Sluw bedrog van Aminah ontmaskerd BERTHA: gramofoon van AMINAH BLIJVEN ZITTEN ,We ziin kinderen, die een Nederlandse commissieleden voorspellen ernstige gevaren urgerlijfee treintje kregen" Overdrachtsontwerp met ruime meeder- heid aangenomen Grote spanning door schietpartijen Hoe Bertha Hertogh in één dag een jaar ouder werd DAGBLAD VOOR ZEELAND OP NEDERLANDS VERZOEK OFFICIEEL ENGELS ONDERZOEK Ongelofelijk, maar waar Minder warm Radio-speiuren ook deze winter BANDOENG a «b..mmm Serrarens in Assemblee van Europa Alleen mogen ze er niet mee spelen.... Als Nieuw Guinea communistisch wordt.... Belang der bevolking eist voortzetting huidig beheer „Trouwlustigen, niet dringen CRISIS in de VEILIG HEIDSRAAD Een naald snijdt in het was, een woord snijdt in de harten Moslems spelen hun luguber spel met 13-jarige verder Nog eens ZESDE JAARGANG No. 1763 Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1950 Uitgave: N.V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda. Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181. Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, L. J.*v. 1 Westende. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne mentsprijs bij vooruitbet. f 3.90 per kwartaal, per post f 4.75, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) f 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.2S per m/m. (Ingezonden Mededelingen f O.flO per m/m)Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.25 per m/m). Staafwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd Bureau voor de Zeeuwse Eilanden GOES. Westsingel 98, Telefoon no. 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon no. 102. (B i) bureau: OOSTBU R G. Nieuw stiaat foon DE NEDERLANDSE zaakgelastigde te Londen, Baron W. J. G. Gevers, heeft een bezoek gebracht aan de secretaris-generaal van Buitenlandse Zaken, sir William Strang, met betrekking tot de zaak van Bertha Hertogh. Naar in Londen werd vernomen, heeft gedurende twee eerdere bezoeken in de afgelopen week, Baron Gevers op het Foreign Office inlichtingen gevraagd over de mo gelijkheid, dat de Britse regering effectieve maatregelen neemt om het kind naar haar ouders te doen terugkeren. TJARON Gevers heeft een aide-mé- moiré afgegeven met een overzicht van de rechtszaak en waarbij Ne derland van Engeland alle mogelijke hulp inroept, die het terzake kan ge ven. In zijn antwoord zegt het Foreign Office, dat Engeland niet in staat is, in juridische zin te interveniëren. In het Britse antwoord wordt geadviseerd de Nederlandse consul-generaal te Si japore de zaak te dgen opnemen met de rechterlijke autoriteiten al daar. Naar gisteren werd vernomen, heeft het Britse ministerie van Koloniën de gouverneur van Singapore, sir Frank lin Gimson, om een rapport over de zaak-Hertogh verzocht en daarbij tot de gouverneur het verzoek gericht, een onderzoek te doen instellen naar het huwelijk van het meisje, en daarbij speciale aandacht te wijden aan haar leeftijd. Er werd in dit verzoek op aangedrongen, in geval zij als een min derjarige wordt aangemerkt, ervoor haar welzijn zal worden gewaakt. „ONGELOFELIJK" 0°K in het door millioenen gele zen Britse blad Daily Express wordt het een en ander gezegd over de zaak Bertha Hertogh. Dit „een en ander" bevat nogal sterke taal: „Het is niet te geloven", zo staat er te le- EEN BRAND heeft aan de directiege bouwen van de hoogovens te Velsen ernstige schade toegebracht. Vooral het bluswater richtte een ware ravage aan. IN DE KOMENDE herfst zullen 25 Amerikaanse studenten zich aan Ne derlandse universiteiten laten inschrij ven. HET MERENDEEL der bouwwerken te Amsterdam ligt stil wegens staking van de steenzetters, die vijf procent loonsverhoging eisen. De Stichting van de Arbeid heeft de