Enorm KOSTBAAR materieel i elegant cr'l^c Vakopleiding een bittere noodzaak Harde laak ilieke Tribune Wreedheden der N. Koreanen idaal Minister s Jacob over de moeilijkheden van zijn taak Allereerst evenwicht tussen militaire en civiele uitgaven Arnhem contra regering Door inbrekers vermoord Twee kinderen door gasverstikking omgekomen Tijdelijk opheffing invoerrecht Vliegtuig op Volkel verongelukt West vindt Zuid (economisch) „kinderachtig" waarschuwende fotocel o DAGBLAD VOOR ZEELAND Landmacht is zorgenkind Meer wind De kosten van levens onderhoud BLI JKENS gisteren door het inter nationale arbeidsbureau te Genè- ve gepubliceerde cijfers zijn de kos ten van levensonderhoud gedurende het afgelopen jaar in 22 landen ge stegen en in 12 landen gedaald. In Paraguay gaven de kosten van levens onderhoud de scherpste stijging te zien namelijk van 55- pet. PAUL HOFFMAN NAM AFSCHEID Vier werelddelen houden beraad Dan maar duurder 5 AVONDKLOK VOOR WEST-JAVA „Zwaar" verkeer in Breda's binnenstad Jan Oudegeest over leden Piloot en passagier gedood Bestaat er een fluistercampagne tegen een 1\ H. in liet Zuiden Zijn of niet-zijn W* hebben dan een nieuwe Mi nister. Een bewindsman, die wat de politieke kleur betreft geen verandering brengt in de samen stelling van het Kabinet. Verdere verschuivingen en wisselingen zijn nu ook niet te verwachten. We gaan op dezelfde voet verder. Er heeft het gerucht gelopen, dat Jhr, Tjarda van Starkenborgh Stacfcau- wer in het Kabinet zou worden op» genomen. Daarvan verwachtte men in bepaalde sectoren van het rege ringsbeleid een andere, straffere koers. Er zullen ook wel mensen geweest zijn, die hoopten, dat daardoor de saamhorigheid in het Kabinet schade zou lijden, waar door 'zbn aftreden binnen de kring der mogelijkheden zou ikomen. En dan droomde men zich al een za kenkabinet van „sterke mannen", dat de ontzaglijke moeilijkheden, welke voor ons liggen, te lijf zou gaan. J-Jet Kabinet preekte al enige tija de noodzaak van een flinke opvoering der arbeidsproductiviteit zonder dat het echter veel verder dan tot algemeenheden kwam. In zijn jongste rede heeft Minister van den Brink echter concrete mo gelijkheden aangeduid en daaron der was ook het tere punt van de verlenging van de arbeidstijd. Belgisch-Luxemburgse boomplantdag oudste Heerbroer hield de atie, waarin hij o.a. deed dat de neomist de eerste riesterzoon is van de St. chie. zong de vierstemmige Mis ngd koor van Perosi: „EV. m", en na de H. Mis di ige cantate „De Priester". tograat nam de neomist, de kerk verliet, temiddea ider en moeder, uiterst links i Mierlo, rechts de prior ooster van Nieuwkuyk. Srlandse Spoorwegen hebben poorwegviaduct over de weg -Hengelo beveiligd tegen be door te hoog geladen j's. Een beveiliging, die zich eveneens uitstrekt tot die )'s en hun lading zelf. Er arbij gebruik gemaakt van automatisch werkende Phi- el-installatie. Passeert een :en voor de situatie ter plaat- opgetaste lading, dan treedt jk een waarschuwingssein in ;odat de chauffeur tijdig kan ongelukken kunnen worden ODERNE JEUGD woede ontstoken, waag ik ïren tegen het wanbegrip, dat ;e tijd in de geesten van onze en" ronddwaalt, n.l. dat de jeugd geen gevoel en geen in- eer zou hebben voor schoon- ugd heeft zeer zekof gevoel en oor kunst en cultuur, waar aar men zegt, de draagkracht of wil kennen. Maar de liefde alles wordt niet alleen onvol- stimuleerd, maar, hetgeen veel p ontactische en onverantwoor- jze weggewerkt, en de waarde te zien van schrij feer van belang zijn voor ons pees literair denken? Nee, men zelf maar trachten te vinden /olg is, dat slechts weinigen er irnaar zoeken. De oorzaak ligt men de „moderne" jeugd niet dat ze iets mist en wat zij mist. men de sluier van de schoon- its even op, het weinige, dat zijn, zou reeds toereikend zijn kkelen. ns