Her-oproeping Lichting 1949"11 Waalwijlcse schoenmaker bouwde een miniatuur-kermis ME BEVAREN INS! Reeds 1044 vrijwil- ligers voor Korea STAKERS te AMSTERDAM in botsing met de politie 1000 ton bommen op Noord-Koreanen Eerste Kamer niet tevreden over K.L.M. NATIONALE RESERVE houdt landdag te Dordrecht stadje SS ITER .EGING E DAGBLAD VOOR Op grond van buitengewone omstandigheden DIENSTTIJD VERLENGD TOT APRIL 1951 Wisselend bewolkt 1 Geen staking van trampersoneel - Taxichauf feurs gaan weer rijden DE BHift regering van Zeeland niet lang? Inbreker in uniform Deportatie Westerling wordt niet uitgesteld Afzonderlijke confe rentie over Nieuw- Guinea Twee doden bij auto- botsing- 55e Jaarbeurs te Utrecht West-Brabantse en Zeeuwse deelname Acht oorlogsmisdadi gers vrijgelaten In gierkelder veronge lukt Wat uit pure liefhebberij geboren kan worden Hoe het groeide Haagse Brieüen Sigaretten in een roltouw 16 doden bij jacht op bende een stad- Han een afa- I) het nu zo Irzaak vond. te Veere, ns 1572 als in 1747. I voor het eerst tot Stadhouder |epen. met het stad teken en Prina uit te roepen. Ichap Juichten uit toe, toonden laken op de to lde oranje-vaan I ze het niet. Ze dat de Veerse |de Staten. Juist te Middelburg besloten ze de- hen mee te de- gebeurd en op Itenleden over te lat, |NAAR DE FDSTAD rcheerde opge- Ihoofdstad. De pegedeeld werd, gevraagde bij- ledig werden ze In in hun schulp, lan! De scheeps- Ich bij de Veere- landeren volgden pen naar de Ab- den bijeen wa- |die tijd te win- onde zo duide- uen, dat ook de Ivan Veere volg- lzijn waardigheid |ileerde ook Mid- Vussingen en rumoer; in Zie- enige opschud- |eek de oppositie ais in Zeeland. -isr [OOR HULST mtiebezorgers) ten van >leging kunnen d. 634-0 ZESDE JAARGANG No. 1768 Uitgave: N.V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C.J. v.Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne mentsprijs bij vooruitbet. f 3.90 per kwartaal, per post f 4.75, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) f 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1950 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.2S per m/m. (Ingezonden Mededelingen t 0.60 per m/m)Voor advertenties van plaatselijke, aard \iit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie t 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 1 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent, per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd Bureau voor de Zeeuwse Eilanden GOES, Westsingel 98, Telefoo» no. 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon no. 102. - (B ij bureau: OOSTBURG, Nieuwstraat 22, Telefoon no. 35). OP GROND VAN BUITENGEWONE OMSTANDIGHEDEN, zo deelde Minister Schokking gisteren aan de Pers mee, heeft de Regering besloten: 1. de dienstplichtigen van de Lichting 1949 II, die per 1 April jl. na een half jaar diensttijd met groot verlof mochten gaan, opnieuw in werkelijke dienst te roepen. 2. Het personeel van de Lichting 1949-11, dat nog onder de wapenen zijnde per 1 September a.s. met groot verlof zou worden gezon den, „voorlopig" in dienst te houden. Dit voorlopig kan worden gesteld op 1 April 1951. D1?,, BETEKENT natuurlijk voor alle dienstplichtigen van Lichting 1949-11 een grote teleurstelling, zo zei de Minister. De Regering is voor de moeilijkheden niet blind en voor de (gemotiveerde) klachten niet doof. zo bleek uit de verdere toelichting. Het is niet dan zeer ongaarne, dat men tot deze maatregelen „op grond van bui tengewone omstandigheden" is over gegaan. Dat er „iets" moest gebeuren, stond zelfs voor buitenstaanders vast. Immers, Nederland zal zich evenals andere landen van het Atlantisch Pact