Onze productie moet stijgen Chinezen naar Korea VERLENGING VAN ARBEIDSTIJD EEN DER MIDDELEN DAARTOE Beroep op allen Kwakers bij Mgr. Stepinac Vertroebelende mededeling „NEUTRAAL Minister van den Brink over onze enige redding Fransen op aftocht in Vietnam Ommezwddi Amconsulaten bestormd Luchtmanoeuvres boven Londen Neen! riep de bruidegom TRUMAN OP HONOLOELOE DAGBLAD VOOR ZEELAND 1831 rent ie te Washington „Feendam" vertrok een dag latei- McArthur zon nieuwe grote landing doen VOLGENDE WEEK AMBON IN DE VEILIGHEIDS- RAAD Meer bewolking Groeiende drukte in Rotterdams haven 5 pCt. OOK VOOR AMBTENAREN Wetsontwerp schorsin v bedrijfsregelingen ingediend ZESDE JAARGANG No. 1818 Uitgave: N.V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne mentsprijs bij vooruitbet. f 3.90 per kwartaal, per post f 4.75, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) i 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 14 OCTOBER 1950 Aovertentieprijs voor de gehele oplage 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen t 0.60 per m/m)Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwje editie f 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd Telefoon no. 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon no. 102. (B ij b u r e a U U R G. Nieuwstraat 22, Telefoon no. 35). (Van onze redacteur) 77RNST1G MOETEN we uet gaan denken aan de verlen- ging van de arbeidstijd. De persoonlijke prestatie ran de arbeider kan en moet wellicht op deze manier wor den opgevoerdaldus Minister van den Brink tijdens een toespraak gisterenavond tot de vertegenwoordigers van de belangrijkste Nedelaiulse dagbladen in Hotel Hamdorff te Laren. WIE VANDAAG het Canadese oor logsschip „Magnificent" wil bezoeken, kan tot 5 uur terecht. Het ligt te Rot terdam en in de Leuvehaven liggen sloepen voor bezoekers gereed. ONFORTUINLIJK was de eerste vaart van de Ned. kustvaarder „Erebus" uit Groningen. In de Oostzee benoorden Stockholm liep het aan de grond en het moest een lading hout over boord werpen. EEN ACTENDOOS met diplomatieke documenten verdween uit het Ko ninklijk Paleis te Londen. De doos bevatte brieven aangaande bezoeken aan de Koning. Doos en bescheiden werden in een vuilnisbak teruggevon den en een 26-jarige Schotse zeeman werd als verdachte gearresteerd. DINSDAG viert Nijmegen de 27ste Dies Natalis der R. K. Universiteit. Prof. mr. Fr. Duynstee zal in de aula aan de Bijleveldsingel de Diesrede uitspreken. SHAW denkt, dat hij niet meer zal schrijven. Zijn begonnen stuk „The Lady she would not" zal „een nieuwe onvoltooide symphonie" zijn, zei hij. BRANDEND stortte nabij het vlieg veld van Casablanca een toestel neer. Drie inzittenden kwamen om het le ven en vier werden gewond. VEELWIJVERIJ heeft in de trust- schapsraad van de Ver. Naties een warm pleitbezorger gekregen in de afgevaardigde van Liberia. „Hoeveel vrouwen had Koning Salomon"? riep hij uit. DR. LOUWES, dir.-generaal van de voedselvoorziening vertrok (met vi sum!) per Veendam naar Amerika, waar hij besprekingen zal voeren be treffende Nederlandse export. BELGIE zou een eigen auto-industrie wensen, al was het maar een monta ge-bedrijf, dat kan voldoen aan de be hoeften van de Belgische markt. De Kath. metaalbewerkersbond zou zich zich met een desbetreffend verzoek tot de regering hebben gewend. SMUTS liet een vermogen van onge veer een half millioen na aan zijn weduwe als enige erfgename. ZES ITALIANEN werden gedood, toen een dynamietlading in een tun nel bij Trente vertraagd tot ontplof fing kwam. IN BRUSSEL wordt van betrouw bare zijde verklaard, dat men na de strijd Korea wil doen bezetten door de kleine naties w.o. Neder land. In België, ook een der „uit verkorenen", zou men voor dit plan gewonnen zijn 'J'E VOREN