TIBET MET RODE INVASIE BEDREIGD Het Kanaal werd wederom overwonnen Met een vaatje vuurwater op bezoek in Soestdijk Er heerst weer rust in Makassar Economische mobili satie in België Zaligverklaring van Paus Pius X op Paasfeest 1951 Harde noodzaak DAGBLAD VOOR ZEELAND Enorme opmars van communistisch-Chinese troepen ALLE DIPLOMATEN TONEN GROTE BEZORGDHEID Van tWee De overdracht in België PLAN SCHUMAN IN GEVAAR Russen voelen zich thuis in Brussel Hamstervoorraad in beslaggenomen Veel gedemobiliseerden willen onderwijzer worden Ernstige stappen van onze Regering Tour toch op de voorpagina Prinses Marijke kreeg een slokkie van Mamma Wolken Miss Florence Chadwick zwom in recordtijd voor dames van Cap Gris Nez naar Dover De erelijst ZESDE JAARGANG No. 1782 (fttgave: N.V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini- «tratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J. v.Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne mentsprijs bij vooruitbet. f 3.90 per kwartaal, per post f 4.75, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) f 0.30. Losse nummers 8 cent Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1950 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.6O per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen- af te geven, worden vernietigd GOES, Westsingel 98, Telefoon no. 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon no. 102. (B Ij b u r e a u O O S T B U R G, Nieuwstraat 22, Telefoon no. 3a). WAT COMMUNISTISCHE aanbiedinsen en verdraeen beteke nen kan bekend worden verondersteld. Toch wordt de democra tische wereld telkens weer opnieuw geschokt, wanneer commu- nistisch-brutaal leugen en bedrog aan het licht komen. Zo ging bet cisteren met Tibet: 60.000 man rood-Chinese troepen onder bevel van de generaal Lioe Po-Tsjen rukken in snel tempo op naar Dje- kuendo, de „Poort van Tibet", dat ongeveer 700 kilometer van de Tibetaanse stad Lhasa verwijderd ligt. Hiermee schijnt in zeer na bije toekomst het lot van Tibet, grenzend aan Nepal en India, be zegeld. Er wijst echter niets op, dat actieve stappen gedaan zijn om aan Tibet militaire steun ie verlenen. Het for mele Britse standpunt ten aanzien van Tibet is, dat het de Chinese sou- vereiniteit over Tibet erkent, onder voorwaarde echter, dat aan Tibet vol ledige plaatselijke autonomie wordt verleend. In diplomatieke kringen oordeelt men, dat Engeland en India afkerig er van zjjn om in militair opzicht in de Tibetaanse kwestie gemengd te worden. De grens tussen India en Tibet is 3000 k.m. lang. De feodaal-theocrati- sche staat van ongeveer 1.200.000 vier kante kilometers heeft een inwonertal van ongeveer 5.000.000. In het land bevinden zich meer dan 3000 kloosters en het LamSisme over heerst het dagelijkse leven. Naar nen zegt is een op iedere vier mannelijke Tibetanen monnik. De geruchten waren reeds enige we ken hardnekkig, dat de inval door rood China werd voorbereid, maar in feite durfdie- men niet luide te veron derstellen. dat de communisten dat rand-gebied van China zo openlijk zouden bedriegen. Immers, op 23 Mei van dit jaar werd nog offieiëel door de Chinese Volksrepubliek aan Tiibet „regionale autonomie" aangeboden, op voorwaarde van aansluiting bij de Re publiek. De geruchten zijn helaas tot positieve berichten gegroeid: de op mars is een feit, het binnenrukken over de grenzen zal niet veel uren meer op zich laten wachten. Reeds kwamen bij herhaling infil traties en grens-incidenten voor. Ook hier ging de dreiging van een koude oorlog aan de hitte van het werkelijke en fatale gevecht vooraf. Niet zonder reden blijkt de laatste dagen Tokio een ware trekpleister voor de internationale grote figuren. Carlos Romulo werd uitgenodigd zo spoedig mogelijk naar