inwilliging van de ze eis verboden. HET DEENSE KABINET, dat giste ren aftrad, zal aanblijven tot de nieu we verkiezingen, die waarschijnlijk begin September zullen worden ge houden. TWEE VALSCHERMSPRINGERS in Minsk sprongen op 800 meter uit een vliegtuig. In plaats van te dalen be gonnen ze te stijgen. De een bleef 40 minuten in de lucht, de ander niet minder dan twee uur. Een opwaartse luchtstroom had hen meegevoerd. DETECTIVES van de Britse contra- spionnagedienst zijn te Salford in Lancashire een onderzoek begonnen naar vermeende gevallen van sabo tage aan vliegtuigonderdelen. Uit Lon den wordt vernomen, dat alleen de verpakking beschadigd zou zijn. DE SECRETARIS-generaal van de Oost-Duitse liberaal-democratische Partij is gearresteerd. Hij viel, zegt TniS °^er aan de eerzucht van ibncht en Kastimr, de voorzitter Va* deze partij. met naar Tibet saat niet rein ir°rv°ertuigen vanweg het ter- kende meent> dat de twee opruk- echter hu,°nnes de hoofdstad Lhasa reikt hebben!1 2Ullen be" ren^at^e^ïa")6»11 0p ■Formosa bewe- van' generaal Lin Ztf» 20000 m?P sche Chinese w 0 cor™nunisti- zijn geïnfiltreerd. Pen ln Indo-China MAJOOR SCHMITT hebber van fort Breèndont rl ^etleï" gische Vught) gistermorgen nmK uur 30 te Antwerpen terechtueftMd Hij weigerde geblinddoekt te worden. UIT DE TAS van de Amerikaanse atoomgeleerde Greenleaf werd in de trein van Londen naar Blackpool een aantal documenten gestolen met atoomgeheimen van zeer grote waar de. Een streng onderzoek is gaande. yyEERSVERWACHTING geldig tot vanavond: Wisselende bewolking met hier en daar een enkel buitje. Zwak ke tot matige wind, hoofdzake lijk tussen Zuid-Oost en Zuid- West. Vooral in het binnenland minder warm. Vandaag: zon onder 20.15 uur. Maan onder 19.11 uur. Morgen: zon op 5.16 uur. Maan op 1.51 uur. zen, „dat de wetten in het Gemene best aan vader en moeder Hertogh het recht ontzeggen hun eigen kind bij zich te hebben. Daarenboven werd het kind toegewezen aan de verzorg ster, die erin slaagde Bertha zo in de war te brengen, dat zij een nieuwe godsdienst aanvaardde en beweert niets meer te voelen voor haar eigen ouders. Hoe ongelofelijk het ook klinkt, het is gebeurd. Meer nog en erger zelfs: een paar dagen nadat het hof U Singapore uitspraak deed, werd Bertha ten huwelijk gegeven" aan een Maleise Moslem. Dit betekent, dat men Bertha voor haar ouders wilde „veilig stellen". Het is ver schrikkelijk, dat iets dergelijks bin nen Britse grenzen kon gebeuren! Dit zijn dus de feiten, die we reeds lang kenden. Het is prettig, dat een Engels blad deze feiten zo eerlijk weergeeft. Prettiger nog is het, dat daarachter een beschouwing volgt over het „huwelijk". Uiteengezet wordt dat het „huwelijk" in geen geval gel dig is (want Bertha is minderjarig), wanneer officieel kan worden bewe zen, dat het kind pas 13 jaar is. In dat geval wordt zij onder bescherming gesteld van het Gouvernement ofte wel: bij haar „man" vandaan gehaald. Hoe het met de leeftijd van Bertha staat kunnen we niet duidelijker ma ken dan door het afdrukken van de „Acte van Geboorte" van de burger lijke Stand van Bandoeng: Bertha werd 24 Maart j.l. déftien jaar oud! BERTHA'S LEEFTIJD T\E leeftijd, op welke meisjes in Sin gapore mogen huwen, is vastge steld op 14 jaar. Zoals men ziet is Bertha volgens de geboorte-acte slechts 13 jaar oud. Maar haar identiteitskaart vermeldt, dat z|j thans 14 jaar en 5 maanden oud zou zijn. En bü een huwelijk behoeft de geboorte-acte niet te worden ge toond, wanneer de identiteitskaart wordt overgelegd. Het gaat er dus nu om, aan te to nen, dat de identiteitskaart de leef tijd onjuist weergeeft. Wanneer men hierin slaagt, zal de wet, geldend in Singapore het „huwelijk" als ongel dig erkennen en valt de hele sluwe