naar de boekenrekken van :ren en zie wat zij in hun jeugd jalouzie bevangt ons dan, om- sij meekregen, wij moeten ver wie men gelegenheid geeft van concert te genieten en zie dan, alleen kan zijn voor hen, die gunstig kunnen leven. Ik zeg yant hij, die niet een concert kan beluisteren hoewel hij ag zou doen omdat dit voor lelijk" onmogelijk is, voelt aan, :nadeelt wordt. dan naar de radio, zal men zeg- hebt u thuis, behalve dan wan- een was, wel eens vol overgave listeren, zonder dat Jantje u ;tig vallen met een moeilijke Jar iet je een steek liet vallen, e slot en ogen algemene hilari- irzaakten? zijn dan de kosten voor een of toneeluitvoering ondragelijk jongelui met hun bescheiden en aanklacht, zeker, maar zij voord. Want als men na veel zelfstudie de weg tot de kunst heeft en men zich daarom ge- ijst, wordt men uitgelachen om iteiten en wel door wie? Niet door lui, nee, want als men hen de het schone ook wil leren, ge- zich alle moeiten om ook die jaan. Nee, niet door hen, maar ouderen. De ouderen, die be- t wij niet willen nemen. Hoe vij nemen, als ons niets gege- L. v. R. at een vierbaanse rechte rok ,ukje geknipte mouwen. In het Benodigd voor 98 c.m. boven- ;e. r wat zwaardere figuren, die eren tweebaans en wordt van met een mooie siergesp. Be* eter stof van 90 c.m. breedte, nd per postwissel patronen erstraat 16, Breda. 110 c.m. bovenwijdte vijdte. Het Nieuwe Modeblad, waar* het „Dagblad De Stem". ZESDE JAARGANG No. 1820 ÜlttfSW N.V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda. Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aemoudts, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne mentsprijs bij vooruitbet. f 3.90 per kwartaal, per post f 4.75, per week (uitsluitend bij Jiiet- postbestelling) f 0.30. Losse nummers 8 cent Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 17 OCTOBER 1950 Advertentieprijs voor de gehele oplage 025 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cenfl per m/m extra, incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" words verwezen naar de desbetreffende rubriek^ Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling nieV verlangen af te geven, worden vernietigd! p:,„ndeD GOES, Westsingel 98. Telefoon no. 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen HULST, üubbele Poort 7, Telefoon no. 102. Bureau voor de Zeeuwse mianaeu (B ij bureau: OOSTBURG. Nieuwst raat 22, Telefoon no. 35). .'ADAT H.M. DE KONINGIN gisterenmorgen aan mr. W. F. l\ Schokking op de meest eervolle wijze ontslag had verleend ais minister van Oorlog en Marine, ontving zij diens opvolger, mr H. L. s' Jacob, voor de plechtigheid van de beëdiging. Later op de dag heeft de nieuwe Minister een en ander ver teld over zijn nieuwe taak. Het „astronomisch kostbare" mate- riëelvraagstuk, voornamelijk voor de Landmacht, achtte hij uiterst belangrijk. Het evenwicht tussen militaire en civiele uit gaven moest naar zijn mening ten koste van alle inspanning worden gehandhaafd. t,ET n GROTE VRAAGSTUK van de defensie voor alle landen van het Atlantisch Pact aldus de Minister is een oplossing te vinden voor het materiëelvraagstuk, dat astronomisch kostbaar is geworden en een ondraag lijke last, indien men alles tot in per fectie wil organiseren. Alles is zowat vijfmaal zo duur als in 1914. De Westelijke landen kunnen on mogelijk deze bedragen opbrengen zonder Amerikaanse hulp. De meest moderne zware tank bijvoorbeeld kost meer dan alle geweren van een ge hele divisie. Men zoekt ook daarom naar integratie. In dit verband dient men goed te beseffen, dat ons land zich op indus trieel gebied zal moeten aanpassen. Misschien zal men de productie van sommige artikelen moeten laten va ren om andere in grotere hoeveelhe den te kunnen produceren. Voor Nederland is het marinepro bleem bovendien actueel. Zonder