het hoofdkwar tier van MacArthur te komen, terwijl de Australische premier Menzies voor een verblijf van 5 dagen in deze stad weldra wordt verwacht. Dat Tokio, MacArthur en Korea alles met de in val van Tibet te maken hebben, valt gemakkelijk te construeren; Formosa waarschijnlijk zelfs -nog meer! Men ziet in, dat men niet licht te bezorgd kan zijn over de ontwikkeling van de communistische overrompeling in het Verre Oosten. Niet alleen blijkt de Sovjet-satelliet bij machte te zijn eigen kracht te verdelen, door deze „manoeuvre" worden eveneens andere krachten verdeeldIndia vraagt zich met ze-er grote bekommernis af, wat de naaste toekomst zal gaan bren gen en met India, de buur van Tibet, zal zeker Engeland met verdrietige ogen naar de gebeurtenissen zien. Wat Amerika van dit alles denkt, blijkt voldoende uit de maatregelen vara de laatste weken op defensief terrein. ENGELAND BLIJFT ERBUITEN JN diplomatieke kringen slaat men met zorg de stappen te Peking ten aanzien van Tibet gade. Een inlij ving van dit land zou de communis tisch Chinese legers namelijk aan de grenzen van India en Nepal brengen. HET FRONT in Korea is weer nage noeg stabiel. De berichten spreken nu van het „eigenlijke offensief", dat nog moet komen. DE K.L.M. houdt voor 1951 rekening met de waarschijnlijkheid, dat onge veer 10.000 landgenoten per vliegtuig zullen emigreren. DE VEILIGHEIDSRAAD putte -lib weer urenlang uit in het be- nMiaelen van procedure-kwesties. Ook lossing 1 kwam er Seen enkele op- PROEF van mobilisatie- 15 Senomen. Gisteravond kon 015F? gezegd, of de proef geslaagd mocht heten, ook al was door 5®" ogenschijnlijk groot aantal man nen aan de oproep gehoor gegeven. bifeenER|nkelKAM^Ra kw0m gisteren Enkele minder belangrijke wetsontwerpen werden goedgekeurd. rf°°Lu "Pr'ester", die zijn wij- do^ h^ vr had verkregen, is liikl .cie4 de hoogste kerke- terbitS v, -ln Polen- uit de pries terlijke bediening ontzet. voor^5^R^,bliikt een ideaal oord partii t7n l ven- Nu zi->n cr bij 'n we« WeW V8n Mlvr' Dreyfus een DaS«?bhe.eft van de K.L.M. voer van bestaur^61?. voor luchtver- Guinea. ursambtenaren in Nvv.- ER BESTAAT een Tb-st i richting van een Afrit p n tot °P" blee met zes AfrikaaniïTii5 Assem- jaar zou dan een Conrllleden- Na "n eengeroepen tot uiteindeliik? bi'" van „De verenigde Staten v,n .0,ri^mg EEN KOE, 4 jaar oud" bracht in Ne wry (Noord-Ierland) een „tin- ter wereld. Alle kalveren waa één stiertje, zijn normaal vkn grootte Bijdrage van 20 milliard frs, voor Europese defensie T)E Belgische premier heeft in het parlement meegedeeld, dat de re gering besloten heeft over te gaan tot maatregelen voor economische mobi lisatie. De Belgische regering zal haar mei volledige medewerking verlenen aan de gemeenschappelijke verdediging. De begroting voor de verdediging van België zal over 1950 een globaal bedrag van fr, 8.5 milliard belopen, waarvan 2.5 milliard ais buitengewo ne uitrustingsuitgave en 6 milliard zgn. gewone uitgaven. Dé Belgische regering zal voor grotere militaire inspanningen een verhoging van de begroting voor stellen met fr. 5 milliard voor de periode tot einde 1951. In verband hiermee zal de regering een wijzi ging moeten overwegen van haar politiek betreffende openbare wer ken. België beschikt op het ogenblik over een supplementair productie vermogen, dat op fr. 20 milliard Bel gische francs wordt geraamd, afge zien van de mogelijkheden, welke door de Belgische Congo worden geboden. België is bereid, dit vermogen ter beschikking te stellen van de onder tekenaars van het Pact van Brussel en het Noord-Atlantische Pact, mits een aangepaste organisatie van een internationaal betalingssysteem tot stand komt. Deze beslissing, die, aldus Duvieu- sart, ongetwijfeld de