GROOTSCHEEPSE INVASIES OP KOREA V.V.D. geen vertrouwen in Min. Sehokking Verzoek van ouders af se wezen Geschiedenis herhaalt zich: MacArthur keert terug! OM BERTHA HERTOGH De prijzen omhoog De broodprijs f O' Helicoptere in de Maas Zusters F rancisc krijgen nieuw moederhuis Het zilveren K.R.O.-jubileum Avontuur in prille ochtend Vrachtauto drukt voorgevel in Dr. Kortenhorst zilveren Kamerlid DAGBLAD VOOR ZEELAND Minder regen Prijzencommissies weer in actie T ragische dood ZESDE JAARGANG No. 1794 Uitgave: N.V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts. C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne mentsprijs bij vooruitbet. f 3.90 per kwartaal, per post f 4.75, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) f 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt Voor GodKoningin en Vaderland ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1950 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.6O per m/m)Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek- Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd Bureau voor de Zeeuwse Eilanden GOES, Westsingel 98, Telefoon no. 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen HULST, Dubbele Poort 7. Telefoon no. 102- - (B ij bureau-' OOSTBURG. Nieuwst raat 22. Telefoon no. 35). Noord-Koreanen met afsnijding van achterland bedreigd P HET OGENBLIK dat de Amerikanen in het begin van W reldoorlog II het Verre Oosten aan Japan moesten over laten was 't MacArthur, die de profetische woorden sprak: „Wij komen terug!", overtuigd als hij was van de uiteindelijke over winning der geallieerden. Viif en een half jaar geleden stond hij zonder das en recht a]s een bamboestok op het dek van de „Missouri' om een troepje zwijgende Jappen, die capitulatie aanboden, te ont vangen. Hij, de thans 70-jarige, zal toen niet hebben vermoed, dat weinig jaren later wederom de „Missouri" haar kanonnen zou afvuren om te melden, dat MacArthur terugkomt op een terrein dat aan de vijand moest worden overgelaten. OVER MIJNEN. Terwijl de „Missouri" gra naat op granaat afvuurde op Noord-Koreaanse doelen te Samtsjok aan de Oostkust, stond MacArthur op de brug van zijn schip om de landings vaartuigen te overzien, die, vol gepropt met manschappen, af stevenden op de havenstad Intsjon aan de Westkust. De granaten suisden over zijn hoofd naar het doel. JVOORDAT de kust bezaaid ligt met mijnen was de landing slechts mogelijk bij vloed, wanneer de zee spiegel tien meter is gestegen. Dit grote verschil tussen eb en vloed, groter dan waar ook ter wereld, maakte de operatie tot een der ge vaarlijkste, die ooit door Amerikaan se mariniers werd ondernomen. Het eiland Wolmi werd het eerst genomen door adm. Strubble, bevel hebber van een vlooteenheid van 260 schepen. Hij trof er 300 versufte N.- Koreanen aan. Een half uur na de landing wap perde de „Stars and Stripes" op een hoge rots van het eiland. Dat geschiedde Donderdagmiddag om 5 uur. Daarna ontwikkelde de strijd zich snel. In de avonduren be stormden de mariniers met stormlad ders de hoge zeewering, die in het hart van Intsjon ligt. Aldra naderden andore marine-eenheden de stad uit het Noorden, het centrum en het Zuiden. Elf uren na de eerste aanval volg de een tweede onder dekking van 51 DODEN en 27 ernstige gewonden eiste een uitbarsting van de vulcaan Hibok op Camiguin, het Zuidelijkste eiland van de Philippijnen. DE COMMUNISTEN zijn van plan ernstige industriële onrust in Engeland te veroorzaken, ver klaarde de Britse Minister van Arbeid. TWEE JAAR inplaats van 18 maan den zal de Engelse dienstplicht du ren. Een desbetreffend wetsontwerp is gisteren aangenomen. HET COMMANDO van de Ned. lucht machtstaf werd gisteren door de ver trekkende luit.