Niets wijst op uitbreken van onlusten in België FEEST BIJ DE ZUIDERBUREN KAMER KEURT TOESLAG OP PENSIOENEN GOED Canada zal tienduizend soldaten naar Korea zenden Voor hei meis/e KONING LEOPOLD DAMT ZWITSERSE REGERING Grote schade door hevig onweer Kaderdag K V P. te Weert '1SEN NIEUWEN'OED „EILAND VAN GOEDKOOPTE" IN HET DURE EUROPA DAGBLAD VOOR ZEELAND liberalen willen toch meedoen aan een nieuwe regering Prins ontving socialisten niet Oude kwartjes en stui vers inwisselen „Kale" etappe-zege in de Tour Weer Noord-Koreaanse vorderingen De partij moet altijd partij blijven Repatriëring militairen Maar nog niet tevreden Onbewaakte overweg eist weer tol tal van belgen vierden hun natio nale feestdag in nederland Plaatselijk een bui Grensarbeiders problemen IN verschillende steden en dorpen Opruiende taal van Grotewohl ZESDE JAARGANG No. 1747 tntgkve: N.V. üitgeveis Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Heigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini- gtratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C.J.v.Hootegem, Mr. Dr. A J. J. M. Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne mentsprijs bij vooruitbet. f 3.90 per kwartaal, per post i 4.75, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) f 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden-op aanvraag verstrekt Voor Cod, Koningin en Vaderland ZATERDAG 22 JULI 1950 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.2S per m/m. (Ingezonden Mededelingen 1 0.60 per m/m)Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent* per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek- Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet) verlangen- af te geven, worden vernietigd Bureau voor de Zeeuwse Eilanden GOES, Westsingel 98, Telefoon no. 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon no. 102- - (B ij b u r e a u O O S T B U R G, Nieuwstraat 22, Telefoon no. 3a). KRETEN VAN „LEVE DE KONING" en „Troonsafstand" wis selden elkaar af aan het einde van de militaire parade, die Vrijdagmiddag in het Brusselse Jubelpark plaats had in het ka der van de herdenking van de uitvaardiging der Belgische grond wet in 1830. De parade, die ook door de socialistische en liberale fracties van Kamer en Senaat werd bijgewoond, verliep zonder incidenten. Ook in de meeste andere plaatsen verliep de dag zonder incidenten. Alleen in Bergen het belangrijkste cen trum van het anti-Koningsgezinde Wallonië is iets ernstigs gebeurd. Onverlaten hebben daar twee bommen op de tramlij nen tot ontploffing laten komen. Gelukkig echter zonder onge lukken. Overigens wijst niets erop, dat er onlusten te verwach ten zijn. Tal van Belgen hebben overigens de Nationale Feest dag benut om 'n uitstapje naar Nederland te maken. Hierover kan men meer elders op deze pagina lezen. komst van het vliegtuig afgesloten zijn. Het is tot dusverre nog niet be kend, langs welke route de Koning zal gaan en het verluidt, dat twee wegen die naar het paleis voeren, zullen worden afgezet. De ontvangstplechtigheid op het vliegveld zal, naar verwacht wordt, uiterst sober zijn. Met de eerste mi nister zullen de ministers van Bin nenlandse Zaken en Oorlog ter be groeting aanwezig zijn. De mogelijk heid bestaat, dat ook 's Konings Moe der, Koningin Elisabeth, aanwezig zal zijn. Eenheden van het leger, dat vertegenwoordigd zal worden door de Belgische bevelhebber in Duits land, luit.