In vier jaar tijds zijn 36000 mensen geëmigreerd crtÈ&e „Hoe liep die geschiedenis met Juten T „Geestdrift" bij Brazilië-Spanje te» d, 'lis tsss; TSJ& Churchill laat een ernstige waarschuwing horen Stok achter de deur DAGBLAD VOOR ZEELAND Ieder jaar 45000 nieuwe arbeidskrachten EMIGRATIE EN INDUSTRIALISATIE WORDEN NOG STERKER BEVORDERD Werkgelegenheids- nota j Stan Ockers kon j juichen j Ministeriëel onder zoek naar de vlees- prijzen Eiland Buru door R.l.S.-troepen bezet De oorlog in Zuid-Korea „De tijd werkt niet in ons voordeel Amerikaans blad prijst Nederlandse hulp K.A.B.-familie terug van Lourdes Komende 50 jaar ongekend grote emigratie Weer een Brabander Missiebisschop HOE DE DIENST-WIM AAN ZIJN EINDE KWAM De man met de pakjes Gold Flake en de postduiven Vrij koel De heer van Maasdijk kamerheer in buitenge wone dienst De lont aan het Balkan-kruit Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 17 JULI 1950 ZESDE JAARGANG 'No. 1742 Uitgave: N.V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda. Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne mentsprijs bij vooruitbet. f 3.90 per kwartaal, per post f 4.75, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) 1 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden G O E S. Westsingel 98, Telefoon no. 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon no. 102. (Bjjbureau: O O S T B U R G, Nieuwstraat 22. xelefoo^no^oL Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.60 per m/m)Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend, in de Zeeuwse editie f 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent. per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd NAAR SCHATTING moet in Nederland telkenjare aan ca. 45000 nieuwe krachten arbeid worden verschaft. Een relatief sterke uitbreiding der industrie zal nodig zijn. En daarnaast moet de emigratie worden gestimuleerd. Dit stelt de Regering vast in een nota over de werkgelegenheidspolitiek, welke ze aan de Twee de Kamer aanbood. Bevordering van de industrialisatie wil de regering o.m. met de vol gende middelen bereiken: 1. Steun aan de internationale li beralisatie-politiek. 2. Tegengaan van ongewenste loon- en prijsverhogingen. 3. Zo snel mogelijk inhalen van onze achterstand in arbeidsproductiviteit. 4. Verbetering van het technisch ■wetenschappelijk onderzoek en de technische ontwikkeling. 5. Het scheppen van een instituut, dat 'n deel van de bij institutionele be leggers gevormde besparingen kan omvatten in risicodragend kapitaal. 6. Een beroep op werkgevers en werknemers, om het ploegenstelsel te aanvaarden, waar mogelijkheid tot uitbreiding der productie aanwezig is. Bij de begroting 1951 zal een twee de nota inzake de industralisatie wor den voorgelegd, waarin de ramingen uit de eerste nota worden herzien. EMIGRATIE Uen emigratieverdrag met Braizilië wordt binnenkort ondertekend. Met Argentinië zijn in 1949 onderhan delingen aangevangen, die thans in een gevorderd stadium verkeren. Canada bleek genegen 2000 gedemo- biliseerden, die een korte landibouw- tchnische opleiding hebben genoten, op te nemen. Eén dode, 260 gewonden De geestdrift van de toeschou wers tijdens de wedstrijd om het wereldkampioenschap tussen Bra zilië en Spanje, welke Donderdag te Rio werd gespeeld en die eindig de in een overwinning der Brazi lianen, heeft aan één persoon het leven gekost. Bovendien liepen 260 andere personen verwondingen op. ALLE PLANNEN voor demobilisatie in Griekenland zijn opgeschort in ver band met de internationale toestand. DE GOUVERNEUR van Suriname hcefi de ontslagaanvrage van het Ka binet niet aanvaard. Wel werd eervol ontslag verleend aan de heer Driels- ma, minister van Finantiën. DE INTERNATIONALE Christelijke Vakbeweging van West-Europa heeft een permanent bureau