GROTE ZUIVERINGSACTIE Indo-China m Onze toekomstige Li c ZWEDEN dachten, dat OORLOG was uitgebroken Discussie over Korea Op Korea: Zuidelijken al 50 km. over de „grens" RUNDVEE en VARKENS: uitstekend Sanering kleuteronderwijs Veel burgers werden gedood „Hoofdstad" der Vietminh veroverd Molotof in ongenade De" ontmoeting Truman-Stalin FEEST" IN MUENCHEN Handen tekort Diesel greep 15-jarige jongen DAGBLAD VOOR ZEELAND Inspireren V N -successen op Korea de Fransen tot doorzetten IN Zo staat het met onze veestapel Russische mijnen Minder paarden en schapen Vrij koud Indonesië wil Neder landse doktoren De Korea-vrijwilligers Wetsontwerp ingediend „WEINIG KEUS!" Republikeinse troepen op Ambon AL TE REALISTISCHE RADIO-UITZENDING Reportage leidde tot de meest dwaze reacties D J GERECHTELIJKE VERVOLGING ZESDE JAARGANG No. 1808 Uitgave: N.V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, L. J. v, 't Westende. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne mentsprijs bij vooruitbet. f 3.90 per kwartaal, per post f 4.75, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) f 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland a§Wa DINSDAG 3 OCTOBER 1950 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen, f 0.60 per m/m)Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie t 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek- Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd Bureau voor de Zeeuwse Eilanden GOES, Westsingel 98, Telefoon no. 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon no. 102. (Bijbureau: OO S T B U R G. Nieuws! raat 22. Telefoon no. 35). HET HEEFT ER ALLE SCHIJN VAN, dat de nieuwe toestand op Korea in nauw verband staat met alles wat sinds enkele dagen in Indo-China gebeurt: een zuivering op grote schaal. Het Franse leger heeft de „militaire hoofdstad" van de Vietminh, Thai Ngoejen, veroverd met behulp van valschermtroepen en 'n vliegende colonne. Op Korea zelf gaat alles op dezelfde voet voort: het leger van de Zuidelijken trekt steeds verder Noord-Korea binnen. De gehele derde divisie is nu over de 38ste breedtegraad, de voorste gelederen tot op meer dan 50 kilometer. Het (veronderstelde) doel van dit oprukken is de stad Wonsan, een strategische haven aan de Oostkust, 160 km. ten Noor den van de 38ste breedtegraad. Hoe bitter smaakt Korea... VV DMIRAAL ALAN KIRK, de Ame- kaanse ambassadeur te Moskou, zou Washington ervan in kennis heb ben gesteld, dat Molotof, de Russi sche minister van Buitenlandse Za ken, „person non grata" zou zijn ge worden als gevolg van de nederlaag in Korea. Het Kremlin zou misnoegd zijn, om dat Molotof onnauwkeurige veronder stellingen had geopperd betreffende de Amerikaanse reactie op de Noord- Koreaanse aanval, waardoor hij het onnodig achtte vliegtuigen te leveren aan Noord-Korea. DE MIJNWERKERS in het Saarge- bied verschenen Maandag niet op hun werk. Het gold een „waarschuwings staking" van 24 uur. Hogere lonen zijn de inzet. PAUL STEENBERGEN, bekend ac teur, trad Maandag in het huwelijk met de actrice Mary Ward. EEN COMITÉ in Genève nam het ini tiatief tot oprichting van „Europese gemeenten". Voorzitter is de Bazelse professor Gasser. EEN LUITENANT van het Ameri kaanse leger bevrijdde per helicoptère bij Pjongjang in Noord-Korea een collega, die al ruim drie uur in een korenveld verscholen lag. Jagers be schermden deze unieke „operatie". DE ZES FONDSEN, die zich bezig houden met steun aan nagelaten be trekkingen