„FLORA" SEOEL brandpunt van strijd Bommen met brandende BENZINE-GELEI DE 42ste OVERWINNING VAN LESTER PIGGOTT Ongewenste gast naar Amerika Am. wet op ondermijnende Prijs en Loon activiteit 4 Li e? 89.w? Tangbeweging nijpt het hart van Korea s hoofdstad Mgr. Stepinac blijft gevangene 20 APEN IN WARENHUIS Lof voor Brabant idelsbureou IREEMEN ZOOM zesde JAARGANG No. 1800 DAGBLAD VO Vishinsky zegt: Ja Soewon gevallen No ff enkele buien De aanhouding van professor Spitzer De lotjes waren zoek! Einde van Berlijnse politie-oorlog Belonings-systeem voor lanbouwjeugd 14-jarige steekt beroemde ren-sterren naar de kroon Een ijsje is lekker, maar denk om de slanke lijn! NIEUWE ONDER- SCHEIDING Onze onderwijs begroting «BR*»' biste lOtfllM ifORD li /tyetraa/kf rganisatle op 23 Sept. des 2 uur. |z 11 r a t e op prijs edschappen Werktuigen Idhr. Meuleman Li van Bram le lesnummers. 750-O e s i yp lantel f'il velours. aw Ibele kraag, ^r. |ibbe!mon- borstgar- yU |d in diepe T ceintuur verkt. In Ier, Koren- «Al Petrol. A rERDAM Uitgave: N.V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne mentsprijs bij vooruitbet. f 3.90 per kwartaal, per post f 4.75, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) I 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1950 Aovertentieprijs voor de gehele oplage 05® per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.60 per m/m)Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek- Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd bureau voor de Zeeuwse Eilanden GOES. Westsingel 98. Telefoon no. 2238 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen HULST. Dubbele Poort 7, Telefoon no. 102- (BUbureau: OOSTBURG. Nieuwslraat 22. Telefoon no. 35). y^/AT VERWACHT WERD, is geschied: de Zuid-Koreaanse hoofdstad is slagveld geworden. Twee strijdgroepen van de Amerikaanse ma riniers, die met tanks van het Noorden en Zuiden een tangbeweging tegen de stad uitvoeren, zullen elkaar in het hart van de stad ontmoe ten. Doch zjj hebben ongeveer 8000 goed verschanste Noord-Koreanen tegenover zich, zodat zij zich op een dagenlange strijd voorbereiden. 0VER een pontonbrug rukten ver- sterkingen Seoel binnen, die de gedunde gelederen der mariniers moesten aanvullen. Tevoren hadden zware artillerie en intensieve bombardementen de stad stormrijp gemaakt. Amerikaansse ar tilleristen hadden ongeveer 1000 Noord-Koreanen waargenomen op hoog terrein ten Westen van de stad. Zij stortten een vernietigend vuur over deze troepen uit. Ook van uit de lucht werd deze opeenhoping van Noord- Koreanen aangevallen en wel met „napalmbommen", een nieuw type bom die bij de ont ploffing brandende benzinege lei wegslingert, die zich niet, zoals phosphor, laat verwijde ren. Zware rookwolken, die bijna 3 km. hoog in de lucht opstegen, duidden er op, dat blijkbaar ook olievoorra den waren getroffen. ZUIVERING. De 7-jarige Richard Frank, zoontje van een der beambten van de Ver. Naties te New-York was op handteke ningen-jacht. Hij verstoutte zich, de Sovjet-Minister van Buitenlandse Za ken Vishinsky, van wie hjj wist dat hij op alles „Neen" antwoordde, om een handtekening te vragen. En dit maal zei Vishinsky „Ja" en tekende. JJONDERDEN Noord-Koreanen, meest in groepen van 20 of 30, gaven zich over. De Zuid-Koreaanse burgers werkten met de mariniers samen bij het opsporen van sluip schutters en als burgers verklede sol daten, die een ernstige bedreiging kunnen vormen. 900 van dergelijke „burgers" poogden tevergeefs, het vliegveld Kimpo te veroveren. BOEWON BINNENGERUKT. 