Uitbreiding Amerikaanse bezetting Samen werking naar Stakers wijzen voorstel der Res:erin2: Postambtenaar stal een halve ton Zowel Adenauer als Schumacher bepleiten: Nieuwe koffiebon Haagse Brieven Als, een paal boven water staat, dat de P.v.d.A. niets gemeen wenst te hebben met het commu nisme. Hiervan getuigt het optre den van de P.v.d.A.-fractie in de beide Kamers der Staten-Generaal en haar fracties in de overige ver tegenwoordigende lichamen. Hier van getuigt even nadrukkelijk de houding der communisten tegen over de Nederlandse socialisten. Acheson meent Aan Brussel is géén uitlevering verzocht „Ontevredenheid" in Egypte Bet conflict in de Antwerpse haven De eerste Amerikaanse martelaren HET Bedrijfschap voor Granen heeft bon 484 Algmeen aangewe zen voor het kopen van 125 gram kof fie. Deze bon kan met ingang van Vrijdag 25 Aug. 1950 worden gebruikt en blijft geldig voor het kopen bij de detaillist tot en met 9 Sept. 1950. DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1950 ZESDE JAARGANG No. 1774 Voor God, Koningin en Vaderland Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.29 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie t 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek „*t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd (B ij b u r e a u Uitgave: N.V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, 1®»# Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini- j I Hl Hl stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts. /J I LHu it H C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. rij H I H |H\H M f^Ê H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende. pjW I f B B |B IB B B B ^jH IB Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne- I B /W J IB HL B /jf 1l|^L mentsprijs bij vooruitbet. f 3.90 per kwartaal. vHk ^Br per post f 4.75, per week (uitsluitend bij niet- f postbestelling) f 0.30. Losse nummers 8 cent. y„ Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse DACBL 2k abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Bm-eau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES. Westsingel 98, Telefoon no. 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen 11 11 "rt i HULST, Dubbele OOSTBURG, Nieuwstraat 22, Telefoon no. 35). Poort 7, Telefoon no. 102. /CANADESE marinestrijdkrachten hebben twee landingen uitgevoerd op eilanden voor de Zuid-Koreaanse kust, zo is vandaag door de Canade se marine te Ottawa meegedeeld. Bij geen der beide operaties werd van doden of gewonden melding gemaakt. Zij werden uitgevoerd door man schappen van de torpedobootjager „Athabaskan". Bij de eerste actie ging een gecom bineerde strijdmacht van Canadezen en Zuid-Koreanen aan land zonder op verzet te stuiten. Een dorp werd be zet. De Canadezen werden later te ruggetrokken. Bij de tweede landing vernielden matrozen van de „Atha baskan" een installatie van de Noord- Koreanen. TE WEINIG AALMOEZENIERS. [Liet mij zult U er van overtuigd wezen, lezer en lezeres, dat het on-democratische, het revolutio naire optreden der Belgische so cialisten in het Konings-drama en de met dit optreden instemmende commentaren der Nederlandse so cialistische pers op vele katholie ken in ons land grote indruik heeft gemaakt. U zult, evenals ik. van verschil lende kant gehoord hebben: „Wat gisteren door de socialisten in Bel gië gepresteerd is, kan morgen in ons land gebeuren". Of opmerkin gen, naar aanleiding van de hou ding der NederJandse'socialisten, in deze geest: „Zou de tweede Internationale nog