de marine te willen inkrimpen, is het ondenkbaar, dat men haar in hetzelf de tempo als dat voor Land- en Lucht macht nodig is, zal kunnen verbete ren. Voor de landmacht zijn de proble men het moeilijkst, omdat deze tot einde 1949 voor een abnormaal grote en moeilijke taak heeft gestaan in In donesië. Wij hebben een groot contingent getrainde gevechtssoldaten, individu eel van de beste kwaliteit, welke in Europa denkbaar is, maar nog niet geoefend in grote verbanden. Dit wreekt zich in het bijzonder bij het hogere kader, dat nog geschoold moet worden. ACHTERSTAND. DE ..CHITRAL" wordt morgenochtend om 9 uur in Amsterdam ontscheept. DE AMERIKAANSE militaire verster kingen zullen met 4 a 5000 man per maand in West-Duitsland aankomen. BELGIE kan geen volledig bataljon naar Korea sturen. Het Belgische con tingent telt 700 man. BEN GOERION, de premier va nde Zondag afgetreden Israëlische Rege ring, heeft nieuwe verkiezingen in 't vooruitzicht gesteld. EEN HEISTELLING te Ramspol in de Noordoostpolder stortte in. De opzich ter Goorhuis uit Markenesse en de arbeider de Vries uit Lemmer kwamen om het leven. DE. KOEHLER, voorzitter van de W. Duitse Bondsdag ,is afgetreden. Dr. Hermann Ehlers is zijn opvolger. Bei den zijn christen-democraat. TE AMSTERDAM is opgericht een comité „De waarheid over Ambon", onder leiding van H. M. van Rand wijk, D. Schilp, J. de Graaf en J. W. E. Riemens. IN DE STAAT Victoria (Australië), is het spoorwegpersoneel in staking gegaan. Alle treinen staan stil. QNZE VERPLICHTINGEN in Indo nesië waren zo zwaar, dat men nog niet is kunnen overgaan tot een ma teriaalvoorziening van de Landmacht, waaraan thans behoefte is. De Luchtmacht en de Marine heb ben beide het voordeel gehad boven de Landmacht, dat zij in de jaren tus sen 1945 en 1949 reeds hebben kun nen werken aan een nieuwe opbouw in Nederland en daarom thans een slag voor zijn. Dit betekent, dat met alle kracht nu gewerkt moet worden aan het inhalen van achterstand bij de Landmacht, zowel wat betreft de materiëelvoorziening als de omscho ling. Op de vraag of voor Nederland nog aanleiding bestaat tot indiening van een suppletoire begroting, antwoord de de minister: Men zal rekening moe ten houden met het feit, dat in geen enkel land het evenwicht tussen de militaire en de civiele uitgaven van de staat zodanig mag worden ver stoord, dat daardoor in de sociaal- economische sector een. te grote te rugslag is te duchten. Zou evenwichtsverstoring wel plaats hebben, dan z*u men juist de fout begaan, welke men ons zo gaarne aan de andere zijde van het IJzeren Gor dijn, zou zien maken. SAMENSMELTING. QVER EEN eventuele samensmelting van de militaire departementen, zei de Minister: Het komt mij voors hands voor antwoordde hij dat DE 55 METER hoge toren van de kerk van Areola, bij Verona, waar op een reusachtig beeld van St. Joris met de draak was, is even na bet einde van de mis neergestort. gedeelte der stenen is op de oioscoop der parochie gevallen en beeft het dak vernield. Sickinghe is door 7:'v, j Koningin' aangezocht, belasten en'se Ujd te willen hij hot het geven van leiding bijzonder^611 van huiswerk, in het Prinsesjes. aan de twee oudste SlagterTEPblna1Mln de zaak Poos en AJRnsS °P 30 Oct- a.s. BOSKAMP, directeur van hef SUgistVerenhfn plotseling overleden. fer?amïA7Ann? ECHTpAAR in Rot- daemidHoifv. een nef* die Maan agmiddag het echtpaar bezocht. °nd'-VbifnaI9RZINGEN" in Oost-Duits- opTeko^en.98^™-0- minderheid' bestaat het! Kiezers is foL„Wa-f e™ ..minimale tegen de Regering. Hoe 2 Weersverwachting, geldig tot vanavond J Half tot zwaar bewolkt, met later voornamelijk in de Noord- westelijke helft van het land hier en daar enige lichte regen of motregen. Tot matig toene- mende Zuid-Westelijke wind. Weinig verandering in tempera- tuur. Vandaag: Zon onder 