Beslissende strijd gaande? „Nooit is een nederlaag definitief" Albanië beschuldigt Joego slavië van oorlogsstokerij Regering wenst te praten over Nieuw-Guinea wzm- Van het front in Zuid-Korea en in In een zeilboot de wereld rond Walter Baels op vrije voeten Korea en Indonesië TRA JO DAGBLAD VOOR ZEELAND berg Luchtbrug over Stille Oceaan DE Verenigde Staten zenden thans 1.200 Koreanen terecht gesteld Franse Regering krijgt vertrouwen Het wordt heter in de koude oorlog K.L.M. heeft f 80 mil lioen nodig Diamanten kloosterju bileum te Roosendaal MACARTHUR, DE BLANKE MIKADO", MET EIGEN CVLTUS Veranderlijke bewolking CARRIERE BEGON NA ZIJN PENSIOEN „Boy-colonel of the West" I'H'H'H'H Parijs wordt zeehaven smaak. trdeel) ZESDE JAARGANG No. 1740 tJltgave: N.V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne mentsprijs bij vooruitbet. f 3.90 per kwartaal, per post f 4.75, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) f 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 14 JULI 1950 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.2® per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.6O per m/m)Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit» gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd Bureau voor de Zeeuwse Eilanden GOES, Westsingel 98, Telefoon no. 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen t HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon no. 102. (B ij bureau: OOSTBURG, Nieuwstraat 22, Telefoon no. 35). Noord-Koreanen trekken de DOOR HET HOOFDKWARTIER van MacArthur in Korea wordt gemeld, dat de Zuid-Koreaanse troepen aan het cen trale front gedwongen werden zich terug te trekken, door een nieuwe zware aanval van twee Noord-Koreaanse divisies. Een woordvoerder, die dit mededeelde, zei, dat er zwaar was ge vochten. types viermotorige toestellen op die luchtbrug dienst doen. De M a t s heeft zijn transatlanti sche dienst voorlopig beperkt tenein de over meer toestellen te beschikken voor de luchtbrug over de Stille Oce aan. ALGEMEEN FRONTOVER ZICHT. De NOORD-KOREANEN trokken diep de Taebak-bergen in. Zij trachten klaarblijkelijk om de linie aan de rivier de Koem, waar de Ame rikanen zich hebben ingegraven ter verdediging van Taedjon, heen te trekken. Zij bedreigen thans Taedjon, de voorlopige hoofdstad, van het Oosten uit. Intussen rukken zowel de Amerika nen als de Noord-Koreanen verster kingen aan naar het front. Sommige militaire waarnemers zijn van me ning, dat thans de beslissende strijd gevoerd zal worden. BOMBARDEMENT. •pEN CORRESPONDENT van de Verenigde Pers bij het Ameri kaanse hoofdkwartier van de lucht macht te Tokio meldt, dat bijna 50 superforten van het type B-29 een vitaal Noord-Koreaans militair doel wit met 500 ton bommen hebben be stookt. De actie werd uitgevoerd door twee groepen superforten, die in al lerijl van hun basis aan de Westkust der V. S. naar Tokio waren overge bracht De toestellen werden gevlogen door veteraan-vliegers uit de tweede we reldoorlog en vertrokken voor hun opdracht van twee bases in het Verre Oosten. Alle toestellen en hun beman ningen van jeugdige veteranen keer den behouden terug zonder bij hun, overdag uitgevoerde, operatie tegen stand ontmoet te hebben. Er lagen precies acht dagen tussen het ver zoek om de vliegtuigen uit de V. S. te laten komen en het uitwerpen van werd uitgevoerd te 14.02 (Ned. tijd), de bommenlast. De massale aanval Het doelwit werd met behulp van radai opgespoord wegens de dicnte mist. Elke bommenwerper