V erkiezingsz wendel O. Duitsland in ^triAt,Srn,A-p^! Industrialiseren of.... armoe Stembiljetten met naam en adres SPANNING IN OOSTENRIJK De Geleerden Onder klaroengeschal en vlagvertoon Truman ontmoette MacArthur „Kordate Belgische houding verwacht Er was een tel- raam nodig ..Vertroebelende verklaring" DAGBLAD VOOR .ZEELAND Mr. H. L. s' Jacob opvolger van min. Schokking Geheime politie keek toe Duiver maakte omweg van 11 jaar De eerste van de indrukwekkende serie Inbraak in Vredespaleis Relaas van een moord met voorbedachten rade VOOR MIDDEN 1952 MOET 3800 MILLIOEN GEÏNVESTEERD WORDEN Enige regen ER zijn een hoeveelheid waarhe den, waarvan het nut zeer twijfelachtig is: kennis van de sterren, van de bouw en levens gewoonten van vreemde dieren, van oude lang vergane beschavin gen en talen. Vele geleerden zijn niet meer dan verzamelaars van wetenswaardigheden als dit woord niet te verheven is ver gelijkbaar met de verzamelaars van postzegels en oude munten. ZESDE JAARGANG 'No. 1819 Uitgave: N.V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16, Tri.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C.J.V.1.0C' Jlr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. L. de r.cciiter, L. J. v. 't Westende. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne- nentsprijs bij vooruitbet. f 3.90 per kwartaal, >er post f 4.75, per week (uitsluitend bij niet- ostbestelling) f 0.30. Losse nummers 8 cent. ostrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse bonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor Cod, Koningin en Vaderland MAANDAG 16 OCTOBER 1950 Aavertentieprijj voor de gehele oplage O.ïS per m/m. (Ingezonden Mededelingen, t 0.60 per m/m)Voor advertenties van plaatselijke aard \iit Zeeland, uitsluitend, in de Zeeuwse editie f 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek, inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen- af te geven, worden vernietigd ftureau voor de Zeeuwse Eilanden GOES. Westsingel 98. Telefoon no. 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen HULST, üubbela Poort T. Telefoon no. 102. (B ij b u r e a u O O S T B U R G. Nieuwstraat 22, Telefoon no. 3d). [EN ZOU VRIENDELIJKERWIJS de verkiezingen in Oost- Duitsland „een komedie" kunnen noemen. Er zijn echter minder-vriendelijke, overigens bijzonder reëel denkende mensen te over, die het toch maar liever hebben over „een verkiezings bedrog". Het was gisteren een gedwongen handopsteken voor de aan de macht zijnde Regering. Inzet voor de kiezers: honger of gevangenis. Althans niet aflatende angst daarvoor. De aangewen de methode van stemming gaf geen enkele kiezer de kans tot uiting te brengen wat hij werkelijk dacht en wilde. ThE „UITSLAG" kan men, zo zeg- gen de berichten uit Oost-Duits- land, tegemoet zien tegen 21 Octo ber. Nu nemen we aan, dat het rang schikken van de ingeleverde biljet ten, her verifiëren van de op de stem biljetten voorkomende namen en adressen, kortom het scheiden van bokken en schapen oftewel van koren en kaf zelfs voor de „getrainde" Sov- jet-beamten wel een week tijd vergt. Natuurlijk wordt er een record aantal stemmen ten gunste van de Re gering verwacht. Geen stemmen-tel- ler zou het waarschijnlijk in zijn hoofd durven halen aan een minder gunstige uitslag „mee te werken". Een ooggetuige van de ver kiezingen verklaarde, dat de stembriefjes slechts de namen DE REGERING van Joego-Slavië ver klaarde geen tegenspraak te kunnen leveren op het bericht, dat Mgr. Ste- pinac uit de gevangenis mag vertrek ken op voorwaarde, dat hij het land verlaat. MR. FOCKEMA ADREAE zal