17.43 uur. Maan op 14.59 uur. Maan onder 5 21.45 uur. Morgen: Zon op 7.09 uur. men moet beginnen met het in el. kaar passen van onderaf van de ver schillende diensten. Men kan moeilijk van de militaire departementen verlangen, dat zij in de huidige faze van uiterste krachts inspanning voor wederopbouw van de weermacht in versneld tempo tevens te grote administratieve experimen ten gaan beginnen. De Minister zeide tenslotte, dat hij bij geen politieke paftij is aangeslo ten, doch de Chr. Hist, beginselen is toegedaan. In 22 landen gestegen Van de Europese landen vertoonde Finland met 15 pet. de scherpste stij ging. Daarna volgden Frankrijk en Ne derland met elk 10 pet. In Oostenrijk was de stijging van de kosten van le vensonderhoud 9 pet., in Noorwegen en Denemarken 5 pet. en in Groot- Brittannië en Zweden slechts 2 pet. In Iran daalden zij met 23 pet., in Birma met 19 pet., in Japan met 10 pet. en in West-Duitsland met 6 pet. Optimistisch over Europese levensstandaard DAUL HOFFMAN, de oud-admini- strateur van de E.C.A. maakt een afscheidsreis door de aan het plan- Marshall deelnemende landen. Bij zijn bezoek aan den Haag ver klaarde hij, van mening te zijn, dat bij een goed gebruik van de eigen hulpbronnen Europa in staat zal zyn een defensie-programma ten uitvoer te br gen zonder dat dit met een da ling in de levensstandaard gepaard zal moeten gaan. Hjj achtte Europa zelfs in staat binnen een a twee jaar een hogere levensstandaard tot stand te brengen ondanks een grotere wapen productie. Radiogesprek met drie m issieb isscho p pen TN VERBAND met Missie-Zondag 22 October a.s. zullen twee missie bisschoppen en een apostolisch pre fect. die de drie werelddelen Azië, Afrika en Amerika vertegenwoordi gen, Zaterdag 21 October a.s. om kwart over zeven een radiogesprek houden met de Nationale Directeur der Pauselijke Missiegenootschappen in Nederland, Mgr. H. J. J. van Hus- sen. iiet zijn Mgr. A. Soegijapranata, apostolisch vicaris van Semarang, Mgr. C. Bronsveld, apostolisch vicaris van Tabora (Afrika) en Mgr. J. de Lange, apostolisch prefect van Teffé in het Amazonegebied van Zuid-Amerika. Zij zullen spreken over de sociale noden in hun gebied, de inspanning om zichzelf te helpen, doch met alle dankbaarheid voor wat Nederland reeds deed, toch nog weer een beroep doen op onze edelmoedigheid, omdat nu in deze tijden juist alles voor de Missie te winnen of te verliezen is. WIE MOET „MIJLPAAL 1950betalen o O TN DE ARNHEMSE raad is de vraag gesteld of de Regering zich kan onttrekken aan de met Arnhem ge maakte afspraak inzake de nationale tentoonstelling „Mijlpaal 1950". In een door alle partijen aangenomen mo tie werd verklaard, dat het thans geen tijd is voor détail-critiek. Wel werd vastgesteld, dat in het overleg des tijds tussen regerifig en gemeente van begin af aan is gerekend op een mil- lioen bezoekers. Arnhem zou daarbij voor de tentoonstellingsterreinen en de gebouwen zorgen en de regering voor de inzending. Alle critiek, die vernomen werd, richtte zich voornamelijk op de in zendingen van de regering. In de mo tie wordt vastgesteld, dat het falen van de regeringsinzending tengevolge had, dat het bezoek zo slecht was. Men neemt derhalve het standpunt in, dat de regering in ieder geval mo gelijke juridische aanspraken buiten beschouwing latend moreel aan sprakelijk is. In de toelichting wordt voorts nog vastgesteld, dat Arnhem, blijkens de cijfers van de V. V. V., in deze zomer wel degelijk ruim een millioen bezoe kers geteld heeft. ZATERDAGNACHT is de heer J. G. Larive in een woning aan de Kebonsirih in Djakarata door inbre kers doodgeschoten. Het slachtoffer, dat in een kamer zat te lezen, hoor de in de aangrenzende kamer ge rucht. Hjj betrapte daarna een indringer, die op het punt stond er met zijn ra dio vandoor te gaan. Toen hij de in breker naar buiten volgde, werd hij door een schot in de buik dodelijk ge troffen. De inbrekers wisten te ontkomen. De heer Larive logeerde bij familie, in afwachting van zijn vertrek naar Nederland. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. RUCPHENAREN hadden J de laatste tijd de gewoonte J t om eerste klas te trouwen. De burgemeester moest dan op de J proppen komen in zijn „beste t pak'. De aanloop van eerste- J J klas-trouwers werd zo groot, dat de burgervader in zijn J ambtsbezigheden gehinderd werd. Vandaar dat de gemeen- J teraad gisteren goedkeurend J knikte, toen de voorzitter voor- stelde het trouwen van f 35.J J op f 50.te stellen. Zou het helpen? J h/IET INGANG van Maandag is de avondklok van 01.00 tot 05.00 weer van kracht voor geheel West- Java (te Djakarta is zij niet opgehe ven geweest). Hiertoe werd overge gaan in verband met de toenemende onveiligheid. In regeringskringen is de onveilig heid in West-Java het belangrijkste onderwerp van bespreking. QISTERENNACHT zijn in de Van Limburg Stirumstraat te Den Haag, twee kleine kinderen, de twee en eén halfjarige J. van R. en de een jarige D. van R. door gasverstikking om het leven gekomen. De kinderen sliepen in een kamertje, waar een gas kacheltje was geplaatst. Bij het uitdoen van deze kachel had hun vader de gewoonte om wel de kraan van de kachel, maar niet die van de gasleiding aan de muur dicht te draaien. Daar de slang, die valT de gaskachel naar de kraan in de muur liep, een scheurtje had, heeft zich door de gasdruk 's nachts, zoveel gas in de kamer opgehoopt, dat dit de dood van de kinderen ten gevolge heeft gehad. 's Avonds is de vac I r.og naar zijn kinderen komen kijk-- .n bevond al les in orde. Toen hij gisterenmorgen zijn slaapkamer verliet, bespeurde hij een sterke gaslucht, die uit de ka mer van zijn kinderen kwam. Toen hij binnentrad zag hij tot zijn grote ontsteltenis, dat de kleinen overleden waren. Het gezin, dat uitstekend bekend staat, had nog een kindje van veer tien dagen, dat aan deze gasverstik king ontkomen is, doordat het bij de ouders sliep. Met autobussen heeft men ïn Breda's straten geen last. Die gehoorzamen aan de verkeerslichten. Olifanten doen dat echter niet zo gemakkelijk. Vandaar, dat het nogal wat moeite kostte, om de Jumbo's van circus Van Bever veilig van het station naar hun stallen te loodsen. De Bredanaars hadden er een interessante Maandagmiddag mee! ETEN Zuid-Koreaanse patrouille rukt snel op naar een tunnel 30 km. ten Noorden van Jonghoeng, waarin de Noord-Koreanen 800 Amerikaanse krijgsgevangenen hebben opgesloten. Enkele Amerikanen, die zyn ont snapt, verklaarden, dat zij met hun medekrijgsgevangenen te voet en bij na naakt door de Noordelijken op hun terugtocht van Seoel waren meegevoerd. Zij hadden geen voedsel gekregen en degenen, die niet verder konden werden neergeschoten. Volgens berichten van het front, hebben de Zuid-Koreanen, die van De Benelux over textiel HE BELGISCHE minister van Econo- mische Zaken zal besprekingen voeren met zijn Nederlandse en Lu xemburgse collega's over de tijdelijke opheffing der invoerrechten op een groot aantal textielproducten. Deze op heffing der invoerrechten zal o.a. gel den voor wollen en katoenen stoffen, waarop thans een invoerrecht van 18 procent wordt geheven en voor be paalde wollen en katoenen breigoede ren en confectie, waarop het invoer recht 24 procent bedraagt. Het ministerie heeft inmiddels mee gedeeld, dat de Belgische katoenindus trie meer producten op de markt zal brengen. Zo zal de aflevering van baaikatoen in het vierde kwartaal 30 procent meer bedragen dan in dezelf de periode van 1949. De aflevering van dweilen zal verdubbeld worden en maandelijks zullen hiervan 1.888.000 stuks op de markt worden gebracht. Het maandelijks verbruik van dweilen