5T LEOPOLD doet tijdelijk afstand ten B0UDEWIJN behoeve van geen wijziging in de regering Terugblik in de toekomst Kroonprins bestijgt de Troon op 7 September 95 Lef op de jeugd! en Juli arlo" Zeshonderd ruwe diamanten verdwenen spoorloos ten ter vaart irg staat de al gereed inddag Bra- identengilde imse nma te 8 het dan i en. DAGBLAD VOOR ZEELAND Overeenstemming bereikt in de Belgische Koningskwestie Voorwaarde: geen nieuwe moeilijkheden Nog niet getekend Prof. Kors 40 jaar priester Vier arrestaties in Venlo Truman vraagt 4 mil liard extra militaire hulp Reünie oud-élèves Instituut St. Louis Oudenbosch „En wat er vroeg of laat verander, Wij blijven één in broedermin Plaatselijk buien S 3». M DE OORLOG OP KOREA icht der Nijmeegse Rome zijn nog en- nderheden te ver men, die als kwar- Dgetreden, hebben cunnen regelen, o.a. vrouwelijke deel- bedevaart. ervoor enige kloos- ng gesteld, in Fri- in Milaan zelfs de het enorm grote mannelijke bede- n op de grasmat ik Faas Willekens rt, hun tenten op een voormalig fas- :emburg tenslotte genis! In Rome zelf les als heren met Jezuïeten onderge- »r huizen en een onte Mario, zodat inelijke bedevaart- uik zal worden ge iten. waar de nacht rgebracht, maken t vam' de Nij- een grote ge le burgemeester van i-Hollandse avonct toe de stad wordt ipenluchttheater ter It gesteld voor de lingen van het Nij- Corps, zoals b.v. de ep „Les Précieuses ir hun kunnen zul- ïMborg en Chalons- nen al om een pro- •zocht. wordt de ka- e ontvangst bereid is de juiste beti- sachtige stoet be ssen, 2 grote vracht- nwagen voor het 10 tot 15 luxewa- geleid door 15 mo- een kleine wijziging weg zal leiden over Milaan. Florence, lis de universitairen apallo, Nice, Greno- Saone en Luxem- zal zeer vroeg in Ikken worden. Daar- hieraan voorafgaan- bracht in een proef- xrden. opgeslagen op s kan eenieder zich idige kamproutine AR voor de 25e keer >ants Studentengilde 'rouw zijn jaarlijkse den. De uitverkoren het dorpje Diessen waar dan, vooraf- inddag, die op Zon- ilaats vindt, het zo- irden gehouden. Dit Maandag 31 Juli. unten uit het rijk- ia zijn o.a,: op Dins- en lezing door pater over „De Brabant- tholicisme", alsme Oirschot, waar prof. 1de zal toespreken, ng van een gedenk- ie dag krijgen de ■zoek van drs. D, 1 spreken over „F n de emancipatie in Ook op enkele vol- n er sprekers op bc- e avondmaaltijd van tus is er een fakkel- Hilvanenbeek |iaar landdagvuur ontsto- is bekroning van het dan op Zondag de ogramma gratis Vlokken f 30.- )0, 3-delig met 125.met 10 /oor de laatste ng Publiek - ZESDE JAARGANG No. 1755 Uitgave: N.V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C J. v. Hootegem, Mr. Dr. A, J. J. M. Mes, Mr H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne mentsprijs bij vooruitbet. f 3.90 per kwartaal, per post f 4.75, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) f 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 1 AUGUSTUS 1950 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.29 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.60 per m/m)Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie t 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.25 per m/m). Staatwerk 3 centt per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor" prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordfi verwezen naar de desbetreffende rubriek- Inzendingen op advertenties, welke de uit* gevers om redenen te hunner beoordeling nielj verlangen- af te geven, worden vernietigd. j r n s Westsingel 98, Telefoon no. 