Westerling blijft voorlopig in België „Maar geen incidenten!", luidt de voorwaarde Sovjets willen Oost-Duitsland Cupola souverein maken Een nieuw proces in de zaak BERTHA HERTOGH o*!.: Springend mortier H. Vader sprak in 't Nederlands doodt 3 militairen '•.,Ab ynooi. >1 DAGBLAD VOOR ZEELAND Nadat tien maal verschillend was beslist Nederland passief DIT j Wisselend bewolkt BELGISCHE HAVENSTAKING OPGEHEVEN Bij oefening op Alarm-troepenmet zware wapens en tanks „De Harskamp Bus kantelt in Helmonds Kanaal Kerkvervolging in Tsjechoslowakije verscherpt Wat beloofde Minister van Maarseveen Staan de kansen thans gunstiger Eerste geding stuntelig en onvoorbereid Thiessen: „Zonder veel moeite naar Ne derland te brengen" De Amerikaanse oor logsnoodwet |en als els oon of Jngensmolière valiteit bruin ox. Met extra (le maten -35 8.95 B-40 9.95 LIÈRE3 11.95 C ZESDE JAARGANG No. 1775 Uitgave: N.V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne mentsprijs bij vooruitbet. f 3.90 per kwartaal, per post f 4.75, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) f 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1950 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.2® per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" word® verwezen naar de desbetreffende rubriek- Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling nieC verlangen af te geven, worden vernietigd Bureau voor de Zeeuwse Eilanden GO! s. Westsingel 98. Telefoon no. 2236 Bureau voor Zeeuwsch-VIaanderen HULST. Dubbele Poort 7. Telefoon no. 102- (Bi) bureau: OOSTBURG. Nieuwstraat 22. Telefoon no. 35). SINDS WESTERLING GISTERENMORGEN rond half elf op het vliegveld van Brussel arriveerde, is er heel wat met hem rondgesjouwd. Om bij het slot te beginnen: op bijzondere voor waarden mag hij voorlopig in België blijven. De berichten over hem waren de gehele dag overeenkomstig dat „sjouwen" 1. hij wordt geinterneerd. 2. Hij is volkomen vrij. 3. Hij is vrij doch on der politietoezicht. 4. Hij komt naar Nederland (te 15.15 uur), 5. Hij wordt toch geinterneerd. 6. Hij mag onder geen beding in Bel gië blijven. 7. Hij wordt voor één nacht geinterneerd, moet dan weg, al weet niemand waarheen. 8. Hij is op weg naar Luxem burg. 9. Luxemburg weigert toegang. 10. Hij blijft voorlopig in België, onder voorwaarde, dat hij geen relletjes veroorzaakt. VERHAAL over Westerling was dus gisteren zover gevorderd, dat hij in Cairo was aangekomen, daar da nacht zou doorbrengen en vervol gens naar Londen zou vliegen. Plot seling bleek hU in Egypte „ongewenst" te zijn en moest hij zes uur eerder vertrekken. Dies kon hij niet naar Londen en moest ijlings een toestel van de Sabena nemen (de reis werd betaald door „een vriend") en vloog Baar Brussel. Men meende te weten, dat hi) ln België als „politiek vluch teling" asyl zou krijgen. Toen het toestel op Melsbroek- Brussel landde, waren er veel jour nalisten, die op het laatste nippertje toestemming kregen Westerling te in terviewen, aanwezig. De ex-kapitein was vol goede moed (zo te zien) en lachend zei hij, terwijl Thiessen naast hem stond: „Ik wil een week in Brus sel blijven en dan naar Italië gaan. Naar Nederland ga ik niet, want ik heb er geen zin in nu opnieuw gevan gene te zijn". Van een journalist moest Wester ling vernemen, dat zijn vrouw zon der de kinderen nit Djakarta was vertrokken. „Ik heb nooit tegen kin. MIJLPAAL 1959 heeft vermoedelijk een tekort van zeven ton. Er kwa men 250.000 betalende bezoekers. AMERIKA zal opnieuw 47.000 reser visten oproepen, die 10 November a.s. onder de wapenen moeten komen. Reeds eerder werden meer dan 