echter had een woordvoerder van de Stich ting van de Arbeid nadrukke lijk betoogd, dat de opvoering van de Nederlandse productie, voornamelijk niet zou worden verhaald op het arbeidsvermo gen van de arbeider, eer ech ter op de ondernemers. Met nadruk verzekerde Min. v. d. Brink, dat, wanneer de pro ductiviteit der Nederlandse in dustrie niet met een zeer groot kwantum wordt opgevoerd, wij „honger zullen moeten gaan lij den". DE BEZWAREN. overbelast met administratieve romp slomp, door een dwaze belastingpoli- tiek en door bevreemde in- en uit- voerbepalingen. Deze uitlatingen verwonderen de Regering niet, doch zij moet niet al leen rekening houden met verzwa ring van de industrialisatie, maar ook met een enorme verhoging van onze militaire inspanningen. Dat wil zeggen en hier kwam de Minister met een „mea culpa" dei- Regering dat de fabrikanten in hun concrete, persoonlijke visie wel gelijk hebben, maar de Regering moet re kening houden met een omvangrijke versnelling van tempo, de geweldige aanwas van onze beroepsbevolking, en met de inspanning die van ons ge vraagd wordt door het volgen van de f weg, ons door de internationale ver- stelling, houdingen op-gedwongen. Het evenwicht in productie en ver bruik moet worden bereikt, willen wij niet ten ondergaan. Het monetair evenwicht komt op de eerste plaats, al wordt het dagelijks voor ons moei lijker. ALLER BELANG. ENE TOCHT van de persverte- woordigers, georganiseerd door het Ministerie van Econo mische Zaken, was er een van 1195 km. in een tijdsbestek van vier dagen. Men moest in deze tijd een aantal redevoeringen tot een gezamenlijke duur van 12 uren en 20 minuten verwerken en men mag zowel de Noord- Hollandsse als de Gelderse lan douwen, de Limburgse heuvelen als de Brabantse bossen, de Zeeuwse vlakten als de Utrechtse polders en de bedrijvigheid van Rotterdam. Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen genoot mede in het bijzonder de algemene belang- rjE FABRIKANTEN zeggen nu: maar wij krijgen onvoldoende me dewerking van de Overheid, die ons Z.EXC. PROF. v. d. BRINK. Produceren of hongerlijden! MEDERLAND moet er zich van be wust zijn. dat Marshall-schenkin gen, vermeerderd met onze eigen voortbrengselen en verminderd met ons verbruik nooit mag voeren tot 'n nijpend tekort aan beleggingen in het productie-apparaat, waarvan we ten slotte allemaal moeten eten. De zakenman, aldus de Minister, ziet dit natuurlijk niet, gelooft het ook niet in vele gevallen, maar de Regering weet, dat onze betalings balans tot nu toe door de practijk van de laatste jaren buitengewoon ongustig is beïnvloed en ten koste van alles in evenwicht moet wor den gebracht. Indien op ons verbruik geen vermindering plaats vindt, zal het algemeen Welvaartsplan moeten mislukken, tenzij we kans zien de productie op te voeren. Dit is wellicht niet terug te bren gen tot de individuele arbeidspresta tie, maar in elk geval wordt duidelijk dat ons productie-apparaat in kwali teit en omvang moet worden uitge breid. Van het hoogste belang in dezen is de wil van leiders en arbeiders. De Minister sprak er zijn vreugde over uit, dat bestaande acties, met na me in de Contactgroep Productiera den gunstige resultaten boekt en hij ve-klaarde, dat alle middelen zul- 1 worden gebruikt om tot vergro te van de Nederlandse productivi teit te komen. Maatregelen worden thans getrof fen om te voorzien in een samengaan van Overheid en industrie. Volgend jaar, aldus besloot de Mi nister, zal onze productie het teken moeten zijn waarin we leven. Anders zullen wij moeten leven in het teken van een noodzakelijke daling van het verbruik. Een onbetrouwbaar telefoon gesprek ■WIER AMERIKAANSE KWAKERS hebben, naar verluidt, een bezoek gebracht aan de gevangen Aartsbis