Groeiende spanning in D West-Europa IIP WESTERLING overmorgen in ons land Politieke moord Mgr Hopmans 85 jaar Goese kapper beconcurreert collega uit Een Dit jaar Sovjet-vrede met Oost-Duitsland Adenauer wenst (plotseling) een West-Duitse defensie DAGBLAD VOOR ZEELAND 'Aanval op Joego-Slavië nabij NOG MEER BRITSE TROEPEN NAAR KOREA Vrij warm mi Een H-bom op het Kremlin Australië wil Nieuw- Guinea in de V. N. brengen Geen duif en toch geklokt De staking- verloopt Engeland weigerde asyl MGR. STEPINAC ERNSTIG ZIEK Brand onder Londen NOG MEER HOOP VOOR KAALHOOFDIGEN? Hij wil een fonds voor herinplantering Hormonen en vloeibare huid Brits geleerde naar de Sovjets Oorlogsschade België-N ederland Encycliek tegen gevaarlijke misvattingen ZESDE JAARGANG No. 1772 Uitgave: N.V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J.v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne mentsprijs bij vooruitbet. f 3.90 per kwartaal, per post f 4.75, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) f 0.30. Losse nummers 8 cent Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden-op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 22 AUGUSTUS 1S50 Advertentieprijs voor de gehele oplage O.ïS per m/m. (Ingezonden Mededelingen t 0.60 per m/m)Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend, in de Zeeuwse editie f 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede- delingen f 0.25 per m/m). Staatwerk S cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek „'t Kleintje" wordt iverwezen naar de desbetreffende rubriek# (Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet (verlangen af te geven, worden vernietigd •au voor de Zeeuwse Eilanden GOES, Westsingel 98, Telefoon no. 2236 - Bureau voor"zeeuwsch-Vlaanderen HULST, Dubbele OOST BURG, Hieuwstraat 22, Telefoon no. 35). Poort T, Telefoon no. 102. (B b u r e a u - 4AT JOEGO-SLAVIE zich bedreigd voelt, is reeds maanden 1 lang geen geheim meer. De verbannen socialist Topalo- vitsj heeft nu in Straatsburg verklaard, dat een- aanval door de Kominform-landen op Joego-Slavië aanstaande is. van de West-Duitse Bondskanselier Adenauer: hij wil een West- Niet minder onrustwekkend is de plotselinge „bekering" van de West-Duitse Bondskanselier Adenauer: hij wil een West- Duits defensie-apparaat ter sterkte van de Oost-Duitse volks- politie. Dit wilde hij nog niet lang geleden positief niet! Het meest verontrust echter de spanning rond Berlijn. De Sovjets willen een afzonderlijke vrede met Oost-Duitsland, tegen alle bestaande overeenkomsten in. Gaat dit door, dan zal de kwes- tie-Berlijn in ongekende hevigheid losbarsten. In dat geval zal een Luchtbrug de moeilijkheden zeker niet kunnen overwinnen! 9 ken combineren en daaruit een (pijn lijke doch reële) conclusie trekken: wanneer West-Duitsland open blijft liggen voor een eventuele agressie, dan is de ramp niet te overzien. Met een Atlantisch Pact op papier komt men niet ver en met troepen in Ko rea kan men weinig, bereiken tegen over een aanval op eigen continent. MERKWAARDIG „VER HAAL". COVJÏT-RUSLAND bereidt sinds lang een afzonderlijk vredes-ver- drag met Duitsland voor. De Nw. Rott. Courant weet nu te melden, dat DS ARTSEN hopen de te Belllngen in Australië geboren vierling in le ven te houden, doch het leven van da babies „hangt aan een zijden draad", zo voegden zij er aan toe. De vier kinderen bevinden zich in een couveuse. DE VEILIGHEIDSRAAD is weer een uur bijeen geweest. Malik was de enige spreker. Daarna ging men uit een zonder enig besluit te hebben genomen. SPENDER, de Australische minister van Buitenlandse Zaken, wordt Za terdag