Hieuw Guinea opnieuw in de internationale branding KONINGIN heeft aan de Zeeuwen prettige herinneringen Belgische socialisten willen in de contramine blijven Nog drie duizend koeien per week de grens over 3*1 Onze Defensie MacArthur vraagt meer troepen 1308 vrijwilligers voor Korea DAGBLAD VOOR ZEELAND Sukarno was weer weinig vriendelijk GOUVERNEUR VAN WAARDENBURG DE BEVOLKING IS 100 PROCENT PRO-NEDERLANDS" „Gezag alleen voor dit jaar" Koel weer Kamer schenkt regering vertrouwen NAAR DORDRECHT „Mr. dr. Kortmann voor zitter M.I.R. J Slecht nieuws van het smokkelfront Nieuwste methode: gefingeerde diefstal Vandaag en morgen Koninklijk bezoek aan Zeeland »Krygt Juliaantje dat allemaal? Dat zal wat gekost hebben" Westerling dezer dagen naar Nederland? Anti-katholiek offen sief in Hongarije ZESDE JAARGANG No. 1769 Uitgave: N.V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181. Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J- M. Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne mentsprijs bij vooruitbet. f 3.80 per kwartaal. Per post f 4.75, per week (uitsluitend bij niet- Postbestelling) f 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt Voor God, Ktrttingtit en Vaderland VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1950 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0-2S per m/m. (Ingezonden Mededelingen, t 0.80 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend, in de Zeeuw»» editie t 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek „'t Kleintje wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertentie», welke de uit gever» om redenen te hunner beoordelingslet verlangen af te geven, worden vernietigd Bureau voor de Zeeuwse Eilanden! GOES, Westsingel 98, Telefoon no. 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon no. 102. (B ij bureau! OOS T B U R G, Nieuwstraat 22, Telefoon no. 3a). NIEUW-GUINEA, dat de laatste tijd zo'n ruime internationale belangstelling geniet, is gisteren opnieuw in de branding gekomen. Dit op de eerste plaats door een voor Nederland wei nig prettige redevoering van anderhalf uur, die Sukarno heeft gehouden °ter gelegenheid van de viering van de onafhankelijk heid van Indonesië. Hij zei o.m.: „Wij zullen, wat er ook gebeu- re, blijven vechten totdat Nederlands Nieuw-Guinea bij ons is teruggekeerd. Als de kwestie dit jaar niet door middel van on derhandelen kan worden geregeld, zal er een ernstig conflict ontstaan. de OUKARNO meende verder met diepste overtuiging, te moeten verklaren: „Dat de dag zeker zal ko men, waarop Nederlands Nieuw-Gui nea onder onze hoede zal terugkeren, omdat onze nationale aspiraties dit eisen". Hij hoopte, dat aan zijn woor den, zowel door Nederland als door andere landen van goede wil behoor lijk aandacht zal worden geschonken. Indonesië neemt nog de R. T. C'.- overeenkomst, waarbij bepaald werd, dat de kwestie Nieuw-Guinea binnen een jaar zal worden geregeld, nog in acht, maar na 1950 zal geen der par tijen nog gebonden zijn, aan die bepa ling. Het gezag van de Nederlanders de facto over Nederlands Nieuw-Gui nea wordt alleen voor dit jaar er kend. Indonesië beschouwt de kwestie N.- Guinea als een onrechtvaardigheid, die moet worden hersteld". Aldus Sukarno, die er bij voorkeur niet van gewaagt dat zijn regering om de haverklap aan de R. T. C.