Pauselijke audiëntie voor Nijmeegse studenten groots gebeuren Ten spoedigste Mobilisabele eenheden Nieuwe Ronde c De triomph van het snobisme Cocaïnesmokkelaar verdoofd in.... water si. 2250 Kosten 10 a 15 pet. hoger dan eerst geraamd Schoenreparaties 15 pet. doorder Vliegtuig met Sovjet-piloot neergeschoten uren 1.50 X J ELAHT GTS 456 MINISTER SCHOKKING OPENBAART DEFENSIE-PLANNEN Basis leger15 lich tingen Van het Koreaanse front Oostkust-sector bezweken Joegoslavië zal iedere hulp aanvaarden Als feen wordt aï ^ct-land igevallen Van Meegeren's bezittingen verkocht Dappere Zundertse taxi-chauffeur draaide de rollen om Haagse Brieven Kabinet van Natsïr gereed Vereenvoudigde rege ling reisdeviezen De dubbeldeksbus met ,jle hoge omes" viel uit „DE GEEST VAN HET CHRISTENDOM MOET BLIJVEN IN DE SFEREN DER WETENSCHAP" Tijdelijk beter Gedemobiliseerden vinden vlot werk TERSASSISTENTE 35, R.K., dipl. M.M.S. s- en Tandartsassis- iteno, typen. onder no. 38735 bu rn dit blad. en in in en te :n. nd (en i). A lla N VAN DER STEEN Tantes' rok, nog vóór clc genheid had, het te ar het spook is zó druk te lijf te gaan. dat et in de gaten hield ZESDE JAARGANG No. 1785 Uitgave: N.V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne mentsprijs bij vooruitbet. f 3.90 per kwartaal, per post f 4.75, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) f 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor je Zeeuwse Eilanden G O E S, MINISTER SCHOKKING licht in zijn lang verwachte Memorie van 1 Antwoord van de sluier 0,) om ningsplannen: Antwoord een tip van de sluier op omtrent de nieuwe bewape- "lfS^en"spóedigste dienen op het gebied van de landstrijdkrachten uit de beschikbare getrainde manschappen operationele eenheden te worden gevormd, welke in geval van nood terstond gemobiliseerd die nen te kunnen worden. 2. Ter verhoging van de veiligheid van West-Europa, zal ook Neder land een bijdrage dienen te geven in de nodig geachte paraat aanwe zige en volledig getrainde troepenmacht te land. 3. Aan de versterking van de strijdkrachten voor luchtverdediging en van de tactische luchtstrijdkrachten zal door Nederland een pas sende en snelle bijdrage dienen te worden gegeven. De kosten van onze landsverdediging zullen daardoor 10 tot 15 pro cent hoger komen te liggen dan oorspronkelijk voor 1951 was geraamd. TN BEGINSEL is bet opbouwplan van de Landmacht nog gelijk aan de in de Rijksbegroting 1949 om schreven idee. Gedacht wordt aan 'n bescheiden veldleger, bestaande uit enkele divisies met de nodige korps- troeuen en reserves, voorts territo riale troepen voorinwendige veilig heid, territoriale verdediging en be- schernjing tegen overvallen uit de lucht,' aan- en afvoertroepen. lucht doelartillerie, en zoeklichten voor de binnenlandse luchtverdediging. Per jaar zou twee-derde divisie, korps en luchtverdedigingstroepen worden gevormd. Het leger zou wor den opgebouwd uit 15 lichtingen, waar van 1 in opleiding, 2 tot en met 7 voor het veldleger, 8 tot en met 13 voor de territoriale troepen en 14 en 15 voor depots. Voorshands zal, zolang uit nieu we lichtingen nog geen voldoende aantal divisies is gevormd, de plaats hiervan worden ingeno men door uit Indonesië repatri ërende troepen, die worden her schoold. Op deze wijze zullen eind 1951 drie infanteriedivisies met pantserstrijd krachten en hulpwagens als eerste op zet van het veldleger, benevens ter ritoriale troepen, luchtdoel-artillerie en zoeklichten alsook aan- en afvoer troepen, zijn gevormd. Hiertoe is ook de deels geoefende lichting 1949-11 tegen 1 October opgeroepen. EERSTE OEFENING. TAE GEZAMENLIJKE Nederlandse Schoenmakerspatroonsbonden, hebben