groter inspanningen moeten ge troosten en tot een snelle opbouw van de defensie moeten overgaan. Het meest rechtvaardige leek, na nauwkeurige bestudering van alle ge gevens te besluiten tot de thans aan gekondigde maatregelen. Want de manschappen van Lichting 1949-II, die per April jl. reeds met groot verlof naar huis mochten, kregen daarmee letterlijk een „gunst", anders gezegd: dit was voor honderd procent een meevaller. Normaal zouden zij nog een half jaar hebben moeten blijven. Er is dan ook met nadruk bij verteld, dat zij in bijzondere omstandigheden konden worden teruggeroepen om hun oefen tijd vol te maken. Zover is het dus thans gekomen. Voor hen, die van dezelfde Lichting zijn „gebleven", staat de zaak een beetje anders. Hun diensttijd is in feite begin September om en nu krij gen ze er zo maar een half jaar bij. Dit is nodig, omdat beide groepen van deze Lichting hun individuele oefe ningen achter de rug hebben en thans in groter verband moeten gaan oefe nen. Dat kan alleen maar, wanneer de Lichting compleet onder de wape nen is. Waarom men dan met 1 April TIOT TWAALF UUR Woensdagmid dag hadden zich in totaal 1044 vrijwilligers opgegeven voor dienstne ming in een der heide compagnieën, die de regering ter beschikking van de Verenigde Naties wil stellen. Naar de Maasbode van A. PP. ver neemt. zou men in Washington nog geen Nederlands aanbod hebben ont vangen om soldaten naar Korea te zenden. BIJNA 800 GEVANGENEN zullen Jn Indonesië in vrijheid gesteld worden ter gelegenheid van de vijfde verjaar dag van de afkondiging der Indone sische onafhankelijkheid. 4500 perso nen zullen vermindering van straf krijgen. VOOR DE AFVOER van de troepen van het voormalige K.N.I.L. uit Ma kassar zijn thans 5 schepen ingezet, namelijk de „Zuiderkruis", de „Wa terman", de „Kota Inten", de „Van Outhoorn" en de „Thedens". HR. MS. „PIET HEIN", die! een reis om de wereld gaat maken, ver trekt vandaag om 18 uur uit Rotter dam naar West-Indië. VOLGENS een bulletin van de art sen, die Prinses Elizabeth Woensdag bezochten, maken moeder en dochter het goed. HR. MS. Torpedobootjager „Korte- naer" zal 22 Aug. uit Surabaja naar Nederland vertrekken. Het wordt om streeks 30 Sept. te Den Helder ver wacht. STAATSSECRETARIS van Oorlog, j °kkema Andreae zal volgende rinnL-oor een kort bezoek naar In- 'e vertrekken. Dit bezoek hangt rie m" de nog steeds voortduren- afvlopiïno n ten aanzien van de personeel. Van voormaliS K.N.I.L- t4elefon1rieLo^etisA^j- f Lan^ f huis 10 rmUi„ msterdamse stad- heeft zij in dV®™^e?in3ingen bracht. 3<J tot stand êe- HET TROEPENSCHIP T.,K; wordt 18 Aug. voor IJmuid'Jn ver wacht. De ontscheping zal - onvooï- ziene omstandigheden j - Vrijdagmiddag teVuu^" Am sterdam beginnen. ln Am" POSITIES TROEPENSCHEPEN' Ce ronia passeerde 16-8 Perim. CoriilJ passeerde 15-8 Port Said. Caitex Per nis pass. 16-8 Quessant, Caitex Leiden pass. 15-8 Kaap Dagata. Ena pas seerde 15-8 Kaap St. Vincent. Groote Beer 15-8 140 mijl Z.W. van Quessant Z Weersverwachting, geldig tot Z Donderdagavond: Wisselend bewolkt met plaat- selijk enkele buien. Matige tot J krachtige Westelijke wind. Vrij Z koel. Heden: Zon onder 20.01 uur en l Maan onder 21.15 uur. Vrijdag: Zon op 5.28 uur en maan op 11.33 Z uur. jl. ongeveer de helft met groot ver lof heeft gestuurd en nu weer terug laat komen, is een gemakkelijk te be antwoorden vraag. HERSCHOLING. VTOOR de zgn. herscholing moesten officieren en onderofficieren wor den vrij gemaakt van de zorgen over hun normale afdelingen. Tot dan toe immers hadden zij aan de lopende band manschappen opgeleid voor de dienst in de tropen. Zoals de zaken na de souvereini- teitsoverdraeht en na het Noord-At lantisch Pact staan, is het nodig ge worden officieren en manschappen in te stellen op de verdediging van W.