ZEELAND begroet KONINKLIJK PAAR „Ahoy" op 2300 m. hoogte Scherpe afkeuring stakings" acties der communisten d« as Voorzitter communistische partij van België vermoord Militaire hulp uit dertien landen voor Zuid-Korea de E. V. C. Moeilijkheden te Menado Duurdere sigaretten Pas op DAGBLAD VOOR ZEELAND Rotterdamse Scheepvaartvereniging spreekt duidelijke taal M1® buitengewoon grote harte- telijkheid heeft Zeeland het Koninklijk Paar ontvangen. Door twee onbekenden kozen. In 1941 werd hij door de nazis doodgeschoten DOORBRAAK OP TAEGOE VERIJDELD POHANG HEROVERD Weinig verandering DE BERECHTEN van het front zijn Vrij daig opwekkender geweest dan het zich oorspronkelijk liet aan zien. Belangrijk is wel, dit de Ame rikanen een directe doorbraak der Atoombommen vallen als Radio-rede dr. Drees Pakjes van 60 ct. gaan 70 ct. kosten Communistische agen ten verkleed als priester Herbewapening van West-Duitsland? „MiUionnairs" naar het begin van de Rijn Juwelendiefstallen in Frankrijk ZESDE JAARGANG No. 1770 Uitgave- NV. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigersti eat 1». Tel Redactie 8181, Admini stratie 8773. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C J v. Hootege: Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H B 1. de R -'er, L. J. v. 't Westende. Hoofdreda-t iur: J. J. H. A. Bruna. Abonne mentsprijs y vooruitbet. f 3.90 per kwartaal, per post I 4.75, per week (uitsluitend bij niet- postbesteliinjf 0.30. Losse nummers 8 cent. Fostrri;. no. -841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1950 Aavertentieprijs voor de gehele oplage 0 2$ per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.60 per m/m)Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie t 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd Bureau voor de Zeeuwse Eilanden GOES. Westsingel 98, Telefoon no. 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon no. 102. (B ij b u r e a u O O S T B U R G, Nieuwstraat 22. Telefoon no. .o>. WW* T>E RAAD van Vakcentralen, waarin samenwerken het N.V.V., de K. A.B. en het C.N.V. heeft zich opnieuw ernstig bezig gehouden met de com munistische stakingsacties in Am sterdam en Rotterdam. Eenparig stelde de raad vast, dat deze acties geen enkel, voor de ar beiders gunstig resultaat kunnen heb ben, doch slechts het snelle bereiken van een zodanig resultaat onmogelijk maken. Het overleg over een nieuwe loon- ronde tussen de regering en de Stich ting van de Arbeid, dat enkele we ken geleden is aangevangen, is ge richt op het zo spoedig mogelijk vin den van een bevredigende oplossing voor het probleem van lonen en prij zen, zo deelt de Raad nog mee. Ook de Amsterdamse Unie van Overheidspersoneel heeft dit laatste onder de aandacht gebracht en er bovendien op gewezen, dat het over leg met de regering, om de spanning tussen lonen en prijzen te vermin deren, reeds enige tijd geleden is be gonnen. De Unie wijst overigens ook op de totaal onjuiste voorlichting van com munistische zijde. De beweringen van de E.V.C. worden als bedrog gekwa lificeerd. En er wordt een dringend beroep gedaan aan de communisti sche stakingsoproepen geen gevolg te geven. Dit heeft o.m. betrekking op het trampersoneel, waaronder de commu nisten hardnekkig blijven stoken. TERREUR-METHODEN. QOK IN ROTTERDAM hebben de niet-communistische bonden de door communistische elementen uit gelokte staking in de haven ten sterk ste afgekeurd. Ten scherpste hebben zij stelling genomen tegen de methoden van ter reur en intimidatie, die een kleine E.V.C.