N TO iedienst Mevrouw N. N." naar Singapore Bossche Paleis van Justitie uit puin en as herrezen W in ter-campagne onvermijdelijk rtikelen Een moeder gaat vechten voor haar kind 99 N* Communistisch China naar Lake Success Zalige Margaretha Bourgeoys Geen vredescongres te Sheffielü orting traat 49 i DAGBLAD VOOR ZEELAND Ieder keek naar twee militaire artsen Mevr. Hertogh ging onopvallend aan boord Plaatselijk buien Ingebruikstelling met enige plechtigheid Uitgeleide op Schiphol een glimlach Hoger kinderbijslag voor zelfstandigen ering en geven wij AAT 7 om 436-xxx-o i>MT IEDERE WEEK ELAND van alle merken kade 19, Middelburg, c, Wijngaardstraat 9, Koets, Woninginrich- Bracke, Dorpstraat, Zonnebloem", St. Ja- ,872. 9l3-o ZESDE JAARGANG No. 1842 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N.V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181. Admini stratie 8778 Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne mentsprijs bij vooruitbet. f 3.90 per kwartaal, per post f 4.75, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) f 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt MAANDAG 13 NOVEMBER 1950 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.2S per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.60 per m/m)Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd Ufteau voot [joBS Westsingel 98. Telefoon no. 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen HULST, Dubbele Poort 7. Telefoon no. 102. (B ij bureau: OOSTBURG. ae Zeeuwse Eilanden w Nieuwst/aat 22. Telefoon no. 35). r7 4TERDAGMIDDAG half vier stapte een kleine, zivart- ogige vrouw op de landingstrap van de Lockheed- Constellation „Gouda" op Schiphol. Ze had tranen in de ogen en glimlachte tot een ietwat magere, donkerharige man en enkele dames die haar naswaaiden. Vlak voor de deur keerde zij zich nog éénmaal om, wuifde even terug en verdween in de duistere romp. Het was Mevrouw Hertogh, de moeder van Bertha, die naar Singapore vertrok. Slechts enkelen wisten, wat deze vlucht te betekenen had. De overgrote menigte keek naar twee montere militaire artsen, dokter van Menrs en dokter van Gogh, die ook naar Singapore moesten om daar de „Zuiderkruis" te nemen naar Korea. J")ES MORGENS omstreeks 9 uur heerste al een gespannen ver wachting ten huize van de heer J. v. d. Linde aan de Hoogstraat te Ber gen op Zoom. Daar stond een glan zende Buick en achter de rustige ge vel van het huis bevond zich het echt paar Hertogh, klaar voor het vertrek naar Amsterdam. Tegen half 10 zag men een blauwe K.L.M.-koffer in de bagage-ruimte bergen en enige ogen blikken later stapten drie dames in het achterste gedeelte van de auto. I Het waren mevr. Hertogh, mevr. v. d. Linde en mevr. Houtman, die zich I met haar echtgenoot vanaf de eerste i ogenblikken in de kwestie-Bertha voor het gezin hadden geïnteresseerd. Voorin namen plaats de heer Her togh en twee leden van het plaatse lijke comité, waarvan de heer van de Linde achter het stuur zat. Toen de Buiek zich in beweging stel de, wuifden de achtergebleven comi té-leden de heren Houtman en mr. Bervoets de vertrekkenden na. De grote reis, waarmee de terug keer van Bertha in het ouderlijk ge zin samenhing, was begonnen. DEN HAAG, HET VERTREK. De Buick voor het huls vsn 4e heer J. v. d. Linde. HIJ WILDE VAREN en daarom liep de 15-jarige Gerrit Sjollema van zijn huis in Hilversum weg. De politie verzoekt nu zijn aanhouding. ONDANKS BEZUINIGING blijven het Radio Philharmonisch Orkest en het Omroepkoor van de Ned. Radio Unie bestaan. DE SCHREIERSTOREN van Amster dam, in suiker gespoten op een grote taart, heeft het