-gen. Giebel overge dragen aan luit.-gen. A. Aler. ZES MAANDEN wil men in België oe diensttijd langer laten duren dan tot nogtoe; dit althans zal aan het parlement worden voorgesteld. l?dnF°C°,MOTIEVEN z«n door de indonjjsische regering bij Krupp in &^ArVb^aarde de &itse dhïfstal^PFi DADER van de auto- recherrhi?, Almal?> waarbij men een gegrepen v, T dooddrukken, is brfeksarbeidèr? 25"jarige fa' tenaren^ja?^^jVan Bel§ische amb- troffenen lu„7rdtn herzietk de ge- vonnis binnen 2"^erzi,ening van hun "innen 2 maanden aanvragen. ZWITSERLAND 'en mt. Denemarken zal 'rbetrnr Ver' Naties~ ln gunste van Rood-cS^^.46" tramwagmt^efUfsv^Uchv™'6^™6 betrekkingen met ne„efj diplomatieke knoopt en Denim Ro°d-Chma aange- naire%ergaderin?dkeen,P1 in de ple- alle kwesteserai „y5A,Faties POSITIES TROEPENSCHFP™ sea 17 Sept. verwacht te wJl van Oldenbarneveldt vertr ia van Port Said naar Suez Ra„„l- trok 1-1 Sept. van Suez naar port Waterman vertrok 14 Sept van baja naar Menado. Cheshire a jept* van Surabaja naar Aden. Fair- Joh. Sept. ver- Said Sura- - vertrok Colombo- - hedee„earvondTaChttag' Wisselend bewolkt met op en- r7., S sen een bui. Matige, S tydelyk krachtige wind overwe- Weh,- Ult VVeStelijke richtingen, i tuur verandering in tempera- J Vandaag: Zon onder 18.54 uur 7onann 2012 uur' Morgen: jton op 6.17 uur. Maan op 13.49 vliegtuig- en vloot-bombardementen. Toen de mariniers in de-landingsbo- ten gingen, stegen wolkenhoge rook kolommen uit het kustgebied op, waardoor de actie te land niet vanuit de schepen kon worden waargeno men. Toen eenmaal haven en stad Int sjon alsmede Kimpo en het nabij gelegen vliegveld in handen van de Verenigde Naties waren, marcheer den de troepen aldra op naar de voormalige Zpid-Koreaanse hoofd stad Seoul, die men in de ochtend reeds tot op enkele kilometers was genaderd. ANDERE LANDINGEN. /JOK op andere punten waren lan- dings-eenheden actief, terwijl ook de Zuid-Koreaanse troepen vanuit het nog vrije gebied van 't Zuid-Oosten aanvallen ondernamen. Ondanks heftige tegenstand der Noord-Koreanen landden de Zuid- Koreanen te Tsjangsadong, 28 km. ten Noorden van Pohang en heroverden ze Angang-Ni, ongeveer 15 km. ten Zuidwesten van Pohang. In drie landingen veroverden de Zuid-Koreanen Jongdok, 40 km. ten Noorden van Pohang, Koesan in het Westen, 160 km. ten Zuiden van Se oel en vormden zij een bruggenhoofd achter de Noordelijke linies, onmid dellijk ten Noorden van Pohang. De verrassende invasies hebben het Noord-Koreaanse leger in grote moei lijkheden gebracht; de landingen aan de Westkust dreigen dit leger aan de Naktong af te snijden en er zijn aan wijzingen dat'NodrcT-Koréaansé troe pen aan dit front worden terugge trokken om de nieuwe bedreiging het hoofd te bieden. Mac-Arthur verklaarde, dat de situa tie, waarin alle verbindingslinies van de tegenstander door een nauw kanaal lopen, een unieke gelegenheid bieden om de levensader van de reusachtige Noord-Koreaanse strijdmacht in het Zuiden af te snijden. Negentig pro cent van de Noordelijke troepen staat aan het front in het uiterste Zuiden. „Er zijn weinig paralellen in de ge schiedenis, waarin de tegenstander