van militairen, zullen de zer dagen een gezamenlijke collecte voor 1950 houden. EGYPTE heeft krachtig geprotesteerd bij Engeland tegen de opschorting door Engeland van de levering van belangrijke wapens. NA 32 JAAR werd het commando van de Marine Luchtvaartdienst in Indo nesië opgeheven. Vice-admiraal Kist heeft een speciale dankboodschap ge richt tot alle bij deze dienst (ooit) be> trokken marine-personeel. DE VERENIGING voor katholieke ziekenhuizen hield gisteren de jaar vergadering te Utrecht. Mgr. prof. dr. s. J. Feron hield een rede „Om de zieke mens". DE LOOP van gisterenmorgen werd bekend gemaakt, dat een vliegende colonne van het Franse le ger was opgerukt van Hanoi. Niet lang daarna werd de verovering van de „militaire hoofdstad" Thai Ngoe jen, gemeld. Het ligt op ongeveer 60 km. ten Noorden van Hanoi. Een uur voordat de Franse colonne de stad had bereikt, waren valscherm troepen ten Noorden van Thai Ngoe jen geland. Er werden zuiveringsope raties uitgevoerd in dit „knooppunt van de verbindingen van de Viet minh". Het offensief tegen Thai Ngoejen, dat Zaterdag voor het aanbreken van de dag werd ingezet, had ten doel Hanoi en de door de Fransen bezette rijstschuur te beschermen in verband met de verovering door de Vietminh van de Franse buitenpost Dongkhe, ongeveer 200 km. verder naar het Noorden, op 18 September. De val van Dongkhe hield de mogelij kheid in van het openen van een nieuwe verbindingsweg van China naar Thai Ngoejen, dat daardoor de basis voor een invasie van de delta door de Vietminh zou kunnen worden. De Franse marine heeft een ver bod voor de scheepvaart afgekondigd binnen de driémijlszone van een 850 km. lange strook aan de Oostkust van Indo-China, om de Vietminh te be letten wapens uit Hainan binnen te smokkelen. OP KOREA. ETEN REGIMENT van de Zuid-Kore- aanse derde divisie is Maandag tot 50 km. ten Noorden van de 38ste breedtegraad opgerukt en heeft de kustplaats Kansong veroverd. Noord-Koreaanse gevangenen heb ben verklaard opdracht te hebben ontvangen naar Wonsan terug te trek ken. Amerikaanse mariniers zijn bij Oeidjongboe op zware tegenstand ge stoten. Deze plaats ligt ongeveer 32 mijl ten Zuiden van de breedtegraad en neemt een sleutelpositie in. On danks steun van luchtmacht en tanks kon men hier slechts geringe vorde ringen maken. Ook de Zuid-Koreaan- se zesde divisie maakt zich gereed over de breedtegraad te trekken. Er zijn drie Noord-Koreaanse batal jons achter gebleven om de terug tocht te dekken. Een bevond zich in Kansong, een in Tsjangdjon en de derde bij Konsong. ADMIRAAL Forrest Sherman, heeft verklaard, dat Ameri kaanse oorlogsschepen „een groot aantal drijvende mijnen" van Sovjet-Russisch' type in de Ko reaanse wateren hebben gevon den. Admiraal Sherman zei, dat „de mijnen onlangs waren gelegd en niet lang geleden de opslagplaats hadden verlaten". De mijnen waren „Russische mijnen van een standaardtype en voorzien van genoeg ontplofbare stoffen om kleine schepen te be schadigen". UNE AMERIKAANSE radio-commen- tator, Drew Pearson, zeide verno men te hebben, dat de Roemeense en Bulgaarse ambassadeurs te Moskou, aan de ambassadeur van de Verenig de Staten hebben te verstaan gege ven, dat generalissimus Stalin het verlangen zou koesteren president Truman te ontmoeten, hetzij in Zwit serland of in Zweden, met het doel een vijfjarige vrede te verzekeren. ??3«t^EIlE?ATJ.BALLOU" raet het 423ste bat. Inf., het 426ste bat. Inf. en het 42ste zelfst. verk. bat. hnvDS00rd' vJ?rdt Zaterdag in de haven van Rotterdam verwacht. A' J- KLUSMAN uit Den Haag ontwierp een toestel voor het opsle- dlag TJrhtre£lame-nett<£ Van- t op Zpeaburg gedemon streerd met een net van 20 bij 2 meter. EEN TREINBOTSING te Scitavy in Moravie kostte Maandagmorgen a zeven personen het Jeven. wLenWIT-RYSSEN in Joego-Slavië ^,/r i, 20 taPgzamerhand allemaal P?rr. kampen in Kroatië gedepor- warf; i A°,!