TOCHT NAAR REIMERSWAAT GEZONDE reactie op het DAMRAK Jeremias is niet bang VAN MIERLO en ZOON N.V. Delven in de regen naar botjes, scherven en puin Wat een Wonderlijke Wereld TWEEDE BLAD VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1950 Eens een welvarende Bevelandse stad, nu een modderbank GODLOZEN-ACTIE IN POLEN Waarborg-kleding alleen bij Kreymborg: in 25 zaken over geheel Nederland Bevolkingsonderzoek tuberculose Veertigduizend emi granten in 1951 Fles cognac. Te lang Gas. WEKELIJKS BEURSOVERZICHT van 15 tot en met 21 SEPTEMBER Beurs niet geheel gerust t.a.v. inflatiegevaar 2 eert. v. aand. Anaconda Copper Mining C. 39 1/2 39 '4 rence ('R ADI Oj En een wilde wind, die zwol tot een orkaan stuwde het zilte water op, zó ontstuimiz en met zóveel kracht, dat de toch al wank'le dijken van Reimerswaal willoos ineenstortten en ruim baan boden aan dit woeste element En Reimerswaal, met al wat er bij hoorde, verdween voor goed. HET WAS DAAR, benoorden de „staart" van Zuid-Beveland eens een welvarende streek: goede gronden en flinke dorpen. Reimerswaal was het grootste. Ontstaan vóór 1214 kreeg het in 1374 zelfs stadsrechten. De zouthandel bracht grote welvaart die tot in het begin van de 16e eeuw voort duurde. Maar toen begonnen de rampen: zware branden en dijkbreuken. De bevolking begon weg te trekken, vooral toen de Watergeuzen er in 1573 binnenvielen en plunderden wat ze konden. Het einde kwam in 1631, toen er Spaanse soldaten werden geinterneerd. De laatste bewoners verlieten de ten ondergang gedoemde stad en de Scheldegolven namen er be zit van....... Wat er nu nog over is van Reimerswaal? Enkele voor trekkers van de Bredase districtsstam (de Davidstam) zijn er, geënthousiasmeerd door de verhalen van een aalmoeze nier van Comm. Ben van Liemt uit Etten, heengegaan en wat ze er aantroffen beschrijven ze in het laatstverschenen nummer van hun orgaan „Voortgang". Hun verslag nemen wjj hierbij over met tekeningen en al. 9. TT/MS MAAR rillerig weer toen we 's morgens om half seven al bij de haven van Bergen op Zoom op de schipper stonden te wachten. Het kon, allicht, nog niet be ter zijn om kwart voor zeven, toen de eerste vrijwilliger de kleine boot, nu bemand met de aalmoesenier, de oübaas baas, de schipper en vier voortrekkers, nog niet eens zo héél onhandig de haven uitroeide rjE TRAAG neerdmppelende regen, samen met een kille wind, doen al hun best om ons, overgehaalde land rotten in een naargeestige stemming te brengen. Maar wij staan onversaagd, met ge schoorde benen, het hoofd in de nek en lachen breed-uit tegen de hongeri ge meeuwen, die voorbij wieken. De oübaas heeft postgevat aan het roer en is zo zeker van zijn zaak. Hij weet toch zeker bliksems goed. dat in bakboord de K van links zit? En wat geeft het dan, dat we soms nog de boeien aan de verkeerde kant voorbij varen, als hij weet. dat we toch maar een meter of wat diepgang hebben? Nee, we voelen ons niks min der dan wijlen Dorus Rijkers en snap. pen maar niet, waarom onze schipper telkens voor zich uit staat te grinne- ken. Het wordt zelfs zó erg, dat de eerste roeivrijwilliger, die intussen al is afgelost, doodernstig beweert, wei "ns in het water te willen duiken. Hij heeft immers toch een kammetje bij zich De anderen verstarren m hun olie- jassen, terwijl de schipper verslikt in een grinnik en meewarig zijn hoofd schudt. Als echter na een vraag van de aal moezenier gebleken is, dat de „stoere" behalve een kammetje ook een zwem broek bij zich heeft, verstilt na enkele minuten, waarin de „stoere" zich ver kleedt