pt. m rc/r. reda OPTIMISME EN PESSIMISME over de Benelux- politiek Razzia's op „Vijfde Colonne'' in Frankrijk meer Regen of waaien, sneeuw of hagel, ik trek er toch iedere middag op uit Geen last van hoogtevrees Niet veilig Avonturen van Amerikaanse soldaten Tweede Antwerpse Najaarsbeurs geopend Brussel heeft goede redenaars, maar Antwerpen zeer goede handelaren D Antwerpen voor een mysterie Breda we nemen de m met a mererie,,enTante mee!} DAGBLAD VOOR ZEELAND Belgische export groeide Ruim 200 arrestaties „Een Noordelijke trap te op mijn hand" Arrestatie van commu nisten in V. S. Gekocht en geld toe Afnemende wind Op bezoek bij een Brabantse Pastoor in Frankrijk Truman „beledigde" mariniers RUSSISCHE KLACHT VERWORPEN lere-prijzen ID Sept.> Geopend ronds van 7 n. 8 Sept. nits!. Huisvrouwen i. tot 5 nur en rijs f. 1.20 alle 0.60 incl. alle Beursgebouw. ILBURG VAM DER STEEN ert de vloot van de oor- e Lambik de stad. Er met enige spoed wordeir wil men niet door ge horden worden ver- de Vrouw ZESDE JAARGANG No. 1787 Uitgave: N.V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne mentsprijs bij vooruitbet. f 3.90 per kwartaal, per post f 4.75, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling' f 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. bureau voor de Zeeuwse Eilanden GOES. Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1950 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.2$ per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 060 per m/m)Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd Westsingel 98, Telefoon no. 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon no. 102. - (Bi) bureau: OOSTBURG. Nieuwst raat 22. Telefoon no. 3a L Er SCHUILT EEN BEMOEDIGENDE SYMBOLIEK in het feit, dat de Benelux-Jaarbeurs dit jaar (van 7 tot 24 Sept.) weer plaats vindt in de Scheldestad, die door haar natuurlijke ligging de doorgangspoort is tussen Nederland en België. In de vrijwaring van zijn belangen is Antwerpen bijna altijd een bind middel, af en toe een struikelblok voor de realisatie van de Be nelux. Dat juist hier de traditie van een Benelux-Jaarbeurs aan 't groeien is, bewijst eens te meer dat hetgeen de Benelux-lan- den bindt, steeds sterker wordt en hetgeen deze landen scheidt, geleidelijk wegvalt. rvNGEVEER in deze geest heeft de Belgische minister Coppé (Econo mische Zaken) gisteren gesproken tij dens de officiële opening van de Be nelux-Jaarbeurs in de Sinjorenstad. En HET KABINET van de Republik In donesia kwam voor het eerst bijeen. O.a. zou de nieuwe Hoge Commissaris te Den Haag ter sprake zijn gekomen. Waarnemers noemden de namen van Supomo en Abdul Hakim. DISTAQUAINE G is 'n uit pencilline ontwikkeld geneesmiddel, dat iedere vererging in de toestand van 'n zie ke gedurende 24 uur zou beletten. Het is in grote hoeveelheden naar Korea gestuurd. TE RIMINI wordt a.s. Zaterdag „Miss Europa" gekozen. Zelfs een Neder landse heeft zich candidate gesteld. DE INDONESISCHE Spoorwegen heb ben bij 3 Nederlandse industrieën een order geplaatst van totaal 1000 vracht- en 100 personenwagons. Krupp zal waarschijnlijk locomotieven mo gen leveren. DE EERSTE 24 bejaarde vluchtelin gen uit Baltische en Slavische landen zijn in ons land aangekomen. Voor heen verbleven zij in tal van Duitse kampen. Hier komen zij in tehuizen op verschillende plaatsen. Een twee de groep arriveert begin October. DE CONTROLE op passen zal in de internationale treinen van en naar Nederland, België, Denemarken, Frankrijk en Zwitserland per 20 Mei 1951 in de treinen geschieden. Dit zelfde verwacht men voor West- Duitsland reeds per 8 October a.s. HET PLAN bestaat een geheim we derzijds verdrag van hulpverlening te sluiten tussen Polen en