:ouw God bescherme België De Tour-fietsen vonden hun eigenaars BLIJVEN ZIÏÏEN gezocht Nederlandse vrijwilligers kunnen naar Korea IRAAT LOOD DAKAR [JITERS UR Onmiddellijke vor ming Europees leger K.L.M. kan gemiddeld 10 pet per jaar groeien Amerikanen ruimden bruggenhoofden op 'toch.... I.AGUNE D E wOrdkei men ven eden en DAGBLAD VOOR ZEELAND BOUDEWIJN BEèDIGD ALS KONINKLIJKE PRINS Een nauwelijks te dragen last op jeug ff rdige schouders Leopold vraagt trouwe eensgezindheid Vrij warm HE Rookbom Jongetje ontvoerd en teruggebracht Waar men zich melden kan Premieregeling Woningbouw 1950 „ZO MOGEN ER MEER KOMEN Ze maakten er in Zundert een heel feest van Ten derden male: 14 Aug. Aanvang |rais in cabine vechten en- tientallen mensen- Ie vecht een stewar- Idie zij vertrouwde, en te gaan, werd zij Ede te begaan. |ang alle leeftijden. ïE TREVOR in: tier stegen van New keruchte gangster en vaat" zijn jeugd te- I; hem niet meer als In tenslotte door de hgang boven 18 jaar. l*en Zondag 13 Aug. Jleel van de seriefilm IngHet sensatio- |n TOM MIX. Toegang 14 Jaar. I Augustus, 8 uur: Jigaafdste zanger van Lani, het orkest van egang alle leeftijden, wna's op de raambil- lang en vertoning in 40— Zondag 13 Augustus can Alfred Hitchcock tobert Cummings en |s en ontmaskeraars, j houdt. De jacht van |een vliegtuigfabriek, ade, waarvan hij het Toegang 14 jaar. Is om 5.15 en 8 uur. Inowles in: aar met de ziel van gingen door haar ten en betoverend naar Toegang 18 jaar. let Maandag 14 Aug. In Walter Pidgeon in lder laatste tijd. het witte doek, dit- I mannen dachten dat li oogje op hen had!! lar schoonmoeder, die pgang alle leeftijden. AANVANG 8 UUR. |n: ■Ie spionnen. Bud en l'van U snikkend van «gang alle leeftijden. 13 Aug. 5 en 8 uur; ISimmons en Donald film: Inet paradijs van een lder der liefde. Zuid- len top. Toeg. 14 jaar Jisdag 16 Aug. 8 uur. Iven der gouddelvers enten uit de historie Toegang 14 jaar. 5 uur en 8 uur. Operettefilm: irme en meeslepende gang alle leeftijden. :tus. Aanvang 8 uur. Boris Karloff in: onschuldig genoeg, keerde niet terug., en uitdagend meisje lenaar in de val te ZANG 2.30 UUR. ing boven 18 jaar. lur, L DE HAVILLAND. ootse zeeroversfilm. Toegang 14 jaar. VAN DER STEEN oog valt af te leiden, ;e inmenging in oorlogs- rminst kan waarderen, rgrond begeven de man- in draf naar het front. ZESDE JAARGANG No. 1765 Uitgave: N.V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Beigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. E. J. Aernoudts, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne mentsprijs bij vooruitbet. f 3.90 per kwartaal, per post f 4.75, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) t 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1950 Advertentieprijs voor de gehele oplage f O.ïS per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.60 per m/m)Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent. per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd Bureau voor de Zeeuwse Eilanden GOES, Westsingel 98, Telefoon no. 