te Parijs ge vestigd. Dit besluit viel tijdens een Zaterdag gehouden vergadering. HET ZEVENDE Eeuwfeest van het H. Scapulier van O. L. Vrouw op de berg Carmel is gisteren Ingezet met een pontificale H. Mis, opgedragen door Mgr. Paolo Giobbe, Pauselijk Internuntius, te Hengelo. DE PRESIDENT van de Parijse ge meenteraad, Pierre de Gaulle, is in ons land voor een officieel bezoek. Hij bezocht Amsterdam en Den Haag. DE NEDERLANDSE mannequin, An- Kooy' uit Den HaaS zal van* Wonln0™4 uur een filmcontract te- Kenen. Tijdens een show werd zij door dikt Ward uit Hollywood „ont- onthuldStTe^Nn1,g«Lh\en™ ISTdTlO duizenden Amerikanen die in Decern ber 1944 en in Januari 1945 hun lev?n gaven om de laatste poging "an dl Duitsers om West-Europa te hehon den" te keren: ..uenou- POST voor opvarenden van de Kota Inten moet uiterlijk 17 Juli in Neder land op de bus zijn gedaan. HET „Drankenmuseum" van de Dar- man PPerico Chicote te Madrid be vat 3625 verschillende dranken. Ner gens ter wereld bestaat een dergelij ke collectie. Australië en Nieuw Zeeland zijn voornemens Nederland door geldelijke bijdragen tegemoet te komen in de kosten van het vervoer van emigran ten. Bovendien zij® Australië en (in mindere mate) Nieuw-Zeeland de enige landen die ook ongeschoolde ar beiders opnemen. Verwacht wordt, dat, indien vol doende vervoersgelegenheid kan wor den verkregen, alleen naar Australië en Nieuw-Zeeland in 1951 circa 26.000 personen zullen kunnen emigreren. In totaal zijn in de jaren 1946-1949 ruim 36000 personen geëmigreerd, waarvan 14000 in 1949. De regering is van oordeel, dat op dit gebied belangrijke grotere moge lijkheden liggen, welke dienen te worden aangegrepen. De regering zal zich omtrent de bevordering en de organisatie van de emigratie nader beraden. Daarbij zal tevens worden bezien op welke wijze, de samenwer king met de op dit gebied werkzame maatschappelijke organisaties tot de beste resultaten kan leiden. WERKLOOSHEIDSGEBIEDEN D e regionale structuurwerkloosheid vormt in het bijzonder reeds een ernstig probleem in delen van de provincies Drente, Groningen, Fries land en Noord-Brabant (al zijn ook daarbuiten nog wel bepaalde streken aan te wijzen). Naast de bevordering der emigratie voor dieze gebieden is nodig het ver schaffen van een betere economische structuur aan de bedoelde gebieden. Er zijn dan ook in samenwerking met (fe betrokken provincies voor deze gebieden ontwikkelingsplannen opge steld. Deze plannen voorzien in: a. het aanleggen en bouwrijp ma ken van industrieterreinen in steden en dorpen, die als industriekernen zijn gedacht. b. voldoende aansluiting van- de in dustriekernen op het landelijk wegen net en op de openbare nutsbedrij- c. doelmatige spreiding van de op te richten ambachtsscholen. d. rijksbijdrage in de stichting van industrieparken. Ook een financiële bijdrage van het Rijk in de uitvoering van het geheel van een ontwikkelingsplan is moge lijk. Mannelijke adminstratieve beroeps personen zijn er momenteel 5500 als werkloos ingeschreven d.i. 6,3 pro cent van het totaal aantal werklozen. Voor handenarbeid zijn ze niet of moeilijk om t€ scholen. Door de gewestelijke arbeidsbureaux wordt aan jeugdigen die geschiktheid voor een technisch beroep bezitten, by hun intrede in het arbeidsproces en voorzover daartoe aanleiding be staat, met klem ontraden een admi nistratieve functie te aanvaarden. De opwekkingen tot het bedrijfsle ven c:n personen boven 40 jaar in dienst te nemen c.q. te houden hebben geen succes opgeleverd. Thans wordt overwogen, of het ge wenst moet worden geacht voor dit probleem tot enigerlei wettelijke maatregel over te gaan, indien de medewerking van het bedrijfsleven op vrijwillige basis niet groter wordt. ALS DE DEPRESSIE KOMT yoor het geval van een toekomstige economische depressie stelt de re gering zich de volgende maatregelen voor: 1. Bevordering van de investerings bereidheid der ondernemers en de koopkrachtige vraag van consumen ten. 2. Versnelling van het tempo van sommige onderdelen van het thans gevoerde economische beleid (bijvoor beeld de uitkeringen wegens oorlogs schade). 