van daag naar Washington vertrekken voor de bijeenkomst van de ministers van Defensie. HATTA werd. zoals we reeds in een deel van onze oplage Zaterdag jl. meldden, gekozen tot vice-president van de R. I. Hij kreeg tweederde van de stemmen. DE AARDBEVING en de vloedgolf op Saparoea bezorgden de bewoners ten totale schade van ruim 5 millioen gulden. VOOR HET LAATST kon men over Hilversum II gisterenavond luisteren naar het bekende programma voor de Nederlandse Strijdkrachten. Er komt een voorlichtingsprogramma over mi litaire onderwerpen voor in de plaats. ..BURGERLUCHTVAART" is een nieuwe bedrijfsgroep van de Bond St. Raphael. In Amsterdam vond de con stituerende vergadering plaats. van de aangewezen eandidaten bevatten. Vakjes voor „ja" of „neen" kwamen er niet op voor. Het deponeren van het briefje in de stembus gold als „ja"- stem, aldus de ooggetuige. Voor een .,neen"-stem moest de kie zer een stemhokje binnengaan ten gerieve van de „administra tie" der geheime politie.... Binnen een uur na het openen der stembureaux onderbrak de Noord- West-Duitsel radio-omroep haar pro gramma met de mededeling, dat „de eerste voorbeelden van gedwongen stemming" waren gesignaleerd. In 2 stembureaux te Potsdam kregen de kiezers stembiljetten met hun naam en adres er op. aldus dit bericht. \/AN 7 UUR Zondagochtend af zijn de inwoners van de Sovjet-zone, voorafgegaan door fanfares van de „Vrije Duitse Jeugd", naar de stem bureaux gegaan. Onder leiding van „verkiezings agenten" marcheerden de kiezers, voorafgegaan door muziekkorpsen en vlaggen van de democratische Repu bliek in optocht door de met vlaggen en wimpels versierde straten, om zo veel mogelijk voor de middag hun stemplicht te vervullen. Degenen, die door het klaroenge schal niet wakker waren geworden, werden door de „verantwoordelijken des huizes" en door de aanhangers van het Nationaal Front aangemaand om ter stemming te gaan. In Oost-Berlijn. waar geen verkie zingen zijn gehouden, was het rusti ger dan op andere Zondagen. De con troleposten van de volkspolitie waren versterkt. De arbeiders uit de Sovjet-sector, wier afgevaardigden waarnemers bij de volkskamer door het democra tisch blok reeds zijn aangewezen, zijn naar hun werk gegaan, om „overti- ren" te maken „ten bate van de vre de". Inmiddels ging men voort in Oost- Duïtsland uitvoering te geven aan wat Tillich, de West-Bsrlijnse leider van de verzetsgroep, „Tegen onmen selijkheid" heeft genoemd: de groot ste politieke zwendel, die ooit is be dreven. pERDINAND GRAF, de Oostenrijk- se onderminister van Binnenl. Za ken, heeft Zaterdagavond op een bij eenkomst van de volkspartij ver klaard, dat de Regering „positieve in lichtingen" had over communistische plannen om binnenkort in Oostenrijk een nieuwe „terreur-golf' te ont ketenen. MAAR WIJ VERNEMEN is de gevreesde San Sebasüan-duiver van de heer Temmerman te Oostburg, die hij in 1939 inkorfde op St. Vincent-de-Tyrosse dezer dagen goed geluimd en met gevulde knap zak op het hok van de eigenaar teruggekeerd. Deze had, al zeg ik het zelf, al enige keren op zijn horloge gekeken en zich afgevraagd, waar mijnheer bleef. Nog geen 5 minuten tevoren had zijn vrouw onomwonden als haar mening te kennen gegeven, dat hij ofwel op de pinten was ofwel van zin te voet naar huis te komen. Beide staaltjes Van vrouwelijke intuïtie bleken op waarheid te heb ben berust. Zijn voeten waren tot op zijn douarière afgesleten en het laat ste deel van de reis had hij daarom op krukken afgelegd. Thuisgekomen vocht hij zich daarmee een nesthok vrij en begon seffens te ronkonken en te sleepstaarten