en de anderen typisch afwezig staren, het eentonig geplas der roei spanen bij de hevige plons, die de duik vergezelt. Nog vóór de laatst opgespatte drup pel weer teruggekletst is, staat hij weer in de boot Prima watertje, man!... DOEL BEREIKT QNDERTUSSENi liggen we voor de wind. De roeispanen kunnen opge borgen worden, nu de wind het vers- gehesen zeil bolt. De oübaas zit nog steeds aan het roer en weet zijn taak verzwaard, nu de boot zo snel door het water klieft. „Schipper naast God" mompelt hij tegen de aalmoezenier, die naast hem zit. Even later zit hij al leen bij zijn roer Het schiet goed op. Na een minuut of tien roept de baas: „Ziedaar Rei merswaal". En inderdaad schuift hon derd meter verder 'n drooggelopen stuk land naderbij. ..We kunnen het anker wel uitgooien, nietwaar schipper?", meent de baas. „Zeer juist", zegt de schipper en hij haalt het zeil binnen.... r\E EERSTE aanblik van „het ver- dronken land" is niet erg hoopge vend. Het is één Kale. modderige vlak te zover we zien Kunnen. De eerste vindsten beperken zich dan ook tot een paar afgestorven krabben en wat kwal len. die er slechts met de grootste moeite in slagen glibberiger te zijn dan hun omgevig. Maar wij stappen voort ln onze. veelal geleende, laarzen, eewar>e"d met «paden en een enkel houweel. Langzamerhand maken krab ben en kwallen plaats voor stukken steen en verrot hout. Aarzelend gaat de eerste spade de grond in. We ver spreiden ons en kort daarop vermengt zich het slurpende geluid van losscheu rende modder en het gebonk van een houweel op een brok fundament, met het geruis van de nog steeds neerzul- lénde regen DAAR STOND DE KERK «TE ZIJN gewoon niet meer te hou den als de aalmoezenier, op z'n knieën in de modder, als eerste 'n bot te voorschijn peutert. De modder krijgt gewoon geen tijd meer om te slurpen en val alle kanten vliegen scherven aardewerk er. half verrotte beenderen naar de plaats, waar de aalmoezier voozichtig zijn eerste ronds heeft weggelegd. n Paar zware balken en wat stuk ken leisteen zijn \oor ons even later onomstotelijks bewijzen, dat we de plaats gevonden hebben, waar eens het kerkje van Reimerswaal stond. Even staan we stil te huiveren en ma ken ons wijs, dat dit niet komt van onze klamme oliejassen. Nog een half uur ploeteren we ver der. maar als we dan nog al geen sche. del of een hele vaas gevonden hebben sjokken we terug met de knoken en scherven, in de richting van een kleine zwarte stip, ontzettend ver weg nu op eens. waar we de boot weten HET FINDE jyiET TWEE mannen moeten we tel kens achter de riemen, omdat we nu de stroom tegen hebben en de wind, conservatief, uit deze..de hoek is Wij ven waaien Het is nu voor het eeist LIET POLITBURO van de Poolse Communistische Partij heeft be volen, dat de godlozen-actie met ver nieuwde kracht zal worden voortgezet. In alle provincies moeten propaganda- stoottroepen wonden opgericht. Het bevel van het Politburo is het gevolg van een aanwijzing van het Kremlin, dat onlangs soortgelijke be velen heeft gegeven aan de andere sa tellietstaten. In Moskou worden voor deze propagandistische actie reeds 30 müiioen geschriften gedrukt. (Advertentie) werkelijk zwoegen en niemand vindt zichzelf nog stoer, juist nu het daar toch een beetje op begint te lijken. Zonder veel woorden worden de roeiers telkens afgelost en de oübaas stuurt zuinig de kortste weg tussen de boeien door. Juist vóórdat de eb het onmogelijk maakt binnen te lopen, varen we de Bergse haven ln. Als we even later op de kade staan, houdt het prompt op met regenen, We kijken elkaar