Schel de-Rijnkwestie zit nog vast Atoomprof in Rusland GRUWELENinKOREA „Hoestmiddel" doodde kinderen De socialist aan 't woord Ier Jonge Iers TEKORT van 257 millioen Als Rusland aanvalt... (ligheidsraad aarzelt iDWENEN OOMPROF iccoord over Terneuzen en Ternaaien Sijtje deed goede zaken Molotov tussen de satellieten DRAMA OP ZEE f bon niet op de agenda? DAGBLAD VOOR ZEELAND Onderhandelingen verhuizen van de commissie weer naar diploma tiek terrein Britse minister geeft halve antwoorden Droog herfstiveer A^erhoging loon grenzen Tegen-de-wind- in-kanaal KOREA-detachement kreeg Uno-vlag Noordelijken blijven hun gevangenen vermoorden Prins Bernhard aan de Rivièra Praag en Boedapest Sovjet-bolwerken Noodlottige vergissing in geneesmiddelen-fabriek Waarschuwingen aan de uitgang van bioscopen Een wel zeer rampzalige vergissing in een fabriek van geneesmiddelen in Frans-Vlaanderen kostte twee jon ge kinderen het leven. Een jongetje van acht maanden en een meisje van zeven maanden stierven onder vreselijke krampen, toen ze een „hoestmiddeltje" kregen toegediend. Het bleek, dat de verpakkings-afdeling aan de fabriek per ongeluk etiketten van het hoestmiddel had gebruikt voor een medicijn voor paarden, dat het snelwerkend vergif strychine bevatte. Haagse Brieven treld. De kwestie is het bewaren tussen deze uiter- aag komt aan naar voren (stand is. Bij velen man- pe jonge arbeider heeft le- van huis uit, de jonge niet. lenstand moet weer de rug- In kerk en maatschappij nartoe behoren de jongeren fncreet ideaal de wereld in |t ideaal houdt o.m. in, dat nt uit zijn isolement, dus zichzelf maar ook aande- fg wi Imaken in God. op deze vergadering een P.n de orde van het dioce. tur het Zeeuwsch Vlaamse |n het bisdom het recht te één afgevaardigde aan [te hebben. Dit werd voor- 1 verband met het moeilijke en het hoofdbestuur en de [delingen. Het voorstel werd Tgevaardigden geaccepteerd. |E middenstandskapel ng Dongen wilde gaarne, I diocesane K.J.M.V. het ha- dragen aan de midden- tl, tile in Breda gebouwd [n bij de nieuwe kerk aan llkwartier. Dit was koren op Ivan de heer Jan Mol, dioce- l'teur van de Hanze, die dit liiet alleen toejuichte, maar aangaf om deze actie or Vos (moderator van door middel van de jonge ders tot een klinkend suc- en. leling is n.l., dat de jonge pders in de komende maan- Jlragen zullen ophalen bij de Idsleden in de verschillende |De vergadering was daar ac coord, al stemde Fi> pr voorbehoud toe lp ver. de eigen-kerk-ln-herop- [r van Dongen heeft in zijn koers van het nieuwe ver- fr aangegeven. Speciaal de ring zal in het teken der Ing staan. Er zal nu een jisstaf gevormd worden, b. drs. L. van Egeraat zit- [bben. Deze hield in de na- inleiding met als titel lom", waarin hij acute mid- Iroblemen besprak, liocesaan bestuur werd ver- |r Pascal van de Vorst uit gekozen. VESTIE-AMBON zal, naar' in diplomatieke kringen lorlopig wel niet op de agen- I Veiligheidsraad komen. On- [den van de raad bespeurt linig enthousiasme voor dit lliende afgevaardigden menen let hier om een intern-Indo- liwestie gaat en anderen, die [e wel degelijk als een inter- I aangelegenheid zien, geven ^rkeur aan een discussie te om verschillende Aziati- fn niet tegen zich in het har gen. En weer anderen vre- ien door deze aangelegen- aieuw veto van Sovjet-Rus- jitlokken. aesische delegatie toont zich helemaal niet geïnteres- Jle Nederlandse delegatie zou |et geheel niet als partij in beschouwen. „SLECHT VOORBEELD". tLS heeft het Nat. Jongene- Ind een telegram aan H. M. [in gezonden, waarin het zijn lid uit over „herstel en be- de zedelijke normen bij het volk". De voorbeelden, (telegram, die de jeugd in de Ten van ouderen krijgt, o.a. In de steek laten van Ambon, (t opzicht weinig bemoedi- inland zijn spoor ijster geraakt 1SSOR Pontecorvo, ge- •aliseerd Britse