ï,gste twee maanden waren dat er 1500. H. M. DE KONINGIN reikte Maan- 0p .Soestdijk onderschei ding-en uit aan de commandant en de eerste officier van het Braziliaanse opleidingsschip „Almirante Saldan- POST voor opvarenden van de Chi- tral" moet uiterlijk 4 October oi> de bus zijn gedaan. BLIJKENS de herfsttelling '50 telt de Nederlandse rund veestapel thans 2.707.000 dieren, Dit is ten opzichte van Septem ber 1949 een uitbreiding met 164.700 stuks of 7 pet. Het peil van September 1939 is hiermee op 26.000 stuks na bereikt. Het aantal melk- en kalfkoeien steeg met rond 5 pet. en bedraagt thans 1.515.600 stuks. Het aantal stuks vrouwelijk jongvee onderging een sterke uitbreiding, nl. met 91.500 stuks of 9 pet. Hiervan nam het aantal stuks drachtig jongvee met 24.000 stuks, d.i. met 8 pet. toe. De varkensstapel is sinds Septem ber 1949 met niet minder dan 407.800 stuks (23 pet.) uitgebreid en omvat thans 2.173.500 dieren, een aantal, dat nog nimmer in Nederland is geteld. Het aantal mestvarkens nam naar verhouding het sterkste toe, nl. met rond 319.000 stuks of ca. 39 pet. De fokzeugenstapel kwam op 306.400 stuks en is thans 10 pet. groter dan in Sep tember 1949. De paarden- en schapenstapel zijn daarentegen blijkens de thans bekendgemaakte uitkomsten van de in Mei jl. gehouden land bouwtelling 1950 sterk inge krompen. Het aantal landbouwpaarden daalt gestadig. Vergeleken met Mei 1949 bedraagt de vermindering 23.500 stuks of 8.5 pet. Het aantal nog niet in het landbouwbedrijf medewerkende paar den van 2 jaar en jonger daalde met ca. 9.600 dieren (23 pet.). Mede in verband met de voortschrijdende me chanisatie geeft het aantal medewer kende landbouwpaarden van 2 jaar en ouder een achteruitgang te zien, nl. van 233.500 stuks in 1949 tot 219.500 stuks in 1950 (6 pet.). De schapenstapel vertoonde een da ling ten opzichte van Mei 1949 met ruim 74.000 stuks (16 pet.) en bereik te daarmee een dieptepunt. Weersverwachting, vanavond: geldig tot Wisselend bewolkt met enkele verspreide buien. In de kustpro vincies tijdelijk harde, overi gens krachtige tot matige Wes telijke wind. Vrij koud. Vandaag: Zon onder 18.14 uur. Maan op 21.18 uur. Maan on der 14.58 uur. Morgen: Zon op 6.45 uur. Zo daalde het aantal ooilammeren, bestemd voor de fokkerij, ten op zichte van 1949 met ruim 12.000 stuks (10 pet) en het aantal fokooien met ruim 40.000 dieren (19 pet.). De sterk ste inkrimping kwam voor in de ca tegorie der fokrammen (56 pet.). De totale schapenstapel bedraagt thans slechts 57 pet. van die in 1939. UNE MINISTER van Gezondheid van Indonesië, Dr. Leimena, heeft naar aanleiding van de feiten op medisch gebied, die hij verzamelde tijdens de reis met president Sukarno naar Su matra en Kalimantan, meegedeeld, dat in de door hem bezochte gebieden 'n tekort aan medisch en verplegend personeel heerst. Een directe oplos sing voor dit nijpende probleem is slechts te vinden, zo zeide dr. Leime na, in het aantrekken van dokters uit het buitenland. Dr. Leimena zeide in dit verband Nederlandse