achter een paar duivinnen in de bakvisleeftijd. Deze echter deden zeer uit de hoogte en een van haar riep zelfs: „Geef die sik een bak met schillen". In een interview met het P. N. A. verklaarde de heer Temmerman, dat hij op dit moment nog niet kon zeggen, of zijn duif al of niet een kans maakte naar de auto. „Zo niet", zei hij, „zal ik hem volgend jaar nog iets scherper zetten, op weduwschap of op stouwen, en moet ge maar denken: ze zullen van goeien huize moeten komen, of hij is er mee weg". DIKKEN BRUINE. KOREA-vrijwilligers, 5 man sterk raakten Zaterdagavond laat slaags met Haagse burgers, die een en ander opmerkten, „wat de man nen niet namen". De vrijwilligers kwamen echter op het politie-bu- reau terecht. Zij hadden om het afscheid te vieren te diep in het glas gekeken. EEN SKODA passeerde bij Dubbel dam een vrachtwagen, week te snel terug naar rechts om een tegen-rij- dende Belg te ontwijken en reed ten slotte tegen een Austin, De Skoda-be- bestuurder werd uit de wagen geslin gerd, drie inzittenden werden zwaar gewond. De bestuurder van de Skoda beweert echter, dat de vrachtwagen alleen maar in de verbealding vanme Belg bestaat. De Rijkspolitie is bezig dit raad op te lossen. DE „VEENDAM" vertrekt naar thans vaststaat met 50 passagiers minder. 4 an de 95, die geen Amerikaans vi sum hadden, worden er 45 naar Ha lifax (Canada) gebracht. ZILVEREN en zinken kwartjes wor den evenals de nikkelen en zinken stuivers, zoals men weet 15 November dat het n 'LD,? RTT' zou graag zien' ■jplino h 1 nu reeds met inwis- stagnatie te voorkomen. 'aats*e dagen ra moet uiterlijk resn 18 "i en 9a October op de bus zijn 25 PRINS BERNHARD zal midden deze mreech?eneZe? Uit het "ekenhuis te Utrecht worden ontslagen. ,DR- FERON zal 19 October in het kader van de grootste missie-ten toonstelling i van 14 tot 29 October) een rede houden over „Dc diepere' grond van de Missie-actie". BIJ EMPEROR", de grote manoeu- vre boven Engeland, kwam een Wel lington-bommenwerper in botsing met een Belgische Mos -uito. Uit de Wel- lington werden 5 lijtien geborgen, het zoeken naar overlevenden van de Mosquito is opgegeven. Ook kwamen twee straaljagers in botsing. Een der piloten kwam daarbij om. DE NIEUWE BEWINDSMAN. jy[R. H. L. s' JACOB, wiens benoe ming tot minister van Oorlog en van Marine thans met zekerheid te verwachten is, zal vanochtend door H. M. de Koningin in het Pa leis Noordeindc worden beëdigd, nadat de aftredende minister, mr. Schokking, in afscheids-audiëntie zal zijn ontvangen. Dinsdag zal de portefeuille-overdracht geschieden. Mr. H. L. s' Jacob, de tweede zoon van de oud-Commissaris der Konin gin in de provincie Utrecht, is 5 April 1906 te Driebergen geboren. In 1931 werd hij ambtenaar ter secretarie van de gemeente Vreeswijk (Utrecht) en vervolgens aan de provinciale griffie te Arnhem. In 1939 werd hij burge meester van Valburg (Gelderdand), welke functie hij tot 1942 vervulde. Toen werd hij door de Duitsers ge arresteerd en achtereenvolgens in ver scheidene kampen gevangen gehouden. Na de bevrijding keerde mr. s' Jacob als burgemeester naar Valburg terug. Sedert 1945 treedt hij op als secreta ris-generaal van het Departement van Financiën. Destijds was hij tijdelijk vertegenwoordiger van de minister van Financiën te Djakarta. In 1949 bekleedde hij de functie van gedele geerde van de Kroon in Indonesië. Mr. s' Jacob is voorzitter van enige staats commissies en commissaris van de Ne derlandse Spoorwegen. -TRUMAN HEEFT op het eiland Wake generaal MacArthur ont moet. Hjj sprak met hem gedurende twee uur. Hamman en Omar Brad ley