2236 Bureau voor de Zeeuwse Eilanden G O b - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon no. 102. - (B ij bureau: OOSTBURG. Nieuwstraat 22, Telefoon no. 3d). Gisterenavond te kwart voor tien waren de afge- gevaardigden van de drie partijen te Brussel accoord geko men over de gemeenschappelijke verklaring inzake de bereikte overeenstemming. De gemeenschappelijke tekst werd ter goed keuring naar de Koning gebracht, die zich reeds tevoren over de beginselen instemmend had uitgelaten. Hij zal dus tijdelijk af stand doen ten behoeve van Boudewijn en wel 7 September 1951. Op die dag zal de Kroonprins 21 jaar worden en de Troon be stijgen. Namens Duvieusart werd meegedeeld, dat er geen wijziging in de Regering zal komen. De vergaderingen van Kamer en Se naat zijn tot nader order afgelast. Volgens bericht van gisteren avond zouden de soc. partij en het Algemeen Vakverbond de mars naar Brussel afgelast hebben. De onderhandelaars der drie Belgische partijen kwamen te middernacht opnieuw in bespreking met premier Duvieusart bijeen, om, naar men aanneemt, wijzigingen te bestuderen, die door de Koning in de tekst van de proclamatie zijn aangebracht. De premier begaf zich daarop naar het paleis te Laeken. T\E Eerste Minister Duvieusart heeft te ongeveer vier uur gisterenmid dag verklaard: Koning Leopold heeft zich in begin sel bereid verklaard de van hem door de Federatie van politieke gevange nen gevraagde geste te stellen om een einde te maken aan de huidige moei lijkheden. DE VISHANDELAAR A. Schaal, 56 jaar, was op de Haarlemse markt druk bezig vis schoon te maken. Plotseling werd hij door de kellner J. A., 43 jaar, met een mes in de rug gestoken. Het slachtoffer overleed ter plaatse, de dader werd gearresteerd. IN DE Warmoesstraat werd giste rennacht een 33-jarige man gevonden, die door drie revolverschoten was ge troffen. Over motief of dader (s) is nog niets bekend, daar het slachtof fer nog niet kon worden onder vraagd. EEN VLIEGTUIG van een Braziliaan se maatschappij stortte gisteren neer in de provincie Grande do Sul. Inzit tenden waren vijf leiders van de Ar beiderspartij. Zij kwamen evenals de 4-koppige bemanning om het leven. ROTTERDAM AHOY heeft tot nu toe 750.000 bezoekers getrokken. Zater dag jl. werd een dag-record van 32045 betalende bezoekers bereikt. Z. K. H. PRINS BERNHARD reikte gisteren te Soesterberg aan 12 mili tairen en burgers de M. W. O. 4de Klasse uit. Bovendien werden 20 bron zen leeuwen, 31 bronzen kruisen en kruisen van verdienste uitgereikt. EHNEST BEVIN en Robert Schuman, resp. minister van Buitenlandse Za ken van Engeland en Frankrijk, zijn in ons land aangekomen. Zij zullen de periodieke bijeenkomst van de consultatieve Raad van Europa bijwo- gehóuden™11 in °en Haa§ woldt is Va? Schiphol vertrok ken naar Venezuela. Aan boord is 'n lading van 6000 kg. serum tegen mond ig ,hlauwzeer ter bestrijding van een Venezuela heersendeJ epidemie. NedNerLSflEePTEMBEK a-s. af voor geen bèS vrachtauto's in België werd te oh8 Ter te betalen zijn, zo dtede Re^,Stende 0" de thans beëin digde Benelux-conferentie besloten £E "kerkers dat zü op 14 Au- -n meeSedeeld, len gaan Ug' a's' ln staking zul- inHbijz?ndeenre S&' Aug. regelen te beramen tervml»™-' de^ernstige deviez^,^™» MINISTER JOEKES heeft Tweede Kamerlid Mol op diens vr^o geantwoord, dat de rechtszaak tegel de Limburgse „magnetiseur' Lemmen geen aanleiding geeft reeds than^er lingen"1 meuwe wettelijke rege- DE HEER ANDRIESSEN deelde on de studiedagen van de Kath. Ned. Mid denstandsbond