opzet van Aminah ineen. (~)OK in de komende wintermaanden zal met 't verbruik van electrici- teit zuinig moeten worden omge sprongen. Als een der uitvloeisels hiervan zullen ook de Nederlandse Radiozen ders daarom dagelijks weer enkele uren zwijgen. Het bestuur van de Nederlandse Radio-Unie heeft beslo ten, dat in de periode van 13 Novem ber tot 26 Januari a.s. dagelijks behalve op Zondag tussen 7.30 en 8.30 uur en 's middags tussen 16.30 en 18 uur geen programma's worden uit gezonden. ACTE VAM tSSaOOKï'é m/mr. - Uit bef «f register (Am4b veer tie jvjg X-WSitic-St - 4» RASÖÓEtfÖ blijkt, dot te op Atv r,sns.?.T-«sst|| negeatahiavtoè m .XR&P.ï&fcf.fólfti&Ar.r.-r.r.zz.r.zrjit, m. APR-'AttfS WW*. JSÉ2&tli. diea's £JE RAAD van Europa kenmerkt zich bijzonder door debatten rond een toestand, die door de heer Serrarens zeer juist werd omschreven: de leden van de Assemblee worden behandeld als kinderen, die een spoortrein heb ben gekregen, maar er niet alleen mee mogen spelen. Reynaud deed er nog een schepje bovenop door te dreigen: „Wanneer de ministers voortgaan met neen-zeggen, zullen vele leden zich gedwongen voelen uit de Assemblee weg te lopen". Dit alles dan ter verduidelijking van het misnoegen van vrijwel aile leden over de vertragende werkmethode van de ministers. Voor het overige gingen de debatten voornamelijk over de her bewapening van Duitsland, waarvoor de Nederlander Serrarens een lans brak. Hij wordt daarin, zo laat het zich aanzien, in elk geval gesteund door Churchill. Niet alleen heeft de ze de Duitse staatslieden op een lunch genodigd, maar hij deed ook hevig zijn best om de Duitse speeches gis teren met een applaus, dat hij hoogst persoonlijk inzette, te doen belonen. Slechts aarzelend volgde de Assem blee dit handgeklap. Er werd verder de gehele dag in mineur gesproken over Europa in 't algemeen en over de Raad iri het bij zonder. De sfeer was en bleef pessi mistisch en met enige zorg ziet men de rede van Churchill tegemoet, die naar men aanneemt, de herbewape ning van West-Duitsland zal eisen. „Als er dan een Europese minister van Defensie moet komen", zei Rey naud met een glimlach in de richting van Churchill, „behoeven we niet bui ten de zaal te zoeken". Al met al kwam de Assemblee niet uit boven het peil van wat Bidault terecht noemde: een debating-club. Bovendien maakte het rapport van de ministers overeenkomstig de woor den van Boothy de indruk van „een boodschap van wanhoop" en gaf dit een „getrouw beeld van de volle maat van onze mislukking." Bedenk daar bij, dat de „heer" Paul Henri Spaak de man is, die dit alles in goede (r)e- voiutionaire banen moet leiden als voorzitter. Oproep te Antwerpen AAN de trouwlustige jonge jaren wordt ter kennis gebracht, dat op Zaterdag 12 Augustus a.s. op het stad huis te Antwerpen meer dan 100 hu welijken zullen worden gesloten. Een dringende oproep wordt gedaan- tot degenen die Zaterdag op het stad huis te Antwerpen in het huwelijk treden, opdat zij zich stipt op het aangeduide uur aldaar zouden aanbie den om de trouwplechtigheden om trent het middaguur te kunnen be ëindigen. /YVERDRACHT van de beheersvoe- ring over Nieuw-Guinea aan In donesië is strjjdig met de belangen der bevolking. Dat is de conclusie van het Nederlandse hoofdbestanddeel van het rapport der gemengde Nieuw-Gui- neit-commissie. 