atoom- fige van de laboratoria te (Eng.) heeft, toen hij island uitweek, de route en en Finland genomen te Rome opsteeg, wilde volle actentas, deel van age, niet uit handen ge- rdwijnen van de atoomdes- heeft in officiële kringen de verwarring gewekt. Na de richten, die in de Italiaanse chenen, werden Zaterdag nen de wereld in gezonden. dat de professor met zijn n drie kinderen met een liegtuig uit Rome naar Zwe- n vertrokken. De professor retourbiljet en de anderen izen. Dit uitstapje leek heel g. omdat mevr. Pontecorvo dse was en. naar Reuter Za- 'g seinde, zou de professor in :en professoraat te Liverpool ;n. DOOR NAAR MOSKOU 3AGAVOND echter meldde lelegram, dat de professor én dag in Kopenhagen '<„d en toen. zondrr op zön Hoor- Zweden contari me> de gatie te hebben gehad, door- s naar Helsinki, de Finse I. itste bericht kwam Zaterdag- Helsinki: het Finse depar- Jan Binnenlandse Zaken ver dat niemand onder de naam vo over land, zee of door do Finland is vertrokken. ..Het el mogelijk, dat de geleerde onder een valse naam ver ft." dotte nog een pikante bizon- Pontecorvo is volgens de Ita- lolitie een neef van hel be- der Italiaanse commuoisti- tü, de oud-minister Emih° ZESDE JAARGANG No. 1826 Uitgave: NV. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J- Aernoudts, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J- M Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, L. J. v. t Westende. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne mentsprijs bij vooruitbet. f 3.90 per kwartaal, per post f 4.75, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) f 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 24 OCTOBER 1950 Aavertentieprijs voor de gehele oplage f 0.2# per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.60 per m/m)Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen t 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra, incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" word® verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd Bureau voor ae Zeeuwse Eilanden GOES, Westsingel 98, Telefoon Poort 7, Telefoon no. 102. (B ij bureau no. 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen HULST, Dubbele OOSTBURG. Nieuwstraat 22, Telefoon no. 35). VRIJDAG 13 OCTOBER vergaderde de Nederlands-Belgische waterwegencommissie, om te trachten een eindprotocol op je stellen omtrent haar werkzaamheden. Er zijn echter geen be sluiten bekend gemaakt en het Belgische Kamerlid Delwaïde schrijft in het Handelsblad van Antwerpen: De leden van de commissie hullen zich in een zo voorzichtig als volstrekt stil zwijgen, wat er ongetwijfeld op wijst, dat zij geen buitengewoon verheugende dingen hebben mede te delen. DE BEGROTING 1951 JVAINISTER LIEFTINCK heeft voor de Tweede Kamer de hoeken open gelegd om aan te duiden, hoe hij is gekomen tot de schatting van een te kort van 257 millioen gulden op de begroting voor 1951. Het begrotingstekort volgens de millioenennota (gewone dienst, buiten gewone dienst 1 en Landbouw-Egali- eatiefonds) kwam op 117 millioen. Ontwerp huurwet en verschillende wetsontwerpen betreffende onderwijs, kinderbijslag kleine zelfstandigen, ga rantie KNIL-leden, autovervoer goe deren, overheids-aansprakelijkheid handelingen in bezettingstijd, Kinder- toelagewet voor gepensionneerden, toeslag op pensioenen, 45 millioen. 