Over Seoel brak de hel los >1^ Meer dan twintig millioen echte slaven Eenzijdig debat Veevoeder op eigen bodem Het keerpunt in de Koreaanse oorlog bereikt? De V.N.-legers op 40 k.m. elkaar genaderd Wordt Malik Geen aanmelding meer mogelijk De prijsaanduiding DAGBLAD VOOR ZEELAND DUIZENDEN DODENook onder de burgers „pacifist De stad brandt Koud weer Haagse Brieüen Encycliek over het H. Priesterschap Weest niet onzeker tegenover kapitalisme en communisme" Landbouwbegroting ingediend GEEN DOLLAR-SUIKER MEER NODIG Paard op bezoek bij burgemeester Indonesië vraagt 0111 lidmaatschap der V.N. In Zuid-Amerika en Noord-Afrika nog slavenmarkten ACHTER HET IJZEREN GORDIJN LEEFT HET GROOTSTE AANTAL Volkomen willekeur ZESDE JAARGANG No. 1802 Uitgave: N.V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne mentsprijs bij vooruitbet. 1 3.90 per kwartaal, per post f 4.75, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) f 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 26 SEPTEMBER 1950 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.S8 per m/m. (Ingezonden Mededelingen t 0.80 per m/m)Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuws» editie t 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 1 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. VooT prijzen van de rubriek .,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek» Inzendingen op advertenties, welke de uit» gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd Bureau voor de Zeeuwse Eilanden GOES, Westsingel 98, Telefoon no. 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon no. 102. (Bi) bureau O S T b U R G. Nieuwstraat 22, Telefoon no. 35). JAKOB MALIK, Sovjet-Russisch onder-minister van Buitenlandse Zaken heeft te New-York verklaard, dat hij voorstander is van een bijeen komst tussen de hoogste leiders van de VS. en de Sovjet-Unie voor onder handelingen over hun meningsverschil len. Aangenomen wordt, dat onder „hoogste leiders" verstaan werd: pre sident Truman en premier Stalin. Hij antwoordde bevestigend op de volgende vragen: 1. Wil uw regering beloven, dat zij niet als eerste de atoombom zal gebruiken? 2. Bent U voorstander van alge hele ontwapening en het buiten de wet stellen van atoomwapens door alle landen, in het kader van een streng stelsel van controle en inspec tie, met welks uitvoering de V.N. be last zullen zijn? GISTERENAVOND meldde Reuters correspondent MacCart- ney, dat een geweldige blauw-grijze rookzuil het centrum van Seoel aan het gezicht onttrok. Vliegtuigen razen over de stad en vuren met hun zware machinegeweren of werpen raketten af. Overal zijn Noord-Koreaanse verzetshaarden. Zodra de Amerikaanse mariniers er een hebben uitgeschakeld, schijnen er weer drie voor in de plaats te komen. Er is geen veilige plaats meer in Seoel. De kogels treffen Noord- Koreaanse soldaten, mariniers en burgers zonder onderscheid. In de strijd van gisteren werden bijna 1000 N.-Koreaanse militairen en waar schijnlijk een even groot aantal burgers gedood en de mariniers moe ten voor hun vorderingen een hoge prijs betalen. Generaal-majoor Almond, heeft gisteren besloten, dat Seoel nog dezelfde dag moest worden veroverd. HET EEUWFEEST van het herstel der kerkelijke hiërarchie in Engeland werd gisteren ingezet. De viering zal een week duren. Er wordt aan deel genomen door 7 Kardinalen, 11 Aarts bisschoppen en 47 Bisschoppen. DE JAARVERGADERING van de West-Duitse Bond van mijnwerkers besloot een aantal communistische functionarissen te schorsen. Tijdens die vergadering werd