Amerikanen rukken Noord- Korea binnen Ir Felle strijd op AMBON ZIF ZEELAND" sloeg haar poorten open De jongens van liet laatste uur thuis Nieuwe landings-operaties in het Noorden verwacht Verlenging van H. Jaar-aflaat En dit bleef over van Seoel Fabrieksbrand na ontploffing Gevallen stoot- troepers herdacht DAGBLAD VOOR ZEELAND Veiligheidsraad nam Resolutie der Acht Landen aan Zuid-Koreanen Wonsan binnen gedrongen Heeft Republiek Indonesië iets te verbergen Vertrek Nederlandse Korea-vrijwilligers Turkije in de Veiligheidsraad Enige buien Oproep tot strijdbare Ambonnezen Angst voor manlief De kwestie N.-Guinea Sovjet-maarschalk naar Praag Na plechtige uren in Gentse Universiteit Hoofdarbeiders en bedrijfsorganisatie Zeeland, de brug tussen de Dietse landen Afkondiging nieuwe dogma op 31 Oct. a.s. Dit was voor het laatsthet 423'e SPANNING OP DE BALKAN Cadeau van Oom Sam Voor zij van boord stapten informeerden ze naar Ambon Vrijlating politieke delinquenten ZESDE JAARGANG No. 1813 Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 9 OCTOBER 1950 Uitgave: N.V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. L. de Reenter, L. J. v. 't Westende. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne mentsprijs bij vooruitbet. f 3,90 per kwartaal, per post f 4.75, per weck (uitsluitend bij niet- postbestelling) f 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Aavertentieprijs voor de gehele oplage 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.80 per m/m)Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.25 per m/m>. Staatwerk 3 cent per m/m extra, incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd Bureau voor de Zeeuwse Eilanden GOES. Westsinge! 98. Telefoon no. 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen HULS T, Dubbele Poort 7, Telefoon no. 102. (B ij b u r e a OOSTBURG. Nieuwstraat 22, Telefoon no. 35). r/ ONDAGOCHTEND hebben patrouilles van de eerste J divisie cavalerie der Amerikaanse strijdkrachten op Korea de 38ste breedtegraad overschredeji ter hoogte van Kaesong. Volgens welingelichte bronnen op het hoofd- kwartier van het 8ste Amerikaanse leger gelooft men, dat de patrouilles welhaast zeker sullen worden gevolgd door de hoofdmacht. VOOR f 20.000 aan textiel hebben die ven in de nacht uit een Haags pak huis ontvreemd. Er was een alarm installatie, maar die zweeg. TIENDUIZEND DORPEN zijn geteis terd door een overstromingsramp in Pakistan. Vijf millioen mensen zijn eï zwaar door gedupeerd. GEEN NATIONAAL LEGER zal W. Duitsland mogen hebben, verklaarde de Amer. Hoge Commissaris Mc- Cloy voor de radio. Die 30.000 toege stane politiemannen mogen geen ver kapt leger zijn, yoegde hij er aan toe, EEN JACHTOPZIENER die een bor reltje op had, schoot in het Gelderse Putten een buspassagier in zijn zit vlak tijdens een kleine woordenwis seling op een kruispunt waar een bus moeilijk kon passeren. De schutter is gearresteerd. 300 MILLIOEN SIGARETTEN zijn in Béthune (Frankrijk) voortijdig in rook opgegaan, toen daar Zaterdagavond een tabaks-pakhuis uitbrandde. VOOR EEN INVASIE in Griekenland staan, zo vertelt de Griekse opperbe velhebber, in Oost-Europese commu nistische landen georganiseerde Griek se guerillastrijdkrachten gereed. WILLEM BARENDSZ, de walvisvaar der, is naar de Zuidelijke IJszee ver trokken om voor de vijfde maal wal vissen te vangen voor de traanpro- ductie. EEN DRIELING, ferme knaapjes, Gert-Jan, Dick en Kees genaamd, wa ren de verrassing van hun moeder, mevrouw F. J. Wijnands-Snijders te Amsterdam. TWEE BOMMEN werden geworpen in een communistische vergadering te Auch (Fr.). Tien personen werden gewond, waarvan een ernstig. EEN GROTE STOOT. jyiEN UIT de veronderstelling, dat de