SNILLE" KIO Trumans vastberadenheid stabiliseerde de effectenbeurs nt :rs" TALE" F' [er INDA Oud - Vlissingen trekt aan m MIERLO a zoom ZWITSAL EEN HERENRIJWIEL EEN DAMESRIJWIEL RL HET Als de atoombom valt.... Wal een Wanderlijke Wereld een De Eenzame Vallei RADIO tóe een nieuusuihendbj wen Uk snapte thdfflik vtffgtnaareen middel is. ijsencdmmne.'f^ TWEEDE BLAD VRIJDAG 28 JULI 1950 Waar de tijd stil schijnt te blijven staan..... Dappere pinten drinkers Het was een vos, maar wat voor een Baksteen en een dunne laag aarde bieden de beste bescherming WEKELIJKS BEURSOVERZICHT van 21-28 JULI 1950 Toch werkt politieke onzekerheid koersstijging nog tegen Wij verstrekken gaarne advies voor beleggingen Fiscus. Bron van inkomsten. Nieuwtje. Lekker warm. Franse katholieken weigeren belasting te betalen TOUR DE FRANCE 1950 PRIJSVRAAG pagblaft Pejlïem [JK (N.BR.) 3 uur. Inl. en |r 61, Tel. 815 643-00 |)DAG ZING 31 JULI en [engen wij U: ro Goldwyn actie. |r op het witte pals Alexandre nooit tevoren!) 114 jaar. VANGEN DE [N i 1 551.Q ZONDAG 30 It Erich Ton Serre Brasseur: I mooie vrouw I trcusleven! I gen wty U «en I'komst, In Lls- Inij gaf zijn ko- 580-0 IIDAG 30 JULI Isamen in het 1* roekeloos ge- T'he dansen In ziet men in lir. Maria Mon- it wilt zien, er |en te vergeten 581-0 [31 JULI. Aan- Iaxwe.ll Reed - ouzie, van rau- |oert. 14 jaar. bette zij Hilde- 552—0 li 5 en 8 uur; |evoeligste film ?de. Jane Wy- nken filmwerk [lijk filmdrama LUg. 8 urn1 Cary ;ër „Copperfin" erkelijk belang- ;t missen. 582-0 WRICHT,, SIR 1ESA WRICHT oegang 18 jaar. iAfJ DER STEEN de Orakels en de tstaan door de leu- verderfelijke geest. hoogste opdracht- p Mottenvanger ge- hebben die motten :n? •n CTAD mag nog zo mooi en modern worden en nieuwe wijken met fraaie lanen en groene stroken als een nauwestaart uitzetten: de oude kern blijft het schilderachtigste. De hygië ne mag er somst last lijden, de be huizing enz. er ongeriefelijk toch blijft een binnenstad spreken tot de verbeel ding en daar voelt men zich het eer ste thuis. Zo ook te Vlissingen. dat nog zijn historische wijken, en straten heeft, die als een magneet de bezoe kers trekken. Van het Betje Wolffplem schiet men er in door de Walstraat, de grote Win kelgalerij en goed is het te zwerven door de vele smalle straten, met hun tegen elkaar aanleunende huizen, waarvan de gevels voorover hellen. Doorkijkjes, die opvallen zijn er ge noeg; hoe knus doet het bochtige pleintje om de Oude Kerk aan. in welks torenspits eens de Vlissinger Michiel klom om te genieten van het panorama der zee, waar hij zijn roe ping voelde liggen en waar hij zijn land groot zou helpen maken. Op dit pleintje, het hart der oude stad, lijkt de tijd stil te hebben gestaan, hier vergeet men dat Vlissingen Zeelands grootste Industrieplaats is, al helpen de hamerende Scheldewerfmannen u spoedig uit de droom. Hoe prettig ls het ook even te neuzen langs de Nleu- wedljk waar de vissersschepen liggen gemeerd en de netten hangen te dro gen, precies als in de zeventiende eeuw. 'n Attractie op zich ls het lezen van de straatnaambordjes, Hoe raker typeerden onze voorouders toch; hoe plastisch drukten ze zich uit. Aan wei nig zeggende bloemennamen of ande re kleurloze soort-opsommingen had den ze geen behoefte. Ze gaven titels met houvast. Een winderig plekje te Vlissingen moeet de Koudehoek worden; Jiet en bleef het. Een vooruitgeschoven bolwerk tegen watergeweld noemde men de Steenen Beer en gelukkig beeft het nageslacht het zo gelaten. Met complimenten hield de Zeeuw van weleer zich niet op. Te Vlissingen wordt men het gewaar Men kan nog dolen In het Slik- of Rioolstraatje, maar ook ln de Scherminkelstraat, waar vroeger misschien een graatma- gere poorter woonde, 't ,,Groenwoud doet wat vriendelijker aan en zeker liefelijker dan het Waaigat. Peper straat en Palingstraat roepen herinne ringen op aan neringen en bedrijven evenals Bakkersgang, Vismarkt en Bierkaai. Martiaal klinken Kolvemer- en Hel lebaardierstraat; op verkeersbelem- meringen