te Apeldoorn mee, dat het partijbestuur van de K. V. P. zal voorstellen een commissie in te stel len, die een program voor de mid denstand zal ontwerpen. Deze geste zou er in bestaan, dat de Koning bereid was een oplossing te onderzoeken volgens de beginselen van zijn radio-boodschap van 15 April. De Koning heeft daar voor echter de voorwaarde gesteld, dat men zich na de overdracht van zijn bevoegdhe den op Prins Boudewijn, niet gesteld zou zien voor vraagstukken zoals bij voorbeeld de tegenstelling tussen Vlaanderen en Wallonië. Bij de thans gevoerde onderhande lingen ging het er volgens Duvieusart om, te zien of men zich zou kunnen verenigen over de toepassing van de Koninklijke Boodschap. De premier voegde eraan toe: „Gij zult begrijpen, dat de socialisten ver der willen gaan". Met het oog op het vérder onder zoeken van den toestand zijn nu, zo zeide Duvieusart, in het parlements gebouw besprekingen begonnen tus sen socialistische en liberale afgevaar digden en de heren van der Straeten- Waillet en de Schrijver en de katho lieke partij. „Indien men daarbij niet tot een overeenkomst geraakt, zal er geen toepassing van de Koninklijke Boodschap volgen, zal er geen pacifi catie zijn en zal ieder zijn verant- catie zijn en zal ieder zijn verant woordelijkheid hernemen". Duvieusart zei, dat de Koning van zijn kant steeds verklaard heeft, dat hij de toestand na zijn terugkeer in het vaderland zou onderzoeken. De Koning was dit onderzoek be gonnen, doch de socialisten hadden het geblokkeerd. Duvieusart zeide met bijzondere na druk dat van socialistische zijde was geweigerd aan de uitvoering van de ze bedoeling van de Koning mede te werken, en dat men van die zijde de weg van „weerstand en opstand" heeft gekozen. Hij noemde het „betreurenswaar dige incident te Grace Berleur" en de voor één Augustus aangekondigde op mars naar Brussel ernstige hindernis sen op de weg naar verzoening. Des ondanks verklaarde de eerste minis ter, dat hij hoop had, dat de verzoe ning nog tot stand zou kunnen ko men. De voorwaarde, welke de Koning heeft gesteld voor zijn bereidheid lot overdracht zijner bevoegdheden, ver klaarde Duvieusart door te zeggen: „Het zou geen zin hebben, dat men KROONPRINS BOUDEWIJN moeilijkheden ging verplaatsen en dat men het ene doel zou demoraliseren teneinde het andere tevreden te stal len. De Koning wil al het mogelijke doen voor de verzoening, doch zon der nieuwe moeilijkheden te schep pen". HISTORISCH ETMAAL. A CHTERAF is dan gebleken, dat de Koningskwestie reeds Zondag avond een beslissende wending heeft genomen. Het incident te Luik, waar bij drie doden vielen, kan daarbij worden gezien als een belangrijke stoot in die richting. Nadat door de socialisten een pro test was ingediend kwam in elk ge val het Kabinet om twee uur in de nacht nog in spoedzitting bijeen. Na twee uur lang te hebben vergaderd begaven de premier, van Zeeland, Car ton de Wiart en de Vleeshauwer zich naar het Paleis van de Koning. Na 2 uur kwam Duvieusart terug en de Kabinetszitting werd voortgezet tot tien minuten over zeven in de mor gen. Om half tien ontving de premier de voorzitter van de socialistische partij, daarna de liberale leider Motz. Het werd toen reeds duidelijk, dat men de weg opging van tijdelijke de legatie van de Koninklijke bevoegd heden aan Kroonprins Boudewijn. Twee uur later werden de socialis ten Buset, Larock en Luyten door de Koning ontvangen. Voor een goed be grip van de gehele ontwikkeling zij gemeld, dat tevoren een afvaardiging van het Nationaal Verbond