70.000 reservisten opgeroepen. HOTEL WILHELMINA in Delft is gebouwd op grond van wijlen Gijs- bert Hodenpijl. Volgens testament liet hij een schat na, begraven in die grond. De schat komt bij vinding voor de helft aan de eigenaar van de grond, voor de andere helft aan de gemeente. Welnu, de gemeente heeft hotel Wiihelmina aangekocht! Nu maar graven.... ONS LAND telt nog 65 bespeelbare carillons. In Noord-Frankrijk zijn er 20 en in de rest van de wereld in totaal.veertig! DE NIJVERE bijen van ons land snoeuten uit de bloemen dit jaar een bedrag van 3 ton aan deviezen bijeen. Lr werd 108 ton honing uitgevoerd. COMMUNISTISCH CHINA wil de V. j verzoeken terugtrekking van de Amerikaanse troepen van Formosa te eisen. Waarom ook niet? M'.D1 KONINGIN bezocht de door de wmdhoos geteisterde plaatsen. Zij Steunfonds acMe6rC0UeCtebUS V00r het SS wS°UWWERKEN te Amsterdam stéld arbeiders openge- DE SCHEVE TOREN van Pisa gaat laaMe ?6er i?Verhellen' Volgens de lina mit 'o „vordert" de hei jaar /w- en driekwart duim per jaar). eeuw een halve duim per Saanfrdn'^konderd Nobelprijswin- ber te ïd op 12 Decem- te Stockholm het gouden inhi leum van de Nobelstioht;,?„ i t J ïcum-boek. P°k DE COMMANDANT v=„ - kamp in de Carel ua-oorlogse A. Verdam, is wegens "adS°lder' J' van gedetineerden tot 1 Sfh„andelinS nisstraf veroordeeld v8e™ge' kregen 1 tot 3 maanden Wakers DE SPOORWEGSTAKING in a ka is algemeen geworden Er zH?6"* geveer 300.000 man bij beSSt®' Eis: zelfde loon voor een S, werkweek als voorheen voor een ar unge. n *°- ERNEST WIECHERT, de bekend» Oost-Pruisische schrijver, is in Zwit! seriand op 63-jarige leeftijd overle den. Zeer bekend is zijn gedicht „Der Totenwald over het kamp Buchen- deren gevochten", was zijn commen taar, „maar het schijnt dat men dat nu wel doet. Het is verschrikkelijk nieuws wat u mij vertelt". Daarna begon een reeks ge sprekken tussen alle mogelijke autoriteiten van Nederland en België met als resultaat, dat de berichten steeds verwarder wer den. Alleen scheen t steeds vaster te worden, dat Nederland geen aanstalten maakte om de uitleve ring van Westerling te verzoe ken. Wat er wel met hem zou moeten gebeuren, wist blijkbaar niemand. SPEELBAL. +/V DUURDE tot ongeveer halt vijf toen Westerling aan enkele jour nalisten een interview toestond. Hij ontving de journalisten in open hemd met opgestroopte mouwen en zag er bedrukt uit. „De laatste beslissing is, dat ik België moet verlaten, zeer waar schijnlijk reeds vanavond", zo ver klaarde hij. „Waar ik heen zal gaan, is mij tot nu toe niet bekend". „Ik heb thans echter de indruk, dat ik als misdadiger word beschouwd en ik als een speelbal van het ene land naar het andere zal worden ge zonden". Hij zei, dat er bij de offi ciële mededeling geen enkele moti vering word gegeven. Overigens had hij niets dan lof over de ondervonden behandeling van de zijde der Belgische recherche. Op een vraag van een der journalisten of zijn uitwijzingz misschien gemotiveerd werd, antwoordde Westerling eenvou dig: „dat weet ik niet". LUXEMBURG WEIGERDE. Weersverwachting, geldig tot Z vanavond: J Wisselend bewolkt met plaat- se Juk enkele buien. Meest matige ni 'USSe? Zuid en Zuid-West. J f °.f ,'ets lagere tempera- J tuur als gisteren. Vandaag: Zon onder 19.44 uur ZZtiï 19 21 uur" Morgen: Zon J Z uur. UUr' Maan onder 341 J rpEGEN HALF ZES werd de ex-ka pitein weggeleid door recher cheurs: hij zou de nacht doorbrengen in „Het Kleine Kasteeltje" te Brus sel, zo werd meegedeeld. In werke lijkheid echter (men moet toch „iets" doen om journalisten om de tuin te leiden!) werd hij naar de Luxemburg se grens