3. Extra-investeringen door de Overheid. Als de bestrijding van de depressie aldus geen of voldoende re sultaat oplevert, komen in aanmer king: a. maatregelen tegen overbezetting in bepaalde bedrijfstakken en tegen destructieve concurrentie door middel van te lage prijzen. b. Verkorting van de arbeidstijd, arbeid om beurten en vervroegde pensionnering. NIEUWE ORGANEN. yoor de organisaie van de werkgele genheidspolitiek zal een Bureau Werkgelegenheid worden ingericht. Verder komt er coördinatie-college voor openbare werken. En in' elke provincie zal worden overgegaan tot de instelling van een provinciale commissie voor de werkgelegenheid. Twee Amerikanen staan op wacht bij een kist met dynamiet op een „on dermijnde" brug aan het front op Korea. Bij hun terugtocht over de ri vier Koem gebruikten de Amerikaanse strijdkrachten 600 ton dynamiet om de brug over de rivier op te blazen. TARIE RONDEN van Frank- J 2 JL> rijk heeft Stan Ockers, J 2 thans dertig jaar oud en 1 b.njoor in merg en been, moe- 2 ten rijden om een etappe-zege 2 te behalen. Dit is hem giste- ren in de 4e rit: Rijsel2 Rouaan gelukt. Eindelijk, 2 verzuchtte de kleine Antwer- 2 penaar, toen hij na een indruk- 2 wekkende sprint in de Nor- 2 2 mandische havenstad van zijn J 2 fiets stapte. Wat zal mijn 2 vrouw blij zijn, lachte het 2 manneke (Stanneman, zegt 2 men bij onze Vlaamse vrien- 2 den), die daarop als vurigste 2 hoop uitsprak deze Tour op 2 2 zijn naam te kunnen brengen. 2 Na zo'n zege verkeren de 2 renners altijd in een over- 2 moedige bui. Maar waarom 2 zouden we hem dat niet gun- 2 nen! 2 TTJE MINISTERS van Landbouw en Economische Zaken achten het ontoelaatbaar, wanneer slagers door onderlinge afspraken gedwongen wor den hogere prijzen te berekenen dan die, welke voor een bedrijfs-econo- misch verantwoorde exploitatie van hun ondernemingen nodig zijn. Om vast te stellen, dat zich metterdaad deze situatie voordoet, is een diep gaand onderzoek nodig, waarmee reeds een aanvang is gemaakt. De mededeling, dat de onderhavige prijs afspraken de goedkeuring zouden hebben verkregen van het Ministerie van Economische Zaken, is ten enen male onjuist. De Ministers zijn voornemens het onderzoek, ingesteld naar de door de slagers getroffen afspraken, met de meeste spoed voort te zetten. Zij stel len zich voor omtrent deze afspraken het advie$ van de commissie-bedrijfs regelingen in te winnen. Wanneer uit het nader onderzoek zal blyken, dat de getroffen regelin gen, hetzij door het niveau, waarop Fausto Coppi, de winnaar van de Tour de France in 1949, die thans her stellende is van een ernstige val, die hü enige tyd geleden maakte, kan ditmaal niet van de partij zyn. Ter afleiding het bloed kruipt nu een maal waar het niet gaan kan houdt de Italiaanse wielrenner zich af en toe bezig met technische zaken betreffende de wielersport. de prijzen zijn bepaald, hetzij door de pressie, welke op buitenstaanders wordt uitgeoefend, in stryd zyn met liet algemeen belang, zullen de Minis ters terstond de nodige maatregelen nemen. A LLE TEKENEN wyzen er op, dat de R.I.S. voorlopig een taktielc zal volgen om de eilanden rond Ambon te 'bezetten. Het ziet er ech ter niet naar uit, dat men plannen heeft Ambon rechtstreeks aan te vallen. Troepen der R.I.S. zijn geland op het eiland Buru. Er hebben gevech ten tussen de aanvallers en de verde digers van het eiland plaats gehad nabij de hoofdplaats van het eiland. Namlea, met doden en gewonden aan beide zijden. Buru