op een te 's-Hertogenbosch gehouden vergadering besloten de schoenreparatieprijzen te verhogen. Dit besluit is genomen in verband met de zeer verhoogde prijzen van alle grondstoffen. Een verhoging van 15 pet op alle schoenrepara ties achtten de Bonden als nood zakelijk. DE INSTELLING van de functie van sociaal psychologisch officier moet als een begin worden gezien van de toe komstige permanente sociale verzor ging in het leger. Z.E. KARDINAAL DE JONG hoopt 10 September a.s. zijn 65ste verjaar dag te vieren. DE BURGEMEESTER van Arnhem heeft beloofd te zullen toezien,, dat bij zeepkistenraces geen ..voor de jeugd funeste gewoonten zullen in sluipen". "Een raadslid had tevoren gesproken over ..ongezonde wedstrijd sensatie". DE MINISTERS Dehler en Kaiser van West-Duitsland hebben de Oost-Duit se regering beschuldigd van „politie ke terreur". Zij hadden het oog op de „veroordeling" van 3400 mannen en vrouwen door z.g. Volksgerechtsho ven, zonder voorafgaand onderzoek. DE JAARBEURS in Utrecht is giste ren geopend. Ondanks het niet-aan- lokkèlijke weer was het bezoek, ook uit het buitenland, ruim bevredigend. DE VIER ROEIERS, die in Milaan Zuid-Slavië vertegenwoordigden, heb ben besloten niet meer naar hun land terug te keren. Drie van hen zijn stu denten, de vierde is architect. DE FRANSE regering zal tot het ein de van 1951 op de regeringsuitgaven totaal 53 milliard francs bezuinigen. DR. BARTRAM is gekozen tot minis ter-president van Sleeswijk-Holstein. Hij is het eerste voormalige Nazi-lid, die premier van een West-Duitse staat wordt. H. M. DE KONINGIN zal op 16 Sept. a.s. op de hoek van de van Alkemade- Jaan in Den Haag het door Albert Termote ontworpen verzetsmonument „Oranjehotel" onthullen. Oud-gevan genen brachten het benodigde geld bijeen. „BARBAREN", siste de 70-jarige diri gent Beecham op het muziekfestival te Edinburgh, toen het publiek een orkaan van applaus „losliet" nog voor de zangeres Ilse Hollweg haar j lied beëindigd had. HALLSTEIN is benoemd tot la?tssecretaris van West-Duits- Kn„'ir-H is daarmee de machtigste I onmfasl)n®.fenctionaris geworden, die er staat onder Kanselier Adenau- TAE PERIODE voor eerste oefening, krachtens de Dienstplichtwet zal voor de jonge lichtingen worden aan gehouden. Wanneer de internationale omstandigheden volgens het oordeel van de inhet Atlantisch Pact ver bonden mogendheden vorderen, dat gemeenschappelijk een bepaalde sterk te aan parate troepen bij voortdu ring dient te worden aangehouden, zal de Nederlandse Regering van de troe pen, welke hun eerste oefening zul len hebben volbracht, moeten ver gen, dat zij voor een alsdan nader te bepalen periode, langer onder de wa penen zullen blijven. De regering voorziet niet, dat de totale diensttijd dan boven de 18 maanden zal stijgen. Voor een versnelde opbouw der luchtstrijdkrachten zal tijdige produc tie van de nodige vliegtuigen naast 't in voldoende mate beschikbaar komen van vliegvelden van de meeste bete kenis zijn. INTERNE BEVEILIGING. het probleem van de interne beveili ging van dit gebied de aandacht, waartoe- de - nodige maatregelen zul len moeten worden getroffen. BEROEPSONDEROFFICIEREN rvE beroepsonderofficieren, die deze positie reeds vóór de oorlog had den, en die op goeA wijze in Indo nesië in een tijdelijke officiers-rang dienst hebben verricht, zullen voor een definitieve benoeming tot be roepsofficier in aanmerking worden gebracht. Zij, die nog geen vijftig jaar oud zijn, zullen echter eerst psycho logisch getest worden. De beroepsonderofficieren die steeds hier te lande in een tijdelijke offi ciersrang dienst hebben verricht, wor den binnen afzienbare tijd van