strijdkrachten van de Ver. Na ties ten Noorden en ten Zuiden van de breedtegraad in gereedheid wor den gebracht voor „een grote stoot". Het terugnemen van de eerste ma riniers- en de zevende legerdivisie, die deelnamen aan de landings-ope raties bij Intsjon en Seoel zouden wij zen op de mogelijkheid, deze grote stoot gepaard te doen gaan met lan dings-operaties in het Noordelijk ge bied. Dit komt mede tot uiting in het communiqué der verbonden lucht macht, waarin wordt gezegd, dat ver scheidene convooien zijn waargeno men ten Noorden van Pjongjang, de Nobrd-Koreaanse hoofdstad, tot Sinan- joe. een haven aan de Westkust, die beschouwd wordt als gunstig gelegen voor een eventuele nieuwe landing van de verbonden strijdkrachten. RUSLANDS ECHEC. r\E RESOLUTIE van de acht lan- den (w.o. ook Nederland), ter bepaling van de politiek der Vere nigde Naties ten opzichte van Korea werd aangenomen met 47 stemmen voor, 5 stemmen tegen en 8 onthou dingen. De aanvaarding van dit acht-mo- gendheden-voorstel, wordt beschouwd als een machtiging voor MacArthur, om zijn strijdkrachten de 38ste breed tegraad te laten overschrijden ter achtervolging van de Noord-Koreaan- se troepen. Hetgeen Zondagmorgen prompt gebeurde. In de resolutie komt nl. ook de be paling voor, dat de strijdkrachten van de Vei'. Naties alleen in Korea zul len blijven, „daar, waar dit nodig is om doelstelling van de resolutie te bereiken". Die doelstellingen houden o.m. in: herstel van de vrede, vrije verkiezingen voor eenverenigde re gering van Noord en Zuid en het in stellen van een Koreaanse commissie, waarin ook Nederland zitting heeft en het nemen van maatregelen voor een economische heropbouw. De tekst van de resolutie werd on middellijk aan MacArthur geseind. De Rus Malik verklaarde, dat de resolutie onaanvaardbaar voor Sov jet-Rusland was, omdat zij „voorziet in de volledige bezetting van Korea en in geen enkel opzicht in een vrede lievende regeling van het Koreaans conflict". Deze laatste woorden staan in iet wat vreemde verhouding tot de „enor me materiële steun" die de aanvallen de partij (Noord-Korea) van Rus land en in minder mate van China zou hebben ontvangen. Het meren deel van de buitgemaakte wapens, ammunitie en ander materiaal was van Russische makelij en gedateerd 1950. De slag om Wonsan, de grote Noord-Koreaanse havenstad is Zondagmiddag begonnen met een aanval op de verdedigings posities langs de rivier de Man- dai, 16 km. ten Zuiden van de stad. De Zuid-Koreaanse derde divisie drong de buitenwijken binnen en zou zich volgens on bevestigde frontberichten in de stad bevinden. De Noord-Koreanen, die de opmars der Zuidelijken negen uur hadden tegengehouden, moesten vluchten. Bij verkenningen is gebleken, dat ten Westen en ten Noorden van Wonsan Noord-Koreaanse troepen zich van de stad af bewegen. IN VATICAANSE KRINGEN is ver klaard. dat Z.H. de Paus bij de sluiting van het H. Jaar op Kerstmis a.s. een verlenging zal afkondigen van de periode, waarin de H. Jaar-aflaat verdiend kan worden. Dit zou inhou den. dat de aflaat alsdan ook door de Katholieken, die niet in de gele genheid waren om in de loop van dit jaar Rome te bezoeken, verdiend zal kunnen worden en wel bij vervulling van de voorgeschreven geestelijke oefeningen in plaatselijke kerken. DRIE KINDEREN te Weiten (Lim burg), speelden met een geladen projectiel. Toen het ontplofte werd de oudste, een 7-jarige jongen, gedood. Op 20 October a.s. WANAVOND om half 7 wordt op Schiphol een vliegtuig met 48 Ned. vrijwilligers voor Korea uit In donesië verwacht. In de loop van de week zal nog een vliegtuig met vrij willigers uit Indonesië aankomen. Al len zullen onmiddellijk worden on dergebracht naar de nieuwe Alexan- derkazerne