes. Elke nieuwe week van de Advent wordt één kaarsje ontstoken, zodat de eerste week er één brandt, de 2e week twee, de derde week drie en de vierde alle vier de kaarsjes. Dit is een teken, dat het licht van God altijd meer voor ons opgaat, tot eindelijk het vol le licht komt in de Kerstnacht. Kijk, die kaarsjes dat is vooral het symbool van de blijde verwachting van de Ad ventstijd. Daar moeten wij zelf in meeleven en het aldoor blijder maken in ons hart om God, die op de wereld wil komen en ons gelukkig zal maken, als we naar Hem verlangen en Hem liefhebben. Het is dus vooral de liefde tot God. die in ons hart evenals de kaarsjes op de Adventskrans steeds meer ontstoken moet worden. We moeten niet alleen alle heuvel slech ten en alle dal opvullen, maar ook onszelf meer verlichten door de liefde, de echte mooie liefde voor God en de mensen, meer te laten branden en zo ons blijder en gelukkiger te maken in ons geloof en in onze christelijke plicht van elke dag. Dat is de mooie betekenis voor ons van de Advent. Mn moeten wij moeders niet vergeten daarover aan onze kinderen te vertellen. Ze zijn zo ontvankelijk voor al deze symbolische betekenissen en ze leren dan al vroeg iets van de rijk dom Verstaan van ons mooie geloof en dwgebruiken der kerk. Het is zo goed dat de christelijke gebruiken al vroeg tot hen spreken en hun leven er als het ware mee opgaat. Wij moe ders kunnen dat onze kinderen geven en we vervullen daarmee een Aposto lische zending. Dit is Katholieke Ac- dragen en 's avonds wordt „Lucifer" opgevoerd door de studenten. 8 December wordt in de linker kof fiekamer van „Thalia" een tentoon stelling. het werk van de Nederlandse provincie tot onderwerp hebbend, ge opend. Deze is tot en met 10 Decem ber te bezichtigen. Om half acht 's a- vonds zal de opening plaats hebben. 9 December draagt mgr. J. Baeten een pontificale Hoogmis op, waarbij dekens, pastoors, burgemeesters en verdere kerkelijke en wereldlijke auto riteiten aanwezig zijn. Van 12 tot 1 uur wordt er dan receptie gehouden. Op die avond zal in het programma van de K.R.O. in de „actualiteiten" aandacht besteed worden aan het ju bileum. 10 December wordt een Hoogmis, „Te Deum Laudamus", speciaal hier voor door pater v. d. Peet gecompo neerd, door de P.C.J. uitgezonden. 11 December is er in Luxor een zang- en toneelavond voor de Berge naren. 26 December, de laatste dag der feestelijkheden, is er (na een Hoog mis om 11 uur) de reünie van oud-stu denten, waarbij naar nu reeds vast- staat talloze priesters, die in Bergen op Zoom hun opleiding ontvingen, aanwezig zullen zijn. Cr rijst thans in Indonesië ernstig verzet tegen de pogingen van sommige krlnwin om de Nederlandse belangen te boycotten, totdat Irian (Nieuw Guinea) bij Indonesië gevoegd zou zijn. Een blad schrijft in dit ver band over de „Iriaanse hysterie" en waarschuwt voor de gevolgen, die een dergelijk optreden ook voor de Indone sische bevolking zou hebben. /^vOM NICO stond vorige week Zon- dag voor het loket van een bios coop. En hij stond niet alleen, verre van dat. Voor hem stonden een hoop mensen en achter