eens van onder onze doorweekte hoedranden aan. een prima tochtje man Wetsontwerp beoogt doelma tiger werkwijze 7 ONDER nog rekening te houden met verplichte uitkeringen aan zieken en invaliden en met het ver lies aan arbeidskrachten, kunnen de lasten van behandeling en verple ging der tuberculosepatiënten ge schat worden op tenminste 50 mil- iioen per jaar. Met kracht zal daar om de bestrijding dezer ziekte in het komende jaar voortgezet moeten worden, zegt minister Joekes in zijn Begroting, waarbij het in de bedoe ling ligt het bevolkingsonderzoek en de B.C.G. inenting in het middelpunt van de campagne te plaatsen. Het binnenkort in te dienen wetsontwerp betreffende het bevolkingsonderzoek op tuberculose beoogt in dit onder zoek een groter coördinatie en daar door doelmatiger werkwijze tot stand te brengen. A/OOR 1951 wordt, blijkens de Be- groting van Sociale Zaken, ge streefd naar een emigratie van 21.000 personen naar Australië, 2000 perso nen naar Nieuw-Zeeland, ongeveer 8000 personen naar Canada en 6000 personen naar andere landen. Van velen dezer personen zal Nederland de kosten, aan de emigratie verbon den, geheel of gedeeltelijk moeten betalen, hetgeen uiteraard belang rijke uitgaven zal vergen. Blijkens de tot dusverre opgedane ervaringen is met de emigratie naar Australië f 850 per geval gemoeid. PEN GROTE BIJENZWERM verscheen dezer dagen boven het Londense vliegveld. Hij bleef een minuut of wat hangen bij de motor van een machtige Constellation en zette vervolgens koers naar het restaurant, waar een aantal reizigers op het vertreksein voor hun toestel wachtten. Voor de mensen er erg in hadden, zaten zij midden in de bijen. Nu zijn er stervelingen, die van een bij niet bang zijn. Ze laten de beestjes maar zoemen en bemoeien zich er ver der niet mee. Tot dezulken echter be hoorden niet de ober van het restau rant. Hij liep met een fles cognac naar een tafeltje, toen een van de bijen be gon te onderzoeken, of zijn neu» mis schien een geschikt landingsterrein was. „Ga je weg, lelijkerd zei de ober. Maar de lelijkerd ging niet weg. In tegendeel, hij voltooide zijn landings manoeuvre, zette de motor af en ta- xide naar het topje van de oberlijke neus. En toen maakte de man de fout van zijn leven. Hij sloeg! En als je één ding niet moet doen, als er een bij op je neus zit, dan is het wel dit. De bij deed natuurlijk wat van een gezonde en goed uit de kluiten ge wassen bij verwacht mag worden. Ze stak met een kort en resoluut en la coniek gebaar van haar angel. De ober zei .,au'' en de fles cognac, die hij nog steeds in de hand hield, vloog door het restaurant. Met een doffe klap barstte zij op de vloer aan scherven. En toen was het feest voor de bijen. De hele zwerm maakte een korte bocht en landde aan de rand van de plas cognac. Vijf minuten later was de vloer droog. En weer een minuut of wat later zeilde een ordeloze en vrolijke bijenzwerm door de deurope ning naar buiten. Enkele verschrokken reizigers beweerden, dat er exempla ren bij waren die het .,God save the King en „We gaan nog niet naar huis", zongen. Maar er bestaat een mogelijk heid, dat dit verbeelding was. TV/ÏICHAEL O'MALLEY, een aannemer in Chicago, is een proces begon nen tegen een bazar, die hem een maatlat had verkocht. De lat was een paar centimeter te lang. En daardoor zei O'Malley, heb ik zes garages en een huis gebouwd, die allemaal en te breed en veertig centimeter te lang waren. r\E U.N.O. heeft bij het gemeente- bestuur van New-York een schrij ven ingediend, waarin gezegd wordt, dat de nieuwe U.N.O.