Oost- Duitsland. BOITARD, die voor Canada met zijn ballon te Amsterdam was opgestegen, blijkt een Fransman te zijn en geen Canadees. Hij wordt nog steeds in de Sovjet-zone vastgehouden. TRUMAN zal Zaterdag economische controle-maatregelen aankondigen. Reeds werden 40 millioen dollar aan gevraagd voor .het opbouwen van een controle-apparaat. Op 30 April a.s. moet alles gereed zijn. HET CENTRAAL Bureau voor de Sta tistiek is van plan over het gehele land een onderzoek in te stellen naar het „Huishoudbudget". Er worden vrij willigers gevraagd, die een jaar lang een huishoudboekje willen bijhouden Alles blijft „geheim", alleen een to taal-resultaat over het jaar 1951 zal worden bekend gemaakt. EVENALS vorige jaren zal in de ko mende winter aan personen die een uitkering ontvangen krachten de bepa- W?n de soc. Bijstandregeling en ?sï?ndigenregeling (A enB) 'n andstoffenbijslag worden verstrekt. ?m„^K??P^OEDE te Brussel heeft l t herleving van de zwarte handel. De Regering zal in België maatregelen nemen tot verhindering van woekerwinst en prijsstijging. fI^,n=SEPT^MBER zulIen minister Leimena en de heren Anak Agung en dr. Soeparmo naar Nederland gaan om deel te nemen aan de speciale Unie-conferentie inzake Nieuw-Gui- nea. POST voor opvarenden van de Ran- chi" en de „Fairsea" moet uiterlijk 10 September in ons land op de bus zijn gedaan. DE vroeger nationale voorz. van de Belgische Kajotters, Jozef Deschuyf- feler. die nu vice-voorzitter is van de Belgische Christelijke Vakverenigin gen. wordt genoemd als candidaat voor de post van voorzitter van de Christelijke Volkspartij in België. wel goede redenaars zitten, maar dat Antwerpen zeer goede handelaren heeft Intussen erkende ook de burgemees ter met trots, dat de Jaarbeurs zeer veel kan doen in het kader van de Be nelux. Ondanks nogal eens gehoorde critische uitlatingen, zei hij ervan overtuigd te zijn, dat de .Tntwerpse beurs in groei zal toenemen. LEEFBAAR het was prettig deze woorden te ho ren, omdat zij een optimistische geest uitademden. Immers over de Benelux- gedachte is de laatste tijd nogal een en ander te doen, speciaal in België en meer speciaal i n Antwerpen, waar men de Schelde-R _.i-verbinding de toets steen acht van de Benelux. Het was goed dat minister Coppé de Benelux gedachte juist in Antwerpen uit de min of meer pessimistische sfeer haal de. Zulks niet alleen ten profijte van de Jaarbeurs te Antwerpen, maar ook ten voordelen van de algemene Bene lux-gedachte. Of de minister intussen gelijk heeft met zijn optimisme zal de toekomst moeten bewijzen Heel uitvoerig is minister Coppé op de Benelux ingegaan. Hij deed dat o.a. aan de hand van de Belgische export cijfers. Waarbij bleek, dat de Belgische uit voer naar Nedefland steeg van 884 mil lioen francs in September 1949 tot 1831 millioen francs in Maart 1950. Daarna nam de export, tengevolge van de ver zadiging van de Nederlandse markt, weer geleidelijk af om in Juli jl. 1219 millioen francs te bereiken. De minister stelde in het licht, dat de vrijmaking van het handelsverkeer tussen Nederland en België totnutoe slechts betrekking heeft op de natio nale producten. Qm een vrij ruilver keer mogelijk te maken dienen ook de ingevoerde producten vrij te worden uitgewisseld. Daartoe 'is een gemeen schappelijke invoerpolitiek vereist. Het is dit punt geweest, dat de Be nelux-ministers op de kort geleden in Oostende gehouden conferentie hebben besproken. Deze conferentie heeft tot het resultaat geleid, dat van 1 Januari 1951 af gemeenschappelij ke handeisaccoorden zullen worden afgesloten, een besluit dat van niet geringe betekenis geacht moet wor den. Na Oostende blijven er uiteraard nog enige belangrijke problemen, die om een oplossing dringen, zo