ENGELAND GAAT MILITAIRE DIENSTPLICHT VERLENGEN ssan""—«ftsat Doodsbedreigingen allerwegen, zelfs tegen Kardinaal van Roey Lustrum Begin en FIREFLY van MARINE-LUCHTVAART STORTTE BIJ KIJKDUIN IN ZEE Loodgieter veroorzaakte brand in de kerk te Willemstad Met troetelkind van Duitse autofabriek er tussenuit K.A.B. dringt aan op loonsverhoging Zoons binden hun vader vast Meer troepen in Europa en in het Verre Oosten nodig DAGBLAD VOOR ZEELAND ATTLEE: STERKE STRIJDMACHT AFWEER TEGEN AGRESSIE" Overeenkomst tussen Kerk en Staat in Hongarije? Een niet bang voor Twee Wrak en piloot zijn nog niet gevonden Bevolking en Monumentenzorg ijveren voor de heropbouw Schoonzoon van Lucas Bols" Veel bewolking DF\ sociaal-economische raad van de Katholieke Arbeiders Beweging, heeft zich opnieuw beraden over de moeilijke situatie, ontstaan tengevol ge van de duidelijk aanwijsbare en voortdurende stijging van de kosten voor het levensonderhoud. Tassoula en Kostas krijgen hun zin Haagse Brieven WELKOM, VREEMDELING! Belgische politie neemt veiligheidsmaatregelen NIEUWE BUNDELING VAN KRACHTEN IN VLAANDEREN DE K.V.P. heeft een primeur in ons land door de oprichting van haar Vormingsinstituut. Haar zelfcritiek tü- dens de onlangs gehouden studiedagen te Weert, gepaard met velerlei critiek van anderen in de jaren van haar bestaan mogen haar groot nut heb ben, bij gelegenheid van de opening van haar centraal instituut te Baarn is een compliment en een gelukwens ten volle verdiend. ZESDE JAARGANG No. 1780 Uitgave: N.V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181. Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne mentsprijs bij vooruitbet. f 3.90 per kwartaal, per post f 4.75, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) f 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1950 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.2$ per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.80 per m/m)Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwie editie f 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen t 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd Telefoon no. 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon no. 102. (B ij bureau: T B U Nieuwstraat 22, Telefoon no. 35). F"* NGELAND GAAT de militaire dienstplicht uitbreiden van II 18 maanden tot 2 jaar. Tegelijkertijd zijn soldij-verhogingen bekend gemaakt, die 68 millioen per jaar zullen vergen. Premier Attlee heeft gisterenavond de verlenging van de dienstplicht per radio bekend gemaakt en daarbij een oproep tot ,i„ «ericht in „de dienst van het land en de zaak van de wereldvrede te treden". Teneinde de vrede te verzekeren, hebben wij behoefte aan een sterkere krijgsmacht als afwerend middel tegen agressie, voegde Attlee eraan toe. T\E dienstplichtmaatregelen zullen in een kort wetsontwerp bij het parlement ingediend worden voor 'n spoedige behandeling. De maatregelen hebben ten doel te gemoet te komen aan de eisen voor de Britse defensie en voorts meer vrijwilligers aan te trekken voor de onderbemande gewapende diensten. Het schijnt de bedoeling te zijn de Britse (evenals de Amerikaanse) troepen in West-Duitsland te ver sterken. De ministers van Buiten landse Zaken van Engeland, Frank rijk en de Ver. Staten zullen den kelijk bij hun besprekingen in New-York (volgende maand} daartoe besluiten. Waarmee zij dan tegemoet komen aan de dringende wensen, zowel van de West-Duitse regering als van Frankrijk. Het bezwaar dat vele muziekliefheb bers tegen een gramofoon aanvoeren, is het hinderlijke naaldgeruis, dat door de druk van de toonopnemer op de gramofoonplaat ontstaat. Na langdurige proefnemingen is Philips erin geslaagd een uiterst lichte kristal- toonopnemer te vervaardigen, waar door het naaldgeluid tot het verleden