Bewogen congres der C.Y.P. Stichting van de Arbeid maakt bezwaar SCHERPE CONTROLE OP PRIJSVERLOOP ZWEDEN, paradijs der SPIONNEN Theo Lefèvre tot voorzitter van de partij gekozen HET GAAT UITSTEKEND IN KOREA Ongelijk loon Frans van Cauwelaert weerzin MOORD TE NAARDEN V.N. legers naderen elkaar Nieuw-Guinea kiest Nederland Italië formeert 12 divisies Zweeds vliegtuig neergestort De spleet in het IJzeren Gordijn Te veel ..Okay DAGBLAD VOOR ZEELAND Eenheid bewaard Toenemende wind Amerikaanse troepen zijn i Critiek op Dewey's toast Vergissing Ook Noorwegen wil West-Europa helpen verdedigen DE GRENS VAN f 3600 Regering vreest consequenties voor het Staatsbudget In 100 gevallen reeds proces-verbaal Tien doden Poolse schepen transporteren agenten ZESDE JAARGANG No. 1801 tJltgave: N.V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8773. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J. v.Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H- B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende. Hoofdredacteur: J. J, H. A. Bruna. Abonne mentsprijs bij vooruitbet. f 3.90 per kwartaal, Pw Post f 4.75, per week (uitsluitend bij niet- Postbestelling) f 0.30. Losse nummers 8 cent. Fostrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse sbonnementen worden op aanvraag verstrekt Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 25 SEPTEMBER Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.2# per m/m. (Ingezonden Mededelingen, t 0.60 per m/m)Voor advertenties van plaatselijke aard vit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra, incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" worde verwezen naar de desbetreffende rubriek» Inzendingen op advertenties, welke de uit gever* om redenen te hunner beoordeling niet) verlangen- af te geven, worden vernietigd1 Bureau voor de Zeeuwse Eilanden GOES. Westsingel 98, Telefoon no. 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen HULST, dubbele Poort 7, Telefoon no. 102. (B i) b u r e a U t OOSTBURG. Nieuwstraat 22, Telefoon no. 35). HAD TENMINSTE DE C.V.P. EEN NEDERLAAG geleden na een heftige strijd, dan was zij niet geworden tot de Boeman, die gecapituleerd heeft'' riep volksvertegenwoordiger M. v. d. Kerckhoven uit in een heftige toespraak tijdens het twee daags congres van de Belgische Christelijke Volkspartij, het af gelopen weekend te Brussel gehouden. TNJSZE UITROEP was een symptoom van de geladen stemming, die tijdens het congres heerste en die tot meerdere felle ontladingen leidde. Dat overigens ook buiten de verga dering de stemming allesbehalve gun stig was voor de „capitulerende" par- tjjd blijkt wel uit de Belgische pers van vandaag. Men kan er in lezen, dat de Partij vijf jaar geleden in volle luister en op volle kracht startte in de toen bouwvallige Egidiuszaal te Brussel. Thans liggen de verhoudin gen precies andersom: de Egidiuszaal is in volle luister hersteld en de C. V. P Het verslag der Bijzondere Com missie, belast met een onderzoek naar de houding der C. V. P.