heeft minister Coppé gezegd. En hij noem de bijvoorbeeld het vrijgeven van de invoer van Nederlandse steenkolen in België en de beperking van de invoer van Nederlandse landbouwproducten. Hij sprak evenwel de verwachting uit dat op de komende ministers-confe rentie een oplossing zal gevonden worden voor deze problemen. Waar de minister echter vooral op wilde wijzen, was dat een Jaarbeurs, zoals nu voor de tweede maal in Ant werpen wordt gehouden, op een voor treffelijke manier bijdraagt tot een oplossing der Benelux-problemen. STRUIKELBLOK? TVeze zelfde mening was oOk de heer G. Vermeersch, directeur van de beurs toegedaan. „De beurs heeft ge toond leefbaar te zijn, zei hij, en het bewijs is geleverd, dat Antwerpen de ze beurs nodig heeft. Wat wij met deze manifestatie willen, aldus zette hij uiteen, is een spiegel te geven van de nijverheid in de Benelux-landen". „En wanneer U nu zorgt voor de lijst van deze spiegel, dan zal ik heel erg tevreden zijn". Zo sprak hij tot het gemeentebestuur van Antwerpen, daarbij doelend op de plannen tot het vestigen van permanente beurs-ge- bouwen. De heer Vermeersch stipte ook nog even de moeilijkheden aan, die het organiseren van de Antwerpse beurs dit jaar in de weg hebben gestaan. Maar meer uitvoerig ging daarop in prof. A. Dralans, de voorzitter van de Antwerpse vereniging ter bevordering TVE Benelux-Jaarbeurs te Ant- werpen valt ongelukkiger wijze samen met de Jaarbeurs te Utrecht. Wij hebben Donder dag uiteengezet, dat zulks nu eenmaal niet anders kon. Het geen intussen niet wil zeggen, dat de Antwerpse beurs niet in teressant zou zijn. Niets is min der waar dan dat. Wij bevelen een bezoek aan Antwerpen van harte aan (van 7 tot 24 Sept.). Het vorige jaar trok de Ant werpse beurs 245.000 bezoekers, waaronder zeer vele Nederlan ders. Ook dit jaar hoopt men op een beduidend aantal Nederlan ders. Op 14 September wordt een Nederlandse dag gehouden en 12 September is speciaal gereser veerd voor het bezoek van bur gemeesters uit de drie landen. van de Economische belangen. Hij be lichtte de conjuncturele en structure le moeilijkheden, die aan de handela ren de lust hebben ontnomen tot het nemen van grotere initiatieven. Maar als andere oorzaak duidde hij ook aan, dat de Benelux-gedachte iD Bel gië minder populair is geworden. Hij sprak dit uit, voordat minister Coppé aan het woord kwam. Zodat het door de minister gezegde in zekere zin als een correctie is op te vatten van het door prof. Dralans naar voren ge brachte. En het was bovei-^, prettig te horen, dat de Nederlan - e consul te Antwerpen, de heer Schoo, zich bij de optimistische woorden van minis ter Coppé aansloot. Wanneer nu ook maar de praktijk de woorden gaat dekken. Want het komt niet op woor den. maar op daden aan! Zander degenen, die met zeer veel be langstelling naar de rede van min. Coppé heeft geluisterd, was o.m. de burgemeester van Antwerpen, de heer L. Craeybeckx. Hij bleek het roerend eens te zijn met de kwalificatie van de minister, dat Antwerpen een Be- nelux-brug kan genoemd worden, maar toonde zich toch wel even ge prikkeld door de ministeriële opmer king, dat de Scheldestad ook wel eens een struikelblok is. De minister doelde ten aanzien van het laatste ui teraard op de Schelde-Rijn-besprekin- gen. En wij koppelden nu in onze geest deze besprekingen va.st aan de lichte lijk sarcastische uitlating van burge meester Craeybeckx, dat in Brussel E FRANSE POLITIE heeft Donderdag in geheime raz zia's in Parijs en Zuidoost- Frankrijk 268 buitenlandse com munisten gearresteerd bij, wat het departement van Buiten landse Zaken noemde, een po ging om „vijfde colonnes on schadelijk te maken". De meeste arrestanten zijn veteranen van het Spaanse re publikeinse leger. Het is de grootste razzia op com munisten, die sinds 1939 in Frankrijk is uitgevoerd. De razzia begon te 4 uur in de nacht. 