Kromme Elleboog en Körte Zelke De oorsprong van al die namen op te sporen zou een studie waard zijn! Vlissingen ls breed uitgegroeid even als zijn bevolking. Woonden er in 1810 nog geen 5000 mensen in de stad: thans Zijn het er bijna 24.0000. De nieuwe stad overvleugelt in oppervlakte en bevol kingssterkte verreweg de oude kern. Doch ondanks dat. blijft oud-Vlissin- gen het stadsdeel dat onweerstaan baar trekt en dat met al zijn onvol komenheden ons toch liever is, dan de fraaiste straten en wijken in het nieuwgebouwde Vlissingen. Doorkijk op het Groenewoud met antiek huisje, dat helaas in 1944 door een granaat werd getroffen en nog op herstel of. op do slopershamer wacht. Gesol met een kanon Als gevolg van de „pinten", die ter gelegenheid van de terugkeer van de Koning waren gedronken, is tussen de West-Vlaamse gemeenten Lauwe en Rekkem een strijd ontstaan met een Duits kanon ais inzet. Het kanon was in 1944 bij de Duitse terugtocht buit gemaakt door een weerstandsgroep, die onder leiding stond van de burgemees ter van Lauwe. Het had sindsdien op het marktplein van die plaats de dap. perheid der Lauwenaars geïllustreerd. De Rekkemers, die ter gelegenheid van het Koningsfeest ook dapper hadden gedronken, herinnerden zich echter dat ook enige hunner dorpsgenoten deel hadden uitgemaakt van de weer standsgroep. In het holst van de nacht sleepten zij het kanon uit Lauwe weg om het in hun eigen dorp te plaatsen Toen de burgemeester van Lauwe de volgende dag terugkwam om restitu tie te eisen, luidden in Rekkem de brandklokken en alle „pompiers" snel den toe om de trophee te verdedigen. Dus restte er voor Lauwe niets dan een nachtelijke inval ln het buurdorp om het kanon terug te halen, op de zelfde wijze als het verdwenen was 't Vrouwenhof met gezicht op de toren der oude St. Jacobskerk. IJET jagers- en visserslatijn heeft zijn ontstaan te danken aan de meest zonderlinge avonturen, die bei de categoerieën van personen vaak meemaken, is het dan al niet in werke lijkheid. dan toch in het rijk der fan tasie. Dagen, zonder bijzondere belevenis sen zijn voor hen dan ook weinig at tractief, en zo komen zij er weieens toe. zelf een avontuur te ensceneren. Zo deed ook dezer dagen 'n jager uit Z O Drente die het geluk had een vos te schieten. Om zijn buurman er nu eens lek ker tussen te nemen, zette hij Reintje rechtop in een hooihoop, zodanig, dat het dier de pose had vanuit het hooi te willen springen. De volgende mor gen begaf buurman Jansen zich, met een hooivork gewapend, naar het land. Wie beschrijft diens verbazing, toen hij daar vlak bij zijn huis zomaar doodkalm een vos in het hooi zag zit ten. Zijn allereerste reactie, na het hekomen van zijn verwondering was, snel toe te slaan om het dier te do den. Gierend geselde dan ook zijn gaf fel de lucht en met een ferme klap daalde het landbouwwerktuig neer op Reintjes vaalbruine kop. Wonderlijk, het gemartelde beest, dat geweldig taai bleek te zijn. gaf geen kik en week geen duimbreed. Daarom een nog forser slagech- „,oo nu tonder reactie erop. Toen drong het langzaam tot Jan- sens hersens door, dat er iets niet in de haak was met ReintjeJansen werp een schuwe blik om zich heen haastte zich toen voort. ,._Pe k°n een nieuw avontuur voegen bij de vele van zijn andere be levenissen. (Advertentie) ■yOLGENS een in Engeland gepu- bliceerd officieel handboek voor de verdediging tegen atoombomaan vallen geven de gewone privé-schuil- kelders in de tuinen redelijke be scherming. In plaats van gasmaskers moeten de burgers „dosimeters" in vulpenfor maat dragen om vast te stellen in hoeverre zij door gamma-stralen zijn beïnvloed. Een bom, zoals boven Hirosjima is ontploft, zou in een Engelse stad 30.000 huteen binnen een cirkel met een straal van 1.5 km. vernietigen. 