India dreigt Peking - China CHINEZEN in stelling langs Koreaanse grens DIAMANTSM OKKELAAR" SLOEG ZIJN SLAG FASTO DE VROEGE WINTER In België dreigen stakingen Christus Koning STIJGENDE SPANNING IN HET OOSTEN Post voor Korea- vrijwilligers Koning George volgt traditie VERLEDEN VAN ATOOMPROF De (mysterieusedoos van f 60.000 Twaalf synthetisch vervaardigde safieren voor vijfduizend Sint Willebrordse guldens <y Geleerde verdween met apparaat DAGBLAD VOOR I Communisten op weg naav de hoofdstad van Tibet Zuid-Koreaans regiment door Chinezen omsingeld Koning Gustaaf van Zweden ernstig ziek Verzekeringsagent van Stalin Plaatselijk lichte I sneeuw Communist Hermans bedankt als Kamerlid Vervanging van fiscale Noodrecht GRATIE POLITIEKE DELINQUENTEN Mislukte pogingen tot prijsverlagingen v> Eindelijk is dan de beruchte smokkelaar Ge- „GEEN ZORGEN" ZESDE JAARGANG No. 1830 tntlave* N.V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Redactie 8181. Admini- jtratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C.J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne mentsprijs bij vooruitbet. f 3.80 per kwartaal, per post f 4.75, per week (uitsluitend bij niet- pestbestelling) f 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 28 OCTOBER 1950 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.2S per m/m. (Ingezonden Mededelingen t 0.60 per m/m)Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitslnitend in de Zeeuwse editie f 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 025 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd - a p c Westsingel 98. Telefoon Poort 7. Telefoon no. 102. (Bijbureau: no 2236 Bureau vooi de Zeeuwse Eilanden G O E s-=^=========== - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen HULST. Dubbele O O S T B U R G. Nieuwslraat 22. Telefoon no. 35). NDIA HEEFT EEN WAARSCHUWING aan communistisch China gezonden, dat elke militaire inval in Tibet het voor In dia moeilijk zal maken, de zaak van Peking in de Verenigde Na ties te blijven steunen. Deze bedreiging zal zeer spoedig gevolgd moeten worden door een positiever stap, aangezien inderdaad China tot de aanval is overgegaan en Riwotsje, waar de hoofdweg naar Lhasa, de Tibetaanse hoofdstad begint, bedreigt. U\E INDIASE ambassadeur in Peking heeft bjj de communistische re gering een „scherp gestelde nota" in gediend inzake de inval in Tibet. In de Indiase nota wordt verklaard, dat de Regering-Peking niet tot het nemen van dergelijke maatregelen had mogen overgaan zonder te onderhan delen met de Tibetaanse missie, die maanden lang te New-Delhi heeft ge wacht op een Brits doorreisvisum (via Hongkong) en die zich nu te Calcutta op weg naar de Chinese hoofdstad bevindt. DRIEVEN, kaarten en luchtpost tot D tien gram, welke in een der tus- tenhavens zal worden uitgereikt aan de Ned. Korea-vrijwilligers moeten uiterlijk 9 Nov. in Nederland worden gepost Op de adreszijde: rang, naam en voorletters, legernummer, „Ne therlands Detachement United Nations aan boord „Zuiderkruis". Frankering volgens binnenlands ta rief Brieven, na 9 Nov. verzonden, zullen eerst in de haven van aan komst worden uitgereikt. De vermel ding „aan boord Zuiderkruis" moet dan vervallen. VLAG UIT op 1 Nov. is de oproep van de Katholieke Actie in Nederland ter viering van de Dogma-verklaring van Maria's ten Hemel Opneming. ZES NEDERLANDERS, w.o. de direc teur van een Weerter Zuivelfabriek, en twee Belgen zitten achter slot en grendel in verband met het smokke len van 60.000kg. boter naar België. STAKINGEN zijn in verscheidene Bel gische fabrieken te Gent, Verviers, Jemappe, Bergen en Coulllet uitgebro ken. De redenen vindt men elders in