president Heuss door communistische jongeren uitge jouwd. HET TELEFOONVERKEER zal vol gens een gereed gekomen plan in ons land in 1959 geheel geautomatiseerd zijn. Dit deelde de Minister mee bij de Begroting P.T.T. 1951. IN VELP vond een 21-jarige jonge man een granaat, die hij mee naar huis nam. Hij wilde het projectiel de monteren, het ging af en de onvoor zichtige jongen werd ernstig gewond. In het ziekenhuis overleed hij enkele uren later. HET KON. ECHTPAAR bezocht gis teren officiëel enkele plaatsen ii Friesland. Het werd ondanks de re gen een ware zegetocht. Vooral de ontvangst in Leeuwarden, waar in de avond een boottocht werd gemaakt, muntte uit door spontane geestdrift van de vele duizenden belangstel lende toeschouwers. DE PREMIER van Brandenburg heeft 940 R.K. priesters en evange lische predikanten uitgenodigd tot 'n bespreking van de verkiezingen op 15 October a.s. Ook dit is een stap op de weg naar een scheiding van Kerk en Staat. OM EEN meer regelmatig beeld van wat in en rond Seoel gisteren ge beurd is, zullen we in tijdsvolgorde de voorvallen weergeven. Amerikaanse tanks hebben in de morgen zandzakversperringen in de straten van Seoel opgeruimd en daarmee een weg gebaand voor de Amerikaanse mariniers naar het cen trum van de stad. De opmars kan slechts langzaam ge schieden. Noord-Koreaanse sluip schutters vechten om ieder stukje grond, om elk huis en elke straat, terwijl de Noord-Koreanen met mor tieren en veldgeschut de mariniers van de berg in het Zuiden van de stad bestoken. De voorhoede werd inge nomen door het eerste regiment ma riniers achter een tankcolonne, ter wijl vliegtuigen en artillerie de N. Koreaanse stellingen op hun weg bombardeerden en beschoten. De Amerikaanse mariniers hebben in de middag de gemeentegebouwen van Seoel bereikt. DE RAAD van Vakcentralen heeft zich telegrafisch tot de Regering gewend met het verzoek een on derhoud te hebben over het ver der door de Overheid te voeren beleid inzake de lonen en prij zen. DE LEERKRACHTEN bij het Nijver heidsonderwijs hebben in een tele gram aan de Ministerraad aangedron gen op een 5 procent loonsverhoging zonder de limiet van f 180.Ook de Mijnindustrieraad staat op dit standpunt. DREW PEARSON, de Amerikaanse radio-commentator, heeft gezegd, dat Visjinsky aan de satellieten heeft doen weten, „dat Moskou met de V. S. tot een accoord wil komen om een «inde te maken aan de Koreaanse oorlog". I)E WARENHUIZEN in de V. S. verkochten sinds Korea gemiddeld 50 pet. meer dan normaal. Er werden 8 millioen auto's verkocht tegen vorig jaar 5.4 millioen. J. THIESSEN Jr. zal a.s. Woensdag in de Dierentuin te Den Haag spreken over „Westerling en zijn nieuw pro gramma". Er zijn maatregelen geno men om wanordelijkheden te voor komen. ge- van een DE AMBTENAAR A. uit Rolde is arresteerd. De burgemeester deelde de Raad mee, dat A. verdacht wordt van verduistering tot een bedrag 20 a 30 mille. Verdachte leefde al paar jaar als een vorst. DE „RANCHI" is in Amsterdam ont scheept. Het schip kwam uit Dja karta. Er waren 468 babies en kinde ren aan boord. Tijdens de reis schon ken 35 vrouwen het leven aan teza men 37 babies. Men verwacht, dat Seoel vandaag veroverd wordt. De stad brandt he vig. 25.000 Amerikanen en Zuid-Kore- anen hebben haar bijna geheel omsin geld. De stad wordt door ong. 5000 Noord-Koreanen verdedigd. Hun hard nekkige tegenstand kost de Ameri kanen en Zuid-Koreanen veel man schappen. Veel burgers mannen, vrouwen en kinderen zijn gewond en vele sterven aan hun wonden in de straten. VAN DE FRONTEN. WOOR