-gen. Piron, zullen een ere- garde vormen. PIN OP DE NEUS. Vrouw door bliksem gedood rpiJDENS een kort maar hevig on weer, dat Vrijdag boven de ge meente Weerselo woedde, is eèn 40- jarige vrouw, die zich buitenshuis be vond, door het hemelvuur getroffen en op slag gedood. Het slachtoffer laat vier kinderen na. In Hogezand is ongeveer 5 uur de bliksem in een cartonfabriek gesla gen. Drie millioen pakken los stro vatten vlam. Het vuur was zo hevig, dat verschillende brandweerkorpsen, uit de omgeving te hulp moesten ko men, zodat met niet minder dan 25 stralen de brand bestreden werd. Eerst tegen middernacht was men het vuur meester. Nijkerk heeft een waar noodweer te verduren gehad. Er zijn hagelste nen gevonden van bijna vier cm. door snede. Zij werden met zulk een kracht tegen de ramen geslingerd, dat non derden vensters braken. Pannen wer den van de daken gerukt en zware bomen ontworteld. De wegen lagen bezaaid met afgerukte takken. Ver scheidene straten waren overstroomd. Het -leeste fruit is van de bomen ge waaid. De ramen van de broeikassen zijn vrijwel alle gebroken. 1TONING LEOPOLD heeft de Zwit serse regering officieel doen we ten, dat hij het land gaat verlaten. In een boodschap welke door de Bel gische legatie in Bern aan de bonds regering werd doorgezonden, drukte de Koning zijn verlangen uit om zi.in dank aan de Zwitserse regering te betuigen voor de gastvrijheid, welke hem sedert zijn komst in Zwitserland in 1945 werd betoond. De Koning heeft Vrijdagavond een receptie gegeven. Omtrent het vliegveld, waar de Koning met zijn zoons zal aankomen, wordt een strikt stilzwijgen bewaard. Behalve de luchthaven van Meis broek liggen ten Noordoosten van Brussel de militaire vlieghavens Ha ren en Evere. Het laatste vliegveld ligt op slechts en kwartier afstand van het Paleis van Laeken. NOG NIET BEKEND. T\E KONING zal na de aankomst terstond per auto naar het paleis van Laeken gaan. Dit betekent, dat hij dus niet in de stad Brussel zal ko men en slechts de Noordelijke buiten wijken zal passeren. De weg, waarlangs de Koninklijxe auto zal rijden, zal worden afgezet door cordons van de rijkswacht en zal reeds enkele uren voor de aan- T"VE SOCIALISTEN hebben Vrijdag- morgen geprobeerd de Prins-re gent te spreken te krijgen om hem een hulde-adres aan te bieden. De Prins-regent liet zich echter ziek melden, zodat de socialistische depu tatie onverrichterzake moest terug keren. TjiEN liberale woordvoerder heeft verklaard, dat de liberalen in te genstelling tot de socialisten bereid zijn gevolg te geven aan een uitno. diging van de Koning tot het voeren van besprekingen over de voorwaar den voor deelneming aan een nieuw kabinét. De liberalen zullen, zo ver klaarde de woordvoerder, blijven stre ven naar een oplossing in de geest van een nationale verzoening. TUT ET INGANG van 15 Augustus zul- len de oude zilveren kwartjes en nikkelen stuivers en de tijdens de Duitse bezetting uitgegeven zinken kwartjes en stuivers buiten omloop worden gesteld. Van die datum af, zal gedurende i maanden, nl. tot en met 15 Novem. ber, de gelegenheid openstaan, boven genoemde munten tot elk bedrag in te wisselen bij alle postkantoren, bij- en hulpkantoren der posterijen en poststations. Bij de inlevering wordt de nominale waarde der munten ver goed in gangbare Nederlandse betaal middelen. Van 15 Aug. af zijn dus alleen nog gangbaar die kwartjes en stuivers, welke het jaartal 1948 of een later jaartal dragen. De oude zilveren kwartjes zijn ter stond herkenbaar aan de krans van eikenloof rondom de waarde-aandui- ding en verschillen hierdoor opval lend van de nieuwe nikkelen kwart jes. De oude stuivers