800 COMMUNISTISCHE werklieden zijn ontslagen bij de grootste trans portonderneming van Japan. MELK WERD SCHAARS in Parijs. Gisteren kreeg de Franse hoofdstad nog maar tweederden van de normale aanvoer wegens staking onder de boe ren die prijsverhoging eisen. BUNCHE, die Bernadotte opvolgde, als bemiddelaar in Palestina heeft de Nobelprijs voor de vrede gekregen. RUSLAND heeft een aanklacht bij de V.N. tegen Amerika ingediend we gens „blokkade van Formosa" en het bombarderen en beschieten vanuit de lucht in Mandsjoerijs gebied. TILBURG was ook het werkterrein van de 33-jarige E. v. R., uit Alk maar, die wegens oplichting is gear resteerd. In Zeist maakte hij een ga ragehouder een auto afhandigd. SLACK, de Amerikaan die in ver binding stond met atoomspion Fuchs is tot 15 jaar gevangenisstraf veroor deeld. RECHTER-HELFTEN van de door gescheurde muntbiljetten in Indone sië kunnen thans tegen obligatie briefjes worden ingewisseld. De ter mijn van inwisselen loopt tot 18 Fe bruari 1951. PRINS BERNHARD is aan 't Spaans leren. Prof. van Dam uit Utrecht geeft de lessen op Paleis Soestdijk. AMSTERDAM gaat voor: het luxe wittebrood is er thans 1 cent duur der geworden en de bakkers betalen 5 pet. loontoeslag terugwerkend tot 4 September. 19 DODEN eiste een ongeluk te Tan ganyika, waar een autobus in een ra vijn stortte. 20 Personen werden ern stig gewond. ZINKEN en zilveren dubbeltjes en zinken en oude bronzen centen zul len in de loop van 1951 worden in getrokken. DOOR op een knop te drukken stel de Prins Bernhard symbolisch giste renmorgen de nieuwe fabriek der Ned. Fotografische Industrie N.V. te Soestduinen in werking. POSITIES TROEPENSCHEPEN: Che shire, vertr. 20 Sept. van Colombo, Chitral wordt 20 Oct. te Amsterdam verwacht, Fairsea pass. 21 Sept. Bi- zerta. Grote Beer, Joh. van Olden- barneveldt, Sibajak en Zuiderkruis op 21 Sept. ter hoogte van Guardafui Ormonde pass. 22 Sept. Finisterre, Ta- binta pass. 21 Sept. Algiers. Weersverwachting, geldig tot avond: Wisselend bewolkt met aan- vankeiyk vooral in de Noorde- lüke provincies nog enkele buien. Matige en langs de kust tfóde- X lijk nog vry krachtige wind. Iets J minder koud. Vandaag: Zon onder 18.38 uur. op 18 uur- Morgen: Zon op 6.28 uur. Zon onder 18.35 uur. J Maan onder 108 uur. Maan op 18.11 uur. Maandag: Zon op 6.30 r)E STRIJDKRACHTEN der Ver. Na- ties rukten Soewon binnen, dat 28 km. ten Zuiden van Seoel ligt. Er komen twee hoofdwegen samen, die onder alle weersomstandigheden bruikbaar zijn. V/OLGENS een woordvoerder van het Amer. eerste leger- J corps is in een schuur bij Kasan J (Zuidelijk front) het verkoolde J J doorschoten lijk gevonden van een Amerikaanse luitenant. Han- den waren op zijn rug gebonden en het lichaam was met benzine overgoten en in brand gestoken, aldus deze woordvoerder. Generaal Gray, die de troepen aan voerde, trok zelf mee op met het ge weer in de hand. Zijn jeep werd drie maal door sluipschutters beschoten, doch de generaal vuurde terug. Ook brigade-gen. Allen, de ondercomman dant, schoot enkele Noord-Koreanen neer. De Noord-Koreanen verrast door de snelle aanval, vluchtten en lieten massa's materiaal achter. ZUIDELIJK FRONT. MA ZWARE tegenstand veroverden de Engelsen Koemjongdong, 12 km. ten Zuiden van Waegwan. Ame rikaanse en Zuid-Koreaanse troepen bereikten Sonsan en vooruitgetrok ken eenheden trokken Koemtsjon bin nen. Zuid-Koreaanse troepen ver overden Kigje aan de Oostkust. De positie van Amerikanen en Z.