- overeenkomst schromelijk tekort heeft gedaan! hoorde en evenmin oft Indonesië vol doende rijp was hiervoor, maar „het is een kwestie van kolonialisme of geen kolonialisme, van kolonialisme of onafhankelijkheid". Hij maakte echter geen gewag van de proteste nvan Australië tegen da Indonesische eisen t.a.v. Nederlands- Nieuw-Guinea. Toch had hij zulks eerlijkheidshal ve moeten doen. Want herhaaldelijk is gebleken, dat Australië er niets voor voelt Sukarno op Nederlands Nieuw-Guinea te weten. De Australi sche visie is gisteren toevalliger wijze? overigens weer duidelijk naar voren gekomen in de „Sydney Morning Herald". .Het is niet de militaire macht van Indonesië, die Australië vreest met betrekking tot Nieuw-Guinea", aldus schrijft het blad, „maar Indonesië's militaire zwakte". „Wanneer Indone sië het bestuur over Westelijk Nieuw- Guinea zou krijgen zouden daarmee alle woorden over net eiland als een verdedigingsbastion van Australië overbodig geworden zijn". „Een fort, waarvan de helft van de muren niet bewaakt worden, is geen fort". INFILTRATIE LINGEN. VAN VREEMDE- GUKARNO zei ook nog, dat het niet een kwestie was of Nieuw-Gui nea ethnologisch tot Indonesië be- DONDERDAG is te Luxemburg met grote praal het huwelijk ingezegend van Prinses Aleidis, dochter van de groothertogin en van prins Felix, met prins Antoine de Ligne, zoon van de Belgische ambassadeur te New Delhi. EEN DUBBELE boerderij is te Neerbosch bij Nijmegen geheel in vlammen opgegaan. De oogst, alle landbouwwerktuigen en 32 varkens kwamen om. ELF PERSONEN zijn in Den Haag gearresteerd in verband met het ver handelen van niet bij de Nederland se Bank geregistreerde effecten. HET IN SAARLAND verschijnende communistische blad „Neue Zeit" is voor vier weken een verschijnings verbod opgelegd. Dit is het tiende communistische blad in West-Duits- land, dat verboden wordt. JUIST NADAT twee autobussen een brug te Hoorn waren overgereden, stortte de brug in. Twee fietsers en een wandelaar, die zich op de brug bevonden, kwamen er wonder boven wonder alleen met de schrik af. TOEN HET ECHTPAAR Krook te Enkhuizen eeen serenade werd ge bracht wegens zijn 50-jarig huwelijks feest zakte tijdens deze muziekhulde de bruidegom tengevolge van een hartverlamming in elkaar. VOLGENS GEGEVENS van het cen traal bureau voor de statistiek wer den in Juni 3904 woningen voltooid, waaronder 441 duplexwoningen. Voor Zeeland waren dat 158 woningen en voor Brabant 474. DE EUROPESE raadgevende verga dering zal slechts de politieke aspec ten van Churchills voorstel voor een Europees leger bespreken. X K<jN' ®eSLUIT is benoemd tot ridder der vierde klasse der militaire Willemsorde de reserve-kolonel vlie ger-waarnemer ir. D. ,L. Asjes, van het wapen der militaire luchtvaart wegens zijn moedig werk in de oor log. IN EEN WONING te Leeuwarden heeft een ongeveer veertigjarige vrouw, wier echtgenoot zich sinds enkele maanden in Australië bevindt, zichzelf met haar twee kindertjes van drie en vijf jaar vergast. POSITIES TROEPENSCHEPEN: Zui derkruis 16 Aug. vertrokken van Su- rabaja. Tabinta passeerde 17 Augus tus Quessant. Cameronia 17 Aug. ver wacht bij Minikoy. Het blad wijst bovendien op „infil tratie van vreemdelingen in Austra lisch Nieuw-Guinea". Gepaard aan de felle redevoeringen van Sukarno schij nen deze infiltraties er op te wijzen, dat Djakarta een ander middel dan onderhandelingen overweegt om zijn doel te bereiken, merkt het blad op. GEEN KOLONIALISME. /OPMERKELIJK is ook een artikel in de New-York Times, waarin gezegd wordt, dat „de Nederlanders er terecht op gewezen hebben, dat al hoewel Nieuw-Guinea territoriaal in het Indonesische gebiedsdeel ligt, het toch nooit werkelijk deel heeft uit gemaakt van het gebied, dat thans onder Indonesisch bewind staat. De bewoners zouden veel beter af z(jn onder Nederlandse dan onder In donesische regering". Er is