hem stond ook nog 'n rij. Maar langzaamaan ging 't toch in de goede richting. Alleen zag Oom Nico op een gegeven moment een man, die enkele minuten tevoren al een kaartje genon en had, terug naar het loket ko men. Hij drong zich voor de anderen, stak zijn hoofd door het raampje en zei: Een kaartje tweede rang als het kan. Toen ging hij weer naar de in gang van de bioscoopzaal en de rij schui felde verder voorwaarts. Maar voordat Oom Nico aan de beurt was. zag hij de man voor de tweede keer de trap afkomen. Weer stapte hij naar het loket, weer drong hij zich voor de andere liefhebbers en weer zei hij: Een kaartje tweede rang als het kan..... Enfin, hij kreeg zijn kaartje en de vol gende was aan de beurt. Wat een rare vent, dacht Oom Nico. Wie komt er nou drie keer om een kaartje. Maar voor hij over het myste rieuze geval wasuitgepeinsd, kwam de kaartjeskoper voor de derde keer naar het loket. Een kaartje tweede rang als het kan, zei hij De juffrouw achter het glas keek nu ook een beetje verwonderd. En omdat de mensen begonnen te mopperen, zei ze: Mijnheer, als u met een hele groep bent, waarom koopt u dan niet ineens tien kaartjes, of zoveel u er nodig hebt? Én ze fronste haar wenkbrauwen. De man die zijn vierde kaartje in ont vangst nam, zette grote ogen op. Hij keek de juffrouw aan met een blik die tegelijk verbazing en verontwaardiging uitdrukte. Een hele groep, zei hij. Een hele groep.... Maar juffrouw, ik ben moe derziel op m'n eentje. De kwestie Is alleen, dat die grote flauwe vent bij de deur daar, iedere keer m'n kaartje kapot scheurt. Lik jl/IEVROUW Grace Sidey uit Upper Norwood (Eng.) zat in het circus op de eerste rij. Zij genoot van de clowns en van de olifanten en het enige, dat hier niet beviel was, dat zij af en toe een kluit zand op haar mantel kreeg. Een euvel waar iedereen zich aan moet onderwerpen die op de eerste rij in het circus zit. Maar goed, mevrouw Sidey vond het toch wel leuk. Tenminste tot op het moment, dat een ponny haar hand likte. Niet vanwege de lik als zodanig voelde zij zich gestoord, maar vanwege het feit, dat zij na de lik een diaman ten ring miste. Zelfs de ponny stond er beduusd van te kijken, want die voelde ineens iets hards door zijn keel gat glijden. Mevrouw Sidey deed bij de directeur haar beklag. Uw ponny, zei ze, heeft mijn hand gelikt en mijn ring ingeslikt. Dat rijmt, zei de directeur, maar het spijt me. Dit geval is iets voor de ver zekeringsmaatschappij Hij beloofde echter de eerstvolgende dagen alle pon- ny-afval zorgvuldig te laten onderzoe ken. 1 3 5 7" 6 10 11 ii 13 14 15 lö IB 19 20 21 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 4o 4i 42 43 45 46 47 48 4è 50 51 52 53 54 58 5$ éo 61 62 63 65 67 69 71 73 73 74 77 78 79 80 81 82 83 84 SS 66 87 HORIZONTAAL: 1. begrijpen, 8. deel van een geweer, 15. loods, 16. soort vaas, 18. scharnier, 19. voorzet sel, 21. Bijbels persoon. 22. pronkziek, 24. bespottelijk, 25. boom, 26. ver tragingstoestel, 28. list, 29. insect, 30. zangstem, 31. moerassig, 33. behoeftig, 35. pers. voor., 36. id., 37. kleefst., 39. uitspansel, 40. zangst., 42. momenteel, 43. overhalen, 45. voordeel, 46. klei nigheid. 