dit blad. DONDERDAG begint de Eerste Ka mer met de behandeling van de be groting 1950 van Unie-aangelegenhe den en Overzeese Rijksdelen. OP ZIJN 75ste verjaardag ontving de heer Kruithof, ere-voorzitter van het Chr. Nat. Vakverbond het Officiers kruis Oranje-Nassau. MINISTER MANSHOLT is naar Pa rijs om met zijn Franse collega te spreken over West-Europese samen werking in de landbouw. DE LIBERAAL Eriksen kreeg op dracht tot vorming van een Deens mi nisterie op brede basis. BRANDWEERAUTO'S moeten voor rang hebben, besliste de Amsterdamse kantonrechter, bjj een geding tegen een chauffeur, die meende dat „rechts" voor ging. WESTERLING ontkent, dat hij een nachtclub in Brussel wil beginnen. Maar goed ook. Men leze onze Won derlijke Wereld van heden. HETTOTGSBESCrnKKING uitvoer Kas 19o0 is met terugwerkende kracht te rekenen van 2 October af, inge trokken. Argentijnse vrouwen, zullen in 1952 voor het eerst aan de verkiezingen mogen deelnemen. In vloed van de schone Evita? DE STRIJD. £NE CHINEZEN zouden in de pro- vincie Kham, het Noordelijk deel van Tibet, zijn doorgedrongen, aldus meldt de correspondent van „States man" aan zijn blad. De Tibetaanse troepen, die de Dongmapas op een hoogte van 5000 meter verdedigen, zouden verslagen zijn, waardoor de Chinese opmars naar Riwotsje kon beginnen. In een wanhopige poging om Ri wotsje te houden zijn in allerijl 10.000 man Tibetaanse keurtroepen aange voerd. Hoewel de Tibetanen vastbe sloten zijn, tot de laatste man te strij den, laat de Chinese superioriteit aan manschappen en uitrustingen geen twijfel over het uiteindelijk ver loop. OM DE DOLLARS? 1VAEN BRENGT de Chinese aanval op Tibet in verband met de mas sale yerzendlng van Tibetaanse wol naar Amerika, welke uitvoer de voor naamste inkomstenbron van dollars voor Tibet uitmaakt. Het nieuws van de inval veroorzaakte een paniek on der de Tibetaanse wolhandelaars. INDONESIË. INDONESIË, zo verklaarde een woordvoerder van de Republiek, zal een afwachtende houding aanne men en, zodra men over meer gege vens beschikt, de vraag onder de ogen zien, of men hier te maken heeft met een geval van agressie. Speciaal houdt men het oog gericht op India, welks buitenlandse politiek tot nog- toe van invloed was op die van In donesië. „In het algemeen wordt In donesië echter veel meer bezig ge houden door de binnenlandse moei lijkheden dan door internationale con flicten". QNGEVEER 48 km. van de Mands- sjoerijse grens zon een Zuid- Koreaans regiment, behorende tot de zesde divisie, door drie bataljons Chinese communisten zijn omsin geld, aldus een nog onbevestigd be richt uit het Am. hoofdkwartier op Korea. Men verkeert echter in onzekerheid of het hier officiële Chinese troepen betreft, dan wel Chinese communis ten, die in het Noord-Koreaanse le ger dienen. Een gevangene droeg de Noord-Koreaanse uniform, maar ver klaarde, dat hij een Chinese commu nist was. 40.000 MAN? CHEVALIER (strohoed en deplanken 50":'arig iubilé op Advertentie) WATER BRANDEN? DU overkomt U niet met een drukautomaat een ASW product van; A NDERE berichten zijn weer posi tiever. De generaal, die het bevel voert over het tweede Zuid-Koreaan- se legercorps, heeft een verklaring afgelegd, die door Amerikaanse advi seurs moet zijn aanvaard. Volgens deze generaal zouden te Oensan, op 70 km. van de Mandsjoe- rjjse grens, Chinese troepen, in de strijd geworpen zijn. Onder die troe pen, die 40.000 man sterk moeten zijn, zouden zich het 118de, 119de en het 120ste regiment bevinden. De omsingelde Zuid-Koreaanse troepen moesten uit de lucht door Amerikaanse vliegers 40 ton munitie en benzine uitwerpen, daar de inge- slotenen gebrek aan deze materialen