Zuid Koreanen bereikten Chinese grens de „Oncle Jean bloedig spel speelde Pontecorvo's waarde voor Rusland Het Spant Fantastisch kanaal „Toont de beste eigenschappen van ons volk* SsstKatAvas svtsss HELD ZONDER VINGERTOP Duits bankroet onwaarschijnlijk Achteruitstelling Kath. onderwijs Ambon tegen Kon. Paketvaart-Mij. DAGBLAD VOOR Onbevestigde berichten over Chinese troepen in Korea Koninklijke boodschap aan onze troepen 72-jarige misdadiger voor zijn rechters DE ONZEN Alphons XIII" werd ongeluk van gezin Smeets c ssrrsssn.'ir? X IfbiSS?* «SASSS ™OStdherSC0CnenSteït Aanhoudend koud weer Nijverheidsonderwijs vraagt 40 millioen meer 1 si rvsu.—"- Pools consulaat te Lon den ontvolkt Lijkje op vuilnisbelt Pauselijke toespraak op 2 November HUISVESTING GEREPATRIEERDEN Auto brandde uit in Roosendaal Huiszoeking bij verdwenen atoomprof „Hij weet alles, wat er te weten valt Afpersing ZESDE JAARGANG No. 1829 tlitgave: N.V. Uitgevers Mij. Neerlandia, Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerslraat. 16. Tel.: Redactie 8181. Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende. Hoofdredacteur: J. J. h. A. Bruna. Abonne mentsprijs bij vooruitbet. f 3.90 per kwartaal, per post i 4.75, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) f 0.30. Losse nummers 8 cent. Po9trek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor GodKoningin en Vaderland aureau voor de Zeeuwse Eilanden GOES. Westsingel 98, Telefoon Poort 7. Telefoon no. 102. (B b n r u u «p 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen HULST. VRIJDAG 27 OCTOBER 1950 Aavertentieprijs voor de gehele oplage 0.2Ï per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.60 per m/m)Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra, incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd G. Nieuwst raat 22. Telefoon no. 35). *7 O ALS VERWACHT werd, hebben gisteren Zuid-Ko- reaanse patrouilles de grens van Mandsjoerije (deel uitmakend van communistisch China) bereikt. Zij versche nen aan de zuidelijke oever van de grensrivier de Jaloe, in het midden van het schiereiland. Er kwam echter ook nog een ander bericht door, dat veront rustend klonk, doch tot nogtoe niet werd bevestigd. De Zuid- Koreanen hadden in Noord-Korea nabij de Chinese grens troepen van communistisch China, naar schatting 5000 man sterk, waar genomen. ("YVER HEEL KOREA zijn thans de legers der Verenigde Naties in actie om hier en daar nieuwe steden en dorpen te veroveren en kernen van weerstand op te ruimen. De Nederlandse troepen, 630 man sterk, die gisteren uit Rotterdam ver trokken, zullen er dus nog wel wat werk te verzetten hebben. Toen de „Zuiderkruis" voor vertrek gereed was, stonden er heel wat Ne derlandse en Belgische autoriteiten aan de Kade, w.o. de commandant van het detachement Belgische Korea- vrijwilligers, luit-kol. P. Crahay. Het Belgische detachement zal 700 man omvatten. Commandant Overste M. P. A. den Ouden vertelde, dat de „Zuiderkruis" via Port Said, Aden en Singapore naar Poesan zal varen. Daarna gaan de militairen naar de omgeving van Taegoe. „Wat wij gaan doen hangt af van de ontwikkeling van de oorlog op Korea in de loop van deze maand". De jongens, zo zeide de comman dant, hebben alleen hun per=P bagage bij zich. Op Korea worden zij van Amerikaanse wapens voorzien. DE BARETTEN. ZONDER LTE en zonder iemand an ders zullen de Ver. Naties het moe ten doen. Rusland