in België bedraagt 750.000. ""TE OEGSTGEEST overleed in de ouderdom van 80 Ojaar, de heer Jan Oudegeest, oud-voorzitter van de S.D.A.P. in Nederland, en een van de pioniers der Nederlandse Vakbewe ging. Hij was aanvankelijk aan de administratie der Spoorwegen werk zaam, doch verliet dit bedrijf om zich geheel te wijden aan de socialistische organisatie der spoorwegmannen. In 1903 organiseerde hij de grote spoor wegstaking, die echter op een fiasco uitliep. Hij was lange jaren voor zitter van het N.V.V., lid van Tweede en Eerste Kamer en voorzitter van de S.D.A.P. Wonsan uit oprukken in een dal 500 zwaar verminkte lijken van Zuid-Ko reaanse soldaten gevonden. Zes over levenden verklaarden, dat zij evenals de Amerikanen te voet en zonder eten van Seoel door de terugtrekkende Noord-Koreanen waren meegevoerd. Om de terugtocht te kunnen versnel len, hadden de Noordelijken besloten hun Zuid-Koreaanse gevangenen met bommen en kanonvuur af te maken. MASSA-ELECTROCUTIE. \/OLGENS een telefonisch bericht van een Amerikaan, die bij de Zuid-Koreanen dient, hebben de N.- Koreanen in Moentsjon, 15 km. ten Noorden van Wonsan, 420 Koreanen geëlectrocuteerd. De Koreanen moes ten met de handen op de rug gebon den een schuilkelder binnengaan en op de grond gaan liggen, waar zij door middel van electrische draden ge- electrocuteerd werden. VAN HET FRONT. ENE TROEPEN der V. N. hebben thans alle wegen die naar Pjong jang leiden, in handen. Amerikaanse troepen hebben Sohoeng, ongeveer 70 km. ten Zuidoosten van de hoofdstad bezet. Volgens frontberichten zijn Z.-Kore- anen Pjongjang tot op 50 km. gena derd. Men stuit slechts op lichte te genstand. DOND HALF VIJF Is gisterenmid- dag een vliegmachine bjj de lan ding op het vliegveld Volkel, veron gelukt. Een der vleugels kwam met de lan dingsbaan in aanraking, waardoor het toestel omsloeg en in brand vloog. De beide inzittenden kwamen hierbij om het leven. Het vliegtuig was een Piper-cub van de Gooise-Stichtse Aeroclub, dat door de le It. K. Rithagen van de K. L. voor een dag van de club was ge huurd. De heer Rithagen, die in In donesië zijn sportbrevet had gehaald, was 's morgens om 10 uur alleen van het vliegveld Hilversum vertrokken. Op het vliegveld Volkel nam hij de heer P. Wingers uit Den Bosch als passagier op. (Van onze redaeteur) BELOFTE MAAKT SCHULD. Nadat we gisteren hebben dui delijk trachten te maken, hoe het ministerie van Economi sche Zaken tijdens en door middel van een Industrialisatie-vier daagse probeerde een aantal journalisten te doen sneuvelen, be loofden we grieven en verlangens naar voren te zullen brengen. Zo roerden we het probleem „Vakopleiding" aan. Naast de lagere en middelbare opleiding betekent dit voor het Zuiden: hoe zit het met de Technische Hogeschool? Helaas moeten we zeggen: naar alle waarschijnlijkheid is het daarmee bijzonder slecht gesteld. JN HET ALGEMEEN besteedt niet alleen de overheid doch ook de in dustrie grote aandacht aan de vakop leiding Ook hier kunnen we spreken van bittere noodzaak. Terloops wezen we reeds op de schaarste aan geschoolde arbeids krachten. Klemt dit in Gelderland, waar overigens een behoorlijk uitge werkt en grotendeels reeds gereali seerd plan bestaat inzake „binnen 'n straal van iedere 8 kilometer der pro vincie minstens één vakschool" in Limburg, Brabant en Zeeland kan men bijna spreken van: „Zijn of niet- zijn". De wereldmarkt roept om kwa liteitsproducten. Nederland roept om industrie. Arbeiders roepen om werk. Fabrikanten roepen om arbeiders. En dit alles komt voor een niet onaan zienlijk deel neer op: de gehele we reld-economie schreeuwt om vakop leiding en practische scholing. KRACHTIG GELUID. r\E GOUVERNEUR van Limburg vertelde daarover voor zijn provin cie onder meer: Hadden we voor de oorlog zes nijverheidsscholen, thans beschikken