vervoerde ongeveer tien ton bommen. DE LUCHTBRUG. manschappen en materiëel per vliegtuig naar Japan en Korea, via een luchtbrug over de Stille Oceaan, zo heeft de officiële woordvoerder van de M a t s (military air transport ser vice) verklaard. Hij verstrekte geen bijzonderheden, maar verklaarde niettemin, dat vier ■yOLGENS de laatste Reuterberich- ten waren de posities bij de strijd in Korea gisteren als volgt: Westelijk front: De Amerikaanse strijdkrachten graven zich in ten Zui den van de bocht in de op dat punt vierhonderd meter brede rivier de Koem, teneinde de opmars van de Noordelijken naar Taedjon, de tijde lijke Zuidelijke hoofdstad, tegen te houden. Centrale front: De Noord-Koreanen stoten naar het Zuiden door, nadat zij de rivier de Han waren overge stoken. Zij hebben de Zuidelijken uit Tsjongdjoe verdreven naar het N.- Oosten van de Koemlinie. Oostelijk front: De Zuid-Koreanen slaan ten Zuiden van het verkeers knooppunt Tsjongdjoe en van Tanjang honderd km. ten Noordoosten van Taedjon, hard terug, om te voorso men dat de Noordelijken doorstoten naar Koemtjon. Dc Noordelijke strijdkrachten con- centreden zich verder Oostwaarts voor een grote omtrekkendebewe ging om Taedjon af te snijden van de vitale Zuidoostelijke aanvoerhaven Poesan. rrWAALFHONDERD Koreanen die een „risico voor de vei ligheid vormden", zijn door de Zuid-Koreaanse politie sedert net begin van de Koreahnse oorlog terechtgesteld, aldus heeft Kom Tai Soe, hoofd van de Zuid-Ko reaanse politie, gisteren meege deeld. De executies werden uitge voerd te Seoel en in andere ste den in het gevechtsgebied. Een correspondent van Reuter, die Kim bij de Koemlinie aantrof, zegt, dat Kim verklaarde, dat hij de veiligheid onmiddellijk achter de strijdkrachten van de frontli nie moest handhaven. De Noord- Koreanen hadden een prijs op zijn hoofd gesteld en verschei dene moordenaars op hem afge stuurd, aldus Kim. Zijn agenten hadden hem bericht over vele moorden op de familieleden van politie-beambten, regeringsfunc tionarissen en legerofficieren, toen de Noord-Koreanen Seoel bezetten, zo verklaarde hij. TJE FRANSE regering heeft giste- renavond in de Nationale Verga dering met 335 tegen 226 stemmen het vertrouwen gekregen. De regering had gevraagd, alle ver zoeken om een algemeen debat over haar politiek af te wijzen en verklaard dat zij de stemming hierover op zou vatten als een vertrouwensvotum. Vijf afgevaardigden van verschillen de partijen hadden om een algemeen debat verzocht. Een ondernemend Zwitsers gezin TVRIE ZWITSERS, van wie een jour- nalist is, zijn onlangs in een om gebouwd wedstrijd jacht een reis om de wereld begonnen om door middel van reportages en artikelen hun land genoten in te lichten over de levens gewoonten en omstandigheden in an dere landen. De reis, die vijf jaar zal duren, staat onder leiding van Arthur Scheck, 'n journalist, die jarenlang in Buenos- Aires heeft gewoon en het daarna in zijn vaderland Zwitserland te be nauwd werd tussen de bergen. Zijn vrouw Frieda en zijn zoon Hans ver gezellen hem, de laatste als werk tuigkundige. Op 21 Mei vertrokken zij uit Bazel, waarna via de Rijn Rot terdam werd bereikt. Hier werd de „Carolina", zoals het jacht heet, zee waardig gemaakt. Het scheepje is 15 meter lang en heeft een zeiloppervlak TRUMAN heeft het Congres gevraagd om 89 millioen dollar voor het be ginnen van een „waarheidscampagne" tegen het communisme in de gehele wereld. TE LONDEN zijn op de Nederlandse ambassade elf Engelsen, die zich