hun officiersfunctie ontheven, waardoor zij van rechtswege hun tijdelijke of ficiersrang zullen verliezen. Of de rang van onderluitenant de finitief zal worden ingevoerd, is in overweging. IIET AMERIKAANSE ministerie van Buitenlandse Zaken heeft giste renmorgen verklaard, dat een twee- motorige bommenwerper „met een rode ster als kenteken" voor de kust van Korea schepen van de V. N. heeft aangevallen en dat het toestel werd neergeschoten. Het lijk van de Sovjet-Russische vlieger werd door een torpedoboot- jager van de V. N. uit het wrak van het vliegtuig gehaald, aldus het mi nisterie. Door de papieren, die op hem gevonden werden, werd hij geïdenti ficeerd als een luitenant van de Sov jet-Russische luchtmacht, zo wordt verklaard. DE VEILIGHEIDSRAAD. TN DE Veiligheidsraad verklaarde Austin bij de bespreking van de Amerikaanse resolutie, die alle lan den verzoekt de Noord-Koreanen niet te steunen, dat de Sovjet-Unie twij fel had doen rijzen over de Sovjet- Russische bereidheid tot localisering van de vijandelijkheden. Malik zei, dat het bericht over het TTERBEWAPENING van Duitsland moet naar het oordeel van de Nederlandse Regering, worden ge zien in nauwe samenhang met de op bouw van een geïntegreerde West- Europese en Noord-Atlantische de fensie. Naast het vraagstuk van de herbe wapening van West-Duitsland dient Bij vijandelijke overval DE LEIDER van de Joego slavische delegatie bij de V. N., dr. .Ales Bebler, heeft in een radio-interview verklaard, dat Joego-Slavië „elke agressor verzet zal bieden en bij een dergelijke strijd hulp zal aan vaarden van ieder, die helpen wil". Maarschalk Tito zou in een dergelijk geval waarschijnlijk de V. N. om hulp verzoeken, al dus Bebler. Bebler omschreef het „ideologisch geschil" tussen Joego-Slavië en de Sovjet-Unie als volgt: „In Joego-Sla vië leggen wij er de nadruk op, dat een socialistische maatschappij, poli tiek bezien, een socialistische demo cratie moet zijn". Op de vraag, of er uit de bevol king van Joego-Slavië steun zou ko men voor een „pro-Westerse oriën tatie" antwoordde Bebler: „Wij wen sen zo goed mogelijke betrekkingen met alle landen, die graag dergelijke betrekkingen willen hebben op basis van wederzijds respect, en naar mijn mening is een dergelijke positie de sterkste die wij kunnen innemen". Bebler gaf toe, dat de economische blokkade door de Kominformlanden aan Joego-Slavië .grote schade" toe bracht en dat Joego-Slavië verplicht was geworden tijd verloren te laten gaan door het zoeken naar nieuwe industriële uitrusting in andere de len van de wereld. neerschieten van een Sovjet-Russisch bemanningslid van een vliegtuig een „provocatieve verklaring van Mac- Arthur en het Amerikaanse ministe rie van Oorlog" was. DE OOSTKUST. TAE KOREAANSE frontsector aan de Oostkust is onder een aanval van 30.000 Noord-Koreanen geheel bezwe ken, zo meldt Reuter. Een woordvoerder van het hoofd kwartier der V. N. verklaarde, dat de toestand „ernstig" is. De Noord-Kore anen stroman thans in massa door de bres Zuidwaarts vgn Kigje. Permanente Canadese strijdmacht TNDIEN LANDEN van het Atlan- tisch Pact zouden worden aan gevallen, zou een Canadese perma nente strijdmacht zich bij de Ameri kaanse troepen aansluiten om een directe aanval van het Noorden uit af te slaan", aldus heeft de Canadese minister van Buitenlandse Zaken Pearson, in het Canadese Lagerhuis verklaard. Deze permanente strijdmacht zou eveneens gebruikt wordt als „basis voor de uitbreiding van ons leger tot een expeditieleger om Canada buiten Canada te verdedigen, aldus de mi nister. Het bekende stilleven van Van Meegeren, voorstellende een oud-Delftse schaal met druiven komt