we over 13 scholen. Hier onder als unicum in den lande de kor telings geopende school voor de che mische industrie te Geleen. Wanneer de scholen, die thans nog in oprichting zijn, zullen zijn ge reed gekomen, dan zal ook op ons platteland voldoende gelegenheid zijn tot het volgen van onderwijs. Maar scholen alleen is niet vol doende: er moeten „kwaliteitsjon- gens" worden afgeleverd. Daaraan nu schijnt het nog wel eens te ont breken. Ook deze klacht is volgens het be kende gezegde niet minder dan een duidelijke aanklacht. Wie zich dit hebben aan te trekken, laten wij uiter aard in het midden. We tekenen ech ter aan, dat de Gouverneur met deze woorden duidelijk heeft gewezen op plichtsverzuim, van wie dan ook. Toe komstig Limburg mag daaraan niet worden opgeofferd. Indien hier wer kelijk sprake is van „zere plekken", dan moet (indien nodig) het mes erin. Verheugend is echter, dat in dezelfde rede kon worden ge zegd: we hebben met de be staande onderwijs-accomoda- tie een stevige basis. Blijft nog bestaan, dat het industriële Zui den blijft ijveren voor een Tech nische Hogeschool. De opleiding van een hoger technisch kader in het eigen industriële milieu zal voor de verdere industriële ontwikkeling van het Zuiden uiterst belangrijk, duidelijk ge zegd „onontbeerlijk" zijn. ZIE JE NU WEL. UUE HEBBEN terwille van het Zui den ons oor scherp te luisteren gelegd op plaatsen, waar we konden vermoeden, dat een uitgesproken me ning over de T. H. aanwezig was. Daar immers zouden we stellingname kunnen signaleren en eventueel kun nen bestrijden. Op twee plaatsen is ons dat gelukt. Het resultaat heeft ons somber gestemd. In Rotterdam aanhoorden we een rede van de voorzitter van de Ka mer van Koophandel. Hij vond het niet minder dan kinderachtig van het Zuiden met alle geweld een per pro vincie verdeelde industrialisatie te verlangen. Immers, het Westen bood voor zeer veel industrieën niet te evenaren vestigingsvoordelen, zo meende hij. We hebben hem gezegd, dat we de gevoelswaarde van het woord „kinderachtig" nog wel buiten geding wilden laten. We weigeren ech ter toe te geven, dat het Westen in derdaad te bieden heeft wat het Zui den mist. In bepaalde opzichten heeft, hij natuurlijk gelijk (de haven van Rotterdam, het centrum Velsen e.d.), maar ook is dit waar: al te gemakkelijk kan men iemand doen struikelen om daarna te beweren: „Zie je nu wel, dat je zou vallen". Voor wat de T. H. betreft schijnt -lit zo langzamerhand het geval te worden. Een functionaris van het Mi nisterie zei ons immers, dat hij maar niet kon begrijpen, hoe het Zuiden kon verlangen naar een eigen T. H., daar Delft alles te bieden had, wat voor het gehele land van belang zou kunnen zijn. Het zou ons te ver voe ren alle argumenten nog eens te ber de te brengen ten gunste van het Zuidelijke standpunt. Volstaan we met te vermelden, dat over het be kende boekwerk-jyol-argumenten zeer geringschattend werd gezegd: „Het enige voordeel van dit boek is, dat het er duur uitziet". BEDENKELIJK. £)IT TEKENT een mentaliteit, die we bedenkelijk moeten noemen, willen we tenminste blijven binnen de grenzen van het beschaafde Ne derlands. Inderdaad, ten opzichte van de T. H„ zijn we sober gestemd. Luis terend komt men onwil tegen, ver moedt men in Den Haag een door Delft geïnspireerde „fluistercampag ne". We hebben daarvoor (helaas) alleen maar de hier aangehaalde zijdelingse bewijzen, of het moest zijn, dat de lezer met ons van mening was: het ergerlijk op de lange baan schuiven van de gehele kwestie is tenslotte een positief bewijs. Zo althans is voor ons, na de Industrialisatie-excursie de overtuiging te formuleren. Hier ligt niet minder dan een tot sterke grief gegroeid verlangen in opgesloten voor het Zuiden, dat b.ewezen heeft met alle middelen in het teken te willen staan van de