wil hem niet meer als secretaris-generaal en Amerika zegt, ieder ander met een veto te zullen treffen. KONING GEORGE van Engeland heeft het nieuwe gebouw van het La gerhuis geopend met een rede in een naastgelegen gebouw. Volgens tradi tie mocht de Koning het Lagerhuis niet betreden, maar toch heeft hij er „niet-officiëel" een bezoek aan ge bracht 7 COMMUNISTISCHE Maden, w.o. de twee dagbladen zijn door de Belgische regering verboden voor kazernes en militaire kampen. DE FRANSE RECHERCHE heeft een bende valse munters ontdekt, die dol lars, franken en marken maakte en ze in aJie Europese landen in omloop bracht. MINISTER STIKKER zal Nederland vertegenwoordigen op de zesde bij eenkomst van Ministers van de Raad van Europa te Rome op 3 Nov. a.s. EEN DODE en een ernstig gewonde vielen als slachtoffers van een bot sing tussen een Amerikaanse jeep en een autobus op de weg Maastricht Vaals. De dode was een Canadees, verbonden aan de dienst van het Am. kerkhof te Margraten. OOK BELGIE krijgt een atoomcom missie, die productie, verkoop en ge bruik van uranium uit de Congo zal controleren. DE GROTE BEER en de Skau gum worden Zondagochtend bei den in Amsterdam verwacht. Ont scheping Grote Beer 's morgens om 8 uur en die van de Skaugum om 11 uur. bommenwerpers, in staat atoombommen te vervoeren zijn voor net eerst in Amerika op een vlieg kampschip geland. HAWAIIANSPELERS zullen op 9 en nim 5" Dne" Haag hun hart kun- Wi P u 21 ensembles uit het hele slni?AUl en,er een kampioenswed- Brandtstraat.en geb°UW "Cust^ia". d5land'I12E /"""J^-Seneraal in Ne- DIJ de 630 militairen bevinden zich 100 specialisten, de mannen met de groene en rode baretten, 85 pet. van de vrijwilligers heeft in Indone sië gediend. Aan boord zal duchtig geoefend worden, want modellen van Ameri kaanse wapens zijn voorradig. KONINKLIJKE AFSCHEIDS WOORDEN. \TAMKNS H. M. de Koningin en Prins Bernhard lad vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen, chef van het Militaire Huis van de Koningin, een boodschap voor in opdracht van H. M. en de Prins. „Wederom", aldus deze boodschap, „zullen thans Nederlandse legertroe- pen optreden naast die van andere staten. Gebeurde dit van 1940 tot 1945 in een bondgenootschap, nadat wijzelf LIET WAS een oude baas, die giste- ren in Den Haag de doodstraf te gen zich hoorde eisen. Als men zo de 72-jarige Hoosemans voor zijn rech ters zag staan, zou men niet zeggen, dat gedurende de bezettingstijd tien tallen mensen door zijn toedoen de dood waren ingejaagd. „Deze hele zaak is afzichtelijk en afschuwelijk", zeide de Officier van Justitie. „Zijn gemene werk stinkt be paald. PILOTEN-VAL. EEN NEDERLANDER, de heer I F„ dagen mag hij uft bed enkele POSITIES TROEPENSCHEPEN- As passaS26P Oct 2pP0ct Soootrf Mlantls 25 Óct Kaan "w' °^e Èeer Pass. m uct. Kaap St. Vincent, Johan van Oldenbarneveldt arr. 25 Oct. te Sura- baja, New-Australia pass. 25 October Ouessant, Otranto vertr. 