onder de hamer. De opbrengst was f 750. "M"OG EENMAAL voordat heel deze onverkwikkelijke historie verge ten zal zijn, rumoert het om Van Meegeren Op de eerste morgen van de veiling van zijn bezit aan antiqui teiten en curiosa en van zijn eigen werken was een bonte en op sensatie beluste menigte in de tuin van zijn voormalig huis aan de Keizersgracht te Amsterdam samengestroomd. Men verdrong elkaar om een plaats te be machtigen onder de dekzeilen, waar mede de tuin van het huis was afge schut: vreemdelingen, waaronder vele Amerikanen, bekende kunstkopers en dan de grauwe massa van de genivel leerde snobs, zo schrijft de Maasbode. Er heerste een sfeer van opgewon denheid en gespannen verwachting, waarvan de ondergrond alleen maar ongezond en onsmakelijk kan worden genoemd. Merkwaardig is het, dat de zaken van wezenlijke waarde, zoals enkele fraaie tapijten, meubels, tin en glaswerk voor een betrekkelijk zeer lage prijs weggingen. En wonderlijk was het te moeten zien, dat een prachtige Willem Maris niet meer dan f 1600 vermocht te be halen. terwijl het doek van v. Mee geren, in opdracht van de Nederland se autoriteiten in 1945 vervaardigd. PEN ZUNDERTSE taxi-chauffeur beleefde Zondagnacht het avon tuur van zijn leven. Enige Antwerpe naars, die, na het bloemencorso be zichtigd te hebben, nog enkele uren hadden na-genoten bij familieleden in Zundert, maakten van de taxi van de heer Bart Mosieur gebruik om nog die nacht hun woonplaats te be reiken. Nadat de taxi de Belgische grens was gepasseerd en met nog slechts matige snelheid de weg naar Polygoon opreed, sprong plotseling uit het duister een onbekende op de treeplank, die de chauffeur beval, links van de weg te gaan rijden en te stoppen. Bart Mosieur, die zijn te genwoordigheid van geest behield, had in het licht van zijn koplampen op 100 meter afstand twee Belgische gendarmes ontdekt. Hü gaf aan het bevel gehoor en legde, heel langzaam snelheid minde rende, de 100 meter af, die hem van de gendarmes scheidde, waarna hij ze in onvervalst Zunderts toeschreeuw de: „Pak dieë meneer". De „meneer" had inmiddels ontdekt, dat de rollen gekeerd waren en koos hals over kop het hazenpad en vluchtte, gedekt door de duisternis, de velden in. De gen darmes, die de man achtervolgden, vonden hem een half uur later terug, gedoken in een greppel. Het bovenlichaam van de man be vond zich geheel onder water. Bij de voeten werd hij uit het water ge trokken, waarna bleek, dat de levens geesten bijna geweken waren. Een inmiddels gearriveerde arts paste kunstmatige ademhaling toe en slaag de er inderdaad in, de man weer bij teneinde het bewijs te kunnen leve ren van zijn auteurschap van de Em maüsgangers, voor f 2000 werd inge zet en tenslotte f 3000 opbracht. En als men weer het schilderij ziet, dat het Avondmaal na de begrafenis voor stelt en dat toch werkelijk niet meer is dan een kundige reclame voor een margarinefabriek, dan kan men alleen maar verbijsterd staan van de sno bistische sensatielust van het publiek, dat bereid is daarvoor vele honder den harde Hollandse guldens neer te tellen, terwijl men voor een Breitner niet meer dan f 525 over had. WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1950 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.