-politici in de dagen, voorafgaand aan de machts overdracht op de Koninklijke Prins was aanleiding tot langdurige deba- ten. Meermalen werd Duvieusart, de toenmalige minister-president, scherp aangevallen wegens zijn houding, die „van zo weinig standvastigheid" blijk gegeven had. Kamervoorzitter Frans van Cauwe laert, die evenals de afgetreden CVP- voorzitter, baron van de Straeten- Waillet, tot de „zwakke figuren" werd gerekend, wond zich op over de con clusies, waartoe de Bijzondere Com- EEN MONUMENT, dat Zaterdag werd onthuld, zal op de fusillade plaats van het ex-Nazi-concentratie- kamp Amersfoort voor altijd de slachtoffers van de Duitse terreur in herinnering brengen. ADENAUER heeft een conferentie ge had met de Hoge Commissarissen over de New-Yorkse besluiten. „Er liggen nog moeilijke en langdurige onder handelingen in het verschiet", zo zei hij. INDIASE SOLDATEN, gewapend met geweren en dynamiet, zijn Zondag begonnen met het uitkammen van de beboste hooglanden van de Verenig de provincies, op jacht naar honge rige wolven en hyena's, die in de af gelopen weken 47 kinderen hebben aangevallen en verslonden. Sommige wolven hebben volwassenen aange vallen. TRUMAN heeft de nieuwe belasting wet getekend. Per 1 October zal in de V. S. van alle salarissen en lonen 20 pet. meer belasting worden gehe ven tot een totaal van 4.7 milliard dollar. HOFFMAN zou vandaag aftreden als directeur van het Marshall-plan en de functie aanvaarden van directeur van de Ford-stichting. William Fo eter zon Hoffman opvolgen. DE ALGEMENE Vergadering van de V. N. heeft Zaterdag met 41 tegen 6 stemmen bij 3 onthoudin gen een nieuwe poging van de Sovjets om de Chinese nationalis ten uit te sluiten, verijdeld. Het ging om de geldigheid van de ge loofsbrieven. HET AANTAL hoenders in ons land is 23.443.455 stuks tegen ruim 20 mil- lioen in Mei 1949 en bijna 33 millioen in Mei 1939. DE BELGISCHE tarieven voor post en tram zullen binnenkort worden verhoogd met ongeveer 10 tot 15 pro cent. POST voor opvarenden van de ••Oranje" moet uiterlijk 3 October op de bus zijn gedaan. DE LANDBOUW in Engeland e-P minimum-loon voor mannen Vll', Pond (ongeveer 50 gulden) per week. is in de nacht van Vrij- P Zaterdag sneeuw gevallen. RiBw^'kJ'isEn?SNVburgemeester van w£d 63'iaarPl0tSeling overleden. Hij na zittiJfff in argemeester Elsen had meyer de commissie Lange- epP Cn^nmU?a^RACIiT V00r een Ho" ge Commissai is voor vluchtelingen te benoemen door de v. N„ komt ook de naam van mr. van Heuven Goed. hart voor. geldig tut missie was gekomen. „Deze metho des", zei hij, „die op die der Inqui sitie gelijken, hebben mij met een ge voel van weerzin vervuld" en hij liet zijn betoog volgen door een hulde aan de offerzin van baron van der Strae- ten, die aftrad wegens de tegen hem ingebrachte beschuldigingen. OLIE OP DE GOLVEN. f)E volksvertegenwoordiger van Els- lande was een dergenen, die liet blijken, dat de soep niet zo heet wordt gegeten als ze wordt opgediend. Hij betreurde de verscherping in de Vlaams-Waalse verhoudingen en liet zich afkeurend uit over de neiging tot afscheiding, die de kop had opge stoken. Hij vertolkte de mening van hen, die vonden dat de eenheid in de C.V.P. bewaèrd moet blijven en dat de Koningskwestie als afgedaan moet worden beschouwd. Wraakgevoelens moeten niet langer meer worden ge koesterd. DE LES. F\E revolutionaire methodes van de socialisten hielden de gemoederen bezig. De revolutiedagen, zeide men, hadden in ieder geval deze goede kant, dat scherp gesteld is, waar en hoe men zich dient te beveiligen in de toekomst. De begane onaanvaard bare inbreuken moeten op twee wij zen worden gestraft: gerechtelijk en administratief. Met de gerechtelijke kant kan het congres zich niet. bezig houden, maar administratieve'straf fen gaan ons zeide men wel aan. Derhalve werd aangedrongen op maat regelen tegen hen, die daarvoor in aanmerking kwamen. BIJGELEGD. LIET CONGRES sloot met het aan nemen van een resolutie, waarin het vertrouwen in de homogeen-ka tholieke regering Pholiën werd uit gesproken. In deze resolutie onthoudt zich het congres van een veroorde ling van de houding der leidende C. V.P.