ligt ten westen van het eiland Amboina. WINSTON CHURCHILL bracht er in een te Plymouth gehouden toe spraak in herinnering, dat hij vóór de tweede wereldoorlog gewaarschuwd had voor Hitier en zijn nationaal-so- cialisten. Hij vergeleek de bedreiging door het communisme met die van het nationaal-socialisme en zei: „Ik her haal deze middag mijn waarschuwin gen." „Achter het communisme", aldus Churchill, „zie ik de machtige strijd krachten der Sovjet-Unie. De com munisten zijn, na hun overwinning in China, bezig nu troepen samen te trekken tegen Tibet, zij bedreigen Per- zië, zij proberen Joego-Slavië te over donderen en zij veroorzaken grote ongerustheid in Finland en Zweden. Ik ben niet van mening, dat een oor log nabij is, doch ik moet u verzoe ken niet te veronderstellen, dat de tijd in ons voordeel werkt." Op de oproep van de V.N. tot hulp aan Zuid-Korea, welke Vrijdag door Trygve Lie werd gericht tot 53 niet- communistische landen, is totnogtoe geen belofte voor militaire hulp voor generaal MacArthur's troepen gevolgd. HET FRONT. TAE communistische tanks en infan- terie, die de Koem op verschil lende punten zijn overgetrokken, heb ben op drie punten bruggehoofden bezet in een wijde boog, die Taedjon van het Noordwesten, Noorden en Westen bedreigt. De gehele linker flank van het Amerikaanse leger in het gebied van Samgyo, ongeveer 35 kilometer van Taedjon, waar de zwaarste aanval werd verricht, is van de rivier teruggeslagen op nieuwe stellingen, aldus een woordvoerder van het Amerikaanse leger. Doch hij voegde er aan toe, dat de zwaar be stookte troepen in het centrum van de ronding het nog uithouden. TN EEN redactioneel artikel, waarin de lof gezongen worcft van de „kleine democratieën" die onmiddellijk aan de Ver Naties haar hulp hebben aangeboden bij de campagne op Korea schrijft de „New York Times": Geen haner heeft zo snel of zo van ganser harte hulp verleend als Nederland. Dat was geen ge makkelijk gebaar voor dit kleine land zich zo te geven -niet slechts met zijn morele steun maar met alle hulp ter zee die het kon bie den. Tenslotte heeft Nederland zijn keizerrijk in Indonesië verlo ren door toedoen naar men oor deelt van de Ver. Naties. Terwijl het democratische dag blad onderstreept, dat Nederland steeds neutraal is gebleven binnen het kader van het mogelijke, ver volgt 't; >rDe flinke en vlugge be slissing, zich aan te sluiten bij de Verenigde Naties in de Koreaanse kwestie is aldus 'n historisch ge baar geweest, niet alleen voor Ne derland, maar ook voor Europa". (Van onze redacteur). TTET WAS vermoeiend maar schoon". Dat was de conclusie van het Tweede Kamerlid van Vliet (Eindhoven) over de 14e nationale be devaart van de K. A. B. naar Lour des. De heer van Vliet zei ons, dat bij het afscheid op het Eindhovense perron Zaterdagmiddag. En hij ver tolkte daarbij de mening van de 650 gezonden en 260 zieke pelgrims, die het voorrecht mochten hebben, deze bedevaart mee te maken. Zij zijn Za terdagmiddag allen thuis gekomen, boordevol indrukken. De terugreis verliep uitermate vlot en de stemming blééf opperbest tot het moment van scheiden, toen stevige handdrukken en de laatste prettige woorden werden gewisseld. Vrijdag morgen vertrok de ziekentrein 10.10 uur uit Lourdes, de trein met gezon de pelgrims ging later weg (2.42 u.). Zaterdagmiddag werden de eerste zieken in Maastricht uitgeladen. Sit- tard, Roermond, Weert en Eindhoven waren de volgende stopplaatsen. In de lichtstad werd de bedevaart ge heel ontbonden en gepakt en gebruind ging het naar verder gelegen woon plaatsen. Tegen 5 uur stapte het Bre dase groepje in de Baroniestad uit de trein, waaronder aalmoezenier Mou wen en de heer Dré de Wolf. Uit een toespraak van Z. H. de Paus JN EEN TOESPRAAK tot een con gres van juristen heeft Z.H. Paus