industrialisatie. Want dat andere teken: „Versobering" wenst het Zuiden, niet in het minst omwille van de nationale belangen, zo goed mogelijk buiten eigen bestaan en le ven te houden. En voor wat de T. H. betreft: moge het (verlossende) woord binnen afzienbare tijd zijn aan de Re gering, anders-klinkend dan de tot nu toe gehoorde woorden! J-Jet is echter gebleven bij* een eenvoudige vervanging van een te slap geachte bewindsman door een ander, van wie men betere ver wachtingen heeft. Het Kabinet- Drees zal in de nog resterende twee jaren van zijn bewind moeten to nen, of het tegen de eisen van da komende tijd zal zijn opgewassen. Eisen, die mede voortspruiten uit hetgeen in de eerste twee jaar ge presteerd is. Het loswikkelen van de staatkundige band met Indone sië doet zich almeer gewoelen ook in onze financiële en economische perspectieven. Het maaikt onze po sitie in de Atlantische defensie moeilijker, omdat er nu lieden zijn, die ons niet langer beschouwen ais een mogendheid, die een flinke zee macht waard is. Onze sociale en fi nanciële politiek heeft een stadium bereikt, dat nieuwe en ernstige be zinning vergt. Minister van de» Brink heeft door zijn rede voor de binnen- en buitenlandse journalis ten nog nooit zo duidelijk uit gesproken, dat we meer moeten, produceren of onze levensstan» daard een stuk omlaag schroeven. Er zijn tal van maatregelen geno men, welke een rechtvaardiger ver deling van de nationale rijkdom nastreefden. De vraag, of ze ons dichter bij dit doel hebben ge bracht, laten we nu in het midden. Vast staat echter in ieder geval, dat er nog iets belangrijker is dan het verdelen. Namelijk er voor te zorgen, dat er voldoende verdeeld ikan worden. We mogen ontzaglijk dankbaar zijn voor de Marshall hulp, maar een schaduwzijde was, dat velen zich daardoor het uit zicht op onze werkelijke armoede lieten benemen. Nu plotseling de eisen voor de Defensie hoger opge voerd (mpeten worden, scheurt die nevel echter weer uiteen. De achturendag is een symbool van een grote overwinning in de sociale strijd. De communistische demagogie zal zich van ieder voor stel tot een kleine uitbreiding van de arbeidsdag meester maken om er nieuwe opruiing uit te smeden. De slavendrijversmethoden, welke achter het IJzeren Gordijn gewoon te zijn, vergeten deze ophitsers of ze loochenen ze domweg. Een feit blijft niettemin, dat het Kabinet voor de noodzaak van harde en in grijpende maatregelen staat. Durft het die werkelijkheid aan, dan mo gen we het als een voordeel be schouwen, dat juist dit Kabinet ze zal treffen en niet het door ve len gedroomde zakenkabinet van „sterke mannen". Zo'n nieuw Ka binet zou veel gemakkelijker stuiten op weerstanden in het volk, zou de massa der socialistische arbeiders ook gemakkelijker toegankelijk maken voor de opruiing der Mosco- vieten Dit is geen onwaardige spe culatie, maar een rekening hou den met de realiteit. Het is niet te besommen wat er in andere landen verloren is gegaan door stakingen en andere sociale woelingen. De ar- beidsvrede prijkt als een belangrij ke post op ons conto. Het behouden van deze creditpost is veel waard. (Advertentie) Betimmeringen. Vitrines, Toon banken, Kasten, enz. Fa. BUIGOM - GOES Telefoon 2733. 761-0 Op 4 November a.s. te Vlissingen QP 4 NOVEMBER a.s. organiseert de Stichting Nieuw—Walcheren ts Middelburg wederom een boompanting, welke ditmaal een zuiver Belgiscn Luxemburgs karakter zal dragen. Op deze datum zal n.l. een begm worden gemaakt met de beplanting van het nieuwe Middelburgse recreatie oord Toorenvliedt in het Nollebos te Vlissingen, waartoe de aan Nieuw— Walcheren toegevloeide Belgische en Luxemburgse schenkingen bestemd zijn. Na de officiële ontvangst op het Middeburgse stadhuis in de morgen, volgen des middags de beplantingen.

de Stem | 1950 | | pagina 1