48. Amerikaanse beer, 49. spe cerij, 51. genre, 52. gezwind, 54. os senhaas, 56. waterstand (afk.), 58. roofdier, 59. gedwongen oponthoud, 61. onvruchtbaar, 62. noot, 63. vaatwerk, 65. burcht, 67. beun, 69. elasticiteit, 70. fijn weefsel, 72. effen, glad, 74. mode gek, 75. voertuig, 76. vrucht, 77. schul dig, 78. papegaai, 80. de oudste (afk.), tie in ons eigen huis. Want onze kin deren moeten toch ook echt gelovige katholieken worden. Ze zijn dat niet van zelf, maar moeten het leren en niemand kan hun dat beter leren dan moeder zelf. Laten we daarom in deze Adventstijd eens vertellen aan onze kinderen van Adam en Eva, van de zondeval, van de beloofde verlosser, van de Aartsvaders en profeten; hoe zij altijd weer de Verlosser aankondig den, er verlangend naar uit za gen er om baden. Van de bood schap des Engels aan Maria en dat Jezus Christus als Verlos ser is gekomen in de kerstnacht. Dat Hij wéér komt, maar nu in hun hart jes als ze naar Hem verlangen en al door meer lichtjes ontsteken door braaf en goed en lief te zijn. Dan is hun hartje ook een kribbetje, heel eenvoudig en heel klein, maar toch warm omdat er zoveel lichtjes bran den. Dat verstaan de kinderen best, ze begrijpen er het hunne van en vin den het fijn, dat moeder zo mooi kan vertellen; zo bereiden we ons allen voor op het Kerstfeest. 81. kindermeisje, 83. kippenloop, 84. gril, 86. drukte, verkeer, 87. luchtstro ming in de tropen. VERTICAAL: 1. vuil, 2. let wel (afk)., 3. vis, 4. vreugde, 5. kleur, 6. maan stand (afk.), 7. wapen, 9. godsdienst (afk.), 10. hemelgeest, 11. lichaamsdeel, 12. deel van een schip, 13. bijwoord, 14. vijfjarig tijdvak, 16. snoeven, 17. kaarsepit, 20. onderscheidingsteken, 22. droge hoest, 23. plaats in Gelder land, 25. geestdrift, 27. familielid, 30. water in Noord-Brabant, 32. zinne beeld, 34. vermakelijk, 35. krul, 37. ontsmettingsmiddel, 38. beemd, 40. een der hoofdpersonen van een bruiloft, 41. herkauwer, 43. verbinding, 44. vis tuig, 46. koren-afval, 47. sportterm, 50. willekeurig heerser, 52. staande lat van 'n hekwerk, 53. omkomen, 55. af beelding, 57. vrucht, 59. zijstuk van een jas, 60. verharde huid, 62. paar denvlieg, 64. pers. voorn. 65. geldvoor raad, 66. schoeisel, 68. gereed, 70. vrucht, 71. kellner, 73. krachtig, flink, 76. vervoersmiddel, 79. bekend poets middel. 81. voorzetsel, 82. landbouw werktuig, 84. noot, 85. beruchte Duit se instantie (afk.). K O R T R E Y K M O N T E N VETE EUR HULS TRAM HULK KAAS KELK MALS I S A R LUIM TAAN STIP NAAB SPYS BARB KLAD D O R I E R NEST M (Advertenties) Ginnekenweg 60. Tel. 8968-5254 in alle uitvoeringen Gevariëerd Vertraagd - Versneld. Specialiteit in alle aandrijvingen VRAAGT GRATIS ADVIES. 158-00 PAS T ILL.ES TEGEN VERKOUDHEID Zondag 3 December. Paars. Ie Zondag van de Advent. 2e gebed H. Francis cus Xaverius. Credo. Prefatie van de H. Drievuldigheid. Maandag 4. Wit. H. Petrus Chrysolo- gus. 2e gebed Excita uit de Mis van Zondag. 3e H. Barbara. Credo. Bre da: Rood. H. Barbara. 