goedkeuring van het Parlement zal wegdragen, houdt de noodzakelijkheid in, dat de Belgi sche economische en financiële poli tiek wordt herzien. Vandaag debat en stêmming J\M een bijzondere commissie in staat te stellen de amendementen op het wetsvoorstel tot overdracht der koninklijke bevoegdheden op prins Boudewijn te bestuderen, heeft de Belgische Kamer van volksvertegen woordigers gistermiddag besloten met de debatten over dit wetsvoorstel pas vanmiddag een begin te maken. De ze debatten zullen, naar het zich laat aanzien, des avonds worden voortge zet en worden besloten met een stem ming over het wetsvoorstel. Twee Britse tegen-plannen Uet Plan Schurnan kan nog altijd geen genade vinden bij de Britse Labour, die nu in de Raad van Euro pa met een tegen-plan is gekomen. Dit Labour-plan komt neer op een Europese samenwerking gedurende vijf jaar om de eenheid van handel en van betaling te bevorderen tussen de landen. Bovendien zou werkgelegen heid voor allen moeten worden gescha pen. Maar var» een kolen- en staal- pool wil de Labour niets weten. De Britse Conservatieven hebben ook al een eigen pian ingediend. Zij willen wel een „pool" voor staal en steenkool, maar ze wensen tegenover het.internationale gezagsorgaan een sub-commissre van ministers om alle beslissingen van het orgaar» desge wenst ongedaan te kunnen maken. De Fransen vinden dit allemaal een beet je pijnlijk en heel erg absurd. Don derdag zal Schuman zijn Plara in de Raad verdedigen, waarna onmiddellijk d'e debatten beginnen. gIJ het bestuur van de Kon. Belgi sche Athletickbond is telegrafisch bericht ontvangen van de afdeling athletiek van de Russische bond van lichamelijke opvoeding te Moskou, dat Rusland deel zal nemen aan de Europese kampioenschappen van 23- 27 Augustus a.s. te Brussel. De ploeg nerstn ta^reXers'daar^ in^rt Ippecacuanaeen Indiaan uit Bergen op Zoom n»n T pirlpr van hof Mvolcohan ic rlo "ffl M pen. Leider van het gezelschap is de heer Andrianof. Meegedeeld werd, dat nadere ^zonderheden per luchtpost zouden volgen. Na ontvangst van dit bericht kreeg het bestuur van de Kon. Belgische Athletiekbond bezoek van de heer Meladze, le secretaris van de Sovjet ambassade te Brussel, die het telegram uit Moskou kwam bevestigen en be sprekingen voerde over de ontvangst en de huisvesting van de Russische ploeg. Het is niet moeilijk dit merkwaar dige besluit van de Sovjet-autoritei ten in rechtstreeks verband te bren gen met de jongste communistische activiteiten rond de koningskwestie! De vraag is nu maar: steekt hier nog iets anders achter dan propaganda? TJE Bossche gemeentepolitie heeft gisteren bij een Bossche familie eengrote hamstervoorraad in beslag genomen. De buit bestond o.a. uit 100 flessen Sla-olie, 60 pakjes thee, 5 blik ken thee, een aantal rijwielbuitenban den, 100 stuks toiletzeep, 50 stuks huis houdzeep, 100 k.g. soda en 25 k.g. rijst. De gehele partij werd naar het po litiebureau overgebracht en tegen de hamsteraars werd proces-verbaal op gemaakt. T"\E aanvangsdatum van de onder- wijzerscursus voor gedemobili seerde militairen, welke aanvankelijk was bepaald op 1 September a.s., is wegens het grote aantal aanmeldin gen verschoven naar 1 October 1950. Van de acht cursussen elk voor vijf en twintig leerlingen welke op gericht worden, zijn de volgende vijf reeds vastgesteld: Een openbare cursus te Arnhem en Amersfoort; een prot. cursus te Den Haag; een R.K. cursus in de R.K. kweekscholen te Eindhoven en te Breda. De overige drie cursussen, te weten één openbare, één prot.-chr. pn één R.K., zullen resp. in het Oosten, Noor den en Zuiden van ons land worden opgericht. De cursus zal een tijdsduur hebben van 16 a 17 maanden. De aanmelding staat alleen open voor hen, die in het bezit zijn van 't dipl. H.B.S. 5-jarige cursus, het diploma Gymnasium A of een daarmee gelijk staande oplei ding. TJET ministerie van Defensie der x R.