gebracht. Er was inmiddels een besluit genomen: De Belgische regering was bereid Westerling voor onbepaalde tijd in België toe te laten op voorwaarde, dat hfl de verplichting aangaat zich te onthouden van iedere actie, die aanleiding zou kunnen zijn tot inci denten. Maar eerst zou aan de Lu xemburgse regering worden verzocht Westerling toe te laten ln afwachting van het antwoord werd hy maar vast per auto naar de Luxemburgse grens gebracht. Toen nog als gelukkig gezin by elkaar Maar de Luxemburgse regering ver leende hem geen toestemming, zodat de terugreis werd aanvaard. Het be sluit van de Belgische regering trad op datzelfde ogenblik dus in werking en (zoals de zaken er nu voorstaan) Westerling zal voorlopig in Brussel blijven. Het Belgische ministerie van Bui tenlandse Zaken verklaarde: „Waar maakt men al die drukte om? Wes terling heeft een geldig paspoort, uit gegeven door de Nederlandse consul te Singapore. Hij kan gaan en staan waar hij wil". De minister van Justi tie was het niet met hem eens. „Ik beschouw Westerling als een onge wenste vreemdeling. Ik behoef geen uitleg van mijn besluit te geven." KINDEREN „GOED BEZORGD". ^IJN VRIEND Thiessen arriveerde intussen om 18.20 uur op Schip hol. Hij noemde zich „de adviseur" van Westerling. Thiessen zei, dat Westerling met opzet niet naar Ne derland was gekomen om de Rege ring niet in een moeilijk parket te brengen; Wel zal Thiessen alles in het werk stellen om voor Westerling toe stemming te verkrijgen om naar ons land te komen. Hij zal daartoe o.m. I een verzoek richten tot H. M. de Koningin. Ongeveer een uur later kwam me vrouw Westerling op Schiphol aan. Over haar drie kinderen, Jacqueline 9 jaar, Johnny 5 jaar en Zenia 2 jaar, zeide hij: „Mijn kinderen zijn goed bezorgd en bij mijn ouders". Ze ver telde veel moeilijkheden te hebben gehad om uit Djakarta weg te ko men. Normale bewegingsvrijheid werd haar niet toegestaan, sinds haar man te Singapore was. Yvonne Fer nanda Fournier, zoals haar meisjes naam is, reist op een Nederlands pas poort. Zij gaat logeren bij de familie Thiessen en zegt absoluut geen toe komstplannen te hebben. „Ik wacht er maar op tot mijn man naar Neder land zal kunnen komen en dan zul len we wel verder zien", zei ze. De heer Thiessen meende wel, dat Westerling op 31 Aug., zijn verjaar dag, weer in ons land zal zijn. En over de toekomstplannen zei hij nog: „Er zijn telegrammen gezonden aan de V. N. en aan MacArthur met het aanbod een vrijwilligerscorps ter be scherming van de rechten van de mens te vormen. In het bijzonder is de be langstelling in Amerika voor dit plan niet te onderschatten", zo meende hij. ■yOLGENS een gezamenlijk coramu- niqué van de Belgische Trans portarbeidersbonden heeft de grote meerderheid van de havenarbeiders te Antwerpen ingestemd met de ver kregen sociale verbeteringen: 1 Toekenning van een premie van 6 fr. ter verhoging van het salaris. 2 Een verhoging van 4 fr. voor de ploegen die 's morgens werken. 3 Een verhoging van 8 fr. voor de middagploegen. 4 Het instellen van een speciale commissie die alle economische en so ciale problemen zal onderzoeken in verband met het werk in de haven, waaronder het probleem der pen sioenregeling. De twee organisaties hebben beslo ten tot het beëindigen van de staking en de onmiddeliyke hervatting van het werk. Verwacht wordt dat de staking in de havens van Brussel, Gent, Oost ende en Zeebrugge nu ook zullen ein digen. OM 11 uur sprong bij militai re schietoefeningen op de Noorderheide (het schietterrein van de Harskamp) gisterenoch tend een mortier uit elkaar. Drie militairen werden daarbij