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon no. 102. (B ij b uriitt OOSTBURG, Nieuwstraat 22, Telefoon no. 35). ff GOD BESCHERME BELGIE". De vader, Leopold III, sprak gis teren in een rede tot zijn volk deze woorden met een stem, die de ontroering van de scheidende vorst nauwelijks vermocht te ver bergen Dezelfde woorden sprak Boudewijn, de zoon en sinds lut tele minuten de koninklijke prins van België. Zijn stem was krach tig en vastberaden, een geluid, dat paste bij een jongen van 19 jaar, die welbewust in bittere omstandigheden een bijna niet te torsen last op de schouders gelegd weet. Aan de reeks historische dagen voor België, als volk en als land, werd gisteren opnieuw een dag toegevoegd, waarvan de zin en de zwaarte wellicht eerst na vele jaren ten volle naar buiten zullen treden. Dan misschien zal de wens van van Cauwelaert in vervulling zijn gegaan: „Moge het welslagen van zijn verheven zending eenmaal door de geschiede nis worden herdacht als de eerste triomf van wat, naar onze wen sen, eenmaal het leven zal zijn van een groot vorst". rriE Verenigde Belgische Kamers keurden gistermorgen met 349 stemmen bij 8 onthoudingen het de creet goed, waarbij de grondwettelijke bevoegdheden worden overgedragen aan prins Boudewijn. Onmiddellijk daarna begaven zich afgevaardigden van de drie partijen zich naar het Kasteel te Laeken om „de koning te danken voor zijn daad van opoffering". Leopold antwoordde, waardig en ont roerd: „Het land dienen is steeds mijn enige wens geweest. Ik waardeer uw belofte en uw wil zich rondom de koninklijke prins te scharen, opdat hij zijn hoge opdracht kan vervullen. Op het ogenblik, dat ik ophoud mijn grondwettelijke macht uit te oefenen, vertrouw ik u mijn zoon toe in de ze kerheid, dat zijn jeugdige leeftijd hem van uwentwege nog meer trouw en steun zal bezorgen". Om precies drie uur werd kroon prins Boudewijn de vergaderzaal van DE VISSEN van het aquarium in Ar- tis krijgen vers diepzeewater. De laatste keer was dat het geval in 1936, daarvoor in 1882. TOMASZV'ESKI, de Poolse premier in ballingschap, is Donderdagavond te Londen op straat in elkaar gezakt en overleden. Hij is 69 jaar oud gewor den. DE GEHEIME atoompapieren, die in een Britse trein aan de Amerikaan Greenleaf waren ontstolen, zijn na 48 uur zoeken grotendeels teruggevon den. ROTTERDAM AHOY heeft gisteren de millioenste bezoeker verwelkomd: Jan Bosselaar, 21 jaar, uit Hilversum. Hij en zijn verloofde kregen een treinreis RotterdamSt. Gotthard aangeboden. DE WEDEROPBOUW zal volgend jaar in de vrije sector worden ge bracht en zal niet meer gebonden zijn aan het te verdelen goedkeurings volume. OP NUMMER 2428 va| de Staatslo terij viel een prijs van f 1.000.met een premie van 30 mille. DE INDONESISCHE Regering zal het terugtrekken van de „Kortenaer" uit de Indonesische wateren eisen. Het schip ligt nog altijd in de haven van Makassar. DE VROUWENBONDEN in de V.S. hebben aan 1000 priegters in West- Duitsland een fiets geschonken. DE FILMMAGNAAT Goldwyn schonk behalve- een grote som ook nog de inkomsten van de premières van twee nieuwe films aan het Vonde lingentehuis van New York. TRYGVE LIE is voor een week naar Noorwegen vertrokken. Hij blijft ech ter dagelijks contact houden met Lake success. PRINSES WILHELMINA heeft ver in 4°?. ^aar haar verjaardag in aiie stilte te laten voorbijgaan, DR. HlRSCHFELD heeft voorgesteld de vo0rmaUge KNIL-leden uit Makas- 3ÜL eya™eren. Drs. Hatta is bereid ze °Plossmg te aanvaarden. k°NINGIN zal persoonlijk 22 Au|ustus a.s. te Rottrdam Hr. laten even Provinciën" te water Ca^HM°BILISEERDEN kunnen naar Sa*?