Ï.S. heeft bekend gemaakt, dat de vijandelijkheden te Makas sar gisteren te 16.00 uur (pi. tijd) zijn geëindigd, nadat er overleg was gepleegd tussen de Indonesische en de Nederlandse commandanten, de kolonel Kawilarang en gen.-majoor Scheffelaar. Volgens een bericht van het A.F.P. zijn tot nu toe volgens een medede ling uit de kring van het Nederland se Hoge Commissariaat, bij de ge vechten te Makassar tien doden en vijftig gewonden te betreuren. Het bericht meldt verder, dat ten tweede male een vliegtuig van de Apris een aanval heeft gedaan op het kamp, waar de Nederlandse militairen en hun gezinnen verblijven. De Unci heeft vijf militaire waar nemers naar Makassar gezonden. Het Hoge Commissariaat gaf nog een communiqué uit, waarin werd meegedeeld, dat de torpedobootjager M. Ms. Kortenaer naar Makassar was gedirigeerd „om contact tussen gen.- majoor Scheffelaar en Djakarta te be werken". De regering van de R.I.S. heeft daartegen geprotesteerd. „Er was al contact", zo werd verklaard, „terwijl dit besluit van de H. C. bo vendien in strijd is met de R.T.C.- overeenkomst. Een nadere Nederland se verklaring wordt verwacht". ERNSTIGE STAPPEN TIET heeft de aandacht van de Nederlandse regering getrokken, dat de actie tegen het kampement der militairen van de K. L. te Makassar welke plaats vond nadat er te Ma kassar een tijd lang rust had geheerst en er geen klachten over het gedrag dezer militairen waren ingekomen een zodanig karakter heeft gedragen, dat daarbij zelfs een vliegtuig en een beschieting van zee uit waren betrok ken", aldus werd door bevoegde Ne derlandse instanties meegedeeld. De woordvoerder deelde ook mee, dat het Nederlandse Hoge Commis sariaat „in overleg met en op in structie van Den Haag, bij de rege ring der R.I.S. ernstige stappen heeft ondernomen". Omtrem de aard dezer stappen wenste men zich echter ver der niet uit te laten. TJE Tour de France is afgelo pen. Twee en twintig keer hebben we er op de voorpagina een berichtje over gegeven. En nu zijn we er voor de 23e keer. Om ongeduldige mensen te kal meren. Ze vragen namelijk: Waar blijft de uitslag van uw prijs vraag? Goeje mensen, u moest eens weten, hoe ongelukkig we zitten te kijken. En gelukkig te vens! Er zijn tienduizenden, die aan de prijsvraag deelnamen. Tienduizenden ingevulde biljet ten, die gecontroleerd, geordend en geschift moeten worden. Daar kom je zelfs met 'n hele staf niet in één dag mee klaar. En ook niet in twee. Er wordt echter gewerkt als een paard. Deze week hoort u het nog wel. Geduld is zulk een schone zaak TPPECACUANA, oftewel „Gouden Appel", het indianenopperhoofd uit het nationaal padvinderskamp in Ommen, die met een paar van zijn roodhuiden een bezoek op het koninklijk paleis in Soestdijk heeft febracht, is ontmaskerd. Reeds iaandag plaatsten wij een foto van het troepje indianen, dat bij de ja rige nrinses Irene op bezoek was. Wie had toen gedacht, dat het op perhoofd van dit met rode strepen en veren „versierde" groepje niet enkel Ippecacuana, maar ook mr. C. J. G. Hecht heette, en in gewo ne doen in Bergen op Zoom woont. TTET is voor de jeugdige roodhuiden en hun opperhoofd wel een uit zonderlijk plezierige prinsesse-verjaar- dag geweest op 5 Augustus. Mr. Beent vertelde ons, hoe dit bezoek tot stand kwam. Bij het bezoek, dat prins Bern- hard aan het kamp in Ommen heeft gebracht, vroeg een van de roodhuid- jes, of de Jupuri-stam, de stam van de zonnige draak, niet namens alle vérkenners van het nationaal kamp een vaatje „vuurwater" mocht komen brengen. Er bleek geen enkel bezwaar tegen te zijn en besloten werd, dat