- Europa. In het laatste half jaar zijn, vooral mede dank zij het „groot ver lof" van een deel van Lichting 194S- II officieren en onderofficieren volle dig „herschoold". Zij kunnen dus mo menteel met volle kracht aan de op leiding van de manschappen begin nen. Nog iets wat de teleurstelling van de „slachtoffers" betreft: relatief ge nomen hebben zij, als is dan de zaak op zich beroerd genoeg, niet zo erg te klagen als het wel lijkt. De Lich ting 1949-1 is naar Indonesië gestuurd en zit daar nog altijd. Die mannen hebben het dus nog slechter getroffen. Bovendien, zoals reeds gezegd, de normale diensttijd is een vol jaar, zo dat de helft (de terug te roepen man nen dus) over de duur van de dienst tijd eigenlijk weinig zal mogen kla gen. Bovendien zijn er op kleine schaal in zeer dringende noodgeval len nog mogelijkheden opengelaten tot vrijstelling. De Regering zal proberen een aantal zgn. hardheidsgevallen op te vangen. NIET OPWEKKEND. rPENSLOTTE gaf de Minister nog antwoord op een ietwat aarzelend gestelde, want bijzonder précaire, vraag: is dit alles te zien als een „laatste of als een eerste" maatregel in een zekere reeks? De Minister zei letterlijk: „Ik verwacht zeker niet, dat dit de laatste maatregel zal z|jn. Onze defensie is nu eenmaal „en rou te" Dat klinkt inderdaad weinig opwek kend. Wij voor ons geloven overi gens, dat juist de thans met zoveel voorzichtigheid en beleid genomen maatregelen er borg voor staan, dat alleen het uiterst noodzakelijke van onze jongemannen zal worden ge vraagd. Het zou dwaas zijn in een idylle te blijven leven, waar sommige delen van de wereld (die in onze da gen zo verschrikkelijk „klein" blijkt te zijn) letterlijk in brand staan. Het is goed en nodig paraat te zijn. zelfs in een tijd van „koude oorlog", want het gezegde luidt niet zonder grond: Als ge vrede wilt, bereidt U dan ten strijde. VX/OENSDAGMIDDAG is 't in 't cen trum van Amsterdam in tegen stelling tot vorige dagen niet rus tig gebleven. Zowel op het Haarlem merplein als op de Noordermarkt vormden zich grote groepen stakers resp. 800 en 300 man groot die de bedoeling bleken te hebben op tochten te vormen en naar het ge meentehuis op te trekken. De politie, die de opdracht heeft iedere poging tot ordeverstoring direct de kop in te drukken, trachtte de betogers eerst met zachte drang, doch toen dit niet hielp met gummi-knuppel en blanke sabel te verspreiden. Vooral op de Noordermarkt, waar een patrouille van de karabijnbrigade te hulp schoot vielen enkele rake klappen. De karabijnbrigade is een speciale afdeling van de Amsterdamse politic, uitgerust met helmen en stenguns. Zij patrouilleert in kleine snelle auto's door de binnenstad. Nadat de beide groepen waren ver spreid, probeerden de betogers indi vidueel en in kleine groepjes toch nog het stadhuis te bereiken, hetgeen hen door de politie werd belet, waar door het nog geruime tijd roerig bleef in de binnenstad. WEER TAXIS. STAKENDE Amsterdamse ta xi-chauffeurs besloten met 639 stemmen voor en 30 tegen, de staking op te heffen. Vandaag zullen de chauf- l^EGEN EN NEGENTIG superforten hebben bijna duizend ton bom men geworpen op Noord-Koreaanse troepenconcentraties op de Westelijke oever van de Naktong, waar een aan val op Taegoe werd voorbereid. Het was de meest geconcentreerde aanval van zware bommenwerpers tot direc te steun van landstrijdkrachten sinds de landingen in Normandië, zes jaar geleden. Vier Noord-Koreaanse divisies (40.000 man) met tanks waren in het bestookte gebied samengebracht. Volgens de laatste