150 agenten van de contra- spionnage en 60 overvalwagens zwermden uit over de Parijse wijken, waar de refugées meestal wonen. Onder de arrestanten waren ook enkele Joego-Slaven, Polen, Tsjechen en Roemenen. Het departement van Binnenlandse Zaken deelde later mee, dat propaganda-materiaal en radio zenders waren gevonden. De republikeinse garde, gewapend met tommy-guns, legde een cordon om het departement van Binnenland se Zaken, waar de arrestanten wer den verhoord. Niemand werd tot het gebouw toegelaten. Drie maanden geleden is te Barba- zan in Zuidoost-Frankrijk een gehei me wapenopslagplaats ontdekt, ter wijl in het gebied van Toulouse ge heimzinnige moorden op Spaanse re fugées zijn voorgekomen. De politie-actie is voornamelijk ge voerd in Parijs, Lyon, Rijssel, Straats burg, Mulhouse, Toulouse en Marseil le. Men gelooft, dat zij nog wordt voortgezet. Elk geval wordt onderzocht en de genen, tot wier uitzetting wordt be sloten, zullen zeer spoedig uit het land worden gezet. Zij zullen Frankrijk mogen verlaten over de grens, die zij verkiezen. Als zij in Frankrijk willen blijven, zullen zij moeten wonen in dorpen, die hun door de autoriteiten worden toegewezen. Volgens een ge wone welingelichte bron zullen zij zich in Noord-Afrika moeten vesti gen. In politieke kringen is men het er niet over eens, of deze maatregelen een voorbode zijn van een toekomsti ge actie tegen de Franse communis tische partij, die naar men zegt 800.000 leden telt. De autoriteiten zijn reeds lang be zorgd- over -een organisatie van gewa pende groepen opstandelingen, die in het geheim opgebouwd zouden wor den eh het plan Zouden hebben sleu telposities te bezetten voor het geval een inval in het land zou worden ge daan. Voigens persberichten zouden vooral de Spaanse communisten be trokken zijn bij déze plannen en zou den zij zich voorbereiden om op het daartoe geschikte ogenblik de Frans- Spaanse grens af te sluiten. De Franse Regering heeft de Spaan se communistische partij buiten de wet gesteld. Geheimzinnige roofoverval op aannemer uit Merxem A ntwerpen staat weer voor een mysterie. Er is namelijk een ge heimzinnige roofoverval op een aan nemer uit Merxem gepleegd, waar bij deze aannemer (de 45-jarige D. Maes) zodanig is gewond, dat voor het leven van de man wordt ge vreesd. De aannemer is met een schotwond aan de slaap Donderdag morgen om 6 uur aangetroffen op de dijk van het Albertkanaal tussen de Antwerpse grensgemeenten Scho ten en Wynigem. Een arbeider vond de hevig bebloede en bewusteloze man en waarschuwde direct de po litie. Uit het verhaal, dat de aannemer met stukken en beetjes aan de politie heeft kunnen doen, is gebleken, dat hij Woensdag per auto geld heeft opge haald bij zijn klanten. Volgens zijn zeggen heeft hij twee personen 'n tijd je in zijn wagen laten meerijden. De ze lieden hebben hem hevig geslagen en hebben hem daarna door een schot in het hoofd willen doden. Zij hebben volgens het verhaal van het slacht offer de aannemer daarna willen verdrinken, door zijn handen vast te binden en hem uit de auto van de ko naaldijk te smijten. Denkend, dat de man in het water terecht was geko men, zijn zij met de auto en het geld van de aannemer er tussenuit gegaan. Tot groot geluk van het slachtoffer groeit langs de kanaaldijk nogal flink wat riet. Dit riet heeft de val van de man gestuit en heeft voorkomen, dat hij in het water is gevallen. Geruime tijd daarna is de man even tot bewust zijn gekomen, heeft zich van de tou- men om zijn handen bevrijd en heeft zich langs de dijk omhoog geworsteld. Daar is hij weer bewusteloos