vergezelden de president. Na afloop verklaarde Truman, dat de be spreking „zeer nuttig" was geweest. MacArthur zeide, dat geen comman dant te velde ooit vollediger door zijn Regering is gesteund dan hjj bü de operaties i'n Korea. Truman zal Dins dag in een rede te San Francisco ver slag uitbrengen over zijn onderhoud met MacArthur. Alle daders gegrepen r\E POLITIE werd Zaterdagnacht om kwart over 12 door de portier van het Vredespaleis gewaarschuwd, dat er onraad in het paleis was. Er gingen toen vier rechercheurs op on derzoek uit, terwijl het gebouw o.a. met behulp van „radio-jeeps" werd omsingeld. Op de tweede verdieping bevindt zich in een kamer een brand kast van het internationaal gerechts hof. De rechercheurs, die zich op sokken naar boven begaven, vonden in die kamer vier inbrekers bezig in de brandkast gaten te boren. Zij namen de vlucht, waarop de politie drie schoten loste. Twee werden aange houden, toen zij de trap af renden en zo in de val liepen, één bevond zich nog in de kamer en één had kans ge zien, zich te verstoppen. Zij werden, nadat alarmschoten wa ren gelost, gearresteerd. Het bleken drie oude bekenden van de politie te 'zijn, die een gewezen hulpbode van het Paleis hadden „aangeworven" om hun slag te slaan. In een sensationele wedstrijd heeft Zondagmiddag in het Rankhof Stadion te Bazel het Nederlandse elftal een 5-7 nederlaag geleden tegen Zwitserland. Onze foto toont het moment, waarop Friedlander het eerste doelpunt voor zijn land gaat maken. Achter Friedlander Terlouw en Kraak, en geheel rechts van Schijndel. Dé waterverbindingen T\ E BELGISCH-NEDERLANDSE commissie voor de waterverbindin gen en havenvraagstukken is onder voorzitterschap van Frans van Cau- welaert, bijeen geweest. De commissie heeft enkele technische vraagstukken onderzocht betreffende de waterver bindingen met Nederland en vooral betreffend het Schelde-Rijnkanaal. Hoewel men in Belgische kringen van oordeel is, dat de werkzaamheden traag verlopen, blijft men toch op timistisch. Binnenkort zal de com missie rapport moeten uitbrengen, waarop mogelijk drukke diplomatie ke onderhandelingen zullen volgen. Het blad „De Gazet van Antwer pen" merkt met betrekking tot deze onderhandelingen op „dat verwacht wordt, dat de Belgische regering een kordate houding zal aannemen ten aanzien van de bezwaren, die van Ne derlandse zijde worden geopperd". Naar hetzelfde blad bericht, zal vol gende week een K. B. verschijnen op grond waarvan een bijzondere com missie wordt opgericht, die belast zal worden met het onderzoek van de or- gan'satie der Belgische havens. De commissie heeft vier maanden tijd om een rapport op te stellen over de havenvraagstukken en concrete voorstellen te doen om de activiteit der havens te stimuleren. Voorzitter is Frans van Cauwelaert. Bij Zuitserland-JSeder, land (7-5) r)E LAN DEN WEDSTRIJD tus sen Zwitserland en Neder land Zondagmiddag in het Wank- hofstadion te Bazel gespeeld is met 7-5 door de Zwitsers ge wonnen, Na een kwartiet- gaf de Zwit serse midvoor Friedlander zijn land dé leiding, waarna Clavan in de 26e minuut gelijk maakte met een schot, dat doelman Stu- ber had kunnen houden. Twee minuten voor tijd scoorde de uit- stekend spelende rechtsback van Zwitserland Neury, na een voor zet van de Graaf, in eigen doel en in de laatste 9econde was het rechtsbuiten Antenen, die de stand weer gelijk maakte, 2-2. In de tweede helft scoorde Rij vers in de eerste minuut van korte afstand, waarmede Neder land dr leiding had genomen. Na dat de Oranjehemden en Zwit- 't seriand een buitenspel doelpunt hadden gescoord, welke