berichten woedt in het gehele gebied van Waegwan- Taegoe ten Oosten van de Naktong een zware strijd. Ondanks het zware bombardement breken Noord-Kore- anen uit hun bruggenhoofden en be reiden een aanval op de verbindings lijn Poesan-Taegoe voor. Amerikaan se infanterie boekte ten Noorden van Waegwan enig succes. De Noord-Ko reaanse aftocht hier werd verhaast door artillerie. De Zuid-Koreanen ten Noorden van Waegwan strijden „agressief", doch zij hebben een nieuwe aanval uit de richting van Koenwi te vrezen. Bij Jongsan, het grootste Noordelij ke bruggenhoofd over de Naktong boekten de Noordelijken succes door de troepensterkte in 24 uur tijds te verdubbelen. De Noord-Koreanen zijn een alge mene mobilisatie van alle mannen en vrouwen tussen 20 en 40 jaar begon nen. J]VEN voor 11 uui Woensdagmorgen hebben de nieuwe Belgische mi nisters zich verenigd in het kabinet van Paul van Zeeland. Vandaar bega ven zij zich naar de Koninklijke Prins waar zij de eed aflegden. De nieuwe homogeen-katholieke re gering wordt noch door rechtse noch door linkse kringen met veel enthou siasme begroet. Sommigen menen, dat het slechts n interim-regering betreft, die slechts enige maanden zal aanblijven. feurs volgens hun dienstrooster weer gaan rijden. Overigens is het stakingsbeeld on gewijzigd. De havenstaking is zelfs uitgebreid en omvat nu ongeveer 1200 man. Niettemin vindt het werk nor maal voortgang. Een staking onder het tramperso neel ging niet door. Hetzelfde geldt voor het reinigingspersoneel. „DWANG VAN SLECHTE ELEMENTEN". TJET BESTUUR van de plaatselijke Unie van Overheidspersoneel heeft bekend gemaakt, dat het de commu nistische oproerkraaiers niet om ho gere lonen gaat, want groepen van het gemeentepersoneel hebben een dezer dagen loonsverhoging gekre gen, doch om het verwekken van onrust en het toebrengen van schade aan het potentiëel van het land. De burgemeester van Amsterdam heeft overigens de mensen aange maand zich niet verder tot zgn. sym pathie- of solidariteitsstakingen te la ten verleiden, onder dwang van een kleine groep slechte elementen. Hij heeft de werkwilligen alle bescher ming beloofd. PEN 51-JARIGE Rotterdamse poli tieman met meer dan 25 dienst jaren heeft zich schuldig gemaakt aan diverse inbraken. Hij pleegde de inbraken in zijn diensttijd, dus in uni form. Bij zijn laatste diefstal liet hij in de woning, waartoe hij zich toe gang had verschaft, zijn politiefluit bij vergissing achter. TIET OPPERSTE Gerechtshof te Singapore heeft het verzoek tot uitstel van deportatie van Westerling, dat door de Indonesische regering was ingediend, verworpen en de kosten van het geding aan de Indonesische regering toegewezen. Westerling zal thans het land kun nen verlaten, indien de gouverneur van Singapore hem buiten de nood- regelingen, volgens welke hij werd vastgehouden, stelt. A LHOEWEL niet van harte heeft de Eerste Kamer het wetsontwerp betreffende een tegemoetkoming van 37.5 millioen gulden aan de K.L.M. z. h.st. aangenomen. Bovendien neemt het Rijk met 50 millioen gulden deel in de K.L.M. Sommige Kamerleden o.a. de heren Kraayvanger en Regout (K.V.P.) kon den het commerciële inzicht bij de K. L.M. nu niet direct bewonderen. De laatste wilde zelfs geacht worden te gen de wetsontwerpen te hebben ge stemd. De communisten waren natuurlijk ook tegen. Dat bleek bij de debat ten, doch niet bij het bekend maken van de eind-mening der Kamer. Toen waren de communisten al ver trokken, Uit boosheid. Omdat hun motie over een algemene verhoging der lonen, salarissen en pensioenen niet in behandeling werd genomen. De meerderheid der Kamer (22 tegen 13 oordeelde dat de motie in strijd was met het reglement van orde. De Kamer heeft ook goedgekeurd het wetsontwerp betreffende nieuwe regelen over de Kamers van Koop handel en Fabrieken en het wetsont werp tot wijziging der kinderbijslag wet (enkele technische veranderin gen). 