van ex- politieke gevangenen door Leopold was ontvangen. Deze afvaardiging drong er bij de Koning op aan „een verzoenend gebaar te maken". Reeds spoedig werd bij geruchte bekend, dat Leopold daartoe bereid was. In de voormiddag werd gisteren dan plotseling bekend gemaakt, dat de aangekondigde verklaring van Duvi eusart weldra door de Belgische zen ders zou komen. De spanning in Bel gië steeg met de minuut. Het was ten slotte tegen vier uur, toen de verkla ring kwam. De Koning had zich, zo zei de pre mier, bereid verklaard tijdelijk af stand te overwegen, wanneer vooraf een einde aan alle daden van terreur zou worden gemaakt. Tussen de par tijen moest allereerst overeenstem ming komen, anders zou de Koning dit verzoenende voorstel intrekken. In dat geval zou „geen pacificatie vol gen en zou ieder zijn verantwoorde lijkheid hernemen". Weer gingen de partijen confereren. Enige uren lang werd de spanning tot het bijna ondragelijke opgevoerd, om dat steeds sterkere geruchten deden vrezen, dat men niet tot overeenstem ming kon geraken. Aan deze spanning kwam een ab- rubt einde om ongeveer kwart over acht in de avond: de Koning zou om tien uur een verklaring afleg gen, er was overeenstemming be reikt en het „verzoenende gebaar" zou als volgt zijn: Leopold deed af stand van zijn prerogatieven ten be hoeve van Kroonprins Boudewijn tot dat deze zijn 21ste jaar zou hebben bereikt, hetgeen neerkomt op „tot 7 September 1951". Dan zou de Ko ning afstand doen van de Troon, welke op deze dag door Boudewijn zou worden bestegen. Bovendien werd bekend gemaakt, dat de Waal se. opmars naar Brussel onmiddel lijk zou worden afgelast. DE ALGEMENE TOESTAND. TJOEWEL kan worden gezegd, dat het in het gehele land „tame lijk rustig" was, kwamen uit Brussel toch verontrustende berichten binnen. Deze stad was zich aan het voorbe reiden op de Waalse Opmars, die wel iswaar werd verboden maar die toch de inwoners van de hoofdstad de no dig onrust bijbracht.Het wegverkeer stond practisch geheel stil, de café's waren over het algemeen gesloten op bevel van de stakingscomité's. Ook 't personeel van de drie Brusselse sta tions waren in staking gegaan, waar door zowel het binnenlandse als het internationale verkeer ernstig stag neerde. Door de stakers werd slechts het vervoer van levensmiddelen toege staan in de Borinage. Geen tram of trein reed nog, de wegen waren met barricades versperd of met glasscher ven bezaaid. Auto's die toch probeer den door te rijden werden met ste nen bekogeld of onklaar gemaakt. Ook het treinverkeer werd geheel stil gelegd. Door de troepen en de gendarmes werden in de loop van de dag alle vliegvelden bezet om de toestellen en de installaties te beschermen. Alleen enkele buitenlandse lijnen onderhiel- TTIT BELGIE vernamen we te- gen middernacht van onze correspondent, dat uit zeer veel Vlaamse dorpen en steden een ware lawine van telegrammen over het Paleis van Koning Leo pold neerstort, sinds de „over eenstemming" tussen de drie po litieke partijen werd bereikt. Rond dezelfde tjjd was nog niets bekend over het al of niet tekenen van de Koning. Niet lang daarvoor werd van de zijde van het Paleis vernomen, dat Leo pold de gemeenschappelijke ver- den nog het luchtverkeer met Brussel, pold de gemeenschappelijke ver- Zo vloog de K. L. M. driemaal van klaring nog altijd niet had gete- t Schiphol naar de Belgische hoofd- tend stad. OROF. dr. J. B. KORS, O. P., voor- zitter van de K. R. O. en van de Ned. Radio-Unie, is op 15 Aug. a.s. sC jaar priester. Dit feest zal worden herdacht met een receptie in de K.R. O.