5 Pets- salarisverhoging en sociale lasten 55 millioen. Verdere hieruit voortvloeiende ge volgen 35 millioen. Prijsstijging materialen en goederen 9» millioen. Verhoogde militaire inspanning 150 millioen. Samen dus 492 millioen. Daartegenover staan weer hogere opbrengsten van belastingen en rech ten ter geraamde grootte van 235 mil lioen, zodat dan nog een geraamd te kort van 257 millioen voor 1951 over blijft. [NE Gazet van Antwerpen meent intussen iets meer te weten om trent de stand van zaken. Twee van de drie kwesties zouden practisch op gelost zijn: Van Nederlandse zijde werd geen bezwaar gemaakt tegen de verbreding van de sluis en het kanaal van Ter- neuzen. Men maakte de zaak over aan een technisch comité, dat tot een over eenkomst kwam betreffende de nieu we afmetingen van kanaal en sluis. De kosten en wederzijdse bijdragen werden nog niet definitief berekend. Voor Ternaaien schoot het even goed op. Men kwam overeen, dat België de stop van Ternaaien zal uitlichten, door een nieuw kanaal aan te leggen, dat Luik met het Julianakanaal ver bindt, via de Maas, even stroomop waarts van Maastricht. V/OOR HET Schelde-Rijnvraagstuk heeft de commissie echter geen de finitieve oplossing kunnen vinden. Het Antwerpse blad geeft de loop der onderhandelingen dienaangaande als volgt weer: Minister Stikker verklaarde op 12 Januari 1950 aan een vertegenwoor diger van de Belgische regering, dat de Schelde-Rijn-kwestie opgelost moest worden. Minister Stikker meen- FRANKRIJK stelt voor, een „Euro pese minister v;|i Defensie" te benoe men. West-Duitse regimenten zouden echter op Duits grondgebied dienen te blijven. PROF. GIELEN en Pater Nico Per- quin S. J„ zullen als sprekers optre den op een Landelijk R. K. Onderwijs- congres, 20 November a.s. te Utrecht. 600 VARKENS zouden zijn omgeko men in een grote brand, welke een varkensmesterij te Bedum (Fr.) ver woestte. VIJF GEWONDEN vielen, toen in een melkfabriek te Nunspeet op de Velu- we een steriliseerketel ontplofte. VEE, landbouwproducten, grondstof fen en uitrusting zullen wij aan Is raël leveren en Israël zal aan Neder land citrusvruchten, confectie en ge breide goederen leveren op grond van een nieuw handelsaecoord. 200 UREN werkte Jaap Hoogland uit Volendam aan een prachtig miniatuur bottertje van 80 cm., dat tegelijk met een Volendammer-costuum aan Z. H. de Paus werd aangeboden. DB f 25,000 in de 11de Staatsloterij derde klasse eerste lijst viel op no. 13835. DE REPUBLIEK Zuid-Molukken, heeft als haar vertegenwoordiger in Nederland benoemd de heer E. A. Kajjadoe. OM EEN PIJP aan te steken, had iemand van het postkantoor Tempel hof (Berlijn) een electrisch kooktoe- stel aangezet. Hij vergat het uit te doen. Gevolg: twee uitgebrande bo yenverdiepingen en 2000 verwoeste te lefoontoestellen. MAAR TWEE atoombommen beston- tt Ut61- aan két eind van Wereldoorlog u. Memoires van wijlen minister Stim- son (Amer.) zeggen, dat de twee atoombommen die op Japan vielen de enige waren, die Amerika had. ALLE BEELDJES van O. L. Vrouw t ®traten van Antwerpen zullen r u* v' ^Doff|naverklaring) ver licht zijn, evenals de toren van de ka thedraal en het gemeentehuis. POSITIES TROEPENSCHEPEN: Ama- 99 °r? t °cbbij Guardafui, Asturia Get o ^an £olombo- Blitar pass. 21 $H»nP"lm> Castei Bianco 22 Oct. te Aden, Groote Beer pass. 22 Oct. Mal- tal Kota Inten vertr. 21 Oct. van Dja karta, Otranto 22 Oct. bij Massawah, ?iU.go!T^ ct blj Malta, Tabinta verti'. 22 Oct. van Biak, Volendam 22 Oct. te Suez. Willem Ruys vertrok 22 Oct. van Suez. de, dat het voor Nederland echter on verdedigbaar zou zijn een nieuwe wa terweg aan te leggen, tenzij deze in spanning zou gebeuren in het kader van een economische unie. Duidelijker gezegd, meende minis ter Stikker dus, dat het Schelde-Rijn vraagstuk slechts samen met Benelux te regelen was. Voortgaande op deze verklaring be sloot de Belgische afvaardiging de re gering voor te stellen, dat de reali satie van een Schelde-Rijn-verbinding aan Benelux moet gekoppeld worden ais laatste kant op redding. De commissie had ook gehoopt het netelige vraagstuk in Beneluxgeest te kunnen behandelen. De Belgische afvaardiging moest echter vaststellen, zo formuleert het Antwerpse blad dat Nederland geen goede wil be toont. Dit zou o.m. blijken uit het feit dat twee