bestaan?" En dit alles uitlopend op de vraag: „Is samenwerking tussen katholieken en socialisten in ons land nog mogelijk?" Uet heeft zeker zin aan deze niet het minst in Katholieke Kring gewekte gedachten en vra gen ernstige aandacht te schenken. En de kwestie vooral rustig en ob jectief te beoordelen. Want uitdruk kingen als „ik heb altijd al gezegd, dat samenwerking met de P.v.d.A. uit den boze is", die men veelvuldig kan vernemen, snijden geen hout. Evenmin als de gedachte: „Er zal nu toch wel eindelijk een punt ge zet worden door de K.V.P. achter haar samenwerking met de Partij van de Arbeid". Daarom is het nuttig, oog te hebben voor de feitelijke situatie, nu en in het jongste verleden. Het Kabinet-Beel was een parlementair kabinet, gesteund door K.V.P. en P.v.d.A. De katholieiken hadden Beel's program aanvaard, omdat het in veel opzichten op hun eigen program geleek. In deze periode was er dus sprake van samenwer king tussen K.V.P. en P.v.d.A., een samenwerking, die bestond in het gezamenlijk steunen van het ka binet. Thans is er een extra-parlemen tair kabinet op brede basis, want de vorming van een parlementair ministerie bleek niet mogelijk. Dit kabinet steunt formeel en ook in feite niet op de partijen, waaruit ministers zijn opgenomen. Tussen K.V.P. en P.v.d.A. en V.VD en C.H.U. bestaat dus geen „samen werking". Vooral niet na het jong ste optreden van Oud in het Indo nesische vraagstuk. Er kan uiteraard geen einde ko men aan een samenwerking, die niet (meer) bestaat. Js echter in de toekomst nog sa menwerking met de P.v.d.A. mo gelijk? Dit is de reële vraag, die velen zich thans gesteld hebben en waarop men misschien te zeer door gevoelsargumenten gedreven wel een te snel antwoordt met een kort maar krachtig „neen". En zij die zo oordelen zijn niet alleen mensen, die „Welteraans" denken of als conservatief be schouwd kunnen worden. Waar gaat het immers om? Niet om „progressiviteit" of conserva tisme, maar om het behoud der democratie, om de bestrijding der revolutie. Politieke samenwertking is slechts dan verantwoord, wanneer de partner garanties biedt voor de handhaving der democratie. De vraag is dus: „Biedt de P.v.d.A. de ze garanties?" Er is geen reden om aan te ne men, dat in deze toestand wijziging zal komen. En zeker niet als de P.v.d.A. mede verantwoordelijkheid draagt voor het regeringsbeleid. Aan de andere kant hebben de socialisten zich door hun houding in de Belgische Koningskwestie op een zeer gevaarlijk pad begeven, waarbij echter niet uit het oog verloren mag worden, dat hier al lerlei zaken en allerlei sentimenten, een roil hebben gespeeld. Zo is de huidige situatie. Over twee jaar, als de nieuwe verkiezingen gehouden zijn, komt de „samenwerking" weer aan de orde. Er is dus alle tijd om de ont wikkeling der dingen af te wach ten. Zoals Prof. Romme nog niet zo lang geleden tegenover het sa- menwerkings-aanbod van de A.R.- professor Anema een afwachtende houding aannam, wijzend naar de verkiezingen van 1952 en de poli tieke ontwikkeling tot die tijd, zo is het eveneens gewenst zich over andere vormen van samenwerking niet ontijdig te .beraden. TAEAN ACHESON heeft Ade- nauer „verdedigd" door er op te wijzen, dat deze geen „her- militarisatie" voorstaat, doch slechts een „algemene verster king van de Westelijke defensie in West-Duitsland" heeft bepleit Deze kwestie wordt thans door de Regeringen besproken, zei Acheson. De mening heerst, dat Achcson hiermee indirect heeft voorge steld, dat Amerika en Engeland hun troepen in