voor ons land in de oorlog verdienstelijk maakten, onderscheidingen van de Orde van Oranje Nassau uitgereikt. ANAK AGUNG, zo wordt officieus vernomen, zal binnenkort tot gezant van Indonesië in België worden be noemt Hij is thans minister van Bin nenlandse Zaken. DE HANDEljSRAAD Saper van Po len en de plv. attaché Dobrowolsky, beiden te Londen, hebben de Britse regering asyl gevraagd. HET TEMPO van de toevoer van Amerikaanse wapens aan W. -Europa zal in verband met de Koreaanse kwestie worden verdubbeld, zo wordt in Washington vernomen. Mr. G. P KIES, zal de opvolger wor den van de heer F. E. Hollander, hoold van de Legervoorlichtingsdienst. Dit gaat in per 31 December 1950. UE FRANSE REGERING besloot in «aar eerste Kabinetszitting de sterk- vnian de Franse luchtmacht op te strJLev' 0ver 5 iaar wil men 1800 het 'uFfra bezitten. De kosten van fran*è. t^?ren~Plan" zi->n 135 milliard gediend we^son'werP 's reeds in ner toneelmeester Jas- efsenh°0^sSt«en j5 1»' tegen zich Alida Kof diem^r* °PdeT 23-jarige in de kelder van wV1 danua" J1' certhuis me, Groninger Con- DE VOGELPEST nee™, a v.. veld toe. Nadat reeds ven wegens besmettin» wr f bednJ" ontruimd, werden gistel™ ware5 nieuwe gevallen gemeld. W66r DE „GEN. C. H. MUIR" zai hit omstandigheden voorbehoudt^0/^6 dag 15 Juli om 9 uurte worden ontscheept. Rotterdam J)E BERICHTEN over troepenbe wegingen aan de grens van Joego-Slavië hebben plotseling de halve wereld in spanning gezet. Er waren hardnekkige geruchten over troepenconcentraties van Bulgaren, Roemenen, Hongaren en zelfs Rus sen aan de grenzen van Tito's Rijk. Inmiddels werd echter gemeld, dat in Joego-Slavië zelf een serene rust heerst. Dit neemt niet weg, dat Acheson zelfs de geruchten belangrijk genoeg oordeelde om onmiddellijk een ern stige waarschuwing te doen horen. Dat alle berichten over troepenbewe gingen vanuit de betrokken landen vlot worden tegengesproken, maakt uiteraard weinig of geen indruk. Meer indruk heeft het gisteren avond gemaakt, dat Albanië aan het adres van Joego-Slavië plotseling be schuldigingen heeft gericht. Volgens radio-Tirana heeft Albanië Joego-Slavië van „aanhoudende pro vocaties en schending van Albanees grondgebied" beschuldigd. Reeds in het verleden, aldus een desbetreffen de nota van de Albanese legatie te Belgrado, had Albanië verzocht een einde te maken aan deze „vijandige politiek en aanzetting tot oorlog". Jn Juni had Joego-Slavië negen maal 't grondgebied geschonden. Het Sovjet-blad „Prawda" heeft ver klaard, dat „alle provocaties en aan vallen van de imperialistische oor logsstokers" beantwoord zouden wor den met een „intensifering van de .orsteling om de vrede". Inmiddels echter maakten radio stations van door het communisme beheerste Oost-Europese landen mel ding van „dreigende imperialistische aanvallen op Bulgarije en Albanië". De Albanese premier verklaarde, dat het leger gereed was „Albanië te ver dedigen tegen Amerikaanse oorlogs stokers en hun aanhangers". van 80 M2. Het is uitgerust met een donkere kamer en een miniatuurstu- dio voor werkzaamheden aan foto's en reportages op gramofoonplaten. Na het vertrek uit Rotterdam kwamen de wereldreizigers na een zware tocht over ruwe zee, die vijf uur duurde, in Hoek van Hólland aan. Na enkele dagen uitrusten ging het weer ver der, nu naar IJmuiden en vervolgens door het Noordzeekanaal naar Am sterdam, vanwaar uit tochten over het IJsselmeer werden gemaakt. Gisteren arriveerde het jacht in Haarlem. Vóór Zondag wordt de tocht weer