Nederlandse afgevaardigden de vraag hebben gesteld of een Schel de-Rijn-verbinding wel economisch te rechtvaardigen is Bovendien werpen ze op, dat een kanaal van Antwerpen naar Moerdijk, zoals België liefst heeft, zeer veel kosten zal en de scheepvaart minder voordelig zou zijn dan een vrije vaart door een brede rivier. De scheepvaart zeggen ze, is thans gemotoriseerd en motorboten kunnen in een kanaal nooit volle rendement geven. Alhoewel de Nederlandse afgevaar digden het niet formeel zeggen, blijkt hieruit wel aldus de Antwerpse zienswijze dat Nederland hoogstens de oude vaart langs de Westerschelde naar de Oosterschelde terug zou her stellen, Van een nieuw kanaal door Noordbrabant naar Moerdijk, zou vol gens Nederland geen sprake kunnen zijn. WAT DOEN DE REGERINGEN? YV7ANNEER de commissie weldra haar werkzaamheden zal beëin digen, zal aan de regeringen verslag uitgebracht worden. Dan is het aan de Belgische en Nederlandse regerin gen om via diplomatieke weg een ein- pONTECORVO, de verdwenen Britse .atoomgeleerde is met vrouw en drie kinderen Finland illegaal binnen gekomen. De immigratie-ambtenaren hadden hem zijn paspoort afgenomen en, nadat hij korte tijd was vastgehou den, mocht zijn gezin zich in de hoofd stad Helsinki bewegen, Een speciale commissie doet thans onderzoek naar Pontecorvo's doen en laten in Fin land. De veronderstelling wordt ge uit, dat het gezin Pontecorvo Finland heeft verlaten in een der verzegelde treinwagens die de Sovjets naar hun militaire basis te Porkkala mogen laten rijden. WAT WEET HIJ JCEN GELEERDE uit Chicago zeide, dat Pontecorvo zich speciaal had toegelegd op het zoeken naar metho den voor het toepassen van atoom energie voor vredelievende doelein den. Gisteren kwam de zaak-Pontecorvo in het Britse Lagerhuis, waar de mi nister van Bevoorrading Strauss en kele vragen beantwoordde. De verdwenen professor zou de laat ste jaren „slechts in zeer beperkte mate" contact gehad hebben met het geheime werk. De eerste vaagheid in de antwoor den was: het is niet te zeggen of Pon tecorvo in de tijd dat hij te Harwell (Eng.) of in Canada werkte, in staat was geweest, gegevens ta verzame- Reders ook aansprakelijk bij schade aan Water staats-werken MIET ALLEEN de schippers, maar ook de reders horen aansprake lijk te zijn voor de betaling van kos ten wegens schade, door hun schuld, nalatigheid of onvoorzichtigheid of door die van opvarenden toegebracht aan 't rijks waterstaatswerken, aldus vermeldt de Memorie van Toelich ting bij een wetsontwerp ter wijzi ging van de Waterstaats wet ingediend bij de Tweede Kamer. IN ENGELAND 1 UUR VROEGER DAN HIER A/1 AANDAGNACHT zijn in Engeland de klokken één uur teruggezet, Engeland heeft nu weer wintertijd, die gelijk is aan Greenwichtijd. Het is thans in Engeland één uur vroeger dan in Nederland. S Weersverwachting, geldig tot i hedenavond: Aanvankelijk hier en daar ne- J vei of mist, overigens minder be- wolking dan Maandag. Droog weer met een overwegend zwak- ke Oostelijke wind en weinig verandering in temperatuur. Vandaag: Zon onder 17.28 uur. Maan op 16.49 uur. Morgen: Zon op 7.21 nur. Maan onder 6.56 1 uur. Ziekte- en Invaliditeitswet gij DE voorgestelde verhoging van de loongrenzen voor de Invalidi teitswet en de ziektewet van f 4500 tot f 4680 derhalve met f 180 is rekening gehouden met de omstan digheid, dat de jongste loonsverhoging van 5 pet. aanvankelijk was gebon den aan een maximum van f 180. Nu bedoelde beperking inmiddels is ko men te vervallen, dienen ook eerder genoemde loongrenzen met ten voile 5 pet. te worden verhoogd en derhal ve nader te worden vastgesteld op f 4725. Aldus de minister van Sociale Zaken in zijn nota van wijzigingen op de Ziekte- en Invaliditeitswet, len, die van waarde voor een vijand konden zijn. Tweede vaagheid, op een vraag of een onderzoek