-studio aan de Emmastraat te Hil versum op Zondag 20 Aug. van 2 tot 4 uur in de namiddag. kend. Dit zou erop kunnen wijzen, dat de telegrammen de Koning nog doen aarzelen. Immers, vele bestuurderen van plaatselijke C. V.P.-afdelingen verzoeken de Koning dringend niet te willen wijken, zelfs niet tijdelijk. Vele particulieren hebben zich met eenzelfde verzoek tot Leopold gericht. Men is bevreesd, dat het in het Vlaamse gedeelte van het land „anders op 1 Augustus wel eens rumoerig zou kunnen wor den". T\E BELGEN P., een diaman-thande- laar en V., zijn meesterknecht, beiden uit Geel zullen waarschijnlijk wel niet verwacht hebben, dat hun reisje naar Venlo, om een aanklacht in te dienen tegen de Venlonaar W. J., niet alleen de gevangenneming van J., maar ook van henzelf en van de Venlonaar K., ten gevolge zou heb ben. De beide Belgen kwamen zich bij de politie beklagen, dat de Venlonaar W. J., bij hen thuis in Geel zeshon derd ruwe diamanten, in ontvangst had genomen met de toezeggihg, dat hij ze in België zou laten slijpen. Voor het daaraan te besteden arbeids loon ontving hij tegelijk een voor schot van 600 Dutise Marken. „Maar we hebben hem, noch de diamanten, noch het geld meer teruggezien", klaagden de Belgen tegen Hoofdin specteur van Vuuren. De Venlose politie arresteerde on middellijk W. J„ verdacht van ver duistering. Bij het voortgezet onder zoek bleek echter spoedig, dat de dia manten niet in België waren gehaald, maar dat P. en V., ze zelf naar W. J. in Venlo hadden gebracht. Wegens frauduleuze invoer werden P. en V. toen gearresteerd. In de eenzaamheid der cellen op het politiebureau hadden beiden ech ter dagen nodig om tot erkenning der overtreding te komen. Ook W. J. viel het moeilijk te bekennen, dat hij inderdaad de diamanten ontvan gen had. Tenslotte bleef hij beweren, dat het geen 600 maar 400 ruwe dia manten waren. Die had hij weer aan de Venlonaar K., overhandigd, welkp ze op zijn beurt frauduleus naar Duitsland zou overbrengen, om ze daar te laten slij pen. Op zijn tocht over de grens, zou hij ze echter, bij de nadering van kommiezen weggegooid en niet meer teruggevonden hebben. Ook K., werd iin arrest gesteld. De diamanten, waarvan veronder steld mag worden, dat P. de recht matige eigenaar is, zijn nog steeds niet teruggevonden. PRESIDENT TRUMAN heeft bekend gemaakt, dat hij het Congres in een boodschap zal verzoeken om vier milliard dollar aanvullende militaire hulp aan anti-communistische landen. De democratische vertegenwoordi ger Cannon, de voorzitter van de Huiscommrisie voor de Toewijzingen, verklaarde, dat de democratische en republikeinse leiders het er „volko men eens" over zijn, dat de behan deling van Trumans verzoek bespoe digd zal worden. Hij citeerde een uitlating van de president, dat er „een noodtoestand bestaat, cfie onmiddellijk actie tot be wapening van de Amerikaanse bond genoten noodzakelijk maakt". IN OUD-GASTEL "WERD ZONDAG de grote Katholieke Sportdag gehouden. Het was voor de 23ste maal dat deze gebeurtenis plaats had. Op het schitterende nieu we sportterrein voeren de meisjes rhythmische oefeningen uit. Weersverwachting, geldig tot vanavond: Wisselend bewolkt met plaat selijk enige buien, met kans op onweer. Meest matige wind tus sen Zuid en West. Weinig veran dering in temperatuur. Vandaag: Zon onder 20.31 uur. ï^fa?n?P 21,55 "ur- Morgen: Zon op 5.02 uur. Maan onder 10.05 EEN kwarteeuw staan we dan< weer met een koffertje in de hand voor de poort van Instituut St. Louis te Oudenbosch. Hoeveel deuren in de tussenliggende Jaren op ons kloppen vijandig gesloten zjjn gebleven, de broeder achter deze poort ontvangt ons met een hartelükheid als had hij dagelijks naar ons uitgezien. Als htf ons verder leidt naa/r Frère Justin, bij wie we 30 jaar geleden in de klas za ten, vinden we ook in diens ogen geen enkel verwijt, dat we sindsdien op zo veel distelding te graas waren. 