zijn vierkant, de nieuwe rond. RONDER onwelwillend te zijn, ten opzichte van de Italiaan Magni, winnaar van de gisteren verreden 8ste étappe: Angers Niort (181 km.), moet het toch gezegd, dat de door deze behaal de zege een weinig betekenende was. Om in de stijl te blijven (Magni is kaalhoofdig): het is 'n „kale" geweest, nu zij verworven werd zónder dat hij gr persoon lijk inspanningen voor deed. Die kwamen nl. op rekening van Ockers, Bobet en Meunier. Maar is er niet nog altijd dat spreekwoord: dat de paarden, die de haver verdienen, haar niet krijgen?! Intussen bleef Gau- thier gele trui-drager en de Ne derlanders schoven opnieuw in het klassement op! HET KONINKLIJK Nederlands Indo nesisch Leger zal op 26 Juli te 0.00 uur hebben opgehouden te bestaan. DOOR BROEI is in Groningen brand ontstaan in een opslagplaats van schouderwatten. De opslagplaats brandde geheel uit. Ongeveer 3 ton watten gingen verloren. IN DE VERGADERZAAL van de Eerste Kamer is Vrijdagmiddag de eerste openbare vergadering van de sociaal-economische raad gehouden. DE TWEE hulpoverspanningen over de Waalspoorbrug bij Zaltbommel, worden 30 Juli vervangen door een nieuwe overspanning van 124 meter lengte. Op deze dag zal het treinver keer gestremd zijn. NIET gen.-maj. Scheffelaar, doch gen.-maj. A 1 o n s is na het aftre den van luit.-gen. Buurman van Vree- den^ belast met het commando over de in Indonesië achterblijvende Ne derlandse troepen, deelt Aneta mee. IN AMSTERDAM is proces-verbaal opgemaakt tegen iemand, die grote hoeveelheden huishoudelijke artike len en levensmiddelen had geham sterd. VOOR HET smokkelen van 150.030 paar nylonkousen zijn 5 personen in Amsterdam veroordeeld tot straffen vanerende van 400 gld. boete tot 3 maanden gev. straf en 1.5 jaar rijks werkinrichting. gaat Zlin le8er van 170.000 op o?, „Ti38 FenSen, dat wil zeggen op de volgens het Vredesverdrag toe- gestane sterkte. VOOR DE wederopbouw der k^rk-pn zullen van 17 Juli?l5 September b£ zondere postzegels worden uitgege- HOSITIES TROEPENSCHEPEN- As tunas 20-7 bij Quessant. Groote'Beer 20-7 te Djakarta. Kota Inten passeer de 20.7 Quessant. Nelly 20-7 van Port Said. /CANADA werft 10.000 vrijwilligers aan om deel te nemen aan de strijd in Korea. Thailand heeft 4000 man aangeboden. De Philippijnen zenden ook vrijwilligers. Ziedaar enige bewijzen, hoezeer de strijd in Korea de aandacht in de wereld heeft gegrepen en spontane hulp te voor schijn heeft geroepen. De strijdkrachten der Verenigde Naties in Korea beheersen nu een gebied, dat zich van het Oosten naar het Westen over een afstand van 140 kilometer uitstrekt. Deze strijdkrach ten bestaan uit drie Amerikaanse en vier Zuid-Koreaanse divisies. Boven dien bevinden zich nog „ergens" waar, wordt strikt geheim gehouden, onderdelen van een Amerikaanse pantserdivisie. De zeven eerstgenoemde divisies beschermen de flanken van dit gebied in het Noorden en Westen, in het Oosten en Zuiden vormt de zee de grens. Hiertegenover staan zeven Noord- Koreaanse divisies, terwijl er ten Zui den van Seoel en van de Han nog twee in reserve worden gehouden HET FRONT. VTRIJDAG te middernacht was de toestand aan het front als volgt: Westelijk front: Noord-Koreaanse vorderingen ten Zuiden en Zuid-Oos ten van Tsjondjoe, dat 65 kilometer ten Zuid-Westen van Teadjon is ge legen. Hier bevinden zich de meest Zuidelijke stallingen der Noordelij ken. Een Noord-Koreaanse divisie oefent druk uit op de thans ten Oos ten van Taedjon gelegerde 24ste Ame rikaanse divisie, terwijl een andere door