te Den Haag. Op 20 Oct. a.s. zullen de mannen, vermoedelijk per Zuiderkruis, van Rotterdam naar Korea vertrekken. KT ADAT Libanon zich als candidaat had teruggetrokken is Turkijë als lid van de Veiligheidsraad gekozen, waarmee alle open plaatsen zijn bezet. De bevolking van Seoel is uit de bergen, waar tijdens het gevecht om de stad tussen de Noord-Koreanen en de troepen der Verenigde Naties dekking werd gezocht, in de Zuid-Koreaanse hoofdstad teruggekeerd. Waar eens hun woningen waren, treffen zij nu puinhopen aan. Hier tussen zoeken zij, met de hoop nog iets van hun bezittingen terug te vinden. KARDINAAL HLOND de vroegere Primaat van Polen, schijnt een ge vaarlijke kerkvorst te zijn. Een zeke re Batory staat met verscheidene an deren in Polen terecht, omdat hij de Kardinaal inlichtingen over de politieke toestand zou hebben ver strekt. „GESLOTEN, daar God niet bestaat", leest men op bordjes, gehangen op verschillende kerken van Budapest. Wegens het wegvoeren van de gees telijkheid moesten 16 kerken worden gesloten. EEN ALGEMENE STAKING is door het alg. vakverbond van Finland te gen 22 October aangekondigd. Eis: loonsverhoging. DE STAKINGSACTIE van de com munisten, die in de afgelopen week gevoerd werd, aldus de Oostenrijkse v ice-kanselier Scharf, was een gene rale repetitie voor „verdere gewelda- digheden". VERWACHT WORDEN: vandaag te Rotterdam de troepenschepen Sibajak en Zuiderkruis. Morgen te IJmuiden de General S. D. Sturgis. Op 26 Oct. de New-Australia, op 1 Nov. de Otran- to, op 17 Nov. de Empire Brent en op 15 Dec. de Dorsetshire alle te Rotter dam. POSITIES TROEPENSCHEPEN: Chi- tra pass. 6 Oct. St. Johns Eil. (Rode Zee), Cyrenia zal 22 Nov. van Dja karta vertrekken, Grote Beer vertrok 6 Oct. van Djakarta, Empire Brent zal 20 Oct. van Djakarta vertrekken. Joh. van Oldenbarneveldt pass. 6 Oc tober Kaap Leeuwin, Nelly zal mid den Oct. van Djakarta vertrekken, New Australia en Skaugum pass. 6 Oct. de Enggano Eil., Napoli pass. 6 Oct. Guardafui, Otranto vertr. 10 Oct. van Djakarta. 2 Weersverwachting, geldig tot 2 vanavond: Wisselend bewolkt met enkele buien, voornamelijk in het N.- Westelijke deel van het land. Ma- tige, langs de kust af en toe krachtige wind tussen Zuid en West. Iets lagere temperaturen dan Zondag. 2 Vandaag: Zon onder 18.01 uur. 2 I Maan onder 17.17 uur. Morgen: J J Zon op 6.55 uur. Maan op 5.15 J LIOEWEL in haar radio- en pers- communiqué's de Republiek In donesië het doet voorkomen als zou de vrijheidsstrijd der Republiek Zuid- Molukken in haar oog slechts een opstandige beweging, veroorzaakt door een aantal oud-K.N.I.L.-leden welhaast tot het verleden behoren, berichten van andere zijde wijzen er duidelijk op, dat men hier van een regelrechte oorlog kan spreken. Van weerszijden worden veroveringen en heroveringen gemeld. Zo meldde de regering te Ambon aan het Bureau Zuid-Molukken, dat Hitu werd heroverd en de Am- bonnese troepen vlak voor Piru aan de kust staan. Radio-Ambon roept viermaal daags Ambonnese militairen buiten de Zuid-Moluk ken op, onmiddellijk naar hun va derland terug te keren. RODE KRUIS GEWEIGERD. T")E HANDELINGEN van de Repu bliek Indonesië duiden er wel op, dat men niet gaarne ziet, dat niet bij de partijen betrokkenen zich ter plaatse op de hoogte gaan stellen. Een antwoord aan de Unci, dat he den verwacht wordt, zal, naar men in bevoegde kringen verneemt, dan ook geen antwoord zijn. Natsir ver klaarde in een persgesprek, dat men eerst de bevoegdheden van de com missie der Ver. Naties wilde nagaan, alvorens een definitief antwoord te geven. Met andere woorden: men wil de zaak op de lange baan schuiven. Ook het feit, dat het Interna tionale Rode Kruis, dat ter ver vulling van zijn