-figuren in de woelige dagen. Van een scheuring in de gelederen van de C.V.P., zoals door sommigen verwacht, is het niet gekomen; de „onverzoenlijken" hebben de strijd met de „zwakken" bijgelegd. Met 620 tegen 507 stemmen werd Theodore Lefèvre tot voorzitter van de C.V.P. gekozen in de plaats van baron van der Straeten-Waillet. DE NIEUWE VOORZITTER. L)R. TH. LEFèVRE uit Gent is thans 36 jaar oud. Hij volgde colleges te Aalst en werd dr. in de rechten. Hij was een der bezielers van de Vlaamse Studenten Beweging. Tijdens de oorlog was hij een der redacteurs van het ondergrondse blad „Vrij" en secretaris van de illegale organisatie „Orde". In 1942 trad hij toe tot de Koninklijke Beweging en in 1946 werd hij volksvertegenwoordiger voor het arrondissement Gent-Eecloo. Hij is een bekwaam jurist, spreekt vloeiend beide landstalen en ziet in Spaak zijn grootste tegenstrever. Dader pleegt zelfmoord TN HET SCHILDERSKWARTIER te Naarden is Zondagmiddag een dra ma ontdekt, waarbij twee mensenle vens te betreuren zijn. De 64-jarige gepensionneerde mari ne-officier K„ heeft zijn 10 jaar jon gere vrouw met een bijl van het leven beroofd en heeft daarna de hand aan zichzelf geslagen. Zondagmiddag belde de zuster van K., aan bij de villa van haar broer aan de v. 'Dijklaan 2. Op haar bellen kreeg ze geen gehoor. Samen met buurtbe woners stelde zij een nader onder zoek in. Via een ladder kon men in de slaapkamer van het echtpaar kij ken, waar men de vrouw op het bed zag liggen. Tevergeefs trachtte men haar aandacht te trekken. Toen werd de politie gewaarschuwd. In de onmiddellijke nabijheid van het bed werd een bijl gevonden. De vrouw bleek te zijn overleden. Men had tevens een gaslucht waargeno men en na een onderzoek ontdekte men, dat de echtgenoot in de badka'- mer lag. De gaskraan van de geiser was geheel opengedraaid. Ook de le vensgeesten van de man bleken te zijn geweken. Omtrent de oorzaak tast de politie in het duister. Volgens familie en kennissen van het echtpaar was de verhouding tussen mam en vrouw goed. Wel leed de man aan zwaarmoedig heid. uit het Noordoosten naar Songdjoe, 15 km. ten Zuidwes ten van Waegwan opgerukt, en hebben de stad genomen. De Britse troepen, die oorspronke lijk deze operatie zouden uit voeren, konden niet voort, door dat zij bestookt werden door Amerikaanse toestellen. De strijdkrachten der V.N. pogen de weg voor de Noord-Koreanen naar het noord-westen af te snijden. Men is Koemtsjon tot op korte afstand ge naderd. Bij Seoel overweegt men een zwaar bombardement, waarvoor de burger bevolking gewaarschuwd zou wor den, evenals het uitstrooien van pam- t Weersverwachting, t vanavond; J Wisselende bewolking met enkele t buien. Matige tot krachtige, en de kust tijdelijk harde wind, ruimend naar zuidwest tot J west. tuur"* verandering van tempera- J Vandaag: zon onder 18.33 uur. J maan op 18,21. Morgen- zon op 6.31 uur, maan 0 onder 6.42 uur. —«ma 4 V oorlichtingscommissie ingesteld QOK NIEUW-GUINEA heeft een speciale commissie samengesteld, die in het buitenland, o.a. te Lake Succes, voorlichting zal geven over: „Wat wil de bevolking". Dit vertelde het lid van die commissie, de Iriaan N. Jouwe op een