35.000 andere huizen zouden ernstig en 50 tot 100.000 huizen licht bescha digd worden. Wie zes weken na de ontploffing nog leefde, had een goede kans om in leven te blijven. „Tijdelijke on vruchtbaarheid" was mogelijk. De medische eerste hulp zou voor namelijk gericht moeten zijn op be handeling van „shock". Ook moest speciale aandacht geschonken wor den aan het warm houden van pa tiënten, omdat de huid erg gevoelig wordt. Alle onbeschermde personen bin nen 800 meter afstand van- de ont ploffing zouden door de gammastra- len gedood worden. Zij, die op 1200 meter afstand aan de uitwerking der stralen hadden blootgestaan, zouden 50 procent kans hebben dit te over leven. Baksteen geeft betere bescherming dan hout van dezelfde dikte. Zeer dik metselwerk zou alle gevaar buiten sluiten, terwijl ook een dunne laag aarde uitstekende bescherming biedt. Een door de ontploffing veroorzaak te windstoot van hete lucht kan zelfs op drie K.M. afstand brand veroor zaken, dooh lichte materialen geven hiertegen reeds „aanzienlijke be scherming." Men realiseert zich thans, dat de J, strijd op Korea, ook al zou deze zich niet buiten dit schiereiland uit- TYE op het einde van de vorige verslagperiode ingezette verbetering, zette zich op Vrijdag jl. voort en men kon van een uitgesproken vaste markt spreken. Deze stijging kan voornamelijk worden toegeschreven aan de rede van President Truman, waarin Amerika's President om uit gebreide volmachten vroeg, niet alleen om een beslissende wending in de ontwikkeling van de strijd op Korea te verkrijgen, maar bovendien om de algemene en noodzakelijke paraatheid op te voeren. In Amerika realiseert men zich thans ten volle dat het voeren van een algehele be wapeningseconomie een dringende vereiste is, wil men het communis tische gevaar met succes het hoofd bieden. Deze krachtige houding, die in Amerika met instemming werd begroet, gaf steun aan de New-Yorkse effectenbeurs. OBLIGATIES: 3% Nederland 1962-1964 3—3%% Nederland 1947 3% Nederland 1947 (dollarlening) 3% Nederland 1937 3% Nederland Investeringscertificaten 3% Grootboekobligatie 1946 3% Nederlandsch-Indië 1937 A. AANDELEN aand. Amsterdamsche Bank N.V. aand. Rottcrdamsche Bank N.V. aand. Van Mierlo en Zoon N.V. aand. Ned. Ind. Handelsbank eert. v. aand. Nederl. Handel Mij. N.V. aand. Algemene Kunstzijde Unie N.V. aand. v. d. Bergh's Jurgens Fabrieken aand. Machinefabriek „Breda" aand. Van Gelder Zonen N.V. eert. v. aand. Lever Br. Unilever N.V. aand. Hollandsche Kunstzijde Industrie aand. Nederlandsche Kabelfabriek aand. Gem. Bez. v. aand. Philips' Gloei lampenfabrieken eert. v. aand. Kon. Ned. Hoogovens aand. Wilton Feyenoord Dok- en Werf Mij. aand. 'nternatio aand. Billiton Mij. II. aand. Koninklijke Petroleum aand. Rubber Cultuur Mij. „Amsterdam" aand. Bandar Rubber Maatschappij aand. Holland-Amerika Lijn aand. Kon. Ned. Stoomboot Mij. Nat. Bez. aand. Neden. Scheepvaart Unie aand. Rotterdamsche Lloyd. aand. Kon. Java-China-Paketvaart Lijnen aand. Ver Vorstenlandsche Cultuur Mij. aand. Handelsvereeniging „Amsterdam" aand. Nederl. Ind. Suiker Unie cert. v. aand. Dell Maatschappij aand. Deli Batavia Maatschappij aand. Senembah Maatschappij AMERIKAANSE FONDSEN: eert. v. aand. Anaconda Copper Mining C. cert. v. aand. Bethlehem Steel Corp. eert. v. aand. General Motors eert. v. aand. International Nickel cert. v. aand. Republic Steel Corporation eert. v. aand. United States Steel Corp. cert. v. aand. Cities Serv. Company eert. v. aand. Shell Union Oil Company cert. v. aand Tide Water Ass. Oil Company cert. v. aand. Southern Pacific Company cert. v. aana. Union Pacific Railroad Comp. 19/7 26/7 98 3/8 98 7/8 97 11/16 97 5/8 95 1/2 96 95 1/4 96 3/8 981/2 98 96 9/16 97 1/8 94 94 7/8 1523/4 155 1/4 159 1/4 161 124 123 86 1/2 88 144 145 166 1/4 168 1/2 308 1/2 305 148 146 152 1/4 150 196 3/4 200 160 159 1/2 257 261 204 ex div. 211 140 115 (nieuw) 1361/2 133 1/2 142 1/2 150 1/2 218 215 253 257 1/2 125 1/2 127 1/2 116 3/4 117 1/2 143 1/4 142 119 119 125 126 121 120 1/2 98 91 1/2 (ex div.) 301/2 291/4 115 1/2 114 971/4 99 110 110 91 951/2 91 94 30 7/8 32 5/16 38 3/4 391/2 83 1/4 821/4 28 1/2 30 1/16 35 37 99 5/8 105 69 71 42 3/4 44 1/8 271/2 28 9/16 55 1/4 60 3/8 87 94 (Advertentie) Berg