door de J scheidsrechter werden afgekeurd, t maakte rechtsbuiten Antenen de stand in de 12e minuut weer ge lijk, 3-3. Een minuut later was het 'midvoor Friedlander die de Zwitsers de leiding gaf. (4-3). Onmiddellijk daarop zorgde van Melis voor de gelijkmaker. Er was toen een kwartier gespeeld in de tweede helft. In de 28e minuut was het Fat- ton, de linksbuiten, die opnieuw de Zwitsers de leiding gaf. Maar J twee minuten later zorgde de Graaf ervoor, dat de score op nieuw gelijk werd (5-5). Een strafschop tegen Terlouw werd door Fatton in een doelpunt om gezet (6-5) en twee minuten voor tijd was het dezelfde speler, die midvoor was geplaatst om dat Friedlander was uitgevallen, die een zevende Zwitsers doel punt aan de score toevoegde. (7-5). (Van onze medewerker). ZESTIG NEDERLANDSE en buitenlandse journalisten hebben in vier dagen tijd de Nederlandse industrie „gedaan". In een rondrit van 2400 kilometer, door de deelnemers populair „moord met voorbedachte rade" genoemd werden, verdeeld over de provincies, ongeveer 25 belangrijke-fabrieken bezocht. Bij el kaar geteld werd er meer dan anderhalve werkdag gespeecht. Dit laatste geldt dan nog maar alleen voor de Zuidelijke helft van de trip (Gelderland, Limburg, Brabant, Zeeland, Rotterdam en Utrecht). Toen was het zo ver, dat een deelnemer dreigend (want een weinig overspannen) uitriep: „Wie het waagt „industrie" te zeggen, wordt onmiddellijk doodgeschoten". geldig Weersverwachting, vanavond: tot Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige lichte regen of motregen. Zwakke veranderlijke wind en iets lagere middagtem- peraturen. andaag: Zon onder 17.45 uur. Z on op 14 08 uur- M^an onder 20.27 uur. Morgen: Zon op 7.07 uur. Al 100.000 nieuwe arbeids plaatsen LIET MINISTERIE van Economische Zaken had deze super-Amerikaan se monstertocht georganiseerd. Op zichzelf was dit een waagstuk. Niet alleen omdat daardoor het (kostbare) leven van een groot aantal journalis ten op het spel werd gezet, maar even zeer omdat het Ministerie kon ver wachten, dat de fabrikanten en de Kamers van Koophandel de kans zou den aangrijpen om de Pers nu eens in te lichten over enkele al of niet rechtvaardige grieven. Het was een spel van open kansen, dat (voor wat onze mening aangaat) in een gelijke score eindigde. Er moet eerlijke lof zijn voor wat bereikt is, er bestaan echter ook zonder de minste twijfel grieven, die om een snelle en afdoen de oplossing roepen, We nemen ons voor in enkele arti kelen op een en ander wat dieper in te gaan. Vandaag beperken we ons tot een aangeven van algemene feiten en verlangens, die uiteraard niet in elke provincie even sterk spreken, maar die voor ons gehele land het juiste totaal-beeld vormen van wat momen teel gaande is op het gebied van de industrialisatie. Cijfers spreken vaak een harde taal. Het is nodig, dat we harde taal leren spreken en verstaan. De on gunst van de tijd dwingt ons daartoe. We moeten nu eenmaal beseffen, dat tot aan het midden van 195,. door ons land nog 3800 millioen gul-1 den moet worden opgebracht om onze industrie en daarmee onze ter nauwernood betegde dagelijks" bo terham veilig te stellen. Hiermee moeten we bouwen ran de vernieu wing en de uitbreiding i ep d» in dustrie. waaraan sinds 1948 toch al niet minder dan 2200 millioen werd ten koste gelegd. De arbeidsproductiviteit in onze in dustrie wekt het grootste vertrouwen voor een toekomst, waarvan minister v. d. Brink aan het einde van de Industrie-vierdaagse zo kernachtig zei: onze productie verhogen of honger lijden. In anderhalf jaar steeg de productiviteit