geen kwes tie van „imperialisme" of oud-kolo- nialisme. Wij menen, dat Sukarno het hier mee voorlopig ruimschoots kan doen! SPONTANE DEMONSTRATIES. VS/IJ hechten bovendien alle geloof aan de verklaring, die de gou verneur van Nieuw-Guinea, de heer S. van Waardenburg, gisterenavond heeft afgelegd bij zijn aankomst op Schiphol. „De verhouding tussen de autoch tone bevolking en de Nederlanders is zeer goed. Zoals de kaarten nu liggen sta ik er voor in, dat de bevolking 100 procent pro-Nederlands is", zo zei h(j. „De anti-Indonesische demonstra ties van de laatste tijd" zo voegde de heer van Waardenburg er aan toe, „die ik thans uitdrukkelijk heb ver boden, zijn dan ook absoluut spontaan geweest." Het doel van zijn bezoek aan Ne derland is o.m. met de regering over leg te plegen over de exploratie van Nieuw-Guinea. Weersverwachting, geldig tot Vrijdagavond. Over het algemeen veel be wolking met nu en dan buien. Ma tige tijdelijk krachtige wind uit Zuidel. richtingen, later ruimend naar Zuidwest tot West. Koel weer. Heden: Zon onder 19.59 uur en maan onder 21.28 uur. Zaterdag Zon op 5.29 uur en maan op 13.03 TAE BELGISCHE Kamer van Volks vertegenwoordigers heeft Don derdagavond met 108 tegen 78 stem men (socialisten, liberalen en com munisten) haar vertrouwen uitgespro ken in de homogeen katholieke re gering Pholien. Het program, dat aan de Kamer werd voorgelegd, was maar heel kort. Het bevatte de volgende punten: De politieke rust en de nationale eenheid moeten worden hersteld door het verzamelen van alle Belgen rond om Prins Boudewijn. België moet zijn internationale plichten op grond van het Atlantisch Verdrag en het Pact van Brussel ver vullen door het treffen van een aan tal militaire en economische maatre gelen. De nieuwe regering zal trachten de plannen van de vorige regering, be treffende sociale hervormingen en economische rehabilitatie uit te voe ren. In een verklaring heeft Pholien na mens de regering hulde gebracht aan de grootmoedigheid van de Koning, die het bewijs heeft geleverd slechts het welzijn van het vaderland op het oog te hebben. Van socialistische zijde werd ge zegd, dat de nieuwe regering door de socialisten op hardnekkige wijze zal worden bestreden. De regering-Pholien is volgens hen weinig geschikt om de eenheid in het land te herstellen. Van liberale kant werd de vraag gesteld, waarom staatslieden als Du- vieusart, Eyskens „het veld hebben moeten ruimen voor personen die nim mer deel hebben uitgemaakt van een Kamer". De katholiek Gilson erkende, dat de machtsoverdracht een ware crisis heeft veroorzaakt in de Katholieke Volkspartij. Het is thans evenwel van belang zich rondom de Koninklijke Prins te scharen, zo zeide hij. Waar mee de liberalen het eens waren. QP 2 September treedt Steun Wet tig Gezag naar buiten met een grote Landdag te Dordrecht. We ga ven gisteren verslag van mededelin gen daaromtrent, verstrekt op een persconferentie. Op een enkel punt behoeven deze mededelingen aanvul ling. We noemden een drietal mensen uit de gewestelijke commissie Noord- Brabant West, die daar zullen ko men. Er worden er echter zeker meer verwacht. En laten we in ieder geval Grote Noordelijke doorbraak TVr AC ARTHUR heeft de V.N. Don- derdag verzocht zo snel mogelijk landstrijdkrachten naar Korea te zen- den. Dit verzoek wijst er op, dat de situatie aan het front voor de Ame rikanen niet rooskleurig is. Uit de verschillende frontberichten blijkt, dat de noordelijke troepen een doorbraak in het Zii id-Koreaar.se frnt hebben geforceerd in het kader van de aanval op Taegoe. De eerste granaten zijn reeds in de