n op Zoom - Breda - Roosendaal Oosterhout - Oudenbosch - Etten breiden, niet gezien moet worden als een plaatselijk incident, doch dat deze daarentegen een bewapenings wedloop van ongekende vorm ten gevolge zal hebben. Dit zal zonder twijfel moeten leiden tot een sterk stijgende productie, tot zeer grote overheidsuitgaven, tot de aanleg van goederen- voorraden door de staat, 't bedrijfsleven en de particulier, tot stijgende grondstoffenprijzen, uitbrei ding van de geldsomloop en derhalve tot een verdere vermindering van de koopkracht van de munt. Ofschoon deze symptomen ook een betere ten dens op de effectenmarkt ten gevolge zou kunnen hebben, behoeft zulks niet het geval te zijn. ENKELE NADELIGE FACTOREN T"ve politieke onzekerheid en delen van de geleide eco de na- economie, die zich zonder twijfel wederom zul len laten gelden, zijn slechts enkele factoren, die een koersstijging tegen werken. Wij noemen slechts de aan gekondigde belastingverhoging, de mogelijkheid van dividendbeperking en het leiden van de productie en de consumptie in de door de overheid gewenste richting. Het is daarom niet te zeggen, hoe het koersverloop op de effectenmarkt zich zal ontwikkelen. Ook in Amsterdam doet deze rede nering opgeld. De vaste stemming werd mede in de hand gewerkt door belangstelling van de zijde van het pu bliek. Aanmerkelijke koersstijgingen konden worden gemeld. Aandelen Philips stegen tot 215 ex div., Ko ninklijke Petroleum boekten een avans van 9 punten tot 262, terwijl aande len Unilever 7 punten aan de laatst- vermelde koers konden toevoegen en tot 203 1/2 stegen. De industriële sec tor monteerde in mindere mate, met uitzondering van slechts enkele fond sen, zoals aandelen Rotterdamsche Droogdok, die met 7 punten tot 272 konden verbeteren. In de Indonesi sche fondsen kon men eveneens over de gehele linie een verbetering waarnemen. Hetzelfde kon van de scheepvaartmarkt worden gezegd. Deze vaste tendens heeft zich ge durende de eerste helft van deze week niet kunnen handhaven. De markt bood weinig interessante aspec ten en bij enkele fondsen, waaronder de internationale waarden, kon een lichte afbrokkeling in de koers wor den waargenomen. Vermeldenswaard is het omzetcijfer voor aandelen Hoogovens, in welk fonds een omzet van f 3.383.200 werd gerapporteerd. Men schrijft dit toe aan een liquida tie van het uit inschrijving verkregen bezit door het Nederlandse Beheers instituut. Is dit bericht, hetgeen niet onwaarschijnlijk moet worden ge acht. juist, dan zullen de emittenten ongetwijfeld dit aanzienlijke bedrag hebben opgenomen, waardoor dit bo ven de markt blijft hangen. Het is echter niet waarschijnlijk, dat het emissie-syndicaat haast zal maken deze post van de hand te doen. Zoals wij reeds in een vorig bericht opmerkten, is dit fonds door de plaats gehad hebbende emissie belangrijk ge daald; ongetwijfeld is thans een be hoorlijke risico-marge in de koers verdisconteerd. Dit wil niet zeggen, dat men thans een grote koersstijging moet verwachten, doch wel kan wor den aangenomen, dat dit fonds het dieptepunt heeft overschreden. GERINGE KAPITAALVORMING Jn ons vorig beursbericht vestigden wij de aandacht op de geringe in teresse die momenteel bij het publiek ALS JOE LOUIS opnieuw een wed- strijd om het wereldkampioen schap boksen gaat spelen, zal het pu bliek dat hierop Wacht, de belasting ontvanger moeten bedanken. Want Joe Louis heeft verklaard, dat hij tot een wedstrijd tegen Ezzard Charles be reid is, wanneer de belastingen de opbrengst van de match willen aan vaarden als afdoening van een oude belastingschuld, die de wereldkam pioen nog steeds zorgen geeft. DE OS AGES, een van de rijkste In dianenstammen ter wereld, hebben een aantal bleekgezichten in dienst ge nomen, om water te pompen in hun oliebronnen. Een paar jaar geleden werd onder him reservaat in Oklahoma I olie gevonden. De opbrengst van het kostbare vocht stelde ieder lid van de stam in staat een onbezorgd en lu xueus leven te leiden. De Indianen zelf