gewor den en door de arbeider gevonden. De nasporingen van de politie zijn totnutoe zonder succes. De heer Jacob Simpelaar te Oostburg vergastte zijn medeburgers op een adembenemende toer. Hier ziet U hem op 50 meter hoogte, staande op de bliksemafleider van de watertoren. Alleen al van het kijken naar dit plaatje krijgen gevoelige naturen al een wee gevoel rond hun maag. JgEVENTIEN Amerikaanse solda ten die 6 dagen van hun onder deel waren geiosleerd door opruk kende Noordel. troepen, zijn giste ren in Jongsan opgedoken. Drie van hen waren gewond. Zij rusten thans uit in een schoolgebouw in een gebied achter het front en kunnen nog steeds niet begrijpen, hoe zij aan gevangenneming wis ten te ontkomen. Korporaal Nile Letta had zich de eerste nacht verborgen gehouden in hoog gras. Een voorbijgaande Noord- Koreaan trapte op zijn handen. „Ik en een andere jongen lagen in een rijstveld en hadden niets te doen", zo vertelde hij. „Wij gingen toen maar tellen hoeveel Noord-Koreanen langs ons trokken. Wij kwamen tot 550 en vielen toen in slaap. Toen wij later wakker werden stroomden zij nog steeds voorbij." Sergeant Robert Huntney was door machinegeweervuur gedwongen zich 11 uur lang in 'n rijstveld schuil te houden. Op een nacht verschool hij zich in een bosje struikgewas, toen Noord-Koreaanse militairen versche nen en eenmansgaten begonnen te graven op 20 meter van hem vandaan. Huntney sliep in tabaksaanplantingen en dronk water van sawahs en uit de Naktong. Soldaat Richard Robinson lag eens zo dicht bij een Noordelijke comman dopost, dat hij, naar hij zeide, „lange tijd door hun gekwebbel niet kon sla pen". Sergeant Junius Washington ver klaarde: „Een Noord-Koreaanse tank kwam zo dicht in mijn buurt, dat ik haar had kunnen aanraken". Soldaat Stanley van Hossen zag van zijn schuilplaats, hoe geüniformeerde Noord-Koreanen een dorp binnengin gen en weer te voorschijn kwamen als argeloze burgers. Hij en enige kame raden liepen op een nacht langs de kant van een weg en ontmoetten een groep Noord-Koreanen. „Zij riepen „Hai" (een Koreaanse groet), waarop wij Hai terugriepen en verder gin gen", aldus van Hossen. In geval van oorlog: TIET AMERIKAANSE federale bu reau van onderzoek (FBI) wil 12.000 „gevaarlijke communisten" ar resteren^ indien oorlog met de Sov jet-Unie zou uitbreken, aldus zou Ed gar Hoover, directeur van het FBI, volgens een Amerikaanse senator aan, de senatoren verklaard hebben. Truman heeft 6 millioen dollar ge- vraagd voor het FBI wegens „ver hoogde activiteit". rjjE ECHTGENOTE van bakker. Ke telaars te St. Oedenrode deed de zer dagen een verrassende vondst, toen zij thuis kwam van een Brabant se koopdag. Ze had daar een bod ge daan op een paar oude pannen en ze kreeg „de koop". Thuis gekomen ontdekt zij in een der pannen een som van f 1300. De hakkersvrouw was zo eerlijk on middellijk het bedrag aan de notaris die de verkoop had geleid ter hand I te stellen en als beloning werd haar 10 procent ofwel f 130 toegekend. J-JET sein staat niet op veilig meer. king in zijn Memorie van Ant woord gezegd. Vandaar dan ook hst utgeb.j.o.? p:og "m van de fensiemaatregelen, dat nu ontwor pen is en dat ons honderden mil- lioenen zal kosten. Het sein niet meer op veilig We hebben de zer dagen al plaatsing gegeven aan een ingezonden stuk van een ongeruste moeder. Haar jongen is nog steeds in Indië. De repatrië ring was al maanden geleden aan gekondigd. Maar andere groepen gaan blijkbaar vóór. De Neder landse militairen zitten daar zon der taak en met iedere dag groei end heimwee naar het vaderland. En nu is er dan nog het feit van de toenemende spanningen in de wereld. Zoals een ander inzender ons opmerkt: De internationale politieke toestand vertoont