25 Oct van Port Said, Skaugum 28 Oct. te Hoek van Holland verwacht. Weersverwachting, hedenavond: Kreeg 2 J- jaar gevange nisstraf £NE 26-JARIGE grondwerker K. te Harkema-Opeinde was de boerde rij van boer Benedictus binnenge drongen, met het oogmerk zich het geld toe te eigenen, dat daar aanwe zig moest zijn als de opbrengst van een gehouden boelgoed. Zodra hem de deur was openge daan had verdachte de boer een aiarm-pistool onder de neus gehou den, maar de heer Benedictus rea geerde anders dan verwacht was. De man greep een oude sabel en sloeg in het rond, zodat de indringer het topje van een vinger werd afgesla gen, waardoor de politie op zijn spoor kon komen. In hoger beroep werd K. gisteren door het Hof te Leeuwarden veroor deeld tot twee jaar en zes maanden gevangenis. yOOR 1950 was een bouwvolume van 12 millioen toegestaan voor het bijzonder nijverheidsonderwijs. Het blijkt, dat de middelen, waaruit die bouw moet worden bekostigd wel dra zuilen zijn uitgeput. In de wet was voorzien in een rijks garantie van f 60 millioen en naar net zich laat aanzien zal dit maximum weldra zijn bereikt. et k°mt de ministers van Onder- TN?;, k- en W. en van Financiën re- hfi voor- het in de wet genoemde oedrag met f 40 millioen te verho- tot geldig ov?rrt.nVf'RtTlle <lroog weer «net Meéft JVCV?P wolkenvelden. - J I de„ Th "f® ind' 'n hel Soor- i i <>ostel»ke 'iia,nVCliter matige j Muannta1U,Tn »-*! 2 op 7JJ7 uur' MUUr' Mor&en» z°n J uur. Maan onder 10.39 u. 2 £)E WAARN. Poolse consul-generaal te Londen, Zygmunt Schrieber, is als zodanig afgetreden. Hij heeft de Britse Regering om asyl als politiek vluchteling verzocht. Schrieber is de vijfde functionaris van de Poolse ambassade te Londen, afgelopen maanden ontslag denengenomen we2ens politieke re- Twee snapshots van het vertrek per „Zuiderkruis" van het detachement Verenigde Naties naar Korea. Boven: Admiraal N. A. Rost van Tonningen, Chef van het Militaire Huls van H. M. de Koningin, spreekt het vertrek kende detachement namens de Ko ningin en Prins Bernhard toe. Hier naast: De inscheping. Bepakt en be laden begeven de manschappen zich aan boord. door een aanval overweldigd werden, thans zult gij met de anderen optre den om opdrachten te vervullen, die de Ver. Naties zullen geven, tenein de te pogen de wereld voor de ram pen van een oorlog te bewaren, door orde en rust te brengen in een gebied, dat ook door een aanvaller geteis terd is. Zorgt, dat gij uw taak met ernst en toewijding uitvoert, bevestigt de goe de naam, die de Nederlandse soldaat heeft, bedenkt steeds, dat daar in den vreemde uw optreden de naam van uw land hoog moet houden. Toont de beste eigenschap, n van ons volk, ar beidzaamheid, kalmte en geloof, ook in de moeilijkste omstandigheden". Na deze afscheidsgroet werd de ka de vrijgegeven en vele familieleden maakten hiervan gebruik om de jon- genss een laatste groet te brengen. r\E VRAAG, waarover vijf hoofd steden in onzekerheid verkeren, nl. of West-Duitsland al dan niet zijn deel in de Europese betalingsunie heeft uitgeput, zal misschien beant woord worden op de thans aan de gang zijnde bijeenkomst van de orga nisatie voor Europese Econ. samen werking. Den Haag en Washington hebben beweerd, dat Duitsland zijn contin gent van 320 millioen dollars voor het eerste jaar van de Europese betalings unie heeft uitgeput, terwijl Bonn, Pa rijs en Londen beweren, dat dit niet het geval is. Britse autoriteiten ontkenden, dat een crisis waarschijnlijk is. Zij wezen er op, dat Duitsland reeds voorstel len deed om zijn positie te verbeteren, Deze voorstellen zouden scherpe con trol e op exportcredieten en op de in voer en uitbreiding van de Duitse uit voer omvatten. Zo nodig zou aan W. Duitsland een hoger contingent kun nen worden toegekend. QP DE VUILNISBELT der gemeen- te in de Ooy is in een jute zak het lijkje gevonden van een pasgebo ren kind. De