11FT LIGT niet in de bedoeling op de tweede Unie-conferentie, die in den Haag zal worden gehouden, de kwestie Nieuw-Guinea te behandelen, maar is het de bedoeling aan dit on derwerp een afzonderlijke conferentie te wijden. Over het tijdstip, waarop deze conferentie zal worden gehou den, wordt thans overleg gepleegd tussen de Nederlandse en de Indonesi sche regering. rjINSDAG tegen middernacht is cp de Amersfoortse Weg ter hoogte van Nieuw Millingen een ernstig auto-ongeluk gebeurd, dat twee doden, een zwaargewonde en drie minder zwaar gewonden heeft geëist. Door onopgehelderde oorzaak reed een personenauto, gaande in de rich ting Apeldoorn en bestuurd door me vrouw B. uit Beekbergen, tegen een boom. Zij zelf kwam er met een lichte hersenschudding nog betrekkelijk goed af. maar het naast haar gezeten 8- iarig zoontje E. R. B. en mevrouw v. d. B—v. d. P. uit Apeldoorn werden op slag gedood. Van de drie overige inzittenden kreeg mevrouw A. L. A. B. uit Apeldoorn die uit de wagen werd geslingerd, eer. schedelbasisfrac- tuur. Haar 13-jarig zoontje brak een been en liep een lichte hersenschud ding op. terwijl de 18-jarige mejuf frouw D. L. uit Den Haag er met een lichte hersenschudding af kwam. TAE 55e Internationale Jaarbeurs wordt te Utrecht van 5-14 Sept. gehouden. Er zullen industriële arti kelen uit een 30-tal landen worden geëxposeerd. De expositieruimte is wederom vergroot en bedraagt thans ruim 50000 M2. 't Aanbod heeft weer een uitgesproken internationaal ka rakter. De binnenhaven te Bergen op Zoom, welke zo'n onwelriekende geur ver spreidde, wordt tot groot gerief der bewoners, gedeeltelijk gedempt. Tussen het gedeelte van de haven dat blijft bestaan en het verdwijnende gedeelte, is een stalen damwand geheid, en rioleringen werden aangelegd. Een overzicht van de omvangrijke werkzaamheden te Bergen op Zoom. rpWEEHONDERDVIJFTIG man uit West-Brabant en honderd man uit Zeeland zullen op 2 September deel nemen aan de grote landdag, die door de Nationale Reserve op het sport park te Dordrecht zal worden gehou den. Het nationaal instituut Steunt Wettig Gezag organiseert voor de eer ste maal in de geschiedenis van haar bestaan een massa-bijeenkomst, die door talrijke autoriteiten zal worden bijgewoond. 's Middags zal de minister-presi dent, dr. W. Drees, een toespraak hou den, die door de radio zal worden uitgezonden. Of H. M. de Koningin deze landdag zal bezoeken is nog niet bekend. Zoals de ouderen zich zullen her inneren werden voor de oorlog land dagen gehouden door de vrijwillige landstorm. Het Instituut Nationale Reserve, dat als een voortzetting kan worden beschouwd van de vrijwillige landstorm wil deze traditie voortzet ten en heeft daarom voor 2 Septem ber een massa-bijeenkomst te Dor drecht georganiseerd. Het doel van de landdag is op de eerste plaats het samenbinden van de verschillende vrijwilligers-afdelingen en de massa- propaganda, die bereikt kan worden als de vrijwilligers bijeen zijn. Men moet in Nederland begrijpen, dat Steunt Wettig Gezag geen bond is van schutterijen, maar dat deze or ganisatie noodzakelijk is voor het be houd van de binnenlandse orde, die in tijd van gevaar gemakkelijk kan worden verstoord door lieden van de vijfde colonne. Na de gebeurtenissen op Korea is het aantal aanmeldingen voor de Na tionale Reserve aanzienlijk toegeno men. De leden uit West-Brabant en Zee land van de Nationale Reserve, de politie en de grensbewaking zijn