2e gebed H. Petrus Chrysologus 3e Excita uit de Mis van Zondag. Credo. Dinsdag 5. Paars. Mis van de eerste Zondag van de Advent. 2e gebed H. Sabbas. 3e van de H. Maagd. Gewo ne Prefatie Breda: Rood. Mis van de H. Barbara. 2e gebed Excita. 3e H. Sabbas. Credo. Woensdag 6. Wit. H. Nicolaas. 2e ge bed Excita. Breda: 2e gebed octaaf H. Barbara. 3e Excita, Credo. Donderdag 7. Wit. H. Ambrosius. 2e gebed Ëxcita 3e gebed en laatste Evangelie van de Vigilie O. L. Vr. Onb. Onv. Credo. Breda: 2e gebed octaaf H. Barbara. 3e Excita. 4e ge bed en laatste Evangelie van de Vi gilie. Vrijdag 8. Wit. Onb. Ontvangenis van Maria. 2e gebed Excita. Credo. Pre fatie van de H. Maagd. Zaterdag 9. Wit. Misvan de Onb. Ontv. 2e gebed Excita. 3e van de H. Geest. Credo. Prefatie van de H. Maagd. Breda: 2e gebed octaaf H. Barbara, 3e Excita. (Advertentie) Cheiarine „4" beval 4 genees middelen, elk sluk voor stuk al wereldberoemd. Haar in één labiel verenigd, is de werking nög beter, zodat zij ook helpen bij hevige pijn of griep, wan neer een ander middel faalt. Teqen pijnen en griep - 20 tabletten f 0.7n door JEFFERY FARNOL 66) Hoor die wind toch eens! zeide Jeremias eindelijk Waar zou Jaspar vanavond ergens zijn? Een of andere misdaad op het spoor mijnheer, zoals gewoonlijk Het is al vijt dagen geleden, dat *i1 tets van hem hoorden, niet? Vanavond is net vtjt dagen mijnheer Dat beduidt, dat hij het ere druk heeft en als dat zo is. mijnheer dan is er tets op til! Wat dan? Dan krijgt hij ze te pakken, mijnheer Denk je dat hij de moordenaar van mr Gillespie za! vinden? En of mijnheer! Als Jaspar een maal een moordenaar op net spoor is. dan is er maar één hoop om hem te ontkomen en dat ls er een eind aan te maken! Voor de misdadiger die Jas ua, up aet spoor is. tiestaa' i al héél weirng sar)s oin te ontsnappen. - i- stelt groot vertrouwen In hem Dirk wills Mtinheer ik neb hem al zo dik- 'an iet werk gezien! Is m n oude vriend Lockett hier vandaag vrweest oick? Owee-i,aa unheei de eerste Reei v,toadrt* m mr ■raöi 'M|,n en toen weer vanavond om u te spieken - nij neeit zitten wacnten tot na negenen. Weet Je ook wat hij wilde? Nóu, onder ons gezegd, hij was een beetje uit z'n humeur. Waarover? Over mr. Armadale, mijnheer. Hoezo? Het schijnt, dat mr. Armadale miss Ruth ontmoette, dat aangenomen dochtertje van mr. Lockett! H'm! zeide Jeremias nadenkend. Hetgeen mr. Lockett natuurlijk wel enigszins verontrust, daar miss Ruth, hoe lief en mooi zij ook is, maar een eenvoudig kind is en mr. Armadale een grote mijnheer. Is het een mooi meisje. Dick? En óf erg mooi, mijnheer! H'm! zeide Jeremias alweer en zat even boos in het vuur te staren. Ik geloof, zeide de Korporaal ein- .