politie stelt een onder zoek in. Zij zoekt o.m. uit van welke wijk het vuilnis afkomstig is, dat tus sen de jute zak met het stoffelijk overschot lag. TN SEPTEMBER 1942 was ser tussen Nederland, België en Frankrijk 'n goed functionerende „pilotenlijn'' ont staan waaraan in Rotterdam, Luik en in Parijs door illegale werkers uiterst verdienstelijk werk werd verricht. De „Abwehrstelle Niederlande" kreeg er echter lucht van. Bij de nietsvermoedende Belgische organisatie meldde zich een Neder lander, die onder de nam Bob de Goe de zich als illegaal werker voordeed. Deze Bob (wiens eigenlijke naam Schepen moeten met liften omhoog getild ivorden QE BELGISCHE inspecteur-gene raal voor bruggen en wegen, ir. Bonnet, heeft in een lezing te Luik uiteengezet, welke moeilijkheden er overwonnen moeten worden, als men een kanaal Visé-Neuss wil graven. Om te beginnen moet het kanaal I bij Visé over de Maas worden ge voerd, die daar veel lager ligt dan het Albertkanaal. Dit aquaduct zal be schermd moeten worden tegen onge wone was van de Maas. Van Visé tot de Belgische-Duitse grens zouden al leen niet minder dan tien sluizen no dig zijn over een afstand van 25 km. Ir. Bonnet beschouwt de aanleg van sluizen als een onmogelijkheid en hij heeft dan ook plannen uitgewerkt voor de bouw van een soort hefin- stallaties, die de schepen van lager ge legen in hoger gelegen gedeelten van het kanaal moeten tillen. Deze liften werden tot nu toe echter slechts ge bouwd voor schepen van 1000 ton. Van zulke liften zijn er twee of drie no dig. Verderop moet het kanaal over een afstand van zes kilometer 100 meter diep worden uitgegraven, daar de hoogte hier 361 meter bedraagt en het kanaalpeil op 290 meter gehouden moet worden. Met deze laatste hin dernis houdt de studie van ir. Bonnet op. Omdat het tracé hierna op Duits gebied over gaat. Met de werkzaamheden zou een to taal bedrag van 750 millioen francs gemoeid zijn, hetgeen fr. 30 millioen per kilometer is. Belgische oppositie wil: T EDEN van de Belgische oppositie verlieten gisteren de Kamer van Volksvertegenwoordigers toen ver zocht werd over de onderwijsbegro ting 1950 te stemmen. Zij deden dit uit protest tegen een door de Christelijke Volkspartij inge voegde voorziening, volgens welke dezelfde subsidies aan de katholieke scholen ais aan de scholen onder staatstoezicht verleend zullen worden. Voorzitter van Cauwelaert verdaag de de zitting aangezien meer dan de helft der leden afwezig was en er vol gens de Grondwet dan niet gestemd kan worden. Van de 108 katholieke vertegenwoordigers waren slechts 104 aanwezig. Men kwam 3 man tekort. Stelbrink was) kreeg aldra gezelschap van Oncle Jean (alias Hoosemans), en zo begon het „Hannibal-Spiel". In Parijs, in Rotterdam en in Luik sloegen de Duitsers toe en 24 perso nen werden gearresteerd en vonden voor Duitse vuurpeletons de dood. Vele anderen werden eveneens ge arresteerd en verbleven tot het ein de van de oorlog in Duitse concen tratiekampen. Ih het Frans getuigden de echtge noten van de gefusilleerde Belgen om trent de sluwe methoden die „Oncle Jean" had toegepast om zich in hun organisatie te dringen. „Alphons de 13de" was het wacht woord geweest, dat op de pilotenlijn de deuren van de illegale werkers voor de collega's had geopend. De weduwe van de boerenarbeider Smeets had ook haar deur geopend en het resultaat was geweest, dat zij met haar man en twee zoons door