Duitsland moe ten versterken met gebruikma king van Duitse manschappen. Frankrijk, dat deze week 20 middelzware tanks voor de Eu ropese defensie ontvangt uit Amerika, blijft gekant tegen de oprichting van een Duits leger. Wel wil Frankrijk eventueel ver sterking van de politiemacht in de afzonderlijke West-Duitse sta ten. Deze macht zou zo nodig door de Bondsregering moeten kunnen worden opgeroepen. ■^A Pater Felhoelter O.F.M. is aan het front van Korea een tweede aalmoezenier gesneuveld, wiens naam nog niet bekend werd gemaakt, om dat zijn familie nog niet is gewaar schuwd. Hij werd gedood door mi trailleurkogels van een Noord-Kore- aans vliegtuig. Het werk van de te weinige aaL moezeniers aan het front in Korea is hard; een van hen werd van zijn re giment afgesneden tijdens de ge vechten rond Taejon. Na vier dagen slaagde hij erin de Amerikaanse linies te bereiken. Een ander maakte een tocht van acht uur per jeep over ruwe bergwegen om voedsel te zoeken voor zijn uitgehongerde bataljon. De laatste weken werden nog 86 aalmoe zeniers aan het leger toegevoegd. Een aalmoezenier van het hoofd kwartier schrijft: „Ik ben hier nog maar alleen. Al de aalmoezeniers zijn met de manschappen in het gevecht". In het I.C.C. te Amsterdam werd Dinsdagavond een receptie gehouden van het Thymgenootschap voor de buitenlandse deelnemers aan het we reldcongres Pax Romana. De buitenlandse gasten zochten verkoeling op het terras. heeft gekregen Donderdagochtend vroeg in Brussel te landen. Nu Westerling zich in een toestel van de Sabena s weg naar Brussel bevindt, wordt rekening gehouden, met de mogelijkheid dat hij naar Brus sel reist om daar eventueel te blijven. Aangenomen kan worden dat de Ne derlandse regering de uitlevering van Westerling, voor het geval deze in België wil blijven niet heeft ver zocht. De Belgische autoriteiten zouden geen bezwaar hebben tegen een mo gelijk verblijf van Westerling op Bel gisch grondgebied. VVT.STERLING heeft zijn korte ver blijf te Cairo met zes uur inge kort op verzoek van de Egyptische autoriteiten, die, naar uit betrouw bare bron werd vernomen, zijn aan wezigheid in Egypte als „ongewenst" beschouwen. Hij stond onder controle van de autoriteiten ®tot zijn vertrek gisteren avond 23 uur inplaats van vanoch tend, toen het toestel van de Austra lische luchtvaartmaatschappij „Quan- tas", waarmede hij van Singapore reisde, de reis naar Londen voortzette Westerling zal thans met een toe stel van de Belgische luchtvaartmaat schappij „Sabena" via Brussel reizen. Toen de overige passagiers formali teiten vervulden bij immigratie- en douane-beambten, werd Wersterling en zijn gezelschap (waarschijnlijk de heer Thiessen) naar een politiepost gebracht, waar zij verversingen kre gen. Een functionaris van de Britse luchtvaartmaatschappij B.O.A.C., die in Egypte voor de „Quantas" optreedt deelde mee, dat Westerling naar de politiepost gebracht werd in verband met „moeilijkheden met zijn pas". Bij aankomst op het vliegveld te Karatsji werd Westerling Dinsdag avond onmiddellijk onder sterke po litiebewaking gesteld. Hij kreeg ech ter verlof met de talrijke journalis ten te spreken. Westerling zei tot de pers, dat hij verwachtte bij aankomst in Neder land in staat van beschuldiging te worden gesteld. Hij verklaarde ech ter niet te weten, waarvan hü zou worden beschuldigd. Mevr. Westerling deelde mee, dat zij haar drie kinderen bij haar ouders in Sukabumi had achtergelaten, om dat zij Indonesië niet mochten verla ten Zij hoopte op ongeveer dezelfde tijd als