- wanne" ze een tijdlang prac- werkt0P™len bo.erderij hebben ge- landhr., „al zl'n Z1S niet uit de den adrp mstig. Gevraagd wor- ad,re!:sen van boeren, die bereid wk teP1steUeTigranten tijdelÜk DE KNAC heeft de Minister verzocht automobilisten toe te staan een kloi ne reserve aan benzine naar het buil tenland mee te nemen om onderwe» voor verrassingen gespaard te blijven DE VEILIGHEIDSRAAD is gisteren avond bijeen geweest. Er is géén -#." slissing genomen! De zitting is ver daagd tot a.s. Maandag. C>00<XXVXX><XXXXXX> OOOOOOOO Weersverwachting, geldig tot O vanavond: Aanvankelijk licht, later half tot zwaar bewolkt en overwegend droog weer. Zwakke tot matige Zuid-Westelijke wind. Iets hoge re temperaturen dan gisteren. Vandaag: zon onder 20.11 uur; maan onder 20.09 uur. Zondag: zon op 5.20 uur; maan a op 4.30 uur; zon onder 20.09 uur; 6 maan onder 20.27 uur. O Maandag: zon op: 5.21 uur, maan op 5.55 uur. ^^-■^^oooo-c-oooooooooooooo KONINKLIJKE PRINS de Kamer binnengeleid. Hij begroette met een hoofse buiging en met de fijne glimlach, die zozeer aan wijlen koningin Astrid doet denke$, de ver gadering. Daarna ging hij met vaste schreden naar het podium, reeds in deze eerste minuten de indruk vesti gend van zelfverzekerdheid en kal me waardigheid. STRAATTONEEL 'ET decreet werd voorgelezen. De prins antwoordde: „Ik voeg mij naar de wens der vergadering". Voorzitter van Cauwelaert verzocht de prins de voorgeschreven eed af te leggen. Toen gebeurde er een inci dent met de waarde van een erger niswekkend straattoneel uit de da gen van de Franse revolutie. De com munist Glineur meende dit namelijk het juiste ogenblik om te schreeuwen: „Leve de Republiek". Een geestdrif tige ovatie van alle niet-communisten was hierop het antwoord. Toen de stilte was teruggekeerd vond een tweede communist de „moed" om het zelfde te roepen. Het was senator La- haut, wiens kreet opnieuw werd over stemd door gejuich van hulde aan Boudewijn. De prins stond temidden van al dit tumult volkomen kalm, het ogenblik afwachtend waarop hij met heldere stem de eedsformule zou kun nen uitspreken. Van Cauwelaert vond in zijn oprechte en diepe verontwaar diging onmiddellijk vlijmscheipe woorden van protest. Hij verzocht de twee communisten na te gaan of zij voldoende waardigheid bezaten om on middellijk de zaal te verlaten. Zij von den blijkbaar in zichzelf geen waar digheid en bleven zitten. HULDE nriJDENS de vergadering van de Verenigde Kamers werd van af de publieke tribune gistermor gen plotseling een rookbom ge worpen. Het projectiel kwam te recht op de lessenaar van de so cialist Cooman, viel daarna op' het tapijt tussen de stoelen van Bu- set en mevrouw Spaak, de moe der van de ex-premier. Er ont stond grote verwarring, vooral tengevolge van de ontwikkeling van een scherpe rook in de hele zaal. Vele aanwezigen doken on der stoelen of tafels, anderen snelden naar de uitgang. Struye wist echter met de her haalde verzekering„Het is slechts een rookbom" de gemoe deren te kalmeren.v Weldra werd de dader door de gendarmen gepakt. Het bleek te zijn de 55-jarige baron Arnold de Looz-Corswarem, bekend als een vurig Leopoldist. Hij heeft de bom geworpen, niet om te do den, doch om uiting te geven aan zijn verontwaardiging. Motie van Churchill aanvaard: /"iHURCHILL heeft in de Raad van Europa een motie ingediend, waarin hij aandringt op de vorming van een geunifiëerd Europees leger. Onmiddellijk zou dit leger moeten worden gevormd en het zou onder worpen zijn aan