voor een bezoek van enkele dagen in Den Haag verwacht Hij zal waarschijnlijk over Nieuw-Guinea komen praten. CANADA heeft een plan opgesteld voor gratis wapenlevering aan West- Europa. Het Parlement moet dit plan nog goedkeuren. DR. HIRSCHFELD Is op Schiphol aan gekomen. Hij legde een „persoonlijke verklaring" af, waarin hij van mening zeide te zijn, dat er een grote bereid heid is tot samenwerking tussen bei de souvereine staten Nederland en Indonesië. Dr. Hirschfeld wil zijn werk als directeur van het Marshall plan voor Nederland weer opvatten. A. C. DE BRUYN, voorzitter van de K. A. B., zal vanavond om 20.05 uur voor de K.R.O. spreken over „Com munistische terreur of gezond ver stand". DE Omroepverenigingen zullen, be houdens goedkeuring van de minister, het radioprogramma va nde Neder landse strijdkrachten gaan verzorgen. AMERIKA zal in de nabije toekomst meer dan W00 vliegtuigen op ver schillende bases in Engeland gaan stationeren. IN BRUSSEL is de eerste postdienst per helicoptère op het vasteland ge opend. Vliegsnelheid is 100 km. per uur. SERETSE KHAMA met zijn vrouw Ruth en zijn dochtertje van drie maanden is in Southampton aan gekomen. Het gezin gaat ia Lon den wonen. VENIZELOS heeft een nieuw Grieks kabinet gevormd, dat alleen uit libe ralen bestaat. Hij heeft de medewer king van de Populisten. t)E EENDENJAGER B. uit Hilver sum, 19 jaar oud, vond in Korten- hoef Zaterdag, dat 14 kamperende Am sterdamse meisjes het wild verjoe gen. Toen de meisjes niet weg wil- aen gaan schoot hij met hagel in hun richting, vier meisjes werden ge wond, waarvan een ernstig. De jager is gearresteerd. vJr^?L1SCIÏ ?-i'n twee grote vak- ip®2n van spoorwegpersoneel yoor 5 dagen in staking ufnarhi- Wlsen h°ger l°°n- Drie be langrijke lijnen liggen geheel stil. °P^EtJW werd in de Rivièra een C,, juwelen (waarde 2 millioen francs) gestolen. Ditmaal was een arts in Nice het slachtoffer. P® defensie zal volgend 3Wt S?n Worden ^gebreid, heeft minister Hauge verklaardi Ook zal een burgerlijke verdediging van behoorlijke omvang worden oDee- bouwd. VOOR KOREA hadden zich tot giste ren 12 uur 1768 vrijwilligers gemeld. SUKARNO heeft Mohammed Natslr van de Masjumi (Ind. Islamitische Partij) officieel als kabinetsformateur aangewezen. merkwaardig „ver- ook nog uit Stock- In de komende herfst dit verdrag zal worden afgesloten. De Berlijnse cor respondent van dit blad voorziet dan grote spanning en verdere wrijving, terwijl hij over het verdrag zelf en kele merkwaardige bijzonderheden meedeelt: De voornaamste botsing zal ont staan door de regeling van de Ber lijnse kwestie. Volgens mijn informa- toren wordt ten aanzien van de stad Berlijn ongeveer woordelijk bepaald: De regeringen van de Sovjet-Unie en de Duitse democratische republiek stellen vast, dat de Westelijke geal lieerden op grond van de voortdu rende schending van het accoord van Potsdam, het recht op de bezetting van de drie Westelijke sectoren hebben verloren. Berlijn is een deel van de Duitse democratische republiek. De verdragspartners verklaren onomwon den, dat de schuld aan de splitsing van Berlijn alleen de Westelijke mo gendheden moet worden toegeschre ven, die om speculatieve redenen de invoering van een vreemde valuta in de gebieden van de Duitse democra tische republiek hebben bewerkstel ligd en daarmee onafzienbare ellende en werkloosheid onder de bevolking hebben veroorzaakt. De regering van de Duitse democratische republiek die volkomen souvereiniteit zal ge nieten heeft daarom in overeen stemming met de regering van de Sovjet-Unie besloten, na ratificatie van het vredesverdrag de Westelijke