heuvels ten Zuiden van deze stad in Oostelijke richting oprukt. Centraal front: Noord-Koreaanse troepen staan tegenover Zuid-Kore aanse verdedigers die in dit gebied stellingen innemen, welke in het Wes ten aansluiten op de rechtervleugel der Amerikaanse troepen in het ge bied rondom Taedjong en die zich in Noord-Oostelijke richting uitstrekken tot het gebied van Hamtsjang. Tussen de plaatsen Moengjang en Hamtsiong worden stellingen inge nomen door de zesde Zuid-Koreaanse divisie. Twee Noord-Koreaanse divi sies rukken langs de straatweg tussen Moengjang en Hamtsjong op, zodat een gevecht met de Zuid-Koreaanse verdedigers kan worden 'verwacht. Oostelijk front: Hier staat de vijfde Noord-Koreaanse tegenover de achtste Zuid-Koreaanse divisie. Het front loopt ruwweg West-Oost door Jetsjon. (Van onze redacteur). rnWEEHONDERD Kaderleden van de K.V.P. w.o. tal van Kamerle den zijr. Vrijdagavond in het Bis schoppelijk College te Weert bijeen gekomen. Voorzitter Andriessen motiveerde de bijeenkomst als volgt: zij is be doeld als middel tot bezinning op de eigentijdse problemen en tot objec tieve critiek, ook op de eigen partij. Hij zette uiteen, dat het bij alles vooral gaat om de vraag of de partij haar plaats in onze tijd kent, of zij voldoende idealisme bezit en of zij in haar verhouding tot andere par tijen de juiste positie inneemt. Bij het oefenen van critiek moet men de K. V. P. als een realiteit aanvaarden en haar verschijning niet, zelfs niet overwegend beschouwen als een ge volg van een negatieve instelling van haar aanhangers. Het staat vast, aldus de heer An driessen, dat in de toekomst de poli tieke invloed der katholieken zal worden versterkt, tenzij er tekenen en wonderen gebeuren, welke men tegenwoordig doorbraken in de poli tiek noemt. Dit duidt erop, dat de bedoeling daarbij is de stijgende in vloed der katholieken tegen te hou den, ja te verminderen. Ook de internationale ontwikkeling vraagt de aandacht van de partij, zo benadrukte de heer Andriessen. De onderscheidene wereldbeschou wingen staan voor de poorten van het nieuwe Europa te dringen en wy moeten zorgen, dat wij de ons toe komende invloed verkrijgen en be houden! Op een belangrijk punt wees de heer Andriessen nog. Namelijk, dat de partij altijd een werkelijke partij moet blijven, dat ze nooit mag wor den een vereniging van individualis ten, die een bepaald individualisme kunnen botvieren, ook niet wanneer men dat in groepsverband zou pogen te doen! Mr. J. Derks hield een boeiende in leiding over plaats en taak der K.V. P. in de binnenlandse politiek en de verhouding tot andere partijen. Op deze inleiding volgde een geanimeerd debat. De Amerikanen gebruiken op het front in Korea een nieuw anti-tank wapen. Het is een 3.5 Bazooka. Een sergeant van de infanterie demon streert het nieuwe wapen waartegen de Noord-Koreaanse tanks, die in Rusland gebouwd werden niet bestand schijnen te zijn. Actie van Thuisfront organisaties TAE „Thuisfronf'-organisaties hebben zich tot de minister van Oorlog gewend met het verzoek om de voor de souvereiniteitsoverdracht in Indo nesië gedemobiliseerde militairen, die niet over geldmiddelen beschikken om naar Nederland terug te keren, in de gelegenheid te stellen op rijkskosten naar Nederland terug te keren of te transmigreren. rpOT 12 SEPTEMBER is de Tweede Kamer op vacantie. Vrijdag heeft zij echter nog gauw de gepensionneer- den tevreden gesteld. Niet helemaal content evenwel. Want verschillende Kamerleden noemden de door de re gering voorgestelde (en door de