de verjaardag van prinses Irene zich wel bij uitstek hiervoor zou lenen. Met de knalrode jeep ging het op het paleis af en volgens de eigen ver klaringen van de kerels van de stam Jaap, Joop, Eddy en Hans, schrokken de paleiswachters en de butlers zich een „Appelzuur". TWINTIG MINUTEN TJET was goed elf uur, toen de rood- huiden met hun opperhoofd op 't paleis arriveerden en gedurende twin tig minuten hebben zij zich op echt hartelijke wijze met het koninklijk paar en de prinsesjes kunnen onder houden. Hqt ging wel niet allemaal zonder hindernissen. De indiaanse buiging liep van een leien dakje, maar er liep ook nog wat anders, n.l. de hond van de prins, die op dat moment de ka mer binnen kwam stormen. Roodhui den maak je echter zo maar niet bang Erger was het, dat het vaatje „vuur water" op een draagbaar stond die te breed was voor de deur. Maar zelfs deze hindernis werd op handige wijze overwonnen en het resultaat was, dat de koningin zowel als de prinsessen even later het „vuurwater" keurden en daarmee kennis maakten met een product van Bergse bodem, hetgeen goed in de smaak bleek te vallen. Niet alle prinsesjes kregen een glaasje. De kleine Marijke zou zoveel ineens niet hebben kunnen verwer ken en daarom kreeg zij de toezeg ging: „Jij mag direct van Mammie's glaasje meedrinken". Waarmee ze al evenzeer in haar sas was. De Vuurwater-Jeep van de Indiaan nit Bergen op Zoom op weg naar de prin ses der bleekgezichten. OVER DE „HEMMETJES" UE volgde nog een gemoedelijk ge- sprek, waarbij de koningin zich zeer voor het kamp in Ommen bleek te interesseren. Zij wilde weten of er niet veel zieken waren gekomen, door die plensregens tijdens het défilé. Gelukkig kon Jaap Hare Majesteit toen. antwoorden, dat het nogal mee viel, „omdat de hemmetjes al gauw weer droog waren". riISTEREN zijn de kardinalen en de theologen die deel uitmaken van de H. Congregatie der Riten, in te genwoordigheid van Z. H. de Paus te Castel Gandolfo bijeengekomen, teneinde hun mening te uiten over de heldhaftigheid der deugden van Paus Pius X. Uit het feit, dat Paus Pius XII deze vergadering heeft voorgezeten, mag men concluderen, dat het onderzoek over de heldhaftigheid der deugden, dat de leden van deze Congregatie op 18 Juli hebben verricht, een positief resultaat heeft opgeleverd en dat een zelfde gelukkig resultaat ook bereikt is in de vandaag gehouden vergade ring. Zeei spoedig kan men daaiom de publicatie verwachten van het Pause lijk Decreet, waarbij de heldhaftige beoefening der deugden door Paus Pius X wordt vastgesteld. Na de pu blicatie van dit decreet wordt door de H. Congregatie der Riten een begin gemaakt met het tweede gedeelte van het proces, n.l. het onderzoek van de twee wonderen, die op voorspraak van de Dienaar Gods, Paus Pius X, zijn verkregen. De zaligverklaring van Paus Pius X zal echter niet meer gedurende het H. Jaar kunnen geschieden, daar de afwerking van het proces nog zeer veel tijd eist. In Vaticaanse kringen meent men zeker te weten, dat de H. Vader voornemens is de zaligverkla ring van Paus Pius X op het Paasfeest van 1951 te verrichten. Naar Radio Vaticana zojuist heeft meegedeeld, is de vandaag gehouden zitting van de Congregatie der Riten te Castel Gan dolfo inderdaad met een positief re sultaat besloten. Zeer binnenkort zal Z. H. Paus Pius XII het decreet „de tuto" publiceren. DE „MIJLPAAL" wordt 19 Augustus gesloten. Men weet nog niet, ho e groot het tekort op de totale begroting van 1 millioen is. Weersverwachting, vanavond: geldig tot Half tot zwaar bewolkt met te gen de avond van het Westen nit plaatselijk enige regen of een re genbui. Meest matige wind tussen Zuid-Oost en Zuid-West. Lagere temperaturen, vooral in het Wes ten van het land. Vandaag: zon onder 