de S.D. werd gearresteerd, haar man door de Duitsers gefusilleerd en zij zelve met haar zoons in concentratie kampen was ondergebracht. De Officier achtte geen andere straf dan de doodstraf voor H. op zijn plaats en voegde er aan toe, dat al leen bijwege van gratie deze dood straf in levenslange gevangenisstraf zou kunnen worden veranderd. Belangrijkste van het H. Jaar TIJDENS de audiëntie op 2 Novem ber zal de H. Vader alle in Rome verzamelde bisschoppen (w.o. Mgr. Mutsaerts en Mgr. Hansen) toespre ken. Naar het K.N.P. uit zeer be trouwbare bron verneemt, zal de toe spraak van Z. H. de Paus handelen over de situatie der universele Kerk. Deze toespraak zal, naar men ver wacht de belangrijkste worden van 't gehele Heilig Jaar. ryp DINSDAG 7 Nov. a.s. zal in de openbare vergadering der Twee de Kamer een aanvang worden ge maakt met de beraadslaging over het ontwerp-wet Huisvesting Gerepatri- eerden 1950. Na de behandeling van dit ontwerp zal een aanvang worden gemaakt met de algemene beraadsla gingen over de rijksbegroting. Dit plaatje geeft de lezer een beeld van de gevolgen van de gecompli ceerde auto-botsing, die Woensdagavond In Roosendaal plaats greep. Een volkswagen reed met grote snelheid tegen een personenauto en raakte in brand. De foto toont de uitgebrande volkswagen, waaruit vjjf perso nen werden gered. Alleen de bestuurder, de heer V. uit Goes, werd gewond. BEAMBTEN van de Britse Veiligheidsdienst zijn gisterenochtend in de vroegte overgegaan tot het doen van huiszoeking in de woning te Abingdon (Berkshire, Engeland) van prof. Ponte- corvo, de Britse atoomgeleerde, die in Finland is verdwenen. De huiszoeking duurde een uur. J)EZE HUISZOEKING is blijk baar niet bedoeld om vast te stellen, of men bezwarend materi aal kan vinden. Eerder zal het de bedoeling zijn vast te stellen, wat er VERDWENEN is. De grote vraag die de westerse wereld in deze kwestie bezighoudt is nl wat kan Pontecorvo aan Rusland hebben uitgeleverd en wat wist hij van het atoom-onderzoek af? In be voegde Canadese kringen verklaar de men: Alles, wat er te weten viel, wist Pontecorvo. Chapman Pincher heeft in de Daily Express een poging gedaan om vast te stellen, waarmee Pontecorvo de Sov jets van dienst kan zijn. Hij begint te veronderstellen, dat de atoomprof zich (met al zijn kennis) thans in Russische handen bevindt. Wat zou dit betekenen voor de Russen uitge drukt in tijd en arbeid, die samen geld waard zijn? Hierop bouwt hij de vol gende redenering. Er is geen bewijs, dat de professor geheime documenten of blauwdrukken heeft meegenomen. Maar in de plooien van zijn zorg vuldig geoefend brein draagt hij ge heime inlichtingen met zich, waar voor duizenden geleerden zeven jaren nodig hadden om ze te verzamelen. hetgeen millioenen Canadese dollars en Britse ponden kostte. Hij heeft belangrijke inlichtingen in het hoofd, die de Russen dringend no- PROF. BRUNO PONTECORVO Hij kent de geheimen van dnizend geleerden. dig hebben op twee belangrijke pun ten van de fabricage van atoomwa pens: 1 KENNIS uit de eerste hand hoe men de reusachtige atoom-ovens ontwerpt ei. bouwt om atoombom-ex- plosleven te maken Pontecorvo was een van de geleer den, die in hoofdzaak verantwoorde lijk waren voor het ontwerp van de reuzen-oven te Chalk River in Cana da, waarvan men aanneemt dat hij de modernste van zijn type in de hele wereld is. Deze oven maakt plutonium, het nog machtiger „Mark II"-explosief dat gebruikt werd voor de atoombommen van Nagasaki en Bikini. Al het werk, dat de professor voor dit project tussen 1943 en 1946 uit voerde, is nog hoogst geheim. Niets ervan werd aan de openbaarheid prijs gegeven. De Russen hebben een atoom-ont ploffing georganiseerd. Maar er is geen bewijs, dat zij al hebben uitge vonden, hoe men atoombotnmen in massa kan maken. Integendeel, er is zelfs bewijs dat zij zover nog niet zijn. O PONTECORVO is een van de weinige lieden met een grote ervaring hoe men de ruwe materialen moet behandelen, die gebruikt moeten worden voor het maken van water stofbommen, als deze practlsch bruik baar blijken. HIJ heeft Jarenlange onderzoekingen gedaan met zwaarwater en een vorm van super-zwaarwater, tritium ge naamd Deze zouden in hoofdzaak het belangrijkste explosief vormen van de waterstofbom. pONTECORVO, aldus geeft de Daily Express de theorie van een Britse Inlichtingengroep J weer, werd door Sovjet-agenten gedwongen, naar Rusland te gaan t Men meent, dat hij in Italië benaderd werd door individuen, die hem dreigden, dat zij hem aan de Britse politie zouden aan geven als atoomspion, tenzij hij in Rusland wilde komen werken. Men ziet in deze mogelijkheid gelijkenis met het geval-Fuchs. Toen die immers weigerde, ver der voor de Russen te werken, hebben deze de eerste aanwijzin gen aan de politie verstrekt. Ver der bleek, dat Pontecorvo vast van plan was, zijn hoogleraar schap te Liverpool te aanvaar den. Voorwerpen voor hem van grote waarde liet hij thuis ach ter. Tenslotte kwamen er be richten uit Italië, die meldden, dat zich inderdaad twee vreem delingen bij Pontecorvo hebben vervoegd, toen die door Noord- Italië reisde. HARDE FEITEN WELKE SOORT vragen zouden de Russen nu stellen, wanneer een geleerde van Pontecorvo's formaat be reid bleek, zijn volle wetenschap ter beschikking te stellen? Zij zijn niet zozeer geïnteresseerd in abstracte wis kundige problemen als in de eenvou dige harde technische feiten. Bijvoorbeeld: „WAT VOND U als het beste mate riaal voor de vervaardiging van de sluitringen in de pompen voor het zui gen van de sterk invretende uranium- dampen?" (vervolg op pag. 2) |_|ET HEEFT gespannen in de Tweede Kamer en nog is het gevaar, van een complete Kabinets crisis niet geheel geweken. De K.V. P.-fractie heeft zich door Minister Lieftinck niet laten intimideren en hout hardnekkig vast aan haar verlangen, om de middengroepen (de inkomens van 6000 tot 20.000 gulden) een flinke belastingver lichting te bezorgen. Waarom komt de K.V.P.-fractie vooral voor deze groepen op? Omdat ze vast over tuigd is, dat deze mensen oneven redig zwaar worden belast, waar door een onredelijke en op de duur ook oneconomisch werkende nivel lering van inkomen in de hand gewerkt wordt. Het was totnutoe zo, dat een zelfstandige met 12000 gulden in komen en vijf schoolgaande kinde ren evenveel overhield om van te leven als een ambtenaar met 4400 gulden inkomen en ook vijf school gaande kinderen. Nu is de Minister zo'n zelfstandige al wel wat tege moet gekomen door de onderne mingsbelasting af te schaffen en planpen uit te werken voor ver laging van schoolgelden. Maar deze verlichtingen zijn nog onvoldoende, om deze mensen een redelijk be staan volgens staat en stand over te laten. JTen goedkope redenering is: deze mensen hoeven toch niet meer te eten en te drinken dan de arbei der. Waarom moeten