een beeld, dat weinig geschikt is om de gemoedsrust te bevorderen van de duizenden ouders, wier zoon nog in Indonesië vertoeft. Onbegrijpelijk noemt deze in zender het dan ook, dat in deze Memorie van Antwoord geen en kele duidelijke uitspraak staat be treffende de termijn, waarbinnen men de repatriëring te voltooien denkt. Geruime tijd geleden heeft de Minister gezegd, dat alles „vol gens plan" verloopt. Doch hield dat plan wel rekening met de ra dicaal gewijzigde omstandighe den? „Waarom er enerzijds zo snel gehandeld en bijna alarmerend gehaast moet worden en er ander zijds zo weinig activiteit getoond wordt, is een vraag waarop een duidelijk antwoord verlangd mag worden" WE hopen natuurlijk allen en die hoop heeft ondanks het onveilige sein nog steeds goede grond dat de militaire voor zorgsmaatregelen slechts voor zorgsmaatregelen zullen blijven. Doch ook los daarvan blijft het noodzakelijk, dat alle jongens zo gauw mogelijk thuis komen. En hier laten we nog eens de inzen der aan het woord: Noodzakelijk, omdat dit slechts een inlossing van beloften zou betekenen. Noodzakelijk, omdat deze jongens daar geen enkele taak meer hebben en zich stierlijk vervelen met alle daar aan verbonden gevaren van geestelijke en morele aard. Noodzakelijk ook, omdat velen van hen hier direct weer in het bedrijfs leven kunnen worden opgenomen (het geen de noodzakelijke verhoging van de productie ten goede komt), hun onder broken studie kunnen voortzetten enz. Noodzakelijk tenslotte, omdat het on derhoud in Indonesië van die duizen den jongens iedere dag weer een grote financiële (schade)-post betekent, een post welke uiteindelijk weer zal moe ten worden gepompt uit de toch reeds zwaar berooide beurs van de Neder landse belastingbetaler. Dit alles is zó vanzelfsprekend, dat men er op „Oorlog" tóch ook wel van doordrongen moet zijn. Toch kan het zijn nut hebben, zulk een stem uit het publiek nog eens duidelijk te laten horen. In de drukte van de nieuwe .taken, waar o >r dit D -parlement sfaat, moet dit onderdeel van beleid toch stééds ook op de voorgrond blij ven staan. Weersverwachting, geldig tot t vanavond: Wisselend bewolkt met ten Noorden van de grote rivieren nog enkele verspreid optredende buien, elders overwegend droog weer. Krachtige tot matige wind uit Westelijke richtingen. Onge veer dezelfde temperaturen als gisteren. Vandaag: Zon onder 19.13 uur. Maan onder 18.12 uur. Morgen: Zon op 6.04 uur. Maan op 2.04 u. „TK KOM eens eventjes aanlopen....' „Nee, zeg! Kom binnen!" Zichtbaar verrast staat de pastoor zelf voor me, die breednodend zijn pastoriedeur openslaat. Ik bad me dus niet vergist; de mensen hadden me dus niet het verkeerde huis aangewe zen: dit was dus werkelijk het ver blijf van mijn oud-studiegenoot, her derend over meerdere parochies in Zuid-Frankrijk. Hoe ik er gekomen ben, de opsom ming van alle mogelijke en onmoge lijke nationale, provinciale en gemeen telijke wegen, die mij tot hier geleid nadden, zou voor mij ondoenlijk zijn en voor u van geen belang. Het enige u kan interesseren en wat ook voldoende is voor het goed begrijpen van dit artikeltje is dit: dat ik van mll". el8cn herder veertien dagen va- cantie had gekregen, van mijn ouders reisgeld voor een Lourdes-bedevaart en mogelijk van den H. Geest de inspi ratie, om mijn reis even te onderbre ken, om mijn oud-klasgenoot eens in en aan zijn werk te zien. Zoals u, had ook ik al veel gelezen van de toestanden van de Kerk in Frankrijk door verschillende publica ties en nood-kreet advertenties in on ze Nederlandse pers, maar ik had al deze verhalen steeds met het nodige voorbehoud geïncasseerd. Wat lag dus meer op mijn weg, dan van mijn be devaart profiteren om eens „achter de schermen" te