haar man in Amsterdam te zijn. Mevr. Westerling verheugde zich er op hem na zovele maanden weer te zien, zo zei zij. Kort na haar ver trek bereikte een brief van Wester ling van het vliegveld Singapore. ACTIE. T)E INZICHTEN der beide staatslie- den waren echter met elkaar in strijd wat betreft Adenauers voorstel tot vorming van een „beschermende macht" in West-Duitsland. Schuma cher vindt dit een grote tactische fout die het Duitse volk In groot gevaar zou brengen, terwijl de maatregel geen practisch nut zou hebben. Adenauer is van mening, dat een West-Duitse politiemacht, even sterk als de Oost-Duitse, de communisten in toom zou houden Schumacher verklaarde daaren tegen, dat de Oost-Duitse volks- politie, indien zij iets tegen W. Duitsland wilde beginnen, achter de Russen zou aan marcheren en niet voor hen uit. OFFENSIEVE DEFENSIE. JTANS HERMANS, de zoon van dokter L. Hermans uit Bre da, was dezer dagen metj vacan- tie te Kijkduin. Staande op een golfbreker zag Hans, 14 jaar oud, hoe twee kinderen in een mui terecht waren gekomen. Toen hij de kinderen zag weg zinken, bedacht hij zich niet lang en sprong van de golfbreker re soluut de golven in. Een 7-jarig zusje van de twee zinkende kin deren, die 5 en 6 jaar oud wa ren, keek radeloos toe. Hans had geluk Hij zag er kans toe (al ging dat lang niet gemakkelijk) de kinderen een voor een veilig aan land te brengen. Over wat deze jongen van 14 jaar hiermee gepresteerd heeft, kunnen we kort zijn: Bra vo Hans, je bent een medaille waard eneen behoorlijke toekomst. We wensen je van har te alle twee toe. snel ingrijpen van de brandweer kon het woonhuis behouden worden. In Ede moest de straatversiering. I ter gelegenheid van de heideweek i aangebracht, het op sommige plaatsen ontgelden. Persoonlijke ongelukken deden zich verder in de gemeente niet voor. De windhoos, die om zeven uur gis terenavond over de Veluwe trok pas seerde om acht uur Oost-Stellingwerf in de Zuid-Oosthoek van Friesland. In het dorp Haulerwijk, behorende tot deze gemeente, werden door het na tuurgeweld vier woningen totaal ver nield. Twee andere woningen werden zeer zwaar beschadigd en tien andere woningen minder ernstig. Tientallen bomen werden door de windhoos ont worteld en het telefoon- en electrici- teitsnet kreeg ernstige storing. Pas om tien uur gisterenavond kon het tele foonverkeer worden hervat. Slechts twee personen zijn bij al deze verwoestingen zeer licht gewond geraakt. Terwijl Faroek fuift en gokt TZON1NG FAROEK van Egypte heeft Dinsdag in het Casino van Deauville twee jonge Franse zange ressen uitgekozen voor contracten in Cairo. Tot laat in de nacht speelt hij „Chemin de fer" (een gokspel), waar mee hij Dinsdag in totaal ongeveer 110.000 gulden had gewonnen. In de Egyptische pers is -critiek geoefend op het huidige regiem in Egypte, zo meldt de correspondent te Cairo van „The Daily Telegraph". In deze berichten worden de „los bandige feesten" en de rijkdom van enkelen temidden van massale armoe de gelaakt. Een Egyptische commentator schrijft: 't Volk is ontevreden. Het is niet com munistisch. maar wil verandering. Wij willen niet spreken van een staats greep, maar van een regiemswijziging of een grote beweging voor hervor ming. Het volk wacht niet meer op „de grote onbekende leider", die zal ko men om het te redden". De commen tator dringt er bij de regering op aan „niet voort te gaan het bezit van de rijken te vergroten ten koste van de armen". QCHUMACHER bepleitte een „of- fensieve" Westerse politiek wat betreft de