schop Mgr. Stepinac, primaat van Joego-Slavië. Egerton, de woordvoerder der dele gatie, bracht telefonisch van Serajewo uit verslag over het bezoek aan de gevangenis bij Zagreb. De Aartsbis schop zag er gezond uit, zijn verblijf plaats was „eenvoudig, doch niet on comfortabel" Mgr. Stepinac had twee kamers voor zichzelf en „naar om standigheden was zijn verblijfplaats redelijk". Een der beide kamers is tot kapel ingericht. Toen de delegatie de kamer bin- nenkwam. was de Aartsbisschop bezig JJ/jg gaat 11ÜW COllte op zijn typemachine Franse gods- j o De Franse en Vietnamese strijdkrachten die in Indo-China een harde strijd voeren tegen de communistische troepen van Ho sji Min, zagen zich genoodzaakt hun stellingen in en om de stad Caobong te verlaten. Franse strijdkrachten tijdens hun moeilijke terugtocht uit Caobong naar andere stellingen. dienstige lectuur te vertalen. Dat klinkt allemaal erg vriendelijk, Maar helaas is bekend, dat Mgr. Ste pinac als enig bezoek zijn zuster ont vangt en dat de vier Kwakers gasten waren van Tito's „vredes-comité". Zo dat dus de mededelingen van de heer Egerton, die ongehinderd mocht te lefoneren, op zijn zachtst uitgedrukt, hóógst onbetrouwbaar zijn. DUIZENDEN gele balonnetjes zijn in West-Berhjn opgelaten. Er staat met grote letters Nein" op als advies aan de Oost-Duitse kiezers. wrhiï?RLING heeft zi'n Belgische den vl,VergJUnm,ng met drie man den verlengd gekregen. meelijdt we v00rloP'g niet eerst hef u! omdat Indonesië dekken nnenlands verbruik wil dcMBKroifaverkU'P van het Ned Ro- gaat via dc fan"!8™' wanneer deze sische Rode Kruis"" Va" het Indone- DRINGEND heeft Amerika om wanonc riJ aan de strijd in lndo-China.VerZ°Cht V00r TERUGGAVE van buitenland.» demmen in Indonesië e'&en- bouw ondernemingen) wordt L zet na aanvankelijke strubbelingen®8* POSITIES TROEPENSCHEPEN' At lantis vertr. 12 Oct. van Djakarta Castel Bianco arr. 11 Oct. te Diakar' 7® de befaamde 58-jarige Itali- ta. Napoli ari\ 13 Oct. te Suez! New aanse dirigent de Sabatini, ver- Australia wordt 26 Oct. te Rotterdam var een fascistisch verleden, verwacht. Otranto wordt 11 Nov te Rotterdam verwacht. Skaugum wordt 28 Oct. te Rotterdam verwacht. door gedupeerden door nieuwe Amerikaanse wet JN ROTTERDAM en Amsterdam zijn de Amerikaanse consulaten bestormd door reizigers, wier visum voor Amerika plotseling ongeldig was geworden. Gisteren zouden er 300 niet-Amerikanen vanuit Rot terdam met d „Veendam" zijn ver trokken, doch het schip bleef aan de kade liggen, om in Amerika geen moeilijkheden te krijgen. Liever een dag uitstel, zei de maatschappij, dan dat een groot deel der passagiers in Amerika op Ellis Island, het quarantaine-sta tion voor politieke verdachten, zou den zijn vastgehouden of terugge stuurd. Bovendien lopen de scheepvaart maatschappijen het risico, de door Amerika geweigerde passagiers weer op eigen kosten mee terug te moeten nemen naar hun land van herkomst. De Amerikaanse autoriteiten hebben deze waarschuwing officieel doen uit gaan. Dit alles is een gevolg van het (te gen Trumans veto in) aannemen van een nieuwe Veiligheidswet, waardoor zij, die ervan verdacht worden com munistische sympathieën te hebben of een nationaal-socialistisch of fas cistisch verleden hebben, in de Ver. Staten geen toegang krijgen. CONCERT GAAT NIET DOOR op Ellis Island ingesloten samen met 14 andere Italiaanse musici (vormend het gezelschap Virtuosi di Roma), die morgen hun Amerikaanse tournée zouden beginnen met een concert in New-York. De Amerikaanse ambas sade reikte 10 dagen geleden in Italië hun visa uit; thans zijn die plotseling ongeldig. Maar het Londens Philhar- monisch Concert mocht ongehinderd aan land gaan. Wat de Veendam betreft, konden de passagiers vrij spoedig worden