dokters te prefereren. Nederland heeft momenteel een teveel aan medici en dit teveel groeit na ieder studiejaar aan. Wij zouden graag een aantal Nederlandse doktoren hier in Indonesië hebben; wij zouden er on middellijk meer dan honderd kunnen gebruiken, aldus de minister. Na diverse uniformcommissies te zijn gepasseerd, is het embleem dat de Nederlandse Korea-vrijwilligers op 't uniform zullen dragen thans goedge keurd. Op een Koninklijk blauw schild, met aan de bovenkant een oranje rand, waarop de naam Ne therlands staat, is het embleem van de Ver. Naties in wit aangebracht. Tijdens een bespreking te Flushing Meadows, v.l.n.r.: de Koreaanse ge delegeerde T. S. Tsjang, de Koreaanse ambassadeur, dr. John M. Tshang, de Koreaanse minister van Buitenlandse Zaken Ben C. Limb, en de Ame- kaanse gedelegeerde Warren Austin. LIET RIJK zal 11.5 millioen uit trekken voor het kleuteronder wijs, waarvan f 300.000 ais bijdra gen aan de opleidingsscholen. Bij een klassebezetting van ongeveer 40 leerlingen zullen 7000 leerkrach ten nodig zijn. Dit wordt van kracht, wanneer de Tweede Kamer het gisteren ingedien de ontwerp van wet tot regeling van het kleuteronderwijs goedkeurt. Het ontwerp wil volgens de M. van T. een eerste stap zijn in de richting van een volledige sanering van het kleuteron derwijs. Voor alle kinderen van 4 tot 6 jaar wordt onderwijs niet zonder meer wenselijk geacht. In verreweg de meeste gevallen ziet de Regering ech- „J Record aan vermisten, gewonden en diefstal MAAR" 149 KINDEREN wer- den vermist, 1866 personen gewond en 17000 bierkannen gesto len tijdens het grootste en vrolijk ste Herfstfeest, dat Zondagavond te München geëindigd is. De organisatiecommissie van dat twee weken durende feest verklaarde, dat er 1500 hoofdpijntabletten en 3000 meter verband zijn uitgereikt. Meer dan duizend stoelen zijn vernield en de eerste hulppost moest 17 gebroken ribben en 70 gevallen van alcohol vergiftiging behandelen. Een buschauffeur had zijn 400 pas sagiers verloren en een andere chauf feur zijn bus. Een man, die zijn trein had gemist door het zoeken naar zijn hoed en parapluie, wilde een certificaat heb ben, dat hij de nacht in het locaal voor gevonden voorwerpen had door gebracht. Zijn vrouw mocht hem eens niet geloven. ter dit onderwijs echter wel als zeer belangrijk. Finantiële gelijkstelling van bijzonder en openbaar onderwijs moet ook hier worden doorgevoerd. Het brengen van verbeteringen in het maar al te vaak in treurige toe stand verkerende kleuteronderwijs acht de Regering primair een taak voor de schoolbesturen. Het Rijk zal echter een stimulans geven in de vorm van een geldelijke bijdrage. Dit geschiedt per vast bedrag per leer ling aan de gemeente, die op haar beurt weer uitkeringen aan de scho len zal doen. r\S. MARTIN NIEMöLLER, de pre- sident van de Evangelische Kerk in de staat Hessen, die in de tweede wereldoorlog in een concentratiekamp van de Nazi's heeft gezeten, heeft ver klaard, dat er „ingeval van een nieu we wereldoorlog voor Duitsland voor namelijk de twee volgende mogelijk heden openstaan: 1. Overlopen te worden door de Russen» voor hen kanonnen te maken en te wachten op de Amerikaanse atoombom, en 2. Overlopen te worden door de Amerikanen, voor hen ka nonnen te maken en te wachten op de Russische atoombom". De kappers van Oberam mergau: MU DE Passiespelen te O'oerammer- gau voorbij zijn, hebben de kap pers het in deze plaats zo druk om degenen, die aan de spelen