kregen. Voornamelijk schijnt de Noord-Ko reaanse weerstand zich te versterken om de grote krachtstations aan de grensrivier de Jaloe te behouden, die zowel Noord-Korea als Mandsjoerije van energie moeten voorzien. GRENSSTELLINGEN. sjoerijs-Koreaanse grens in koorts achtig tempo te versterken. De Chinese garnizoenen langs deze grens zijn aanzienlijk versterkt en er zijn uit gebreide voorzorgsmaatregelen getrof fen om de industrieën in Mandsjoe rije te beschermen. In de afgelopen weken zijn grote aantallen technici naar de grensstreek vertrokken, met de opdracht een spreiding in de fa brieken aldaar uit te voeren. U)E POLITIE heeft in Diepholz een ondernemende Duitser gearresteerd, die de boeren ver zekerde tegen het communisti sche gevaar. Hij stelde hun te gen een bedrag van acht mark een briefkaart ter hand met de foto van Stalin en zei: Wanneer het rode leger, in de naaste toe komst, een inval in West-Duits- land pleegt, behoeft u niets an ders te doen, dan deze foto te laten zien en uw boerderijen zul len niet verbeurd worden ver klaard, aldus de N. Rett. Ct. We zijn er nog niet van af n ISTERENOCHTEND ontdekten wij, dat we te laat waren geweest met het afplukken van dahlia's, omdat ze als gekookte soepgroenten aan de struiken hingen. Wie had er ook op zo'n stevige nachtvorst gerekend aan het eind van OctoberMaar wij zijn er nog niet, want volgens de laatste waarnemingen blijven wij nog met de koude opgeknapt zitten. Er ligt nl. een hoge luchtdrukge- bied over geheel Europa. De kern er van ligt boven Finland en gisteren nacht lag de „rug" ervan juist boven ons land, naar Engeland. Vandaar, dat de temperatuur dicht bij de grond terugliep tot 6 graden op sommige plaatsen, in De Bilt zelfs tot 8 gra den. onder nul. In Midden-Europa kreeg men een flink pak sneeuw en de depressie, die deze verrassing met zich mee bracht, was gisterenavond onze Oost grens genaderd. Vandaar het weerbe richt van heden. Denemarken kreeg hagel en sneeuw door een storing, die over het Zuide lijk deel van de Oostzee lag en zich naar het Westen bewoog. Daar een hoge luchtdrukgebled ln Groenland Ugt met een beweging naar het Z.- Oosten (ons land) is aanhoudende koude waarschijnlijk. In tegenwoordigheid van de leden van het Hogerhuis en de leden van het Lagerhuis heeft de Engelse -.oning de nieuwe zittingszaal van het Lagerhuis geopend. De plechtigheid vond plaats ln de vernieuwde West minster Hall in Londen, aangezien de traditie verbiedt, dat de Koning het Lagerhuis betreedt. Dit is tevens de eerste keer sinds 1939, dat de Westminster Hall weer ln gebruik is genomen. De voorzitter van het Hogerhuis Lord Jowltt, biedt de Koning en de Koningin knielend de hulde van het Hogerhuis aan. r\E CORRESPONDENT te Peking van de .Press Trust of India" meldt dat de Chinese communisten bezig zijn hun stellingen langs de Mand- Weersverwachting, geldig tot hedenavond: Voor het Noorden van het land. overwegend zwaar be- wolkt met plaatselijk enkele re- gen- of lichte sneeuwbuien. Meest zwakke wind uit Noorde- Hjke richtingen. Iets hogere tem- peraturen dan gisteren. Voor het overige deel van het J land: half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige lichte regen of sneeuw. Meest zwakke wind, voornamelijk tussen Noord en West. In de ochtend nog plaat- selpk lichte vorst, in de middag Iets hogere temperaturen dan gisteren. Vandaag: Zon onder 17.20 uur. Maan op 17 53 uur. Zondag: Zon 2 op 7.28 uur Zon onder 17.18 uur. Maan op 18.25 uur. Maan onder i 11.49 uur. Maandag: Zon op 7.30 uur. IJET communistische lid van de Tweede Kamer, J. H. Hermans te Vaals, die met vijf andere commu nisten werd gearresteerd wegens saan- zetting