stad geval len. De Noordelijken gebruiken bij ,de aanval vier di'visies en zijn tussen Waegwan en Koenwi op een grote breedte doorgebroken. Van Amerikaanse zijde wordt toe gegeven dat het critieke stadium voor de gehele Amerikaanse dbfensielinie is aangebroken. Het Amerikaanse offensief tegen *t bruggenhoofd over de Naktong, 65 k.m. Zuidelijker, maakt „langzaam voortgang". Er woedt daar een zeer bloedige strijd). Een „zuiveringsactie" met vliegtuigen richtte weinig uit. Toegegeven is ook, dat de aanval van 99 Superforten, düe Woensdag heeft plaats gehad op grote Noord- Koreaanse troepenconcentraties, wei nig effect heeft gehad. Dit geringe succes van het bom bardement is vooral te wijten aan het feit, dat aan de Westelijke oever van de rivier, waar de Noordelijken hun voornaamste strijdgroep hadden, te dicht bij de Amerikaanse' en Zuid- Koreaanse linies lag dan dat een zwa re bommenwerper zich nauwkeurig op zijn doel, kon richten zonder gevaar voor de eigen strijdmacht. nog twee namen naar voren bren- dij K. B. is met ingang van 1 Sep- CfPTI V9D riPffPUPD Hip PV ViDnon tn xrov- jnrnKnu +A+ „AAUTi+fon iron .In gen van degenen, die er hopen te ver schijnen: Prof. de Quay, Commis saris der Koningin en Mr. J. Raay- makers, burgemeester van Rijsber- gen, de volijverige voorzitter van de Provinciale Commissie in Noordbra bant. tember tot voorzitter van de Mijn Industrie Raad benoemd: Mr. Dr. C. N. M. Kortmann, burgemeester der gemeente Weert. De nieuwe voorzitter van de M. I. R. werd 12 Juli 1908 geboren te Weert als zoon van de griffier van het toenmalige kantongerecht. Op het ministerie van Buitenlandse Zaken is een conferentie ge houden, waaraan verschillende ambassadeurs van Nederland deel namen. Aan de tafel, v.l.n.r. de nieuwe gezant in Portugal, mr. E. N. van Kleffens, en de ministers van Maarseveen, Drees, Stikker, Lief- tinck en staatssecretaris Blom. Staande v.l.n.r.: Baron van Ittersum, A. Th. Lamping (toekomstig Hoge Commissaris te Djakarta), dr. J. H. van Royen (ambassadeur te Washington), baron van Boetzelaer van Oosterhout (Frankrijk), Jhr. Michiels van Verduynen (Londen), jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer (vertegenwoordiger bij de permanente raad van 't Noord-Atlantisch Pact), baron van Pal- landt (Sovjet-Unie), vice-admiraal de Booy (hoofd Nederlandse mis sie in Duitsland), baron-van Harinxma thoe Slooten (België) en de de heer Winkelman (India). een GESPREK met de economische Officier van Justitie te Breda, mr. Heukels, levert altijd wel „nieuws" op, al is het dan niet steeds het meest prettige nieuws, dat men zich kan denken. Het gaat immers bijna altijd over smokkel en aanverwante zaken, bij voorkeur dan nog (wat ons betreft tenminste) over het „grote wild". Vandaag den dag kan men dan ook nog wel een praatje houden over hamsteren. TLTR. HEUKELS was op vacantie ge- weest, vertelde hij. Ook daar (in Leeuwarden nl.) liet zijn „vak" hem niet met rust. Rustig en met veel in teresse wandelend over de veemarkt van de Friese hoofdstad, hoorde hij ineens: „Hé Jean, daar is-tie óók, zulle", hetgeen een spontane uiting beteken de van verrassing en schrik bij een van onze Zuiderburen, die „zaken deed" in het barre Noorden. Met het vermelden van dit feit wilde de Of ficier alleen aantonen, dat het opera tie-terrein van de heren „bekenden" (voor hem dus: smokkelaars) nog steeds uitgestrekt genoeg is. Is sinds 29 Mei de werkmethode nog veranderd"? zo vroegen we in de wetenschap, dat sinds die datum het vee binnen de grensstrook vrij ver voerd mocht worden. Het antwoord was merkwaardig genoeg: „Ja, er is nu diefstal voor in de plaats geko men". We keken daar natuurlijk verbou wereerd van op, maar de nadere uit leg deed ons alles begrijpen. „Er ko men regelmatig klachten binnen van boeren. Plotseling is een deel van hun vee gestolen. Het is zo maar spoor loos verdwenen. En nooit een da der natuurlijk." Toen we meenden, dat diefstal of aangifte daarvan toch vrij riskant is, hoorden we tot onze verbazing, dat juist in de grensstrook, waar een boer momenteel zeker vrij is zijn eigen vee naar zijn eigen weiland (ook al ligt het aan de overkant van de streep) te vervoeren een gefingeer de diefstal „probaat werkt, zonder al te groot risico". Het was de overtui ging van de Officier, dat er de laat ste tijd niet minder dan 3000 koeien per week als smokkelwaar naar Bel gië verhuizen. Dat is een aantal om van te duizelen! MILLIOÉNEN AAN DEVIEZEN. "VTATUURLIJK wordt er door de kommiezen gedaan wat mogelijk is, maar de grens van dat „mogelijke" is nog lang niet gelijk aan de grens van het „noodzakelijke en wenselij ke". Er zou een leger elkaar met de regelmaat van een klok afwisselende mannen nodig zijn om dit brede smok kelfront te beheersen. Er zou zelfs alleen al een legertje nodig zijn om het onder de smokkelaars ingestelde en uitstekend functionerende alarm systeem (waarschuwingsposten over 't gehele gebied) te kunnen bestrij den. „Ga maar eens kijken aan de grens het doet er weinig toe, waar u heengaat zo in de avond rond een uur of tien, dan zult u versteld staan van de honderden lichtsignalen die over en weer worden gewisseld. Daarvan kennen alleen de ingewijden de lugubere betekenis. Er gaat voor millioenen aan devie zen verloren ,er wordt voor een on schatbare voedingswaarde aan de Ne derlandse consumptie onttrokken. De strijd tegen de smokkelbenden gaat onverdroten voort. Er was enkele maanden geleden een soort rustperir de, een tijd waarvan we hoopten, d het „ergste nu voorbij was". We zit ten nu midden in een periode, waar van we .alleen maar kunnen zeggen: dit kan en mag niet langer zo door gaan. Denk eens aan: drieduizend koeien per week clandestien het land uit! En alleen al in de maand Juli is het vlees met niet minder dan 25 procent in prijs gestegen, zo peins den we.... I-Iet is geen prettige boodschap die de Minister van Oorlog aan het Nederlandse volk moest bren gen: de noodzaak van heroproe ping der Lichting 1949 n. Toch mocht men zo iets wel verwachten. Alle West-Europese landen zijn de kracht van hun defensie eens gaan opnemen en allen constateerden, dat ze met elkaar verre tekort schoten tegenover de geweldige mi litaire kracht van het Sovjet-blok. Nederland heeft zich een grote militaire inspanning getroost bij de afwikkeling van de Indonesische zaak. Het staat daardoor in het Westen relatief wellicht nog zwak ker dan anderen. Wij konden bij voorbeeld ook geen contingent le veren, om deel te nemen aan de bezetting van Duitsland. De Rege ring ging aarzelend en weifelend te werk. Ze zat te kijken met de Oorlogsbegroting voor 1950, die herschreven moest worden en daar door nog altijd niet in behande ling ls geweest. Daarbovenop kwam een Nota, die erg algemeen gesteld was en ook geen helder licht ver spreidde over de verder gaande voornemens der regering. Toen moest de mededeling vertrekt wor den, dat deze Nota weer achter haald was door de ontwikkeling der gebeurtenissen. Korea hield ook voor Nederland de les van een versnelde herbewapening in. Het eerste uitvloeisel daarvan is nu de heroproeping der Lichting 1949 II. Hiermede zijn we natuurlijk nog niet aan het einde van een nieuwe opbouw van ons