op de eerste landdag uitgenodigd en zul len deelnemen aan de excercities en demonstraties die daar gegeven wor den. Reeds in de morgenuren van 2 September bestaat er gelegenheid tot het bezichtigen van een oorlogsbo dem, die door de Kon. Marine in de haven van Dordrecht zal worden ge legd. De heer J. A. J. Jansen, lid van G. S. van Zuid-Holland opent de bij eenkomst op het sportveld. Daarna zullen de vrijwilligers kunnen tonen wat ze in de afgelopen tijd geleerd hebben. In de namiddag houdt minister president dr. W. Drees een rede, die door de radio zal worden uitgezon den. Daarna zullen ongeveer vijfdui zend vrijwilligers een mars houden door de gemeente Dordrecht. Een groots vuurwerk sluit de dag. Veertig plaatselijke commissies uit West-Brabant en hondefdvijftig plaat selijke commissies uit Zeeland wor den in Dordrecht verwacht. De gewes telijke commissie voor Noordbrabant West, bestaande uit Luit-Kol. J. Fens lid van de Tweede Kamer, C. J. van der Hooft, de burgemeester van Wil lemstad en G. Mulders, gemeente ambtenaar uit Rijsbergen, gaat eveneens de landdag bijwonen. Wegens „goed gedrag" T\E AMERIKAANSE autoriteiten in Duitsland hebben de onmiddellij ke vrijlating gelast van acht wegens oorlogsmisdaden veroordeelde Duit sers uit de gevangenis voor oorlogs misdadigers te Landsberg. De vrijla ting is geschied op grond van „goed gedrag". Het zijn o.a. Dietrich, de vroegere nazi-perschef; Flick, een der grootste nazi-industriëlen; Darré de vroegere min. van Landbouw. Zij waren tot ze ven jaar gevangenisstraf veroordeeld, wegens het lidmaatschap der S.S., het gebruik van slavenarbeiders, het begaan van wreedheden en wegens roof. IPEN LANDBOUWER en zijn 17-ja- rige zoon zijn te Gieten bij het schoonmaken van een gierkelder be wusteloos geraakt. Zij zijn door om wonenden uit de kelder gehaald. On danks langdurige kunstmatige adem haling kwamen zij echter niet meer bij kennis. Van de huurlieden, die direct te hulp waren gesneld en in de kelder waren afgedaald, geraakten er twee eveneens bewusteloos. Zij konden evenwel weer tot bewustzijn gebracht worden. „KLEINE MENSEN HEBBEN SOMS GROTE DROMEN" zingt een of an der liedje. Dat liedje kwam ons in de gedachten, toen we dezer dagen in Waalwijk tegenover de hee- H. van Oers zaten, die als kleine jongen al droomde van een ideaal, dat hij eigenlijk nu pas, na een arbeid van 15 jaar ongeveer, heeft bereikt Hij droomde zich reeds jaren her een miniatuur-kermis te bouwen en met gerechtvaardigde trots kon hij ons thans het resultaat van zijn dromen tonen. Eerlijk: ons kinderlijk hart is ervan aan het popelen gegaan. 1%/rAAR alvorens u iets te vertellen van het resultaat van de arbeid van de heer van Oers, eerst iets over zijn droom en hoe die droom groei de. Van Oers zal in jongensjaren al niet anders geweest zijn dan andere kinderen, die als de tijd van de kermis- leut er in, zich staan te vergapen aan al de schone spullen, die het kermister rein bezetten. Maar toch ging de be langstelling van hem wel iets verder. Hij wilde steeds maar weer weten, hoe de schone spullen werkten, wat er ach ter de spiegels en bonte schilderingen voor een mechaniek schuilging. Wist- ie dat eenmaal, dan begon thuis het lieve leven: een kermisje bouwen. Kortom: het idee is van toen af aan steeds bij hem gebleven. Maar v. Oers werd ouder, moest zijn weg zoeken in het schoenmakersvak. Maar knutse laar bleef-ie. In de vrije tijd en tegen St. Nicolaas dan lag om zo te zeggen de figuurzaag niet stil. Er werd van alles gemaakt en het was geen won der, dat de oude droom later jaren weer bovenkwam. Er werd op een goeie dag een begin gemaakt met de bouw van een miniatuur-draaimolen. Er