mogendheden te sommeren binnen zes maande» het door hen bezette gebied te verlaten. In dit verband is de be paling van eminent belang, dat na het herstel van de Duitse souverei- niteitsrechten het toezicht op de in Duitsland levende buitenlanders in Duitse handen wordt teruggegeven. „Onder de categorie buitenlan ders vallen ook de zich onrechtma tig in Berlijn en in West-Duitsland bevindende uniformdragers van de Westelijke bezettende mogendhe den". Welke consequenties daar aan verbonden zijn beseft men als men voor ogen houdt, dat anog geen land van de Westelijke wereld de Duitse democratische republiek heeft erkend, en b. een luchtbrug naar Berlijn niet zo gemakkelijk kan worden ingericht als in 1948, daar thans het gros van de Ameri kaanse luchttransportvloot in het Verre Oosten is samengetrokken. PIJNLIJK DOCH REëEL. UEN bijzonder haal" komt holm: De Sovjet-Russische marine-attaché te Stockholm, commandant Dmitri Laritsjef, heeft geweigerd de films uit handen te geven van foto's, die hij met een aantal medewerkers op een toch in de Stockholmse Archipel van verboden militaire gebieden heeft ge nomen, aldus meldt het Zweedse mi nisterie van Buitenlandse Zaken in een communiqué. Volgens de eenstemmige verklaring van ooggetuigen werden foto's geno men en op de oever waarnemingen gedaan in de zeeëngte van Trosa, on geveer 30 kilometer ten Zuiden van Stockholm, en op enige andere plaat sen van de reis. Toen Zweedse poli tiemannen hen in verboden gebied aanhielden, maakten de Sovjets aan spraak op onschendbaarheid. Zij deel den de politie mee, dat zij van de koers waren afgeraakt, doch volgens ooggetuigen liep de hulpmotor on middellijk nadat de politie hen bevo len had zich te verwijderen. TIET AMERIKAANSE departement van Buitenlandse Zaken heeft me degedeeld, dat behalve de Britse troe pen uit Hongkong nog andere Britse manschappen worden verzameld voor de reis naar het front in Korea. Het gaat om ongeveer 7.000 man artille rie met pantserwagens. De Britse admiraliteit heeft bekend gemaakt, dat een kleine commando eenheid van de vloot wordt gevormd voor „zeer spoedig vertrek per vlieg tuig" naar Korea. President Quirino heeft verklaard, dat de Philippijnen bereid zijn een eerste contingent van 1100 officieren en manschappen met een artillerie- batterij naar Korea te zenden. Het vertrek zal over enige dagen plaats hebben. HET FRONT. Weersverwachting, vanavond: geldig tot ÏLTEN KAN natuurlijk, zoals sommi- ge diplomatieke kringen, „be leefd verbaasd" staan over de zwen king van Adenauers wensen ten op zichte van een West-Duitse defensie. Men kan ook, zoals de socialist Ol- lenhauer op het internationale Socia listen-congres een duidelijk „Neen" laten horen over het denkbeeld van de Duitse herbewapening. Maar men kan eveneens en dat lijkt ons toch werkelijk in de gege ven omstandigheden het meest ver standige de verschillende tragische feiten van de laatste maanden en we- Aanbod aan Truman: T AR DALY, de 38-jarige eigenaar van een stoelenfabriek te Chica go, heeft in een brief aan Truman aangeboden een vlucht boven Moskou te maken om een atoom- of water stofbom op het Kremlin te laten val len. Daly zei de stichter te zijn van de „christelijke actie-partij" die, „thans oorlog met het rode Rusland" als leus heeft. De partij wil „het Christendom en de vrijheid van de wereld" redden en de A-bom en H- bom gebruiken tegen „de krachten van de anti-christ", aldus deze brief. j Veranderlfike bewolking met kans op plaatselijk enkele re- gen- of onweersbuien. Zwakke tot matige wind, overwegend uit Zuidelijke richtingen. In het Westen iets minder