defensiestelsel. Het is te hopen, dat we daarom trent nu eens een duidelijk en vertrouwenwekkend overzicht krij gen. Dit varen In de mist ver groot de onrust. Als het Neder landse volk precies weet. waar het aan toe is, dan zal het ook eerder bereid zijn de nieuw gevraagde of fers zonder veel morren te dragen. ^^e gebruiken het woord „offers" Het zwaarste hebben nu te dragen de jongelieden, die afge zwaaid waren, hun studie of een baan hadden hervat en die nu plotseling weer onder dienst wor den geroepen. Maar offers zal ook het hele Nederlandse volk hebben te brengen, want het Defensiebud get zal natuurlijk verre moeten uitstijgen boven de oorspronkelijke ramingen. Er is gezegd, dat de Regering zich heeft beraden, hoe ver men kan gaan in het raam van de al gehele financiële, economische en sociale politiek. Men moet buiten gewoon benieuwd zijn naar de re sultaten van dit beraad. We mo gen en kunnen niet alles laten af hangen van de Amerikaanse goed geefsheid. Er zullen wellicht dier bare wensen op ander terrein moe ten worden prijs gegeven. In dit opzicht zal de Regering openhar tig dienen te spreken. De wijze, waarop aarzelend en bij stukjes en beetjes het nieuwe Defensiebeleid wordt onthuld, is er een school voorbeeld van ,hoe het niet moet! J)E RELATIES, welke Zeeland met Koningin Juliana had en die van daag en morgen bij het Koninklijk bezoek aan die provincie opnieuw worden versterkt, dateren reeds van haar jeugd af. Koningin Wilhelmina kwam, toen zij veertien jaar was, met haar moeder voor het eerst in Zeeland o.m. om Michiel de Ruyters stand beeld te Vlissingen nogmaals te onthullen maar prinses Juliana was nog maar twaalf jaar, toen zij, eveneens vergezeld van haar moeder en Prins Hendrik, haar vader, met de Zuidwesthoek van het koninkrijk kon kennis maken. J [)e Koninklijke familie was in Sept. 1921 naar Zeeland getogen voor be zoeken aan Middelburg en Vlissingen waar de Z.L.M. een grote land bouwtentoonstelling hield en ook aan Zeeuwsch-Vlaanderen, dat opge schrikt was geweest door het annexa tie-streven van enkele Belgische po- utici, die in het Nederlandse parle ment zelfs steun ontvingen van het z m u ,Henrl van Groenendael. hunkerde er naar om wederom en nu tegenover de Koningin, uiting ÏZ ülen atn.f?e gevoelens van trouw en genegenheid die het bezielden. RONDEDANS OP ABDIJPLEIN TE Middelburg logeerde de hoge gasten in de Abdij bij de Commis saris der Koningin en het was op het Abdij-plein dat zich een alleraardigst tafereeltje afspeelde. Jong Zeeland, waarvoor een deel in bet gracieuse Walcherse costume kwam ook de 12-jarige prinses zijn hulde brengen en dit trof haar zó. dat ze na het officiële gedeelte, kind met de kinderen willende zijn, van de Koningin toestemming vroeg' en kreeg om met de kleine Zeeuwtjes spelle tjes te doen. Zo zagen de verbaasde toeschouwers op een gegeven moment de in het wit geklede prinses vrolijk een rondedans maken met de in het stemmig zwart gestoken Walcher se meisjes. ZEEUWS MET ZEEUWEN JARIE jaar later kwam de prinses als 15-jarig meisje, ten tweede male met baar ouders voor een officieel bezoek- naar Zeeland, dat vier dagen duurde en waarbij niet minder dan 55 gemeenten werden bezocht. Na een ware zegetocht door Tholen, Schouwen-Duiveland. Walcheren en Noord-Beveland, reisde het koninklijk gezin op 7 Aug. 1924 ook naar Zuid- Beveland. waar V.V.V. op het aardi ge idee gekomen was. voor de prinses in navolging van het Axelse voor beeld, een origineel Bevelands costu me te doen vervaardigen, om dit prin ses Juliana aan te bieden. Het beno digde bedrag was dra bijeen en er schoot