ze dan meer overhouden? Men heeft er dan geen besef van, hoe belangrijk het is voor een na tionale samenleving, dat er ook groepen bestaan, niet, die in weel de baden, maar die wel de voe dingsbodem moeten kunnen blijven voor het intellectuele en culturele leven der natie. En daarvoor is nodig, dat aan deze groepen niet de mogelijkheid wordt ontnomen, zelf te voldoen aan behoeften, die boven het materiele uitgaan en aan hun kinderen een opvoeding te geven, waardoor die in de toekomst ook tot deze middenklasse kunnen gaan behoren. Men moest eens we ten in wat voor zware zorgen zo genaamd „deftige mensen" tegen woordig vaak zitten. Zware verant woordelijkheden, die voor het wel varen van stad, streek of land van groot belang zijn, worden maar matig beloond, terwijl de fiscus er de room dan nog helemaal af schept. We geloven dan ook, dat de K.V. P. - fractie uiterst verdienstelijk werk doet door hier het been stijf te houden. Het gaat niet alleen om het recht voor deze mensen. Het gaat ook om het gehele volkswelva ren. J^Juidelijk heeft de K.V.P.-fractie ook gesteld: we willen open oog hebben voor de moeilijkheden van de Schatkist. De 40 millioen, die het amendement kost, moeten el ders gevonden worden. In dezen werd ook reeds een suggestie ge daan en wel ten aanzien van de Omzetbelasting. Als straks België, Nederland en Luxemburg de Om zetbelasting gelijk gaan maken, dan zal die 5 pet. bedragen, geheven aan de bron. Daaronder zullen dan naast de goederen ook de diensten vallen, die nu bij ons geheel vrij zijn. Het betreft hier o.a. het ver voer en de bouwnijverheid. De heer Lucas zei nu: U stelt thans voor 3 procent voor de de taillist, 4 procent voor de fabrikant en helemaal niets voor de diensten. Waarom zouden we die 4 procent voor de diensten ook maar niet vast invoeren? De Minister had vele bezwaren. Op zich gerechtvaardigde bezwa ren. Maar het is duidelijk, dat ze ook voor hem niet overwegend mo gen zijn, nademaal hij zelf met het voornemen rondloopt de diensten straks met 5 procent te gaan belas ten in het kader van de Benelux- politiek. De anti-revolutionairen en V.V. D.-ers namen het gemakkelijke standpunt in: Wel het amendement- Lucas, maar niet de compensatie. Bezuinig maar liever, zeggen ze. Wat eenvoudig gezegd, maar niet eenvoudig gedaan is. Hoe het zij, thans wordt het zwa re gevecht achter gesloten deuren gestreden. Donderdag 2 November schuiven de deuren pas weer open. En dan zullen we zien, of het red dende compromis gevonden is. P)E VERTEGENWOORDIGER van de Republiek der Zuid-Molukken in Nederland, dr. J. P. Nikijuluw, heeft in kort geding een proces aan hangig gemaakt tegen de Kon. Paket- vaart Maatschappij. De Republiek had de K. P. M doen dagvaarden in verband met het ver voer van troepen der Republiek In donesië naar Ambon. In de dagvaar ding werd de eis gesteld dat de K.P. M. zal worden veroordeeld tot staking van haar medewerking bij het troe pen- en materiaalvervoer. aangezien dit door de eisende partij wordt be schouwd als een schending van een artikel der Ronde Tafel Conferentie. De aanval op de Republiek der Z.- Molukken wordt door de eiseres als een onrechtmatige daad beschouwd en de medewerking der K.P.M. daar aan als medeplichtigheid. Zou eiseres in het gelijk worden gesteld, dan zou het vervoer van troe pen de K.P.M. op een dwangsom van f 250.000 per dag komen te staan.

de Stem | 1950 | | pagina 1