gehol pen, al moest het consulaat telegra fisch alle andere consulaten waar visa waren verkregen, telegraferen. Ook elders in Europa werden Ame rikaanse instanties bestormd. Te Pa rijs moest de Amerikaanse ambassa de personeel van andere Amerikaanse bureaux te hulp roepen om de toe loop te kunnen verwerken. "TE TOKIO doen onbevestigde ge ruchten de ronde, dat de Chine zen van plan zijn een smalle strook van Noord-Korea langs de Mandsjoe- rijse grens te bezetten. Waarnemers geloofden, dat deze ge ruchten zijn gebaseerd op de veron derstelling. dat de Chinezen de be langrijke hydro-electrisehe installa ties. waardoor het grootste deel van de Mandsjoerijse industrie wordt ge voed, buiten elke Amerikaanse con trole willen houden en dat zij een klein gebied van Korea willen reser veren als toevluchtsplaats voor de Noord-Koreaanse regering. Te Tokio circuleren eveneens ge ruchten, dat MacArthur van plan is ver naar het Noorden op de Koreaan se Oostkust een nieuwe grote landing te doen. Het totaal aantal gevangenen, ge maakt door de troepen der Ver. Na ties is thans gestegen tot 60.000. De afgesneden Noord-Koreaanse troepen in het uiterste Zuid-Westen schijnen zich thans te reorganiseren nabij de haven Mokpo. Z~\MTRENT het aftreden van Minis- ter Schokking is door het A.N.P. een mededeling verspreid, waarin te kennen werd gegeven, dat het aftre den van de Minister veroorzaakt zou zijn door onvoldoende steun zowel in de Kamer als in net Kabinet voor de offers, welke de verdediging zal ver gen. In politieke kringen was men van mening, dat deze mededelingen zijn geïnspireerd door de afgetreden Mi nister zelf. En men heeft zich daar over ten hoogste verbaasd en geër gerd. De critiek, bij de behandeling der Oorlogsbegroting geuit, betrof juist het feit, dat deze Minister niet kordaat genoeg optrad. Men betwij felde sterk, of onder zijn leiding wel een krachtig defensie-apparaat zou worden opgebouwd. Dit is dus juist het tegenovergestelde van hetgeen de gewraakte mededeling suggereert. En het zou ook dwars tegen de lo gica ingaan, als het Kabinet de Mi nister zou hebben laten vallen, om dat hij voor een sterke Defensie op kwam. Men moet aannemen, dat hier de zaken juist andersom liggen. De via het A.N.P. gespuide mede deling beschouwt men in Den Haag dan ook als vertroebelend, om niet te zeggen misleidend. DE OPVOLGER. LIET ZOEKEN naar een opvolger gaat intussen verder. En de pers doeter ijverig aan mee. „De Tijd" brengt nu de naam Jhr. Tjarda van Starkenborgch Stachouwer naar vo ren. Deze oud-gouverneur zit als plaatsvervanger van Minister Stikker in het permanente orgaan van de Noordatlantische Raad. Hij zou dus als Minister ons land ook onmiddellijk kunnen vertegenwoordigen op de con ferentie van Ministers van Defensie, die op 26 October te Washington be gint. Is er op dat tijdstip nog geen nieu we Nederlandse Minister van Oorlog en Marine, dan zal er toch wel een ander lid van het Kabinet heen moe ten gaan. Want dit wordt een uiterst gewichtige bijeenkomst. JLTEN VERWACHT, dat de Veilig heidsraad de volgende week zal bijeenkomen om het voorstel van de commissie der Ver. Naties voor In donesië inzake Ambon te bespreken. Bij de oefeningen van de Atlantische luchtmacht, waarbij ook Nederlandse vliegers zijn betrokken, was het laagvlieg-verbod boven Londen tijde lijk opgeheven. Dit inspireerde Giles, de tekenaar van de „Daily Express" tot het tekenen van de hierbij afge drukte olijke plaat in zjjn dagblad. TN DE St. Josephkerk te Rome stelde de priester de gebrui kelijke vraag aan de 22-jarige bruid Claudia Scalco, dochter van een welgestelde Romeinse jurist. „Ja, ik wil", antwoordde Claudia van onder haar korte met bloe men doorweven sluier". Zenuwachtig wrong zij haar handen, toen