Pius XII te Vaticaanstad voorspeld, Hat er in de komende vijftig jaar een emigratie zal plaats vinden, die veel groter zal zijn dan de verplaatsingen van mensen, waardoor Noord- en Zuid- Amerika werden bevolkt. De Paus grondt deze voorspelling op het in Europa vervagen van de oude politieke en economische gren zen, de bittere gevolgen van de oor log en daaruit voortvloeiende gebeur tenissen, waardoor in bepaalde gebie den overbevolking en werkloosheid zijn ontstaan. Mgr. Tillemans, Apost. Vicaris van Mevauke J)E MOEILIJKHEDEN zijn toen veroorzaakt door de boodschap van Radio-Oranje aan Juten in Bergen op Zoom; „Glymes houdt het vuur warm; er komt iemand langs om de stukken af te halen". Het ge volg van deze ene boodschap was, dat de gehele inlichtingendienst van de groep RinusWim werd opgerold". Het bovenstaande werd voor de Parlementaire Enquête-Commissie verklaard door dr. J. M. Somer, chef 3ureau Inlichtingen te Londen. En het is deze uitlating die ons door de meer dan 3000 pagina's van het rapport doet snuffelen om een antwoord te vinden op de vraag, die zich ook door de voorzitter wordt gesteld: „Hoe heeft zichde geschie denis met Juten toegedragen?" Weersverwachting, geldig tot vanavond: Wisselend bewolkt met plaat selijk enkele buien en een kans op onweer. Meest matige wind tussen Zuid en West. Vrij koel. Vandaag: Zon onder 20.52 uur. Maan onder 20.20 uur. Morgen: Zon op 4.40 uur. Maan op S.12 uur. W'E VERNEMEN dan van dr. So mer, dat er boodschappen over Radio-Oranje kwamen, waarvan zijn Bureau niets afwist. Die radio-bood schappen bleken te zijn voor de heer Juten in Bergen op Zoom, die via Stockholm rapporten naar Engeland stuurde. Ook kwamen in Engeland rapporten binnen van de heer Ver- "h Breda (zie stem 15 Juli Het bleek, aldus dr. Somer, aat uit Engeland contact was opgeno men met inlichtingengroepen uit Norrdbrabant, buiten het Bureau van dr. Somer om. JN BELGIE had men een inlichtin- gendienst opgericht, die werkte onder leiding van de heer Rinus Van- dermeersche, Dat was dienst-Rinus. Deze dienst zocht contact met Neder land via de heer Wim Stenger die daarvoor werd uitgezonden. Stenger vond verschillende mensen bereid die zonder elkaar te kennen en onafhan kelijk van elkaar, aan 't werk togen. Zij werden allen contactpunten van Rinus, die in Brussel zat. Maar de Ne derlandse afdeling kreeg een eigen naam: de dienst-Wim (genoemd naar Stenger). Benoorden de rivieren traden als leiders op Koch en le Poole. Voor het Zuiden des lands zou Juten de man zijn. MAN MET POSTDUIVEN QP ZEKEREN DAG kwam Koch bij Ie Poole met de opzienbarende mededeling: „Er is een parachutist bij Juten gekomen met een doos vol Gold Flake's en postduiven voor een ver binding met Londen; wij gaan ook met hem contact opnemen!" Maar le Poole hield zich kalm en zei: „Als je verstandig bent, laat je eerst de mensen in het Zuiden maar eens praten...." Dat is het behoud gebleken van de dienst-Wim in het Noorden (later dienst B. R. geheten), want die inan met die Gold Flake's wasVan der Waals, handlanger van de Duitsers. Maar dat wist toen niemand nog.... Van der Waals vond bij de familie Juten een warm onthaal en het was daar, dat een ontmoeting plaats had met de heer Vermeulen uit Breda, die de inlichtingendienst van dr. Somer na diens vertrek naar Londen leidde. „Vooral Vermeulen", zo verklaart Koch, „was er bijzonder trots op; bij omringde v. d. Waals met alle zor gen die hij kon geven en was een beetje de kloek op het ei. Hij vond, dat iemand anders zich daarmee niet moest bemoeien. Hij vertelde Van der Waals vermoedelijk alles, wat hij wist Maar waarvan hij niets wist, was on ze tak (in het Noorden)". GESLEPEN SPELLETJE. TA, Schreieder, de Gestapochef, her' innert zich ook wel die pracht- truc van Van der Waals bij Juten. In