'Ijj straalt louter vreugde over het weer zien. Samen lachen we om de grijze kuif van Piet Koopmans uit Hoeven en het lichtbollende vest van Jac. Meeuwis- sen uit Oud-Gastel. Hoe jong is ons hart gebleven en hoe onwillig stram werden onze benen, nu we door de voortuin naar de grote cour gaan, waar het een feest is van herkennen en her inneren. JOUR DE GLOIRE gLECHTS enkele zeer sterken van 't geslacht kunnen nog aan- ez'g zijn op de réunie van oud-élèves 1 ?r ,la datum belegd als sluitstuk k! u aauwfeesten van St. Louis. Met P™™»® .voor dit weekend enige mi. ?en UIt de duizenden van de volgende generaties op het Instituut de plaats van de met vacantie zijnde laatste laargang stormenderhand inge- nomen. Tussen de grauw verweerde muren blinken stralen van herkennen en weervinden. De zon van vriendschap die deze dagen in aller harten blijft schijnen, doorbreekt definitief de ne vels als Broeder-overste Fulgentius na de joyeuse entrée de oude paaien be groet met „Beste jongens" en mede deelt, dat er geen straf-signes zullen worden uitgedeeld. Frère Caspar, wiens kamer er uitziet als een stafbureau te velde, wijst ieder zijn plaats in de door van Rijn uit Lisse in een bloe mentuin veranderde refter en tevens een chambrette op de vertrouwde dor- toirs. Hoe bescheiden tegenover vroe ger zijn we bij het souper en hoe zijn we dezelfden al is het met een brok in de keel als bij het avondgebed Frère Germain ons Frère Augustin en Frère Canise voor de geest roept. We mogen als grote jongens laat opblijven voor een bijeenkomst in de nieuwe aula. De jubileum-film wordt gedraaid. Het beeld flikkert soms en Mgr. Hopmans zagen we nooit zó kwiek als hier. Juist daarom genieten we te meer, want denkt niet ieder terug aan die knots-film van Maciste en dergelijke, waarbij ieder ogenblik het doek in brand dreigde te raken. En hadden we toen ooit zo'n goede ex plicateur HOE LELIJK WE WAREN, HOE KNAP WE NU ZIJN. TVE OCHTEND van de Jour de Gloi- re 30 Juli, vindt ons vereend in de kapel bij de plechtige Hoogmis, opgedragen door de conrector met as sistentie van twee priester oud-élèves. Het koor jubelt de Pontificalis II van Perosi. Na het feestelijk ontbijt steeds meer oude kennissen ontdek ken elkaar, talrijke lang verbroken banden worden opniuw samenge knoopt op het oude stramien der jon» genskameraadschap wordt deze eerste selectie oud-élèves vereeuwigd op de plaat. In de grote speelzaal is een por trettengalerij en bij sommigen moet de fotograaf eraan te pas komen om vast te leggen, hoe lelijk ze toen waren en hoe knap ze nu zijn. Ieder grasduint in die oude portretten. Wie was die ook weer? Die daar zong met ons: Wij zullen trouw door vele jaren De geest van St. Louis bewaren. En nu?.... Zoveel vragen.... Als we naar het portret van vader en zijn broers zoeken, worden we er op gewezen door Arend Verkiey, oud hoofdbestuurder van de L.T.B., een der oudste réunisten. WAAR HET HART VAN VOL IS 1JET OFFICIËLE gedeelte vindt weer plaats in de Aula. Naast het woord van Broeder-Overste zullen we nooit vergeten de onnavolgbare wijze, waar op Lambert van Doorn de herinne ringen, waarmee