-wolkenkrabber grote kans loopt, een verzamelplaats te worden van stinkende gassen. Naast het gebouw staan namelijk schoor stenen van een grote fabriek en de mogelijkheid is groot, dat de ventila toren van het U.N.O.-gebouw de rook gretig inzuiger. Daardoor aldus het schrijen zouden honderden employ ees gegast kunnen worden. De bestuurderen van de stad New- York hebben geantwoord, dat het wel mee zal vallen en dat er geen reden bestaat, de fabrieksdirectie een ander terrein voor hun liefhebberijen aan te wijzen. T"\E vaste stemming, die xich gedu- rende de vorige verslagperiode op het Damrak deed gelden werd Don derdag jl. door een reactie gevolgd. Na de stijging van de laatste weken mag deze reactie gezond genoemd worden. De reden hiertoe kwam o.a. voorts uit een minder aantal aan koop-orders van het publiek en enig aanbod door de beroepshandel. Velen, die voor een waardedaling van de koopkracht van onze munt vrezen door de zeer belangrijke de fensie-uitgaven, welke ons land in 't kader van het huidige bewapenings programma voor de Atlantische strijdmacht moet bekostigen, hebben inmiddels de door hen noodzakelijk geachte maatregelen getroffen. De door deze groep bewerkstellig de aankopen van aandelen hebbende stijging in eerste instantie veroor zaakt. De beroepshandel heeft aan de koersstijging verdere steun verleend, waardoor de beurs in een te snel en niet natuurlijk tempo is aangetrok ken. De reactie, welke hierop moest volgen, kon dan ook niet uitblijven. Inmiddels luiden de berichten uit Korea beduidend gunstiger nu Ame rika, na zijn strijdkrachten te hebben opgebouwd, in volle kracht toeslaat. Deze gunstige ontwikkeling, waaraan velen niet konden twijfelen, zou in wezen geen principiële veranderin gen in het beursbeeld moeten geven. Het is immers niet alleen het conflict in Korea, hetwelk tot de opbouw van de strijdkrachten en de herbewape- ningspolitiek in Amerika en de West- Europese landen heeft geleid, doch veel meer een streven om de herha ling van een communistische agres sie, waar ook ter wereld, te voorko men en onmogelijk te maken. Met 'n succesvolle beëindiging van de strijd op Korea wordt slechts de eerste stap in dit streven gedaan. De uitein delijke verwezenlijking zal geduren de vele jaren milliarden dollars, pon den enguldens verslinden en dan nog zullen grote bedragen nodig zijn, om de bewapening op een moderne basis te handhaven. Het is dan ook duidelijk, dat deze uit de harde werkelijkheid geboren politiek zijn invloed moet hebben op het prijspeil gedurende de eerstko mende jaren. Het is bijgevolg een zeer langzame ontwikkeling, die zich ook op economisch gebied geleidelijk zal voltrekken, een ontwikkeling, die een te snelle koersstijging op de ef fectenbeurzen niet verantwoord maakt. BINNENLANDSE FONDSEN met een terugslag rekening worden gehouden. Deze reactie zal dan even eens een corrigerende werking heb ben. Wallstreet toonde de laatste da gen een weifelende stemming met la gere koersen voor spoorwegen en in dustriële waarden. Openbare nuts bedrijven konden d.e.t. iets in koers verbeteren. Tot dusverre werd voor het Ame rikaanse steunprogramma 30 milliard dollar toegewezen, een bedrag dat zeer waarschijnlijk in de loop van 't fiscale jaar tot 40 milliard dollar zal stijgen. Tot op heden heeft het Ame- L_[et koerspeil is op het ogenblik voor het overgrote deel der bin nenlandse fondsen nog in overeen stemming met de hierboven ontwik kelde gedachte. Van een overdreven snelle stijging is hier in het algemeen nog geen sprake geweest. Enigszins anders ligt