werd opnieuw begonnen, opnieuw moest van Oers op de kermis het me chaniek gaan „afloeren" en jawel, het lukte. De eerste draaimolen kwam klaar, maar tegelijk daarmee werd zijn ideaal meer bereikbaar. Hij zag, dat het ging en kon. Een rupsmolen volg de. Toen een zweefmolen, een stoom- caroussel en schommels. Alles uit- neembaar, zoals op een echte kermis. Of daar veel tijd in ging zitten? EEN ARBEID VAN 15 JAAR /~<E MOET er heus niet te licht over denken. Zo om en om 15 jaar heeft het geduurd, dat de kermis-in-'t-klein is klaargekomen. „Ik had natuurlijk al leen maar mijn vrije avonden en na tuurlijk deed ik er ook wel eens lange tijd niets aan". Bovendien was er niet altijd de ruimte om te werken. „Ik hoefde er bij moeder de vrouw, niet mee aan te komen, om in huis te wer ken aan mijn kermis. En ze had gelijk, want het gaf een machtige rommel cn ik nam er heel wat ruimte mee in beslag". Als huisvader kunnen we ons volkomen de moeilijkheden van van Oers op dit terrein indenken. Maar goed. Desondanks is zijn miniatuur kermis er gekomen. Uit wat voor ma teriaal? Och, m'n beste man, daar zit letterlijk van alles aan. De gekste spul len en rommel is hier dienstbaar ge maakt: een buis van een fietspomp, merken van schoendozen, fietswielen, klosjes, een achterlichtje van 'n fiets, een naaimachinemotortje, onderdelen van neergestorte vliegtuigen, hulzen, etc. etc. te veel om op te sommen. De hoofdzaak is echter triplex en hard carton. EEN FANTASTISCH RE SULTAAT U'E zult u afvragen, of er uit zo'n rommel iets kan groeien. Maar dan geven we u de raad. om het resultaat te gaan zien. Ge zult er ongetwijfeld de gelegenheid toe krijgen, want ten gevolge van de slapte in de schoenma kerij, heeft de heer van Oers het plan opgevat om zijn miniatuur-kermis te gaan exposeren, waar dat maar mo gelijk is. Waspik zal van 27-29 Augus tus de primeur krijgen. Wij hebben er waarschijnlijk versteld van gestaan, toen wij het resultaat van van Oers' we zouden haast zeggen stoute dromen te zien kregen. Op een vlak van 8 bij 1.5 meter staat de miniatuur-kermis opgesteld, in ver houdingen en afmetingen voortreffe lijk tot zijn recht komend. En er is niets vergeten. Bij iedere vermake lijkheid staan de wagens, waarin de on derdelen kunnen worden geborgen, op gesteld. Vanuit een tweetal wagens vol knoppen en handeltjes wordt de hele kermis bediend. Is deze kleine kermis in volle gang gezet en branden dan bovendien talloze kleine lichtjes, dan waant ge u in een sprookjesland ver zeild. En temidden van al die bonte kermisbeweging vormen kleine pop pen het publiek. Op onze vraag, of de heer van Oers nog voornemens was zijn miniatuurker mis nog verder uit te breiden, deelde hij ons mee, dat zulks inderdaad in zijn bedoeling ligt. Een en ander zal echter van de ontwikkeling afhangen. Dat die ontwikkeling goed moge zijn, wensen wij de heer van Oers gaarne toe. Een gedeelte van de miniatuurkermis. Reehts van de draaimolen de kop van Jut, een onontbeerlijke ijscowagen. In mijn laatste brief wees ik er op vermoedelijk ten over vloede dat het reces van onze Volksvertegenwoordiging geenszins vacantie in de politiek betekent. Zelfs geen vacantie voor alle par lementsleden, met name niet voor hen, die als vertegenwoordigers onzer Staten-Generaal de Assem- blée aan de Europese Raad in Straatsburg gingen bijwonen. Integendeel, de Nederlandse équi pe heeft bij de aanvang van de zitting dezer Assemblée wel een bijzonder werkzaam aandeel bij de besprekingen gehad. Deze werk zaamheid was gericht op een ern stig gevaar, dat de Assemblée dreigde, een dreiging, die helaas niet is afgewend. 