kijken? „Komt er in zeg". Een hall of ves tibule hoeven we niet door te lopen, want we zijn dadelijk in wat mijn vriend „de" kamer noemt en die hij toelicht te zijn: studeerkamer, eetka mer, ontvangkamer, huiskamer, spreekkamer en vergaderlokaal. „Ga zitten man, eerst wat drinken?" En zonder een antwoord af te wach ten worden gauw twee glazen te voor schijn getoverd, een stoel bijgeschoven en weldra zitten we weer te bomen als vroeger op het seminarie. Zo'n gesprek begint gewoonlijk met van die heerlijke algemeenheden. Als ik mé goed herinner begon hij mij te vragen, of ik gemakkelijk zijn ,home" had kunnen vinden. Ik zei voortvarend iets in de geest van „allicht", maar had toch de moed en de eerlijkheid om er aan toe te voegen, dat ik een tiental van zijn parochianen had moe ten mobiliseren, om hun in mijn „Zon dags" Frans naar de weg te vragen. „En Zeer Eerwaarde, alles wel in de parochies?" „Och, Weleerwaarde, daar kan ik zo een, twee, drie geen antwoord op geven". „Maar gaat het toch vooruit?' „Ik zou eens graag een vergelijking maken: Wat voor gevoel heeft een zie ke, als hij, na enkele jaren op bed ge legen te hebben, voor het eerst weer probeert te lopen, weer eens voor het eerst op zijn benen staat? Onwennig, duizelig, zwak en blij, als hij weer te rug kan gaan zitten of liggen. Neem nu eens mijn parochies: in 25 jaar geen pastoor meer geweest, niet meer gewend naar de kerk te gaan; wel blij, dat er weer een pastoor is. goede wil om weer te gaan „lopen" aanwezig, maar wat kort van adem... Daags na mijn H. Priesterwijding moest ik bij de Bisschop komen om mijn benoeming te krijgen en toen gaf hij mij deze Vaderlijke raad mee: „Considérez vos paroissiens comme des pauvres malades, même des mori- bonds. Vous ne pouvez pas les prendre et traiter comme des gens qui sont en bonne santé. Soyez d'abord bon pour eux et ayez patience". (Beschouw uw parochianen als zieken, zelfs doodzie ken. U kunt ze niet nemen en behan delen als gezonde mensen. Wees voor eerst goed voor hen en heb geduld" Ik profiteer ervan, om in de stilte die hierop volgt, waarin hij als het ware nog na-mediteert over oe woor den van zijn Bisschop, een vraag te plaatsen: „Zeg Jan, waarin zit volgens jou de diepste oorzaak, dat die mensen hier zo weinig practiseren?" „Die vraag is niet zo moeilijk te be antwoorden. Er is vooreerst het grote vraagstuk van de scholen. We hebben geen bijzondere, gesubsidieerde scho len, alleen de openbare staatsschool, die neutraal heet te zijn, maar die hier op het platteland gewoonlijk in handen is van onderwijzers, die bui ten hun brevetje gewoonlijk niet meer dan een flinke dosis anti-clericalisme mee naar school bréngen. Nu tref ik het persoonlijk wel zeer slecht, daar de beide onderwijzeressen van onze gemeente-school gescheiden vrouwen zijn. Een tweede grote handicap is, dat we allemaal overbelast zijn door het schreeuwend gebrek aan priesterroe pingen. Neem bijvoorbeeld ons bis dom: nog niet een derde van de dioce sane geestelijkheid is hier geboren, er zijn ongeveer een dertig buitenlanders (Ieren, Zwitsers. Italianen, Hollan ders), terwijl er ook vele priesters uit andere Franse bisdommen komen hel pen: het zijn joviale collega's, waar prettig mee samen te werken is". „En de geboorte-beperking? Ik lees bij ons in de krant, dat er een kente ring ten goede is in Frankrijk?" „Zeker hebben de sociale wetten daarin wat verbetering gebracht; er is zelfs een z.g. geboorteoverschot, maar ik veronderstel, dat het meer betrek king heeft op de steden. Je zult me misschien niet geloven, dit ik dit jaar (het was Juli) zegge en schrijve één H. Doopsel heb toegediend, terwijl er twaalf zijn gaan hemelen". „Je beschouwt je werk toch niet als