- Koreanen werd gisterenavond als volgt weergegeven: Koemtsjon binnengetrokken, dat op de helft van de weg van Taegoe naar Taedjon ligt, na een opmars met tanks van 27 km. Ten Noorden van Waegwan op de Oostelijke oever van de Naktong, 25.5 km. voortgetrokken. Van Taboedong 32 km. opgerukt naar de oevers van de Naktong te genover Sonsan. In het centrum van de Noordelijke sector in de richting van Oeisong bij na 30 km. Noordwaarts getrokken, J7NKELE DAGEN GELEDEN verscheen een kort bericht in ons blad over zekere Amerikaanse professor Spitzer, die, terugkerend van een studentencongres in Praag, in ons land zou zijn aangehouden. In alle kringen zweeg men als het is er opheldering gekomen. Mevr. professor, deed o.m. de volgende n V. St. geschaad door verblijf in Nederland U)E THANS 32-jarige prof. was tot 1949 verbonden aan de universi teit van Oregon (Am.). Hij werd ont slagen omdat hfj werd verdacht van pro-Russische gezindheid. De professor vertrok daarop met zijn vrouw naar Europa voor een rondreis en woonde o.m. het Praagse studentencongres bij. Eind Juli kwam hi) naar Neder land, waar hij bij kennissen logeerde en in Augustus sprak hij op een we tenschappelijk congres in Amster dam. Toen echter het echtpaar Spit zer zich naar Eingeland wilde in schepen, werd de professor te Rotter dam aangehouden door de maréchaus- sée en overgebracht naar het hoofd bureau van politie. Het bleek, dat zijn papieren niet meer geldig waren. Zijn paspoort zou nl. aan bepaalde beperkingen onder worpen zijn, zodanig, dat slechts di recte terugkeer naar Amerika moge lijk was. Volgens de Amerikaanse ambassade was „zijn aanwezigheid in Nederland in strijd met de hoogste belangen van de Ver. Staten". Het echtpaar, dat van Nederlandse zijde inmiddels als „ongewenste y/OLGENS de „Neue Zürcher Zei- tung" heeft maarschalk Tito Woensdag vier Amerikaanse senato ren ontvangen. In antwoord op een desbetreffende vraag zei Tito, dat men niet voorne mens is Mgr. Stepinac, die in de Kro atische strafgevangenis Lepoglava 'n straf van 18 jaar uitzit, vrij te laten. rraf over de reden daarvan. Thans T. Soenitn, raadsvrouwe van de tedelingcn: vreemdelingen" werd beschouwd, wei gerde echter naar Amerika terug te gaan en mevr. Spitzer reisde naar En geland (waar men haar drie dagen vasthield, doch tenslotte liet gaan) om er een beroep te doen op de in vloed van Engelse vrienden. De professor werd door politie aan boord van de Noordam gebracht, waarmee hij thans zijn blijkbaar niet vrijwillige reis naar Amerika heeft gemaakt. De Ned. Vr- J Jng van weten schappelijke Werkers heeft zich in middels met een brief tot de Minis ter van Justitie gewend om als haar vrees te uiten, dat wel iets te over haast tegen de Amerikaanse geleerde is opgetreden. Trumans veto verworpen Met grote meerderheid van stemmen heeft het Amerikaan se Huis van Afgevaardigden 'n veto van Truman over de door Senaat en Huis van Afgevaar digden aangenomen wet op con trole van ondermijnende activi teit verworpen. Aan dit veto bleek de Ameri kaanse president grote waarde te hechten, want hij bracht het op ongebruikelijke wijze onder de aandacht der Congresleden. De boodschap was met dubbele spa tie getypt en er was voor ieder lid een los briefje bij waarin „zeer aandachtige" bestudering van zijn zeven argumenten tegen de wet werd gevraagd. De president noemde de wet een maatregel, die „hulp en bemoediging zou brengen aan hen, die ons ten on der willen' brengen". Naar zijn me ning zou de wet de communisten hel pen in plaats van hen te schaden en I U)E BORNEOSTRAAT te En- schede is enige tijd in rep en roer geraakt door een op het eerste gezicht misdadig schijnen de overval. De 11-jarige E. H. werd namelijk na afwezigheid van zijn ouders vastgebonden aangetroffen op een stoel met 'n prop in de mond. De jongen ver telde