menslievende taak de medewerking der Indo nesische regering verzocht om ter plaatse een onderzoek in te kunnen stellen, verkreeg deze medewerking tot dusver niet. Met dit al wekte de Indonesi sche regering sterk de indruk, dat zij iets te verbergen heeft. Tekenend voor de sfeer is de on derscheiding „Bintang Guerilla", die te Buitenzorg is uitgereikt aan de 2e luitenant J. C. Prinsen, die twee jaar geleden uit de Koninklijke Land macht deserteerde en zich aansloot bij guerillabenden. Vier gewonden, waarvan 2 ernstig £EN ERNSTIGE BRAND is Zon- dagmajfen half 9 in een van de gebouwen van de Bataafse Petro- 'eum Maatschappij te Pernis (Rot terdam-Zuid) ten gevolge van een explosie ontstaan. Vier mensen werden hierbij gewond, waarvan er twee ernstige brandwonden oplie- oen. Ze werden opgenomen in het ziekenhuis Coolsineel. In ren der pijpleidingen van de ont- parafinerings-installatie op de raffi naderij ontstond een lek. Men ver moedt dat de brandbare olie op een der pijpleidingen is gedruppeld. Mede door de aanwezige gassen heeft zich toen in het ongeveer 100 m2 grote ge bouw. waar zich 8 arbeiders bevon den. een explosie voorgedaan. Hierna ontstond brand. De bedrijfsbrandweer trad direct in actie, en trachtte het vuur met 20 stralen te bestrijden. Om één uur 's middags was de brand bedwongen. De schade, aan het gebouw toege bracht, is aanzienlijk. ACHTER het muziekkorps en het vaandel van het reg. stoottroepen uit Den Bosch begaven zich Zondag middag talrijken van het stadhuis van het Maas- en Waalse dorp Leeuwen-Beneden naar het ere-kerk- hof der stoottroepen, om er de in de oorlog gevallenen te eren. In de daar opgerichte kapel had H.K.H. Prinses Wilhelmina een bloemstuk laten neer leggen. Generaal-Majoor Sitsen, die het doden-appèl hield, sprak tot de leden van de stoottroepen over het goede van de jaarlijkse pelgrimage, waar door velen rijker en gesterkt door het voorbeeld en offer van hun makkers de moeilijkheden tegemoet kunnen treden. Nadat vele bloemstukken op de gra ven waren gelegd en een salvo was afgevuurd, hield de oud-stoottroeper. de heer Sjef de Groot, een herden kingsrede. 't Huishouden kost veel LIET WAS een enorm sensatio- neel verhaal, waarmee mevr. S. uit Sittard zich bij de politie meldde. Ze was Donderdagmor gen op de Verlengde Heinse wég door een gemaskerde man aan gevallen en de snoodaard maakte zich meester van haar handtas, waarin zich een bedrag van hon derd gulden bevond. De politie ijverig ran 't zoeken, maar geen misdadiger te vinden. Wat een wonder, want het hele verhaal bleek fantasie te zijn. Wat nu was het geval? Mevr. S. kreeg afgelopen week 100 gulden extra van haar man, waarmee beiden op de bewuste Donderdag een uitstapje naar Amsterdam zouden maken. De vrouw had de honderd gulden in die week echter reeds aangespro ken en had Woensdag niets meer over. Goede raad was duur. Aan haar man opbiechten dat de reis niet kon doorgaan omdat het geld in het huishouden was opge bruikt. durfde ze niet. Ze tracht te bij kennissen f 100.te lenen, maar dit mislukte en toen verzon ze een „roofoverval" die haar van lastige en wellicht boze vra gen van haar echtgenoot'maat niet van de politie zou afhel pen. Moh. Roem naar Amerika TN DE LOOP van deze week vertrekt Roem naar de Ver. Staten via Am sterdam. Met hem reizen de chef van de V.N.