persconferentie in Den Haag. Van de 1 millioen Papoea's, zo vertelde hij, kunnen er 30 pet. politiek-bewust worden ge noemd. Nog geen 6000 van hen zouden aansluiting van Irian bij Indonesië wensen. Verreweg de meerderheid kiest bewust vóór een „Nederlandse voogdij". Wij Papoea's, aldus Jouwe, zijn een volk dat niet wenst te verdwij nen: de Nederlanders gaven ons steeds gehoor, de anderen nim mer. Hij was er volkomen zeker van, zo besloot hij, dat ook een voor de Re publiek Indonesië gunstige beslissing inzake Nieuw-Guinea bij de Papoea's geen enkel ressentiment zal opwek ken tegen Nederland. Integendeel, het verzet zou unaniem en onmiddel lijk uitgaan tegen de Indonesiërs. Smakelijk eten, heren IJ ET Sovjet-nieuwsbureau Tass heeft van Dewey gezegd, dat hij een voorbeeld heeft gegeven van „ongeë venaarde lompheid. Men zal zich uit onze berichten herinneren, dat Dewey op een door de stad New York aan de afgevaardigden van de V.N. aangebo den diner de Sovjets heeft beschul digd „de dwangarbeid in stand te hou den" Maar ook de Engelse en Ameri kaanse bladen leveren felle critiek op de uitlating van Dewey, die naar hun mening een „formeel woord van wel kom" had behoren te spreken. Overigens herinnert de New York Herald Tribune eraan, dat Visjinsky ïelf drie jaar geleden als gast op een Amerikaans diner Truman beledigde met woorden als „oorlogsophitsers'* en „aan oorlogspsychose lijdende mani akken". 1V1EER dan 150 Britse soldaten zijn Zaterdag aan het front bij Waegwan ten westen van de Naktong gedood of gewond door bommenwerpers van de V.N. en aanvallende Noord-Koreanen. De vliegtuigen waren uitgezon den om de Britten te steunen, doch bij vergissing wierpen zij hun bommen op de Britten. Na de mislukte luchtaanval vielen de NoordKoreanen aan. fletten, waarin de Noord-Koreanen opgeroepen worden zich over te geven. Een Amerikaanse kolonne rukt zuidwaarts op van de weg Waegwan- Koemtsion, eveneens om de Noord- Koreanen de weg af te snijden. Naar schatting hebben 5.000 geoe fende Noordelijken zich in Seoel ver schaft. Osan, 40 k m. ten zuiden van Seoel", is door de troepen der V. N. bezet. Ook Sangdjoe, 60 k.m. ten noordwesten van Taegoe. is bezet, waardoor de troepen der V.N. in het Noorden en die in het Zuiden thans nog 120 k.m. van elkaar verwijderd zijn. In het zuid-oosten zijn de Ame rikanen in 48 uur 80 kilometer op gerukt op weg naar Tsjindjoe. Op alle fronten aan de westkant van de verdedigingslinie in het zuid-oosten trokken de troepen der V.N. 15 tot 25 kilometer op. Ook de legers, die van het zuide lijke bruggenhoofd het schiereiland intrekken, zijn nu nog een kleine 120 kilometer verwijderd van de troepen, die twee welcen geleden bij Intsjon landden en naar het zuiden trekken. Een gevechtsklare Amerikaanse strijdmacht is direct van Japan naar het vliegveld Kimpo bij Seoel gevlo gen en heeft zich bij de strijdende mariniers in de stad gevoegd. MOORWEGEN heeft bekend gemaakt, dat het de voorstellen voor een gezamenlijke verdediging van West- Europa steunt. Na een geheime zitting van het Par lement verklaarde premier Einar Ger- hardsen, dat de Noorse Regering en 't Parlement het volledig met de voor stellen eens zijn. De Nederlandse Oorlogsgraven-stichting heeft een begin gemaakt met de verzorging der graven van Nederlanders, die ln Duitsland zijn gestorven. Op het kerkhof in Hamburg-Ohlsdorf heeft een Nederlandse missie 600 witte kruizen geplaatst, waarop de Nederlandse kleuren