kochten prachtige auto's en hun vrouwen kregen zoveel juwelen als ze torsen konden. Maar de bronnen droog den uit en de stam zag een einde ko men aan de ononderbroken geld stroom, die het kamp invloeide. Het opperhoofd echter kan niet ge loven, dat alle olie in zijn grond naar boven is gehaald. Daarom heeft hij in genieurs en werklieden laten aanruk ken, die nu de bronnen onder water zullen zetten. Wanneer er inderdaad nog petroleum zit, moet die aan de oppervlakte komen. Als het vermoeden juist blijkt, zullen er weer boortorens worden gebouwd. De mannen krijgen dan weer nieuwe auto's en de squaws zullen hun oude juwelen door nieuwe kunnen vervan gen. Geologen zeggen, dat er grote kans bestaat, dat het opperhoofd gelijk krijgt. Volgens hun laatste bevindin gen concludeerden zij, dat er nog minstens 140 millioen liter olie in de grond moet zitten. "ClEN NIEUWE lichtreclame boven Broadway (New-York) zal in kleu ren het weer gaan doorspellen. Het is een enorme ster, die groen flikker licht zal geven als het gaat regenen en wit licht als er sneeuw op komst is. Kan men de volgende dag een blauwe hemel verwachten, dan heeft het licht een oranje kleur. TN HET BRITSE Lagerhuis vroeg eergisteren iemand aan de minister van Koloniën, hoe het mogelijk was, dat ln de kranten In Tanganyika, aan de equator ln Arika, regeringsadverten ties stonden voor afgedragen leger- truien met een kraag van lekker warm bont. En - ging de vragensteller ver der - als de mensen daar die truien kopen, waarom dan ook geen adver tentie gezet voor ijsmutsen en oor- warmers? bestaat om onder de huidige omstan digheden risico-dragend kapitaal te verschaffen. Inderdaad kan men thans constateren, dat de kapitaalvorming ernstig te wensen overlaat zelfs in zodanige mate, dat een emissie van enige omvang niet op redelijke wijze kan worden geplaatst. Deze voor de ontwikkeling van ons bedrijfsleven en de noodzakelijk ge achte industrialisatie hoogst nadelige tendens, kan aan de ene zijde worden verklaard, door de zeer zware belas tingheffingen, welke voor de bezitter van kapitalen het sparen onmogelijk maakt. De kapitaalbezitter, die in de geschiedenis steeds bereid is geweest deze functie in het bedrijfsleven op dikwijls zeer succesvolle wijze te vervullen, wordt het thans practisch onmogelijk gemaakt, aan nieuwe in vesteringen deel te nemen. Aan de andere zijde is het sparen door mid del van levensverzekeringpolissen en stortingen in pensioenfondsen sterk toegenomen en neemt nog steeds toe. Maar dit kapitaal, grotendeels door de kleine man bijeengebracht en collec tief beheerd, mag niet veel risico dra gen en is niet zonder meer geschikt voor belegging in aandelen. Men ziet derhalve gebrek aan kapitaal dat be reid is risico te nemen en een over vloed van belegging zoekend kapitaal van institutionele beleggers (verzeke ringsmaatschappijen, pensioenfondsen, etc.), hetwelk statutair is uitgesloten van het verschaffen van risico-dra gend kapitaal. Tenslotte hebben ook diverse over heidsmaatregelen het de particuliere belegger steeds minder aantrekkelijk gemaakt om met zijn gelden in aan delenkapitaal te participeren. Wij noemen hier slechts de divi dend-stop die het een bedrijf onmo gelijk maakt meer dan een zeker per centage van de gemaakte winst uit te keren. Dit heeft tengevolge dat de aandeelhouder niet ten volle van de goede tijden kan profiteren, doch wel bereid moet zijn een lager dividend te accepteren indien de conjunctuur verloopt. Deze dividendstop kan der halve een volkomen normale beloning uitsluiten voor de bereidheid in het volle risico van een bedrijf deel te nemen. Zodoende worden de aandeel houder alle lasten en slechts een deel van de lusten gelaten. Ook heeft de quasie speculatie-winst-belasting een zeer ongunstig resultaat. Deze belas ting belemmert immers een normaal beheer, door wijzigingen in een bezit te laten afhangen van een tijdsbestek. Speculatie op de eerste plaats is geen kwestie van tijd, maar een kwestie van overmatig risico nemen, bij