voortgezet en de globe trotters zullen via de Golf van 8is- caye naar de Middellandse Zee va ren, waarna zij, rond Afrika heen, naar de Indische Oceaan koers zet ten. Zij zijn van plan alle wereldde len te bezoeken en overal wetens waardigheden in geschrift en op de plaat vast te leggen, terwijl zij ook een geluidsfilm van hun reis zullen vervaardigen. Eis voor Krijgsraad één jaar UfALTER BAELS, de zwager van Koning Leopold, die jl. Vrijdag bij het overschrijden der Belgische grens werd gearresteerd op grond van een vonnis van de voormalige krijgs raad te Brugge, is gisterenmiddag door de krijgsraad te Gent in vrij heid gesteld. Baels, die uit zijn huidige woon plaats Parijs naar Oostende wilde rei zen in verband met het overlijden van zijn moeder, had verzet aangete kend tegen het vonnis, waarbij hem wegens dienstweigering bij verstek, drie jaren gevangenisstraf was opge legd, en wel op grond van het feit, dat het vonnis nooit aan hem bete kend was. De auditeur-militair van de Gentse krijgsraad erkende de nietigheid van het vonnis en vroeg in verband daar mee Baels' onmiddellijke vrijlating. Tegelijk heeft dc auditeur militair evenwel van de krijgsraad een nieu we veroordeling van Baels tot een gevangenisstraf van een jaar ge vraagd. De aan de broer van de Prinses van Rethy ten laste gelegde feiten moes ten volgens de auditeur worden be schouwd als een weigering gevolg te geven aan een mobilisatiebevel. Zoals bekend, had Baels, die tij dens de oorlog te Lissabon vertoefde, geweigerd gevolg te geven aan een oproep tot dienstneming bij de vrije Belgische strijdkrachten. De verdediger meende, dat het ten laste gelegde feit onbeduidend is en vroeg daarom verzachtende omstan digheden in aanmerking te nemen. De krijgsraad zal Vrijdagmorgen uit spraak doen. T\E KAPITAALBEHOEFTE van de K.L.M. bestaat uit f 80 millioen, te weten f 38.5 millioen ter consolida tie van reeds aangetrokken kortlopen de credieten, f 26.5 millioen ter finan ciering van de voor de komende ja ren beoogde uitbreiding en f 15 mil-- lioen ter deelneming in de Garuda Indonesian Airways N.V, De Regering acht het in 's lands belang, dat medewerking van de staat bij de financiering wordt verleend en dat de K.L.M. zodoende in staat wordt gesteld haar belangrijke functie te blijverr* vervullen. De regering stelt voor in de behoefte aan nieuwe mid delen op de volgende wijze te voor zien: Het Ryk verstrekt f 15 millioen nieuwe middelen. Hiermede zal de K.L.M. haar deelneming in de Garu da Indonesian Airways N.V. kunnen financieren. Daarenboven is het ge wenst, dat het Rijk, door omzetting van het bestaande rykscrediet ad f 50 millioen in aandelen, zijn deelneming in het aandelenkapitaal van de K.L. M verhoogt. Het rijk verstrekt voor een bedrag f 15 millioen nieuwe leningen of ver strekt garanties daarvoor. Onderhands zullen geldleningen cf credieten tot een bedrag van f 50 millioen, met garanties van het rijk, worden geplaatst. Hierover werden gisteren in de Tweede Kamer de debatten geopend. Vandaag zal over het voorstel van de regering worden beslist. Gisteren viel te Partfs om 8 uur 8 min. het startschot voor de jaarlijkse monsterrit: de Tour de France. De eerste étappe was Parys-Metz, ee* af stand van 307 km. Boven: de Nederlandse renners, die aan de Ronde deel nemen, aan de start. Onder: de start van de 116 renners voor de eerste étappe, die gewonnen werd door de Luxemburger Jean GoMschmidt. De ze laatste zegevierde ook eenmaal in de Ronde van Nederland. (Voor verslag zie