warm, overi- ge» weinig verandering in tem- peratuur. „,VandaaB: Zon onder 19.51 uur. 5 J!aan °P 17-19 uur. Maan onder ii.il uur. Morgen: Zon op 5.36 uur. r J Sinds enige tijd staat de Bergen op Zoomse Peperbus stevig in de stei gers. Onze foto laat zien, dat er nogal het een en ander aan te doen valt. TI/TGR. HOPMANS viert vandaag zijn 85ste verjaardag. Hij leeft nu enige j;-en in de afgetrokkenheid van het Liefdegesticht aan de Haagdijkte Breda, doch zo nu en dan ziet men hem nog op enige officiële plechtig heid verschijnen, zoals op bovenstaan de foto. In het afgelopen jaar is er even een inzinking geweest in zijn gezondheidstoestand, welke inzinking hij echter weer te boven kwam. We weten, hoe zijn gedachten zich nog levendig bezig houden met de zaken van het Bisdom, dat hij zo lange tijd met krachtige hand bestuurde. Velen zullen heden ook in gedachten bij hem zijn en aan God vragen, dat hij nog menig Jaar de krachten naar geest en lichaam moge behouden, om met ge bed en daadwerkelijke belangstelling over zijn kudde te blijven waken. Ook onzerzijds onze hartelijke gel- lukwensen bij het bereiken van deze gezegende leeftijd. yAN het front wordt gemeld: In het centrum wisten de Amerikanen een Noordelijke speerpunt van 4000 man tot staan te brengen. De nieuwe bruggenhoofden worden „in bedwang gehouden". In het Zuiden wordt door de Noordelingen een aanval op Poe- san voorbereid. In het Oosten blijven de Zuid-Koreanen vorderingen maken bij Pohang. yOLGENS de Australische radio zal Australië de kwestie Nieuw-Gui nea aan de V. N. voorleggen. Naar aanleiding hiervan verklaarde een woordvoerder van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken: „De kwestie Nieuw-Guinea zal door Nederland en Indonesië worden op gelost volgens de richtlijnen van de R. T. C. Zolang de besprekingen hierover aan de gang zijn, hebben de V. N. niet het recht tussenbeiden te komen". Hij voegde hier aan toe, dat het interna tionale Hof van Arbitrage in Den Haag om een oordeel kon worden ge vraagd, als de besprekingen tussen Nederland en Indonesië geen resultaat opleverden. Van Nederlandse zijde werd inmid dels bij de betreffende commissie bij de V. N. een uitvoerig rapport inge diend over de toestanden op Nieuw- Guinea. Oneerlijke duivenmelker gearresteerd TVEGENS het plegen van fraudu leuze handelingen is Zondag de secretaris van de Wormerveerse Postduivenvereniging „De Postduif", de heer Th. H., gearresteerd. De dui ven van de leden van deze vereni ging zouden Zondag gelost worden uit Libramont (België). Hiertoe werd an zij Vrijdagavond gekorfd. Tijdens het afsluiten der manden nam H. de rub ber ring van zijn duif af. Omdat men verdenking tegen H. koesterde hij had reeds meerdere malen grotere prijzen gewonnen, ter wijl zijn duiven van mindere kwali teit waren dan die van andere leden controleerde men de ringen. Op het moment, dat de dieren verwacht konden worden, klokte H. Zondag morgen de ring. Toen kwam uit, dat de duiven niet in België waren ge weest en dat H. ze Vrijdagavond ach tergehouden had. In het Marlne-gehouw te Washington wordt op het ogenblik de derde bijeenkomst gehouden van het comité van chefs van staven van het Noord-Atlantisch Pact. Bü het begin der besprekingen v.I.n.r.: kapitein L. J. J. Robins (België), kapitein Georges Cabanier (Frans marine-atta ché), schout bij nacht jhr. H. A. van Foreest (Nederland), vice-admiraal H. T. W. Grant (Canada), admiraal William M. Fechteler (V. S.), die voor zitter van de bijeenkomst is, Sir Cyril Douglas Pennant (Engeland), schout bij nacht John E. Jacobson (Noorwegen), Magnus V. Magnussen (IJsland), generaal J. F. de