is gaan behoren. Het gewicht van de ze nieuwe toonopnemer is gelijk aan dat van een brief! DR. L. VEEGER uit Nijmegen, een van de pioniers van de sociale ge. neeskunde, vierde 30 Aug. zijn 70ste verjaardag. Ter gelegenheid hiervan is hij tot Ridder in de Orde van de Ned. Leeuw benoemd, DE SOVJET-UNIE heeft de Veilig heidsraad verzocht een onderzoek in te stellen naar beschuldigingen van toenemend terrorisme en massa-te rechtstellingen in Griekenland", ACHESONS standpunt is, dat de V. N. moeten beslissen, of haar strijd krachten de 38ste breedtegraad moe ten overschrijden. Deze breedtegraad is de scheidingslijn tussen Noord- en Zuid-Korea. IN EEN uitvoerig telegram aan de Paus heeft het wereldcongres voor dierenbescherming, in Scheveningen vergaderend, Z. H. verzocht, een be roep op de gelovigen te doen, de hou ding tegenover de dieren te verbete ren. IN ANTWERPEN blijft de staking in cie naven stationnair. Er wordt geen nieuwe werkhervatting, doch ook geen enkel incident gemeld. HET PERSONEEL van het aartsbis dom Praag IS zn Zijn geheel ontsla gen door de centrale dienst voor de erediensten en vervangen door nieuw personeel. Ingevolge deze maatregel derdSr' thans volledig afgezon- WOENDAGAVOND is de nieuwe Ho ge Commissaris van Nederland in In- naaflv u d? heer A' Th' Lamping, naar Djakarta vertrokken. ZONDAG 3 SEPT. wordt in het Ca dagUSCaèhgo%te Nijme§en de ^andl wlrkverband Van het Nederlands teStoneel d V00r katholiek ama- GrfuS™E2EaUn1d^oortD :fJehova's alsmede in de OostSuv ?e zone> Berlijn verboden wo^6 sector van ALLE VASTE havenarbeid scheepvaartmaatschappij? tVai\de sterdam hebben het werk u Am" Slechts een gering aantal dat d» frV^1 ■yOLGENS Reuter zegt de Hongaarse regering, dat zij „een overeen komst met de Katholieke Kerk heeft getroffen." Volgens deze overeen komst zou de raad van Bisschoppen de grondwet van de Volksrepubliek erkennen en steunen. Voorlopig staan wij tegenover dit bericht zeer critisch, en wachten over de juistheid ervan de mededelingen van kerkelijke of goed-geïnformeerde zijde af. De bekendmaking van de Hongaar se regering is bovendien in Vaticaan- kringen met de grootste terughou dendheid ontvangen. Men verklaart er niets van af te weten. Uiteraard heeft de door Attlee aan gekondigde maatregele ook betrek king op de versterking der Britse garnizoenen overzee. De kwestie Ko rea zal daarbij ook wel een rol spe len. Dienstplicht zal gelden voor hen, die één October nog in dienst zijn of later opgeroepen worden. Er zijn geen aanwijzingen over de lengte der pe riode, waarin deze maatregelen toe gepast zullen worden. De regering verklaart, dat de plannen voor het opbouwen van een voldoende sterk beroepsleger eeij teleurstellend ver loop hadden getoond. Om aan het te kort tegemoet te komen hadden leger en vloot reeds mannen in dienst ge houden, wier termijn reeds verliep. Ook de luchtmacht zou dergelijke stappen moeten doen, teneinde ge oefende manschappen in dienst te houden. rpOEN DE KAPPER van Een de plaats verliet waar hij weer hoop en misschien wel haar ge- geven had, liepen wij hem par- does tegen het lijf. Dat gebeurde gisteren vrij dicht J bij de plaats Goes en plotseling i herinnerden wij ons die Goese J hakr-herinplanter, meneer J. C. J Harthoorn, die onlangs de mens- heid voor het feit van de aanwe- t zigheid van wonderkapper num- J mer Twee stelde. Wij vroegen de J heer van Rooyen dus naar zijn mening over zijn Zeeuwse con- J current. J „Nou, nummer Een is helemaal niet bang voor die nummer Twee uit Goes. Laat hem maar sjou- J wen", zei hij, „en hij heeft nu J bovendien nog ruzie met de dok- t ter ook." Verder denkt de man uit Een J dat het zijn collega niet zal ge- lukken een even probaat middel te kunnen toepassen als hijzelf. Maar intussen zitten