de derde maal zijn man- v schappen der V. N. de Han over getrokken, ditmaal ter hoogte van Sobbingo, een voorstad van Seoel. De Noord-Koreanen op de tei} Noorden van Sobbingo gelegen heuvel bieden hardnekkig tegenstand. De Amerikaanse eerste cava- lerie-divisie heeft Tsjontsjiwon veroverd, waardoor de afstand tot de ten Zuiden van Seoel op rukkende Amerikanen tot 40 kilometer verminderd is. Drie maanden Korea na drie weken 30stejJf.2L- u0ng00k m f/p0HANG 'aej0n (•taeg0e 'OÈSAN na zes weken [jongdck •pohang 7aeg0e na twee maanden 5TAEjJ0N^yy\P0HAN& jVtae&oe *PoesAn m0kpqtt66oft« öV®° Weersverwachting, geldig tot vanavond: Koud weer met wisselende be- bewolking en nu en dan buien. Wind ruimend naar West of N.- West, geleidelijk tot krachtig en langs de kust tot hard toene mend. Vandaag: Zon onder 18.31 uur. Maan op 18.30 uur. Morgen: Zon op 6.33 uur. Maan onder 7.56 NEDERLANDSE BANK VERHOOGT DISCONTO [)E NEDERLANDSCHE BANK heeft met ingang van 26 Sep tember 1950, wijziging gebracht haar rentetarieven. Daarbij heeft zij het wisseldisconto en het pro messendisconto, die van 27 Juni 41 af respectievelijk 2.5 pet. en 3 pet. beiiepen met een half procent ver hoogd. De rente voor voorschotten in rekening-courant, laatstelijk per 29 Augustus 1939 vastgesteld op 3.5 procent, blijft onveranderd. Een Zuid-Koreaanse colonne, die van Oeisong optrekt, heeft zonder te genstand te ontmoeten Jetsjon be reikt, dat 100 kilometer ten Westen van Tsjontsjiwon ligt. Aan de Oostkust heroverden ande re Zuid-Koreaanse troepen Jongdok, en trokken verder naar het Noorden. De algemene indruk is, dat de tegen stand der Noordelijken tegen de op mars van de strijdkrachten der V.N. van het Zuiden uit sterk afneemt. De vrijwilligers voor Korea TN DE LAATSTE weken hebben zich nog voortdurend vrijwilligers voor Korea gemeld. Maar nu is dan ook de aanmelding definitief gesloten. Onder de „nieuwelingen" bevinden zich o.a. 75 van hen, die zich oor spronkelijk als mariniers hadden aan gemeld. Bovendien kwamen vele op gaven binnen (ongeveer 60) uit In donesië van mannen van de K. L. en de voormalige K.N.I.L. Op 29 September zal er (Muzen- straat te Den Haag) nog een keurings dag worden gehouden voor hen, die reeds eerder een oproeping kregen. Nu ook politiecontrole QM DE PRIJSCONTROLE zoveel mogelijk effect te verlenen zal naast de economische controledienst ook de Rijks- en Gemeentepolitie in het bijzonder toezien op de nale ving van de prijsaanduidingsplicht. Het op goed leesbare en zichtbare wijze aanduiden der prijzen stelt de consument in staat ook zelf op de hem gevraagde prijzen controle uit te oefenen. Nabij de fusilladcplaats op dc schietbaan heeft Zaterdag te Amersfoort de onthulling plaats gehad van het voorlopig monument ter nagedach tenis van de in de jaren 1940—1945 in het concentratiekamp Amersfoort iP.D.A.) omgekomen verzetsstrijders. Foto toont het plechtig moment waarop door een der nabestaanden van de slachtoffers het gedenkteken onthuld wordt. ~}E MINISTER van Landbouw wil blijkens de M. van T. op de Be groting ook in het komende jaar zün beleid bepaald zien door streven naar vergroting van de eigen productie van voedsel en veevoer. Dit ter besparing op de import. De in dit opzicht reeds bereikte re sultaten zijn van grote betekenis voor de bedrijfsuitkomsten van de kleine gemengde bedrijven. Voederproductie op eigen bodem zal op de eerste plaats meent de Minister, de oplossing van het „Kleine-boeren-vraagstuk" moeten brengen. Onze rundvee- en varkensstapel na dert in vrij grote mate