was ingesteld naar de documenten, die de professor eventu eel had meegenomen antwoordde de minister ontkennend. De Minister gaf toe, dat de methoden van onderzoek naar de betrouwbaarheid „mogelijk niet geheel voldoende waren, tenzij men verder zou gaan dan het Parle ment zou toestaan" J VJU DE onderhandelingen over J 4 de verbinding Antwerpen Rijn schijnen te zijn vastgelopen, J besloten de liberale Kamerleden 4 van Antwerpen, de heren Joris 4 en Koninckx, een initiatief-ont- werp in te dienen, hetwelk de J 4 regering uitnodigt de nodige 4 4 credieten beschikbaar te stellen J voor het graven van het kanaal Luik-Neuss (het z.g. Tegen-de- t 4 wind-in-kanaal). t beslissing te treffen. Voor Terneuzen en Ternaaien zal dat wel gaan, doch voor de Schelde-Rijn-verbinding is te vrezen, dat de officiële onderhande lingen even moeilijk zullen zijn als die in de commissie. Van Belgische zijde zouden sommi ge ministers, bij wijze van toenade ring, eventueel bereid zijn voor te stellen, dat België een deel der con structiekosten op zich zou nemen, als Nederland het graven van een Ant- werpen-Moerdijkkanaal zou toestaan. Indien van wege de Nederlandse re gering ook blijken van toenadering gegeven worden, zouden dezelfde mi nisters ook bereid zijn voor te stellen dat de Schelde-Rijn-verbinding niet absoluut de verwezenlijking van Be nelux zou gebonden worden. Te Brus sel weet men, dat Nederland in staat is helemaal niets te doen, als het mes te veel op de keel gezet wordt. Bovenstaande suggesties gaan uit van sommige ministers, doch werden door de regering nog niet aangeno men. Bij vijfde verjaardag van de Ver. Naties TN DE RIDDERZAAL heeft Minister- President Drees gisteren een rede uitgesproken ter herdenking van het feit, dat de organisatie der Verenigde Volkeren vijf jaren bestond door het van kracht worden van het befaamde Handvest. Een deputatie van het Nederlandse troepenconungent, dat op het punt staat naar Korea te vertrekken, ont ving te dezer gelegenheid een vlag van de Verenigde Naties. Ook de Staatssecretaris van Buiten landse Zaken, mr.Blom, voerde het woord. Het is 25 jaar geleden, dat Sijtje Boes Marken begon te exploiteren als vreemdelingen-attractie. Dat ze 't best rooide blijkt wel uit het feit, dat ze haar pronkbed en haar hele hebben en houden meer voor geld dan voor goede woorden liet zien, een souvenirwinkeltje verrees met échte En gelse opschriften. De Sovjet-Russische premier Molotov heeft in Praag een conferentie bij gewoond van de ministers van Buitenlandse Zaken der „volksdemocra- tiën" en Oost-Duitsland. Het belangrijkste agendapunt was „het besluit der Westerse Grote Drie te New-York genomen, om West-Duitsiand te herbewapenen". Molotov zit in het midden; de Russische ambassadeur te Praag M. A. Silin links, de politieke adviseur der Russische strijdkrachten in Duitsland, V. S. Semyonov rechts. KTOORD-KOREAANSE bewakers zouden meer dan 200 Amerikaan se krijgsgevangenen hebben doodge schoten, die zich in een trein bevon den, welke op weg was naar de Mand- sjoerijse grens, zo berichtten 22 over levenden, die in Pjongjang zijn gear riveerd. Zij verklaarden, dat de krijgsgevan genen, ten getale van 230 tot 240, van de trein werden gehaald toen deze in een tunnel 16 km. ten Noorden van Soektsjon verborgen gehouden werd voor vliegtuigen der geallieerden. In groepjes van 30 tot 40 man wer den de gevangenen naar een nabijge legen terrein gevoerd, waar een van de bewakers met een mitrailleur op hen schoot en een andere bewaker met een geweer schoot op hen, die Zou Europa in 7 dagen veroverd zijn, zegt gen. Guderian ENE SOVJET-UNIE kan, in geval van oorlog, 500 divisies in het veld brengen", verklaarde gen. Gu derian, Hitler's bekwaamste deskun dige op 't gebied van de oorlogsvoe ring met gevechtswagens, in een pers- gesprek. „Alléén in