-minderheid op de arbeiders toepast. EEN VROEGERE ingenieur van de Marine, is in Texas gearresteerd op beschuldiging van het uitleveren van defensiegeheimen aan de Sovjet- Unie. KONING PAUL van Griekenland heeft het ontslag van de coalitie-re gering van gen. Piastiras aanvaard. NA DE BELGISCHE Kamer van Volksvertegenwoordigers heeft thans de Senaat met 82 tegen 61 stemmen (socialisten, liberalen en communis ten) bij 1 onthouding zijn vertrouwen uitgesproken in de homogeen-katho lieke regering-Pholien. HET ENGELSE m.s. „Somersetshire" door de regering gecharterd voor het vervoer van burgers van Indonesië naar Nederland, wordt Maandag te Rotterdam verwacht. ACHTTIEN KINDEREN van het Doofstommen-Instituut te St. Michiels gestel zullen in October naar Rome gaan om daar demonstraties te geven op het gebied van muziek- en dans- onderwijs. M1>STER LIEFTINCK gaat van 4- 16 September naar Amerika. Hij zal besprekingen van de internationale bank voor herstel en ontwikkeling en ï3n het internationale monetaire ronds te Washington bijwonen. t^u-^^vu3116 Ambonnese oud-mili- vben eni®e ex-K.N.I.L.-mili- Zlch tot de Nederlandse rege- 7oek met het dringende ver- loften de AmKnd van vroe§ere be" te laten gaan! nn8Zen naar Ambon sc^rIpubWVeS^l|'^i: lanE Ver°kee^ ^ningi^etendS™ent te Djakarta. Er is een geldkist opln" f000 °gulden"wordt va» Vrijdagmorgen om vijf minuten over half negen vertrok de door twee locomotieven getrokken Ko ninklijke trein uit Baarn. Om streeks half elf kwam het Konink lijk Paar in Bergen op Zoom aan. Vandaar ging het in snelle vaart naar Tholen, waar op de grens van Brabant en Zeeland bij de Tholense brug over de Eendracht de hoge gasten werden verwel komd door de Commissaris der Ko ningin in Zeeland, jhr. mi. A. F. C. de Casembroot en de gemeente raad aan hen werd voorgesteld (zie bovenste foto rechts). Via O u d-V ossemeer, waar de stoet o.m. huize Roosevelt pas seerde, en St. A n n a 1 a n d ging het naar Bruinisse. In St. Annaland stapten de hoge gasten op een politie-boot, waar mee zij naar het Koninklijk jacht „Piet Hein' werden gebracht (zie bovenste foto links). Het Koninklijk Paar kreeg op tal van plaatsen bloemen en ge schenken aangeboden. Zoals bij voorbeeld in St. Annaland (onder ste rij links) en in Oud-Vossemeer (onderste rij in 't midden), waar Jansje Versluys de dochter van de burgemeester de bloemen offreerde en waar een ander meis je een doos snoepjes aanbood. De laatste foto laat het vertrek uit Oud-Vossemeer zien. r, i ji mer van Volksvertegenwoordigers ge- gearresteerd en tot de bevrijding in JULIEN LAHAUT, voorzitter van de Belgische commu nistische partij en volksverte genwoordiger, is Vrijdagavond om 21.30 uur in zijn huis te Seraing vermoord door twee onbekenden, die zich per auto bij hem hadden aangemeld. JAHAUT, die samen met zijn vrouw thuis was. kwam zelf open doen. De leider van ccommunistische par tij werd getroffen door vier kogels: een in het hoofd en drie in het li chaam. Lahaut kon nog een tiental meters lopen maar stortte toen dood neer. Het parket is met een onder zoek begonnen. Lahaut, een voormalig mijnwerker, is gedurende vijf jaar voorzitter van de communistische partij geweest Hij was 65 jaar. In 1932 werd hij tot lid van de Ka- F^ERTIEN LANDEN hebben ■L' totnutoe directe militaire Landmacht cn 638 leden van het V00r *n Korea, voormalig K.N.I.L. met hun nen. gezin- MET DE TABINTA" zijn Donderdag - var? aan de. V: N. aangeboden, In Nederland hebben zich tot Vrijdagmiddag 1482 vrijwilli gers opgegeven. ^"êbland zal „met minstens" 6000 landstrijdkrachten beginnen. Alle marine-strijdkrachten in de Japan- WroüS. hebben reeds bevel ge- f1 de strijd deel te nemen. meïïnrtf v" is n°6 het 13350 ton ïfit S? v,le&kampschip „Theseus" v J, Sm°Uth vertrokken met 44 vliegtuigen aan boord. FELLE GEVECHTEN. POSITIES TROEPENSCHEPEN: So- mersetshire passeerde 17 Aug. Kaap (Finisterre. Weersverwachting, geldig tot Zaterdagavond: Wisselend hesvolkt met hier en daar enkele buien, afgewisseld door opklaringen. Matige tot vr(j krachtige wind, hoofdzakelijk lussen Zuid-West en West. On geveer dezelfde temperaturen als gisteren. Heden: Zon onder 15.57 uur en