voor keur van andermans geld om hierdoor de kans op overmatig grote winst te verkrijgen. De wet gebruikt een goed woord voor een verkeerde wijze van belastingheffen. ENKELE DIVIDENDEN ■ptnkele dividend-aankondigingen ver- dienen voorts vermelding. De H.K. I. declareert over 1949 8 pet. (v. j. 9 pet.). De Constructiewerkplaats en Machinefabriek Braat te Rotterdam maakt een dividend bekend van 10 pet. (v. j. 9 pet.), Dikkers Co keert een onveranderd dividend uit van 8 pet, terwijl de Rubber Cultuur Mij. Amsterdam ln een bemoedigend ver slag een div. bekend maakt van 9 pet. (v. j. 8 pet.) Tenslotte willen wij nog met een enkel woord gewag maken van de obligatiemarkt. Deze vertoonde in de verslagperiode een iets betere ten dens. De koersen van enkele staats leningen zijn echter nog dusdanig, dat zij de aandacht verdienen van de belegger en de belastingbetaler. Zo als bekend kan men nl. zowel de Ver- (Advertentle) AZALF cm ZETPILLEN he/pen sno/ en afdoend* mogensaanwas-belasting als de Hef fing ineens in de vorm van staats obligaties betalen, hetwelk bij de hui dige koersen een direct voordeel op levert. Ditzelfde geldt voor de beta ling van oude belastingaanslagen (over de jaren vóór 1946) die met 3 pet. in vesteringscertificaten (koers 98) en 31/4 pet. Beleggings-certificaten (koers 991/2) kunnen worden vol daan, hetgeen bij de Investeringscer tificaten eveneens een voordeel op levert. ïn verschillende gebieden van Frank rijk zijn de Katholieken overge gaan tot een belastingstaking, zij wei gaan tot een belastingstaking. Zij wei- omdat de regering de bijzondere scho len geen subsidie wenst te verlenen. Reeds enige maanden geleden waren de betreffende Instanties ln die zin gewaarschuwd. Verschillende bisschop pen hadden toen de belastingstaking gerechtvaardigd verklaard. Thans wil men van regeringswege de belastingstakers, dwingen te beta len. Van de burgemeester en van d< deken van Saint Maxeut bijvoorbeeld ls het meubilair als onderpand in be slag genomen. De bisschop van Poitiers, Mgr. E. G Meskuen. heeft een verklaring gepu bliceerd, waarin hij zegt, dat Z.H. de Paus nimmer de maatregelen, die de Katholieken van Frankrijk voor de verdediging van hun rechten nemen heeft afgekeurd. DOE MEE AAN DE GROTE van het Als prijzen worden beschik baar gesteld: DRIE ELECTR. RIJWIEL LAMPEN TWEETOER-ZADELS TWEE LEDEREN RIJ- WIELTASSEN TWEE ENG. RIJWIEL KETTINGEN. TWEE RIJWIELPOMPEN VIJF RIJWIELBANDEN DRIE KILOMETERTEL LERS. Voor inschrijfbiljet zie elders in dit nummer DOOR PETER g RYNE 13). Toen de twee mannen hadden, gaven zij hem de hand gingen weer weg. Zij hadden „erin rende de gehele scene geen woord li' sproken. 8 „Wat een kletskousen, vind je uleto» zei Lanier. „Zij zeggen nooit iets tegen elkaar en toch kunnen zij niet buiten elkaar. Als de ene me zou verlaten, zou de ander ook om zijn loon ko^l men. Het is buitengewoon handig twee an die zwijgzame kerels in je dienst te hebben, te meer daar ze doen wat hun opgedragen wordt. Toen twee van mijn Indianen de man die mijn vader vermoord had, koud gt- maakt hadden, zei ik die twee Sphin- xen het lichaam naar Modoc-City te brengen en voor de deur van Lan- drum neer te leggen. Zij deden het 's nachts en niemand zag het ze doen. Maar zij deden nog meer dan hun opgedragen was want ze bonden een briefje om zijn nols en daar schreven ze op: „Beste Milo, jij bent de volgende." ..Hij begreep dat hij mij te pakken moest nemen, voor ik hem te pak ken nam en daarom probeerde hij het van morgen. Toen Landrum de moor denaar huurde, betaalde hij hem voor uit en hoopte hem nooit meer terug te zien." „Heb je dan bloedgeld op die man gevonden?" ..Ja. Duizend dollar in nieuwe bil jetten. Ik heb het genomen en onder mijn Modocs verdeeld. Waarom niet? Twee van mijn Indianen hadden de vogel toch gevangen." „Je bent nu eens het zachtste, dan weer het hardste menselijke wezen, dat ik ooit ontmoet heb," zei Janet. ..Maar nu ga je liggen en je blijft liggen en je praat niet meer of er moet Je iets gevraagd worden." „Ja m'am." zei hij deemoedig. De volgende avond laat kwam de kudde de Eenzame Vallei binnen. Ja- net hoorde het geloei van de koeien allang voor zij over de heuvels waren. Zij werden naar het meer gedreven ®n van de veranda af zag Janet hoe de dorstige beesten het meer inwaad- r/n dronken. Toen werden ze weer gedreven naar de winterwei- .