hoofd der gemeente lijke propaganda mee naar Amerika genomen, waar het kunstwerk voor de televisie zal worden getoond. TIEN MILLIOEN kronen liet wijlen Koning Gustaaf van Zweden na. Zijn tennistropheeën vermaakte hij aan de Zweedse Tennisbond, CjEN STRALENDE ZON boven de witte betonbaan, waarover de auto naar de Moerdijk en dan naar Rotterdam stoof. Men tracht het luch tigjes te hebben over koetjes en kalfje», maar de gedachtenzijn niet bij de woorden die men spreekt. Wan neer men praat over de temperatuur in de auto dan wordt de geest over heerst door de komende scheiding, het aanstaande proces en vooral over het weerzien van moeder en kind. Het is Juist dit weerzien, dat zo be angstigend werkt. Het proces zal een koel wikken en wegen zjjn van argu menten en bewijzen. Op de achter KONING VOETBAL brak aen staking, die het personeel van da Antwerpse tram Zondag wilde houden ter ondersteuning van hun looneisen. In verband met de voetbalwedstrijd België-Neder- land hebben zij de staking uit gesteld. EEN GLAD VLOERZEIL was oor zaak, dat een 19-jarige studente te Amsterdam uit een openstaand raam van de vierde verdieping viel. Zij was onmiddellijk dood. OP DE TRAPPEN van de Sint Pieter landde een helicopter, om een bood schap aan de H. Vader te brengen namens de weduwen van gesneuvelde Italiaanse vliegers. IN EEN VLAAG van verstandsver bijstering sprong een vrouw te Hoen- derlo in een 20 meter diepe put waar in slechts een halve meterwater stond. Wonder boven wonder bleef zij ongedeerd. ZEVEN DODEN, twee vermisten en zestien gewonden zijn te betreuren ,b'J ree" ontploffing, die een hotel .n Leduc (Alberta) verwoestte. RIJVAARDIGHEIDSBEWIJZEN wor den niet uitgereikt van 25 Nov. tot 31 Dec. a.s. Dit staat in verband met de nieuwe verkeerswet. DE GOUDEN PIJL. hoofdkwartier van de St. Paulusgroep der Katholieke Verkenners te Rotterdam, brandde Zondagmorgen gedeeltelijk uit. Scha de, mede aan inventaris f 1500. Weersverwachting, geldig tot hedenavond: Wisselend bewolkt met plaat selijk enkele buien. Matige tot krachtige en aan de kust af en toe harde Westelijke wind. Wei nig verandering in temperatuur. Vandaag: Zon onder 16.53 uur. Maan op 12.52 uur. Maan onder 19.26 uur. Morgen: Zon op 7.57 uur. 20 NOV. a.s. begint te Sin- gapore het proces in hoger beroep tegen Aminah, opvoedster van de 13-jarige Bertha Her togh. Zij weigert het kind aan de rechtmatige ouders te Bergen op Zoom terug te geven. Men heeft Bertha in het huwelijk doen treden met een jonge onderwijzer om haar bui ten het ouderlijk gezag te stellen. Daar Aminah het meisje als Mohamedaanse heeft opgevoed, en men in Moslemkringen vreest dat bij terugkeer van Bertha naar haar ouders het kind katholiek zal worden onderricht, heeft men in Singapore van dit proces een „cause célèbre" gemaakt, die in ternationaal weerklank heeft ge vonden. Mevr. Hertogh bevindt zich thans op weg naar Singapore als getuige in het proces. KINK IN DE KABEL. MEVROUW HERTOGH In Wassenaar wat rust en een kopje koffie. grond doemt de politiek, de hartstoch ten der Moslims, die men in het roe rigste der werelddelen niet tot uit barsting wil laten komen. Een lid van het comité heeft rustig en als het wa re op vaderlijke wijze met mevrouw Hertogh over dit weerzien gespro ken. Een onberaden handeling, een niet-overwogen uitlating zou veel kun nen bederven.... Maar of een moe der zich beheersen kan bij het weer zien van een lang verloren gewaand kind?. In Den Haag moeten op de Kalve- renmarkt, in het bureau van de K.L. M. enkele formaliteiten worden ver vuld. De dames zetten zich zich even neer in afwachting van het