veiligheid van Duitsland. Een militaire bijdrage van West-Duits land zou alleen zin hebben, als de we relddemocratieën, voornamelijk de DE WINDHOOS trok van Kootwijk in de richting van de Torenberg naar het Aardhuis, gelegen in de do- meinbossen bij Apeldoorn. De boerderij, bewoond door de we duwe Brouwer, en een onbewoonbaar verklaard woonhuis werden totaal vernield. De boerderij was gelegen aan de zandweg Kootwijk-Apeldoorn. Deze weg, waar druk verkeer is, werd ge heel versperd. Het spoor van de windhoos is dui delijk te zien, door de talrijke bo men die werden ontworteld. In de dorpen Putten, Harderen en Uddel woedde een zwaar onweer. De schade bleet hier vrijwel geheel be perkt tot omgewaaide bomen. In de dorpen rond de gemeente Barneveld werd het tijdens deze wind hoos zo donker als de nacht en brak een hevig onweer los, waardoor ver schillende kleine branden ontstonden, die echter door de brandweer spoe dig werden geblust. RAVAGE IN HARSKAMP. een volledige wanorde. De stakers, die bij hun aankomst een stembiljet had den ontvangen, verlieten de zaal zon der hun stem te hebben uitgebracht. Meer dan 10.000 Antwerpse havenar beiders woonden deze vergadering T\E HAVENARBEIDERS van Ant- werpen, die sedert meer dan een maand in staking zijn, hebben tijdens een gisteren gehouden vergadering van de Belgische Transportarbeiders, besloten het voorstel van de Minis ter van Verkeerswezen tot oplossing van het conflict van de hand te wij zen. In dit Dinsdag door de afgevaar digden van werkgevers en werkne mers goedgekeurde voorstel was een verhoging van het dagloon met 6 fr. bepaald. Bovendien was de oprich ting van een bijzondere commissie voorzien, die een onderzoek zou in stellen naar de andere eisen der ha venarbeiders. De vergadering, die bij de aanvang reeds vrij rumoerig was, eindigde in TVE FORDHAM-UNIVERSITEIT der Paters Jezuieten heeft een groep anthropologen uitgezonden om onder zoekingen te doen in Auriesvjlle, waar 300 jaar geleden drie paters Jezuie ten, Isaac Jogues, Réné Goupil en Jean de Lalande, door de Mohawk- Indianen werden vermoord. Men meent hun stoffelijke resten te kun nen vinden. Het proces tot hun hei ligverklaring is aanhangig gemaakt. Zij zullen de eerste Noord-Amerikaan se heiligen zijn. Het rantsoen moet dienen voor zes weken. De eerstvolgende bonaanwij zing zal op 5 Oct. 1950 geschieden. lyTEN deelt ons mede: Het ligt in de bedoeling om bij eventuele arres tatie van kapitein Westerling een massale actie te ontketenen te zijner bevrijding. Voor dit doel werd te Utrecht een initiatief comité opge richt, waar men nu reeds adhaesie kan betuigen. Als voorlopig secretaris werd gekozen de heer D. B. Salverda te Linschoten. Van gezaghebbende zijde werd ver nomen, dat Westerling vergunning DOVEN de West-Veluwe ontlastte zich in de vooravond een kort, maar hevig onweer, dat vergezeld ging van enorme plasregens, hagelslag en een windhoos. Vooral in Hars kamp werd door de wervelstorm ern stige schade aangericht. De boerderij van de landbouwer H. Wissels stortte geheel in. De bewoner werd door een vallende steen ernstig aan het hoofd gewond. In het centrum van Harskamp wer den drie woonhuizen ernstig bescha digd. Van een huis werd het dak fi naal weggerukt, van de beide andere werden de gevels ingedrukt. Aan het meubilair en dergelijke werd grote schade toegebracht. De bewoners werden voorlopig in de omgeving gehuisvest. In de buurt schap de Valk sloeg de bliksem in het rieten dak van de boerderij van de landbouwer W. Veenschouten. Door ONDER