pag.,13 van ons blad). (Telefoto). T\E NEDERLANDSE Regering is be- reid, aldus een brief van Minis ter van Maarseveen, aan de Tweede Kamer, op het verzoek van de R.I.S., zo spoedig mogelijk onderhandelingen inzake Nieuw-Guinea te openen, in te gaan. De minister verzoekt de Ka mer zich te willen uitspreken over de datum, waarop deze besprekingen kunnen beginnen. Het antwoord op deze vraag zal vooral afhangen van de tijd, welke de Kamer denkt nodig te hebben om het rapport (dat waar schijnlijk op of rond 1 Augustus a.s. verschijnt) van de per 1 April jl. in gestelde Gemengde Commissie, te be studeren. Nadat deze brief was voorgelezen, werd begonnen aan de behandeling van de amendementen, ingediend voornamelijk door de heer Bachg (K. V.P.). Tevoren hadden enkele leden het woord gevoerd over het ontwerp- wet op de Kamers van Koophandel, waarop deze amendementen waren ingediend. Staatssecretaris van der Grinten betoogde dat het inderdaad gewenst is op de duur tussen de Ka mers en de P. B. O. verband te leg gen, maar dat men toch uiterst voor zichtig tewerk moet gaan. Hier is sprake van rechtsherstel, de tijdens de oorlog ingevoerde en ongewenste wijzigingen moeten worden verwij derd. Bovendien is het de bedoeling deze wet van 1920 aan de huidige stand van zaken aan te passen. Het gaat er ook om vooraanstaande vertegenwoordigers van handel en nijverheid in de Kamers te hebben. De voorgestelde vertegenwoordiging van de Middenstand biedt voldoende waarborg dat de stem van de Mid denstand in de Kamers doordringt. Daarna nam de minister enkele amendementen van de heer Bachg over, o.a. een waarin de Kamers in haar karakter worden onderscheiden van de publiekrechtelijke bedrijfsor ganen. Ook het amendement waarbij bepaald wordt dat voor de Midden standsondernemingen tenminste een derde van het aantal leden der Ka mers zitting hebben, wordt geaccep teerd. Nadat het amendement om de wet te doen vervallen per 1 Januari 1959 is aangenomen wordt de vergadering geschorst tot heden 13 uur. Mgr. Hopmans droeg H. Mis op lLfère Maria Angelina van de Zus ters Penitenten-Recoliectinen vierde Donderdag haar zestig-jarig kloosterjubileum in het moederhuis. Mariadal te Roosendaal. Mgr. Hop mans. de bisschop van Breda, stelde het ondanks zijn hoge loeftijd op prijs zelf naar Roosendaal te komen. Hij droeg een stille H. Mis op, die door de hele kloostergemeenschap werd bijgewoond. Monseigneur bracht zijn felicita ties over aan Mère Angelina. Rector van Dongen droeg de plech tige Hoogmis op uit dankbaarheid. Na de Hoogmis kwamen talrijke stadgenoten Mère Angelina felicite ren, o.m. Deken van Mierlo. Er waren zeer veel bloemstukken en felicitaties voor de jubilerende zuster. Weersverwachting, geldig t0t vanavond: Veranderlijke bewolking en on vele plaatsen enkele buien met ee» kans op onweer. Meest ma tige Zuidelijke wind. In het Wes ten van het land iets koeler, ove rigens weinig verandering in temperatuur. Vandaag: Zon onder 20.55 uur Maan onder 21.13 uur. Morgen: Zon op 4.37 uur. Maan op 1.09 uur. r DE JONGE G.l.'s, die ten Zuiden van Soewon door de Noord- Koreanen gevangen werden genomen, en ook al de anderen die voor de druk der Mongoolse horden momenteel moeten bege ven, worden geleid door een bevelhebber met fantastische naam. Douglas Mc.Arthur heet de man, hij is zeventig jaar en hem wer den de U.N.O.