tot desertie van militairen, heeft, naar „Parool" bericht, verklaard dat de Communistische Partij Neder land de door hem en de andere ge arresteerden gepleegde misdaden niet goedkeurt en dat zij zelf de conse quenties daarvan zullen moeten dra gen. Hij heeft verder gezegd dat hij zal Bedanken als lid van de Tweede Ka mer. Men moet dit zo verstaan, dat de a ir'i communistische partij onmid dellijk „afstand neemt" van haar dis cipelen, wanneei de hun voorgeschre ven daden worden ontdekt. Zoals am- oassades zich steeds onkundig hou- haswlandf6 actleB der spionnen van GP„V02?DRACHT van de minister Kamer twe„anci!n zijn b« de Tweede eedTena af ontwerpen van wet in- nn hfi F?1 1 '?,e betrekking hebben op het Fiscale Noodrecht. Het ene ontwerp bevat bepalingen re^6 de afschaffln* van dat nood- rne£r verva"einf daarvan onder meer door een nieuwe algemene re geling van de plicht van de burgers 2™ ,aa" de belastingdienst inlichtin gen te geven in het belang van een juiste belastingheffing. Het andere zeer korte, wetsontwerp houdt enkele overgangsbepalingen in inzake het conservatoir beslag voor belasting schulden. T""\E THANS 91-jarige Koning van Zweden heeft na een kabinetszit ting een aanval gekregen, waardoor hft in zwtfm viel. Volgens de laatste berichten is de toestand van de Ko ning achteruitgaande en voelt hij zich zeer zwak. Hjj heeft moeite met de ademhaling en de werking van het hart bltfkt aangetast. MAAR AANLEIDING van de ver schillende berichten over collec tieve gratieverleningen, die hier zijn gepubliceerd, deelt men ons van be voegde zijde mede, dat er geen voor nemens zijn tot collectieve gratie verlening aan politieke delin quenten. Wel zal ten aanzien van degenen, die een straf hebben te on dergaan van maximaal 10 jaar en voor wie het tijdstip, waarop voorwaarde lijke invrijheidstelling niet ver af is, van geval tot geval worden nagegaan of er aanleiding kan worden gevon den hen voor voorwaardelijke gratie voor te dragen. Ernstige gevallen van verraad en mishandeling b.v. komen daarvoor niet in aanmerking. De te verlenen graties geschieden geenszins omdat de opgelegde straf niet geacht kan worden jnist te zijn, doch moeten woruen gezien ais een bijzondere gunst, bij het verlenen waarvan zoals ook bij gewone de licten geschiedt gelet wordt op het gedrag van de betrokkene en op de gunstige mogelijkheid van reclasse ring. Later zal worden nagegaan in hoe verre ook bij zwaarder gestraften om gelijke redenen soortgelijk gunstbe toon mogelijk is. VT/AS in de maand Juni het peil van de prijzen in België gemiddeld ruim drie en een half maal zo hoog als voor de oorlog, thans is dit ge stegen tot viermaal zo hoog. Teneinde niet terecht te komen in de noodlottige spiraal van loonsver hoging prijsstijging had het Ver bond van Belgische Industriëlen, hier bij gesteund door de Regering, beslo ten tot een onmiddellijke prijsverla ging met 5 procent der industriële producten, die sedert 1 Juni een ver hoging hebben ondergaan. De Belgi sche groothandelaars zouden deze da ling eveneens op de kleinhandelsprij zen toe passen. Ook zouden de boeren worden beïnvloed, hun prijzen te ver lagen. EEN AFSPRAAK. LJELAAS hebben deze plannen tot nogtoe geen verwezenlijking ge kregen, behalve dan een verlaging van 3 pet. in de electriciteits-sector. Afgevaardigden van werkgevers en werknemerss hebben zich nu verbon den dat, als op 20 Dec. blijkt, dat het doel der prijsverlagings-actie niet is bereikt, de werkgevers met terug werkende kracht van 10 October af 'n premie uitbetalen in al die bedrijven, waar de lonen niet werden verhoogd. Als de actie niet slaagt, krijgen de arbeiders een loonsverhoging terug werkend