dat twee mannen hem had den vastgebonden, waarna zij het huis hadden doorzocht. De politie geloofde het ver haal van de jongen niet helemaal. Wat bleek het geval te zijn? De jongen was die morgen op school gekomen zonder een boek je met loten mee te nemen, waarom de onderwijzer hem had gevraagd. Hij was toen naar huis gestuurd en kon het boekje niet vinden. Om zijn wegblijven te camoufleren had hij een „over val" in scène gezet, zich zelf op de stoel vastgebonden en een prop in de mond gedaan. Het boekje met loten, oorzaak van de opschudding, werd direct in een kast teruggevonden. DE BLIKSEM eiste offers. De 41-ja- rige A. v. d. Molen, uit Hoogeveen vader van 2 kinderen, die bij Hoorn in het IJsselmeer aan het vissen was, werd gedood. Te Purmerend brandde een boerderij af; schade loopt in de tienduizenden. Nadat eerst de West-Berljjnse autoriteiten de 44 Oost-Duitse politie mannen die in hongerstaking waren gegaan had vrijgelaten, heeft de politie van de Oostelijke sector de 26 gedetineerde West-Berljjnse politiemannen naar de sectorgrens gevoerd en in vrijheid gesteld. Hier mede is een einde gekomen aan de „politie-oorlog", waarbij de Ooste- 1 ijken en Westelijken elkaar zoveel mogelijk politiemannen „afhandig" trachtten te maken. Hierboven het zestal Oost-Duitse politiemannen, waarmede het spel begon, netjes op een rijtje in een West-Duits politie bureau. uur. Maan on-i-r 5 27 uur, Kijkje in Amerika £TEN NEDERLANDSE deputatie, w. o. vertegenwoordigers van de K. N. T. B. bezocht Amerika om er ken nis te maken met de Amerikaanse organisatie voor de landbouw-jeugd- gemeenschap. Men bevond, dat het daar gebrui kelijke systeem gebaseerd is op co- educatie, d.w.z. gemeenschappelijke opleiding van jongens en meisjes. Groepering naar godsdienst kent men er niet en de opvoeding van de plattelandsjeugd is wel technisch, maar niet sociaal-cultureel gericht. Desalniettemin bestaat er een groei ende aandacht voor volksdansen en zomerkampen. Het beloningssysteem in Amerika is echter beter georganiseerd dan in Nederland, aldrs de deputatie. In Amerika kan men reeds op de leef tijd van 10-20 jaar toetreden tot de jeugdorganisatie, waarna opneming in de grote boerenorganisatie volgt Ve le industrieën stellen (belastingvrije) prijzen beschikbaar voor de beste door de jongeren geleverde presta ties. A LS MEN IN ENGELAND over Gordon Richards praat, dan weet de jongste Brit wie ermee wordt bedoeld. Want Gordon Richards is onbestreden de Eerste Jockey van het Verenigd Koninkrijk. Reeds jong zat hij in de zadel en nu hij de veertig is gepasseerd, garandeert zijn naam nog altijd een eerste klas race. Maar thans is er een jockey opgestaan, die Richards naar de kroon steekt. Het is.... een veertienjarige jongen, Lester Piggott. W70ENSDA0 J.l. behaalde Lester een pracht van een overwinning op Zina bij Herfstcupwedstrijden om f 10.000 te Brighton. Dat was zijn 42e rit als overwinnaar. Toen Lester Zina de plaats voor de ontzadeling binnenreed, zo vertelt ons de Daily Express, snelde een menigte toe om hem geluk te wensen. Schuw tikte hij tegen zijn jockeypet om te danken voor de toejuichingen. IN HET BLOED rveze „blauwogige Jongen met het room-en-perzikkleurig gezicht", zo als de Express het nogal schilderach tig uitdrukt, heeft de hele race-wereld dit seizoen verbaasd doen staan door de kracht vat. zijn eindraces, zijn se ct ur berekenen van de tijc. en zijn ge voel voor tempo. De zin voor rijden zit Lester In het bloed. Zijn vader reed meer dan 500 winnaars onder het reglement van de National Hunt. Zijn moeder - Rickaby is haar eigen naam is de dochter van een