zijn arm zo ver heeft uitgestoken. Wij zullen die arm afzagen," zei Mac Arthur. MacArthur heeft hedenmorgen vroeg nieuwe stoottroepen doen lan den "op de Westkust van Korea bij Intsjon, toen het weer vloed gewor den was. tTET hefschroefvliegtuig van de Belgische posterijen, dat sedert enige weken in dienst is, is nabij Pont du Commerce bij Luik in de Maas gestort. De piloot, die zwem mende een brugpijler wist te berei ken, is ongedeerd, doch het toestel werd zwaar beschadigd. Een deel van de post ging verloren. DE STRiJD IN KOREA De breed-getekende frontlijn geeft aan, waar de troepen der Verenigde Naties tot voor enkele weken nog streden. De stippellijn daarbinnen laat zien, tot welke posities ze sedertdien door de Noordelijken waren teruggedrongen. De pijlen verwijzen naar de plaatsen, waar door de troepen der Verenigde Naties landingen werden uitgevoerd en waar (in het Oosten) de Zuid-Koreanen geslaagde heroveringen deden na ge lukte landingen. Onmogelijkalles volwaar dig te doen met 850 millioen" T>jE OPMERKINGEN van de heer Fens in de Tweede Kamer' betref fende het militair beleid der regering inspireerde staatssecretaris Fockema Andrae verduidelijking te vragen van 's heren Fens' woorden, opdat hij dan kon overwegen of het verantwoord is, de verantwoordelijkheid te blijven dragen. Hij gaf tevens als zijn ziens wijze te kennen, dat er teveel offi cieren op de generale staf werkzaam zijn; er is een efficiency-onderzoek gaande. De heer Fens zeide hierop, dat de redevoeringen der bewindslieden de indruk heboen bevestigd, dat de onge rustheid niet ongegrond was. De „kwakkeltijd" die onze weermacht doormaakt, heeft bezorgdheid gewekt en de redenen voor de bezorgdheid zullen verdwenen moeten zijn binnen vier maanden, d.w.z. tussen de be handeling van deze en de nieuwe be groting. De heer Oud (V.V.D.) merkte op, dat wat in de Kamer gezegd is uit sluitend bezwaren tegen het beleid van de minister waren. De staatsse cretaris had het zich niet aan te trekken. Spr. verklaarde in het beleid van de minister niet het vertrouwen te stellen, dat hy in deze tijden volstrekt nodig acht. Minister Schokking betoogde, dat het onmogelijk is, met 850 mil lioen alles volwaardig te doen. Er is meer geld nodig als we zelfstandig de drie divisies willen bewapenen en uitrusten. Wij zijn afhankelijk van wat we over zee krijgen. En dat komt. Spr. verklaarde, dat de staatssecre tarissen en hij het gevoel hebben, het te kunnen hijsen als het materiaal er is. Wat de verlenging van de dienst tijd aangaat merkte spr. op, dat de kosten daarvan in aanmerking moe ten worden genomen. De regering wenst zich in kalmte te beraden over deze zaak. JJE ZUSTERS FRANCISCANESSEN TE BREDA beter bekend als de Zusters van de Haagdijk krijgen een nieuw moederhuis. De werkzaamheden aan de bouw zijn inmiddels begonnen. Om onze lezers een indruk te geven van het nieuwe gebouw, geven we hier een schets- tekening van de architect, de heer Bernard Oomen uit Oosterhout. Het moederhuis komt met de achterzijde te liggen tegen de tuin van het St. Ignatiusziekenhuis. De voorzijde ligt tegen een nieuw te projec teren straat tussen de Ignatiusstraat en de Brabantlaan. Hoe deze nieuwe straat zal heten is nog niet bekend, maar we zouden ons er niet over ver wonderen, als zij de naam kreeg van een man, die niet gerust heeft, voordat hij de plannen om tot de bouw van een nieuw moederhuis der Zusters Franciscanessen te