het met de Amerikaanse markt. Alhoewel de te maken rendementen op de huidige koersen nog steeds zeer bevredigend genoemd moeten worden, dient men zich toch te realiseren, dat de stij ging in Wallstreet, welke medio Juli wederom werd ingezet, niet onbe perkt kan voortduren. Ook hier moet f OBLIGATIES: 13/9/50 20/9/50 3% Nederland 1962-1964 97 7/16 97 9/16 J 3—314% Nederland 1947 97 97 3% Nederland 1947 (dollarlening) 99 99 J 3% Nederland 1937 961/16 96 5/16 t 3% Nederland Investeringscertificaten 971/16 971/16 3% Grootboekobligaties 1946 96 3/8 96 3/8 J 3% Nederlandsch-Indië 1937 A941/2 941/2 J 4 AANDELEN: J J aand. Amsterdamsche Bank N.V163 3/4 163 1/2 4 aand. Rotterdamsche Bank N.V172 170 aand. Van Mierlo en Zoon N.V129 1/4 129 t aand. Ned. Ind. Handelsbank 921/2 871/2 J t eert. v. aand. Nederl. Handel Mjj, N.V. 149 1431/2 4 aand. Algemene Kunstzijde Unie N.V175 1721/2 t aand. v. d. Bergh's Jurgens Fabrieken 314 3161/2 4 2 aand. Machinefabriek „Breda" 1421/2 1421/2 4 aand. Van Gelder Zonen N.V1613/4 160 3/4 J 4 eert. v. aand. Lever Br. Unilever N.V. 237 1/2 222 1/2 i J aand. Hollandsche Kunstzijde Industrie 179 175 aand. Nederlandsche Kabelfabriek 277 1/2 273 aand. Gem. Bez. v. aand. Philips' Gloei- 4 lampenfabrieken 235 225 4 J eert. v. aand. Kon. Ned. Hoogovens 148 1/2 145 4 aand. Wilton Feyenoord Dok- en Werf Mij. 157 1/4 155 1/2 aand. Internatio 170 1641/2 4 aand. Billiton Mij. II245 239 t aand. Koninklijke Petroleum 310 293 1/2 4 aand. Rubber Cultuur Mij. „Amsterdam" 142 135 aand. Bandar Rubber Maatschappij 130 126 - 4 aand. Holland-Amerika Lijn 174 165 1/2 t aand. Kon. Ned. Stoomboot Mij. Nat. Bez. 137 132 aand. Nederl. Scheepvaart Unie164 154 3/4 aand. Rotterdamsche Lloyd 149 143 1/2 4 J aand. Kon. Java-China-Paketvaart Lijnen 122 114 J aand. Ver. Vorstenlandsche Cultuur Mij. 34 7/8 30 1/2 J aand. Handelsvereeniging „Amsterdam" 130 3/4 121 3/4 4 aand. Nederl. Ind. Suiker Unie 100 971/2 4 4 cert. v. aand. Deli Maatschappij 127 1191/4 4 J aand. Deli Batavia Maatschappij122 119 J J aand. Senembah Maatschappij 113 112 J '4 AMERIKAANSE FONDSEN: 5 4 cert. v. aand. Bethlehem Steel Corp. 47 ex d. 46 1/2 J eert. v, aand. General Motors 105 1011/2 2 eert. v. aand. International Nickel38 38 5/8 4 4 cert. v. aand. Republic Steel Corporation 43 1/4 42 1/2 4 4 eert. v. aand. United States Steel Corp. 125 1271/2 J cert, v, aand. Cities Serv. Company 84 841/8 eert. v. aand. Shell Union Oil Company 55 1/8 54 1/2 4 cert. v. aand. Tide Water Ass. Oil Company 33 1/4 33 1/2 4 J cert. v. aand. Southern Pacific Company 68 681/16 J 2 cert. v. aand. Union Pacific Railroad Comp. 109 1091/2 4 4 (Advertentie) rikaanse Ministerie van Defensie tot een bedrag van omstreeks 7 milliard dollar bestellingen geplaatst. DE TROONREDE T~)e troonrede gaf geen directe re- actie ter beurze van Amsterdam. De daling, welke de laatste dagen was ingezet, zette zich verder voort. Wat de beurs het meest interesseert over de gepubliceerde begroting is, of de uitgaven zodanig de inkomsten zul len overtreffen, dat er meer geld on der de mensen komt, dan verantwoord is, m.a.w. of er kans is op inflatie. Eigenlijk vallen de uitgaven voor defensie nog mee. Het geraamde be drag van f 859 millioen, zal volgens de toelichting wel verhoogd moeten worden met 10 a 15 pet. en zal dus ongeveer f 1 milliard bedragen. Voor 1950 is dit bedrag geraamd op meer dan f 1 milliard. Dat deze niet ver der stijgen is ongetwijfeld het gevolg van het aflopen van de militaire uit gaven voor de troepen in 'Indonesië. Dat desalniettemin het begrotings