maan onder 21.45 uur. Zondag: 531 uur en onder 19.55 m "b 1131 uur en onder uur. Maandag: Zon op 5.32 2.09 uur verijdeld0'63"6'1 °P Ta6g0e hebben Zi) hebben de Noordelijken die al gevaarlijk dicht bij deze stad van ca 100.000 inwoners waren genaderd, 4 km. teruggeslagen. Er zijn volgens de berichten zeer bloedige gevechten geleverd. De Amerikanen werden gesteund door een geweldige hoeveelheid tanks. Door het goede resultaat is de eva cuatie der burgers uit Taegoe stop gezet. VAN RUSSISCHE MAKELIJ j^EN ander goed bericht is, dat Po- hang en Kigje op de Noordelijken zijn heroverd. Verscheidene Noord-Koreaanse re gimenten werden van het Zuiden en het Westen uit teruggedreven. Amerikaanse troepen hebben in een wnnel bij Waegwan zes artillerie stukken en granaten van Russische makelij en het jaartal 1950 veroverd. Australische mustangs hebben plaatsen, dicht achter het Noord- Koreaanse front gelegen, met goed gevolg met bommen en raketten en machinegeweren bestookt. Er werden grote branden gesticht, voertuigen getroffen en ten Noorden van Joeng- son werd een artilleriepost vernield. Volgens onbevestigde berichten zijn ongeveer 4000 man Australische troe pen te Intsjon, 30 km. ten Westen van Seoel, geland. Later vernamen we, dat het nieuws van een Australische landing op Ko rea te Melbourne officieel werd te gengesproken. tot Duitsland geïnterneerd. Hij speelde een belangrijke ro! bij de besprekingen over de terugkeer van Koning Leopold in de eerste ja ren na de oorlog. Hij. een krachtig tegenstander van Koning Leopold, veroorzaakte de vorige weck opschud ding, toen hij tijdens de beëdiging van Prins Boudewijn als staatshec. de plechtigheid onderbrak met de uit roep „Leve de republiek". OP 1 SEPTEMBER a.s. zal de voor zitter van de Katholieke Volkspartij, de heer W. J. Andriessen, het nieuwe vormingsinstituut van de K.V.P., dat in „Rusthoek" te Baarn wordt geves tigd, officieel openen. /"VPNIEUW zijn moeilijkheden gere zen tussen leden van het voor malige K.N.I.L. en de A.P.R.I.S., na melijk in Menado. Er is geen enkele bijzonderheid over de aard van de moeilijkheden te verkrijgen, doch militaire Waarne mers zijn reeds naar genoemde plaats gezonden, terwijl een vertegenwoor diger van het afwikkelingscommando van de Kon. Landmacht waarschijnlijk vandaag naar Menado zal vertrekken met een vertegenwoordiger van de leiding van de A.P.R.I.S. Verklaring van Scott Lucas CENATOR SCOTT LUCAS, demo- cratisch leider in de Amerikaan se Senaat, heeft verklaard, dat „in dien de communisten een land van het Atlantisch Pact aanvallen, de V. S. atoombommen zullen beginnen te gooien, waar dit de meeste schade aanbrengt." Lucas, een van president Trumans „vier grote luitenants" in het Con gres, die elke week op het Witte Huis bijeenkomen, legde deze verkla ring af in zijn kiesdistrict in Illinois. De verklaring werd heruitgezonden te Washington. TAR. minister-president heeft het voornemen zich hedenavond om 20.05 uur over beide zenders met een kort woord tot het Ne derlandse volk te richten in ver band met de stakingen in Rotter dam en Amsterdam. Een dergelijk optreden kan nooit de positie der havenarbeiders verbe teren, doch deze integendeel in ge vaar brengen, zo wordt terecht ge zegd. De stakers zijn trouwens ge waarschuwd door de Scheepvaartver eniging in Rotterdam, die er op heeft gewezen, dat men zich zal houden aan de huidige arbeidsvoorwaarden, en dat aan de door de regering ge stelde verplichtingen ten aanzien van de loonpolitiek, in geen enkel opzicht zal worden afgeweken ook al zou 'n langdurig conflict hiervan het gevolg zijn. Het is te hopen, dat de geïntimi deerde arbeiders deze duidelijke taal zullen verstaan TN ZIJN ANTWOORD aan de Twee- de Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de omzetbelasting op sigaren en sigaretten, deelt de mi nister o.m. mee, dat hij er