ge dood. Deze militairen waren afkomstig van het eerste V.O.C. (Vrijwilligers Opleidings Centrum) te Wezep, waar een opleiding gegeven wordt voor beroepsonderofficier bij de Kon. Land macht. Hun namen zijn sergeant J. M. Musters, wonende te Bergen op Zoom, ongehuwd; cursist J. Klinge man. wonende te Zwijndrecht, onge huwd en cursist A. J. M. de Iaat. De Laat was gehuwd en had vier kin deren. WAT WIJ REEDS in het begin van deze week aankondigden, is wer- kelijkheM geworden. Sovjet-Russische functionarissen in Oost- Berlyn hebben de leiders van de Oost-Duitse regering doen weten, dat zij een drastische wijziging in de Sovjet-Russische politiek t.a.v. Duits land kunnen verwachten. Deze wijziging zal o.m. het aanbod van „vol ledige binnenlandse en buitenlandse souvereiniteit" aan de Oost-Duitse republiek en terugroeping van de Sovjet-Russische controlecommissie uit Oost-Duitsland inhouden. Deze verzekering zou mondeling door de Sovjet-Russische „ambassa deur", Poesjkin, aan Walter Uibricht, plaatsvervangend Oost-Duits premier, op een Woensdag gehouden vergade ring te Berlijn zijn gegeven. Poesjkin zou gezegd hebben, dat Stalin en Vis- jinsky de toestand in Europa „volko men veranderd en gecompliceerd" achten te zijn door de voorgestelde re-militarisatie van West-Duitsland. „Deze flagrante schending van de ver klaring van Potsdam zal het nemen van onmiddellijke en krachtige te gen-maatregelen door de Soviet-Unie rechtvaardigen", zou Poesjkin gezegd hebben. Oost-Duitse regeringsleiders ver wachten, dat deze maatregelen aan vankelijk de vorm zullen aannemen van een „plechtige diplomatieke ver klaring van de Sovjet-Russische rege ring", dat door de „schending" van de overeenkomst van Potsdam door SERGT. MUSTERS UIT BERGEN OP ZOOM. DIJ DE algemene audiëntie van ruste in vrede. Woensdag 1.1. werd Z. H. Paus Pius XII door de meer dan 40.000 pelgrims op een zelfs voor dit triomfantelijke H. Jaar meer dan gewone wijze be groet en toegejuicht. Het was ook bq deze audiëntie, dat de H. Vader buiten zijn gewone toe spraken in 6 talen ook enkele woor den sprak in de Nederlandse taal voor de vele aanwezigen uit Nederland en Vlaanderen. CERGANT J. M. Musters is 26 jaar oud. Hij is uit het gezin Musters van Koepelstraat 41 en de enige van de tien kinderen, die in militaire dienst is geweest. Na de bevrijding nam hij vrijwillig dienst als pionier, ging later over naar de Infanterie en verbleef 3t4 jaar in Indonesië. In 1948 kwam hij naar Nederland terug als instruc teur van de Infanterie. Bij het V.O.C. was hij in opleiding voor beroeps sergeant. Bü het noodlottige ongeval was o.m. aanwezig de luitenant Wisman. Deze verklaarde, dat hij „nooit een betere kerel in de troep had gehad als sergeant Musters". Voor de fami lie moge dit een zij het bij dit ge voelige verlies een zeer geringe troost zijn dit te hebben vernomen uit de mond van een der superieuren, waarmee hu dageiyks omgang had. De plechtige Uitvaart zal vermoe- j delijk plaatsvinden op a-s. Maandag in de parochiekerk van O.L. Vrouw Hemelvaart te Bergen op Zoom. Hier bij zal een afvaardiging van het V.O.C. aanwezig zijn. Dat sergeant Musters Voorop in de Pauselijke stoet gingen de meer dan 700 vaandels der ver schillende pelgrimsgroepen. De H. Vader was zichtbaar ontroerd, toen een kind, in de oorlog blind gewor den, op Hem toeliep en Zijn borst kruis greep. Hij verleende aan het kind en aan zijn ouders Zijn speciale zegen. Door de Italianen werd hem een beeld van O. L. Vrouw van Loretto aangeboden, door de Belgen een be drag in geld voor de bouw van het nieuwe radio-station. ij 18 passagiers te