®eh man maakte zich evenwel frJliP l0s en kwam op het huis TJ S Die man was Tom Harmon, hu „UrT i j de veranda kwam nam aan af en keek haar vra8end °ntzettehd ziek, Mr. Har- 98enblik ligt hij te ijlen. Ik heb nog niet geslapen sinds je me de laatste keer zag, Ah-Fong is nu bij hem om hem in bedwang te hou den, maar ik heb intelligente huln nodig. Ga alsjeblieft naar je kwartlm om een bad te nemen en je te ver kleden en kom dan hier terug om té eten. Je moet hier in huis komen wo nen en iemand anders .noet je taak maar overnemen." „Dat zal gebeuren. Ik weet er wel niets van hoe ik zieke mensen moet oppassen. Miss Corliss, maar ik kan verduiveld goed bevelen opvolgen, en Ray zei dikwijls, dat ik bijna zo in telligent ben als een muilezel." „Je moet bij hem waken, onderde- hand ga ik een weinig slapen. Ik heb beslist vier uur nodig. Dan moet je me wakker maken en dan zal ik hem zijn drank geven, zijn temperatuur opmenen, het ijs vernieuwen en in die tijd kun jij vier uur slapen. Ik denk dat wij met tweeën hem best kunnen oppassen en ik zal je een mas sa van het verplegen leren." „Ik zal voor dien jongen doen wat ikkan." zei Tom Harmon op zo'n har telijke manier, dat Janet een prop in haar keel kreeg. Nu begreep ze waarom Raynor La nier hem tot erfgenaam van zijn ranch en vee gemaakt had. „Maak voort, Tom," zei ze, „en zorg er voor, dat je geen bosluizen mee brengt." ..Vlekkoorts!" Schrik verscheen er in de rgen van Tom Harmon. Janet knikte. ,Ik ben de enigste man in deze streek, die deze ziekte overleefd heeft" zei hij. „Miss Corliss, je kan je er geen idee van vormen hoe ziek - die iongen is Hij reed weg naar de cor ral met "ijn kin diep op zijn borst gezonken. HOOFDSTUK IX Gedurende een week vochten ze sa men voop het leven van Raynor La- nier vochten ze zonder hoop. Twee- maal per dag. had Janet een telefo nisch onderhoud met Dr. Weeks ln Reno. ,,De behandeling volhouden," beval hij. ..Hij heeft nog een kleine kans, wkant als hij niet zo oersterk was. was hij allang dood geweest." Tom Harmon bleek intelligent te zijn en hij beschikte over een soort ruwe tederheid. Hij deed het zware werk, zoals de patiënt opbeuren, hem baden, hij paste op en hield hem vast als hij begon te ijlen. Hij hield de temperatuurkaart hij en noteerde polsslag en ademhaling, terwijl Ja- net sliejhij sliep alleen maar als hij niet meer kon. Eindeijk kwam er verbetering in de toestand, de temperatuur (nam ge durende drie dagen langzaam maar zeker af. Toen kwam er weer een in storting. Gedurende vier dagen scheen het of het niet meer te redden was. Plotseling begon de temperatuur weer te dalen. Langzaam, zoals een vis die uit grote diepte naar boven zwemt, kwam Lanier weer tot zijn bewust zijn Op de 14e dag kon Janet met zekerheid zeggen, dat hij buiten ge vaar was. Een week later at hij met smaak en vroeg of hij nu niet spoedig een poosje mocht opzitten. ..Volstrekt niet. nog een week wach ten," verzekerde Janet hem. «Wordt vervolgd) VRIJDAG 28 JULI. HILVERSUM I 402 meter. 17 Gr.mu- ziek, 17.20 Utrechts Stedelijk Orkest, koor en solisten, 18 Nieuws, 18.15 Felici taties, 18.40 Piano-duo, 19 „Denk om de bocht", 19.15 Gramofoonmuziek, 19.30 „Op bezoek bij anderen", causerie, 19.45 „Vredesgedachten in deze tijd", 20 Nws, 20.05 Boekbespreking, 20.10 Gramofoon muziek, 20.35 Causerie over het „Inter nationaal Verbond voor Vrijzinnig Christendom", 21 Verzoekprogramma, 21.35 Gevarieerd programma, 22 Bui tenlands overzicht, 22.15 Orgel en ge mengd koor, 22.40 „Vandaag", causerie, 22.45 Avondwijding, 23 Nieuws, 23.15— 24 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II 298 m. 18.15 „Mo rele herbewapening van de midden stand", causerie, 18.3 Voor de strijd krachten, 19 Nieuws en weerberichten, 19.15 Regeringsuitzending, 19J5 Gra mofoonmuziek, 19.40 Radiokrant, 20 Nws, 20.05 Gramofoonmuziek, 20.15 Residentie orkest en soliste, 21.15 Gramofoonmuziek 21.30 „Canada als nieuw vaderland", causerie, 21.50 Metropole orkest, 22.20 Gramofoonmuziek, 22.30 Oratoriumver eniging, Philharmonisch Orkest en so listen, 22.45 Avondoverdenking, 23 Nws, 23.15 Schaakoverzicht, 23.2—24 Gramo foonmuziek. BRUSSEL 324 meter. Vlaams. 