de beoogde omvang. Het bouwplan 1950 laat nog leemten zien. Zo zal extra aandacht .moeten worden geschonken aan een gewijzigd voederrantsoen voor de varkens, aan het tegengaan van de uitbreiding van het voedergraan- en graslandareaal, een uitbreiding van het voederaardappel telen en aan een nog krachtiger opvoering van de pro ductie van grasland en kunstweide in de richting van het kwaliteitsvoe der. De binnenlandse suikerproductie zal waarschijnlijk voldoende zün om de binnenlandse behoefte te dekken. Er zal dan ook practisch geen dollar suiker meer ingevoerd behoeven te worden. In de consumptiemelk-sector kan nog geen algehele vrijheid in het uit- zich worden gesteld. Wijziging van 't vetgehalte van 2.5 pet. (waarvoor vele argumenten pleiten) kan men niet los zien van het algemene loon- en prijs beleid. Ook in 1951 zal de uitvoering van cultuur-technische werken worden beperkt. Het aldus vrijgekomen be drag van f 6 millioen zal voor de helft worden besteed om ook in dit jaar in versneld tempo de subsidie-rege ling voor de kleine boeren te kunnen voortzetten. Ook thans is voor uit voering van cultuur-technische wer ken f 24 millioen geraamd. DURGEMEESTER JAMES van Gouda heeft Zaterdagmiddag een rumoerige gast op bezoek gehad, die in zijn salon nogal ruw heeft huisgehouden. Een paard, dat op de Kattensingel voor een wagen liep, aan de teugel gehou den door een zigeunerknaap, sloep op hol en rende regelrecht op het huis van de burgemeester af, dat op de hoek van de Kat tensingel en de Crabethstraat ligt. Het dier sprong door een raam en kwam met de voorpo ten in de salon terecht, tegenge houden door de wagen die tegen de gevel klem was geraakt. Omstanders hebben het paard losgespannen, waarna het naar binnen klom en op het salon- kleed een niet welkom geschenk deponeerde. Door de gang en de voordeur is het na het bezoek weer op straat gebracht. Dit al les vertelt Het Parool. Z.H. DE PAUS heeft een Exhortatiok „Menti Nos- trae" het licht doen zien, waarin een uiteenzetting wordt gegeven van de voornaamste waarheden en de fundamentele normen die aan het H. Priester schap en de bediening van het priesterambt ten grondslag lig gen. De Paus vermaant de bis schoppen in het bijzonder, met de uiterste zorg te trachten om al datgene te bevorderen, wat in de huidige tijd wordt vereist en alles te verbeteren wat van de juiste weg is afgeweken. LIET vermaan is volgens Reuter, verdeeld in 120 korte hoofdstuk ken. De Paus zegt de geestelijkheid, dat zij niet „vreesachtig en onzeker" moet zijn ten overstaan van „het eco nomisch systeem, dat bekend is on der naam van kapitalisme en „welks ernstige gevolgen de Kerk niet heeft nagelaten te veroordelen". De Kerk heeft niet alleen gewezen op de mis bruiken van het kapitalisme en het eigendomsrecht, dat door dit systeem wordt bevorderd en verdedigd, doch ook geleraard, dat kapitaal en eigen dom instrumenten moeten zijn van productie, die de gemeenschap als ge heel ten goede komt en middelen ter ondersteuning en verdediging van de vrijheid en de waardigheid van de menselijke persoon". „Sommigen hebben zich vreesach tig en onzeker betoond ten aanzien van de ongerechtigheid van het com munisme, dat er op uit is het geloof te ontrukken aan degenen, die het materiëel welzijn belooft. Doch de H. Stoel heeft nog kortgeleden duidelijk de te volgen weg gewezen, een weg waarvan niemand moet afdwalen, wil hij niet in zijn plicht tekort schie ten". Behalve de priesters aan te sporen zich aan de moderne tijd aan te pas sen, zegt de Paus hen ook zich „te