van 1 Oct. af. Maar zowel werkgevers als werkne mers zijn niet geestdriftig over de 5 procents-plannen der regering. Zo hebben b.v. de arbeiders in de Vlaamse industrie bekend gemaakt, dat zij in staking zullen gaan indien hun lonen niet worden aangepast aan die in de Waalse industrie. De bij het Alg. Chr. Vakverbond aangesloten em ploye's verklaarden zich zo goed als allen bereid het werk neer te leggen om haar looneisen meer kracht bij te zetten. De Belgische minister van Finan ciën zegt nu, dat men door verschil lende maatregelen zal trachten, in flatie te bezweren door op te treden tegen fouten bij credietverstrekking, door semi-officiële instellingen en door een wet tot regeling van verko pen op crediet en op afbetalingen. Niet politiek doorgelicht DONTECORVO, de atoomgeleerde, die naar Rusland vertrok, is nooit „politiek doorgelicht", aldus de Daily Express, alvorens hij te werk werd gesteld aan atoom-laboratoria. De re den daarvan is een klaarblijkelijk mis verstand tilssen de Canadese en Brit se autoriteiten. Canadese autoriteiten zeiden, dat Pontecorvo in Engeland „gezuiverd" was, alvorens hij Canada bereikte als lid van de Britse atoomploeg in 1943. Maar Britse autoriteiten ontkennen, dat Pontecorvo ooit in Engeland was, alvorens hij medewerkte aan de Ca nadese plannen. In 1943 was hij nog Italiaan, die als vluchteling in Ame rika woonde. ANTI-FASCIST. PONTECORVO verliet Italië in 1930 om te ontsnappen aan Mussolini's anti-Joodse vervolging. Tot 1940 woon de hij in Frankrijk en in dat jaar ver trok hij naar Amerika. In 1948 werd hij Brits onderdaan op grond van het feit, dat hij vijf jar n in Canada had gewoond. Voor Jan. 1949 was hij niet in de atoomlabora toria van Harwell. Zes maal was hij ondervraagd te Harwell, kort voor zijn vlucht naar Rusland. Deze ondervragingen begon nen na de arrestatie van Fuchs. Pontecorvo vertelde aan vrienden, dat hij er zo vlot doorkwam als een fluitje". Hij was opgetogen en merkte op, hoe stom het van Fuchs was ge weest, zich met politiek in te laten. rard den Boer uit Zandvoort door de politie geqrepen. Maar niet voordat twee mannen uit St. Willebrord een bedrag van vijf duizend gulden verspeelden aan deze aartsoplichter, die hoofd zakelijk zjjn practjjken in het Zuiden van het land uitoefende en die in alle opzichten een indrukwekkend heerschap kan worden genoemd. Heel voorzichtig en met een extra bang hart zijn twee mannen uit St. Willebrord in een donkere nacht de grens over getrokken. Zij hadden een doos bij zich, die gevuld was met kostbare diamanten. In Antwerpen dat was het einddoel van de avontuurlijke tocht, zouden de mannen van het kerkdorp de heer Garard den Boer ontmoeten. Hij zou dan voor het verdere vervoer van de diamanten zorgen en hij had zich tevens belast met de verdeling van de winst, die in elk geval niet gering zou zijn. IN ANTWERPEN zagen de Wil lebrordse mannen geen heer den Boer. Dat verbaasde hen na tuurlijk zeer, maar tenslotte in teresseerde het hen veel minder, want zij waren in het bezit van de diamanten. Helaas, het bleken geen dia manten te zijn: het waren slechts synthetisch vervaardig de safieren,twaalf in getal, die precies gezegd, een waarde ver tegenwoordigden van twaalf gulden. EEN goeie dag het verhaal heeft zich de laatste tien dagen afgespeeld, kwam een zekere Ge rard den Boer uit Zandvoort (met veel air en een buitengewone welbe spraaktheid!) bij de WUlebrordenaren M. J. en M. M., die nu eenmaal goed bekend zijn in de grensstreek. Den Boer vertelde, dat hij in het bezit was van een stelletje kostbare diamanten, die naar Antwerpen gesmokkeld moesten worden. Hij kende de duiste re paadjes van de