17.30 Hawaiian muziek, 18 Pianospel, 18.15 Protestantse causerie, 18.30 Voor de sol daten, 19 Nieuws, 1S.30 Lichte muziek, 19.50 Radiofeuilleton, 20 Filmmuziek, 20.30 Kunstkaleidoscoop, 2.45 Gramofoonmu ziek, 20.50 Inleiding Bach-concert, 21 Bach-concert, 22 Nieuws, 22.15 Verzoek programma, 23 Nieuws, 23.05 Rhytmi- sche pianomuziek, 23.30-24 Gramofoon muziek. BRUSSEL 484 m. Frans. 15.45 Om roepkoren en piano, 16, 18.30 en 19 Gra mofoonmuziek, 19.45 Nieuws, 20 Om roeporkest, 21 Gramofoonmuziek, 22 Nieuws, 22.16 Gramofoonmuziek, 22.55 Nieuws, 23 Gramofoonmuziek, 23.55 Nieuws. ZATERDAG 29 JULI. HILVERSUM I 402 meter. 7 Nieuws 7.18 Gramofoonmuziek, 8 Nieuws en weerberichten, 8.18 Gramofoonmuziek, (9.30-9.35 waterstanden), 10 Medische causerie, 10.05 Morgenwijding, 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven, 11.30 Pianorecital, 12 Gramofoonmuziek, 12.30 Mededelingen, 12.33 Hawaiianmu- ziek, 13 Nieuws, 13.15 Gramofoonmuziek 14 Voor de jeugd, 14.20 Trio, 14.50 Gra mofoonmuziek, 15 Boekbespreking, 15.15 Gramofoonmuziek, 16 „Van de wieg tot het graf", causerie, 16.15 Gramofoon muziek, 16.45 Sportpraatje, 17 Gramo foonmuziek, 17,30 Voor de jeugd, 18 Nws 18.15 Mandoline-orkest, 18.35 Populaire muziek, 19 Artistieke staalkaart, 19.30 Bijbellezing, 19.45 „Passepartout", cau serie, 20 Nieuws, 20.05 Actualiteiten, 20.12 Vara-varia, 20.15 Dansmuziek, 20.45 Gramofoonmuziek, 21 Actuele proble men, 22 Sextet, 22.25 „De minister droomde", hoorspel, 23 Nieuws, 23.15-24 Gramofoonmuziek HILVERSUM II 298 meter. 7 Nws., 7.15 Ochtendgymnastiek, 7.30 Gewijde muziek, 7.45 Morgengebed en liturgische kalender, 8 Nieuws. 8.15 Gramofoon muziek, 10 Voor de kinderen, 10.15 Gra mofoonmuziek, 10.30 Voor de zieken, 11.50 Gramofoonmuziek, 12 Angelus, 12.03 Gramofoonmuziek, (12.30-12.33 Me dedelingen), 12.55 Schaakoverzicht, 13 Nieuws en katholiek nieuws, 13.20 Or kestconcert, 13.45 Harmonie-orkest, 14.10 Omroeporkest, 14.40 Kroniek van lette ren en kunsten, 15.15 Gramofoonmuziek 16 Gemengd koor, 16.30 „De schoonheid van het Gregoriaans", 17 Voor de jeugd, 18 Gramofoonmuziek, 18.20 Journalistiek weekoverzicht, 18.30 Voor de strijdkrach ten, 19 Nieuws, 19.15 Actualiteiten, 1925 Gramofoonmuziek, 20.05 „Steek eens op, heren", 21 Gramofoonmuziek, 21.45 Puzzle, 21.55 Populair concert, 22.35 Com mentaar uit de Benelux, 22.45 Avondge bed en Liturgische kalender, 23 Nieuws, 23.15 Nieuws in Esperanto, 23.20-24 Gra mofoonmuziek. BRUSSEL 324 meter (Vlaams). 12 Gramofoonmuziek, 12.30 Weerberichten 12.32 Licht orkest, 13 Nieuws, 13.15 Gra mofoonmuziek, 14 Causerie, 14.10 Gramo foonmuziek, 15 Radiodocumentaire, 15.30 Lichte muziek, 16 Koorzang, 16.15 Ka mermuziek, 16.30 Gemengd koor en ba riton. 16.42 Gramofoonmuziek, 17 Nws., 17.10 Accordeonmuziek 17.25 Walsmuziek 17.40 Accordeonmuziek, 17.55 Economisch overzicht, 18 Jazzmuziek, 18.30 Voor de soldaten, 19 Nieuws, 19.30 Zang, 19.50 Radiofeuilleton. 20 Omroeporkest en zang, 21 Actualiteiten, 21.15 Licht orkeit, 21.50 Gramofoonmuziek, 22 Nieuws, 22.15 Verzoekprogramma, 23 Nieuws, 23.05 Jazzmuziek, 23.30-24 Lichte muziek. BRUSSEL 484 meter. (Frans). 12.05 Gramofoonmuziek, 12.30 Omroeporkest, 13 Nieuws, 13.10 Omroeporkest, 13.30 Verzoekprogramma, 14.30 Gramofoonmu ziek. 15.30 Verzoekprogramma en licht# muziek. 17.10. 18.30, 19 en 19.40 Gramo foonmuziek. 19.45 Nieuws. 20 Omroepor kest, 21 Gramofoonmuziek. 22 Nieuws, 22.15 Gramofoonmuziek, 22.55 Nieuws, 23 Gramofoonmuziek, 23.55 Nieuws.

de Stem | 1950 | | pagina 5