meededen het haar te knippen en de baard te scheren, dat zij extra personeel heb ben moeten aannemen. Ook de dameskappers hebben han denvol werk, daar de vrouwen en meisjes, die aan de Passiespelen deel namen, sinds November 1949 het haar niet meer hebben laten knippen. Ongeveer 300 inwoners van Ober- ammergau zullen nog een tijdje hun „Passiespelbaard" laten staan, daar zij zullen meespelen in de film „Gnade über Oberammergau". Een lelijk souvenir aan de oorlogsdagen vormen de vele bunkers in ons land. Vooral de boulevard te Westkapelle wordt door talrijke bunkers ontsierd. Verscheidene malen heeft men reeds getracht ze op te ruimen, doch dit bleek op te grote moeilijkheden te stuiten. En zo staan de grote betonmassa's er nog steeds, aanstoot gevend aan een ieder die een wan deling langs de boulevard maakt. J_IET BUREAU Zuid-Molukken, in Den Haag, deelt mede: „Op 28 September vielen 's morgens acht schepen (w.o. drie korvetten) en twee B-25 bommenwerpers van de Repu bliek Indonesië de plaatsen Wai en Tulehu op het eiland Ambon aan. Beide plaatsen werden door de vij and bezet. Een der vliegtuigen werd neergehaald. De aanvaller slaagde er in op Vrijdag 29 Sept. door te drin gen tot Suli. F, korte woorden berichtten wij dezer dagen over een paniek die in Zweden is uitgebroken naar aanleiding van een radio-uitzen ding. De Dailey Expr. geeft enkele bijzonderheden, die wel heel teke nend zijn voor de zenuwachtige stemming van luisteraars met fan tasie. donderdagavond j.l. om 5 mi nuten voor 8 werd het pro gramma van de Zweedse staats omroep onderbroken. Een or kest begon Tschaikowsky's Symphonie 1812 te spelen als achtergrond van de volgende aankondiging: „Troepen van een Westerse mogendheid zijn zoeven begonnen met de bezet ting van Zweeds gebied. Zweedse troepen boden slechts geringe weerstand. De regering is aldus gedwongen de tot nog toe gevolgde politiek te verla ten in de lang-verwachte bot sing tussen Oost en West." uitwerking op de luisteraars was verschrikkelijk. Burgerwachters en reservisten schoten hun uniformen aan en renden naar hun opkomstcentra. Som migen zeiden: „We hopen, dat het niet betekent, dat we aan de zijde van Rusland moeten vechten." Zelfs heel velen, die het radio-pro gramma tevoren hadden gelezen, wer den aangestoken door de paniek, die zich van de bevolking had meester gemaakt. In het programmablad stond: „8 uur. Zo ging het in 1812". Het was een gefantaseerde reportage van Napoleons opmarsch naar Mos kou. Er speelden zich tonelen af die her innerden aan de paniek in de Ver enigde Staten toen daar voor de oorlog een uitzending werd gegeven van Orson Welles „Invasie uit Mars." In Stockholm sprong een jonge matroos uit zijn bad en rende ver getend zijn kleren aan te trekken naar de marinekazerne. „MIJN BABY!" Cen moeder in Karlstad wikkelde haar baby in dekens en rende naar de buren. „Er is oorlog!" riep ze. „Zorg alstublieft voor mijn baby!" Zweedse schepen op thuisreis in de Oostzee en het Skagerak veranderden plotseling hun koers, probeerden de open zee te bereiken en vroegen per radio instructies aan het Marine-de partement. In ieder geval was er één man die het hoofd koel hield. Dat was de di recteur van een maatschappij in Mal- mö. Hij belde zijn kruidenier op en bestelde 200 kg suiker. Een echtgenoot belde zijn ad vocaat op en vroeg hem, de ra dio-omroep te dagvaarden voor schadevergoeding, omdat zijn vrouw plotseling ernstig ziek was geworden door een hart aanval. De