democratisch toe zicht en handelen in samenwerking met de V.S. en Canada. Deze motie werd gisterenavond aangenomen met 89 tegen 5 stemmen (de Ieren) bij 27 onthoudingen (de Britse Labour- en de Zweedse afgevaardigden.) Tevoren had Churchill zijn lang verbeide rede uitgesproken. Hij schil derde het gevaar af van een zesvou dige militaire Sovjet-meerderheid in Europa, daarmee tegelijkertijd de door hem ingediende motie verdedi gend. Zijn rede werd door een vol Huis met grote aandacht gevolgd. De Nederlander Korthals vroeg in het bijzonder, dat Duitsland een bij drage zou leveren in Europa's verde diging. Hij zei bovendien: „Soldaten zijn meer gewenst dan commissies en generaals". Hij pleitte ervoor, dat de kosten van de Europese defensie ge lijkmatig over de landen zouden wor den verdeeld. ^ADAT de koninklijke prins in het Nederlands en in het Frans de eed had uitgesproken, geestdriftig toege juicht door alle aanwezigen, bracht Frans van Cauwelaert hem hulde in een rede. Hij besloot zijn toespraak met de woorden: „Zelden werd een jeugdige prins door zijn volk voor een kiesere op dracht geplaatst. Moge de Voorzienig heid de edelmoedige pogingen van de koninklijke prins zegenen. Moge het welslagen van zijn verheven zending voor zijn doorluchtige vader een bron worden van gewettigde trots en door de geschiedenis worden herdacht als de eerste triomf van wat, naar onze wensen, eenmaal het leven zal zijn van een groot vorst", ancanzs hewgev Nadat het applaus was verstomd, bracht prins Boudewijn dank voor de woorden, die de voorzitter had uitgesproken aan het adres van zijn vader. ,H(j sprak hierna zijn vertrouwen uit bij het vervullen van zijn taak te mogen rekenen op een eendrach tig België en besloot zijn rede met ae woorden: „God bescherme Bel- gie v„De Srins verliet met een buiging de vergaderzaal, uitgeleid door de bei- Pa Hementsgebou w 3 3 06 EERSTE DADEN ,t)E, B®Jg'sche regering Duvieusart koninkliitl W de middag aan de weT ontsLPrr 2ntsIag aangeboden, went ontslag werd aanvaard Boi'dn- wijn is zijn besprekingen over net vormen van een nieuwe reeerina middellijk begonnen. regerlnS on- Ongeveer een uur later heeft Leo pold III zich in een radiorede tot de natie gericht. Hij verzocht alle Bel-en en in het bijzonder zijn trouwe aan hangers zich eensgezind rond de troon van Boudewijn te scharen. „Ik ver zoek u zo te handelen, opdat mijn ge baar niet vruchteloos geweest zij". Hij verzocht allen de aan hem be toonde aanhankelijkheid op zijn wel beminde zoon over te dragen, het ver leden te vergeten en alleen nog aan de toekomst te willen denken. „God bescherme België". "VTAAR de huidige inzichten kan voor de K.L.M. in de eerstkomende ja ren een geleidelijke groei van ten hoogste 10 procent per jaar binnen het bereik der mogelijkheden worden geacht. De K.L.M. zal een deel van deze uitbreiding kunnen verwerken met het bestaande apparaat, door ver hoging van de intensiteit van het ge bruik daarvan, hetgeen tevens de ren tabiliteit ten goede zal komen. Indien echter blijkt, dat de uitbrei ding ten volle verwezenlijkt zal kun nen worden, zullen enkele nieuwe pro ductiemiddelen moeten worden aan geschaft. Voor de periode tot en met 1952 zijn hiervoor gelden tot een totaal bedrag van f 26.500.000 uitgetrokken. Van dit bedrag is f 21.000.000 geraamd voor de mogelijke aanschaffing van vijf vliegtuigen, gerekend naar de thans