de priester dezelf- de vraag stelde aan de 30-jarige Vittorio Jannitti Piromallo, lid van een bekende Italiaanse fa milie. „Neen", zei Vittorio. Hij draai de zich om en liep de kerk door, de deur uit. Grote consternatie bij een schreiende bruid, haar verbolgen ouders, zes geestelijken, twee bruidsmeisjes en de getuigen. Ze wachtten 20 minuten, maar Vit torio kwam niet terug. Toen men hem bezocht, had hij zijn jaquet al weer uit en zat hij smakelijk te eten: In een lu xueus hotel wachtten 80 feeste lingen met hongerige magen aan een lege feestdis. Weersverwachting, hedenavond: geldig tot Toenemende bewolking met in 2 1 de namiddag in het Westen van 2 2 het land plaatselijk enige lichte 2 regc Zwakke tot matige wind 2 2 "it idelijke richtingen. Op de 2 meeste plaatsen minder zacht. 2 2 indaag: Zon onder 17.50 uur. 2 iIaan onder 18.43 uur. Morgen: lon op 7.04 uur. Zon onder 17.47 2 1,VIaan «P 12.56 uur. Maan on ns 6 mir' Maandag: Zon J op «.06 uur. 2 Slechts enkele uren bij i iMcArthur H t juiste punt van de ont- c°n T/rL!ui?en president Tru- werd bnekendA;thUr F* steeds niet tuig met fema®kt, is het vlieg- 00 Honn'rJt» Amerikaanse president XeFen*JSL0e,,ie5gestreken.Hij_ hlppf ^CiëesireKen. hij ver- zette S l"'6n °P het eiland en hii echter t» voor'- Vandaag wordt ter onk hit gJerwacht' Waar ech- thur plaats haH f ulld met MacAr- kend dat dit la0fuheeft' het is he- eesnrek van eil 1rhoud slechts een gesprex van enkele uren is. 1") Australië moet vóór de Repu bliek zijn, anders... F)E DIRECTEUR van het Kabinet van Sukarno zeide in een inter view: „In het geval, dat een voorstel van de Unci voor een versterking van haar gezag door de Veiligheidsraad zou worden geaccepteerd, en Indone sië zou worden gedwongen, de Unci te aanvaarden als bemiddelaarster in de kwestie-Ambon, zou de samenstel ling van de commissie gewijzigd moe ten worden, wil de Unci een neutraal lichaam blijven, aangezien Australië zijn houding ten opzichte van Indo nesië heeft gewijzigd". Toen Australië tegen Nederland en vóór de Indonesische republiek werk zaam was, was de Unci dus wèl neu traal! J)E TWEEDE KAMER begint bin nenkort met de behandeling van een aantal belangrijke belas- tingontwerpen. Ze houden in een verlaging van de inkomsten- en loonbelasting, een verhoging en technische wijziging van de Om zetbelasting, wijzigingen van de Registratie- en Zegelwet en van de Personele Belasting. Het hele com plex was bedoeld, om het bedrijfs leven enige verlichting te verschaf fen en om de huishoudelijke bud getten te helpen, de komende huurverhoging op te vangen. Na dat er als gevolg van de behande ling in de afdelingen nog enige wijzigingen in waren aangebracht, kwam het hierop neer, dat de Schatkist hier een veer zou laten van 60 millioen gulden. Zo stond de zaak na de verschijning van de Memorie van Antwoord, maar vóór het uitbreken van de oorlog in Ko rea. Die oorlog heeft ver-strekken de gevolgen gehad. Het Westen maakte zich niet alleen op, de daar gepleegde aggressle te straffen. Het nam zich nu ook voor, in ver sneld tempo de beveiligingsmaat regelen voor Europa en voor heel het Atlantisch gebied te versnellen. Dat kost geld, veel geld. En leder der deelnemers aan het Atlantisch Pact heeft daarvoor een offer te brengen. £0 ZIJN WE van Korea via Was hington weer op de Haagse Kneuterdijk beland, waar Mr. Lief- tlnck vergeefs tracht de eindjes aan elkaar te knopen. In de Troon rede liet hij maar gauw zetten: Van verdere belastingverlichtingen kan geen sprake zijn. In de opzet van de Begroting, die een tekort aanwees van 117 millioen, bleef de Minister echter handhaven de be lastingverlichting van 60 millioen. Maar we zijn nu al weer 4 weken verder en de Minister heeft er in slapeloze nachten blijkbaar