een zijner verhoren zegt hij: in Mei 1943in deze tijd liep het spel tegen de Dienst Wim en wel met ir. Juten in Bergen op Zoom. De ge vangenneming was in Juli (de 20ste Juli 1943)...." Van der Waals arriveerde met de foto van dr. Somer in Engelse uni form en met diens handtekening, met Gold Flake's en postduiven. Hoe kwam hij daaraan?De foto was door de Duitsers gevonden op een geheim agent, wiens toestel neerge schoten werd. Verder hadden ze de koerier van de dienst Rinus-Wim, ze kere Cohen gearresteerd en diens hele archief was hun in handen gevallen. Ze hadden Van der Waals alles ter hand gesteld en zo kon deze aarts bedrieger zich in de kringen van ir. Juten binnenwringen en doen of hij als Engels agent van alles op de hoog te was. Hoe hij daar heeft huisgehouden, hebben we al begrepen uit het in ons Zaterdagnummer afgedrukte relaas van de heer Vermeulen, die boeien en klappen kreeg inplaats van bruine bonen met spek. In Londen voelde men intussen, dat het inlichtingenwerk niet al te best meer liep en men besloot ter con trole een nieuwe agent, zekere Kist te zenden. Het adres van Juten had men daar gekregen van een neef die in Engeland woonde en waarmee Ju ten correspondeerde. De heer Koch verklaarde, dat deze Kist de heer Juten nooit heeft be reikt: Hij behoorde bij het England- Spiel en is dus direct bij zijn droo ping (neerlating boven bezet gebied), gevangen genomen. Ten slotte is ook Vermeerssche, de centrale figuur van de hele Rinus— Wim-dienst gearresteerd. Dat gebeur de te Perpignan. Al wat er overbleef, was de tak benoorden de rivieren on der leiding van de heren Koch en le Poole. De rest was „opgerold" door middel van Anton van der Waals. Wat ons uiteindelijk verwondert is deze vraag: waarom heeft de Parle mentaire Enquête Commissie, die toch herhaaldelijk aan Jan en Alleman vragen over Juten stelde, de heer Ju ten niet rechtstreeks een verhoor af genomen? Bergen op Zoom ligt toen niet aan het andere eind van de we reld? pATER H. Tillemans van de missio narissen van het H. Hart uit Til burg is met ingang van 14 Juli be noemd tot apostolisch vicaris van Me vauke (Ned. Nieuw Guinea). De nieuwe missiebisschop werd 31 Juli 1902 te Grave geboren en in 1928 tot priester gewijd. In 1929 vertrok hij naar Nieuw Guinea, waar hij, gedwon gen door de wereldoorlog, tot 1947 moest verblijven. Bij de invasie der Jappen op Nieuw Guinea trok pater Tillemans zich terug in het oerwoud. Verder teruggedrongen werd hij later gered door een Amerikaans legervlieg tuig, dat hem naar Australië over bracht. Hier bracht hij de kust van Nieuw Guinea op kaart voor een eventuele invasie. Z.H. Exc. Mgr. TUIemans vertoeft momenteel in de missie. Het is niet ze ker of hij voor zijn wijding naar Ne derland zal overkomen. Zo ja, dan ge schiedt deze te Breda in de H. Anna- kerk. JYE per 15 Juli aftredende waarne mend algemeen secretaris van liet Koninklijk Huis, Mr. dr. I. G. van Maasdijk, is door H.M. de koningin benoemd tot kamerheer in buitengewo ne dienst. (Van een bijzondere medewerker) JNDONESIE kan nog niet meedoen aan enige Uno-actie ten aanzien van Korea, omdat het economisch zo zwak staat. Aldus betoogden wij in een vorige beschouwing. In de overgangsmaanden van ge leide naar zelfstandige staat, die 't land op het ogenblik doormaakt, is zeer duidelijk geworden, dat de on veiligheid waarin speciaal het bin nenland verkeert, een uitgroei van de export-mogelijkheden belem mert. Zolang niet op ruime schaal rubber kan worden bereid voor de uitvoer, blijft de belangrijkste kans tot deviezenvorming onbenut. Door de onzekerheid omtrent de veilig stelling van persoon en goed in het bijzonder onder de landbouwende bevolking en het ondernemings- personeel ontbreekt de drang naar intensieve werklust. De werkers zijn er zich maar al