Barris Rodriguez (Portugal) en schout bij nacht E. J. C. Qvistgaard (Denemarken). TAE STAKING in Amsterdam en in Rotterdam begint te verlopen: 't rustige woord van dr. Drees beeft dus effect gehad. Op drie grote bouwwerken in Am sterdam werd het werk hervat. De stand van de havenstaking is evenwel nog niet veel gewijzigd, al is dan de verwachting, dat zich vandaag vele werkwilligen zullen melden. In Rot terdam is de havenstaking over het dieptepunt heen. Een belangrijk aan tal vaste werklieden is gisteren weer aan de slag gegaan. Alleen de losse arbeiders blijven staken. Uit geen van beide steden werden incidenten of bedreigingen gemeld. IN BEVOEGDE kringen werd gisteren in Den Haag ver nomen, dat Westerling D,onder dag als gedeporteerde per vlieg tuig uit Londen in Nederland Wordt verwacht. Aan deze kringen was medegedeeld, dat Westerling Maandag in een En gels toestel Singapore zou ver laten en Woensdag in Londen zou aankomen. De dag daarop zou hij per vliegtuig naar Ne derland worden vervoerd. In Nederlandse kringen wist men niets van een waarschijnlijk uitstel van Westerling's vertrek uit Singa pore in verband met „complicaties op juridisch gebied, die zich op het laatste ogenblik voordeden", waar van een woordvoerder van het En gelse Ministerie van Buitenlandse Za ken gewag maakte. Of er, als Westerling inderdaad in ons land zal aankomen, iets terecht zal komen van het schrijven en doen verfilmen van zijn levensgeschiede- ■J^AAR het Zwitserse persbureau KIPA van betrouwbare zijde ver neemt, is de gezondheidstoestand van de Joego-Slavische aartsbisschop Mgr. Stepinac de laatste tijd zo veel slech ter geworden, dat dit tot ernstige be zorgdheid onder de Katholieken aan leiding geeft. Zoals bekend is, werd Mgr. Stepinac door het Tito-regiem zonder enige grond tot 16 jaar dwang arbeid veroordeeld en vertoeft hij reeds sinds 1946 in de gevangenis. Door de slechte behandeling is het zenuwgestel van de aartsbisschop dei- mate geschokt, dat men met een ern stige zenuwinzinking rekening houdt. Nog grotere bezorgdheid wordt echter in kerkelijke kringen gewekt doordat bij de prelaat een begin van longtuberculose is geconstateerd. Naar het oordeel van betrouwbare perso nen, die Mgr. Stepinac kort geleden hebben gezien, ontvangt de aartsbis- schcp geen voldoende geneeskundige verzorging. nis, staat te bezien, zelfs al schijnt Hollywood aantrekkelijke aanbiedin gen te hebben gedaan. Op 28 Februari werd van bevoegde zijde te Den Haag meegedeeld, dat, wanneer Westerling naar Nederland zou worden overgebracht, hij bij zijn aankomst gearresteerd zou worden. Hij heeft voldoende strafbare feiten gepleegd, zo zei men, welke arrestatie wettigen. Wanneer Indonesië aan ons land uit levering van Westerling zou vragen, aldus verklaarde men toen, zal aan dit verzoek geen gevolg worden ge geven. Westerling zou hier te lande wel worden berecht voor wat hij in Indo nesië heeft gedaan, doch het is een internationaal gebruik, dat een land zijn eigen burgers niet uitlevert aan een ander land om ze daar terecht te doen staan. Thans vernemen wij uit betrouw bare bron, dat er- geen reden is om aan te nemen, dat er in dit standpunt wijziging is gekomen. GISTERENMORGEN rukten Lon- dense brandweerlieden met spe ciale kleding en zuurstofmaskers uit om een ondergrondse brand in het hartje van de stad te bestrijden. Er was namelijk brand uitgebroken in de ondergrondse gas- en electriciteits- en telefoonleidingen. Vlammen laaiden op uit straatputten en brandweerlie den trachtten zich in de nauwe gan gen door de rook een weg te banen naar de haard, terwijl anderen de straat