boven de namen zijn aangebracht. JN EEN adres aan de Tweede Kamer wijst het Bestuur van de Stichting van de Arbeid op de nadelen van het handha ven van de loongrens van 3600 gulden bij de 5 procents verho ging. Het adres signaleert de geleidelijk ingetreden nivellering van de inko mens van het in loondienst zijnde personeel. Hierbij wordt bijvoorbeeld gedacht aan de middengroepen der NT AAR het A.N.P. verneemt, heeft bij het nagaan van het prijsver loop bü industrie en handel de Econo mische Controle Dienst zich in de af gelopen 14 da gen in het bijzonder ge richt op die sectoren van het bedryfs- lcven, welke voor de voorziening van de dagelijkse levensbehoeften van overwegend belang zyn. In ongeveer honderd gevallen was vermoedelijk van ongemotiveerde prijsverhoging sprake, op grond waar van tegen de desbetreffende bedrijven proces-verbaal is of zal worden opge maakt. In ruim 30 gevallen bleken groot-, zowel als kleinhandel hun procentu ele winstmarge te hebben verhoogd, terwijl in vele andere gevallen bij ge stegen inkoopprijzen de procentuele winstmarges werden gehandhaafd, hetgeen uiteraard ongeoorloofd prijs verhogend effect heeft. Deze omstandigheden deden zich in het bijzonder voor by de artikelen breiwol, wollen dekens, tricotages en metalen huishoudelyke artikelen. In enige gevallen moest opgetreden wor den tegen het vragen van in feite zwarte pryzen voor rijwielbanden. Tegen enige fabrikanten wordt pro ces-verbaal opgemaakt wegens het voorschrijven aan de handel van te hoge consumentenprijzen. Daarnaast zijn bij enkele fabrikanten nadere on derzoekingen gaande, aangezien ver moedelijk sprake is van een grotere verhoging van de prijzen dan kost- prijstechnisch verantwoord is. Het be treft hier o.m. enkele levensmiddelen en confectiebedrijven, schoenfabrie ken en fabrieken van metalen huis houdelijke artikelen. rjE Italiaanse Regering heeft Zater- (lag besloten 150 milliard lire uit fe trekken voor een driejarenplan voor de defensie, dat ten doel heeft, de noordelijke grens van Italië tegen een aanval te verdedigen. De eerste toewijzing van 50 milliard voor dit jaar zal Italië in staat stellen een begin te maken met de bewape ning van vijf nieuwe divisies en zijn legersterkte tot 12 divisies van in to taal 170.000 man, hetgeen volgens het vredesverdrag is toegestaan, op te voe ren. In een communiqué, dat na een Kabinetszitting van vier dagen werd uitgegeven, wordt verklaard, dat de regering ook besloot de C' abinièri en de politie krachtig te versterken. beambten en aan hogere employé's. Niet alleen leidt de vermoedelijke be grenzing tot scherp getrokken loon- verhoudingen voor vele categorieën van weekloners, maar ook doorkruist de betreffende maatregel het streven naar vergroting van de arbeidspro ductiviteit en de bevordering van de vakscholing. De Stichting van de Arbeid dringt er op aan in de vorm van een ver gunning toe te staan, dat ook boven de f 3600 de Ionen met maximaal 5 pro cent zullen kunnen worden ver hoogd. De Regering heeft intussen in een Nota aan de Kamer het bezwaar der nivellering erkend. Zij heeft echter gemeend dit nadeel te moeten aan vaarden, zulks mede met het oog op de financiële consequenties, welke voor het staatsbudget aan een verho ging zonder het stellen van een ma ximum zoüden kunnen zijn verbon den. In diezelfde Nota wordt verteld, dat een 20-tal bedrijfstakken dispen satie van de loonsverhoging hebben aangevraagd, DOORTREKKING VAN