afhande len der zaken. Mevrouw Hertogh en mevr. Houtman voelen zich niet al te wel en hebben kennelijk behoefte aan wat rust. Na een kwartiertje reist het gezelschap weer verder, over de prach tige Wassenaarse weg, waar een zon het beukenlover maakt tot een weelde van brons en goud. EEN LAATSTE GROET. De heer en mevrouw Hertogh, een minuut voor de motoren aansloegen. AAN DE OUDE DEIL wordt even gepauzeerd. Men drinkt er in de serre een kop koffie en babbelt wat over de reis en over de auto. Maar diep in gedachten ziet men de naderende scheiding, een eenzame moeder, die zich over bergen en zee- en naar haar kind spoedt. Hoe zal dit kind op het weerzien van de eigen moeder reageren? Zal Bertha mee naar huis komen? Zal zij zich bij de eigen ouders thuis voelen? In hoeverre zullen de opvoeders erin z(jn geslaagd, dit kind te beïnvloeden, het van de ouders te vervreemden?Zal de toekomst voldoening schenken of een desillusie worden? Oók als Bertha meekomt? Hier nemen de gedachten een wen ding en klampen zij zich vast aan 'n praatje over het rijden met auto's, de geneugten en gevaren ervan. Men wei gert eenvoudig door te denken over de mogelijkheid van een desillusie.... SCHIPHOL: tTN DAN gaat de reis weer verder. De eentonige, vlakke Haarlemmer meer door. Twintig kilometers over een rechte weg. Aan de einder, iets rechts van de voorruit een glinstering Het glas en metaal van het nieuwe Schiphol. Hier zal de grote reis be ginnen. Een reis die het echtpaar Her togh niet vreemd zal zijn. Maar een reis, die nooit zo vol ge varen zal zijn geweest. Want al roemt men nu met de mond het mooie weer en de ideale reisgelegenheid en de ve le formaliteiten die ervoor nodig zijn de geest houdt zich bezig met de schei ding van straks. Een moeder die de steun van de echtgenoot zal moeten missen. Een vader, die zijn vrouw alleen zal zien vertrekken om te strijden voor beider kind in een vijandige omgeving. Nu zwaait de Buick de zijweg in. De blanke gebouwen van Schiphol en het uur van scheiding worden koele werkelijkheid. Eerst naar de douane. Het wachten op de blauwfluwelen canapé's. Voor komend personeel (behalve dan een ongemanierde Cerberus aan het pas- senbureau) zenuwachtige passagiers, luidsprekers, die in vele talen reizi gers oproepen, zich te melden en ge reed te houden. C" VEN DREIGT alles te zullen mis- lopen. Buiten, op het platform staat de grote vogel die straks de kop naar het Zuid-Oosten zal wen den te wachten op de reizigers naar warmer oorden. Maar allen moeten over een medi sche verklaring beschikken, die bij mevrouw Hertogh ontbreekt. De heer van de Linde spant zich in om deze moeilijkheid op het laatste ogenblik cp te lossen. En het lukt. Er wordt een medicus gevonden, die na een onderzoek de gevraagde verklaring wil geven. Op het allerlaatste moment komt alles nog in orde en dan is het ogenblik van scheiden daar. Daar staan dan, vlak bij de lan dingstrap, de heer Hertogh, het echt paar van de Linde, mej. van de Lin de en mevr. Houtman. Mevrouw Hertogh omhelst haar man. Een laatste bemoediging: „En goed succes. Hou je goed!" En een dapper gegeven antwoord: „Ik zal er het beste van maken De heer Hertogh heeft zichbaar te kampen met een diepe ontroering. Het dappere vrouwtje pinkt 'n traan weg. Maar zij glimlacht en vertrekt. Kwart voor vier. De landingstrap gaat wegDe Britse piloot mr. Creel (die in Cairo afgelost wordt door gezagvoerder Vorstman), Iaat de vier motoren met een plof in wer king komen. Een cycloon ontstaat ach ter de „Gouda". Langzaam schuift de Lockheed-Constellation weg, 'n grote bocht over het betonnen platform, een zwaai