-strijdkrachten toevertrouwd. Over zijn leven en carrière lazen wij in „The Observer" een bijdrage, welke wij hier gedeeltelijk dan overnemen. venslicht in een militaire barak er gens in de staat Arkansas. Zijn va der was een uitnemend soldaat die zich op zeventienjarige leeftijd al tij dens de burgeroorlog had laten gel den en die alom als de „boy colonel of the West" stond bekend. Zijn prille jeugd bracht de jonge Doug nu eens hier en dan daar in de ten ten van de officieren door en in een atmosfeer van mannelijke bravour, permanent patriotisme en persoonlijk iniatief. KWALITEITEN. UJie reputatie van Mc Arthur is er geen van bliksemsuccessen, zoals die van wijlen Patton met zijn mooie revolvers en opvliegend karakter. Het is er ook geen van alomvattende bevoegdheid zoals die van de glim lachende en soepele Eisenhower. Mc Arthur heeft nooit de vaderlijke in slag gehad van de stille George Marshall noch de subtiliteit van een Bradley, een Clay of een Bedell Smith. Tussen al die Amerikaanse gene raals staat hij als een soort schuwe arend en zijn faam omvademt fiere autocratie, etherische gevoelens heroïsche zelfverloochening en bor relende energie in een kader van palmboomplantages. En dat er zo'n ge heimzinnig waas rond hem hangt is vooral te wijten aan het feit dat hij sinds vijftien jaar niet meer in de States vertoefde. Douglas Mc Arthur, de kleinzoon van een man, die in 1842 uit Glas gow emigreerde, zag in 1880 het le- ïya als laureaat de Academie te heb ben verlaten, begon hij zijn leger dienst onder auspiciën van zijn va der, die inmiddels gouverneur was geworden op de Filippijnen. Als ge neraalszoon won hij daar nog meer zelfvertrouwen, en hij verwekte ook die speciale Amerikaanse versie van het kolonialisme, zoals ze slechts in die zone van de wereld tot uiting kwam. Om zijn persoonlijke kwaliteiten werd Douglas Mc Arthur dan tijdens de Russisch-Japanse oorlog aangesteld om als militair waarnemer te fun geren, en het daaropvolgend jaar werd hij militair attaché bij de toen malige president van de Verenigde Staten, Theodore Roosevelt. Nadien werd Mc Arthur instructeur in een militaire school, en negen jaar was hij stafofficier geweest toen hij op zeven en dertigjarige leeftijd, in 1917 in Europa belandde. Tijdens de oorlog bracht hij het tot brigadecom mandant, doch dat belette niet dat hij het slachtoffer werd van een gas aanval en dat hij. te midden van zijn mannen een vrij zware verwonding opliep. Door de toenmalige minister van Oorlog werd hij als de beste frontgeneraal bestempeld. „IK KOM TERUG" ITet was eigenlijk toen zijn officiële loopbaan beëindigd was, dat zijn historische loopbaan begon. En het begin was beslist niet zeer gunstig. Kort na de bliksemaanval op Pearl Harbour liet Mc Arthur, die inmid dels opperbevelhebber van de Ame rikaanse strijdkrachten in het Verre Oosten was geworden, zijn vliegtui gen door de Japanners dodelijk ver rassen: wat dan de ondergang be spoedigde van zijn klein garnizoen. Twaalf weken later kwam het jam merlijk einde op het schiereiland Ba taan. Het bevel kwam dat Mc Arthur zelf naar Australië moest. Per mo torboot en dan per vliegtuig bracht hij zich in veiligheid, doch zijn af scheid luidde: „Ik kom terug" Die lapidaire woorden maakten va- hem een nationale held, en dat in een periode toen Amerika de grootste vernedering onderging. Door zijn meesterlijk militair be leid tijdens de daarop volgende jaren zou hij die reputatie nog versterken. Met betrekkelijk kleine effectieven wist hij de Japanners, dank zij zijn schitterende strategie, geleidelijk uit al de eilanden te verdrijven en weldra heroverde hij heel de Filip pijnse archipel, wat