water DONDERDAGMIDDAG omstreeks vier uur kwam nabij de keersluis te Helmond een autobus met 18 markt kooplieden, die van de Markt te Sit- tard kwamen en naar huis terugkeer den, in het kanaal terecht. Vermoede lijk tengevolge van een defect aan de remmen kon de chauffeur de bocht bij de brug niet nemen, waardoor hij de bus op een langs het kanaal lo pende zandweg tot stilstand wilde brengen. De bus kwam tijdens deze manoeuvre op de zachte berm van het kanaal en sloeg om, het kanaal in. Di rect snelde hulp toe en alle 18 inzit tenden en de chauffeur konden wor den gered. Drie personen liepen slechts lichte verwondingen op. de Westerse mogendheden de S. U. haar vrijheid van handelen in Duitse aangelegenheden heeft herwonnen, zo werd verklaard. Daarna zou worden overgegaan tot openlijke versterking van de 50.000 man sterke „alarmtroepen" der volks- politie en haar uitrusting met zware wapens en tanks. Verder zou generaal V. I. Tsjoekof een „zuiver militaire functie" krijgen met de rang van maarschalk van de Sovjet-Unie. Men is van mening, dat de bekend making zeer waarschijnlijk zou wor den gedaan kort voor de Oost-Duitse verkiezingen op 15 October. 250 priesters gearresteerd ■yOLGENS de berichten uit Praag heeft de kerkvervolging in Tsjecho-Slowakije weer scherper vormen aangenomen. De aartsbis schop van Praag, Mgr. Beran, wordt onder strengste bewaking in zijn pa leis gevangen gehouden. Alleen door zijn secretaris mag hij contact hebben met de buitenwereld; wan neer bezoek wordt toegelaten, is daar steeds een agent bij tegen woordig. In de kranten wordt een verhevig de hetze tegen hem gevoerd, als zijn de een reactionnair en kapitalist en als zou hij samenwerken met de Wes terse democratieën. Het is moeilijk, het volk dit wijs te maken van iemand, die zo wordt gevangen ge houden. De minister van Volkscultuur in Praag heeft een geheime bijeen komst belegd, waarop werd bespro ken, hoe men de Kerk geheel zou kun nen uitschakelen. Men verwacht de spoedige deportatie van alle klooster lingen. Juist in deze dagen heeft de metropoliet van Moskou, Nikölai een propagandareis gemaakt door Tsje cho-Slowakije om de bevolking aan te sporen tot toetreding tot de Staats kerk. In een ander bericht wordt ge meld, dat de laatste dagen in Tsje cho-Slowakije 250 priesters werden gearresteerd. ÏTET RAPPORT van de Indonesische afdeling van de Nieuw-Guinea- commissie is nog altijd niet gepubli ceerd. Maar van gezaghebbende zijde te Djakarta is er toch iets over los gelaten. En wel een tweetal beloften, welke Minister van Maarseveen op de eerste ministers-conferentie der Unie zou hebben gedaan. Die beloften hiel den volgens Djakarta in: 1. Als ooit de souvereiniteit over Westelük Nieuw-Guinea aan een an der land zou worden overgedragen, dan zou het Indonesië zqn. 2. Het geschil over Nieuw-Guinea zal door Nederland en Indonesië wor den opgelost zonder een derde partij erin te betrekken. We wachten af, wat Den Haag hierop te zeggen heeft. JJE ZAAK BERTHA HERTOGH gaat thans in een geheel nieuw stadium verkeren. Er zal een nieuw proces aanhangig worden gemaakt bij de Chief Justice te Singapore en er is, mede vanuit Bergen op Zoom, gezorgd, dat men thans beter beslagen ten ijs komt dan de vorige maal. Vrijdag 18 Augustus zijn de laatste benodigde stukken verzonden en dezer dagen zal de zaak in Singapore voortgang kunnen vinden. Het comité „Bertha Hertogh" te Bergen op Zoom heeft gisteren aan de pers een overzicht gegeven van hetgeen in deze zaak reeds is geschied en voor zover noodzakelijk werden ophelderingen gegeven inzake kwesties, die, zeker voor oningewijden in