20.17 uur. Maan onder 18.24 uur. Morgen: 'on op 5.15 uur. Maan op-0.46 uur. JJE 31-JARIGE Callfornische typiste Florence Chadwick, die in de nacht van Maandag op Dinsdag te Kaap Gris Nez om 2.36 uur was gestart voor de tocht over het Kanaal, is in haar poging geslaagd. Dinsdagmiddag kwam zij te Dover aan, nog zeer fit, zodat ze zonder hulp in de roeiboot kon stappen die haar begeleid had. Ze begaf zich toen aan boord van een Belgische trawler voor de terugreis naar Boulogne. Zij deed 13 uur 23 minuten over de overtocht, de beste tijd ooit door een zwemster gemaakt. Op 26 Augustus was de Amerikaanse Gertrude Ederle in 14 uur 34 mi nuten het Kanaal overgezwommen en deze tijd gold sindsdien als record voor dames. ANDERE POGINGEN MISLUKTEN J)E 22-jarige Turk Murat Guler, die Maandagmiddag was gestart heeft zijn poging moeten staken, nadat hij 41 uur in het water was geweest. Hij oevond zich toen op ongeveer 5 kilo- «2? •van de Engelse kust. Guler Zljn, P°6ing echter niet op, want vi>rii„v uidt, wil hij zich te Brussel om er zijn studies te voltool- niemïL in September een de te wagen. Nog een der- sterandd»lda--e Shirley May France van spreken. Dins- verweee de overtocht hal- f v^. hrariit, maar even later uur had pp P°gIng op' nadat ze 14 drfaphfa? £mmen- Ze werd in een rn S l Sn aan wal gebracht en moest onmiddellijk naar bed. ar Vs tweede maal, dat Shirley May France de poging doet. Verleden jaar, zij was toen 16 jaar, startte zij ook te Kaap Gris Nez en gaf de po ging na 10 uur zwemmen op. Rond haar naam was toen een Barnum-re- clame gemaakt, die haar rijke papa uit gulle beurs betaalde. Maar mooi en jong zijn volstaat nu eenmaal niet om het Kanaal te overwinnen. NIEMAND GELOOFDE HAAR wat Florence Chadwick aangaat, die op schitterende wijze in haar poging slaagde, daarin had niemand geloofd. Nog niet zo lang geleden had ze in geschreven voor een lange afstands wedstrijd, speciaal georganiseerd ten behoeve van candidaten voor een Ka naal-overtocht. Ze mocht toen niet meedoen, omdat de experts haar on geschikt achtten voor een dergelijke wedstrijd. Toen Florence Chadwick aan boord van de „Marcel Nicole" te Boulogne arriveerde, na haar geslaagde tocht over het Kanaal, stond een legertje journalisten en fotografen haar op te wachten. Zij schreef haar succes voor al toe aan een regelmatige training, waardoor ze alle gelegenheid had ge had tijdens een tweejarig verblijf in Arabië in dienst van een oliemaat schappij. Elke avond maakte ze lange zwemtochten in de Perzische Golf. Toen ze de Engelse kust naderde, waren de aanmoedigingen van haar vader, van enkele vrienden en van de bemanning van de volgboot een aan sporing geweest om vol te houden. Haar tocht heeft een tijdelijke on derbreking van de oefeningen der kustbatterijen ten gevolge gehad. Twee uur lang, terwijl ze de kust naderde, is het vuren gestaakt. Hiermede wordt nogmaals bewaar heid, dat de meeste zwemmers, die in hun poging slaagden, juist diegenen waren waarop men het minst rekende. GEEN KINDERSPEL TVAT de overtocht over het Kanaal geen kleinigheid is, blijkt wel het beste als men even nagaat, dat tot hiertoe 423 zwemmers en zwemsters de poging ondernamen en dat slechts 17 gelukten. Er is heel wat nodig om deze on derneming met enige kans van sla gen aan te vatten. Een van de eerste vereisten is een ijzersterke maag. Niet alleen om het voedsel, dat men tij dens de zwemtocht moet innemen te kunnen verteren, maar vooral in ver band met het ^zoutwater dat iedere Kanaalzwemmer" tijdens de tocht bij kleine hoeveelheden inslikt. In het begin is dit nog niet zo hinderlijk, maar op den duur raakt de maag overstuur en kopten er dikwijls bra kingen die een snel afnemen van de krachten van de zwemmer voor ge volg