Oost-Duitsland", vervolg de Guderian, „hebben de Russen 35 divisies voor actie gereed. Hiervan zijn zestien pantserdivisies, zes ande re zijn samengesteld uit verplaatsbare eenheden luchtdoelartillerie en de rest bestaat uit gedeeltelijk gemoto riseerde infanterie- en genie-divisies". De Russen zouden Europa in zeven dagen kunnen veroveren. Ik heb Frankrijk in tien dagen ver overd en ik had te maken met de Maginot-linie, aldus Guderian. Gen. Guderian gaf verder als zijn mening te kennen, dat de Sovjet-Unie mogelijk binnen een jaar tot de aan val zou overgaan en dat West-Europa over tenminste 35 pantser-divisies en een luchtmacht die de grondstrijd krachten volledig zou kunnen steu nen, moet beschikken, om aan de Rus sische aanval weerstand te kunnen bieden. Volgens de voormalige Duitse pant- sergeneraal ishet Zwitserse leger „kwalitatief het beste Europese leger te velde van thans". probeerden te vluchten, aldus ver- klaarcfen de overlevenden. De overlevenden, van wie er enkele gewond waren, wisten te ontkomen door zich dood te houden. Bij het val len van de avond vluchtten zij. Zondag zijn 75 met kogels doorzeef de lijken gevonden. Volgens een lid van de Amer. ge heime dienst hebben de terugtrekken de Noord-Koreanen bij Jonghoeng 500 Zuid-Koreanen doodgeschoten en doodgestoken en vervolgens de lijken in benzine gedrenkt en verbrand. DE OORLOG D)E ZUID-KOREAANSE troepen blij ven door het Noord-Koreaanse ge bergte, waar thans de eerste sneeuw is gevallen, naar de Mandsjoerijse grens oprukken, die zij tot op onge veer 70 km. zijn genaderd. Acher hen opereren communistische guerillastrij- ders. die in de afgelopen week stout moediger in hun optreden zijn gewor den. In verschillende delen van Korea hebben zij aanvallen uitgevoerd. Amerikaanse autoriteiten hebben verklaard, dat het mogelijk is, dat de ze guerilla-aanvallen de strijdkrach ten der Ver. Naties nog enige tijd zullen beletten hun operaties in Ko rea te beëindigen. De guerilleros zijn erin geslaagd het juist boven de 38ste breedtegraad ge legen Jangjang te veroveren. Een an dere eenheid guerilla-strijders van on geveer 2000 man, bereikte 50 km. ten Zuiden van Wonsan, de Koreaanse Oostkust. 7- K- H. PRINS BERNHARD, die op medisch advies na zijn operatie nog enige dagen rust moet houden, heeft zich met zijn behandelende ge neesheer, prof. Nieboer, naar het Mid dellandse Zeegebied begeven. De Prins zal morgen weer in ons land terugkeren. T~JE WEENSE correspondent van de Daily Telegraph meldt, dat vol gens in Wenen binnengekomen be richten, honderden anti-communisten in Praag en Budapest uit hun wonin gen worden gezet en verbannen naar het platteland. Deze maatregelen zouden een on derdeel vormen van een campagne van de Hongaarse en Tsjecho-Slo- waakse regeringen om haar hoofdste den in „communistische bolwerken" te veranderen. TN HET gezin Dequenne, wonende te Koudekerke-dorp in Frans Vlaan deren, had men bij de apotheker een flesje „Peeto Végy" gekocht, een stroopje, dat tot nogtoe een zeer goe de naam had en dat men wilde toe dienen aan de kleine Maurice, die het zonder tegenstribbelen van een kof fielepel likte. Ook bij de familie de Meulenaere in St. Winoksbergen. waar de apotheek gevestigd is, kocht men het stroopje voor de kleine Frangoise, die zo hoestte. De kleine nam het middeltje echter niet zonder moeite in. De moeders begrepen er niets van, toen de kleinen begonnen te braken. Radeloos werden zij, toen de babies van pijn begon nen te schreeuwen. De moeders namen de kleintjes op de arm om te trachten, ze sussend tot bedaren te brengen. De kleinen werden stil, doch de gezichtjes namen een purpere kleur aan en al spoedig verslapten de spie ren. De kleinen waren dood. BIJ DE APOTHEKER. W/AT ZICH daarna afspeelde bij apotheker Verghype, die de fles jes had verkocht en in de stad