DE 5 PROCENT VERHOGING. INE 5 PROCENT verhoging geldt ook voor de overbruggingsregeling en de sociale bijstandregeling. In wets ontwerpen zal worden voorgesteld de verhoging eveneens toe te passen op de ouderdomsuitkering, de kinderbij slagregeling, de invaliditeits- en we- duwenrenten. De loongrens voor de ziekte- en in validiteitswet wordt verhoogd van 4500 tot 4680 gulden. Het dagloon, dat bij verschillende sociale verzekeringswetten voor de berekening van de premie en de uit keringen in aanmerking wordt geno men, wordt van 12 tot 13 gulden op gevoerd. "7ATERDAG is te Karlstad (West- Zweden) een nieuwe Britse „Avro Anson" neergestort en in brand ge vlogen. De piloot en negen passagiers kwamen in de vlammen om. Het toe stel. dat Woensdag was afgeleverd, had kranten uit Stockholm naar Karlstad vervoerd en zou met negen pasagiers naar de Zweedse hoofdstad terugkeren. Het verongelukte echter enkele ogenblikken na de start. ZWEDEN'S LIGGING tussen de communistische en de Weste lijke wereld maakt van dit land een ideaal jachtterrein voor buitenlandse spionnen. Eensdeels heeft men het feit, dat de Zweedse militaire industrie, in menige takken en vooral inzake het ontwerpen en fabriceren van straalmotoren, op een benij denswaardig peil bogen kan. En anderdeels betekent het land een uitstekende doorgang tot de Verenigde Staten, Groot-Brittan- nië en West-Europa, terwijl men van Zweden uit ook gemakkelijk Finland, Polen en andere satellietstaten bereiken kan. Zo gezien is het normaal, dat het Noorderland thans de plaats heeft ingeno men, welke eertijds een spreekwoordelijk Zwitsers voorrecht v/as. Inzake internationale intrigues en intelligencewerk heeft het land trouwens ook Tanger in de schaduw gesteld, aldus de Nieuwe Gids (Brussel), aan welk blad wij deze beschouwing ontlenen. zijn gaan interesseren, nadat de po litiediensten enkele inlichtingen had verstrekt. ,rpE STOCKHOLM onderhoudt de Amerikaanse regering een perma nente CIA-staf (Central Intelligence Agency), en de Britten doen het op dezelfde wijze, alhoewel de agenten meestal door de plaatselijke ambas sade worden bevoogd. Ook de Fran sen houden er een aardig kliekje aan de gang, doch geen land beschikt er over een ruimer en werkzamer spion- nagenet dan de Sovjetunie. De werking van die lui heeft er zo'n omvang gekregen dat zelfs de Zweedse kranten zich voor het gevel DE SMOKKELSCHEPEN. TVE ZWEEDSE veiligheidsdiensten verklaarden openlijk dat Poolse schepen worden gebruikt om agen ten op Zweedse bodem te smokkelen en om ze dan weer weg te brengen Zoals in andere Westelijke landen, kunnen buitenlandse zeelieden in Zweden gerust aan wal gaan, als ze maar hun „navigatiestukken" kun nen voorleggen. Er is slechts één be perking: ze moeten des nachts weer aan boord zijn van hun schip. Voor de politie is het echter geen gemak kelijk werk uit te maken of iedere zeeman die overdag zijn schip verliet des avonds weer aan boord kwam. Nog moeilijker is het te controleren of de schepen wel. met dezelfde be manning afvaren. Vroeger nam men vrede met een verklaring van de scheeepskapitein die op zijn eer en geweten verzekerde dat niemand van de bemanning op Zweedse bodem achterbleef. De Zweedse politie heeft nu echter uitgemaakt dat schepen uit Polen meer dan al de andere communisti sche staten heeft dat land immers een druk zeeverkeer met Zweden re gelmatig een loopje nemen met dat reglement. In feite weet men thans, dat agen ten als