andere beroemde jockey. Grootva der Ernie Piggott won driemaal de Grand National. Op 5 November a.s. zal Lester zijn 15de verjaardag vioren maar nu reeds valt hij niet meer onder de gewicht- toelating voor leerlingen. Men fluistert, dat hij in beide komende seizoenen een ernstige med vinger zal zijn naast Gordon Richards en Douglas Smith (ook een der .sterren"!) voor het joc key-kampioenschap In Augustus 1948 hij was toen dus 12 Jaar reed hij voor het eerst als winnaar te Haydock Park. Vorig jaar ging hij niet meer naar school en werd hij verder onderwezen door een huis leraar. Lester, die ski-en als zijn meest ge liefde sport beschouwt hij heeft niet voldoende tijd meer over voor voetbal en cricket gaat elke avond om 8 uur naar bed. GEHOORZAAM Ml AAR ELKE ochtend voor zeven uur hij al weer op de rug van een van zijns vaders paarden en galoppeert hij door Lambourn of traint hij paarden „onze bestaande binnenlandse veilig heidsmaatregelen verzwakken". En kele der zeven punten zijn de vol- gende: De publicatie van een volledige lijst van belangrijke fabrieken, labo-1 ratoria en andere installaties, die met de verdediging verband houden, zou potentiële vijanden van nut kun nen zijn. Het land zou beroofd worden van de belangrijke hulp van veel vreem delingen in geheime diensten. Bevriende regeringen zouden er door in het harnas worden gejaagd. Brussel zag een gratis apenspel T"NE DIRECTEUR van een circus, dat te Brussel op een terrein van de Noord-Zuid-verbinding zijn tenten heeft opgeslagen, had besloten een 20-tal apen uit zijn menagerie ten toon te stellen in de uitstalramen van een warenhuis. Verscheidene apen (of waren het apinnen?) toonden grote voorliefde voor nylonkousen en een ging ervan door met de hoed van Brussels bur gemeester, die ook eens was komen kijken. Toen de apen 's avonds in de uit stalramen werden gelaten, gingen zU zo geweldig te keer, dat de stoffering en de buislampen weldra aan stuk ken vlogen. De apen braken uit hun gelegenheidskooi en zochten een schuilplaats in de ruime zaal van het warenhuis. Het clrcuspersoneel zette daarop een jacht in, die tot Iaat in de nacht duurde. 's Ochtends ontbraken er nog twee apen. De ene was op een tegen de gevel van het warenhuis geplaatste stelling geklauterd, vanwaar hjj op de straat sprong en onmiddellijk werd gevat, na de persoon die hem greep, te hebben gebeten. De jacht op de laatste aap duurde tot 's middags. Het dier had zich nl. in een boven het uitstalraam aange brachte dubbele zoldering verscholen Men moest twee marmeren gevelpla ten wegnemen om hem te kunnen be vrijden. Vandaar sprong de aap op één der hoofdbalken van de steiger. Na een nieuwe achtervolging kon een lid van het circuspersoneel eindelijk een deken over het dier werpen. Bern. Verhoeven pleit voor cultureel werk in de provincie JN BRABANT, zei Bernhard Verhoeven, sprekende in de Tweede Kamer over het Rege ringsbeleid ten aanzien van kunst en cultuur, heeft de Over heid oog voor haar culturele taak. Samenwerking met pro vinciale besturen is ten dezen zeer gewenst. Hij zeide verder ervan overtuigd te zijn, dat de bewindslieden een open oog hebben voor de cultuurspreiding. Prijzenswaardig is de steun der Over heid aan het Brabants Orkest en het Twents Orkest. Er is, zeide hij, be hoefte aan kleine toneelgezelschappen om de provincie door te trekken. De provinciale besturen waren er toe te brengen, een functionaris aan te wijzen als raadsadviseur met de taak ais inspecteur en coördinator op het terrein der kunst op te treden en contact te onderhouden met de lan delijke organen in het Westen, aldus Bernhard