de wei- felachtige haarlozen met het t vraagstuk: „Wie is nu de beste?' QNGEVEEK EEN K.M. UIT DE KUST is Woensdag een „Firefly" van de Marine Luchtvaartdienst 2 km. bezuiden Kijkduin in zee gestort. Ondanks alle direct ingestelde reddingspogingen heeft men van 't vlieg tuig en de piloot nog niets gevonden. Op de plaats waar een grote olievlek in zee is ontdekt, is men nu aan het dreggen. De dreg is na urenlange bezigheid onder water blijven vastzitten, zodat men de hoop heeft, dat zich daar ter plaatse het wrak van het vliegtuig bevindt. De verongelukte piloot is de 27-jarige onge huwde leerling onderofficier-vlieger, matroos le klas, Willem van de Born uit Huizen (N.H.). HET STAAT THANS VAST, dat de vernieling door brand van de historische koepelkerk te Willemstad te wijten is aan een loodgieter, die op het dak werkzaamheden verrichtte met een benzinelamp. Bij het repareren van de goot is het lood te warm geworden, waardoor het oude houtwerk onder het lood ging smeulen. De felle wind wakkerde het vuurtje zo snel aan, dat spoedig het gehele gebouw in vlammen was gehuld. LS VRIJWEL elke dag waren ook gisteren enige escadrilles „Fire- fly"-jager-verkenners van de Marine luchtvaartdienst aan het formatie- vliegen. Eén escadrille van vier was aan het oefenen voor de kust van Sche veningen. De toestellen waren nu en dan tussen de laaghangende wolken te zien en niets wees erop van de grond af te zien en te horen dat er iets haperde. Toen de vier boven zee gezamenlijk Zuidwaarts koersten za gen ooggetuigen er drie van de vier in formatie voorop vliegen, terwijl de vierde iets achterbleef. Een knal weerklonk en er kwam rook uit het toestel, dat direct daarop een bocht beschreef. Pe bestuurder moet gepoogd hebben de Firefly op zee te doen dalen, want in een zach te glijvlucht naderde het toestel vrij langzaam het wateroppervlak. ALS SCHOONZOON van.... Lu- cas Bols kan ik dat best voor elkaar krijgen. En bovendien heb ik invloedrijke relaties en rijke familie". Dat zei een Nederlander (afkomstig uit Apeldoorn), toen hij met een di rectielid van de Bayerische Motor Werke uit Baden (West-Duitsland) in Parijs kennis maakte en de Duitser zijn verlangen had geuit om het ka pitaal der fabriek met 1 millioen uit te breiden. De Nederlander stelde voor „het organiseren" van het no dige millioentje echter zijn condities, met name een plaats in de directie, de hoofddirectie voor Nederland of een dergelijk mooi baantje. En daar je voor een millioen tegenwoordig wat moet doen, beloofde de B. M. W.- directie alles wat de Apeldoorner wil de. Hij werd uitgenodigd naar Baden te komen. En hij verscheen daar prompt, echter zonder pas, koffer en geld. „In de haast alles achtergela ten", zei hij. En hij trok daarbij zo'n eerlijk gezicht, dat men hem in Ba den geloofde. Men gaf de Nederlan der bovendien alles wat zijn hart be geerde en installeerde hem in het deftigste hotel. Alle finantiële regelin gen verliepen vlot. Zó vlot, dat men de goede afloop besloot met een se rie fuiven, waarover men in Baden nu nog praat. En tot slot zag de Apeldoorner kans het troetelkind van de fabriek, een pracht van een sport auto, ter waarde van 30.000 gld, „even" ter leen te krijgen om de wagen aan een paar „geldschieters" in Neder land te tonen. Hoe de man het klaar speelde is nog niet bekend, maar hij is inderdaad met de opvallende wa- VELE DRUKKERIJEN in Lma hebben het bedrijf stilgelegd in 4° band met het ontslag van enkele di.i zenden arbeiders (o.a. letterzettersi werkzaam bij plaatselijke bladen en tijdschriften, die hadden geweigerd om overuren te maken. POSITIES TROEPENSCHEPEN: Goya passeerde 29 Aug. Straat Sunda, Ran- chi 29 Aug. van Djakarta naar Am sterdam. ^WEERSVERWACHTING, geldig tot Donderdagavond: Overwegend zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen tijdelijk enige regen. Zwakke tot matige Zuidelijke wind. Weinig veran- dering in temperatuur. Heden zon onder 19.31 uur en S maan op 20.32 uur. rijdag zon op 5.50 uur en maan 2 onder 11.28 uur. Naar de mening van de raad, aient op korte termijn een verho- van lonen en salarissen van eevnm'?ste. 5 pet. te worden door- J"; die eveneens van toepas biislaeell00rt te ziJ" op de kinder hoofd?. en de uitkeringen uit van sociale verzekeringen. noOT3zakpli?k^S-^°litieIc betreft zal het van de kosten vandoorr^0tr?5 levensonderhoud »Sn Lft dagelijks dfnI^riedtafeneleEJ (m<* cung, kleding en schoeisel) te voorko- A6 B zal 7n «dSbeStllUr van de K' Jn samenwerking mpt de overige delen der bonafide Neder landse vakbeweging in bovenstaande deenffïïr! SP-°e<? Z}j-n bemoeiingen by as officiële instanties voortzetten» genzonder geldige papieren over de grens gekomen. Eenmaal in Ne land beland dacht hij het pleit ech ter gewonnen te hebben. Links en rechts bood hij de peperdure wagen te koop aan, natuurlijk voor een veel geringere prijs. Het plannetje lukte echter niet. En daarom toert hij nog steeds rond in de wagen op zoek naar een koper. Waar hij uithangt weet de politie die door Baden is gealar meerd nog steeds niet. IN DE STAATSMIJN Hendrik is een 53-jarige gehuwde houwer, door een bedrijfsongeval omgekomen. Hij raak te met zijn hoofd beklemd en was op slag dood. Op 't laatste ogenblik echter kwam het van een hoogte van ongeveer 10 a 20 meter met een plof in zee te recht. Volgens een ooggetuige heeft het toestel niet langer dan een halve minuut rondgedreven. Deze ooggetuige bestrijdt, dat de vlieger nog even op de staart van het verongelukte toestel heeft gezeten, zoals anderen hebben be weerd. De Firefly is de vijfde van de M.L. D. sinds Januari van dit jaar. Voorts verongelukte er nog een M. L. D.- Seafury. ■^ORMAAL mag een loodgieter zijn werkzaamheden met een lamp niet verrichten zonder toestemming der plaatselijke autoriteiten en niet voor dat er veiligheidsmaatregelen zijn ge troffen. Voor het gebruik van een benzine lamp was in Willemstad geen toe stemming van de burgemeester ge vraagd en ook waren er geen veilig heidsmaatregelen genomen. Zodat er wel een zeer ernstige na latigheid heeft plaats gehad, die Wil lemstad op ongeveer een millioen gulden schade is komen te staan. Tegen de loodgieter is een proces- verbaai opgemaakt wegens het over treden van de loodgieterswet en het veroorzaken van brand. f 3000 IN 24 UUR. TfXPERTS van Monumentenzorg die gisteren in Willemstad waren, hebben verklaard, dat er een goede mogelijkheid bestaat, dat de kerk heropgebouwd kan worden. De Mi nister zou zulks kunnen doen, om dat de muren van het gebouw zijn blijven staan. Desalniettemin heeft de kerk veel van haar historische waar de ingeboet. In Willemstad is onder leiding van burgemeester C. van der Hooft een actie-comité opgericht, dat zich ten doel stelt de kerk heropgebouwd te krijgen. (Giro 296436). Ook in Breda is een dergelijk co mité opgericht en wel onder leiding van mevr. W. Jansen-Langerak (Liesbosehlaan 243, Giro 210143). De bevolking van Willemstad heeft zijn zinnen erop gezet de kerk her opgebouwd te krijgen. Daartoe heeft een inzameling plaats gehad, die bin nen 24 uur reeds 3000 gulden heeft opgeleverd. Het is de bedoeling ook een lande lijke actie te gaan voeren. Men wil daartoe een nationaal actie-comité oprichten. De orgelcommissie van de Neder lands Hervormde Kerk heeft het ini tiatief genomen lot een landelijke in zameling met als doel de getroffen ge meente een nieuw orgel aan te bie den. Tijdens een orgelconcert Woensdag avond in Utrecht, is de eerste collecte voor dit nieuwe orgel gehouden. De N.C.R.V. kwam Woensdagavond met een van haar reporters naar