deze aangelegenheden, verward aandoen. WANNEER we de zaak, voor wat betreft de in Singapore gevoer de processen, nog eens in het kort re leveren, dan zien we dat het eerste proces zonder de nodige aandacht is gevoerd. Het was een proces, dat ge voerd werd tussen de Nederlandse consul-generaal en Aminah. Hierbij werd door de Chief Justice in een zitting van 10 minuten beslist, dat Bertha naar haar ouders terug moest. Daags voor het vertrek evenwel met ae „Surriento" werd door de tegen- p?x J beroep aangetekend tegen de "i-?praak van de Chief Justice en de twn?aar Nederland werd uitgesteld, d» verbleef in afwachting van in ii ,pr<?ak van het Hof van Appèl w~;iiv=\, 2ciai Welfare Department. Eurnn»r de directie kennelijk anti- Luropees getint is. he?Pw„2fUiy.er f.orm®le gronden heeft de pPcl kans gezien om verklaren uitsPraak nietiS te wu Principiële zijde van hnevfr. men daar niet eens hoeven aanroeren. Justice. die Bertha in het eerste geding aan haar ouders terug gaf, heeft kennelijk tal van détails over het hoofd gezien. Men behoeft deze handelwijze ze ker niet zonder meer als kwaadwil ligheid aan te zien. Vermoedelijk heeft de rechter in Singapore geoor deeld, dat het voor de hand liggend is, dat een kind by haar ouders be hoort te zijn, zonder dat hij de arg listigheid van de tegenpartij onder ogen had gezien. Zijn uitspraak wijst hierop. Deze luidde: „Er was geen en kele grond, waarop ik de ouders hun kind kon onthouden". Bij dit eerste proces heeft Aminah zich o.a. bediend van een valse ver klaring van een zekere Soewaldi, die volgens haar een oom zou zijn van Bertha. Deze verklaart, dat hij aan wezig is geweest bij de overhandiging van het kind, hetgeen, nog altijd vol gens Soewaldi, zonder enige conditie is geschiedt. De heer Hertogh evenwel heeft verklaard, dat Soewaldi hem volkomen vreemd is. Het comité „Bertha Hertogh" zoekt nu in contact te komen met een kraamverpleegster, mej. v. As, die aanwezig is geweest bij de geboorte van het zesde kindje Hertogh, welke geboorte plaats vond even voordat Bertha met Aminah werd meegegeven Deze verpleegster zou wel bij de over handiging aanwezig zijn geweest en kan mogelijk nuttige verklaringen af leggen. Met een drietal, zoals gezegd zui ver formele overwegingen heeft het Hof van Appèl hierop nietig verkla ring van het hierboven aangehaalde proces kunnen argumenteren. O.a. heeft men aangevoerd, dat niet de Nederlandse consul-generaal, doch de ouders van het kind als eisende DNLANGS werd gemeld, dat de journalist Thiessen, vriend en adviseur van Westerling, hier te lande zou aankomen met een film over Bertha Hertogh. Hij zou daarmee willen aantonen, dat het meisje „gelukkig getrouwd" was en dat we de zaak niet zo ernstig moesten opnemen. Deze mededelingen, door de Telegraaf ontvangen schijnen gelukkig in tegenspraak te staan met hetgeen Thiessen nu bij zijn aan komst op Schiphol heeft ver klaard. Hij weigerde over deze zaak uitvoerige mededelingen te doen, vóór hij de ouders van het meisje heeft gesproken. Wel zei- de hij, dat Bertha zonder veel moeite naar Nederland te bren gen zou zijn. part(j moesten optreden terwijl voorts de leeftjjd enz. wettelijk moesten vaststaan. HET HUWELIJK. TJIT TAL van artikelen, die wij reeds eerder over deze kwestie publiceerden, kent men de gang van zaken na de laatste uitspraak. Zon der meer is plotseling bekend ge maakt, dat Bertha in het huwelijk is getreden met Mansoer Abadi, in welk huwelijk een zekere mr. Majid, president van de Muslim Welfar As sociation de hand heeft gehad. Wij schreven reeds, dat mr. Majid hier mede beoogt de sympathie van de