geen be zwaar tegen heeft, dat de prijs der sigaretten van 60 ct. per 20 stuks, wordt verhoogd tot 70 ets. Een drastische verlaging van de accijns op sigaren acht de minister onredelijk ten aanzien van de ande re tabaksfabrikaten, welke nu reeds aan een veel hogere accijns zijn on derworpen dan sigaren. Met de voor gesteld verlaging der omzetbelasting op sigaren, hoopt de minister echter voldoende te bereiken, dat de ver liezen van de sigarenindustrie en de werkloosheid in die industrie bedui dend zullen verminderen. Met de sigaroaindustrie zal nog overleg gepleegd worden over de mo gelijkheden van een prijsverlaging. "^"A DE grote arrestatiegolven in Tsjecho-Slowakije tegen de pries ters probeert de communistische re gering thans op een andere, veel ge menere wijze afval der Katholieken te bewerken. In parochies, waar geen priesters meer zijn, worden commu nistische agenten geplaatst, die als priesters zijn verkleed en die probe ren godsdienstoefeningen en predi katies te houden. In de meeste geval len hebben de gelovigen deze „pries ters" echter direct door. TUIT.-GEN. MANTON S. EDDY, de nieuwe bevelhebber van de Ame rikaanse strijdkrachten in Europa, heeft verklaard, dat een herbewape ning van Duitsland een bijdrage zou leveren tot de paraatheid van West- Europa. Onmiddellijke versterking der Amerikaanse strijdkrachten in Europa achtte hij niet nodig. r)E burgemeester van Tavetsch, Hanz Jakob Decurtins, ontving breedlachend aan het stationnetje Oberalpsee van de tandradspoorweg AndermattChur in Zwitserland, de millioenste bezoeker van „Rotterdam- Ahoy" en zijn verloofde. Een onge lukkigerwijs was op dat moment het tamelijk redelijke weer voorbij en be gon het te regenen. De al niet meer zo jonge burgervader bleek echter zo geestdriftig voor het Rotterdamse plan om hem een model van de „Wil lem Ruys" bij de in zijn gemeente liggende oorsprong van de Rijn aan te bieden, dat het druilerige weer hem niet vermocht af te schrikken. Men moest en zou naar boven de wol ken tegemoet! De Oberalppas is ongeveer 2000 me ter hoog en om het Tomameertje te bereiken moet men nog 300 meter hoger zijn. De deputatie begaf zich derhalve op pad. Dit pad bleek in werkelijkheid een hier en daar grie zelig smal en door de regen zeer glib berig paadje te zijn. Maar Jan Bos selaar en Jennie Diepgrond gaven geen krimp en stapten over rolstenen en lang duizelingwekkenden diepten in dit onherbergzame oord, waar al leen hier en daar een alpenkoe en ho gerop enige uiterst kwieke schapen zich behaaglijk voelden. Van hoogte vrees bleken de „Tentoonstellingsmil- lionnairs" zoals de Zwitserse pers hen noemde, geen last te hebben. Het optimisme van de burgemeester ten aanzien van het weer bleek vol komen misplaatst. De regen stroomde steeds harder en de wolxen bedierven het anders zo prachtige uitzicht voor een goed deel. Niettemin, allen hiel den dapper vol en na ruim anderhalf uur moeizaam zwoegen was men op d° plaats van bestemming, bij het Toma- meer. Een klein van alle zijden dooi zeer hoge rotsen van de Six Madun omgeven meertje waaruit de Voor rijn ontspringt. Een ieder was ten zeerste opgelucht, dat het doei was bereikt. ANDSGEVAARLIJK en staats gevaarlijk is het drijven van de E.V.C. op dit ogenblik. Ze heeft zich in het verleden wel eens trachten te vermommen als een onpolitieke vakorganisatie, doch mensen met een beetje hersens hadden al heel gauw door, dat hier sprake was van een communisti sche mantelorganisatie. En nu spe len Berend Blokzijl c.s. zó duide lijk het spel van Moskou, dat het van deze heren eigenlijk onnozel is, dat ze dit nog trachten te ver bloemen. We ontvingen een lang ademig communiqué, waarin het qué door te geven, waarin het Verbondsbestuur van de E.V.C. zijn politieke oogmerken in opruiende taal verpakt. „Niet de door de ka pitalisten verzonnen en door hun knechten herhaalde beweegrede nen, maar het door de oorlogs voorbereidingen en het drijven naar steeds grotere winsten afge broken levenspeil der werkers is de aanleiding van de massale ac ties voor hogere lonen". Aldus be weren deze heren en ze voegen er aan toe: „De stakingen zijn het gevolg van de door de regering ge volgde politiek van bewapening, hoge prijzen en lage lonen, die de grauwe armoede de woningen der arbeidersgezinnen heeft binnenge bracht". Oorlogsvoorbereidingen, politiek van bewapening, dat is de kern, waarom het bij de E.V.C.