geldende prijzen, de overige f 5.500.000 dient voor investeringen in anderé ac tiva, nodig in verband met de dan ver grote bedrijfsomvang. Dit staat te lezen in de M. v. A. aan de Eerste Kamer. Na aanneming van de twee voorgestelde ontwerpen zal aan de K.L.M. in totaal een bedrag van f 80 millioen toevloeien. Dit geld zal als volgt worden besteed: 1. Deelneming in de Garuda Indone sia voor f 15 millioen; 2. aflossing schulden en credieten f 38.5 millioen; 3. uitbreiding f 26.5 millioen. UEN 10-jarig Utrechts jongetje, dat Woensdag in de Kromme Rijn onder Bunnik was gaan zwemmen, is die dag niet thuisgekomen. Uit inlich tingen van vriendjes bleek, dat de jongen met een onbekende man is meegefietst in de richting Bunnik. De onbekende, naar later is gebleken een 20-jarige jongeman uit Utrecht, heeft het ventje gisterenochtend naar de stad teruggebracht en in de vroege ochtenduren aan de Maliebaan afge zet. Aanvankelijk was een recher cheur er in geslaagd de dader van de ontvoering te grijpen, doch ten gevolge van inmenging van het pu bliek wist de jongeman te ontvluch ten. De prachtige Burgerzaal In het gerestaureerde Middelburgse stadhuis. Maar moesten Pohang prijsgeven "yOLGENS een officiële bekend making van het hoofdkwartier van Mac-Arthur zijn de bruggen hoofden der Noord-Koreanen over de Naktong in de buurt van Tae- goe ontruimd. 32 kilometer ten Noorden van Masan echter wordt de Amerikaanse 24ste divisie nog over de rivier aangevallen. In het Oosten hebben de Noordi- liieen dö belangrijke haven Pohang. waar de Amerikanen drie weken ge leder. een landing ondernamen, ver overd. Een Amerikaanse tankmacht baan de zich een weg door de Noord-Kore- aanse troepen, om de belegerde ver dediging van het belangrijke vlieg veld ten Zuiden van Pohang te ver sterken. Zij bereikten het vliegveld toen de avond inviel. Tegelijkertijd met de tanks kwa men ook twee transportvliegtuigen met munitie binnen. De Amerikaanse verdediging, die met de rug tegen de zee vecht, had bevel op alles te schie ten wat beweegt. De Amerikanen on. dervinden grote hinder van Noord. Koreaanse sluipschutters. DE NEDERLANDSE regering overweegt om, in aansluiting aan de uitzending van Hr. Ms. Evertsen, die op 4 Juli j.l. naar de Koreaanse wateren werd ge dirigeerd, toch een compagnie Mariniers en een compagnie Le- gerstrijdkrachten ter beschik king der Verenigde Naties te stellen om deel te nemen aan de bestrijding der Noord-Koreaan- se agressie. De uitzending zou geschieden op basis van vrijwilligheid. ALGEMENE richtlijnen zijn bekend gemaakt. Bij de marinierscom pagnie, aanmelden bij de commandant. Westplein 12 te Rotterdam, kunnen zich voegen: Officieren, onderofficieren en man- Heftig gesticulerend beschul digde de Russische vertegen woordiger bij de Veiligheids raad, Jacob Malik (links), de Verenigde Staten van agressie in het Koreaanse conflict. I De Amerikaanse vertegen woordiger, Warren Austin (aan de rechter kant tweede van links) diende Malik van re pliek. Als de Russen zouden willen, aldus Austin, zouden zij onmiddellijk aan de Noord-Ko- reaanse aanval een einde kun nen maken. schappen, zowel beroeps- als reserve- personeel en dienstplichtigen van het korps Mariniers. Leeftijd niet jonger dan 19 jaar en bij voorkeur niet ouder dan 35 jaar voor officieren en onderofficieren en 30 jaar voor man schappen. Voor de K. L.