naar de startbaan, waar nog de verplichte na-controle plaats heeft. En dan weer een nieuwe start, een versnelling van de vaart, de wielen gaan van de grond en de reuzenvo gel verdwijnt in de blauwe verte. Een moeder vliegt naar haar kind De spanning is gebroken. Buiten gonst een Gatso, 'n race-wagen waar in de Bergenaar Bernaards records poogt te halen en te breken en waar in hij nu weer naar Schiphol is ge suisd om bij dit afscheid aanwezig te zijn. De Buick van de heer van de Linde zwaait de poorten uit. Er is een vader, die nu zal terugkeren naar Ber gen op Zoom en daar bidt en hoopt dat zijn eenzame vrouw sterkte moge hebben om de strijd voor hun kind te winnen. De andere leden van het gezelschap, die stil en vermoeid van de doorgestane emoties terugkeren. Het wachten is nu op de telegrammen uit het verre Malakka. Mevrouw Hertogh zal mor gen, Dinsdagochtend om 11.25 plaatselijke tijd in Singapore landen. Geheel eenzaam zal zij zich niet voelen, want aan boord bevindt zich nog een Ber genaar, die meermalen de reis maakte en toevallig dit toestel moest nemen voor zijn volgende reis naar Java. Dat Mevrouw Hertogh de reis ano niem maakt is een omstandigheid, die zich bjj de K.L.M. maar zelden voor doet. Zij stond geregistreerd als „Me vrouw N.N." De belangrijke kosten van deze reis zijn grotendeels voorgeschoten door een welwillende Bergenaar. Om ze te kunnen terugbetalen zal een beroep moeten worden gedaan op ieder, die voor Bertha's terugkeer bij haar ouders een offertje wil brengen. ZES JAREN arbeiden aan de herbouw, restauratie en verfraai ing van het Paleis van Justitie te 's- Hertogenbosch, dat in November 1944 grondig werd vernield, kon het Za terdagmiddag in gebruik worden ge steld. Tegenwoordig waren zeer vele gerechtelijke autoriteiten, o.a. oud minister R. Wijers, Mr. Dr. Donner, president van de Hoge Raad der Ne derlanden, Mr. J. C. Tenkink. secre taris-generaal van het ministerie van justitie. Prof. Dr. J. E. de Quay, Com missaris der Koningin in Noord-Bra bant. De Minister van Justitie was wegens de teraardebestelling van zijn vader afwezig- De plechtigheid had plaats in de zaal van het Hof waar tal van bloem stukken het vreugdevolle ogenblik accentueerden. Wegens ziekte van Mr. A. J. Vliegenthart, president van het Gerechtshof, werd de opening ver richt door Mr. F. Neree tot Babberich met een dankwoord aan allen, die tot de totstandkoming hadden bijgedra gen. Mr. Tenkink noemde de gebouwen kwestie voor het Departement van Justitie bijzonder zwaar en on dankbaar. Er is dan ook onlangs over gegaan tot een algehele inventarisa tie van de gerechtsgebouwen en sys tematic-it zullen verbeteringen wor den voorbereid. Zo zal o.m. volgend jaar een begin kunnen worden ge maakt met de herbouw van het paleis van justitie te Arnhem. Met de ma teriële herbouw alleen is men er ech ter nog niet. De wetgeving is ten dele verouderd. Zo ook de administratie. De opleiding der rechters zal meer op het maatschappelijk leven moeten worden gericht. Deze aangelegenhe den vormen op het Departement een onderwerp van studie. In de afgelopen jaren heeft de heer P. J- van de Braak, concierge van het paleis zeer bijzondere ver diensten gehad- Mr. Tenkink deelde mee. dat het H.M. de Koningin be haagd heeft, hem te onderscheiden met de ere-medaille in zilver, ver bonden aan de Orde van Oranje-Nas- sau. Ir. G. Scheurkogel bood gelukwen sen aan namens het Directoraat-Ge neraal van de Rijksgebouwendienst. O.m. deelde hij mee, dal de herbouw en restauratie f 1.132 000 heeft ge vergd. Mr. G. Jurgens, deken van de orde van advocaten wenste mede namens zijn collega's