tekort voor de gewone dienst ge raamd wordt op f 117 millioen en voor de kapitaaldienst op f 403 mil lioen, is meer een gevolg van de de valuatie van September 1949 en van de prijsstijgingen, die daarna zijn op getreden. Of de thans op de wereld markt opnieuw ontstane prijsstijgin gen de begrotingstekorten niet zullen doen stijgen, is een vraag, die de beurs met enige zorg vervult. De in de be groting gepubliceerde cijfers zijn t. a. v. een eventueel inflatiegevaar niet zorgwekkend, maar zal de werkelijk heid aan de begroting beantwoorden? De minister van Financiën geeft zijn cijfers met enig voorbehoud en daarom behoud de beurs zich ook nog voor, om een conclusie te trekken t. a. v. dit inflatiegevaar. KONINKLIJKE BIJTEN DE SPITS AF. T Tit het bijgaande koersoverzicht is te zien, dat aandelen Koninklijke Olie bij de koersdaling de spits afbe ten, hetgeen ten dele aan een vrij be langrijk aanbod van de arbitrage moet worden geweten. Aandelen Uni lever, Philips, H.V.A., kwamen ook beduidend lager. Aandelen Thomassen-Drijver kon den 20 punten in koers verbeteren en noteren thans 299. Dit blikfabriceren- de concern maakte een dividend van 15 pet. bekend, waarvan 10 pet. in aandelen en in contanten. De Kondor Aanneming Mij, declareerde eer di vidend van 9 pet. (laatste koers 260). Het Zuid-Afrikaanse Handelshuis maakte een dividend bekend van 9 pet. (laatste koers 198). Tenslotte an nonceerde de Deli Batavia Rubber Mij. een onveranderd dividend van 9 pet. Dit aandeel noteert thans 118.5%. (Advertentie) Tuxtaur%^ Bergtn op Zoom - BREDA - Roosendaal - Oosterhout - Oudenbosch - Etten WIJ VERSTREKKEN GAARNE ADVIES VOOR BELEGGINGEN HOOFDPIJN? <7—4$ Mijnhardt Hoofdpijnpoeders. 45 ct. Aliinhardc Hoofdpijntabletten. 75 ct. 8.) door JEFFERY FARNOL Jadoen zal! en de grote neger sloop weer m huis. Drink een glaasje met Terence m'n jongen, kom. Even scheen Jeremias te aarzelen, maar toen hij in het vriendelijke ge laat van O'Leary keek, knikte hij toe stemmend. Dank je, Terence, ik zal het doen, antwoordde hij en liet zich naar bin nen duwen ln een kamer, die even rommelig was als weelderig ingericht. Geweren en hengsels stonden in de hoeken Franse, Duitse en Engelse boeken en kranten lagen op tafel ver spreid en op elke stoel lag wat. Neem plaats, Jeiemias, ga zitten! zeide O Leary gastvrij en gooide een hoed en een paar rijhandschoenen van de stoel af, welke hij bijschoof ik voel mij hier soms erg eenzaam, m'n jongen ik ben een oude vrijer hoewel het aardig van James is om mij het huisje gratis af te staan. Maar hij is een vriend en ik ben de zijne en van je vrienden mag je toch wel Iets accepteren, waar moest het anders heen met de vriendschap? Ik ben er benieuwd naar, zeide Jeremias, naar de haard lopend, waar om Sims zo in allerij werd weggezon den, Terence, en waarhéén? Zo Sims zeide je? Ja. Hij galloppeeide weg op de vos op last van Sir James, naar hij zeide. Nou dat is een nieuwtje voor mij. Jeremias aha, daar ls die verduivel de Pompey eindelijk met de wijn zet maar hier op tafel. Pompey, neen, op het buffet, daar! Zeg Jeremias, Je had Arthur vandaag weer aardig te pakken ik bedoel die duik in de vijver Het kwam hem toe, mijnheer! Dat kan wel zijn, Arthur kan soms verduiveld vervelend zijn. dat geef ik toe. Arthur is m'n vriend en als een vriend niet de waarheid over z'n vriend mag zeggen, waar blijft de vriendschap dan ga zitten, m'n jongen! Maar Inplaats van gehoor te geven aan dit verzoek, bleef Jeremias tegen de gebeeldhouwde schoorsteenmantel staan leunen en staarde in de ledige