grensstreek helaas niet en het sprak dus vanzelf, dat hij de diamanten niet naar Antwerpen kon dragen. Hij zou graag een paar vertrouwde kerels voor dit karwei willen hebben, maar die waren niet bepaald makkelijk te vinden. „Wij zijn wel vertrouwde lieden", moeten de twee M's uit Sint Wille brord gezegd hebben. „Dat klopt", antwoordde de heer Den Boer. die echter van tevoren wel wist welk een stunt hij ging uithalen. Den Boer wilde het zaakje de WU lebrordenaren toevertrouwen op voor waarde, dat zij hem een waarborgsom gaven van f 5000. ..Dan hebben jullie geen zorgen en dan heb ik geen zorgen", moet de man zo ongeveer hebben laten weten. De mannen van het wielerdorp von den dit aanbod alleraanlokkelijkst. Zij zouden wel zorgen, dat de diamanten de grens overkwamen en zij durfden de waarborgsom van f 5000 wel te stor ten, mitss zjj maar meedeelden in de fantastische winst, die door Den Boer werd voorgesteld. NAAR DE SINJORENSTAD. 0E WILLEBRORDSE M's namen 'n doosje de plaats waar dit ge schiedde hoeft niet genoemd te wor den in ontvangst en waren, vol gens de woorden van Den Boer. die persoonlijk de overdracht kwam doen in het bezit van de diamanten, die een slordige waarde vertegenwoordig den van f 60.000. De Willebrordenaren gaven f 5000 aan de heer uit Zand voort en togen op pad naar de Sinjo renstad. waar men Den Boer zou aan treffen. De tocht over de grens verliep voor spoedig. De M's bereikten Antwerpen zonder dat er een vuiltje aan de lucht was. Zij begaven zich naar de afge sproken plaats, maar zij zagen de heer uit Zandvoort in geen velden of wegen. Zij vonden dat overigens niet erg, want zij hadden immers de dia manten. Zij besloten, nadat zij lang genoeg gewacht hadden, Antwerpen te verlaten en terug te keren naar St. Willebrord, waar zij wel zouden uit dokteren, wat zij met de diamanten zouden gaan doen De M's keerden be houden van de Belgische tocht terug en gingen vervolgens op zoek naar de waarde van de diamanten. Zij waren wel zeer verbaasd toen een expert hen wist te vertellen, dat zij in het bezit waren van 12 synthetisch vervaardigde safieren, die hooguit een waarde hadden van één gulden per stuk. De M's begre pen nu, dat zij on meesterlijke wij ze waren opgelieht. Weliswaar hadden zij op onrecht matige wiize de grens overschreden, in elk geval konden zij niets beters doen. dan de politie waarschuwen, die de oplichter tijdig in de kraag zou kunnen grijpen. Toen de politie in het geval ge mengd werd was het raadsel spoedig opgelost. De dienaren van Hermandad stelden een onderzoek in Zij arresteerden Den Boer in zijn p usion in Zand voort waar hij rijkelijk zat te leven van de duizenden Willebrordse gul dens en maakten een proces-verbaal op vanwege de oplichting. Deze week heeft Den Boer doorge bracht in de politie-cel te St. Wille brord. De M's hopen hun vijfduizend gulden terug te krijgen Vrijdagmor gen is het geval voor het eerst voor de Officier van Justitie gebracht UOEMEER men het koningschap van Christus, tegenover de ko ningen en machthebbers dezer aarde plaatst, hoe duidelijker Christus' woorden ons worden: Mijn Rijk is niet van deze we reld." We leven in een tijd, waar in het koningschap heeft afge daan in vele landen. In veler op vattingen is het koningschap een verouderd begrip, in strijd met de rechten en de vrijheid van het volk. Maar de machthebbers, die ervoor in de plaats kwamen, ble ken vaak de grootste despoten, onder wie geen recht en geen vrijheid meer bestond. In verschil lende landen Kwamen mannen uit het volk op, klommen omhoog tot de hoogste macht in de staat, heersten met ijzeren vuist en steunden op de kracht van het le ger, dat tot een fantastische