't Indonesische hoofd bestanddeel (dat wel tot een tegen overgestelde conclusie zal komen), wordt thans in het Nederlands ver taald en komt binnenkort ook in het bezit van de Kamers. De Nederlandse leden der commis sie betogen o.m.: Indonesië heeft steeds gesteld, dat het de bevolking beschouwt als Indonesiërs. Het gebied zou dus in geval van overdracht zon der meer bij Indonesië worden inge lijfd en dat, terwijl de bevolking naar taal, cultuur en ras niet tot het Indo nesische volk gerekend kan worden. Daarentegen blijft haar, bij voortzet ting van hét Nederlandse bestuur, de weg open om dat zelfbeschikkings recht op een later tijdstip 'op verant woorde wijze te realiseren. Indonesië, dèit zelf behoort tot de minder ontwikkelde gebieden en zich bovendien nog geplaatst ziet voor ontzaglijke moeilijkheden om in eigen land orde op zaken te stellen en te komen tot een economische reconstruc tie, beschikt niet over de financiële middelen welke noodzakelijk zijn om daarnaast ook Nieuw-Guinea nog tot ontwikkeling te brengen. Overdracht van het beheer zou de volstrekte desorganisatie ten gevolge hebben van de administratie en me dische verzorging, waarmede voor de acculturatie dezer bevolking en de openlegging van het land de minimale voorwaarden gaan ontbfeken. Alleen het onderwijs, dat in handen is van zending en missie, zou nog kunnen blijven functionneren, op voorwaar de, dat dit op gelijke financiële steun van de overheid kan rekenen als nu het geval is. Het is echter problematisch, of een in hoofdzaak Islamitisch land op den duur bereid zal ztfn het werk van missie en zending die financiële steun te verlenen, die het thans ontvangt. Ook hier geldt, dat verzekeringen van zulk een strekking slechts een smalle basis hebben. Vanavond loopt „ultima tum'' af TVE AMERIKAAN Warren Austin heeft dus de kat de bel aange bonden en Malik aangezegd door mid del van een (aangenomen) resolutie, dat de Sovjet-obstructie binnen 48 uur moet ophouden. Dit ultimatum loopt dus vanavond af. Dan .ral er „iets" moeten gebeuren. Men vreest, dat een ernstige con stitutionele crisis in de V.N. dreigt, wanneer Malik niet overeenkomstig zijn plicht als voorzitter naar de wens van de meerderheid de agenda zal willen afhandelen. In ieder geval zal men zich voor beklemmende al ternatieven geplaatst zien: Daartoe kunnen behoren een wijzi ging der reglementen, die ten slotte door de Raad zeif zijn opgesteld, de bijeenroeping van een speciale Assem- blée, uitstel van verdere zittingen ge durende Augustus, tenzij in hoogst dringende gevallen of nog andere niet genoemde maatregelen. Hierover zul len de verdere onderlinge consultaties tot Donderdagmiddag lopen. ONLUSTEN GEVREESD VERDRACHT oort Tn^rtnociö van Nieuw-Guinea aan Indonesië zou tot ernstige on lusten aanleiding geven,, aangezien 'n zeer sterke stroming onder de bevol king scherp gekant is tegen de R.V. S.I. Ook zou de belangentegenstelling nu reeds waarneembaar tussen Pa poea's en Indonesiërs, nog sterker worden, vooral indien de R.V.S.I. uit voering zou wensen te geven aan haar voornemen Nieuw-Guinea te bestem men tot kolonisatie-gebied. De bevolking stelt voortzetting van het Nederlands beheer op prijs en Nederland heeft daarvoor zowel de ervaring, als de middelen en krach ten. Kortom, de Nederlandse leden me nen. dat voortzetting van Nederlands beheer nu voor dit land stellig belof ten inhoudt van vooruitgang en op heffing en de wereld zekerheid biedt, dat ook dit land met zijn volk in het wereldverkeer zal worden opgenomen. De overdracht van West-Nieuw-Gui- nea aan Indonesië zou noodzakelijk leiden tot snel verval van hetgeen daar in vijftig jaren is opgebouwd en nog ongerekend de buitenlandse politieke verwikkelingen tot on rust en verwarring, omdat de bevol king zich ongetwijfeld tegen zulk een overdracht verzetten zou. Belgische Koningskwestie "MA EEN DEBAT, dat meer dan negen uur duurde, en waaraan niet minder dan 23 volksvertegen woordigers deelnamen, heeft de Belgische Kamer gisteravond om 23.15 uur gestemd over het wets voorstel houdende overdracht der koninklijke prerogatieven op Prins Boudewijn. Het wetsvoorstel werd aangenomen met 165 stemmen (ka tholieken, liberalen en socialisten) tegen 27 stemmen (26 katholieken en 1 liberaal) bij 7 onthoudingen <5 katholieken en 2 communisten) goedgekeurd. Vele sprekers hadden zich tevoren in het debat gemengd, dat soms vrij heftig en.met onderbrekingen van uit roepen en hamerslagen verliep. Alle sprekers namens de C.V.P. keerden zich tegen de wijze, waarop de troons afstand van Koning Leopold met straatgeweld en langs zeer ondemo cratische weg was bereikt, Een tien tal sprekers van de C.V.P. motiveer de de tegen-stern deswege, terwijl ook de liberaal Lahaye aankondigde tegen te zullen stemmen. Van Straeten Waillet deed een be roep op de socialisten zich nooit ofte nimmer meer aan avonturen van ge lijke aard te wagen. Zij zouden in dat geval op ongemeen sterke tegenstand stuiten. De heer Buset beloofde loyale samenwerking rond de troon van Boudewijn namens de socialisten. De communisten waren (zoals overal be halve in de Sovjetstaten) overal tegen. Vandaag zal dan het debat beginnen in de Senaat, zodat naar alle waar schijnlijkheid Vrijdag de beëdiging van de Koninklijke Prins zal plaats vinden. Daarna zal Duvieusart het ontslag van zijn Regering vragen. TN een hoek van het witte vertrek zit Aminah, schijnbaar onaandoenlijk. Haar glimmende bolle brilleglazen ca moufleren de glans harer ogen. Zij is een volleerd toneelspeelster en we her inneren ons nog hoe zij enkele maan den geleden met opgeheven handen „biddend" door de straten van Singa pore liep. Maar haar spel is op dit ogenblik niet zó goed of haar gezicht verraadt een zekere triomf, wanneer zij luistert naar de zinnen van een meisjesstem. Zinnen, die door een naald op een wassen plaat worden ge sneden. Zinnen die volgens haar lugu ber plan straks in de ouderharten moe ten snijden, wanneer de wassen plaat in Bergen op Zoom zal zijn aangeko men. Naast haar staat een forse Pakista ner, een man die de middelbare leef tijd is gepasseerd. De onderkaak van zijn breed en rond gezicht gaat schuil in een pikzwarte korte baard. Hij is M. A. Majid, de gastheer van Bertha Hertogh en haar „echtgenoot" en hij was eens de voorzitter van de socialis tische partij van Singapore. Ook nu nog geniet hij groot aanzien in de Mohammedaanse wereld, waarin hij een belangrijke plaats inneemt. Een technicus loopt als op fluwelen zolen zachtjes rond om enkele aan wijzingen te geven. Een fotograaf prutst wat aan zijn camera, die straks een foto voor de wereldpers moet ma ken. Een journalist staat wat te no teren. Ziehier het decor, waarin zich een klein drama afspeelt, een drama, dat de wereld boeit en waarbij een jong meisje na van haar ouders te zijn vervreemd, haar band met haar eigen vader en moeder moet verbreken. De gemeente Chaam heeft gisteren weer haar jaarlijkse grote dag beleefd. Tienduizenden hadden zich rond het parcours opgesteld om de strijd van nieuwelingen, amateurs en beroepsrenners te volgen. Op de foto zien we het moment, waarop de beroepsrenners starten.. Het werd een harde rit, waaruit Woutje Wagtmans na een 100 k.m. solorit op schitterende wijze de palm wegsleepte. Bij de amateurs tfon A. van Oers, terwijl bij de nieu welingen Oosthoek als eerste eindigde. EEN JONGEMAN GRIJNST TN het midden van het vertrek zit ten de hoofdpersonen voor een ta fel, waar technische apparaten op zijn geplaatst: Bertha Hertogh en haar „man", die zijn arm om haar middel houdt geslagen. Bertha draagt een ja pon met helrode en witte bloemen. Haar haar is opgestoken, zodat dit dertienjarig kind er ouder uitziet, dan het in werkelijkheid is. Om haar benen hangt een sarong met druk patroon. Grote oorhangers flonkeren evenzeer als de stenen in haar armbanden. In haar hand houdt ze een vel pa pier met getypt schrift en zij leest of liever dreunt