haard, blijkbaar in gedachten verzon ken; doch boven de schoorsteenmantel hing een kleine spiegel van Venetiaans glas in een mooie zilveren lijst en hierop was z'n blik gericht, terwijl mr. O'Leary beweeglijk als steeds, de gla zen aan het vullen was, boven een waarvan Jeremias' vlugge blik heel even diens slanke, witte vingers zag bewegen; daarop liep Jeremias toen z'n gastheer de met spinrag overdek te fles neerzette, naar het raam en ging met z'n rug naar hem toe staan kijken naar de ondergaande zon. Het zal een mooie avond worden om te lopen!, zeide hij. En véél geluk op je reis!, zeide mr, O'Leary, hartelijk. Waar ga je heen? Nergens ie het bijzonder. Héél verstandig Jeremias, want nergens is altijd ergens. Met die woor den liep mr. O'Leary de kamer door met twee gevulde wijnglazen, een waarvan hij aan Jeremias reikte, die het aannam en het aan z'n lippen bracht maar, alvorens ervan te drin ken. hield hij op en keek z'n gastheer met scherpe blik in diens knappe ge. laat, waarop diens gewone hartelijke, welwillende glimlach vertoonde. Wat is er? vroeg hij. Neem een dronk! zeide Jeremias. Zeker, m'n jongen, wat zou ik beter kunnen voorstellen dan „de Toekomst" op je toekomst dan, Je remias. Mijn toekomst? herhaalde Jere mias naar het glas in z'n hand sta rend. H'm! Dat is al héél vaag, Te- Vaag, zeg je? Binnen één jaar ben Je een rijk man. Denkt u? Natuurlijk! Ben je soms niet d« erfgenaam van het Veryan landgoed en is dat geen groot geluk? Ja, knikte Jeremias. Ik denk. dat er voor héél wat minder menige misdaad begaan werd. Zo misdaden, zeg je? riep mr. O'Leary uit en zette grote ogen op. Kom, laten wij drinken! C>p de Toekomst, dan! zeide Jeremias. doch zich van het raam afwendend, stiet hij z'n elleboog hard tegen de rand van de schoorsteenmantel en het glas viel uit z'n hand en aan scherven op d vloer. Verduiveld! riep hij uit en blikte van de scherven naar het vrien delijke gelaat van zijn gastheer. Ik ben een onhandige kerel, Terence! Dat ben je niet! zeide O'Leary glimlachend, hem op z'n schouder kloppend. Neen, Jeremias. nóch het een nóch het ander neen! Wat het glas betreft dat was niet Maar het was een mooi glas! zei de Jeremias en bukte om het grootste stuk op te rapen, maar mr. O'Leary deed dit met een vlugge beweging van zijn mooie voet in de verste hoek van de kamer rollen. Hallo, Pompey, schreeuwde hij. Pompey, zwarte duivel, breng een an der glas voor mijnheer Jeremias! Bij na op hetzelfde ogenblik verscheen de grote neger weder, ondanks zijn ko lossale gestalte vlug en bijna geruis loos lopend (Wordt vervolgd.) VRIJDAG 22 SEPTEMBER HILVERSUM I 402 m: 18 Nieuws, 18.15 Felicitaties, 18.35 Cello-concert, 19 Denk om de bocht, 19.15 Pianospel, 19.30 Wat met de kerk? causerie, 19.50 Gramofoonmuziek. 20 Nieuws, 20.05 Boekbespreking, 20.10 Or gelconcert, 20.35 Causerie, 21 Verzoekpro gramma, 21.40 Voordracht, 22 Buitenlands overzicht, 22.15 Verzoekprogramma, 22.40 Vandaag, causerie, 22.45 Avondwijding, 23 Nieuws, 23.15-24 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II 298 m: 18 Zangk., 18.15 Ons plan v. d. arbeid, causerie, 18.30 Voor de strijdkrachten, 19 Nieuws en weerbe richten, 19.15 Regeringsuitzending, 19.35 Gramofoonmuziek, 19.40 Radiokrant, 20.— Nieuws, 20.05 Kamerkoor, 20.30 Reportage van een Gereformeerde Jeugdavond 2130 Kamerorkest en solist, 22.10 Gramofoon muziek, 22.25 Amusementsmuziek, 22.45 Avondoverdenking, 23 Nws. 23.15-24 Gra mofoonmuziek. BRUSSEL 484 m: 18.30 Voordracht, 18.45 Gramofoonmuziek, 1945 Nieuws, 20 Om roeporkest, 21 Gramofoonmuziek, 22 Nws. 22.15 Strijkkwartet, 22.50 Gramofoonmu ziek,, 22.55 Nieuws. 