«at u ons weldra gaat ver- f^ munheer' om u zelf te gaan met CU dat u gaat samenwonen ,madale 111 uw Prachtige James niAtf de bUUrt van St miass °Ver 6en week! antWoordde Jere- heër T'le Gun zal u ecllt mlssen. mljn- 7'rThSffNSpiu tóL zeide Jeremias, er^ een hert maar ik heb er een bedoeling mede. mpT f"^essamy'- Jess zal z'n partijtje met u missen, zo s morgens! nmmo» h le,.dere week driemaal hiei om met hem te trainen. innemend e^Vr Kornor^ilTeflom en ook glimlachte. Dank je wel, Dick! Jessamy ligt zeker ai in bed? B AI urenlang, mijnheer. Hij zeide tegen mij, dat u een wonder is, mijn heer I Zó zeide hij dat? En dat u iedere dag beter wordt, mijnheer! Hij zegt, dat u bijna even vlug bent als hij ooit geweest ls en harder kan stoten dan iemand anders! Lieve hemel! riep Jeremias uit, met schitterende ogen. Zeide Jessamy dat? Ja, mijnheer, en hij méénde het ook! Hij vertelde mij vanmorgen ook nog Buiten klonk een schreeuw, een hoge jongensstem verhief zich bij wijze van protest en toen werd er te gen de buitendeur gebonsd. Dat is de kleine deur van de in gang I zeide de korporaal opstaande Maar Jaspar klopt niet op die manier 1 En het is al erg laat ook I Hij ging heen gevolgd door Jeremias die een kandelaar droeg. Wie is daar vroeg de korporaal achter de dikke eiken deur. Zeg eens jij achter die deur i antwoordde een vrolijke stem Doe die verd.. deur maar eens open, dan zal je het wel zien I De korporaal schoof de grendel te rug. maakte de ketting los en deed de deur open. Een windvlaag blies de kaars uit en in de plotselinge duister nis klonk de stem van mr Armadale: Wat een avond Doe de deur dicht, korporaal en sluit die vervloek te wind buiten i Ik heb een schooi ertje te pakken, dat stond te spionne ren I ZIJ liepen met z'n allen naar de warme keuken terug en zagen daar. dat mr Armadale, wiens lange over jas droop van de regen, een klein ke reltje. tn lompen gehuld, vasthield, dat op huilende toon scheldwoorden en vloeken uitbraakte, (wordt vervolgt) ZATERDAG 2 DECEMBER 1950. HILVERSUM I, 402 meter 18.40 Re geringsuitzending: „Zoeklicht op de Wes terse defensie", 19.00 Nieuws, 19.15 „Dit is leven", causerie, actualiteiten, sport, 19.27 Orgelconcert, 19.52 Journalistiek weekoverzicht, 20.00 Nieuws, 20.05 Radio schaakwedstrijd Noorwegen—Nederland, 20.06 De gewone man zegt er 't zijne van, 20.12 Gramofoonmuziek, 20.15 „Lichtba ken", 20.40 „Steek eens op, heren", 21.00 Gevarieerd programma, 21.53 „Wat zou u doen?", 22.00 Populair concert, 22.30 „Wij luiden de Zondag in", 23.00 Nieuws, 23.15 Nieuws in Esperanto, 23.22 tot 24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 298 meter 18.00 Nws., 18.15 VARA-varia, 18.20 Hawailan-muziek, 19.00 Artistieke staalkaart, 19.30 „Passe partout", causerie, 19.40 „Het oude testa ment in deze tijd", causerie, 19.55 „Deze week", causerie, 20.00 Nieuws, 20.05 Ra dio -schaak wedstrij d N oorwegenNeder land, 20.06 Actualiteit, 20.15 Gevarieerd programma, 21.30 Dansorkest, 22.00 So cialistisch commentaar, 22.15 Strijk-sex- tet, 22.40 „Onder de pannen", hoorspel, 23.00 Nieuws, 23.15 Wereld-schaaktournoo.i 23.20 Kwartet, 23.40 tot 24.00 Gramofoon muziek. BRUSSEL, 324 meter 19.00 Nieuws, 19.30 Gramofoonmuziek. 19.50 Radio-feuil leton, 20.00 Omroeporkest en soliste, 21.00 Actualiteiten, 21.15 Lichte muziek, 21.30 Gramofoonmuziek, 21.45 Lichte muziek. 22.00 Nieuws, 22.15 Verzoekprogramma, 23.00 Nieuws, 23.05 tot 24,00 Gramofoon muziek. BRUSSEL, 484 meter 19.00 Klas sieke muziek. 19.40 Gramofoonmuziek. 19.45 Nieuws. 