openhakten om rook te laten ontsnappen. De brand woedde in de Queen Victoriastreet, welke naar St. Pauls-Cathedral voert. Verstikkende dampen drongen de omliggende ge bouwen binnen en het kantoorperso neel zocht kuchend en naar lucht happend een goed heenkomen. In de City liep het verkeer vast en lange rijen auto's en bussen moesten wach ten. Na een strijd van 4 uur was men de brand meester. JJE TWINTIGSTE EEUW dreigt de eeuw te worden van het haargroeimiddel. En dat niet alleen. Het gaat er tevens naar uitzien, dat de periode op een einde loopt, waarin we onder onze medemensen kaalhoofdigen tellen. Nau welijks immers is de kapper van Een als haargroei-grootheid erkend, of el ders vangen we geluiden op, die de kaalhoofdigen onder ons tot nog groter vreugde zullen stemmen en die zelfs ons de haren deden ten berge reizen. Goes is de plaats, waar de hoopvolle geluiden vandaan komen. Daar woont sinds enkele jaren de heer J. C. Harthoorn, kapper van beroep en tevens directeur van een kappersvakschool. Na acht lange jaren denken heeft deze heer Harthoorn een uitvinding gedaan op haargroeimiddel-gebied, dat zelfs de kapper van Een in de schaduw zal stellen. rpEN HUIZE van de uitvinder zelve hebben wij een gesprek met hem gehad, waarin hij ons een en ander over zijn nieuwe vinding vertelde. Het begon, zo zeide hij ons, reeds acht jaar geleden, toen iemand hem advies vroeg, voor een kaalhoofdige. Toen heb ik iets gemaakt, aldus on ze zegsman, waaraan zelfs de smid te pas kwam. Ik ben er niet bij blij ven stilzitten maar ik heb steeds maar gedacht en gedacht. Enige tijd geleden vervoegde zich bij de Goese kapper een vertegen woordiger van een fabriek voor hor- monenpraeparaten, die hem 'n eigen aardig voorval schetste. Op de betref fende fabriek had men nl. ontdekt, dat vrouwelijke personeelsleden, die mannelijke hormonen verpakten, last kregen van baardgroei! Er ging een licht op in het brein van de heer Harthoorn en opnieuw begon hij te denken. Hij had een methode uitgevonden, volgens welke hl) haar kan herinplanten. Hij beweert nl. kans te zien om de hoofdhuid vloeibaar te maken en deze dan zoda nig te bewerken, dat er weer haar op kan groeien. TE DUUR. TJEZE methode van herinplantering kost evenwel veel, heel veel geld. Zoveel zelfs, dat ze in de practijk niet bruikbaar zal zijn. Dan, zo heeft de Goese kapper ge dacht, zal ik een fonds stichten voor mijn instituut. Op gang gebracht door het hierbo ven beschreven voorval op de fabriek voor hormonenpraeparaten, ging hij experimenteren en het slot was, dat hij een haargroeimiddel vond, waar mee hij goede resultaten schijnt te boeken. Haar, dat door ziekte uitvalt of niet wil groeien, knapt er ziender ogen door op. Middels een Amsterdamse firma wil de heer Harthoorn zijn praeparaat in den handel brengen. Nog deze week zal hij er octrooi op aanvra gen. Wanneer de zaak eenmaal goed draait zal er een chemicus worden bijgehaald, die zo mogelijk het artikel nog zal perfectionneren. HOE HET WERKT. TIE EERSTE PROEF werd genomen met een 7-jarig dochtertje van de heer H. uit Heinkenszand. Het meisje was vanaf de geboorte kaal en de heer Harthoorn werd in dit geval ge raadpleegd. Hij stelde zich in verbin ding met de plaatselijke arts en er werd besloten, dat de twee samen het kind zouden behandelen. De dokter schreef tabletten voor, de kapper be handelde het hoofd met zijn vinding. Na enige tijd begon het meisje zien derogen te beteren, maar wie mag dit herstel nu op zijn naam zetten? De dokter zegt dat de tabletjes het hebben gedaan, de kapper schrijit het resultaat toe aan zijn praeparaat. Een tweede behandeling