de zinnen op voor de kleine microfoon, die de opname van een gramofoonplaat mogelijk maakt. Dit is de plaat, die naar haar ouders in Bergen op Zoom moet worden ver zonden. Slechts even kijkt zij op naar de man die naast haar zit. Dat is, wanneer zij zijn naam noemt en zijn voortreffelijk heden beschrijft. De smalle jongen met de grote bril glimlacht betekenis vol wat breder dan hij gedurende dit hele toneel reeds doet. „Wij", leest Bertha, „mijn pleegmoe der Che Aminah en ik, hebben gele den onder allerlei moeilijkheden door uw actie, ons te scheidenUw ac ties ziin erg wreed, maar wat u of de Nederlandse regering ook zullen on dernemen om de naam van Che Ami nah in een kwaad daglicht te stellen, u zult daar nooit in slagenEn zo leest een kind nog meer onbegrij pelijks tegen haar ouders, die zij aan spreekt, als „mijnheer en mevrouw Hertogh". „Wij leven in een cosmopolitisch land, waar verschillende rassen on der elkaar kunnen huwen, waar ge len trouwen met zwarten en bruinen met blanken. Denk niet, dat kleurlin gen zwart van hart zijn „Mansoer Adabi is geen gewone jon geman. Hij is welopgevoed en vrien delijk, bevriend mét goede mensen en zijn ouders zijn ontwikkelde lieden..." ANDERE STEMMEN r\OK de bruidegom zelf wil wel iets zeggen tot hen, die hij als zijn schoonouders beschouwt. Hij vindt het BERTHA „SPREEKT" Ze dreunt de zinnen op van een getypt papier. verschrikkelijk, dat er in Nederland zoveel deining door dit huwelijk is ontstaan. „Maar wij zijn nog joiïg", besluit hij, „en wat de toekomst ons ook moge brengen, licht of schaduw, wij zijn niet bevreesd En dan tenslotte buigt zich ook de zware Majid naar de microfoon, want hij behoort ook tot de regisseurs van dit spel. Was hij het niet, die Bertha's woorden op zijn schrijfmachine heeft getypt? De plaat is vol. de naald wordt op geheven. Aminah's nieuwe „stunt'" in dit lugubere spel is aan de wereld-pu- bliciteit prijsgegeven. (Van onze onderwijsmedewerker) r\E reacties, die post mij soms be- zorgt nar aanleiding van een of ander artikel, zijn vaak verontrustend. Uit de bezwaren en vragen die deze re agerende lezers en lezeressen naar vo ren brengen, blijkt niet zelden een ver houding tussen gfezin en school, die zeer ver van het ideale af blijft. Uit er varing weet ik. dat daarvan onbegrip en wrok der ouders soms de oorzaak zijn. Maar evenzeer dient erkent te worden, dat de school soms schuld draagt. De school mag nu eenmaal geen autoritaire houding aannemen te genover ouderlijke klachten. En toch blijkt uit meerdere brieven een rancu ne! een wrok die zeker voor een groot deel gegroeid is, omdat er geen gelegen heid geboden werd, om eens uit te pra ten. Neen, ik ben niet zo naïef om te menen, dat met praten alle misverstand is weg te nemen. Men treft leerkrach ten aan, die zich door iedere klacht do delijk beledigd voelen. En men ont moet ouders die tegen alle ede in zul ke belachelijke bezwaren handhaven, dat men tenslotte ieder commentaar maar voor zich houdt. Ik weet het. Mijn persoonlijke ervaringen zijn ook van dien aard, dat ik een landelijke demo cratisering van de schoolbesturen wat huiverig tegemoet 2ie. Zij die deze re volutie voorbereiden, mogen zich voor al niet verliezen in de loutere theorie der opvoedingsrechten. De vraag, wat er practisch van terecht zal komen, is even belangrijk! TER toelichting op deze bedenkingen, noem ik U enige lezers-grieven, zo- •""als ik die juistverneem. „Er zijn plaatsen, waar de varkens en de kippen voor de kinderen leren." zegt een verbolgen Stern-lezer. Ja, U wist het misschien nog niet. maar de lagere school in Nederland is zo cor rupt. dat een domme leerling met en kele ponden spek toch goede rappor ten krijgt. De Nederlandse onderwij zer is slaaf, gebonden