20.00 Omroep-orkest en so list, 21.00 Gramofoonmuziek. 21.30 Jazz muziek, 22.00 Nieuws, 22.15 Dansmuziek, ZONDAG 3 DECEMBER 1950. HILVERSUM I, 402 meter 8.00 Nws. en weerberichten. 8.15 Koorzang, 8.30 Vroegdienst, 9.30 Nieuws en waterstan den, 9.45 Gramofoonmuziek, 9.55 Hoog mis, 11.30 Gramofoonmuziek, 11.40 Piano trio, 12.15 Apologie, 12.35 Gramofoonmu ziek, 12.40 Lunchconcert, 12.55 Zonnewij zer, 13.00 Nieuws, weerberichten en ka tholiek nieuws, 13.20 Radio Philharmo- nisch Orkest en solist, (in de pauze, om 13.55: ,,Uit het Boek der boeken"), 14.30 Koorconcert, 15.00 „Vragen van deze tijd", 15.20 Blaas-ensembles, 15.55 Gramofoon muziek, 16.10 „Katholiek Thuisfront over al", 16.15 Sport, 16.30 Vespers, 17.00 Ge reformeerde kerkdienst, 18.30 Gramofoon muziek, 18.35 Gewijde muziek, 19.15 „Kent gij uw bijbel?" 19.30 Nieuws, sport-uit- slagen en weerberichten, 19.45 Actualitei ten, 19.52 Boekbespreking, 20.05 De ge wone man zegt er 't zijne van, 20.12 Ge varieerd programma, 22.45 Avondgebed en liturgische kalender, 23.00 Nieuws, 23.15 tot 24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 298 meter 8.00 Nws. en weerberichten, 8.18 Gramofoonmuziek, 8.30 „De verzorging van postduiven", cau serie, 8.40 Voor militairen, 9.12 Sport-me- dedelingen, 9.15 Verzoekprogramma, 9.45 „Geestelijk leven", causerie, 10.00 „Geef het door", causerie, 10.05 Kinderdienst, 10.30 Doopsgezinde kerkdienst, 12.00 Gia- mofoonmuziek, 12.25 Voor de jeugd, 12.45 Kinderkoor, 13.00 Nieuws en weerberich ten, 13.15 Mededelingen of gramofoonmu ziek, 13-20 Theater Orkest, 13.50 „Even afrekenen, heren", 14.00 Gramofoonmu ziek, 14.05 Boekenhalfuur, 14.30 Fluit-re- cital en voordracht, 15.10 Dameskoor, 15.30 Filmpraatje, 15.45 Orgelspel, 16.00 D-ins- orkest, 16.30 Sportrevue, 17.00 „Tussen kerk en wereld", causerie, 17.20 „Een ge dicht", 17.30 „Op het Zuydlandt gestrand", hoorspel, 17.45 Socialistische liederen, 18.05 Sport, 18.15 Nieuws, 18 30 Gramo foonmuziek. 19.00 „Radiolympus", 19.30 Lichte muziek, 20.00 Nieuws, 20.05 Ac tualiteiten, 20.15 Omro'ep-orkest, groot koor en solisten (21.00-21.35 „Rechter van Lier vertelt", hoorspel), 22.05 AVRO-ai- lerlei, 22.10 Cabaret, 22.45 Surinaamse volksmuziek, 23.00 Nieuws, 23.15 tot 24.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, 324 meter 12.00 Lichte mu ziek, 12.15 Radiojournaal, 12.30 Weerbe richten, 12.32 Lichte muziek, 13.00 Nieuws, 13.15 Gramofoonmuziek, 13.30 Voor de sol daten, 14.00 Operamuziek, 15.30 Gramo foonmuziek, 16.00 Sport, 16.45 Gramofoon muziek, 17.00 Symphonie-concert (om 17.45 kamermuziek en sport). 18.35 Godsdienstig halfuur, 19.00 Nieuws. 19.30 Gramofoon muziek, 20.00 Actualiteiten, 20.15 Geva rieerd programma, 22.00 Nieuws, 22 15 Verzoekprogramma, 23.00 Nieuws, 2305 tot 24.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, 484 meter 12.08 Omroep- orkes en solist, 13.00 Nieuws, 13.10 Vei- zoekpiogramma, 14.30 Gramofoonmuziek, 15.00 Idem, 15.50 Lichte muziek 16.45 Dansmuziek, 19.00 Godsdienstig halfuur, 19.45 Nieuws, 20.00 Gevarieerd program ma, 21.25 Muziek van Tahiti, 22.00 Nws, 22.10 Gramofoonmuziek, 22.15 Licht en semble, 22.55 Nieuws. 