ver haalt ons de Nieuwe Gids als volgt: De heer Verghype, die in zijn apo theek te Winoksbergen reeds tien jaar dit onschuldig hoestmiddeltje verkoopt, kon het schokkende ver haal van de vader De Meulenaere haast niet geloven, toen deze doods bleek met de nog vrijwel volle fles kwam binnen gerend. Een likje ne mend, veranderde echter zijn gezicht. De siroop smaakte inderdaad vreemd. Terwijl hij met de opgewonden va der bezig was, kwam eveneens mevr. Dequenne aangelopen. Snikkend bracht deze het verschrikkelijke ge beuren in haar huis aan het licht. In panische schrik belde de apotheker om de gendarmerie. De politiebeamb ten, aan wie de inmiddels bij de doods bedjes ontboden geneesheer de vrese lijke toedracht bevestigde, begrepen dat er terstond maatregelen getroffen moesten worden om erger te voorko men. Er restten de apotheker nog honderdveertig flessen van de laatste leverantie, welke op 28 Juli jl. was gedaan. In die tussentijd waren ech ter ook flessen van het goedje ver kocht, en doordat het gebruik hier van geen kwade gevolgen had gehad, bevatte duidelijk de gehele partij niet de moordende substantie. Desniette min was ingrijpen geboden. ALARM. £JOOR het late uur namen de gen darmen hun toevlucht tot de tele foon, en alarmeerden alle apothekers uit de wijde omgeving om tot nader order de verkoop van alle producten uit de pharmaceutisehe fabriek te Arques (bij St. Omer) te staken. In St. Winoksbergen was het niet doenlijk meer huis voor huis af te gaan. De beambten stelden zieb toen bjj de uitgang van de cinemazaal op, en hielden de menigte 11a afloop van de avondvoorstelling tegen, om haar met het geval bekend te maken. De mensen werden verzocht de waar schuwing voort te zeggen, en zo was het oude stadje rond middernacht ge heel op de hoogte. Wie toevallig het hoestmiddeltje van die naam in de kast had staan, zal wel even gebeefd hebben bij de onzalige gedachte, dat het ook de dood had kunnen bevat ten. Tot zes uur 's morgens het wet telijk uur voor huiszoeking in Frank rijk diende het parket van Duin kerken in Arques te wachten voor zij in de pharmaceutisehe fabriek de za ken kon nagaan. De fabriek bleek van het bewuste hoestmiddel in de loop der jaren reeds een half millioen flessen te hebben vervaardigd. Zij bracht dit onder ver schillende namen in de handel. Ook op naam en adres van apothekers, in dien deze het middel voor reclame doeleinden als een eigen product wil den doen doorgaan. Hetgeen het geval was met de „Pecto Végy", die in de zaak te St. Winoksbergen werd ver kocht. De fabriek geniet een goede repu tatie en het onderzoek, waaraan phar maceutisehe experts deelnamen wees uit, dat alle wettelijke voorschriften in de installatie strikt worden nage leefd. De enige aanmerking kan ge maakt worden op de verpakkingsaf deling. De fabriek vervaardigt zowel veeartsenijkundige, als menselijke ge neesmiddelen. De productie van beide wordt streng gescheiden gehouden, doch de afwerking: het plakken der etiketten, het inpakken, en klaar ma ken voor verzending, gebeurt in één zaal. zij het aan aparte banken. Hoeveel er van de verkeerd ge- etiketteerde flesjes in omloop zijn, is niet bekend, en daarom is thans ook voor geheel Frankrijk de verkoop van de pharmaceutisehe producten van de f? -k te Arques voorlopig verboden QP het ogenblik, dat ik deze brief schijf, zijn de belasting debatten in de. Tweede Kamer ge schorst. Minister Lieftinck moest zijn betoog afbreken: de auto stond voor om hem naar Luxemburg te brengen voor de Benelux-confe- rentie. Na zijn terugkeer (reeds daag) gaat de behandeling in de Kamer door en heeft met name ook de minister nog heel wat kruit te verschieten. Afgezien van een algemeen ge stelde waardering der Kamer voor een verlaging der inkomsten- en loonbelasting, bleek er reden voor veel critiek. Critiek met