Ka mer z.h.st. aanvaarde) toeslag op de pensioenen onvoldoende. De heer van Sleen (P. v. d. A.) diende zelfs een amendement in om de toeslagen ver hoogd te krijgen. Maar zowel minister van Schaik als minister Lieftinck deelden mee, dat bruintje Rijk dat niet zou kunnen trekken, zodat het amendement verworpen werd bij de stemming (48 tegen 23 stemmen). Volgens het wetsontwerp zal aan de gepensionneerden, voorzover deze in de termen komen voor een toeslag ingevolge de zogenaamde toeslagwet, met ingang van 1 Januari 1950 een jaarlijkse bijzondere toeslag worden toegekend van f 90 en aan de overige gepensionneerden van f 50. Een en andér met dien verstande, dat de bij zondere toeslag a 20 pet. van pensioen en toeslag (en extra bijslag voor mi litairen) niet zal overschrijden, te za- men met pensioen en toeslag en ex trabijslag de maxima van f 4800 (eigen /AP DE onbewaakte overweg bij Soe- rel onder Nunspeet is de heer J. Kooiman uit Zwolle, die op een rij wiel met hulpmotor reed, door een Dieseltrein, komende uit de richting Amersfoort, gegrepen en op slag ge dood. pensioen), f 2000 (kostwinnerspen sioen), f 2200 (weduwenpensioen), f 2950 (weduwenpensioen milit. oor logsslachtoffers), f 4000 (gezinspen- soen), f 500 (wezenpensioen) en f 1000 (volle wezenpensioen) niet zal over schrijden. Tegelijk was aan de orde het wets ontwerp tot toekenning van kinder toelage aan gepensionneerden. De toe lage bedraagt voor de eerste drie kinderen, voor wie recht op een zo danige toelage bestaat f 132 per jaar en tè rekenen van het vierde kind f 162 per kind en per jaar. Deze kin dertoelage wordt tijdelijk verhoogd met 5 pet. fpOEN 11 MEI het nieuwe elec- trische net van de Spoorwe gen in Brabant werd geopend, sprak ter gelegenheid van de feestrit „Jos de Keistamper" in Boxtel het gezelschap, dat de openingsrit meemaakte, toe. Hij dankte voor al hetgeen de Marshall-hulp voor ons land deed. „Maar", zei Jos toen, „als ge toch zo veul geeft, gif mijn dan ook es 'nen nieuwen „oed". Welnu, Jos krijgt „den nieu wen „oed", Men heeft zijn woor den niet vergeten en heeft een hoed in de Verenigde Staten be steld, een echte „Texas-hat", een grote met een brede rand. Die zal hem nu op het ge meente-huis te Boxtel door de heer Smith, van de ECA-missie worden aangeboden. ALLEZ ZJUUL, 't ies gedaon", zei even over de grens bij Wuestwezel de man die de kolossale wals bediende en hij 1 Weersverwachting, geldig tot Zaterdagavond: Veranderlijke bewolking, met plaatselijk enkele buien, bier en v daar met onweer. Zwakke tot J matige wind hoofdzakelijk 7us- J sen Zuid en West. Over het al- 2 gemeen ie*s koeler dan gisteren 9 2 vooral in het Zuiden van het 2 land. Heden: Zon onder 20.46 uur en maan onder 23.21 uur. Zondag: 2 Zon op 4.47 uur en onder 20.45 2 jlir' „maan °P 15.16 uur en on- 2 Je/ft 23,40 uur* Maandag: Zon op 2 4.49 uur en maan op 16.48 uur. 2 Besprekingen over nieuwe loonovereenkomst rpE BREDA zijn Donderdag (wij deelden het reeds in 't kort mee) onder voorzitterschap van de voor zitter van de looncommissie van de Stichting van de Arbeid, de heer A. Vermeulen, besprekingen gehouden, tussen vertegenwoordigers van ae Belgische vakbeweging, Nederlandse werkgevers en de genoemde commis sie over een nieuwe loonovereen komst voor de Belgische grensaroei- ders. De oude overeenkomst loopt na melijk tegen het einde van deze maand af. Van beide zijden werden voorstellen gedaan. Deze worden nu besproken. Verwacht wordt, dat op de volgende bijeenkomst (Donderdag a.s.) een nieuwe overeenkomst