hoeden voor de gevaren van nieu wigheden, in het bijzonder op het gebied van de philosofie, kunst, be- stuursmethoden en economische en sociale stelsels", waakzaam te zijn „voor de verdediging van hun kuis heid tegenover de zedenverwildering en de buitensporige vrijheid van om gang tussen de sexen" en „alle fami liariteit bij het leiding geven aan verenigingen van vrouwen te vermij den", sociale verzekering terzake van ziekte en ouderdom voor priesters te bevorderen. Trots en blijdschap heerst er in het gezin van dr. Ralph Bunche, die voor zijn succesvol optreden als waarne mend bemiddelaar der Verenigde Na ties in het Palestijnse conflict tussen de Joden en Arabieren, de Nobelprijs voor vrede heeft verkregen. De zeven jarige Ralph drukte zijn trots uit in een eigenhandig geschreven brief met tekening. Vader Ralph toonde lachend de- mooie brief aan zijn 18-jarige dochter Joan. HET HOOFD van de Indone sische missie te Lake Suc cess Palar, heeft een verzoek van Indonesië tot lidmaatschap der V. N. aan Trygve Lie, over handigd. De volgende stap zal worden onder nomen door India, dat morgen in de bijeenkomst van de Veiligheidsraad een desbetreffende resolutie zal in dienen. Men verwacht, dat het Indonesische verzoek in de lopende zitting van de Algemene Vergadering zal afgehan deld worden. In dat geval zou Indo nesië het zestigste land zijn, dat tot de V. N. wordt toegelaten. HET PROCES tegen generaal von Fal- kenhausen, die in 1944 het Brusselse Paleis van Justitie in brand liet ste ken, is in Brussel voor de Krijgsraad begonnen. Het zal waarschijnlijk drie maanden duren. VOLGENS GEGEVENS van de commissie der Verenigde Naties voor .onderzoek na.ar slavernij, kan men het aantal mensen, dat nog als lijfeigenen leeft in Zuid-Amerika, Arabië en Abessinië, vaststellen op meer dan vijf millioen. Tezamen met degenen, die nog in krijgsgevan genschap worden gehouden, gedeporteerden en dwangarbeiders in het Oosten, verkeren op het ogenblik veel meer dan 20 millioen mensen in een staat van onderhorigheid, die in niets achter staat bij de slavernij van vroeger. En dit ondanks het feit, dat op 26 Juni 1945 te San Fran cisco de rechten van de mens plechtig werden verklaard; in de prac- tijk schijnen echter deze rechten van de mens in vele landen alleen maar op papier te bestaan. TN ZUID-AMERIKA leven meer dan 3 millioen mensen van iedere leef tijd, mannen en vrouwen, in zeer zware lijfeigenschap. Hun heer kan naar believen over hun arbeidskracht beschikken; hij kan hen voor zich zelf laten arbeiden of hen ook aan anderen uitlenen. Het loon, dat zij verdienen, komt in de zak van deze heer. In Bolivia verkeert 40 pet. van de bevolking in een dergelijke staat van lijfeigenschap. Zij krijgen wel een eigen stuk grond ter bewerking, doch dit zijn de slechtste gronden, die te vinden zijn. Daarenboven moeten zij dikwijls herendiensten verrichten, waarvoor zij niet betaald worden. Ook in de vijf Zuidelijke staten van Noord-Amerika leven nog zeer veel mensen onder dergelijke omstandig heden. Dit is een gevolg van de vroe gere slavernij, die niet zo gemakke lijk schijnt te kunnen worden opge heven, ondanks de bemoeienissen van de regering. VIJF MAAL ZO DUUR ALS EEN KAMEEL. TN DE LANDEN tussen de Perzische Golf en de Rode Zee wordt op het ogenblik een slaaf nog altijd vijfmaal zo duur betaald als een kameel. Bij zonder hoog is de koers voor sterke jongens, wier lichaamskwaliteiten worden beoordeeld als die van het vee op een veemarkt. Ook grotere meisjes zijn zeer in trek. Georganiseerde benden