komen, verwezenlijkt zag. De naam dus van Mgr. P. Hopmans. yOALS wij destijds hebben medege- deeld, zal de Kath. Radio-Om roep bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan op 21 November a.s. een ope ra uitzenden, die voor deze gelegen heid door de heer Lutz is geschre ven onder de titel „Viviane" en waar voor Oscar van Hemel de muziek heeft gecomponeerd. De uitvoering zou geschieden door de Nederlandse Opera. Door onvoorziene omstandig heden kan dit echter niet doorgaan, zodat men moet volstaan met een studio-opvoering door krachten, in dienst van de radio. Nochtans zal er een gala-avond worden gegeven en wel enkele dagen later in het Amsterdamse Concertge bouw. TJE MINISTER van Econ. Zaken heeft aan de nog bestaande plaat selijke prijzencommissies gevraagd op nieuw hun medewerking te verlenen aan een goede uitvoering van de prijs politiek der regering. Aan de gemeenten, waarin het laat ste jaar de prijzencommissies werden opgeheven, is het verzoek gericht zo spoedig mogelijk wederinstelling de zer commissies te willen bevorderen. t j HET OPPERSTE GERECHTSHOF te Singapore, heeft gisteren een afwijzende beschikking genomen op het namens de ouders ingediende verzoek, om het meisje Ber tha Hertogh onder de hoede te stellen van de sociale dienst van het gouvernement, voor de duur van de procedure in zake haar terugzending naar haar ouders. De verdere behandeling van de zaak zal plaats hebben op 20 November instede van op 16 October, zoals aanvanke lijk was vastgesteld. JTEN JEUGDLEIDER te Singapore is inmiddels per vliegtuig voor een reis van zes maanden door het Midden-Oosten vertrokken, teneinde steun van de Mohammedanen te krijgen in de „strijd om het huwelijk van Bertha Hertogh in stand te houden". Deze leider, Mohammed Khan, die voorzitter is van de „Mohammedaanse Jon- geliedenvereniging' te Singapore, verklaarde, dat deze aangelegen heid een nationale kwestie was geworden. Voor zijn vertrek naar het Middenoosten zeide hij: „Het is niet nodig, dat de Mohamme daanse landen ons financiële steun geven. De Mohammedanen te Singapore kunnen deze verschaffen. Wij wensen echter hun mo rele steun". Het gouvernement te Singapore heeft de „Moslem Welfare Association" toestemming verleend gelden bijeen te brengen, om Bertha en haar pleegmoeder Aminah in staat te stellen het proces om Bertha naar Nederland te doen terugkeren, te bestrijden. TLTET ZAL je gebeuren als 's mor- gens om half 7, als je nog nau welijks wakker bent, het puin en het glas al om je oren vliegen, het kozijn naar binnen komt, en het buffet staat te wiegelen als bij een aardbeving, en er bovendien een klap bij te pas komt alsof er een klein kaliber bom ontploft. Dat alles en nog veel meer was het geval toen een zwaar bela den vrachtauto van de fa. Frans Schilders uit Waalwijk de voorgevel ramde van het woonhuis van W. van Meer in de dorpsstraat te Wagen berg. Een wielrijder die zich naar zijn werk begaf zag het gevaarte op zich afkomen en kon zich redden door zich te laten vallen. Als een tank reed de wagen door, nam een heg over de volle lengte mee, een paal van het electrisch lichtnet knapte door, een houten poort werd tot ka chelhoutjes, een stenen muur finaal gesloopt en na de voorgevel geheel ,QM ONGEVEER 10 uur gis- J terenmorgen reed de 30- - jarige arbeider L. de Groot, te Westerlee, gem. Scheemda, met een tractor in de diepe Wete ring naast het land, waar hij aan het ploegen was. Hij