hebben. Ook verliest iedere zwe volg hebben. Ook verliest iedere zwemmer tijdens dc tocht zijn eetlust én moet hij toch tegen heug en meug regelmatig eten en drinken nemen. Wat de koude van het water betreft, en die is in het Kanaal zeer groot, daartegen kan men zich gemakkelijk wapenen door de huid een centimeter dik met schapenvet in te smeren. Als men dan al deze euvels over wint, komt het verder nog aan op wilskracht en uithoudingsvermogen en tenslotte speelt dan vrouwe For- tuna nog gedeeltelijk haar rol, want het Kanaal is een zeer wispelturig water. Als men van Kaap Gris Nez over het Kanaal kijkt, ziet men bij helder weer de krijtkusten van Do ver. Een afstand van 30 kilometer. Een kleinigheid voor ervaren lange afstandszwemmers, maar als men er aan begint en het Kanaal heeft een boze kuur, dan bedraagt de afstand dikwijls het dubbele. De Belg Dumoulin, die verleden jaar in zijn poging slaagde, lag bijna 8 uur lang op 4 kilometer van de Engelse kust, zonder één meter vooruit te kunnen komen. De totale afstand die hij aflegde bedroeg 80 kilometer. Herinneren we ook nog even aan onze Nederlandse zwemster Willy Croes-van Rijssel, die haar poging op moest geven op 3 kilometer van de Engelse kust vanwege de zware mist, die het bootje belette haar te volgen en er ieder ogenblik een vaartuig kon opdagen, dat een ongewenst einde aan de tocht kon maken. Nog een groot bezwaar, dat aan de 1875 Webb (U.S.A.) in 21.45 uur 1911 Burgess (Eng.) 23.40 1923 Sullivan (U.S.A.) 27.23 1923 Titabosehi (It.) 16.23 1923 C. Toth (U.S.A.) 16.54 1926 Miss Ederle (USA) 14.34 (record dames) 1926 Miss Carson (USA) 15.28 1926 Vierkoetter (D.) 14.15 1926 Geo Michel (Fr.) 11.05 (record) 1926 Norman (Eng.) 13.57 1927 E. Temme (Eng.) 14.29 1928 Miss Hawke (Eng.) 19.16 1928 Miss Sharp (Eng.) 14.58 1928 Helmi (Egypte) 23.40 1949 Mickman (Eng) 23.48 1949 F. Dumoulin (B.) 23.01 1950 F. Chadwick (Am.) 13.23 Kanaaltochten verbonden is, zijn de grote kosten. Als men de tocht op eigen kosten onderneemt, moet men rekenen op minstens 2500 gulden. Een ander record heeft ook nog de Engelsman Burgess. Hij deed 20 maal de poging om over het Kanaal te ko men, zonder succes. Slechts in 1911 gelukte het hem in 23 uur 40 minuten Het jaar 1926 schijnt wel een zeer gunstig jaar geweest te zijn voor de Kanaalzwemmers. In dat jaar had den niet minder dan 5 gelukte pogin gen plaats en werd zowel voor de da mes als voor de heren het record ge noteerd. Hopen we, dat ook dit jaar vrouwe Fortuna de Kanaalzwemmers gunstig gestemd zal blijven, temeer daar nog deze maand onze Bergen op Zoomse crack van de Waal zinnens is zp'n poging te wagerp Hierover vernemen onze lezers binnenkort wel meer. TJET ZIJN ernstige geluiden, wel ke thans uit de landen van de vrije wereld worden vernomen. Ze moeten alle een veel groter deel van hun budget aan bewapening gaan besteden. En dat precies vijf jaar na 't afsluiten van de tweede wereldoorlog! Na 1918 hebben 'we een tijdlang in de illusie geleefd, dat we blij vend tot een sterke vermindering van bewapeningen konden over gaan. In de socialistische partijen ging zelfs de gedachte aan algehele ontwapening leven. Er was na het verslaan van het keizerlijke Duits land geen mogendheid meer, waar van men kon vrezen, dat ze de greep naar de wereldheerschappij zou wagen. Men ging zich zetten aan het ontwerpen van allerlei vredes- en verzoeningsverdragen, die hun culminatiepunt vonden in het be kende verdrag van Locarno. Daarna had de Volkenbond zelfs de illusie, dat er gewerkt kon gaan worden aan een algemeen óntwapenings- verdrag. Omstreeks 1930 kwam echter de kentering. Toen zag men het Duitse imperialisme weer de kop opsteken, gesecondeerd door Italiaanse grootheidszucht. Dit viel samen