Zweden zijn er klaarblijkelijk een beetje verlegen mee, zo van de kook te zijn geraakt. Een radio-com mentator merkte daags daarop op: Er wordt gezegd, dat het Zweedse leger paraat zou zijn als er eens een oorlog zou uitbreken, maar dit is blijkbaar niet het geval met de Zweedse radio luisteraars." De Zweedse radio-autoriteiten ver klaarden, dat ze niet hadden gedacht, dat het volk zulke geschokte zenuwen had. E)aarom zouden programma's, die mogelijk schokkend op de luisteraars kunnen inwerken, voor de toekomst verboden worden. Maar de minister van Binnenlandse ?aken, Eije Mossberg, zei dat dit een les voor zijn departement was ge weest. Het bewees de noodzakelijk heid, de paraatheid van het volk op te voeren. CJ Heftige tegenstand werd door de R. M.S. (republiek Maluku Selatan)- troepen geboden. Op 30 SeptemJ^r 's morgens stoomden twee R.I.-^Pwt- ten de baai van Ambon binnen en hebben de stad hevig beschoten. Er vielen veel slachtoffers onder de bur gerbevolking. De vijand kon te land doordringen tot Paso. Hierdoor werd de toestand voor Ambon critiek, doch 's middags slaag den de Ambonnese troepen erin de vijand tot Suli terug te slaan. Op Zondagochtend 1 October voer weer een korvet de Ambonbaai binnen. De beschietingen waren nog heviger, waardoor vele slachtoffers onder de burgers vielen en vele woonhuizen vernield werden. Het bureau Zuid-Molukken heeft telegrafisch aan de Ver. Naties en aan Dr. Drees dringend om hulp gevraagd. De onbewaakte bij Leivedorp T v. d. DRIES, een 15-jarige scholier, J van de ambachtsschool te Goes, reed Maandagmiddag per fiets tegen een Dieseitrein. Hij was op slag dood. Het ongeluk gebeurde even over half zes by wachtpost 5 op de onbewaak te overweg onder Lewedorp. De ouders van het slachtoffer wo nen te Wolfaartsdijk. Met een paar schoolvrienden was J. v. d. Dries op weg naar huis. De jongens zaten diep gebogen over het stuur van hun fietsen om tegen de harde wind te kunnen optornen. Dit werd de jonge v. d. Dries noodlottig. Hij zag niet op tijd, dat de Diesel uit Middelburg de overweg al passeerde, toen hij kwam aanfietsen. Zijn vrien den riepen hem nog iets toe, maar het was reeds te laat. De trein had de jongen gegrepen. Hij werd een groot eind meegesleurd. Passagiers zagen het ongeluk ge beuren. Zij trokken onmiddellijk aan de noodrem. Hoewel de trein daar door snel tot stilstand kwam, mocht dit echter niet baten. Het stoffelijk overschot van de jongen werd naar het St. Joanna-ziekenhuis te Goes overgebracht. door INE Stichting voor de Landbouw heeft reeds in 1948 een daad gesteld, die deed blijken, dat ze haar taak van den beginne af op hoog peil heeft geplaatst. Ze heeft toen een commissie inge steld, welke haar van advies zou dienen omtrent de verstandigste landbouwpolitiek, die in de toe komst in Nederland diende te wor den gevolgd. In die commissie na men zitting de directeuren van de beide centrale boerenleenbanken, de directeur van het L.E.I., de di recteur van de Nationale Coöpera tieve Raad, prof. Minderhoud, hoogleraar in de economie te Wa- geningen, en prof. Weststrate te Leiden. In de loop van deze zo mer is het rapport van deze com missie verschenen, van de hand van prof. dr. Horring. de directeur van het L.E.I. Ik ben gelukkig niet zo ver waand, critiek te durven gaan le veren op dit gedegen rapport van zo hoogstaande deskundigen; dat betekent de titel van dit artikel tje dan ook allerminst. De hoofd redactie van De Stem was ech ter van