van Breda, Maastricht en Roermond geluk en namens de leden van de Bossche balie bood hij een tweetal klokken aan. Secretaris-generaal Mr. J. C. Tenkink aan het woord bij de opening van het Bossche Paleis van Justitie. Slechts praten over Korea in combinatie met Formosa DE REGERING van commu nistisch' China heeft ver klaard, de uitnodiging van de Verenigde Naties tot bespreking van de kwestie der deelneming aan de strijd in Korea van de hand te wijzen, tenzij het deze kwestie met die van Formosa mag combineren. Morgen zal een communis- tisch-Chinese afvaardiging van Peking naar Lake Success ver trekken. jyi ARGARETH A BOURGEOYS is Zondag in de St. Pieter zalig ver klaard. Zij was in Troyes in Frank rijk geboren en overleed in 1700 in Montreal als stichteresse van de Con gregatie der Zusters van O. L. Vrouw. De strijd in Korea Super fort door communis tische straaljagers neer geschoten ZANDER sterk toenemende tegenstand der communisten vorderen de troepen der Ver. Naties langzaam aan het Noord-Koreaanse front. Waarne mers zijn van mening, dat een harde wintercampagne nu wel niet meer te vermijden is, omdat twee geweldige legers tegenover elkaar liggen en zich in sterke stellingen hebben verschanst. Langs het hele front is nu contact met de communisten gekregen, maar tot dusverre nog niet met de hoofd macht. De Noord-Koreanen tellen geen verliezen aan manschappen en materiaal omdat zij weten, dat zij vijf tig communistische divisies in China achter zich hebben. Amerikaanse mariniers rukken aan de Oostkust 65 k.m. in noordelijke richting op. Boven communistisch gebied wei\ een Amerikaans superior! uoor ee.» straaljager van Russisch type neerge schoten. De bemanning daalde tijdig met parachutes boven communistisch gebied. ACHTER DE LINiE. VIJF SNAPSHOTS VAN MEVR. HERTOGHS VERTREK. 1. De ont dekking, die roet in 't eten gooit: is er een doktersattest? 2. De aan komst op Schiphol, Voorop mevr. Houtman, in donkere mantel mevr. Hertogh. 3. Arm in arm met mevr. Houtman gaat mevr. Hertogh naar het douanekantoor. Achter hen Mevr. v. d. Linde en mej. v. d. Linde. 4. De heer en mevr. Hertogh in afwachting van het douane-onderzoek! 5. De Lockheed-Constellation Gouda, klaar voor vertrek. De landings trap is weg, de passagiers zijn aan boord. A CHTER het front is 50 k.m. ten zuiden van Wonsan het 17de Zuid- Koreaanse regiment door communis tische strijdgroepen ingesloten Twee communistische regimenten opereren ten zuidwesten van de Noord-Kore aanse hoofdstad Pjongjang. Verplaatst naar Warschau [ET COMMUNSTISCHE „vredes congres", dat heden te Shefdeid zou beginnen, gaat niet door. doch zal Vrijdag as. te Warschau worden gehouden. Te Sheffield zal slechts een vergadering plaats hebben. De politie had alle politieke optoch ten in en om de stad verboden. Vel schillende buitenlandse communisti sche afgevaardigden hadden geen vi sum kunnen krijgen, omdat hun na men voorkwamen op de lijsten van personen, die in Engeland niet moch ten worden toegelaten. Het officiële Russiche persbureau „Tass' heeft de Britse regering fel aangevallen in verband met haar hou ding tegenover het congres. JN HET WETSONTWERP tot verle ning van de kinderbijslag aan kleine zelfstandigen zijn enkele ver beteringen voorgesteld. Heeft men 3 kinderen beneden 16 jaar. dan is de inkomensgrens, waaronder men recht heeft op deze bijslag. 2400 gulden; bij vier kinderen: 2600 gulden; bij vijf kinderen: 2800 gulden. En 'zo telkens bij ieder kind meer 200 gulden hoger. De kinderbijslag bedraagt voor het derde kind 25 cent per dag en van het vierde kind af 30 cent.

de Stem | 1950 | | pagina 1