per fectie werd opgevoerd. In hun machtsdromen bleven ze niet bin nen de grenzen van het eigen land maar trachtten andere, vrije vol keren onder de voet te lopen. Zo werd deze machtswellust, dit on beperkt heerser zijn, de weg naar oorlog en onbeschrijfelijke ellen de. Want vrije mensen weigeren zich te onderwerpen aan deze mo derne despoten en ze zullen lie ver alles offeren dan de vrijheid te verliezen. JN ENKELE TREKKEN tekenden we hier de toestand, waarin ook wij nu leven in deze wereld. De macht steunt op de kracht van de wapenen; het ene volk bewa pent zich, het andere volgt, het wordt een „wedloop der bewape ning" en we, weten geen uitweg meer uit deze toestand, die ons dreigt te verstikken. Neen, hoe langer we erover denken, des te meer moeten we besluiten, dat Christus' koningschap niet van deze wereld is. Men verhaalt, dat, toen iemand Stalin op de macht van de Paus wees, deze spottend vroeg, hoeveel divisies deze had.. Zo moet ook Pilatus wellicht cy nisch naar Christus hebben geke ken, toen deze geboeid voor hem stond: „Zijt gij ikoning?" En toch, juist omdat het niet van deze wereld is en niet steunt op de machtsmiddelen van deze aarde, omdat het een geestelijk koninkrijk is, dat heerst over de zielen, staat het even ver erboven als de ziel boven het lichaam. De machtigen dezer aarde hebben vaak gemeend. Hem te kunnen ontkennen, Hem te kunnen over winnen; ze zijn verdwenen, maar trots vervolging staat Christus* koningschap opgericht in millioe- nen zielen i* een heerlijke, leven de werkelijkheid En wat er ook moge ondergaan en ineenstorten. Zijn Rijk staat onwrikbaar vast, zolang de wereld bestaat, en het zal daarna eerst in zijn volle heer lijkheid worden geopenbaard. \yAT IS HET TRAGISCH in de wereldgeschiedenis, dat Hij het altijd is, die wordt ontkend en vervolgd. Was Hij het richtsnoer voor de volkeren en hun regeer ders, we zouden vrede en gerech tigheid hebben, liefde en waar heid, genade en heiligheid. Het is daarom goed voor onze tijd, het feest te gedenken van Zijn Koningschap, opdat we de werkelijke waarden niet uit het oog verliezen in dit leven. Niet in een stormloop der bewapening, maar in een terugkeer tot Chris tus ligt de redding; niet in een slaafse volgzaamheid aan dicta tors. maar in een nederige onder- werp'ng aan Christus' leer, d'e in het E"angelie ons werd gegeven. D"zp waarheid wordt op de Zin dag van Christus Koningschap opnieuw beklemtoond. En wanneer we op deze dag over de aard van Zijn koningschap nadenken, zul len ons de woorden we'Vrht. ook te Vnnen komen, dat Ziin Rijk moet 7,ijn daarbinnen ln ons Russen poogden hem reeds tweemaal te ontvoeren U\R. WALTER ZIMMERMANN, een specialist op het gebied van radar en geleide projectielen, is enkele we ken geleden spoorloos uit Goetingen verdwenen. De Britse autoriteiten stel len een onderhoek in naar de juist heid van berichten, volgens welke dr. Zimmermann door de Kussen werd ontvoerd. Dr. Zimmermann was werkzaam op een nieuwe electriciteitsfabriek. waar met speciale apparaten van hoge fre quentie werd gewerkt. De politie zoekt, behalve naar dr. Zimmermann, ook naar een ruim 2000 kilogram wegend apparaat, dat op de zelfde dag als de specialist is ver dwenen. Volgens de „Frankfurter Abend- post" heeft dr. Zimmermann verschei dene iaren in een instituut voor weten schappelijke onderzoekingen in Oost- Duitsland gewerkt, dat onder toe zicht stond van het Sovjet-Russische militaire bestuur. Hij vluchtte later naar de Britse zone. De Russen zou den tweemaal tevergeefs hebben ge poogd dr. Zimmermann te ontvoeren. MGR. BERAN zou overgebracht zijn naar de Pankrac-gevangenis te Praag.

de Stem | 1950 | | pagina 1