-compagnie gelden de zelfde leeftijdsgrenzen. Zich melden kunnen (bij res.-majoor J. de Groot, "Cacuariestraat 16 te Den Haag): Beroeps-, reserve- en dienstplichtig personeel, al dan niet thans onder de wapenen, vrijwilligers, oud O.V.W.- ers en militairen met kort dienstver band. Gegadigden moeten tenmiiste twaalf maanden militairen dienst heb ben verricht. Gaat op 1 September a.s. in TUTET de premieregeling Woningbouw 1950 is een sluitsteen gelegd in 't financieringssysteem voor de woning bouw. Deze premieregeling zal op 1 September ingaan. De oude regeling, die aanvankelijk zou gelden tot 8 Ju ni werd verlengd tot 1 Juli. Alle plan nen, die vóór die datum bij de direc ties van de provincies werden ingele verd, "worden volgens die oude rege ling afgewerkt. Indien degenen, die plannen voor die datum hebben inge leverd de nieuwe regeling wensen toegepast te zien, bestaat daartegen van de zijde van het ministerie van Wederopbouw geen bezwaar, mits de Beschikking nog niet uit is. De datum van ingang der nieuwe regeling, betekent, dat er voor 1 Sep tember 1950 formeel geen beschikkin gen genomen worden. NU DE GROOTSTE HINDERNIS voor het afwerken van onze Tour- prijvraag genomen was, kwam het glorievol einde: het uitreiken van de hoofdprijzen door een deputatie van directie en hoofdredactie. En natuur lijk was de fotograaf ook van de partij. Maar het gezelschap vertrok on der het „gerommel" van een paar telefoontjes van teleurgestelden, die meenden, dat ze ook een hoofdprijs hadden en maar zo in de krant la zen, dat die nieuwe karretjes naar Zundert en Hoofdplaat gingen. 'TJA, zei de verantwoordelijke chef, wat zul je er aan doenEr wa ren oplossingen bij, waarbij de inzen der vergeten had, zijn naam en adres te vermelden. Er was een oplossing bij als dezeEn hij toonde er ons een, waarin men het klaarblijkelijk oorspronkelijk juiste tijdsbestek van de laatste etappe later gewijzigd had door een zes in een nulletje te ver anderen. De chef en zijn helpers had den er zich met een vergrootglas over gebogen om toch maar vooral hun taak zo gewetensvol mogelijk uit te voeren. Jammer, maar dan een vol gende maal beter! Toen reed de grote bestelwagen naar Zundert, waar we de heer Jos. Denissen al met een gezicht van vol- verwachting-klopt-ons-hart op ons vonden wachten. Nu zouden we met z'n allen de fiets gaan halen, maar we mochten niet zó maar op stap! Nee, daar moest eerst een goed glas op gedronken worden. En de feestsi- gaar ontbrak evenmin. „Zo mogen er méér komen", zei de vrouw. Of dat nu maar een gokje is ge weest, die juiste oplossing? Neen, zei de heer Denissen, je kon zowel uit rekenen waar het naar toe moest als ze zich maar aan het tijdschema hiel den. Die minuten en seconden en zo, daar kwam natuurlijk wel wat geluk bij.... En een dubbel gelukje, zeiden we. Want toen er 9 juiste oplossingen wa ren, moest er nog geloot worden ook en Jos. Denissen had nogmaals geluk! 