-afdeling van het Ministerie van Buitenlandse Zaken. benevens drie parlementsleden van de sectie Buitenlandse Zaken. In Nederland zou Roem de besprekingen over Irian (Nieuw Guinea) inleiden. WOLGENS de correspondent van de „Daily Express" te Miinchen zou den de Westerse mogendheden kennis hebben gekregen van een voornemen van de Sovjets om binnenkort een maarschalk van het Rode Leger naar Praag te zenden, daar het Kremlin ontevreden zou zijn over de samen werking der Tsjecho-SIowaakse com munisten. Deze „dictator" zou een overeenkomstige positie moeten krij gen als maarschalk Rokossovs in Po len. F)E NED. KATH. BOND van admi nistratief-, verkopend- en verze- keringspersoneel „Sint Franciscus van Assisië" heeft in Utrecht gecongres- seerd. Men beraadde zich over de ko mende bedrijfsorganisatie en keerde zich met beslistheid tegen het denk beeld om ter voorbereiding daarvan de vrije verenigingen van werkne mers om te vormen to tbedrijfsbonden Men vreest, dat daardoor de invloed der hoofdarbeiders in het gedrang zal komen. Zowel Prof. Dr. F. van de Ven uit Tilburg als Mr. Dr. Keule- mans O. Carm., uit Merkelbeek, heb ben in deze geest gesproken, alvo rens de vergadering zich hierover uit sprak. Aan het H. B. is met aandrang verzocht met alle geoorloofde mid delen te blijven ijveren voor de tot standkoming van de sociale en econo mische medezeggenschap der leden en voor de instandhouding van de te genwoordige structuur der organisa tie gesplitst in zelfstandig werkende bedrijfsgroepen. fANZE Zuiderburen verstaan toch maar de kunst om sfeer te schep pen. Dat dachten wij teen wij in de deftige tempel-achtige aula der Gent se Universiteit zaten onder de stra lend witte koepel, die het indirect ont vangen licht terugwierp in de weidse ruimte, geruild met honderden geno digden; dit dachten wij ook toen de stadige pedel, als een heraut voor de hoge gastheren uitschreed en op zijn „commando" allen: stadsbestuurder, provinciale autoriteiten, rechterlijke macht en tientallen „Zeeuwse kap pen" eerbiedig zich van hun zetels verhieven. Terstond daarop nam de gouverneur van Oost-Vlaanderen, de heer v. d. Boogaerde het woord, ver in en vertrouwde dat „Zie-Zeeland" het begin mocht zijn van een blijvend contact tussen Zeeland en het met cultuur beladen Oost-Vlaanderen. Hierna sprak mr. dr. Mes een rede uit, waarvan wij elders in ons blad verslag geven. gemeenschappelijke belangen 70DRA het hartelijk applaus, mr. Mes ter ere, was verklonken, nam gouverneur v. d. Boogaerde weer het woord. De kern van zijn betoog was dat Zeeland en O.-Vlaanderen op el kaar zijn aangewezen en dat vooral op cultureel gebied de grenzen uitgewist dienen te worden. Even stond hij stil bij de economische factor welk, Gent met Terneuzen verbindt, beklem to- MAAR uit betrouwbare bron wordt vernomen, zal het dogma van Maria's ten Hemel Opneming met ziel en lichaam niet op I November doch op 31 October des avonds op het plein voor de St. Pieter plechtig worden afgekondigd. Des anderen daags zal dan in de St. Pietersbasiliek de pontificale H. Mis worden opgedragen, die aanvankelijk voorzien was voor dadelijk na de af kondiging van het dogma. nend dat een betere outillage van de welkomend de Nederlandse ambassa- sluizen te Terneuzen een levensfactor deur, mgr. Callewaart, bisschop van is voor beide gewesten en beloofde ten- Gent, de Commissaris der Koningin, slotte, dat O-Vlaanderen de prach- de leden van G. S. en de bestendige j tige geste der Zie-Zeeland, volgend deputatie en al wat zich in de aula jaar passend zal beantwoorden te bevond. I Middelburg. Daarop sprak even hoofs, de heer d'Haenens, voorz. der Culturele Oost- Vlaamse commissie, die de toenade ring tussen beide gewesten als iets noodwendigs aanvoelde en het geluk kig toeval prees dat juist de culturele instanties te Middelburg en Gent el kander vonden, wat tot deze mooie manifestatie leidde. Spr. herinnerde aan de rede door minister Rutten te Gent gehouden, waarin deze sprak van de deur, die op een kier stond. Die kier, zei de heer d'Haenens, heeft zich thans verwijd; de deur staat open en vol