-5 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.60 per m/m)Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.25 per m/m). Staaiwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek „'t Kleintje wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeLng niet verlangen af te geven, worden vernietigd Nieuwst raat 22. Telefoon no. 35). I-JET probleem, dat de laatste week ook nu nog aller belang stelling eist, is dat van de lonen en prijzen. Mèn tón dit vraagstuk los wil len zien van de nu weer v.oorbije stakingen in de havens en in de bouwvakken, omdat andere, min derwaardige beweegredenen hier de hoofdrol speelden; in de prac- tijk van het leven echter blijkt er een verband, daar de communis ten wel heel goed wisten welk overleg aan de orde kwam en de resultaten daarvan straks voor de massa als hun staklngs-effect zul len openen. En er zullen er weer zijn, die zich voor de zoveelste keer door de vijfde colonne laten bedriegen. Op het ogenblik, dat ik deze brief schrijf, is het overleg tussen de Interdepartementale commissie voor de Loon- en Prijspolitiek en de beide betrokken groepen, die der werkgevers en werknemers nog niet beëindigd. Het is dan ook geen gemakkelijk overleg. Want de uitspraak van het Bestuur van de P.v.d.A. en nadien van de Vak centrales heeft de besprekingen wel zeer bemoeilijkt. Het P.v.d.A.- bestuur heeft op zijn minst de In druk gewekt door zijn besluit in vloed te willen uitoefenen op de lopende conferenties; de voortijdi ge uitspraak der vakcentrales blijkbaar tegen de afspraak heeft „kwaad bloed" gezet en de onderhandelingen in een heel moeilijk stadium gebracht. Maar hoe dan ook, een nieuwe loonronde lijkt noodzakelijk. Dit was bij de vorige 5% loonsverho ging al te voorzien; de Internatio nale ontwikkeling met de daaruit voortvloeiende prijsstijgingen maakt deze nieuwe ronde echter urgent en biedt opnieuw een voor uitzicht op een volgende verho ging van lonen, daar aan de prijs stijgingen in de internationale sfeer zeker geen einde lijkt te ko men. Moh. Roem Buitenl. Zaken ■VTATSIR heeft Dinsdagavond om half twaalf Sukarno een kabinets- lijst van achttien personen aangebo den, waarop de President zijn goed keuring zou hebben gegeven. Welingelichte kringen menen, dat de lijst voor een parlementair zaken kabinet zonder P.N.I.-leden o.a. als volgt luidt, waarbij eventuele veran deringen op het laatste ogenblik mo gelijk zijn. Premier: Mohammed Natsir (Mas- jumi). Vieé-premier en Binnenlandse Vei ligheid: Sultan van Djokja (partij loos). t Buitenlandse Zaken: dr. Mohammed Roem (Masjumi). Binnenlandse Zaken: Abdul Hakim (^Justitie:> Mr. Wongsonegoro (P.I.R.). van de" winstmarge, van de voort- VAN vele kanten is het al ge zegd: met een nieuwe loon ronde waarbij dan aan onge veer 5% gedacht wordt komen we er niet, integendeel zij brengt ons van de regen in de drup. Daarom klonk het: prijsbeheer- sing, dus een prij zenstop. Maar hier liggen weer de moeilijkheden Defensie: Dr. Abdul Halim (partij loos). Handel en Industrie: Dr. Sumitro (P.S.I.). Financiën: Mr. Sjafruddin (Mas jumi). Minister zonder portefeuille, belast met 't vraagstuk-Irian: Mr. Moham med Yamin (partijloos). durende stijgingen van prijzen op de internationale markt, van de noodzaak van nieuwe regerings subsidies. Productievergroting zal noodzakelijk zijn. Dat is ons ove rigens van Amerikaanse zijde al heel duidelijk gemaakt. En de re medie is daarbij aangegeven, een remedie die zich goeddeels be paalt tot het gebied der techniek en der efficiency. Zonder tijfel kunnen we hier van de Amerikanen heel wat leren. ae er niaeruaau m, ae man weer dij tv V crru.