-leiding draait. Zij verstaat namelijk onder „oorlogsvoorbereiding" het ont waakte besef bij alle vrije demo cratische landen, dat er iets ge steld moet worden tegenover de oorlogsvoorbereiding van de Sov jets. Moskou nu wil het paraat maken van de vrije wereld zo veel mogelijk verstoren en daarom heeft het zijn knechten bevelen, onrust te stoken en alle echte of vermeende grieven aan te grijpen voor het ontketenen van stakings- herrie. Het feit, dat de bona fide vakbonden met de regering in re ëel en zakelijk overleg zijn getre den voor een aanpassing van „e lonen aan de prijzen of de prijzen aan de lonen, moeten deze Mos- kou-knechten voorbij lopen. Want goede resultaten op dit gebied mo gen volgens hun Marxistische leer slechts vrucht zijn van klassen strijd. Met dwang en terreur wor den verstandige arbeiders gehin derd om normaal aan het werk te gaan. De bonafide bonden moesten In Rotterdam en Amsterdam dan ook reeds het besluit nemen, om hun leden, aan wie het werken belet wordt, een uitkering te ver strekken. Dit gaat grote sommen kosten, waarvoor het land geen productieve arbeid krijgt en die dus een interen van onze econo mische rijkdom betekenen. De prachtige opleving van onze ha venbedrijvigheid, een belang* welvaartsbron voor ons land, is tij delijk opgedroogd. En nu de Re gering overweegt daaraan een eind te maken door militairen de sche pen te laten lossen en laden, Is het de E.V.C., die weer een tegen maatregel uitbroed Ze besloot het Wereldvakverbond te verzoeken ds arbeiders van alle havensteden ter wereld op te roepen, deze sche pen te boycotten. Helaas moet men vrezen, dat zo'n oproep zal uitgaan en hier en daar ook suc ces behaalt. Er zijn verscheidene landen, waar de communistische Invloed in de vakbondsleidingen groot is. Met dat al rijst de vraag, of het wroeten van de E.V.C.-leiders nog wel langer geduld kan worden in een rechts- en ordestaat. Moet hun vrijheid van „arbeid" gelaten wor den, terwijl hun handlangers de vrijheid van arbeid voor bonafide en verstandige arbeiders verstoren door middel van bedreigingen te genover vrouwen en kinderen?.. De serie vervolgt T"kE VIJFDE juwelendiefstal in twee weken is vandaag aan de Fran se Rivièra gepleegd. De dieven gin gen aan de haal met juwelen ter waarde van 1 millioen francs, geroofd uit de woning te Menton van mevr. Tardieu, weduwe van de voormalige Franse oud-premier. Het nieuws van de diefstal volgde enige uren na de bekendmaking, dat René Bolore, voor de oorlog in to neelkringen bekend als Line Plevert, beroofd was van diamanten broches en andere juwelen waarvan de waar de op 15 millioen francs wordt ge schat. De diefstal werd gepleegd in de woning van het echtpaar Bolore te Neuilly bij afwezigheid van de be woners, die met vacantie zijn. De heer Bolore is een bekend fabrikant van sigarettenpapier. De juwelen la gen in een la van een kast in de slaapkamer Uit het huis van de Parijse juwe lier S. zijn Vrijdag juwelen ter waarde van 23 millioen francs gesto len. Dit is de zeste en grootste juwe lendiefstal in Frankrijk van de afge lopen tien dagen. De Parijse politie heeft de arresta tie bekend gemaakt van een bende juwelen- en kledingdieven. Deze ben de zou vorig jaar goederen ter waar de van 15 millioen francs hebben ge stolen.

de Stem | 1950 | | pagina 1