met 14 procent. Maar tot aan midden 1952 zal het totaal cijfer van deze stijging zonder pardon 36 procent moeten zijn. willeb we tenminste komen waar we willen zijn. Om ons toch al lage levenspeil te kun. nen handhaven zal uit de fabrieken voor 22 procent meer productie moe ten worden „getoverd" dan in 1948 het geval was. Om de aankoop van onmisbare buitenlandse goederen voort te zetten, moeten we onze uitvoer met niet minder dan 80 procent van die in 1948 opvoeren. ZELFS HET ONMOGELIJKE. moeten voor ons de zaken staan: niets mag onmogelijk zijn. Toegeven de. dat de Regering dank zij een uiterst zorgvuldig üitgebakend beleid een prachtige „eerste stoot" gaf, moe it n we nu echter tevens vaststellen: de tweede stoot werd niet minder kiacbig gegeven door de fabrikanten, zelf. Zij hadden een onderkomen ma- i chinepark, vaak veheel of ten dele verwoeste gebouwen, moesten vechten legen een ontmoedigende reeks bin nen- en buitenlandse voorschriften van productie-belemmerend kaliber en zagen zich tenslotte geplaatst te genover een buitenlandse markt met (in veel gevallen) aanzienlijk goedko pere producten. OOK DE ARBEIDERS. Yt/E ZEIDEN het reeds: dit is een harde taal. Maar om de woor den van een der bezochte fabrikan ten aan te halen: wat moeilijk is doen we zc zonder mee-, het onmogelijke J-^ET zou echter niet aangaan in deze beschouwing de arbeiders te ver geten. Uit tal van monden hoorden we de uitbundige lof zingen van hen, die geest en handen tot het alleruiter ste opjagen terwille van de gemeen schappelijke welvaart. De door vrij wel alle landen benijde arbeidsvrede in onze industrie vertelt daarvan wel een zeer welsprekend verhaal. Dat een evenredig deel van het be haalde nationale voordeel aan de ar beiders toevalt, behoeft geen nader betoog. Er is voor de werknemers echte- ook nog dit grote voordeel: het aantal beschikbare arbeidsplaatsen stijgt door de gezamenlijke inspanning van overheid, fabrikanten en arbeiders op verheugende wijze. Van midden 1948 tot einde Maart 1950 nam de personeelsbezetting toe van 793.000 tot 860.000, dus met rond 67.000 personen. Nemen we in aan merking, dat over diezelfde periode de productiviteit steeg met circa 10 procent, dan moeten wc stellen, dat Een derde deel daarvan is te dan ken aan de investeringen, de rest aan intensiever gebruik van het reeds be slaande productie-apparaat. Maar in ons land zullen naar schatting in 1960 niet minder dan 11 millioen mensen wonen. Er moet dus werkgelegenheid komen, onze industrie moet dus wor den uitgebreid. Dat het probleem ..Scholing" hierbij een rol zal spelen, hopen we later duidelijk te maken. Over dit onderwerp is binnenkort een nota van de Minister van O K. en W. te verwachten. Nog altijd is er, 7.0 konden we tijdens onze tocht door het zuiden vaststellen, een grote schaarste aan goed opgeleide vak lieden. Resumerend zouden we kunnen zeg- £)E ontwikkelden op ieder gebied worden hoger beloond dan de onontwikkelden. Maar het beduidt allerminst, dat de graad van be loning gelijk op gaat met de graad van ontwikkeling. Het verstand wordt als regel gehuurd door het geld: de bezitters hebben bij de onderhandelingen de hoogste troe ven in handen. Absoluut noodzakelijk is dat niet. Wij zijn het wel als natuur lijk gaan beschouwen, dat het be zit de baas speelt over de arbeid. Maar het is niet ondenkbaar, dat bij een andere maatschappijstruc tuur de georganiseerde arbeid het geld leent van de bezitters, aan deze een matige rfente betaalt en overigens de ondernemingen on der eigen verantwoordelijkheid leidt. In de landbouw is dit ook nu het