geraakte met zijn voeten bekneld in de tractor en kon zich niet vrij maken. Verschillende arbeiders hiel den een tijdlang het hoofd van de Groot boven water, maar moesten dit na enige tijd opge ven, doordat de tractor steeds dieper en dieper wegzakte en men de voeten van het slacht offer niet uit de tractor los kon maken. De man verdween onder water en verdronk. De Groot was enige zoon, on gehuwd en woonde bij zijn oude moeder. De tractor werd later op de dag gelicht. ingedeukt te hebben, bleef de wagen noemenswaard niet beschadigd, ein delijk stilstaan. De chauffeur klom kalm uit zijn cabine, als een over winnaar in Korea. In deze korte ogenblikken was het woonvertrek één ruïne geworden, de zolderbalken hingen losjes te zweven, naaimachine en buffet zaten centime ters dik onder het puin, het inwen dige van kast en buffet lag in scher ven op de grond, een crucifix met ge broken al-men lag zielig tussen stuk ken steen en trouwfoto's. Nadat de politie er het hare van gezegd had, is de wagen vrijgegeven. Vermoedelijke oorzaak: een moment je onoplettendheid! Middernachtelijke hulde AJIDDEN in de Kamerdebatten over het militair beleid der Regering sloeg de klok twaalf het midder nachtelijk uur toen de leden, mi nisters en staatssecretaris de Kamer voorzitter, dr. L. Kortenhorst felici teerden met zijn zilveren jubileum als Kamerlid. Toen de jubilaris „dit incident voor gesloten verklaarde", sprak minister-president Drees nog enkele woorden, waarvoor dr. Kor tenhorst dankte. Doch gisterenmiddag, vóór de zit tingen weer begonnen, was er een feestelijke bijeenkomst in de rook zaal der Kamer om het eens uitvoe riger over te doen. De heer Schilthuis sprak een ge lukwens namens de leden, de griffie en het personeel. Hij gewaagde van de sprankelende geest, de veelzijdige kennis en het zonnig en zachtmoedig gemoed van de jubilaris. Hij wenste hem toe gezondheid en kracht, zo mede de instemming der kiezers, waaraan hij de hoop verbond, dat de heer Kortenhorst blijvend voldoening van zijn arbeid zal hebben. De heer Kortenhorst merkte in zijn dankwoord op, dat hij veel mensen heeft zien komen en gaan. Van de oude garde zijn nog over de heren Schouten, Oud, Tilanus, van den Heu vel en Zandt, welke laatste heden ook jubileert en wien hij namens de leden een gelukwens had gezonden. (Ingezonden) rvE GEHELE HANDEL gonst van prijsstijgingen en nog te ver wachten prijsverhogingen. Het ko pend publiek haalt spaargelden op en gaat in goederen. De detaillist weet vaak niet, hoe zijn voorraden op peil te houden en stroopt de groothandel af om iets los te krij- gen. Aan enkele goederen is reeds ge brek, hetgeen het kopend publiek nog meer verontrust en men gaat weer winkel-in, winkel-uit, om een bepaald artikel te verkrijgen. De zwarte handelaar wrijft zich in de handen. De Belgische minister-president zag zich reeds genoodzaakt via de radio tot kalmte te manen. In ons land is het in vergelijking met België nog vrij rustig. De ver plichte loonsverhoging heeft enige olie op de golven geworpen. Doch voor hoelang? De textielsector gaat in de prijs stijgingsreeks wel voor: de katoenen producten zijn met 15-20 procent en de wollen producten met 20-30 procent gestegen. Deze prijsverhogingen worden pri mair veroorzaakt door een prijsstij ging van de grondstoffen op de in ternationale markten onder invloed vooral van de politieke omstandig heden, n.l. het aanleggen van stra tegische