goede bedoelingen treden Zeeu wen en Vlamingen elkaar tegemoet. De directeur der Stichting Zeeland, de heer Lijnzaad, als „vertrouwde vriend" begroet, gaf hierna uitdruk king aan zijn gevoelens van dank baarheid ten opzichte van hen. die deze ontmoeting mogelijk maakten. Spr. hoopte dat deze tentoonstelling het begrip voor Zeeland zal verster ken, riep aller belangstelling er voor 7ondagochtend vroeg heeft Turkijë de grens met Bulgarije gesloten. Turkse troepen kregen in structie .indien nodig te schieten" om het binnenkomen van alle personen, die zouden trachten de grens te over schrijden, te verhinderen. Men is van Turkse zijde tot deze maatregel overgegaan, omdat Bulga- rijë binnen drie maanden 250.000 Mo hammedanen van Turkse oorsprong wilde laten repatriëren. De Turkse regering achtte een periode van drie maanden te kort, maar Bulgarijë be weert, dat Turkijë zijn onderdanen in het geheel niet wil terugnemen. 13 mijnenvegers voor Nederland MAAR het A.N.P. verneemt, hebben de Ver. Staten in het kader van het militaire hulpverleningsprogram ma 13 mijnenvegers aan de Konink lijke Marine aangeboden. Het is nog niet bekend, wanneer deze schepen «uilen worden overgedragen. £N OP DIE KNOTS VAN EEN BOOT hingen, stonden en kuierden Za terdagmorgen de orangen van het (allerbeste) 423>, de mannen van het laatste uur. Sommigen slenterden fors en bruin gebrand over het dek, anderen maakten een dozijn of wat grappen over dat puik koude Nederlandse klimaat, keken of Generaal-Majoor Baaij, de oude bevel hebber van Oost-Java nog precies dezelfde was als een klein jaar gele den en weer anderen foeterden op het eten van de General Ballou, het geen een collectie geweest moet zijn van allerlei onmogelijke liflafjes. Wakkere kerels het schip kwam steeds dichter bij de kade bogen over de reling en spoedig riepen een flinke vijfhonderd kelen om de (in Modjokerto) zo enorm populaire dokter Sikkel, die op dat moment in burgerornaat voor de loods wandelde. En nauwelijks had men deze wondermedicus hartstochtelijk toegejuicht of OP ZIJN INDISCH. FAAAR STEEG een applaus naar de hemel voor de grote luitenant Piet den Hollander uit Klundert, de officier van sociale dienst, die voor Jan en Alleman een baantje moet fik sen. En aangezien de schrijver van dit verhaal niet helemaal onbekend is bij de knapen, begrepen die pientere 423- ers. dat (kortweg) De Stem met pot lood en papier eveneens de festivi teiten kwam meemaken en dat had „Piet, Piet", hetgeen absoluut op zijn Indisch beantwoord werd. De General Ballou had die bekende koppen de Oceaan overgebracht. Van daar dat de Roosendaler René Ren- kels nu hij naar de schone gebou wen en over Rotterdam tuurde kon zeggen, dat hij Oost-Java aardig ge vonden had. Vandaar dat Kees van Leent uit Terheijden het alles bij el kaar een „mieterse tijd" gevonden had, om nooit te vergeten. En luitenant De Zwart van de Bre dase Haagdijk hij stond daar een tot gevolg het (herhaalde) hoeratje: beetje onwennig op Hollandse bodem te trappelen maar hij ging toch graag naar huis. En was er iemand vrolijker en te gelijkertijd toch ernstiger dan Emi- le Eetveldt uit Sas van Gent, de taaie chauffeur van het beruchte Bodjonegoro, die over enkele uren bij zijn (lief) vrouwtje zou zijn? En (natuurlijk) de dikke Piet Jan- sen-Verplanken uit Zaamslag. had hij in dat gekke Indonesië geen pracht van een snor gekweekt? Bovendien Marius van Esch uit Loon op Zand, verlangde hij niet erg naar die Bra bantse „kampong?" EN PIET. EN THIJS. EN WOUT. VOVEEL vrienden en zo'n blij weer- zien. Daar had je de langste van Pruisen uit Breda en warempel was dat ginds Piet(je) Roeien niet? De fourier zonder sokken uit de Baronie- stad? Die Petrus kan het praten