-irr i Tinen ,ji De vergroting van hun productie ^ns- 1 gaat in de loop der jaren in een veel meer versneld tempo dan in Europa, dan met name ook in Ne- port gestéld naar Antwerpen, waar de man geen onbekende bleek te zijn. De Antwerpse politie ontmaskerde in hem een berucht handelaar in ver dovende middelen, die nog drie jaar gevangenisstraf tegoed had. Daar zul len nu heel wat jaartjes bijkomen. Hulde aan de kranige Zundertse taxi-chauffeur Bart Mosieur, die, na zelf eerst bedreigd te zijn, de politie een berucht misdadiger in de hand speelde. Bravo! de regeling, dat men 'n jaarrnax mum van f 400 aan reisdeviezen naar eigen keuze over een aantal landen kon verdelen, wordt met ingang van 15 September a.s. uitgebreid tot alle bij de Europese Betalingsunie betrok ken landen, vooralsnog echter met uitzondering van Zwitserland. Verder is enige uitbreiding gegeven aan het verkrijgen van deviezen voor de kosten verbonden aan het reizen per auto. M™nd™™R^tte Straatsburg at gestoken^'sfwe'nTir? de l^èl ter aan verstikking"^616 minUten la" STr°dig ledlrtijt\4Ueb{S'aintie in mee volgens de New Ynrv waar- Stephanie Ilka adere^kllkfnl6^ worden voorkomen. erkalkmg kan HET STAAT VAST dat Breezand met bezoekt „Waarheid-zomerfeest'' niet werd u6t schoten. De voorruit versDlintl-j der druk van een schroegè tde °n" HET STOFFELIJK overschot var. a piloot W. v. d Born, die vorige week Woensdag met een Firefly bij Kiik duin in zee stortte, is gevonden Een onderzoek wees uit, dat de niW moet zijn verdronken. PROF. DR. J. A. VERAART is door Z. H. de Paus benoemd tot comman deur in de Orde van de H Sylvester. (Van een der deelnemers). ROME, Dinsdagavond. JJE HITTE van de dag is voorbij. In de vroege avonduren rijdt de ko- lonne de eeuwige Stad binnen. Helaas zijn er geen zestien bussen aangekomen. De dubbeldeksbus, de wagen met de „hoge omes", was door een motordefect uitgevallen en de passagiers hadden zonder bagage hun toevlucht moeten zoeken in bus 16, de reservebus. De dubbeldeks bleef langs de weg staan om op hulp te wachten. Maar we zijn in Rome en daarmee is een hoop van de ellende vergeten. Rome, dat betekent: H. Jaar, de Paus zien, het Romeinse verleden zien herleven, maar op dit ogenblik wil het voor ons alleen nog maar zeggen: slapen, heerlijk uitslapen. Morgenvroeg om 5 uur niet gewekt worden, niet in ijltempo hoeven in te pakken, niet een hele dag in een smoorhete bus zitten. Rome wil voor ons zeggen: eindelijk rust. ^ET dit gevoel kruipen we vröeg in bed. De Paters Calasantianen, Weersverwachting, vanavond: geldig tot Wisselende bewolking met over 4 het algemeen flinke opklaringen i en slechts hier en daar een ver- spreid optredende bui. Meest matige wind tussen West en Z.- tempereanturWennig Veranderin* in Vandaag: Zon onder 19.17 uur. Maan op 23.32 uur. Maan onder 170;> Morgen: Zon op 6 uur. 5 waar we voor deze dagen ons hoofd kwartier hebben opgeslagen, blijken over een behoorlijke accomodate te beschikken. We zullen er dankbaar gebruik van maken. Vanaf de Monte Mano zien we de koepel van de St, fueter in de avondnevel wegtrekken. is mooi geweest. Vijf erg ver- j dagen. maar ook vijf prach- door de mooiste streken v n West-Europa Dat gaat je niet in k°uda kleren zitten. Binnen het g€en geluid meer gehoord ?aP e,n toe het knersende geval, dat hier lijn 35 heet. WOENSDAGAVOND VANDAAG is <je grote dag geweest tien bussen naar de St. Pieter ge weest. We hebben ons bij de Pax Ro- manabedevaart gevoegd en alle stu denten uit de hele wereld, die in Ro me zijn vertegenwoordigd, zullen door de H Vader worden ontvangen. Rijen lang staan de autobussen van aller lei nationaliteiten onder de colonna des. Duizenden pelgrims trekken op naar het hart van de Kerk. Óp de trappen van de Basiliek staat een groep uit Locarno luid te schreeu wen en in de handen te klappen rond de tedere figuur van een kardinaal, die met tintelende oogjes zijn zegen geeft. Elders trekt luid zingend een groep Spaanse vrouwen, het pelgrims- kruis voorop en overal om ons heen het gezoem van duizenden en duizen den stemmen in