viel ten deel aan een meisje uit Zaamslag, dat last had van haaruitval. Ook hier is de hulp ingeroepen van de heer Hart hoorn en ook hier trad beterschap op. We hebben het wonderbaarlijke spul van dichtbij gezien, zelfs geroken. Het zag er bruinachtig uit en er zat een licht alcolholgeurtje aan. Meer kunnen we er niet van vertellen. Dat kan alleen de kapper van Goes, maar die zal de productie in eigen hand houden. Ik wil, zo verzekerde hij ons, hele maal niet in de kortst mogelijke tijd drie auto's verdienen. Ik wil alleen maar mijn vinding aan de man bren gen, omdat ik daarmee tal van men sen van dienst kan zijn. En die mensen zijn al volop aan het komen. Zelfs uit de verste hoeken Voor rijk gemeubileerde villa TVE IN ENGELAND opgeleide des- kundige op het gebied van kos mische stralen, professor Lajos Ja- nossy, is 11 Augustus van Dublin met zijn vrouw en vier kinderen per vlieg tuig naar Budapest vertrokken, zo werd gisteren vernomen. Prof. Janos- sy heeft 12 jaar wetenschappelijk on derzoek gedaan te Dublin en Man chester. Kort voor zijn onverwacht vertrek vertelde hij zijn collega's, dat hij communist was en dat te Budapest een rijk gemeubileerde villa voor hem gereed stond. Zijn collega's hadden nooit eerder bespeurd, dat prof. Ja- nossy een politieke overtuiging had. Prof. Janossy is 38 jaar. Zijn ouders en broer wonen in Hongarije. De Britse geleerde dr. Burkharöt verklaarde, dat Janossy's vertrek ,van strategisch standpunt bezien van geen belang was". Hij was echter van mening, dat het later zeer belangrijk zou kunnen blijken. „Een man met zijn kennis kan deze ongetwijfeld ook aan andere dingen wijden", zo zeide hij. yR IS in België 'n politieke moord gepleegd. De voorzitter van de Belgische communistische partij is in zijn woning als een dolle hond neergeschoten. Iedere weldenkende zal deze lage misdaad afkeuren. Men kan Lahauts denkbeelden verafschuwen. Men kan zijn^ uit roep „Leve de republiek!" bij de eedsaflegging van de Koninklijke Prins scherp veroordelen. Men kan bepleiten, dat de communistisch» ondermijningsactie door de Over heid met wettige middelen krach tiger moet worden aangepakt. Doch hierin zit geen enkele rechtvaardi ging voor een wraakuitoefening als thans door onbekende burgers is geschied. Gewelddaden, kogels, vor men nimmer een argument tegen een persoon en zijn ideëen. Hier is een gemene misdaad gepleegd, al lereerst tegenover de mens Lahaut, doch ook tegenover de rechtsorde in België, die nog niet bekomen is van de zware schokken in de afgelopen weken. Het is van harte te hopen, (dat de schuldigen spoedig kunnen Worden gevat en berecht. Dat zou (ie beste remedie zijn tegen de thans weer oplevende onrust. XJIERMEE is echter nog niet alles gezegd over deze zaak. In de verontwaardigde kreten, welke nu opklinken uit het communistische kamp, zit een groot stuk huichelarij. De politieke en gerechtelijke moord is een veel gebruikte communisti sche methode. Het was dezer dagen juist tien jaar geleden, dat Leo Trotzky in Mexico door een agent van de Russische geheime politie lafhartig werd neergeschoten. Het eerste woord van afkeuring daar over moeten we nog lezen in de communistische pers. Er zijn zo heel wat meer tegenstanders van Stalin op slinkse wijze uit de weg geruimd. En nog meer weerzinwek kend zijn deze moorden, als ze voor afgegaan worden door gerechtelijke comedies. De voorbeelden daarvan liggen voor het grijpen. De com munisten in alle landen keuren dit alles ten volle goed, ja juichen het toe. Deze goedkeuringen, deze juich kreten doen hun uitingen van ver ontwaardiging bij de baar van La haut zeer vals