Verhoeven. JOCKEY LESTER PIGGOT Op z'n 14de al een ster. van stallen in de buurt. Trainers slaan hem als jockey hoog aan. „Hij is gehoorzaam", zeggen ze, „en zijn beoordeling van elk paard, dat hij onder zich heeft gehad, is on gewoon Juist voor welke ruiter ook laat staan voor een 14-jarige jongen." Hij houdt het meest van „een ijsje". „Maar ik mag voor volgend jaar mijn gewicht wel in de gaten houden", zei hij Woensdag in Brighton. „Ik weeg 43,6 kilo, dat is 3 kilo meer dan verle den jaar." Er zijn hem contracten aangeboden, maar voorlopig wil hij nog vrij „man" blijven. Hij is een wat verlegen knaap en scheen blij er vandoor te kunnen gaan, toen een vriend hem op de schouder tikte en zei: „Opschieten, Lester. Je moeder staat te wachten bij de auto stalling!" Verzetsster Oost-Azië 1942-1945 IN VERBAND met de beëindiging van de werkzaamheden der desbetref fende commissie in Indonesië is door de Minister voor Uniezaken en Over zeese Rijksdelen een hier te lande werkzame commissie Verzetsster O. Azië 19421945 ingesteld, welke com missie bij hem voorstellen tot toeken ning van deze onderscheiding zal in dienen en hem advies zal uitbren gen inzake alle overige voorstellen tot verlening van dit ereteken. De verzetsster kan worden toege kend aan hen, die zich in de jaren 1942-1945 op door Japan bezet of Ja pans gebied in Oost-Azië door geest kracht, karaktervastheid of gemeen schapszin op bijzondere wijze ver dienstelijk hebben gemaakt voor door krijgsgevangenschap, internering of anderszins in de macht van de vij and geraakte Nederlanders of Neder landse onderdanen dan wel in het verzet tegen de vijand. De verzetsster kan ook posthuum worden verleend. Het staat een ieder vrij aanbevelin gen voor en verzoeken om toekenning van de verzetsster te doen. Ieder voorstel dient voorzien te zijn van een afzonderlijke opgaaf van: a. de personalia van de voorgedra genen (naam, voornamen, geboorte datum, ev. datum van overlijden, adres en nationaliteit); b. de periode waarin de verdien stelijke daden zijn verricht; c. de personen (zo mogelijk onder opgaaf van volledige namen, functies en adressen), die getuigenis kunnen afleggen inzake de feiten, in het voor stel vermeld. In het algemeen zullen slechts die feiten als vaststaand worden aange nomen, die door tenminste drie getui gen worden bevestigd. Eventuele aanbevelingen dienen zo spoedig mogelijk ingediend te worden bij de commissie die gevestigd is te 's-Gravenhage, Javastraat 50. |")E lonen worden door de Over- heid beheerst, de prijzen wor den geleidelijk aan losgelaten. Zit daarin niet een zekere tweeslach tigheid? Het is een vraag, welke Prof. van den Brink zich gisteren in de Tweede Kaer stelde en welke hij niet anders dan bevestigend kon beantwoorden. Er zijn twee mogelijkheden, om uit deze tweeslachtigheid te gera ken: 1. De lonen in de hand houden, maar dan ook de prijzen weer in de hand nemen. 2. Behalve de prijzen ook de lo nen geleidelijk loslaten. De Regering heeft nu al voor zich uitgemaakt, dat ze niet terug moet naar de algehele prijsbeneer- sing. Doch voor de tweede moge lijkheid durft ze toch ook nog niet te kiezen. De Sociaal Economische Raad, het hoogste orgaan in het bedrijfsleven, moet er eerst maar eens zijn oordeel over geven. VA ET dat al zitten we nu dus in deze tweeslachtigheid. De lo nen worden volledig beheerst, da prijzen maar half. Er zijn echter zeer goede en deugdelijke gronden aangevoerd tegen het invoeren van een algemene prijsstop. Van soci alistische zijde is gesuggereerd, dat het eigenlijk alleen maar een idee is van de katholieke minister van den Brink. Als