hopeloos?" „Volstrekt niet, er begint al muziek in te komen en ge moet ook niet ver geten, dat we hier dicht bij O. L. Vr. van Lourdes zitten". „Wat kun je dan practisch doen, aangezien ik mij herinner in een van je brieven gelezen te hebben, dat er maar een vierde van al je parochianen regelmatig Zondags in de H. Mis aan wezig is, Hoe bereik je die anderen?" „Luister eens, cher ami, ik zie op lossing hierin: huisbezoek, huisbezoek en nogmaals huisbezoek. Regenen of waaien, sneeuwen of hagelen, ik trek er toch iedere middag op uit en zo doende kan ik al mijn parochianen drie tot vier keer per jaar bezoeken. Trouwens.ik weet niet hoe laat je weg gaat, voegde hij er schalks aan toe, maar vanmiddag ben ik weg: je kunt alleen thuis blijven of meegaan. De parochianen gaan voor" VIER VOLLE DAGEN QM kort te gaan: ik had gedacht vier uurtjes daar te blijven, maar het zijn vier volle dagen geworden. Ik ben in die dagen meegegaan, al de paro chies af, bergop, bergaf, heb al die kerken gezien, heb een Zondagmorgen meegemaakt met de drie H.H. Missen met preek en collecte, door de Her der zelf gehouden. Ik ben ook meege- weest naar enkele huishoudens waar geen kinderen waren en op een avond heb ik hem eens gevraagd, waarom hij toch voor die grote afstanden (iedere Zondagmorgen legt hij nuchter een 25 k.m. af) geen motor of kk vagentje aanschafte. Als enig antwo neurie de hij de regel van het liedje, dat hij gedurende zijn laatste vacantie in Bra bant had opgedaan en dat u allemaal kent, als ik u alleen maar vertel, dat er „Ping ping" in voorkwam. En toen heb ik hem gesproken over een mogelijk actietje in zijn geboorte streek. Hij bleek verbazend goed op de hoogte te zijr van de toestanden in Nederland, hij wist voor welke zwa re lasten de katholieken in ziin eigen vaderland zaten, hoe iedere week een andere collecte of een ander bloeme ke was enz. enz. „En toch zal ik eens proberen, of er ook voor jouw werk geen mensen en geen geld gevonden kunnen wor den". Dit was het besluit van ons laatste gesprek de dag van vertrek. En nu. lezer, moet u maar eens rond kijken in deze krant, hoe u deze pas toor kunt helpen. Zou hij „boete" doen HPRUMAN heeft het Amerikaanse corps mariniers „beledigd". Toen een afgevaardigde uit Califor nia Truman waarschijnlijk voor de honderdste maal verzocht het corps te erkennen als een belangrijke af deling van de Amerikaanse strijd krachten en het een vertegenwoordi ger in de commissie van de gezamen lijke stafchefs te geven, heeft Tru man onvoorzichtiglijk geantwoord, dat het corps „de politiemacht van de vloot" is en dat het „een propa- ganda-apparaat heeft, dat bijna even erg is als dat van Stalin". Om de grootte van de „belediging" te beseffen, moet men weten, dat het corps mariniers door de Amerika nen in hoge eer wordt gehouden en zelfs wordt omringd met hysterische verering. Ongelukkig voor Truman komt zijn verklaring aan de vooravond van de Nationale Conventie van mariniers, die reeds duizenden verontwaardigde telegrammen heeft ontvangen. Men heeft Truman al aangeraden de leeuw in zijn hol op te zoeken en ter Conventie te verschijnen. Men neemt echter aan, dat hij een verkla rend schrijven tot de Conventie zal richten. T>E VEILIGHEIDSRAAD heeft Don derdag de Russische klacht over beweerde bombardementen op bur gerlijke doelen in Korea overworpen met 9 tegen 1 stem (Rusland), bij 1 onthouding (Joego-Slavië). Malik noemde dit besluit van de Raad „onwettig en onbillijk". Hij voegde daaraan toe: „De Sovjet-dele gatie acht het nodig mee te delen, dat de verantwoordelijkheid voor de ge volgen van dit onwettig besluit zal moeten worden gedragen door die de legaties. die tegen de Sovjet-resolu tie hebben gestemd".

de Stem | 1950 | | pagina 1