niet laten, evenmin als Thijs Macbielsen uit Zevenbergen, die direct informeer de of er het stadje een beetje behoor lijk uitzag. Informaties? Joop van den Endt eiste onverbid- delliik het standenlijstje op van zijn (liefde) EMM (Zeeland' Ziekenpik Veraart uit Stampersgat was het niet eens met de stand van de peeën en Wim van Boxtel (leve de Noord- hoek!) had het daar ook al over. Wout Franken' uit Halsteren voelde er het meeste voor spoedig asperges te telen en de Kruislander Piet Lo- diers is ook heel wat van plan. Ko de Visser, de knapste kerel (blond, spier witte tanden) uit Vlissingen vond de hele wereld best en verpleger Eisten (jodium toean!) uit Roosendaal acht te het leven zo kwaad niet en Alex Schreuder zal die linke knapen van zijn klas het één plus één uitzonder lijk goed leren. Echter 423-ers! Mannen uit Indone sië van het laatste uur! Jongens, die meer deden dan hun plicht, die met liefde en onuitputtelijke energie voor Nederland en Indonesië werkten. Mannen, die voordat zij van boord stapten en voet op Nederlandse bo dem plaatsten óók informeerden, hoe het nu op Ambon gesteld is. Of soms de acht duizend Ambonnezen (door de eeuwen trouw) die in Ma- lang achterbleven toen zij het ver lieten. nog rustig waren? De 423-ers. die in een minuut van heilige stilte terugdachten aan de ne gen gevallen makkers, die dit zon overgoten feest niet mochten meema ken. De 423-ers. die óók een ogenblik stil stonden om een oprechte groet te brengen tot de vrienden, die Nieuw- Zeeland als nieuw vaderland verko zen, omdat zij Nederland te moeilijk vonden. De 423-ers, zij gaven de veldpredi ker een hand met'een gebaar van dankbaar afscheid en zij zochten te vergeefs de aalmoezenier, die in In donesië is achtergebleven om burger zielen voor God te winnen. PIET. harten wagewijd open PVEN spontaan en hartelijk als al- tijd was de speech van jhr. de Casembroot. Spr. ging er trots op van Vlaamse afkomst te zijn en zei 't vol komen eens te zijn met mr. Mes. die ook gezegd had dat de Zeeuwen een Vlaams merkteken hebben: dit merk teken is een van de charmes van Zee land. Spr. hoopte dat de tentoonstel ling slagen zal en vooruitlopend op de komst der Vlamingen naar Middelburg in 1951 zei hij dat alle Zeeuwse harten wagewijd voor hen open zullen staan (Applaus). de opening J^ET auto's en bussen spoedden al le genodigden zich naar het grootse feestpaileis, om zich te verza melen in de hal. een kring vormend waarvan de ambassadeur van Neder land, jhr. Harinxma thoe Slooten met gouverneur v. d. Boogaerde en jhr. de Casembroot het middelpunt waren. De ambassadeur zag o.m in Zee- lands inspanning het beste van het beste naar Gent te brengen, ook een uiting van dankbaarheid voor al. het geen O.-Vlaanderen voor het zwaar beproefde Zeeland in 1945 had ge daan en hoopte dat „Zie-Zeeland" België en Nederland nog dichter bij elkaar zou brengen Toen de Brabanponne en het Wil helmus waren opgeklonken stroomden allen langs zalen en kabinetten waar in de exquise, culturele tentoonstel ling is ondergebracht en waarop wij nog wel gelegenheid zullen vinden orn terug te komen Des avonds had in de Koninklijke Opera, voor een uitgelezen gezelschap een Beethovenconcert plaats, door het Symphonie-orkest van het N.I.R. \J A A R AANLEIDING van geruch ten, betreffende vrijlating van po litieke delinquenten, vernemen wij, dat ten aanzien van bepaalde cate gorieën (zoals de jeugdige en de wa pendragers) zal worden nagegaan wie van de minder zwaar gestraften, die reeds geruimen tijd gedetineerd 'zijn, voor spoedige vrijlating in aanmer king komen. Bij de beoordeling zal dan o.m. gelet worden op de aard van de de licten en het gedrag in de gevan genis.

de Stem | 1950 | | pagina 1