Ir- Vos nog maar aan Economische Zaken zat, zou dat niet gebeurd rijnDe feiten weerspreken deze bewering af- doende. Drie ministers traden Donderdag in het krijt, om de Re- geringspolitlek van vrijmaking der prijzen te verdedigen. Twee daar van waren socialist. Deze losla ting is dan ook een onderdeel van de gehele regerlngspolitiek, de nationale en de internationale. Ja, de argumenten, ontleend aan de Internationale politiek, wegen hier het zwaarst. We zouden onszelf gaan isoleren als we de prijzen weer kunstmatig op peil gingen houden zonder te rekenen met de factoren, welke daarop inwerken van buitenaf. Dsn zou de Regering het systeem van subsidiëring der prijzen weer sterk moeten uitbrei den, een camouflagepolitiek op grote schaal. Dan zouden we de uitbreiding onzer handelsbetrek kingen ernstig in gevaar brengen en ook ons deelnemen aan de nieuwe bewapeningspolitiek be lemmeren. Wat de nationale politiek aan gaat, zo'n strakke prijsbeheersing zou de industrie en de midden stand lelijk in de knel kunnen brengen. Stijgende grondstoffen- prijzen en toch geen hogere ver koopprijzen, daardoor wordt een redelijke winstmogelijkheid dood gedrukt. Dat is duidelijk. Er zijn echter ook kunstmatige factoren, welke de prijzen hier en daar om hoog drijven. Hamsteren, het ach terhouden van goederen in afwach ting van nieuwe prijzen, zwarte- markt-manipulaties, dat zijn ver schijnselen, welke niets met nor male economie te maken hebben en welke dan ook een krachtige bestrijding verdienen. En de Rege ring heeft het duidelijk gemaakt: daar zal ze ook achteraan zitten. ■yAN socialistische zijde heeft men in het Kamerdebat niet veel kunnen inbrengen tegen dit rege- rings-standpunt. Men krijgt de in druk, dat de eis van een algemene prijsstop niet het minst is inge geven door het feit. dat de com munisten daar ook zo'n groot ka baal over maken. Ze schijnen weer stakingsacties voor te bereiden onder het motief: „Dwingt de prijsstop van de Regering af." Vrees is altijd een slechte raad geefster. We geloven, dat de soci alisten tegenover hun partijgeno ten-ministers hun standpunt niet zullen kunnen handhaven. De vol gende week komen de replieken aan de orde. Dan kan tevens de loonpolitiek der Regering aan de hand van een Nota in ogenschouw genomen worden. En dan zal er zeker ook nog wel een hartig woordje vallen over de 180-gulden- grens. Direct gevaar voor de Regering zien we echter niet. Wei is moge lijk wat Vrij Nederland in een ar tikeltje voorspelt: scherpere dis- tanciërlng tussen (socialistische) vakbeweging en regerlngspolitiek. Wat op de duur zijn invloed op de socialistische fractie niet kan mis sen. We hopen overigens, dat de So ciaal-Economische Raad het helè vraagstuk met enige voortvarend heid bekijkt. We moeten onder de tweeslachtigheid uit! GRAVIN TATIANA TOLSTOI, doch ter van de beroemde Russische schrij ver, overleed te Rome op 86-jarige leeftijd. Haar dagboek wordt binnen kort in Engeland uitgegeven. Uitbreiding van inspectie N.O. TN DE uitvoerige toelichting van de Minister van O., K. en W. lezen wij, dat het huidige aantal inspec teurs van het Nijverheidsonderwijs naar het oordeel van de Minister nog niet geheel voldoende is om de om vangrijke taak die hun deel is, naar behoren te vervullen. Ten aanzien van de drie paedago- gische centra, w.o. dat van het Ka tholieke Onderwijzers Verbond zeide de Minister, dat er rekening mede is gehouden, dat zij zich zullen bezig houden met het voortgezet lager on derwijs. De Regering zal zich niet kunnen onthouden van het verlenen van de nodige steun aan deze centra.

de Stem | 1950 | | pagina 1