Wil lemstad. Een vraaggesprek werd uit gezonden over de plannen van het zwaart getroffen Willemstad. TAE VETE OP KRETA schijnt een goed einde te krijgen. Want de vader van Tassoula, het „geschaakte" meisje, heeft gezegd dat hij bereid is „zijn dochter op te offeren om bloedvergieten te voorkomen". Van regeringszijde is aan alle kran ten in het land verboden berichten te publiceren over het jonge paar, dat zich in de bergen verborgen houdt. Student kiekte in Praag Yy ALTER SHARPS, de 25-jarige vice-praeses van de Britse Na tionale Studenten-Unie, woonde als lid van een delegatie van 130 Britse studenten een internationaal studen tencongres in Praag bij. Op-een picnic van Britse en Amerikaanse gezant- schaps-beambten maakte hij een paar foto's. De avond van deze dag werd zijn hotelkamer tijdens zijn afwezig heid doorzocht. Reeds had hij opge merkt, dat hij steeds gevolgd werd, wanneer hij door Praag wandelde. Een Tsjechisch vriend vertelde hem, dat hij bij zijn terugkeer aan de grens ongetwijfeld gefouilleerd zou worden. Inderdaad keerde men al zijn zakken om, doch bovendien moest hij zich grotendeeis ontkleden en men snuf felde al zijn koffers na. Zijn papie ren en boeken werden nauwkeurig onderzocht en verschillende paperas sen werden verscheurd. Het gezel schap weigerde zonder Sharps het land te verlaten en men steeg niet in de trein, totdat na 40 minuten op onthoud Sharps verder kon reizen. De leider van het studentengezel schap, Stanley Jenkins uit Zuid-Wa- les, die in Praag over zijn eigen auto beschikte, had alreeds opgemerkt, dat hij overal waar hij reed, hij door een zwarte wagen werd gevolgd. On het ogenblik is de A.N.W.B. bezig langs de verkeerswegen ongeveer 400 blauwe borden met wit binnenvierkant te plaatsen, waarin een tele foonhoorn is afgebeeld. Dit zijn de onlangs in Genève ontworpen inter nationale borden, die op een „telefoonpost" duiden. Het grootste deel dezer borden staat bij Rode Kruis-posten, andere weer staan by woningen van particulieren. Weggebruikers weten nu, dat zij bü deze adressen telefo nisch hulp kunnen inroepen. JJ ONDOM DE SINT ROMBOUT en het Aartsbisschoppelijk paleis te Mechelen patrouilleert de rijkswacht en rechercheurs in burger zien toe op degenen, die zich in de buurt dezer gebouwen ophouden of zich aan het paleis vervoegen. Iedereen moet zich nauwkeurig legi timeren, vooraleer hem veroorloofd wordt, de hand naar de huisschel uit te steken. Deze veiligheidsmaatregelen zijn sinds enkele dagen ge troffen geworden, omdat Z.Em. Kardinaal van Roey waarschuwingen heeft ontvangen, dat zekere lieden van zins zouden zijn een aanslag op hem te plegen. JYEZE preventieve maatregelen be perken zich evenwel niet tot de persoon van de Kardinaal. Door ge heel het land wordt een legertje van politiedienaren en veiligheidsagenten gebonden voor soortgelijke taak, want nog voortdurend worden allerlei per soonlijkheden, van links zowel als rechts met geweldpleging gedreigd. Na de „nacht van Laeken" waren het de kopstukken van de C. V. P. die dreigbrieven ontvingen. Sinds Juliën Lahaut werd gelikwideerd, zijn per sonen uit politieke, industriële en fi nanciële middens van rechts het mik punt geworden van ernstige dreige menten. Al wordt de soep ook niet zo heet gegeten, als ze wordt opge diend, de overheid neemt deze drei gingen toch niet zo licht op, omdat zij maar al te goed weet, dat in be paalde radicale kringen zowel links als rechts een mentaliteit heerst, die van schieten en bommen werpen niet vies is en omdat het haar tijdens de jongste revolutiedagen maar al te dui delijk geworden, is, dat er onder het volk in België een enorme party wa pens verborgen is. QP HET OGENBLIK zijn de meeste politici en parlementairen op va- de communistische leiband te lopen. Daarnaast