23-23.55 Gramofoonmu ziek, 23.55 Nieuws. BRUSSEL 324 m: 18 Gram.muz., 18.10 Voordracht, 18.20 Pianoduo, 18.30 Voor de soldaten, 19 Nieuws, 19.30 Gramofoonmu ziek, 19.50 Radiofeuilleton, 20 Filmrevue, 20.15 Symphonie-orkest en orgel, 22.-- Nieuws, 22.15 Gramofoonmuziek, 23 Nws. 23.05-24 Gramofoonmuziek. ZATERDAG 23 SEPTEMBER HILVERSUM I 402 m: 7 Nieuws, 7.18 Gramofoonmuziek, 8 Nieuws en weerbe richten, 8.18 Gramofoonmuziek (9.30-9.35 waterstanden), 10 Medische causerie, 10.05 Morgenwijding, 10.20 Voor de arbei ders in de continubedrijven. 11.35 Strijk trio, 12 Gramofoonmuziek, 12.30 Mede delingen, 12,33 Accordeonmuziek, 13 Nws. 13,15 Gramofoonmuziek, 14 Voor de jeugd, 14,20 Orkestmuziek, 14,50 Gramo foonmuziek, 15 Boekbespreking, 15.15 Gramofoonmuziek, 16 Van de wieg tot het graf, causerie. 16.15 Orgelspel, 16.45 Sportpraatje, 17 Gramofoonmuziek, 17.30 Voor de jeugd, 18 Nieuws, 18.15 Propa- ganda-toespraak, 18.20 Accordeonmuziek 18.40 Gemengd koor, 19 Artistieke staal kaart, 19.30 Passepartout, causerie, 19.40 De Overschrijvers en hun verantwoorde lijkheid, causerie, 19.55 Deze week, cau serie, 20 Nieuws, 20.05 Actualiteiten, 20.12 Vara-varia, 20.15 Dansmuziek, 20.45 Gra mofoonmuziek, 21.45 Socialistisch com mentaar, 22 Sextet, 22.25 De commissaris vertelt verder, 22.45 De fluisterende har monica, 23 Nieuws, 23.15-24 Gramofoon muziek. HILVERSUM II 298 m: 7 Nieuws, 7.15 Ochtendgymnastiek, 7.30 Gewijde muziek 7.45 Morgengebed en liturgische kalen der. 8 Nieuws en weerberichten, 8.15 Gramofoonmuziek, 10 Voor de kinderen, 10.15 Gramofoonmuziek, 11 Voor de zie ken, 11.45 Gramofoonmuziek, 11.50 Gods dienstige causerie, 12 Angelus, 12.03 Gra mofoonmuziek, 12.30 Mededelingen, 12.33 Gramofoonmuziek, 12.55 Zonnewijzer, 13 Nieuws en kath. nieuws, 13.20 Metropole orkest, en solist, 14 Kamerkoor, 14.30 Kro niek van letteren en kunsten. 15.05 Or kestconcert, 15,30 Gramofoonmuziek, 16.- Septet, 16.20 Gramofoonmuziek, 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans, 17 Voor de jeugd, 18 Rhythmische liedjes, 18.20 Journalistiek weekoverzicht, 18.30 Voor de strijdkrachten, 19 Nieuws, 19.15 Ac tualiteiten, 19,25 Parlementsoverzicht. 19.35 Pianoduo, 20 Nieuws, 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van, 20.12 Gramo foonmuziek, 20.15 Lichtbaken, 20.40 Gra mofoonmuziek, 20.43 Steek eens op, he ren! 21 Gevarieerd programma, 21.45 Puzzle, 21.55 Lichte muziek, 22.35 Com mentaar uit de Benelux, 22.45 Avondge bed en liturgische kalender, 23 Nieuws, 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.20-24 Re sidentie-orkest. BRUSSEL 484 m: 12,05 Gramofoonmu ziek, 12,30 Omroeporkest, 13 Nieuws, 13.10 Omroeporkest, 13,30 Gramofoonmuziek, 14 Verzoekprogramma, 15 Gramofoonmuziek, 16,30 Dansmuziek, 18,30 Gramofoonmuziek 19,45 Nieuws. 20 Omroeporkest, 21 Ver zoekprogramma, 22 Nieuws, 22,15 Dans muziek, 22,55 Nieuws, 23 Gramofoonmu ziek, 23,55 Nieuws. BRUSSEL 324 m: 12 Gramofoonmuziek, 12,30 Weerberichten, 12,32 Lichte muziek, 13 Nieuws, 13,15 Omroepkoor, 13,30 Gra mofoonmuziek, 14 Causerie, 14,10 Gramo foonmuziek, 16,15 Orgel en zang, 16,45 Gramofoonmuziek, 17 Nieuws, 17,10 Ac cordeonmuziek, 17,25 Gramofoonmuziek, 17,40 Accordeonmuziek. 17,55 Economisch overzicht, 18 Jazzmur'ek, 18.30 Voor de soldaten, 19 Nieuws, 19,30 Gramofoonmu ziek, 19,50 Radiofeuilleton, 20 Gevarieerd programma (21-21,15 Actualiteiten), 22.— Nieuws, 22,15 Verzoekprogramma. 23 Nws. 23,05 Gramofoonmuziek, 23,30-24 Idem.

de Stem | 1950 | | pagina 5