allerhande talen. TT o-wvw ucii ui ctn^i iiaiiuc vanmiddag zijn we met alle vijf- ieder met zijn eigen gewoonten. Hier voelt men hoe wereldomvat tend de Kerk eigenlijk is, hoe alge meen en groots. Straks zullen we al len tezamen neerknielen rond de H. Vader en als ware broeders en zusters in Christus zijn zegen ontvangen. De Zwitserse wachten laten ons de St. Pieter binnen. Een ogenblik moe ten we wennen aan het schemerdon ker van deze enorme ruimte. Op het plein stond een felhete zon, die door merg en been heenbrandde. Maar we hadden het er niet benauwd. De Sint Pieter was één opeenstapeling van mensen. 20,000 pelgrims staan dicht opeengépakt en luisteren naar de microfoon, die in afwachting van de komst van de Paus de laatste in structies geeft. We mogen niet pra ten. terwijl de Paus spreekt. We vra gen ons af, waar een dergelijke waarschuwing voor dient. Later heb ben we het ervaren. Het wordt ontzettend Benauwd. We hebben geen plaats om een ogenblik anders te gaan staan. Plotseling klinkt een commando: „Drangen sie sich vorwarts, wtr sollen einen Platz bekommen." Een troep Duitsers dringt zich door de massa heen. Het is een misselijk ogenblik. Het herinnert ons te zeer aan enige jaren geleden, dan dat we dit nemen. Het is rumoerig in de Sint Pieter. Men heeft niet het idee in e°n kerk te zijn Men ve: wacht niet dadelijk de Paus te zullen zien en verder is het heet. afgrijselijk heet. Dan begint plotseling de massa die achter in de basiliek is opgesteld, luid in de handen te klappen. Men begint te krijsen en te schreeuwen tot zich langzamerhand daaruit de kreet „Vi va il Papa" kristalliseert. Iedereen tracht zich om te draaien om iets van de Paus te kunnen zien. Dan zet de mtcrofoonstem galmend Chris tus Vincit" in. dat door alle twintig duizend pelgrims wordt overgenomen. Hoog boven de hoofden wordt de H Vader voorbij gedragen op zijn Sedes Gestatoria. Zegenend met beide han den, zich buigend met een vaderlijke glimlach op het aristocratische ge zicht zien wij de rijzige witte figuur passeren. Het enthousiasme kent plots geen grenzen meer. In tal van talen weer klinkt de roep: Leve de Paus. Nie mand denkt nog om zijn buurman. wiens tenen blauw worden getrapt, niemand voelt nog hoe heet en be nauwd het is in de Kerk. „Grüss Gott, heiliger Vater"( gillen de Duit sers. „Mon Saint Pere" juichen de lossingswerk. De geest van het Chris tendom moet blijven in de sferen van de wetenschap, waar de vijand zulk een machtige invloed ten kwade heeft. Een luid applaus getuigt van de al gemene instemming. Dan spreekt de H. Vader tot de andere Pelgrims, zo veel mogelijk in hun eigen taai. Zijn stem wordt zacht en mild van medele deriand. Men vraagt zich echter af, of niet onvoldoende aandacht be steed wordt aan de arbeidspro ductiviteit. Is men bevreesd hierop nóg eens de nadruk te leggen? Is men be angst de arbeidende mens de waarheid te zeggen en hem er op te wijzen, dat de arbeidsproducti viteit weliswaar stijgt, maar nog steeds onbevredigend is?. Een struisvogelpolitiek heeft nog nooit goede resultaten opgeleverd. De waarheid kan onaangenaam zijn om aan te horen, maar ze moet toch gezegd worden. Stelt men de arbeidsproductivi- Paus Fransen. Slavische meisjes in hun fel- Als alle groepen zijn toegesproken. Ie klederdracht wuiven wild met hun staat de Paus recht en spreidt de ar- hoofddoeken en oude Italiaanse moe- men uit. Hij zegent allen, die hier in dertjes slaan een recordaantal krui- deze kerk op dit ogenblik aanwezig sen. zijn en die deze trdgrims verfegen- De H. Vader is bij het Hoogaltaar woordigen. Het wordt nu plotseling aangekomen, waarvoor de troon is op gesteld. Met