heeft de aanslag op La haut en de wijze waarop de commu nisten aanslag en begrafenis propa gandistisch hebben uitgebuit de com munistische goodwill onder de door de socialisten zo dom opgezweepte massa niet weinig bevorderd. Een nieuwe verkiezing zou daar over is iedereen met een beetje po litieke feeling in België wel eens de communisten een belangrijke stem- menaanwas brengen. Tekenend is in verband hiermede wel, dat zelfs te Antwerpen de so- van een spel van exclusieven en com promissen en daardoor constructief van bedenkelijk kaliber, heeft voor lopig rust. Over haar voortbestaan zal wel definitief beslist worden op het a.s. buitengewone congres van de C. V. P., op 16 en 17 September, waar jacht gemaakt gaat worden op de zondebokken van de „nacht van Lae ken". Unaniem immers is de eis in Vlaanderen gesteld, dat de C. V. P onverbiddelijk zal vaststellen, wie verantwoordelijk zijn voor de capitu latie in het Koningsvraagstuk, opdat zij uit leidende functies in de partij en uit vertegenwoordigende functies in parlement en elders verwijderd zouden worden. Er is een merkDaar zoeken en tasten ook bij de ander» partyen naar de kansen voor een regering van nationale samenwer king. De socialisten hebben hun aan vankelijke campagne voor kameront binding laten varen. De vreugde ove: het succes van hun straatcampagne al belangrijk getemperd gewordei door het steeds meer aan het daglich tredende feit, dat de communisten feitelijk de ware overwinnaars zijn. De socialistische-communistische ac- tie-comité's bleken in vele gebieden cantie. De regering-Pholiën, product van het Waalse land volkomen aan cialisten de vat op de havenarbeiders verloren hebben en één communisti sche leider, Frans van den Brande, in staat is, tegen alle oproepen en waarschuwingen der socialisten in, 'n havenstaking te doen voortduren. GEEN MEER-PARTIJEN-RE GERING. KARDINAAL VAN ROEY zijn huis wrcdt bewaakt. TN VLAAMSE KRING voelt men niet voor een hervorming of uit breiding der regering tot een meer- partijen-regering. Na de nederlaag inzake de Koningskwestie geleden te hebben, wil Vlaanderen tenminste zegevieren in de amnestie- en school kwestie. De C. V. P. heeft zich tijdens de verkiezingscampagnes aan beloften van integrale oplossing gebonden en de Vlamingen willen haar daaraan houden. Een vlucht in een meer-par- tijen-regering zou een vlucht voor de amnestie en schoolkwestie zijn. Bo vendien beschouwen grote groepen Vlamingen deze kwesties als toets stenen voor de C. V. P. zelve. Er ageren op dit ogenblik allerlei groepen in Vlaanderen: Vlaamse Con centratie, Vlaams Verbond, zelfs het Verdinaso in heroprichting. Hierin stemmen deze groepen overeen, dat zij tot een Vlaams radicaal overwicht in de C. V. P. en in de Belgische Staat willen komen. Scheurbewcgin- gen hebben in het verleden tot mis lukkingen zonder tal geleid. Daarom is thans de toeleg om de macht in de C. V. P. zelve te veroveren. Gezien de schroeiende critiek wel ke in geheel Vlaanderen op de C. V. P. bestaat, zal het de Vlaamse neo- activisten wel eens kunnen gelukken, de leiding van de C, V. P. in han den te krijgen en haar koers volledig een slag om te draaien. Waartegen de franstalige gebieden en politici zich zeker zullen verzetten. „Wordt gü dan maar scheurmakers", schreef de zer dagen „Opstanding" het blad der Concentratie, „en trekt er dan maar uit". Wat hierop neer zou komen, dat de overheersers in de C. V. P. van thans de scheurmakers van de C. V. P. van morgen zouden worden. Hoe ook, er is een nieuwe bunde ling van krachten in Vlaanderen aan de gang, die van beslissende invloed kan worden voor de verdere gang van zaken in de Belgische staat. JJET IS merkwaardig, dat twee be langrijke gebeurtenissen op poli tiek gebied, belangrijk in het bijzon der voor