'T WAREN BESTE !QE verslagen had hij trouw gevolgd. Hij had ze overigens nog allemaal bewaard, want het waren uitstekende reportages, zo verzekerde hij ons. Een complimentje, dat' ons veel voldoening schonk. Toen zjjn we met z'n allen naar de fietsenzaak gegaan. En daar koos de heer Denissen zich een sportmodel. Want, als hij nu eenmaal een nieu we fiets mocht kiezen, zei hij. dan met een maar een goeie! En toen weer naar huis. Intussen kwamen er heel wat uit Zundert langs. Te voet, per fiets en per wagen. Toen ze de heer Denissen daar met zijn kar retje zagen staan, begrepen ze al lang wat er aan de hand was, want ook zij hadden de krant al gelezen. „Ja, ja, de duvel.... ge wit 't wel, hé?" Onderwijl had mevrouw Denissen de kleinen in een fris jurkje gestOKen en de haartjes nog eens opgekamd. Want als je toch op de foto gaat, dan moet het een leuke kiek worden. Maar de bode van De Stem, die Ten slotte de man is, die de blijde tij ding bracht, moest er ook nog bij. En toen zei de camera „klik" en 't was gebeurd. Morgen in de krant? zei de prijs winnaarNou, als ge 'm vroeg brengt, drinken we nog 'n glaasje! En óf die bode er morgen extra vroeg bij zal zijn! Daarmee had de heer Denissen dan zijn fiets binnen. En nodig was net ook, want zijn oude karretje stond op invallen! Ziehier dan de gelukkige winnaar in Zundert met zijn karretje, de heer Jos Denissen. Met vrouw en twee dochters. En de bode. Geheel links de vertegenwoordigers van directie en hoofdredactie van het Dagblad De Stem (Van onze onderwjjsmedewerker.) „Voor velen reikt de belangstelling in het onderwijs niet veel verder dan de vraag, of het kind wel voldoende heeft geleerd, om niet te blijven zitten." ETET WAREN deze woorden van Prof. Dr. Miehels, die mij in het geheugen kwamen bij het ont vangen van zovele reacties op mijn artikel van 31 Juli „Blijven zitten". Ik bedoel echter niet, mijn oppo nenten bij voorbaat te desavou eren. Ten bewijze dezer bedoeling 'wil ik nogmaals op enige serieuze reacties ingaan. Daar de vandaag behandelde brieven uit onderwijs kringen kwamen, moge ik de ma terie op enigszins ander plan aan- gTe6nn uit het verwijt, dat Hanne- kes geval uit het gewraakte geval te zeldzaam is om het als voorbeeld te nemen. Ik citeer uit het artikel ech ter: ,Hoe ik ook de opvallende en gelukkig zeldzame, eenzijdieg begaafd heid van zijn dochtertje trachtte te belichtenenz. Bovendien kan het toch begrijpelijk zijn, dat men ter demonstratie van een bestaande toestand een sprekend voorbeeld ge bruikt. De nadelen van het doubleren gelden immers ook voor leerlingen met meerdere zwakke vakken, maar hun benadeling spreekt niet zo sterk aan. Anderszijds wordt beweerd, dat geen enkele leerkracht" een te hoge plaats aan het rekenen op school toe kent. Hen moge ik herinneren, aan de telkens herhaalde klacht in het Reorganisatie Rapport van het K.O.V. Daar wordt zelfs gezegd, dat een derde tot de helft van de traditionele rekenstof moest worden geschrapt, (pag. 18). Even duidelijk is ook deze uitspraak van Prof. Dr. Ph. Kohn- stamm: „Het rekenen en speciaal de dril der z.g. denksommen is vanouds in de Nederlandse lagere schooi het troetelkind geweest, en in zeer bij zondere mate bij de opleidingsscho len". („Keur" 1948: pag. 229). Nu kan een onderwijzer beweren, dat hij persoonlijk deze gebruikelijke misvattingen ontgroeid is, maar wat baat hem dat, wanneer de bestaande leerprogramma's hem toch binden, om het kind te beoordelen naar het al of niet verwerken van de voor dat leerjaar voorgeschreven leerstof? TJ IERBIJ aansluitend wil ik gaarne het misverstand wegnemen, dat ik met mijn artikelen bedoeld zou heb ben. de leerkrachten in een kwaad daglicht te stellen. Eerstens heb ik genoemd artikel in de ik-vorm ge schreven, zodat de misprijzing dan toch op mijn eigen hoofd zou moe ten neerdalen. Maar neen: zoals ik zojuist