we tot berstens toe gevuld zijn, naar voren brengt. Her inneringen aan Frère Richard: Nu ga ik een kwartier omstaan en mogen jullie lachen, maar dan is het ook voor een heel Jaar uit. Aan Frére Cor- neille, nog in ons midden: Bekant 90 jaar. Aan de tijd bij Frère Justin, de altijd fiere. „We dachten, dat het ver waandheid was, maar h(j loopt nog zo". Aan de aardbeien op het feest van St. Louis, de jaarlijks verregende vaantjes op Sacramentsdag, het kik- kerkruien en andere spelen op Con gregatiedag. Aan de vliegertijd, de vin- kentijd, onze trouwe kouwen en hoe we op St. Louis 's winters steevast •f" L, êif «i'iw xb !,4' <->. - "r 4» ;V;- "v 4 -v Ti- V *"4 \i .,..S i BROEDER JUSTIN MET ZIJN KLAS IN 1921. Witte boordjes, zwarte kousjes.M de grote mannen van vandaag. konden schaatsen. We spraken Frans en wat voor Frans. Courez la lune! LA GARDE MEURT ïyrET Frère Christophe gaan we langs de eenvoudige graven van hen, die we steeds zullen gedenken. Le sou venir est une cimetière ou les morts sont debout. Vader Vincentius: Liefde en vrede. Simpele goedheid. Pastoor Hellemons: Groots van allure, weidse barok. Frè re Jean: 't Is perdewerk. Frère Phi lippe: O jee, Jantje, goed gedaan, o jee. Frère Remy: Altijd ja zeggen, zolang als ge 'm blieft. Frère Athana- se: Verjaardagsbrief aan een tante, die nog niet getrouwd is. Père Hilai- re: Wetenschap is het achtste sacrament der Kerk. Frère Augustin: Kom bin nen, goede ziel, kom binnen. Frère Pa trice: Ik ruik mensenvlees. Père Thi- mothé: Een regent bij de gratie Gods met Rotterdamse zakelijkheid. Frère Alphonse: Met Frans komt men de wereld door. Frère Willibald: Jij loopt nog eens met veters rond en ik hoop alleen in je schoenen. En dan staan we lang voor het graf van Frère Ladislas, wiens paedagogie een aanfluiting was van Verbeeten, die ons drilde als Pruisische recruten. Voor wie we een nagel aan de doods kist zijn geweest, wij niet alleen, wij allemaal. Aan wie we todh zo onnoe melijk veel te danken hebben. MAÏS NE SE REND PAS TfAN DAAR naar het moderne zie kenhuis, dat in de plaats kwam van de oude infirmerie met als enige trait d'union Frère Stanislas, zijn maar enkele schreden. Hier genieten de in de dienst versleten Broeders hun otium cum dignitate. La garde meurt mais ne se rend pas. We ontmoetten Frère Théodore, Frère Cajetan, Frère Cas- sien, Frère Callixt. Onder leiding van deze laatste wonnen we veel sport- tropheëen, waaronder een wekker, die prompt onder planimétrie bij Lala af liep. (vervolg op pag. 2) J)E VACANTIE heeft met de vrije dagen ook weer de gevaren van de zich uitviercnde jeugd in de dagelijkse zorg wan de ouders ge schreven. Het schooljaar laat de jeugd los, de huiselijke tucht kan haar moeilijk vasthouden, de jon gens en meisjes trekken erop uit, ze spurten, ze zwemmen, ze liften en kamperen. Maar de argeloze zo mer waarborgt geen schuldeloze vacantie. Een paar ervaringen kunnen de ze waarschuwing nu al Illustreren. Twee montere jongens uit Ge leen -beleefden liftende honder den avonturen op hun bedevaart naar Rome. Hun gezonde vroom heid werd voldaan en ze hebben de Paus gezien. Maar door hun schaarse reis-lires waren ze spoe dig heen, ze geraakten in gezel schap van een „Hollandse opera zanger", en op een romeins plein moesten ze bij een rondgang met de pet nieuwe deviezen oogsten. De volgende nacht op de terugreis dook bij hun openlucht-slaap een verdacht individu op, en nog een nacht later maakten zij een „In braak" door een zwertver ln een jeugdherberg mee. Drie weken hadden ze over