SCHIJNWER PERSLICHT. T"VE ROEIBOOT werd nu tijdelijk aan de „St. Joseph" vastgesjord en wij stapten alle daarop over. Sterke schijnwerpers verlichtten een flink wateroppervlak, maar de Waal, die gewoon is met het hoofd naar links gewend te zwemmen, voelde zich nogal onwennig, waarop spoedig be sloten werd de lichten, draaibaar naar alle zijden, vanaf de rechterkant van de boot te laten schijnen. De zwem mer, steeds achttien slagen per mi nuut makend, voelde zich nu spoedig beter op zijn gemak en voort ging het weer. Soepel gleed het sterke li chaam door het blijvend-kalme wa ter en van toen af begon de bewon dering van de Fransen, de equipage niet in de laatste plaats, met spron gen te stijgen. ONGEWONE PRESTATIE. begaven de officiële controleur, de heer Edmond Mascret uit Calais., Ad. Vriens en schrijver dezes zich naar de roeiboot, die weldra door sterke armen der gebroeders Friscourt in de richting van de op de rede voor anker liggende volglpoot „St. Joseph" werd geroeid. Uw sportredacteur genoot het voorrecht, zittend op de rug van een der roeiers, naar de kleine boot te worden gedragen. ZWEMMEN! TJET SCHIJNSEL der vele electri- sche zaklantaarns volgend, be reikte de Waal de roeiboot en toen de controleur met het roepen van: na- ger! (zwemmen) het sein tot begin nen had gegeven, was het 2.27 uur pre cies in de morgen van Woensdag 23 Augustus 1950. Met ongebreideld enthousiasme dook de twintigjarige Bergenaar in de golven, de vaste wil demonstre rend in korte tijd de overzijde te be reiken. „Ik wil niet langer dan tien uur in het water liggen," had hij gezegd, en om dit te kunnen verwezenlijken, moest hij de eerste vier uren alles geven wat aan krachten aanwezig was. De stroom zijdelings tegen, trok de Waal onmiddellijk zó hard met forse, lange borstcrawlslagen, dat de roeiers zich tot het uiterste moesten inspan nen om niet achter te geraken! ..For midable!" (geweldig), zei de official ons enhij zou dat later nog vaak her halen. In recordtijd werd de volgboot bereikt, waarop de kleine Bergen op Zoomse kolonie plus de befaamde stroomkenner, Everaert (een notaris klerk uit Calais) en nog enkele Fran se dagbladcorrespondenten vanaf de reling de Waal met gejuich begroet ten. JUA TWEE UUR had de Bergenaar een afstand afgelegd, die ver bo ven het gewone niveau lag. Het water bleek na enige peilingen 18 graden te zijn, dat kon er dus goed mee door. De Waal had plotseling zin in een suikerklontje. Ze werden hem aange reikt in een aan een steel bevestigd pannetje. Hij nam er engie uit, en speels ais een kind schopte hij, op de rug liggend, de overige met een der benen de lucht in. Grote hilariteit bij zijn vader en vrienden, stijgende be wondering onder de Fransen, die zo iets fantastisch nog nooit hadden meegemaakt. Zwemmen met zulk een souplesse en gemak: officials nóch loods hadden 't zover het hun jaren lange ervaring op dit gebied reikte, niet beleefd! Mocht de Waal in de beginne iet wat nerveus zijn geweest allicht! door het roepen van kwinkslagen in dit tweede uur bewees hij zich kip lekker te voelen. Alles verliep dus perfect en aan de hand van de aan boord zijnde kaarten kon worden vastgesteld, dat hij het schema ver vooruit bleef. (Vervolg zie sportpagina.) J. BIERMAN uit Zaandam heeft proe ven genomen met het toevoegen van bepaalde mineralen aan veevoer. T. b.c.-vrij vee door middel van betel en goedkoper voer, meent hij te kun nen bereiken. Hij heeft zijn plannen aan de officiële instanties te Den Haag voorgelegd.

de Stem | 1950 | | pagina 1