te helder van bewust, dat zij bij een massale krachtsinspanning om het export apparaat aan de gang te krijgen, zich blootstellen aan repercussies van communistische zijde. Wanneer ze anderzijds echter gelaten de han den in de schoot leggen en in plaats van te werken, zich gaan bezig houden met strootjes roken, doet weldra het spook van honger en ar moede zijn intrede en wordt de werkwillige bevolking onbewust murw gemaakt voor het opslorpen van communistische propaganda. De binnenlandse veiligheid kan alleen en uitsluitend worden gerea liseerd door een goed-georganiseerd leger en een sterke politiemacht, beide afdoende bewapend. In het licht van deze onafwijsbare eis moet men het verzoek zien, dat door In donesië kortelings aan de Verenig de Staten is gericht om militaire steun in de vorm van lichte wape nen, een verzoek, dat gaarne is in gewilligd. Het Amerikaanse minis terie van Defensie is reeds thans bezig om de wapentoewijzingen voor dit doel te verzorgen. JJIJZONDER voldaan zal Hatta zijn door het bericht, dat een Amerikaanse militaire en diploma tieke missie volgens een bijzon der correspondent bij het hoofd kwartier. van MacArthur dezer dagen naar de Pacificlanden zal vertrekken om o.a. in Indonesië te gaan kijken van welke aard en om vang de Amerikaanse hulp zou moe ten zijn die de staten in Zuid-Oost- Azië zou moeten vrijwaren tegen de communistische dreiging. De op dracht die deze commissie heeft, gaat dus van een ander standpunt uit, zij bezoekt niet alleen Indone sië. maar eveneens de Philippijnen, Malakka, Burma en Indo-China. Zij moet het vraagstuk van een teweerstelling tegen het communis tisch opdringen bezien vanuit een wijdere gezichtshoek. JN ZEKERE ZIN werkt dus. voor wat Indonesië betreft, het Korea- conflict als een stok achter de deur. Met nog groter kracht dan tot nu toe zal de Indonesische regering zich moeten inspannen om, vooruit lopende op de van Amerika te ont vangen wapenhulp, alles te doen wat menselijkerwijze mogelijk is, ten einde door verzekering van binnen landse rust de ondernemingen van exportproducten een veilige werk- mogelijkheid te bieden. Niet alleen zal men voor de door de uitvoer te verdienen deviezen voedsel en tex tiel kunnen kopen die het levens peil van de arbeidersbevolking zul len opheffen, maar secundair bete kent verbetering der levensomstan digheden een garantie voor min dere willigheid tot het aanvaarden van communistische propaganda- leuzen. Nu is het de tijd voor het jonge Indonesië om te bevorderen, dat allen zich zullen aaneensluiten tot een eenheidsfront. Alleen een land, dat van binnen sterk en hecht is, zal in staat zijn mettertijd ook naar buiten zich te doen gelden en te worden opgenomen in de rij van verdedigers der democratische grondbegrippen. Omdat dit laatste nu nog niet mogelijk is, moet men Mohammad Hatta's besluit inzake Korea thans zeker toejuichen. Het is een wijze decisie geweest, die de Indonesische premier heeft genomen en ene, d:e helpt om hem in de ogen va.i de wereld als staatsman formaat te ge ven. G. J>ADIO-BOEDAPEST en radio-Boe- karest gaan door met het lanceren van beschuldigingen aan het adres van Joego-Slavië, dat oa.. wapens zou ontvangen van de Westelijke gealli eerden en „op brute wijze" de Albaan- se minderheid zou onderdrukken. De Hongaarse minister voor Volks cultuur. Geza Losonczi, heeft „de Tito-bende" er van beschudigd, de „dolle honden te zijn van de imperia listische oqrlogsbrandstichters" en een bedreiging voor Hon„arijë's vrede en de vrede in het algemeen te zijn. „Maar de imperialistische oorlogssto kers moeten er niet aan twijfelen, dat, indien zij met de brandstichterstoorts aan ons dak komen, het Hongaarse volk als één man hier tegen op zal komen precies zoals het Koreaanse volk."

de Stem | 1950 | | pagina 1