matrozen aan iand worden ge bracht en dat ze aan wal blijven, zolang ze dit willen of nuttig achten. Als ze er in slagen hun opdracht uit te voeren (meestal inlichtingen die elders werden verzameld) terwijl hun schip gelost of geladen wordt, varen ze ook met dat schip af. Als ze ech ter geen tijd genoeg hebben, duiken ze in Zweden onder tot dat een an dere boot hen komt oppikken. In andere gevallen werkt men met een andere agent: de scheepspapieren worden geruild, en een terugkerende agent neemt de plaats van de nieu weling in. Het gebeurt ook dat een agent volgend spel speelt: hij weigert officieel terug te keren met zijn schip en doet een beroep op de Zweedse regering om asyl te verkrijgen. Zweden is vrij edelmoedig inzake asylverlening en tot nog toe werd dit voorrecht aan 26.000 man toegestaan: meestal vluchtelingen uit Estland, Letland en Litauen. Tot nog toe zijn de meest bezochte havens (voor agenten natuurlijk): Stockholm, Goteburg en Lulea. Deze laatste stad ligt in het Noorden van het land, waar de Zweedse commu nistische partij het sterkst is. Om het geheim van de ware bemanning op de schepen te verzekeren heeft ieder Pools schip een lid van de Poolse ge heime politie aan boord. Als „Spe ciale officier" staat hij op de scheeps- lijst vermeld, of ook ais .welfare- officier". Deze speciale officieren geven 'de agenten de laatste raadgevingen en opdrachten mee eer die aan wal gaan, ze controleren ook de terugkeer van de agenten en zorgen ervoor, dat ze met de Zweedse havenautoriteiten geen moeilijkheden hebben. De „of ficier" controleert ook de kapitein van het schip, en in Zweden is het een publiek geheim dat hij ook de „fondsen" meebrengt die de steeds verzwakkende communistische partij kas in Zweden moeten voeden. Deze maand krijgt Zweden gemeenteraads verkiezingen en daar de communis ten slechte tijden tegemoet gaan is er veel, zeer veel geld nodig Hoewel de spionnage in Zweden dus een geweldige opbloei kent, ware het overdreven te zeggen dat de Zwe den daardoor in paniek geraakten. Slechts plaatselijke bladen zouden af en toe wel eens te hard aan het touw tje trekken, en zo gebeurde het on langs nog, dat een krant van een spionnagecentrum gewaagde in een achterbuurt van Stockholm. De poli tie onderzocht het geval, ondervond dat het een „canard" was en publi ceerde via de kranten een officiële waarschuwing tegen spionnagepaniek. (vervolg op pag. 2). gljna alle menselijke gemeen- schapsgroepen hebben de py- ramidevovm: één of enkele perso nen aan de top, die de hoogste be slissingen nemen, een groter aantal chefs en onderchefs, die de ver schillende afdelingen besturen en een zeer groot aantal van werkers, die met de uitvoering der beslis singen beiast zijn. Natuurlijk vor men er zich ook wel eens groepen van personen, die het met elkaar zo eens zijn, dat zij geen leiding nodig hebben. En even natuurlijk is de pyramidevorm nooit vol maakt; overal vertonen zich on regelmatigheden zowel in de op bouw door zelfstandige onderafde lingen en allerlei vertakkingen als- oolk ln de competitie der beslissin gen. De beslissingen van de hoogst gestelde zijn niet altijd van het hoogste belang. Maar al houden wij ook rekening met al deze ongemeen bonte veel zijdige uitzonderingen, het zijn toch de uitzonderingen op de re gel, dat de menselijke gemeen schappen alle een min of meer vol maakte pyramidevorm hebben. Bovenaan staat de generalissi mus; hij wordt bijgestaan door een staf