gereed zal komen. De Belgische grensarbei ders krijgen hun loon in Nederlands geld uitbetaald met 10 pet. toeslag, op deze toeslag echter rust een z.g. be stedingsplicht, d.w.z. dat deze 10 'pet. in Nederland moeten worden be steed. streek zich vergenoegd de teerlucht uit de haren, „lot ze maór bollen!" Het was al donker toen de wals met z'n ene helft op Bel gisch en met z'n ander deel op Nederlands gebied stond. Om het nieuwe wegdek tussen Polygoon en Zundert rijklaar aansluitend aan het Nederlands asphalt te maken moest men overwerken. Dat moest omdat dan de Nationale Feestdag, die bij onze buren jaarlijks op 21 Juli wordt gevierd in alle hevigheid zou losbarsten! ■pN HIJ IS losgebarsten met een stroom van auto's die de mannen aan de grens handenvol werk heb ben gegeven. Het waren allemaal heel plezante mensen, die naar 'Olland kwamen, om zich te goed te doen op dat „Eiland van de Goedkoopte" in het dure Europa. Ze gleden over het nieuwe asphalt- dek, dat van de eertijds bar-sleehte weg Antwerpen-Breda een „luisje van een glijbaan heeft gemaakt. Men zag bejaarde echtparen in rustige kleine auto's, oude brikken volgestouwd met kroostrijke gezinnen, glanzende sleden met welgedane mannen in hemdsmouwen en veel, heel veel mo toren bestuurd door lieden met hoge gele valhelmen. Er waren er velen, die het hele weekend naar Nederland kwamen doorbrengen. De Zaterdag werkte men dan maar niet en zo waren er drie aaneengesloten dagen om eens uit te blazen. En de pompstations langs de grens hadden heel wat dorstige benzine tank" te laven! GEEN TIJD. hout een praatje maken? Geen tijd! Zij moeten een stroom verwerken die steeds maar aanzwelt. Hun korpsen zijn extra versterkt. Men hoort heel wat dialecten, w.o. kennelijk Amster dams, en men ziet onder de khaki en grijsgroene petten heel wat onbe kende gezichten. Maar alles gaat vlot en kwiek en niemand maakt ruzie. ANTWERTEN WILT GE met maréchaussee of douane aan de grens te Wern- TN DE SINJORENSTAD is alles stil en traag als op een Zondag. Het paleis op de Meir draagt in alle bereikbare vensterbanken een schat van bloemen, meestal gladiolen. Mor gen in de vroegte, zo zegt men, komt de Koning terug. Inderdaad, wanneer dit nummer zijn lezers heeft bereikt, zal Koning Leopold III in zijn land zijn terugge keerd. Reeds kwamen heden, Zaterdagmor gen om 5.30 uur de journalisten hun „doorlaatbewijzen" bij het persagent schap Belga halen en zijn zij naar het vliegveld getogen waar de Koning zal aankomen. Vooruitlopend op deze gebeurtenis liepen Vrijdagavond „Motschappaai- en" weer musicerend door de stad en Verzamelde zich een menigte op de Groenplaats om te luisteren, naar de muziek. En dacht U aan onlusten of ru moer? Niets daarvan. Het was alle maal even vredig en plezierig. En die ene rode vlag op café Vox te Mer- xem viel helemaal niet op. VIJF AUTO'S OP 1 METER PARKEERRUIMTE. T>REDA, toch al vol zomergasten en dagjesmensen, die zich zwaar- transpirerend door de warme straten wurmden, heeft, evenals andere ja ren, ook weer zijn deel gehad van het bezoek der Belgen, die op de Na tionale feestdag hun land ontvluch ten om hun geld bij de Noorderbuur te komen verteren. „De Koning komt morgen pas terug, zulle", zei er een, „en dan doen we het nog eens over, maar dan bij ons in d'n Anvers". Dui zenden Belgen hebben er waarschijn lijk zo over gedacht, want we moe ten ons al heel sterk vergissen, wan neer het gisteren niet drukker was dan andere jaren. Waar maar een meter parkeerruim te vrij was, stonden bij wijze van spreken