wonderlijk vlugge bewe ging snelt Hij de treden op en blijft een ogenblik roerloos staan met het gezicht naar de pelgrims Onvergete lijk is dit gezicht Het blijft rumoe rig in de kerk. Twintigduizend men sen mompelen onder elkaar over wat zij zoéven hebben gezien. Dan begint de Paus te spreken. Een ogenblik is het stil. dan begint het gezoem der stemmen opnieuw. Het is hinderlijk, op een gegeven moment zelfs ergerlijk. De Paus heet de pelgrims welkom in de Cita Ft.erna, In het biizonder die uit Argentinië, die de verste reis heb ben moeten maken. Zijn stem is de zelfde eeuwig-jonge klankenstroom, die wij reeds zo goed kennen uit de talrijke radio-toespraken. Telkens weer opnieuw verwonderen wij ons over deze jeugd en nu wij de H. Va der zelf mogen zien nu wij hem op nog geen drie meter afstand hebben zien passeren, verwonderen wij ons opnieuw, zo vermoeid, zo grijs, zo oud als Hij is. Naast mij fluistert iemand, dat zo Iemand Gods stedehouder op aarde kan zijn, het deze man moet "tin die een heilige is. De Paus spreekt verder Hij richt zich tot de studenten en vraagt hen met de meeste nadruk, hun roeping te willen begrijpen in Christus' ver- ven als hij de ballingen uit Oost- Europa toespreekt en hun vraagt God teit in 1938 op 100, dan verkrijgt te blijven smeken om een spoedige men in 1948 het cijfer 83, in 1949: bevrijding van hun vaderland. ..Slechts 88, terwijl dat cijfer thans in de de trouw aan de Kerk van Christus bUUrt van go kan U verlossing brengen" zegt de Het is te betreuren dat de vo rige 5% loonsverhoging, waarbij productiviteitsvergroting ..offici eel" voorwaarde was, deze vergro ting niet heeft gebracht In be paalde bedrijfstakken was er in derdaad van een overigens niet belangrijke verbetering sprake, in andere was er daarentegen zelfs een achteruitgang. doodstil. Wij buigen het hoofd en ont vangen de Pauselijke zegen met een boordevol gemoed. Onder het zingen van het „Credo" wordt de Paus uitgeleide gedaan. De -En toch is de „medewerking" der spanning is gebroken. De menigte arbeidende bevolking harde nood- drmgt naar de uitgangen, waar Zwit- zaak om het hoofd boven water serse wachten de orde proberen te t. „i „„,u„ handhaven. Plotseling voelt ieder de houden. Dit zou al nodig ge- hitte weer. Ieder wil weg uit dit j weest zljn toen de wereldverhou- smoorhete gebouw, naar het Sint Pie- dingen nog rustiger waren dan nu. tersplein waar de fonteinen ruisen en j Thans zullen echter enorme be de inmiddels ingevallen avond koelte brengt. De bussen stromen weer vol. Tal rijke pelgrims slenteren de stad in. maar een deel blijft rond de fontei nen op het Sint Pietersplein en zij mogen getuige zijn van een indruk wekkend moment. Plotseling wordt hoog in de rechtervleugel een raam geopend en tegen de verlichte achter grond verschijnt de ranke figuur van de H. Vader die zegenend de armen uitspreidt. Een luid gejuich breekt los en misschien zijn er velen die dit moment eerder bij zal blijven dan de rumoerige, hete audiëntie Laat in de avond keren wij terug naar de Via Triumphale. Het is een heerlijke dag geweest, die lang in ons na zal blijven leven dragen nodig zijn voor de defen sie van Europa, thans geldt meer dan ooit: alle hens aan dek. rpEN AANZIEN van de ruim 100.000 militairen, die thans uit Indonesië zijn gerepatriëerd, kan met voldoe ning worden vastgesteld, dat hun we, derinschakeling in het arbeidsproces voorspoedig verloopt. Immers, nog geen 4000 gedemobili seerde militairen der Kon. Landmacht staan thans als werkzoekende inge schreven, terwijl van bijna 1400 van hen de duur van bedoelde inschrij ving minder dan een maand beloopt.

de Stem | 1950 | | pagina 1