met het intreden van een diep-ingrijpende economische cri sis, die de ellende der werkloosheid over millioenen bracht en die hen ontvankelijk maakte voor de dema gogie in allerlei vorm. Toen pas gingen de democratische landen beseffen, dat men niet over ontwa pening moest praten, maar aan bewapening moest denken. Men deed toen ook nog maar half werk, zodat niemand hunner gereed was bij het losbreken van de grote storm. Ja, men kan zeggen, dat ze het losbreken van die storm bevor derd hebben, omdat geen hunner gereed was. JtfA 1945 is de tijd der illusies maar kort geweest. Het versla gen Duitsland kreeg dadelijk een opvolger in de boosheid: Sovjet- Rusland. 'Onmiddellijk is het ge vaar niet herkend. Getuige het feit, dat men nu pas tot de erkenning komt van een grote achterstand, die in de kortste keren ingehaald moet worden. Maar er is toch geen totale afbraak geweest van de de fensiemogelijkheden als van 1918. Men is ook veel spoediger uit de ontwapeningsillusies ontwaakt. Nu ziet ieder klaar: we moeten ieder afzonderlijk en samen sterk zijn naar de mate van onze mogelijk heden. |^AAR DE mate van onze moge lijkheden Hierin schuilt nu juis.t de grote moeilijkheid. Wat zijn onze mogelijkheden? Alle landen zijn begonnen aan de wederopbouw, aan het 'versterken van de sociale wetgeving, aan het opvoeren van de welvaart der grote massa. Het ene deed het in socialistische trant, het andere in solidaristische. Maar irT ieder geval is er gestreefd naar het scheppen van een betere levens standaard, waarbij de— staatsbud getten in de sociale sectoren zwaar der belast werden dan ooit. En nog staan er verscheidene gerechtvaar digde wensen op het program, die om verwezenlijking dringen. Daar naast is ook wel ieder overtuigd, dat de belastingen een ontstellende hoogte hebben bereikt, dermate, dat ze een gezonde welvaartspolitiek in de weg gaan staan. Alles overschaduwend projecteert zich nu echter de noodzaak, om meer, veel meer aan het militaire budget te gaan besteden. Snelle afwerking'van de weder opbouw, verbetering der sociale voorzieningen, lagere belastingen, hogere militaire uitgavenhoe kan men dat alles met elkaar laten rijmen We geloven, dat we ons moeten gaan realiseren, hoe uiterst moeilijk het uitbalanceren van wenselijkhe den, mogelijkheden en noodzake lijkheden gaat worden voor alle regeringen, ook voor de onze. We geloven, dat we ons ook moeten gaan realiseren, hoe de veel gehoor de slagzin „harder werken, soberder leven" voor alle bevolkingsgroepen, wier levensomstandigheden boven het minimum liggen, tastbare wer kelijkheid zal moeten worden. Ook mogen we ons niet ontveinzen, dat in zulk een toestand vele aangrij pingspunten liggen voor commu nistische demagogie. Reeds hoort men haar geroep: „Kanonnen voor Amerika, armoede voor de wer kers". Daartegenover kan men niets winnen door de werkelijkheid voor ons volk te verbloemen. Hier ligt een taak voor de voorlichting, die niet dankbaar, doch uiterst urgent is. Zeker, het is ellendig, dat de militaire noodzaak nieuwe aanslagen gaat plegen op de schatkist. Doch laten we dit niet vergeten: Als de democratische landen niet in staat zouden zijn, hun weerbaarheid tot afschrikwekkende hoogte op te voe ren, dan is het schier onafwend baar, dat ze hun vrijheid en wel vaart verspelen. En als dat het ge val ware, zouden we allerwegen de verzuchting horen: Hadden we in dertijd maar wat soberder geleefd, dan zouden we nu niet gebukt gaan onder de tyrannie EEN BOER in Boretto (Noord-Itaiië) vond op Zolder een oude viool. Het bleek een echte Stradivarius te zijn van zeer hoge waarde. Men wist zich op de boerderij nog te herinneren, dat de viool 50 jaar geleden van een schaapherder was gekocht.

de Stem | 1950 | | pagina 1