2[owel de heer Kerstens (K.V.P.) als de heer Bruins Slot (A.R.) die de naam van zijn partij volle dige eer gunde, maakte principieel bezwaar tegen de benoeming van Paul Henri Spaak als voorzitter der Assemblée. En de reden was wel heel duide lijk: Spaak heeft bij „de strijd om de Koning" in België de revolutie gesteund, heeft leiding gegeven aan hen, die de wet opzij wilden schuiven om als minderheid hun zin door te drijven. Een minder heid, die overigens niet uit zich- zelve maar door slechts weinigen opgezweept tot haar betreurens waardig optreden is gekomen. Een dergelijk man der revolutie als Spaak zich getoond heeft, kan geen voorzitter zijn van de Assem blée van de Europese Raad. En het is een gevaar voor deze hoge ver gadering, een gevaar voor Europa, dat slechts 20 pCt. der afgevaar digden tot deze conclusie -kwam, toen over de benoeming van de voorzitter gestemd werd. Waar nog bij komt, dat de overige 80 pCt. niet allen socialisten waren. Men versta mij niet verkeerd. Het „gevaar" voor de Assemblée is niet te duchten van die 20 pCt.; zij zullen als goede democraten de met grote meerderheid gekozen voorzitter accepteren. Het gevaar ligt bij diegenen, die in de voor zitter slechts de bekwame „vak man" willen zien en niet de poli ticus zoals hij werkelijk is. Want daar komt het nu juist op aan. op die gezonde democratische instelling der leidende politici als Europa wil worden: een verenigir.g van vrije democratische Staten. gen tweede gevaar demonstreerde zich misschien nog duidelijker in Straatsburg, een gevaar, dat vanzelfsprekend met zich mee bracht een geringere belangstel ling, in het bijzonder in de Euro pese „hoofdstad". Dat gevaar is gelegen in de positie der Assemblée zelve, in haar karakter als puur adviserend lichaam én in de hou ding jegens haar tot dusverre door het Europese ministers-comité in genomen. De leden der Assemblée voelen haar zwakheid het best: zij hebben zich fel uitgelaten tegen de Europese ministers, zij geraak ten zelfs in een stemming, die ex cessen deed vrezen. Men achtte het ministeriële tempo hopeloos lang zaam, de eigen positie als die van kinderen, die een spoortrein heb ben gekregen maar er niet mee mo gen spelen (zo zeide Serrarens) of als die van een debatingclub (Bi- dault). Reynaud dreigde zelfs als de ministers bleven „weigeren en nee-zeggen" dat dan vele leden de Assemolé- zouden verlaten om zelf hun weg te vervolgen Tot excessen is het gelukkig niet gekomen. Het ministers-comité heeft zelfs goedgevonden, dat ge sproken werd over de Europese verdediging, wat de Assemblée fei telijk niet is toegestaan. Daardoor werd de beperkte bevoegdheid der vergadering met instemming der ministers overschreden. Maar op die manier zal men er niet komen en blijft de „geyaar- lijke" positie der Assemblée be staan. Op korte termijn is het no dig, dat de Assemblée gaat worden: het Europese Parlement, uiteraard met al de bevoegdheden aan een dergelijk orgaan verbonden. Europa még de boot niet missen, want er vaart geen volgende meer. pEN 23-jarige Rotterdamse zeeman heeft te Belfast een boete van 5 pond sterling gekregen wegens een poging om 1300 Nederlandse sigaretten in Noord-Ieriand binnen te smokke len. Een douane-beambte vond aan boord van het Nederlandse motor schip „Carpo" 300 sigaretten in een rol touw en 100P" op een andere plaats verborgen. yESTIEN personen zijn gedood en 20 eewond bij een veldslag tussen militairen en politie enerzijds en een bende onder leiding van de Spanjaard Lozano, die de streek van Laresolana in Mexico terroriseerde. Lozano en acht van zijn bendele den. drie soldaten twee politiemannen en twee jongens, die toegekeken had den. werden gedood.

de Stem | 1950 | | pagina 1