vijf glanzende en van chroom fonkelende Belgische wagens, waar van de inhoud niet altijd correspon deerde met het fraaie uiterlijk, nade- maal mannen in bretels en met pet ten op nu eenmaal niet in 'n vorste lijke slee thuis horen. Hoe dan ook, de Belgen waren er de Bredase café's en winkels niet te minder om. Terrassen puilden uit, ca fé-ruimten liepen over, kellners kwa men handen te kort. Ook de fietsen- bewaarders maakten gisteren prima zaken, bossen fietsen stonden op alle pleinen, en open ruimten der stad en ook de winkelier hebben van dat overdrukke bezoek behoorlijk mee kunnen profiteren. EN IN BERGEN. TJN IN BERGEN OP ZOOM, daar was het ook raak. Heel Ber- heeft zich afgevraagd hoe die gen „Belzen" het nu in hun hoofd halen om op een feestdag in karavanen het land te verlaten. Als het hier feest is (Carnaval of zo!) gaan we geen kilometer de stad uit en al die vlotte Zuiderburen smeren 'm als er bij hen thuis iets te doen is. Maar even goed, welkom zulle. Kom er maar in, zeiden vooral de café-houders. En ze kwamen er in, bij stromen. De Grote Markt leek in de middaguren wel een rustplaats van de Tour de France. Talloze „rotten" gestalde sportfietsen, in alle kleuren die de van geschitter houdende Bel gen maar konden produceren, en even zovele auto's vulden de grote ruimte. Zij, die met deze vervoermiddelen naar Bergen gekomen waren, zaten in alle gelegenheden welke de stad biedt en vroegen om eten en drinken, om het laatste vooral. Het bier was wees best, vonden ze. De grenspost Putte, de „invals poort" voor Bergen, heeft heel wat te verwerken gehad, op deze Na tionale feestdag der Belgen. Allez, 't ies feest in België, me gaan naar Ol- laand, zeiden ze, en lieten de boom omhooghalen. De post, die 's middags dienst gedaan had, kon op geenn vijf honderd na zeggen, hoeveel er die dag de grens overgekomen waren. De ganse dag door kwamen ze aangere den, zodat het tellen wel heel moei lijk was. Maar toch had de douanier het wel eens erger mee gemaakt. Waaruit de Bergenaren, de conclu sie trokken, dat ze via andere pos ten ook binnengekomen waren en, toch op toer zijnde, meteen Bergen maar eens aangedaan hadden. De Zeeuwse dreven hebben ook heel wat Belgen gezien, niet in het minst in de Zeeuwse badplaatsen wa ren onze Zuiderburen rijk vertegen woordigd. van ons land kent men de Mater Amabilis-scholen. Ofschoon de naam voor deze „scholen" van Ne derlandse oorsprong is, komt het idéé uit België. Daar rijpte in het hart van de paedagoge eft tevens onderwijs-inspectrice, mej. Schou wenaars het plan, om het meisje, dat dikwijls zo onvoorbereid het volle leven in moet, diepere vor ming te geven voor haar latere le venstaak. Want hoeveel scholen en typen van scholen er ook zijn, en hoe groot de intellectuele vorming is, die het meisje daar kan ontvan gen, nog steeds ontbrak er een schooltpe, dat geheel het meisje aangreep en bewust ging inzetten op haar roeping als vrouw. „Vrouw-zijn" en als zodanig leven en werken en zich nuttig maken voor anderen, is niet uitsluitend 'n kwestie van techniek, handigheid of vlotheid van manieren. Hoofd voorwaarde hiertoe is inzicht in eigen wezen en mogelijkheden en eerbied, voor de opgaven, door de Schepper aan de vrouw gesteld. Het meisje moet leren begrijpen, dat de waarde van haar later le ven af zal hangen van de kracht van haar persoonlijkheid. Als vrouw en als christin zal zij moe ten uitgroeien, tot een harmonisch mens, van wie de echt vrouwelijke beminnelijkheid uitstraalt en sfeer schept in gans haar