maken re gelmatig jacht op mensen, overvallen soms dorpen en zoeken daar de bes ten uit. Een van de beste makelaars in dit artikel is de Duitser, Karl Die- terle, een lid van het vroegere Duitse Afrika-corps, die officiëel als wolhan delaar bekend staat. Het grootste deel van deze slaven wordt met gewapen de auto-colonnes naar Saoed-Arabië overgebracht, waar nu nog meer dan één millioen mensen in slavernij le ven. Ondanks herhaalde bemoeiingen van de Verenigde Naties hebben noch Saoed-Arabië noch Jemen ooit de conventie tegen de slavenhandel on dertekend. In Abessinië waren er bij de terug keer van Haile Selassie ongeveer 800.000 lijfeigenen. Wel heeft de Ne gus in 1945 de slavenhandel verboden en legde hij de opheffing van het lijf eigenschap bij de wet vast, maar ook hier was de mentaliteit van de be zittende klasse sterker en zij ging rustig door met haar oude practijken In Abessinië bestaat er nu een zwarte slavenmarkt, die zijn „waar" niet zelden betrekt uit Noord-Afrika en uit de landen van het Nabije Oosten. In Mexico bestaat de slavenmarkt waar vooral Chinezen worden ver kocht en vandaar doorgevoerd naar de Verenigde Staten van Noord-Ame rika en Canada. Daar op de vijftig Chinese mannen meestal slechts één Chinese vrouw wordt verkocht, zijn deze laatsten zeer duur; gemak kelijk wordt voor een mooie Chinese vrouw 600 dollar betaald. Deze Chi nese meisjes worden voor een spot prijs aan de Chinese kust opgekocht. Er zijn smokkelmethoden om deze meisjes over de grens van Noord- Amerika en Canada te krijgen, waar aan de wet niets kan doen. IN EUROPA. MENSENROOF is in Europa ook geen zeldzaamheid meer al be roept zij zich hier meer op politieke gronden. Zo werden door deze rovende ben den sedert het einde van de oorlog alleen uit Berlijn al 2300 mensen weg gevoerd. Het spoor loopt dood in de Duitse Oost-zone. Onlangs zijn 20 van deze politieke mensenjagers door de politie van W.- Berlijn in hechtenis genomen. In Oostenrijk zijn volgens de gegevens van de Amerikanen de laatste vier jaar achthonderd mensen op een der gelijke manier weggevoerd. Meer dan tien millioen blanke ar beidsslaven bevinden zich volgens gelijkluidende gegevens achter het IJzeren Gordijn. Ook dezen werden geroofd, van hun familie weggevoerd en gedeporteerd. Onder hen zijn vrou wen, mannen, kinderen en grijsaards. Hun lot is in vergelijking met de sla ven bij de gekleurde volkeren veel erger nog. Voor deze armsten der ar men, waarvan de meesten tot het Russische volk behoren, behoeft geen koopprijs, noch arbeidsloon te worden betaald. Alleen de vlucht kan hen soms uit deze levenslange verbanning redden. Hiermede heeft Rusland het voorrecht, de grootste slavenmarkt ter wereld te bezitten. 70 IS DAN Donderdag J.I. in dB Tweede Kamer een eenzijdig en onvoltooid debat gevoerd, waar aan wel uitzonderlijk in het parlementaire werk niet min der dan 3 ministers hebben deel genomen. Het was het debat over de rege ringsnota over de prijzen en daar over alleen, omdat de andere te verwachten nota over de lonen (dus van de kant van Social Za ken) nog niet was verschenen. Het begon zelfs voor een Kamer zitting heel laat te worden, toen de ministers geantwoord hadden op de redevoeringen van de verte genwoordigers der verschillende fracties, de ministers v. d. Brink, Mansholt en Lieftinck. Daarom maar daarom niet al leen zagen de genoemde volks vertegenwoordigers af van de re plieken, die zij nu deze week willen houden. Deze week als hopenlijk meteen het debat over de Ionen- nota zal plaats vinden. Het ware beter