nog eens over nagedacht, hoe hij van dat „geschenk" van 60 millioen kan afkomen, althans hoe hij erop kan beknibbelen. In het mondeling overleg met de Commissie van Voorbereiding uit de Kamer heeft de Minister in eeti aantal nieuwe wijzigingen van de belastingontwerpen toegestemd, welke op het „cadeau" van 60 mil lioen aardig beknibbelen. De Om zetbelasting krijgt een andere uit werking, welke de middenstand wel zal bevallen. Maar onderhand steekt de Minister ook weer 17 van de op tafel gelegde 60 millioen In 's Rijks zak. Ja, hij zit er zelfs over te peinzen, of hij voor het verrich ten van diensten de Omzetbelas ting ook maar niet zal verhogen van 3 op 4Daarmee zou hij nog 34 millioen kunnen opstrijken. Het benauwt hem echter wel wat, dat onder het verrichten van diensten ook de woningbouw en het vervoer zijn begrepen. Dat zou het arbeids- budget opnieuw bezwaren. Hoe het ook zij, de jongste wij zigingen gaan voorbij de grens van „geen verdere belastingverlichtin gen". Temeer nog omdat o.m. ook een verlaging van het Registratie recht wordt teruggenomen. f-JET IS TE VERWACHTEN, dat er in de Kamer verzet zal rijzen tegen deze politiek. Professor Rom- me heeft er ln „De Volkskrant" al zijn verbazing over uitgesproken. Uit Troonrede en Millioenennota had hij de stellige Indruk gekre gen, dat deze zaak der belasting verlichtingen voortgang zou heb ben, zonder met de andere hand te gaan terugnemen wat met de ene hand gegeven werd. De katholieke fractieleider spreekt over „een om mezwaai", welke hij niet verstaat. Het kan een interessant en span nend debat worden. Waarbij Sij- men, om wiens lieve centjes het gaat, wel heel nauwlettend zal toe luisteren. TN DE Rotterdamse haven kwamen gedurende September 1154 zee schepen binnen, gezamenlijk metend 1.894.799 netto registerton tegen 980 schepen in dezelfde maand van het vorig jaar met een gezamenlijke net totonnage van 1.370.835 ton. De eerste week van October toon de een dergelijk beeld. Er kwamen 290 zeeschepen binnen, gezamenlijk metend 481.656 netto registerton te gen 201 schepen in dezelfde week van 1949 met een gezamenlijke nettotonna ge van 293.392 ton. ^He, buurman, kun jij dis verdraaide meiden van jou tijdens de luchtmanoeuvres niet binnen houden P)E MINISTERRAAD heeft in volle- dige overeenstemming met de Rijkssalariscommissie besloten dat de jongste verhoging van de salarissen en lonen met 5 procent zal gelden voor alle rijksambtenaren en arbeidscon tractanten, waarvoor een algemene loonregeling geldt, met uitzondering van de hoogste staatsfunctionarissen, voor wie bij de ontwerp-rijksbegro- ting 1951 in een verhoging van de salarissen is voorzien. Aan de besturen van de provinciën, gemeenten en waterschappen zal in overweging worden gegeven een met bovenstaande beslissing overeenko mende regeling te treffen. TN HET bijzonder onder de huidige omstandigheden, wordt het als 'i ernstig gemis gevoeld, dat het nie, mogelijk is onmiddellijk tot schorsin' over te gaan van bedrijfsregelingen waarvan de strijd met het algemeei belang waarschijnlijk lijkt. Het onder zoek ter vaststelling van strijd met het algemeen belang pleegt namelijk geruime tijd te vragen, aldus Minister v. d. Brink in de memorie van toe lichting bij een bij de Tweede Kamer ingediend wetsontwerp „Schorsing be drijfsregelingen". Teneinde hierin te voorzien achten de minister en de staatssecretaris het van groot belang, dat, hangende dit onderzoek, de mogelijkheid van schor sing van een bedrijfsregeling bestaat. Deze schorsing zou ten hoogste één jaar mogen duren. Het zal op hoge prijs worden ge steld, indien de Staten-Generaal aan leiding zouden kunnen vinden dit wetsvoorstel bij voorrang te behan delen, aldus de minister.

de Stem | 1950 | | pagina 1