van deskundige medewerkers, onder welke de legeraanvoerders werken, die weer generaals, kolo nels, luitenants, officieren, ser geanten. korporaals en gewone sol daten onder zich hebben met een telkens toenemend aantal bezet ters. De waardeschaal van personen en beslissingen is onontbeerlijk voor iedere menselijke gemeenschap. Maar men begrijpt haar wezen niet als men zich de saamhorigheid en de verdeling der competenties al te mathematisch in de pyrami devorm voorstelt. Menselijke groe peringen zijn levende eenheden. Zij worden gevormd door een gemeen- schappeijk doel, door een gevoel van saamhorigheid, door een goe de wil om aan het gemeenschap pelijke doel te werken, door een doelmatige verdeling van de be voegdheden en door een langdu rige oefening en ervaring. Eer een organisatie een levende werkelijk heid wordt, komt heel wat kijken; er moét heel wat gepast en geme ten worden vóór dë onderdelen in elkaar sluiten. En zelfs dan is het nog gebrekkig mensenwerk. Wie dit goed begrijpt, heeft met een de eerste voornaamste regel van de ongelijkheid der men selijke beloning in zijn bezit; aan de schaal van de beslissingen cor respondeert een schaal van de be loning. Wie het hoogst staat aan de ladder, krijgt de hoogste beloning. De rest wordt een afda lende reeks van beloningen tot aan de geringste beloning van het grote gros der gewone arbeiders. Niet dat de hiërarchie hier op houdt; in kleine verschillen toont zich ook hier nog hetzelfde beginsel. Maar 'het beginsel zelf is zo in de natuir gegrond, dat het onmogelijk is een economie op te bouwen met een gelijke beloning van beslisser en uitvoerder. De Russen hebben het ln de he roïsche tijd van het oorlogscom- munisme zeker geprobeerd. Met geen ander resultaat dan de ar- braak, het opteren der reserves en de chaos. Om op te bouwen, moes ten zij de hiërarchie in de belo* ningen wederom herstellen. J-Jet beginsel steunt dan ook niet op een onredelijk begrip van standseer, nog veel monder op een uitbuiting maar op zeer goede eco nomische gronden. Wie een grotere verantwoordelijkheid in een orga nisatie draagt, heeft ook een gro tere invloed op het eindproduct; hij bewijst aan de gemeenschap een grotere dienst. Dienst aan de gemeenschap is echter de econo mische grond der beloning. Boven dien zijn de candidaten voor de ho ge posten schaarser, naarmate er een grotere kennis en een sterker moreel overwicht v.or vereist wordt. Het schaarse echter is in de economie het duurste, omdat er nauwelijks personen gevonden worden, die er de nodige geschikt heid voor hebben. Voor Minister president. directeur van de Neder landse Bank, President van het Hoge Gerechtshof, leider van een vakvereniging, en alle hoogste pos ten in de samenleving is eigenlijk iedereen te dom. De enselen, die er dan toch voor gekozen worden, hebben zeker recht op een hoge beloning. Ook bij de beloningen moet men de zaak niet al te rekenkunstig nemen. Bij uitzondering kao een Minister b^st minder verdienen dan zijn directeur-generaal of dan de chef van een zeer gespeciali seerde afdeling. Eveneens kan het gebeuren, dat een zeer verant woordelijke post uit traditie slecht gehonoreerd wordt. Deze uitzonde ringen, waarop wij later terugko men, doen niets af aan het alge meen beginsel, dat een hiërarchie van beslissingen en een hiërarchie van beloningen onmisbare instru menten zijn voor de opbouw der menselijke gemeenschap. Dr. P. DE BRUIN S. J.

de Stem | 1950 | | pagina 1