het katholieke volksdeel, in één week zullen plaats vinden. Het zijn de viering van het eerste lustrum van het Centrum voor Staatkundige Vorming en de opening van het Vor mingsinstituut der Katholieke Volks partij te Baarn. Het Centrum viert zijn lustrum op Zaterdag 2 September met een bespre king van het actuele onderwerp der Verdraagzaamheid, de K.V.P. opent op plechtige en feestelijke wijze op 1 September zijn centraal Vormings instituut. Het Centrum voor Staatkundig* Vorming autonome organisatie maakt studie van politieke vraagstuk ken, publiceert nota's en rapporten op velerlei terrein, soms in de vorm van een voorontwerp van wet; zij is een braintrust, niet van de K.V.P., maar zeer dikwijls ten behoeve van de K. V.P. en haar Kamerfracties. De K.V.P. laat blijkbaar gaarne de ze studies over aan het instituut, dat zy door een zeer ruime subsidie tot zijn arbeid in staat stelt. Het ligt ech ter voor de hand, dat zij de taak der politieke vorming zelve wil uitvoe ren, waarvan de oprichting van een noodzakelijk Vormingsinstituut, nadrukkeiyk getuigt. JJET Centrum voor Staatkundige Vorming heeft zijn ontstaan te danken aan de gedachtenwisseling van de Nederlandse katholieken na de be- vryding over de vraag of de herop richting van een politieke partij der katholieken noodzakelijk was. In grote meerderheid kwam men, lettend op de omstandigheden, tot een bevesti gend antwoord. Het Centrum bleef na deze discus sie bestaan, vond een zeer belangrijke werkzaamheid. Zijn meest spectacu laire rapporten waren wellicht wel zijn „proeve" van een wettelijke re geling der publiekrechtelijke bedrijfs organisatie en zün rapport in de vorm van een voorontwerp van wet betref fende de kinderbyslag voor zelfstan digen. Beiden hebben een zeer grote rol gespeeld bij de behandeling dezer za ken in de practische politiek. De eerste tegenpool van het ont werp van oud-minister Vos is zon der twijfel de grondslag geweest voor de raamwet voor de P.B.O., zoals die door de Staten Generaal is aanvaard. De tweede, die ongetwijfeld in de commissie van Rhijn „zwaar" ter spra ke is geweest, mocht (nog) niet zo'n gunstig effect sorteren. Daarvoor was de tegenstand in niet-katholieke kring ongetwijfeld te groot. Het Centrum toont een bewonderens waardige activiteit, waardoor het van zeer grote betekenis is voor het publie. ke leven in ons land. Een „ad muitos annos" zij het gaarne toegewenst. De grote verdiensten van deze op richting, die de partij voor grote, ook financiële consequenties stelt, is het feit, dat de K.V.P. nadrukkelijk de monstreert, dat zij als een eerste eis der democratie stelt: een ontwikkeld, een politiek bewust volk. De bevordering dezer ontwikkeling is terecht de plicht der politieke partij. De opzet van het instituut: kader vorming, diepere vorming, gesprek- centrum, biedt reëele kansen voor wel slagen, uiteraard in de loop der jaren. Deze opzet moet het mogelijk ma ken, dat het doel der partij: de bevor dering van het algemeen welzijn ook in eigen kring beter wordt beseft, dat dit algemeen welzijn gestalte krijgt, niet als een van veel kanten bestreden optelsom van bijzondere welzijn-ver langens, maar als eenharmomsche maatschappy -ontwikkeling. Woonwagenbewoner ging als woesteling tekeer JJIJNA EEN WEEK LANG heeft 'n woonwagenbewoner een buurt in Venlo, geterroriseerd. De man be dronk zich vrijwel iedere dag en ging dan telkens tegen een andere fami lie in de buurt tot de aanval over. Enige malen werd hij reeds gearres teerd, doch na zijn vrijlating begon hij telkens opnieuw. Een dezer dagen gedroeg hy zich zó woest, dat zijn zoons zich genoodzaakt zagen hun vader met touwen vast te binden, totdat de politie zou zijn gearriveerd. De man bevindt zich thans opnieuw in arrest.

de Stem | 1950 | | pagina 1