voorraden, herbewapening, individueel en nationaal hamsteren. Deze wereldmarkten, welke zeer prijsgevoelig zijn, zijn nóg vrij, zo wel wat prijsvorming, als wat aan- en verkopen betreft, doch ook hier bij is een streven naar beheersing, zowel om strategische, als om eco nomische redenen merkbaar. Daarbij komt de inflatiescheppen- de werking der extra-begrotingen voor militaire uitgaven, of liever de verwachte inflationaire werking hiervan. Immers in het kader van de geleide economie en met behulp van de nog uit de oorlogsjaren res terende beheersingsmiddelen tracht de overheid de inflationaire door werking van deze extra uitgaven tegen te gaan. De dagelijkse prijs stijgingen in alle sectoren van de handel werken in de hand, dat de handelaar zijn producten reeds bij voorbaat tegen hogere prijzen ver koopt in de verwachting van nog hogere inkoopprijzen. Ieder legt er nog een schepje op, niet alleen in de verwachting van hogere inkoop prijzen, maar ook, omdat men denkt: in deze prijzenspiraal kan het wel lijden. JNDERDAAD is het economisch juist, en is het aan te raden op de vervangings- in casu de inkoop- waarde te calculeren, doch dit is geen vrijbrief voor uitwassen en ongeremde margeverhogingen. Dit ontwricht de sociale en eco nomische orde. Onder invloed van een zekere oorlogs-psychose, begrijpelijk als nawerking van voorbije jaren, put het publiek zich uit in aankopen van allerhande nodige en niet direct nodige artikelen en gaat tot ham steren over, uit vrees aan een ko mend gebrek, wat juist een tijdelijk gebrek veroorzaakt. Immers, onze productie-capaciteit, toch al extra belast met hoog no dige export en regeringsorders, kan in een dergelijke acute vraag niet direct voorzien. De hierdoor sterk toegenomen vraag doet onder invloed van de nog immer geldende wet van vraag en aanbod, nu niet geremd door dis tributie en concrete prijsbeheersing de prijzen nog meer stijgen. Immers, zowel handelaar als pro ducent kunnen vaak al tegen dolle prijzen hun artikelen nog kwijt. Dit is wel erg verleidelijk. Het is dus een samenspannen van velerlei krachten in één richting. Met als gevolg sociale onrust en economische chaos. Het is een vicieuse cirkel van prij'- stijgingen, extra aankopen, hogere lonen, prijsstijgingen. gEN ZEKERE prijsstijging wordt veroorzaakt door factoren bui ten onze macht, doch een deel, de top van de stijging, wordt veroor zaakt door factoren, die wel in onze macht liggen en die wij hier even aangestipt hebben. (Vervolg op pag. 2) Bakkerspatroons wensen tegemoetkoming bij 5 pet. I oonsverh ogin g T>E BROODPRIJS zal niet worden verhoogd heeft Minister Mans- holt verklaard. Men legt dit zó uit, dat hij het volksbrood bedoelde, maar dat mogelijk wel een prijsverhoging van luxe-brood in voorbereiding is. Thans hebben de bakkerspatroons zich tot de minister gewend met de vraag, hoe zij een tegemoetkoming kunnen krijgen voor de door hen uit te betalen 5 pet. loonsverhoging. Mochten de bakkers geen toestem ming krijgen de loonsverhoging door te berekenen (in de broodprijs), of zou er geen andere vorm van com pensatie verleend worden, zoals bij voorbeeld een verhoging van de sub sidie op het brood, dan zullen zij aan het College van Rijksbemiddelaars om vrijstelling van uitbetaling der 5 pet. loonsverhoging verzoeken. De patroonsbonden hebben intussen aan hun leden geadviseerd om voor lopig te wachten met de uitbetaling van enige loonsverhoging.

de Stem | 1950 | | pagina 1