schreef, is iedere leerkracht gebonden aan het voor zijn school geldende leerplan. Daarin vindt hij de leerstof, die zijn leerlingen in een jaar moeten verwerken. Bij het over gaan kan een goedwillend onderwij zer wel verzachtende argumenten aanvoeren. Maar hij kan daarin toch niet zover gaan, dat het leerplan tot een paskwil wordt. Uitdrukkelijk die nen dus de leerkrachten beschermd te worden tegen de verontwaardiging, die alleen het heersend systeem mag gelden. De goede wil der onderwijzers kan trouwens blijken uit de opmerking van een hunner, die mij schrijft, dat ieder onderwijzer toch gaarne, en zelfs kosteloos een leerling als Han- neke bijlessen zal geven, om haar op normale wijze naar de derde klas te kunnen laten gaan. Zeker, dat is zo, en op die wijze worden er jaar lijks ontelbare lessen gegeven. Maar men ziet toch wel. dat dit lapmidde len zijn voor een kwaal, die in het systeem schuilt? Bovendien is een zwakke leerling niet altijd op peil te brengen door extra tijd en individu ele uitleg. De opgelopen achterstand is even vaak gevolg van tragere psy chische ontwikkeling dan die van de fameuze gemiddelde leerling, waarop ons onderwijs nu eenmaal wordt af gestemd. Tenslotte werpt men mij tegen, dat het overgaan per leervak geen af doende oplossing biedt. Want, zegt men, op deze wijze voortgaande zal een zwakkere leerling op het einde van de lagere school in zijn zwakke vakken niet klaar zijn voor voortge zet onderwijs. Hij moet dan toch nog een jaar extra blijven en dat is wei nig anders dan „blijven zitten." Naar ik meen wordt in zulke reac tie het probleem te beperkt gezien. De allerwegen erkende hoofdfout van ons gehele onderwijs is het gebrek aan aandacht voor de individuele psy chische rijpings-phasen, ieders spe ciale aanleg en begaafdheid en het persoonlijk werktempo. Wanneer men door verbetering van deze fout in botsing komt met het voortgezet on derwijs, dan kan dat alleen zijn. om dat bij het middelbaar onderwijs de zelfde fout nog blijft voortbestaan. Is er nu reden, om de gebreken van het lager onderwijs te handhaven terwille von de gebreken van het M.O.? Dat de kwestie oplosbaar is, tonen bijvoorbeeld de Montessorischolen in ons land aan, waar men in het Mon- tessori-Lyceum met succes voortbouwt op de gevolgde werkwijze ener gesa neerde lagere school. Men leze er de desbetreffende bijdragen op na uit de vernieuwings-brochure der St. Adel- bert-Verepiging. Doch ook, wanneer men zich van de zijde van het M.O. zou verzetten tegen een soortgelijke correctie ais hier voor het L.O. wordt voorgesteld, ook dan behoeft de lagere school niet verstard te blijven in de traditionele onvolmaaktheden. jgEN ANDERE briefschrijver, niet uit onderwijskringen, be schouwde het als een onrecht, dat zwakkere leerlingen nooit te weten kwamen, wat er in de hoogste leer jaren wordt verteld. Deze opmerking is nog niet zo heel vreemd. Wanneer geconstateerd moet worden, dat slechts 47 pet. van de Nederlandse jeugd zonder doublures de lagere school doorloopt, dan kan men bewe ren, dat ons volk toch maar op een laag intelligentie-peil staat. De fei ten zijn Goddank in vergelijking met andere landen eerder andersom. Daar om lijkt het juister te concluderen, dat er iets met het onderwijs niet in oi-de is. Ons onderwijs is namelijk in gesteld (weer die fictieve doorsnee- Vervolg op pagina 2)

de Stem | 1950 | | pagina 1