gevoelen, dat haar blad een geschikt middel was, om wat meer bekendheid te geven aan de inhoud van het rapport, en dat zulks voor onze boeren en tuin ders, en misschien ook voor an deren interessant moest zijn, en ze was zo vriendelijk mij te vra gen, om haar daarbij te helpen. Dit ter verantwoording. l-IET spreekt wel vanzelf, dat de opvattingen van de bedoelde commissie reeds lang ter kennis van de St. v. d. L. gekomen zijn, vóór het rapport verscheen, en het is dan ook begrijpelijk, dat haar voorstellen reeds lange scha duwen vooruit geworpen hebben. De „New Look" in de Nederlandse landbouwpolitiek der laatste twee jaren, klopt wat de grondbeginse len betreft, dan ook wonderwel met de aanbevelingen van de com- missie-Minderhoud; het rapport is dus in menig opzicht alleen een motivering van de landbouwpoli tiek, die de regering in 1948 begon nen is. Maar aangezien de om standigheden in de naaste en ver wijderde toekomst sterk kunnen veranderen, is deze uitvoerige en wetenschappelijke uiteenzetting voor alle Nederlandse economen van grote waarde. De St. v. d. L. ging bij haar op dracht aan de commissie uit van twee grondbeginselen, welke de commissie overnam. Vooreerst stelde ze voorop, dat door de nieu we landbouwpolitiek bereikt dient te worden, dat de cultuurgrond zo intensief mogelijk wordt gebruikt. En vervolgens, dat overal waar dit geschiedt, het werk van boer en tuinder redelijk beloond behoort te worden, en dat de beloning er van ln overeenstemming dient te zijn met de waardering van het werk in industrie, handel, enz. Het uitgangspunt is dus, dat de overheid zich ook in de toekomst daadwerkelijk blijft bemoeien met het werk van boer en tuinder. Dat de volkomen vrijheid van bedrijfs voering van deze mensen, die ze kenden voor de crisis van de der tiger jaren, niet behoort terug te keren. Dat dus een zekere mate van geleide bedrijfsvoering, „di rigisme" noemt men het, als men er kwaad van spreekt onvermij delijk zal zijn. Staatsbemoeiing dus? Voorlopig wel. Maar men bedenke hierbij, dat het stelsel van publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie in Neder land aanvaard is, en dat dus in de toekomst de leiding van de be drijfsvoering, voor zover die uit de hand van boer en tuinder wordt genomen, overgaat in die van de georganiseerde agrariërs, natuur lijk onder toezicht van de over heid. Hieruit volgt, dat de Stich ting voor de Landbouw, de voor loopster van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie op agrariscn gebied, wanneer zij de voorstellen der commissie-Minderhoud over neemt, in feite een beginsel program vastlegt voor deze P.B.O en dat het „dirigeren" tot op ze kere hoogte dus aan de agrariërs zelf wordt overgelaten. DAT zal dus reeds om deze reden heel iets anders zijn dan wat we in de crisisjaren hebben be leefd. Deze manier van staatsbe moeiing waren de boeren trouwens volkomen moe. Maar naar de vol maakte vrijheid van vóór de cri sisperiode verlangen ook zeer wei nigen terug, en het stelsel van de toekomst zal dus een middenweg tussen deze beide uitersten moeten zijn. In een volgend artikel zal het rapport verder beschreven worden. De Londense gasstaking BRITSE REGERING heeft een gerechtelijke vervolging ingesteld tegen tien leiders van de Londense gasstaking. De procureur-generaal, Sir Gartley Shawcross, heeft daartoe oudracht ge geven na een Kabinetsvergadering. De vervolging is gebaseerd op een 75 jaar oude wet.

de Stem | 1950 | | pagina 1