de tocht via Parijs door Italië, Zwit serland en Luxemburg gedaan, al door langs de wegen, auto's wen kend, of de chauffeur hen mee wilde laten rijden. Dank zij hun bewaarengel en goede mensen zijn ze veilig thuis gekomen, jyjaar een jonge dame verging het minder gelukkig. Liftende naar Zuid-Frankrijk om een vrien dinnetje te bezoeken, waarmee ze per correspondentie in kennis was gekomen, werd zij bij de uitgang van een kerk om de schemerige hoek van de straat beroofd van haar handtasje. Nadat ze nog an dere ellenden in de stad had mee gemaakt, overkwamen haar erger gevaren in de familie van haar vriendin, 's Nachts moest ze uit het huis vluchten en zenuwziek keerde ze in ons land terug. Een ander getval betreft twee jonge meisjes, gezusters, die als beloning voor haar geslaagd exa men de toestemming van haar ou ders kregen, om met een spaar zaam reisgeld de familie was niet rijk iets van de wijde we reld te gaan zien. Enkele dagen la ter kwamen ze met gescheurde kleren en huilende terug. Alleen door haar hulpgeschreeuw ln de liftende auto, was een Belgisch politie-agent op de gevaren attent geworden die zij daar bellepen, en dank zij diens telefonische waar schuwing aan een surveillerende wegenwacht verderop werden de onvoorzichtige meisjes bevrijd. Qnze Parijse correspondent ver telt het volgende geval. Een uit velen, zegt hij erbij. Een Haags meisje met rugzak en twintig gul den lift naar Parijs. Ze doet er twee dagen over en heeft ellende uitgestaan, die U niefc ln de krant kunt publiceren. Tachtig kilome ter ten Noorden (van Parijs werd ze door een bestuurder van een vrachtwagen langs de kant van de weg gezet. Dat gebeurde om 's nachts half drie. Het meisje wil de namelijk niet wat de bestuur der wilde. Ze was te moe en te on - daan om te lopen. Ze viel ln een greppel ln slaap. Om vijf uur 's morgens kreeg ze een „lift" naar de Lichtstad. Totaal van streek nam ze een hotel. Aldaar moest ze de andere morgen haar twintig Nederlandse guldens achter laten ter betaling van een kamer met ontbijt. Ze is komen lopen naar het Bureau voor Nederlandse Tou- risten In de rue la Condamine, waar een arts moest worden ge raadpleegd, omdat zij klaagde over vreselijke maagkrampen. Zenuwen. Het genoemde bureau heeft geld gegeven voor de terugreis en het kind op de trein naar Den Haag gezet. Qit zijn gevallen, waarbij alles per slot nog goed afliep. Maar hoe velen worden voor hun leven ongelukkig? Amerikaanse versterkingen aangekomen /BISTEREN zijn nieuwe Amerikaanse troepen op Zuid-Korea geland voor versterking van de defensie-linie Uit de berichten, welke we gisteren reeds doorgaven, is wel duidelijk ge bleken, hoe hard deze versterkingen nodig zijn. Ook de laatste frontberich- ten z(jn niet onverdeeld gunstig voor de Amerikanen. Zo is Tsjindjoe, de toegangspoort tot de belangrijke ha venstad Poesan, door de Noord-Korea- nen veroverd. Het hoofdkwartier van generaal MacArthur heeft echter meegedeeld, dat de voedselsituatie der Noord-Ko- reanen moeilijker wordt. Het maakt melding van plunderingen door klei ne Noordelijke benden. De vijand gebruikt thans spoorweg tunnels om daaronder munitie, ge vechtswagens en motorvoertuigen te verbergen, zulks ter bescherming te gen de verwoestende aanvallen der geallieerde vliegtuigen. De aanvallen der geallieerde vlieg tuigen zijn thans op hun hevigst. Geallieerde oorlogsbodems blijven de Koreaanse wateren blokkeren en gaan voort met het van zee uit be schieten van Noord-Koreaanse troe penconcentraties.

de Stem | 1950 | | pagina 1