geweest tijd ge wonnen en energie bespaard, in dien èn lonen èn prijzen in één groots debat aan de orde gesteld waren. Dan zou een samenvatten de blik op dit zware probleem ge worpen kunnen zijn. De étappe- gewijze behandeling van nu kan regering en kamer en ook het volk bezwaarlijk bevredigen. Laten we echter blijven hopen, dat het komende debat de „synthe se" brengt, het totaal-beeld, dat alleen naar een goede oplossing kan voeren, hoe groot de moeilijk heden ook mogen zijn. W^ANT DAT ER enorme moeilijk heden zijn, heeft de zo bekwa me „vakman", prof. v. d. Brink, wel aan de kamer duidelijk ge maakt. Toen hij n.l. de simpele eis onder handen nam, zoals die met name door de heer Suurhoff (P.v.d.A.) was gesteld, de els van een onmiddellijke prijsstop, met alle daarbij behorende maatregelen op het gebied der contróle. Uitgangspunten van zijn betoog waren de verslechtering van de „ruil-wet", een nadeel voor ons land, een voordeel voor andere lan den en de harde noodzaak om goe deren en diensten te reserveren voor militaire doeleinden, voor on ze en Europa's defensie. En daarop onmiddellijk volgende beklemtoonde hij, dat een prijs stop in óns land onmogelijk is te zamen met het streven naar libe ralisatie (vrijmaking van handel) en de „Integratie", de éénwording van Europa. Feit Is, dat andere re geringen niet tot een prijs-stop zijn overgegaan en dus weigert de Nederlandse regering om daartoe wél over te gaan. Met andere woorden: wij kunnen en willen niet uit Europa weglopen. Minister v. d. Brinik maakte in druk met zijn helder en rustig be toog, zeker ook omdat hij er in strenge logica aan toevoegde, dat een niet-slagen der economische liberalisatie in Europa tot gevolg heeft: een niet-slagen der geza menlijke militaire krachtsinspan ning, want de productie zou te zeer dalen. QP VELE ANDERE PUNTEN heb ben de drie ministers in dit debat nog de aandacht gevestigd. Zo heeft o.m. Prof. Lieftinck de spiraalgang ontkent, d.w.z. de aan wezigheid ener dreigende inflatie. Zolang de prijsstijging in ons land geen gevolg Is van vermeerdering van de geldvoorraad en schaarste aan goederen, is een ernstig infla- tionistisch gevaar niet te vrezen. Maar realist alsde minister van Financiën is, wees hij even na drukkelijk op gevaren die er wél zijn en die niet of nauwelijks door de volksvertegenwoordigers waren aangeroerd. Hebben de ministers echter hei verlossende woord gesproken in dit eenzijdige debat? Niemand zal hierop gaarne met „ja" willen ant woorden. Zij hebben wel de ernst gedemonstreerd, waarmee de rege ring deze „levensquestie" behan delt. Zij zal bij ongemotiveerde prijs verhogingen met kracht toeslaan. Zij zal de hamsteraars treffen. En zij heeft reeds het initiatief genomen tot een nieuw plan, dat bestaat in samenwerking met an dere landen bij de aankoop van grondstoffen. Zij wil evenmin de Kamer ui ten deze belangrijke zaken laten, want na advies van de Sociaal Eco nomische Raad, zal dit aan de Ka mer worden meegedeeld, zodat de ze opnieuw met de regering van gedachten zal kunnen wisselen. Veel overleg en ernstige „samen werking", van allen die verant woordelijkheid dragen, zal nodig zijn om ooit uit de impasse der „lonen en prijzen" te geraken. En niet alleen dat, maar tevens een brede politieke visie, die ver heen schouwt over de Nederlandse vak verenigingen en de Nederlandse grenzen. DE AS van wijlen generaal Smuts is Zondag verstrooid op de heuvel ach ter zijn huis. De eenvoudige plech tigheid werd alleen door familieleden bijgewoond.

de Stem | 1950 | | pagina 1