omgeving. persoonlijkheidsvorming is dan ook het voornaamste ideaal van deze school, die juist om dit zeer on-schoolse leervak eigenlijk de naam van school al niet meer moest dragen! Het is meer een le vensscholing dan een leerschool; meer een beroep op het aangebo ren idealisme van het meisje dan een dor onderricht; meer een wek ken van geestdrift dan het bijbren gen van kennis., In onze over-gedi- plomeerde, over-geadministreerde en over-georganiseerde samenle ving is deze persoonlijkheidsvor ming nog al eens verwaarloosd en voor duizenden werd daarom het werkelijke leven één grote des illusie. Toch blijkt telkens uit het con tact met de jeugd, hoe wijd en in tensief zij open staat voor deze vorming, hoe zij er de behoefte diep van voelt en hoe dankbaar deze moderne jonge mensen kun nen reageren, wanneer zij zich de onvervangbare waarde van hun persoonlijkheid bewust worden ge maakt. Zij komen tot het besef, eens verantwoordelijkheid te moe ten dragen en met de edelste krachten van hun jeugd geven zij zich om zich klaar te maken voor datgene wat later in het leven van hen zal worden verwacht. Om deze persoonlijkheidsvor ming zal de Mater Amabilisschool zich, zoals boven gezegd werd, tot het gehéle meisje richten. De fijn heid van haar geest, de gevoelig heid van haar hart, de vaardigheid van haar handen, al haar rijke vrouwelijke gaven moeten harmo nisch gevormd en in dienst gesteld worden van haar vrouwelijke roe ping moeder te zijn en het leven te koesteren in eigen kinderen of in anderen, die haar hulp soms zo nodig kunnen hebben. Het pro gram van de Mater Amabilisschool is daarop gericht, in theoretische en praktische lessen wordt het uitge werkt. £o biedt deze school aan de vrouwelijke jeugd van onze da gen een gelegenheid om zich te vormen voor de toekomst en wel bewust in het licht van de chris telijke levensidealen. Onze jonge ren begrijpen tegenwoordig steeds beter, dat zij leden van een Strij dende Kerk zijn en zij schuwen die strijd niet, Terecht vragen zij dan ook om een volledige levens vorming als katholieke meisjes, om zodoende de Kerk te kunnen die nen. Hun katholieke persoonlijk heid zal eens een nieuw geslacht stempelen met de beginselen van 't Christendom en zij zijn er diep van doordrongen, dat dit zonder over tuigd katholieke moeders nimmer goed zal geschieden. Men kan de jeugd van heden allerlei gebreken in de schoenen schuiven, maar dat hun verantwoordelijkheidsgevoel ontbreekt, kan men van onze jon geren niet zeggen. Juist op dit of- ferbereide verantwoordelijkheids besef van het beste deel onzer jeugd doet de Mater Amabilisschool een beroep en dit brengt er talrijke meisjes toe de cursussen te volgen; zij willen i e m a nd worden, over tuiging verwerven en inhoud be zitten om ook voor anderen iets te kunnen betekenen. Over het program van de Mater Amabilisschool de volgende week iets meer. a.L. /AROTEWOHL, de Oost-Duitse pre- mier heeft zich op het congres van de S. E. D. te Berlijn, voorstan der verklaard van het organiseren van een „nationaal verzet tegen de West-Duitse federale regering met het doel om Heuss, Adenauer en hun medeplichtigen weg te jagen". Niemand in West-Duitsland en W. Berlijn is meer verantwoording schuldig aan de Westerse bezettende mogendheden, die van de lijn van ae overeenkomst van Potsdam zijn af geweken. De huidige toestand maakt het nodig te handelen volgens net spreekwoord, dat macht boven recht gaat. Aldus communist Grotewohl, die ook critiek uitoefende op de ker kelijke leiders. i

de Stem | 1950 | | pagina 1