Moslims te winnen, welke sympathie hij door bepaalde duistere practijken grotendeels heeft verspeeld. Dit alles maakt het nieuwe proces gemakkelijker. Het kan niet ontkend worden, dat de zaak er thans gun stiger voorstaat dan bij het eerste pro ces. Thans treden de ouders van Ber tha op als eisende partij en de no dige papieren, ook omtrent leeftijd enz. zijn naar Singapore verzonden. Men heeft in Singapore de hulp in geroepen van de bekwame jurist mr. Shearn en men heeft goedé hoop, dat hij veel in het belang van deze zaak Het gezin Hertogh te Bergen op Zoom. Helaas nog zonder Bertha kan en zal doen. Ook in Nederland is de kwestie op het hoogste niveau gebracht. Er is voortdurend nauw contact met het ministerie van buitenlandse zaken en ook de huidige consul-generaal, de heer v. d. Graag, doet inderdaad alles wat hem mogelijk is. Wanneer het nieuwe proces een aan vang zal hebben genomen, dan zal de tegenpartij zeker trachten het hu welijk te gebruiken als motief om Bertha bij Aminah te laten. De mo gelijkheden voor de ouders groeperen zich evenwel rond de feiten, dat Ber tha niet 14 jaar is, zoals de tegenpar tij beweert, doch 13 jaar, hetgeen uit de inmiddels naar Singapore overge maakte stukken onomstotelijk blijkt, dat Bertha als Nederlandse niet over de vereiste toestemming tot een hu welijk beschikte en dat Bertha ka tholiek gedoopt is, hetgeen eveneens uit het naar Singapore overgemaakte doopbewijs blijkt. GROOTSTE VOORTVAREND HEID VEREIST. TAE BELANGSTELLING die er mo- menteel voor de zaak bestaat is groot, zeer groot. Algemeen is men van oordeel, dat het recht van de ouders op hun 13-jarig kind boven iedere twijfel verheven is. Het is evenwel zeer teleurstellend en onbe vredigend, dat men thans vast moet stellen, hoe in eerste instantie de zaak stuntelig is voorbereid en be recht. Voor een gedeelte slaat dit ze ker terug op de Nederlandse instan ties. Inderdaad mag thans als eis worden gesteld, dat van nu af verdere fouten worden vermeden en alle mo gelijkheden op een goede afloop, die deze affaire thans nog biedt, zullen tenvolle en deskundig moeten wor den uitgebuit. Voor wat de steun be treft. die het Nederlandse volk kan bieden, willen wij nog wijzen op het feit, dat de hele affaire grote kosten met zich brengt. Reeds heeft men veel financiële steun ontvangen, doch nog altyd niet voldoende. Wij brengen hierom nog eens in herinnering het postgironum mer van het comité „Bertha Hertogh" in Bergen op Zoom, dat luidt: 20357 v. Mierlo en Zn. N.V., Bergen op Zoom. Bij eventuele stortingen gelieve men te vermelden „Bertha Hertogh". Lieden en morgen zullen we in ve le delen van 't land het uit de oorlogsjaren zo bekende gebrom weer horen in de lucht. Eskaders bommenwerpers en jachtvliegtui gen zullen krijgshaftige vertonin gen uitvoeren. Gelukkig zijn het maar vertoningen. Er zullen geen echte bommen ontploffen en mi trailleurs spuwen geen dood en verderf. We zijn gelukkig slechts in het tijdperk der manoeuvres. Toch zaïl het gedaver der motoren ons herinneren aan de ernst van de tijd. Er bestaat reëel gevaar en op dat reële gevaar moeten we ons voorbereiden. Dat reële ge vaar heeft de landen van het Wes ten samengedreven tot een nauw contact bij al hun militaire voor bereidingen. En dat is een licht punt in de sombere tijden. In u« jaren, dat Hitler met uitdagende taal en diplomatie de wereld in spanning hield, was een oefening als Cupola niet mogelijk. Engeland en Frankrijk hadden wel een ver drag en bij de opbouw van hun krijgsmachten hielden ze ook voe ling met elkaar, doch het was maar een ilos-vast verband. Nederland en België