betrekking tot de voorstellen dezer belastingen, met het oog op de positie der minst draagkrachtigen met gezinnen, voor wie er geen belastingverlaging kan zijn ter compensatie van de ko mende huurverhoging, critiek met het oog op de moeilijke positie der middengroepen. Critiek zelfs en wel van meneer Hofstra (P.v.d.A.) op de belastingdruk op de hogere inkomens, die hij nóg zwaarder wenste. Critiek tenslotte ook op de andere belastingontwerpen die in behandeling zijn, Verschillende amendementen werden reeds aan gekondigd. De volgende week zal ik, naar ik hoop. gelegenheid heb ben op de „gehele" behandeling nader in te gaan. JyJU reeds is gebleken, dat Prof. Lieftinck het been stijf wil houden. „Reken op een tekort voor 1951 van 250 millioen gulden" was zjjn bezwerend woord. Een be spreking van de moeilijkheden der minst draagkrachtigen met grotere gezinnen wil hij uitstellen tot de algemene beschouwingen over de begroting 1951. Van de kant van minister In 't Veld (de man der volkshuisvesting) kwam deze zaak bij minister Lieftinck, die haar op zijn beurt nu doorgeeft aan zijn ambtgenoot van Sociale Zaken, minister Joekes, want hij, Lieftinck, ziet geen kans het probleem met fis cale maatregelen op te lossen. Op deze wijze heeft de positie dezer grote gezinnen „de voortdu rende ernstige aandacht der re gering."! Houdt de minister van Financiën het been echter stijf, de ernstige critiek door de Kamer geleverd en de amendementen bij verschillende ontwerpen aangekondigd, zij zullen toch zeker gevolgd worden door een poging van de Kamer om ook „resultaten" te bereiken. £Je minister van Financiën heeft enthousiast gesproken. Ziet. zo zei hij, hoe het Nederlandse volk beter gekleed gaat en beter gevoed wordt dan vóór de oorlog. Zie. hoe de wederopbouw vordert, hoe de industrialisatie gelijke tred houdt met het arbeidsaanbod, hoe voor vergoeding der oorlogsschade vele honderden millioenen worden uit gegeven, hoe tenslotte het nationale inkomen gestadig stijgt. En dat alles ondanks de belasting, druk! Neen, lezer, de minister heeft het nog heel anders uitge drukt. Dat alles geschiedt niet on danks, maar dank zij de hoge be lastingdruk. Hier spreekt een mentaliteit, een instelling men mag toch aanne men dat de minister deze uitlating in zijn gloedvol betoog bewust gebruikt heeft die toch wel on ze bijzondere aandacht vraagt. Daarom hierover een enkel woord. Belasting diende vanouds om de noodzakelijke uitgaven van de Staat, in 't algemeen belang ver richt, te dekken De verder gaande staatsbemoeiing in het sociale en economische leven brengt uitgaven met zich mee, die de belasting daardoor een ander karakter geven Maar de belasting dient niet om het levenspeil van de burger vast te stellen! Dient niet om de stand van het economische leven te bepalen! En dit wordt practisch met even zovele woorden door de minister gezegd. Hier komt de almachtige, alwijze Staat om de hoek kijken. Hier staat het socialisme onbe schaamd te kijk. De minister heeft van zijn hart geen moordkuil gemaakt en dat is prijzenswaard. Want we weten nu, waar hij eigenlijk heen wil. We zijn openlijk gewaarschuwd. En we zul len al heel onverstandig zijn, als we deze waarschuwing in de wind slaan. Man van brandend schip gehaald QP DE NOORDZEE ter hoogte van Southend, 12 km. uit de Engelse kust. dreef het schip „Holba", bran dend als een fakkel. Het Duitse stoom schip „Fasan" was het eerste, dat het in nood verkerende schip bereikte Een overlevende werd van het wrak gered, een zekere Donald Archer, maar andere leden der bemanning werden niet gevonden en de Duitsers meenden, dat ze ingesloten zaten. La ter bleek, dat er nog slechts een man aan boord moest zijn, een Canadees. Die werd niet gevonden, ook niet toen men er in geslaagd was. het vuur te beteugelen.

de Stem | 1950 | | pagina 1