de wereld met verbazing sloeg. HANDEN IN DE ZAKKEN. Fn dan kwam de atoomibom en de capitulatie der Japanners (Mc Arthur had de handen in de broek zakken toen hij die capitulatie op het dek van een oorlogsbodem ont ving), en toen begon zijn. gouverneur schap over een land met 80 millioen inwoners. Het is zeker niet het be stuur van een wraakzuchtig man ge weest, integendeel: Mc Arthur heeft gewoonweg beproefd in Japan het experiment te herhalen dat hij ette lijke decenia lang tot een succes had pogen te maken op de Filippijnen. Hij wilde namelijk van Japan een democratie maken naar Amerikaanse normen. Zjjn oogmerken waren in menig opzicht lofwaardig. Minder lofwaar dig zijn echter de methodes geweest die hij aanwendde om zijn doel te bereiken. In de eerste plaats heeft hij zich met zo'n waas van eminentie omhuld dat hij weldra bekend stond als de „Blanke Mikado" en dat hij voor zichzelf een soort cultus in het leven riep, welke hij juist voor an deren in Japan wenste uit te roeien. Ten tweede heeft hij de basis zelf van de democratie over het hoofd gezien door aan te temen dat een democratie door edicten en decreten kan worden in het leven geroepen. \foor generaal Mc Arthur is het ein de van de loopbaan nu nog niet aangebroken, en thans staat hij in het brandpunt van de wereldbelangstel- lic.g, terwijl vreeselijke problemen elkaar ophopen. Hij geeft er zich Generaal MACARTHUR. „Ik kom terug". rekenschap van dat zijn Japans expe riment geen volslagen succes is ge worden en dat zijn politiek crediet tijdens de twee jongste jaren te Was hington een ferme deuk heeft gekre gen. Doch dat is nog niet alles: hij werd nu plotseling voor een militair probleem gesteld waarvoor hij zeker niet berekend was. Eenieder voelt dat de oorlog in Korea mogelijk de lont kan worden van een derde en allergruwelijkste wereldoorlog. Dra matisch is het ongetwijfeld dat de man, die zo'n zware taak op de schouders krijgt, een oud mens is die zich, niettegenstaande zijn jeugdig voorkomen* tegen de jaren weren moet. Zijn prestige in Amerika, in Japan en elders was echter zo groot dat hij de wapens niet kon neerleg gen. Nooit heeft de man een neder laag als dèfinitief b.schouwd en ook thans kan hij de verantwoordelijkheid niet aan anderen laten. (Van een bijzondere medewerker) PEN belangrijke mijlpaal in de ontwikkeling van India's poli tiek is geweest het besluit van 29 Juni j.l. om in te stemmen met de resolutie van de Veiligheidsraad inzake Korea. Daarbij is echter van de zijde van 't ministerie van Bui tenlandse Zaken uitdrukkelijk me degedeeld, dat aanvaarding van de resolutie niet inhield, dat India zijn buitenlandse politiek van neu traliteit zou veranderen. Men mag aannemen, dat tijdens het bezoek van Pandit Nehru aan Indonesië tussen hem en Soekar- no c.s. wel van gedachten zal zijn gewisseld over vraagstukken die beide landen gelijkelijk raken, zeer waarschijnlijk dus ook over de toenemende zorg, die het gestaag voortrollen van de communistische vloedgolf over Zuid-Oost-Azië de staatslieden baart. Wie nu verwacht zou hebben, dat Indonesië's premier, toen hij ken nisnam van de algemene instem ming waarmede India's besluit door de democratische wereld is begroet, zich instantelijk voor zijn land aan de zijde der initiatiefne mers van de resolutie zou hebben geschaard, is bedrogen uitgekomen. En het pleit alleen maar voor het leiderschap van Mohammed Hat- ta, dat hij zich niet terwille van een spectaculair schouderklopje heeft laten verleiden om