23.00 Gramofoon muziek, 23.55 Nieuws. MAANDAG 4 DECEMBER 1950 HILVERSUM I, 402 meter 7.00 Nws.,- 7.10 Sportuitslagen, 715 Een woord voor de dag. 7.30 Zendersluiting, 9.00 Nieuws en weerberichten, 9.10 Gramofoonmuziek, 9 15 Voor de zieken, 9.30 Waterstanden, 9.35 Gramofoonmuziek, 10.30 Morgendienst, 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Gevarieerd programma, 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen, 12.33 Amusementsmuziek, 13.00 Nieuws, 13.15 Lichte muziek, 13.45 Zigeunerkwintet, 14.00 Schoolradio, 14.35 Vioolduo. 15.00 Tuinbouwpraatje, 15.30 Vo caal ensemble, 15.45 Bijbellezing! 16.30 Zendersluiting, 18.00 Voor de kinderen, 18.15 Sport, 18.30 Verzoekprogramma, Ï9 00 Nieuws en weerberichten, 19.15 Engelse 'es. 19.30 Boekbespreking, 19.40 Radio- Krant, 20.00 Nieuws. 20 05 Radio-schaaK- wedstrijd Noorwegen—Nederland. 20.06 „Koortshitte", causerie, ?0.10 Lichte mu ziek, 20.35 „Poppenkast", hoorspel, 2125 Meisjeskoor, 21.40 Radio Philharmonisrh Orkest, 22.30 Muzikale discussie, 22.45 Avond-overdenking. 23.00 Nieuws, 23.15 Commentaar wereldschaaktournooi. 23 20 tot °4.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM H, 298 meter 7.00 Nws 7.15 t'chtendgymnas^ok, 7.30 Sluiting 'J.00 Nieuws, 9.10 Morgenwijding, 9.15 Gramö- foonmuziek, 10.30 Voor de vrouw, 10.35 Gramofoonmuziek, 1.00 „Op de uitkijk' 11.15 Orgelconcert, 12.00 Gramofoonmu ziek, 12.30 Land- en tuinbouwm.ededelin- gen, 12.33 „In 't spionnetje", 12.38 Cow boyliedjes. 13.00 Nieuws, 13.15 AVRO-al- lerlei, 13.20 Orkestconcert, 13.50 Viool en piano, 14.20 „Wat gaat er om in de we reld?", causerie. 14.40 Gramofoonmuziek, 14.50 Voordracht en harpspel, 15.05 Voor de vrouw, 15.45 „Musicalender". 16.30 Slui ting, 18.00 Nieuws, 18.15 Dansorkest, 18.35 Militair commentaar, 18.50 Regerings-uit- zending: „De wajang en haar betekenis voor de Javanen", R. M. Pakun, 19.00 „Discogram", 19.30 Muzikale causerie. 19.45 Regeringsuitzending: landbouwru- briek. 20.00 Nieuws, 20.05 AVRO-aUerlei, 20.10 „Radioscoop", 22.35 Piano-recital, 23.00 Nieuws, 23.15 tot 24.00 Gramofoon muziek. BRUSSEL, 324 meter 12.00 Gramo foonmuziek, 12.15 Lichte muziek, 12.30 Weerberichten, 12.33 Voor de boeren, 12.40 Lichte muziek, 13 00 Nieuws. 13.15 Gramo foonmuziek, 14.00 Voor de vrouw, 15.00 Gramofoonmuziek, 15.30 Idem, 16.00 in ternationale radio universiteit, 16.30 Gra mofoonmuziek, 17.00 Nieuws, 17.10 Or kestconcert. 18.00 Franse les, 18.20 Gra mofoonmuziek, 18.25 Financiële kroniek, 18.30 Voor de soldaten, 19.00 Nieuws. 19.30 Gramofoonmuziek. 22.00 Nieuws, 22.15 Vlaams programma. 23.00 Nieuws, 23f>5 tot 24.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, 484 meter 12.05 Omroep orkest, 13.00 Nieuws, 13.10 Gramofoonmu ziek, 13.30 Idem, 14.00 „La nuit", orato rium, 16.00 Gramofoonmuziek, 16.30 Pia norecital, 16.50 Gramofoonmuziek, 17.10 Balletmuziek. 17.45. 18.30 en 19.00 Gramo foonmuziek, 19.25 Jazzmuziek, 19.45 Nws., 20 45 Stfijkkwartet en solisten. 22.20 Nws., 22.35 Gramofoonmuziek. 22.55 Nieuws, 23.00D?"W'«1ek.- 23.55 Nieuws

de Stem | 1950 | | pagina 3