klinken DE BELGISCHE socialisten moe ten nu echter ook niet te hoog van de toren blazen. Enkele weken geleden vonden ze het prachtig, dat er bommen ontploften en spoorrails werden onklaar gemaakt op gevaar af, dat daarbij tal van onschuldige slachtoffers zouden vallen. Spaak verklaarde zich bereid partij-geno ten-saboteurs voor het gerecht te verdedigen. Hij was ook aanvoer der van een menigte, die autobus sen met bloemen-dragende volge lingen van Leopold aanviel met bakstenen en de voertuigen verniel de. De socialisten gaven en geven nog hun goedkeuring aan het ge bruiken van geweld in de democra tische politieke strijd, zodra ze naar eigen willekeur hebben vastgesteld, dat er „buitengewone omstandighe den" zijn opgetreden. Moeten ze zich nu dan verbazen, dat jonge heethoofden voor zich ook „buiten gewone omstandigheden" procla meren en in hun verwarde brein het gebruiken van geweld als iets geoorloofds gaan beschouwen? Wie heeft dan die verwarring mede hel pen verwekken? Het zijn de goed praters van het geweld in de span nende Juli-dagen. Het zijn de aan voerders van de muitende scharen, de verdedigers van sabotage en ver nieling „in buitengewone omstan digheden". De moord op Lahaut zou de Belgische socialisten tot zelfin keer moeten nopen. Hun veront waardiging over fascistische metho des keert zich tegen henzelf. Als ze dit nu maar eens wilden inzien Spoedig definitieve regeling rpOT NU TOE kregen de Nederlan ders die in België oorlogsschade leden, geen vergoeding en de Belgen die in Nederland oorlogsschade leden, evenmin. Nochtans voorziet, zowel de Belgi sche als de Nederlandse wetgeving op oorlogsschade de wederkerigheid wat betreft de uitbetaling der ver goedingen aan geteisterde Nederlan ders in België en aan geteisterde Bel gen in Nederland. De Belgische minister van Weder opbouw heeft op een vraag van volks vertegenwoordiger Delwaide ver klaard, dat zijn diensten reeds enige tijd geleden een ontwerp van weder zijdse overeenkomst met Nederland inzake de oorlogsschade hebben uit gewerkt en dat men contact heeft ge nomen met de bevoegde Nederlandse instanties. Thans zijn met de medewerking van de minister van Buitenlandse Zaken van ons land reizen ze Een voorbij, I onderhandelingen aan de gang om zo want ze hebben maar één doel voor spoedig mogelijk een definitieve re ogen: Goes en de Goese kapper. geling te vinden. ]yjET DE AANHEF „Humani Gene- ris" heeft de Paus een encycliek uitgegeven waarin enkele „misvattin gen, die de katholieke leer dreigen te ondermijnen", worden behandeld. Tot die misvattingen behoren: de mening, dat niet het gehele menselijk ras zich uit Adam en Eva zou neb ben ontwikkeld, het existentialisme en de opvatting als zou de evolutie leer de oorsprong van alle dingen kunnen verklaren. Echter verbiedt het lerarende ge zag der Kerk niet navorsingen en dis cussie over de leer van de evolutie voorzover hierbij een onderzoek wordt ingesteld naar de oorsprong van net menselijk lichaam als afkomstig van tevoren bestaande en levende stof Wat overigens nog niet volstrekt ze ker is of door de feiten bewezen Verder waarschuwt de encycliek tegen al te vrije interpretatie van 't Oude Testament. HOOGSTRATENS GLAS RAMEN VERNIELD Enkele baldadige jongelui uit Hoogstraten, die zich reeds ge ruime tijd schuldig maaiktcn aan looddiefstallen aan de St. Catha- rinakerk te Hoogstraten, blijken nu ook de ergerlijke daad te hebben bedreven om de nog na de oorlogs handelingen overgebleven glasra men te vernielen. Op een raam na zijn al deze kunstschatten, die in een kelder waren ondergebracht, verbrijzeld.

de Stem | 1950 | | pagina 1