aan de spek-be- zittende klasse. Neen, boze brief schrijver, de materiële positie der on derwijzers is niet meer van dien aard, dat hij omwille van een Kippenbout voor zijn hongerende kinds ren een dom kind tot genie moet promoveren. Maar het is zo'n gemakkelijk protest Men weet niet, hoe nauwgezet de on derwijzers wikken en wegen in de tijd van het overgaan. Maar ieder krijgt he- toch op zijn tijd te horen: „Mijn kmc is natuurlijk te min!" Zouden er werkéijlk scholen zijn, waar een malse kip wonderen aoet? Laat ons maar eens louter de veronderstelling opigften: lc/0 van het personeel is omkoopoaaT Om een dom kind zeven jaar achtereen te doen bevorderen, zou dan echter XJn volledig omkoopbaar personeel nodig zijn. Ik héb ze niet stuk voor stuk ver hoord, dus het zou kunnen. Maar, briefschrijver, dit bezwaar is t:»a wel futiel, tegen over serieuze mensen! E'EN ander bezwaarschrift richt zich tegen het gehele overgangs-sys- teem op onze scholen. Maar het blijft niet bij bezwaren. Er wordt een pas klaar nieuw systeem aangeboden. Im mers alle overgansmisère kan verme den worden, als we alle leerlingen la ten overgaan! Want alle kinderen heb ben recht op onderwijs, ook op het on derwijs uit de hogere klassen. Een kind dat drie maal zitten blijft, zal nooit horen wat er in de zesde klas verteld wordt. Schandelijk onrecht! Laat hen overgaan! „Dan vernemen ze althans iets van het leerprogram der hogere klassen." De inval is schrander, maar naar ik vrees onbruikbaar. Laten we aannemen, waarde opponent, dat U een kleuter maand oefenen, wil het nog niet luk ken. Als U zijn handjes loslaat, zakt Uw jongen omlaag en zit pardoes op de vloer. Maar U vindt het allang goed. U zet hem in een stoel aan de kanten gaat demonstreren, hoe men op de te nen kan lopen, en verder vertoont u opmerkelijke staaltjes van hinken, hoog- en ver-springen, polstok-sprin gen en hink-stap-sprong. Allemaal heel fraai. Maar wat is het resultaat? Uw peuter kan niet springen of hinkelen, hij kan zelfs niet eens gewoon lopen Mij dunkt dat Uw buurman zeggen zou: leer hem eerst maar eens normaal stappen maken. En als dat niet vlug gaat. dan doet U er wat langer over. Maar praat niet over boog-springen als de kleine nog niet lopen kan. Ik praat nu maar niet over geeste lijke rijping, belangstellingsrichting of didactiek. Wanneer U oppervtakte-oe rekening wilt leren aan kinderen die de tafels niet kermen, of Andersen wilt laten lezen door leerlingen, die nog zwoegen op „Mies eet een 'noot's[i Uw gang. Maar ik voorspel U wein'g succes. B. De situatie te Makassar iJiE MAKASSAR was gistermorgen volgens zeer betrouwbare inlich tingen de toestand aanmerkelijk rus tiger geworden. De beschieting door L.S.T.-vaartuigen van de R.I.S. (de Indon. zeemacht) die in de haven van Makassar liggen, op het kampement van het K.N.I.L., dat aan de zee grenst werd gisteren nog de gehele dag voort gezet. Het mitrailleren vanuit de lucht door Mitchell-bommenwerpers van de Indonesische luchtmacht duurde even eens voort. De besprekingen over het staken van het vuren tussen kolonel Kawilarang en de gen.-majoor Schef- felaar zijn wel begonnen, doch het' staken van het vuren is formeel nog niet ingegaan. De verwachting be staat, dat de gevechten zeer spoedig zullen eindigen, doch de labiele en gespannen situatie zal nog wel eni ge tijd aanhouden. In de kringen van de R.I.S. vernam men, dat de regering der R.I.S. via Moh. Roem aan de Nederlandse re gering een formeel protest heeft ge zonden. Dit protest geldt het zenden van de Kortenaer zonder toestemming van de regering der R.I.S. In het pro test wordt het onmiddellijke terug trekken van de Kortenaer geëist. Een antwoord daarop is in Den Haag nog in overweging.

de Stem | 1950 | | pagina 1