geval, de arbeider-onderne mer huurt het land van de bezit ter en bebouwt het op eigen risi co. In de industrie huurt het geld de arbeid, niet alleen de gewone handenarbeid, niet alleen de uit voerende arbeid, maar zelfs de ar beid der geleerden. Nu zou men denken, dat de geleerden met de handenarbeiders een gemeen schappelijk front zouden vormen om van de bezitters en onderne mers een redelijk loon af te dwin gen. Dat is niet het geval. De ar beiders wantrouwen de intellec tuelen en deze voelen zich meer verwant aan de ondernemers dan aan de gewone arbeiders. Zij krij gen hogere lonen, al staan ook die niet altijd in een juiste proportie tot de diensten, die zij bewijzen. Voor de geleerden is trouwens de hoge beloning niet zo belang rijk als de onafhankelijkheid. Het is hun taak de waarheid te die nen en niet het belang of de pro ductie. De grote vraag is echter, welke waarheid? Men moet echter voorzichtig zijn om geen voorbarige oordelen te vellen. Het beste van onze mo derne techniek is op slot van za ken maar een bijproduct van de arbeid van geleerden, die zich be langeloos en zonder bijgedachten gegeven hebben "'e studie der latuur, der planten, dieren mensen. De meest verrassende nut tige resultaten voor industrie, landbouw en hygiëne hebben inge wikkelde laboratoriumonderzoe kingen en abstracte redeneringen van geleerden opgeleverd. Bovendien heeft de belangeloze overgave aan kennis en waarheid op zich een grote menselijke waar de, als de ijver ten minste besteed wordt aan waarheden, die voor de mens, zijn stelling in het heelal en zijn eeuwige bestemming van be lang zijn. Laat er dan gerust een paar geleerden tussen lopen, wier arbeid op de duur steriel blijkt. De nutteloosheid zal vanzelf wel open baar worden, zoals ook het nut van de andere waarheden op de duur blijkt, Als de verhoudingen maar nirt omgekeerd worden, en de waar heid geofferd wordt aan de indu striële productie of het maken van economische winsten. De geleerde dient de waarheid en de waarheid is vanzelf vruchtbaar. Maar het zijn de vruchten, die zijn arbeid betalen. Daarom bestaat de vrees, dat de geleerde gedwongen wordt de waarheid te offeren aan de belo ning: wiens brood men eet, diens woord men spreekt. De geleerde kan geen waarheid verdedigen, die de inkomsten van zijn opdracht gevers, de uitgevers en van hun opdrachtgevers, de adverteerders en de geldschieters en de handela ren in allerlei nodige artikelen verminderen. De filmfabrikanten bepalen, wat er op het witte doek zal vertoond worden, de exploitan ten wat er op het toneel zal ge speeld worden, de adverteerders, de bankiers en de fabrikanten wat er in boeken, tijdschriften en bladen zal gedrukt worden. Gedrukt wordt er dan, wat met winst verkocht kan worden, wat het publiek graag ziet of leest, niet wat waar is en goed voor datzelfde publiek. Vervolg op pag. 2 nog 35.000 arbeiders in de industrie! gen: er werd reeds veel bereikt. Dit desondanks hun plaats behielden Men geeft hoop voor een naaste toekomst, kan dus het aantal nieuw-sesnhapen die van ons zal eisen, dat nog veel kost ons iets langer tijd. Zo immers arbeidsplaatsen ramen op 1C0.030. nreer bereikt moet worden. QNDER DIT HOOFD hebben we cri- tiek uitgeoefend op een verklaring, van „welingelichte zijde" aan het A.N.P. verstrekt aangaande het aftre den van Minister Schokking. De Mi nister stelt er nu prijs op te verkla ren, dat deze mededelingen niet van hem persoonlijk afkomstig zijn en dat hij het betreurt, dat daarin zijn ver houding tot zijn ambtgenoten in het geding is gebracht geworden.

de Stem | 1950 | | pagina 1