leefden in de afzonde ring der neutraliteitspolitiek. Het was zelfs niet mogelijk de defen sieplannen van die beide landen op elkaar af te stemmen. De verde digingslinies sloten niet op elkaar aan en de Duitsers hebben bij hun offensief in Mei 1940 van de ga ping tussen Peeilinie en Albertka- naal-linie dankbaar gebruik ge maakt. In die jaren kon Roosevelt zijn volk ook nog helemaal niet wari|i krijgen voor enige toezegging van steun aan het bedreigde Wes ten. Van gemeenschappelijke ver dedigingsplannen was nog minder sprake. Het brutale pokerspel van de heer Hitier kon door de ver deeldheid van de Westelijke lan den, die zich vastklampten aan onbeperkte souvereiniteit, succes op succes behalen. Pas toen het onheil was losgebarsten, groeiden de samen werking en saamhorigheid op mi litair gebied, toen pas werden de afzonderlijke staten bereid een stuk van hun souvereiniteit prijs te geven, om de allen bedreigende tyrannie te breken. Qelukkig zijn we na de oorlog niet teruggevallen in de ou^e kwaal, althans niet op militair ge bied. De Atlantische verdediging is zich aan het organiseren als één geheel. En al zijn de wrijvingen en haperingen nog niet geheel ver dwenen, de organisatie vordert. Die vordering heeft nog een extra-ver snelling gekregen door de gebeur tenissen in Korea. Daar is immer zeer duidelijk gebleken, dat de po tentiële vijand er niet voor terug deinst geweld van wapenen in te zetten, als hem dit gelegen voor komt. Er wordt ook steeds meer be kend omtrent de reusachtige macht, welke Rusland tot zijn be schikking heeft: 170 infanteriedi visies, 35 pantserdivisies en 60 ar tilleriedivisies. In vredestijd telt het leger 4'/i millioen man, waarnaast ge oefende reserves staan van 25 mil lioen man. iedereen moet begrij pen, dat het, Westen daartegenover zijn verdeeldheid niet kan en niet mag handhaven. Ook de mogelijk heid van bewapening van West- Duitsland treedt nu weer op de voorgrond. Vooralsnog behoudt he argwanende Frankrijk zijn beden kingen, doch juist in het kader van een gemeenschappelijk verde digingsstelsel is deze moeilijkheid wel op te lossen. Als de bewapen de Duitse macht wordt ingepast in een West-Europees en Atlan tisch verdedigingsstelsel, dan kan ze afzonderlijk nimmer een nieuw gevaar gaan opleveren voor Frank rijk. In deze richting wijzen nu ook de berichten der laatste da gen. 2° geven de berichten omtrent de groeiende militaire samenwer king wel niet absoluut, doch be trekkelijk hoop, dat we het gevaar uit het Oosten kunnen bedwingen. Daarnaast zal ook de economische éénwording snelle vorderingen moeten maken, om tegenover het door tyrannie samengesmede Oos telijk blok de democratische solida riteit te tonen. In dit opzicht mochten de staatslieden aan de militairen wel eens een voorbeeld nemen. Met dat al: als vandaag en mor gen het Cupola-gebrom onze trom melvliezen aan het trillen brengt, mogen we dit als goede muziek be luisteren. Bijna 17 milliard dollar TAE COMMISSIE voor de toewuzin- gen van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft vandaag 'n wetsontwerp aangenomen, dat voor ziet in een bedrag van 16.771.084.479 dollar voor uitbreiding van Amerika's gewapende macht en voor de bewape ning van bevriende landen. Een bedrag van vier milliard dollar is voor wapenen aan het buitenland. Het is als volgt onderverdeeld: 3504 millioen voor de landen van het N. Atlantisch Verdrag, 193 millioen voor Griekenland, Turkije en Perzië, en 303 millioen voor de Philippijnen en Zuid- en Oost-Azië. Het ontwerp voorziet o.m. in de aan schaf van 5333 militaire vliegtuigen.

de Stem | 1950 | | pagina 1