eenzelfde fors gebaar te maken als zijn me despeler In India. Hatta bewijst, te beseffen dat de interne moei lijkheden waarmede het groeien de Indonesië te kampen heeft, hem beletten een principieel standpunt in te nemen ten opzichte van een conflict, dat geheel de wereld raakt. In de politieke beperking, die de eerste minister zich hier heeft opgelegd, toont zich, en dat is verheugend, de meester. Het is gemakkelijk en goedkoop om stoer te doen, om een vuist te ballen die geen sterke vingers verbergt. Het is moeilijk, misschien ook wel on dankbaar, op een critiek ogenblik door een strikt onzijdige houding duidelijk te maken, dat een land, dat inwendig geen eenheid vormt, nochtans voldoende zelfkennis be zit om naar buiten geen partij te kiezen. Men steile zich 'n ogenblik voor, dat Hatta zich hadde ge plaatst aan de zijde van Nehru en kort maar krachtig zou hebben stelling genomen tegen communis tisch Noord Korea. Hoe zou daar op in Indonesië zelf de reactie zijn geweest van de linkse èn ultra linkse groepen? Wanneer juist is, wat in conservatieve Indonesische kringen voor waarschijnlijk wordt genouden, namelijk, dat vanuit de gebeurtenissen in Korea een stimu lans zal uitgaan naar hen, die in ternationale verbreiding van het communisme nastreven dan is als vaststaand aan te nemen, dat een strijdlustige houding van premier Hatta zich onmiddellijk zou gaan aftekenen in de toename van de communistische propaganda in zijn land. En dat kan hij, en kunnen de goedwillende Indonesiërs mét hem, allerminst gebruiken bij hun pogingen om door interne binding tussen rechts en links 't eenheids front te verstevigen. Hoewel - en ook dit bewijst Hat- ta's scherp inzicht als staatsman - tenslotte de deur op een kier is opengehouden, doordat bij een werkelijk effectieve gewapende in greep van de Verenigde Staten In donesië alsnog opnieuw zijn stand punt zou kunnen bepalen, moet men die kier toch wel met grote reserve bezien. Het zou voor In donesië volkomen onmogelijk zijn, in welke vorm dan ook daadwer kelijke hulp te verlenen bij een ge zamenlijke actie. Maritiem toch heeft het land volkomen niets aan te bieden, terwijl het inzetten van een militair contingent slechts een soldatesk schimmenspel zou bete kenen. Hatta zelf ontveinst zich niet, dat van een militaire paraat heid van de T.N.I. nauwelijks kan worden gesproken en een optreden naar buiten, ook al geschiedde dit door een keurgroep uit b.v. de Sili- wangi-divisie, alleen maar de mi litaire onmacht van Indonesië te duidelijker in het licht zou stellen. (Vervolg op pag. 2) Voorlopig nog voor kleinere schepen (Van onze Parijse correspondent). ^L SEDERT 1883 bestaat het plan om van Parijs een zeehaven te maken, doch daarbij stuit men op welhaast onoverkomenlijke moeilijk heden. Op tal van punten heeft de Seine slechts een vrij geringe diep gang, terwij] voorts de te laag ge bouwde bruggen grote obstakels vor men. Daarnaast is het begrijpelijk, dat Le Havre, Brest, Marseille en Bor deaux zich stevast blijven verzetten tegen iedere nieuwe stap op de weg om van de Lichtstad een zeehaven te maken. Dinsdag is men een grote stap ver der gekomen. De minister van Indus trie en Handel, Monsieur Louvel b .eft die dag in tegenwoordigheid van vele autoriteiten het eerste basis van de haven van Gennevieliers ge opend. Dit stadje, gelegen langs de Seine aan de Westzijde van Parijs is uitverkoren om de plaats te worden, waar successievelijk de Parijse zee havens zullen verrijzen. w

de Stem | 1950 | | pagina 1