nog genoeg over, om ook alle bijbehorende sieraden aan te schaffen. Zeeuwse vrouwen te Oudelande en 's-Heerenhoek boden zich aan om de kleren te naaien en kwamen met alles op de gestelde tijd klaar. TWEE ZEEUWSE KAMENIERSTERS gEPAALD werd, dat na de rondrit door Zuid-Beveland het costume zou worden aangeboden te 's-Heer Arendskerke waar de koninklijke trein stond. De jonge dames Maatje en Jaantje Meulenberg uit Oudelande en Cori-y Clarijs uit 's-Heerenhoek wa ren uitverkoren om dit te doen en te vens te fungeren als kamenierster!: Burgemeester van Horsigh vergezel de hen. Aan de pers vertelden later de meisjes het volger.de over hun aven tuur: De ontvangst aan de Koninklijke trein was aller hartelijkst. Er ston den reeds lakeien op dc uitkijk die de pakken van de dames overnamen. Maiapii KONINGIN IN WALCHERSE DRACHT. Unieke foto uit het jaar 1924. De toenmalige Kroonprinses in het midden op de trappen van het Goese stadhuis. Baron Van Geen noodde oe dames binnen. Bij het binnenkomen lei H. M. haar voi'k neer en begroette de meisjes allervriendelijkst. De aankleding geschiedde .in de eetkamer van de kon. trein te s-H. Arendskerke, eigenlijk onder het eten. Onder de bedrijven door kon de Prin ses telkens een hapje nemen. De Ko ningin stelde het grootst mogelijke belang in het aankleden en reikte zelf veiligheidsspelden enz. aan. Telkens weer gaf H M de Konin i gin haar tevredenheid te Kennen ov-- I het mooie costuum en heette het: ..Wat is dat mooi, wat zullen jullie daar een werk aan gehad hebben.' Eerst werden hemdrok en kraien gepast. De rechtermouw van de hemd rok was te wijd en moest vea-steld. De kralen pasten precies. Ook de rokken en de schort waren te nauwsluitend en zullen op verzoek van H. M. de Ko ningin in orde worden gebracht. Met de muts ging het wat lastig. Het haar van de prinses was pas ge wassen. Toen vroeg de Koningin: „Willen jullie niet wat haarwater ge bruiken? Geef mijn fles maar." (vervolg op pag. 2) rpOT TWAALF UUR Donderdagmid- -* dag hadden zich in totaal 1308 vrijwilligers aangemeld voor de bei de compagnieën, die de regering ter beschikking van dc Verenigde Naties wil stellen voor de strijd op Korea. TIET GOUVERNEMENT te Singapo- re heeft medegedeeld, dat Wes terling zou worden uitgewezen. Het liet zich echter niet uit omtrent het land, waarnaar hij zou worden uit gewezen. Andere berichten maken er mei- ding van, dat Westerling denkelijk nog deze week naar Nederland zal vertrekken. Er zou bij de K.L.M. pas sage voor hem, zijn vrouw en kin deren zijn geboekt. TIET OFFENSIEF, dat de Hongaar- se regering is begonnen tegen de R. K. kerk in Hongarije, wordt, zo meldt U.P. aan „Parool", met kracht voortgezet. Zware beschuldigingen zijn geuit tegen de R. K. Bisschop van Vac, Jo zef Peteri. Hem wordt o.m. ten laste gelegd priesters te hebben ontslagen, die hun handtekening onder de vredes oproep van Stockholm hadden ge plaatst. Er bestaat aanleiding te ver moeden, dat Peteri binnenkort het slachtoffer zal worden van een soort procesvoering, waaraan kardinaal Mindszenty ten prooi is gevallen. In tal van plaatsen in Hongarije zijn in de afgelopen weken geeste lijken en burgers gearresteerd. Ver scheidene kerkgebouwen en kloosters werden gesloten. Sommige kerken moesten weer geopend worden na portest. van de bevolking. In een klooster te Sopkon verniel de de politieke politie het meubilair en werden de nonnen gemolesteerd. J JN VERBAND met een vacan- J tietocht van het personeel van ons dagblad zullen mor- gen. Zaterdag, onze kantoren DES MORGENS NA 10 UUR gesloten zijn.

de Stem | 1950 | | pagina 1