Het ergste is alweer voorbij Nederlandse kolonie krijgt aanvulling n AU PORT" ONZE NEÜS /N DE MMSTER-KEVKEN" AAN DE GRENS „Iedere c.m. grond zal worden betwist" Kabinet Pleven gevormd Kinderbijslagwet verbeterd Duvieusart: Koning handhaaft verzoeningsvoorstel Bcterverbruik liep in twee jaar tot een vierde terug Wis wint de Tour de France? Wie wint een prijs in onze grote prijsvraag? Hamsieren Nieuwe koffiebon donderdag 13 juli 1950 lilippine. gebakjes, i eierkoek, SN, m G. j'jSuiïebffltniMÏ ygmetyerblinóteik, }edus niet'!r DAGBLAD VOOR ZEELAND Een paar weken lang „jacht" op rijst, olie en zeep Korea en de Konings- waarom eigenlijk? kwestie Iets warmer BE OORLOG IN KOREA Amerika verwacht nog strijd tot in de herfst Troepenbewegingen in Bulgarije Voorlopige constitutie Eenheidsstaat goed gekeurd Berouwvolle dief Socialisten spreken, C.V.P. zwijgt „Ongezonde" suiker behoefte MET DE K.A.B.-BEDEVAART NAAR LOURDES Dr. van Boven wordt chocolade-leverancier Gezagvoerder veenendaal de in k.l.M.-dienst ai lichtelijk vergrijsde piloot veegde op het militaire vlieg veld Ossun met een gebaar van welbehagen de warmte uit zijn ogen en van zijn voorhoofd. Geen wonder ook, want het was bar- drukkend. Hij was met zijn „kist" dat wil zeggen een Dakota met 15 zieken aan boord van Schiphol vertrokken om hen des middags behoedzaam neer te zetten op het Zuid-Franse vliegveld, dat ongeveer 11 km. Noord-Westelijk van Lourdes ligt. Ook paters kunnen zich vergissen Goeie morgen ZESDE JAARGANG No. 1739 Voor God, Koningin en Vaderland MISDAGEN MEN IN DE 786—o in breien van PHILIPPINE. rrerende prijzen - PHILIPPINE. t Philippine :ende orkest van IS. CONSUMPTIE. ERKE-LAURET. gebakjes, rozij» olesen en kren- g koekjes, ver- anvulling van de an zeer concur- ;fd aanbevelend, 782-0 NE te Terneuzen is zijn lastgever rcelen of combi- ONINGEN IN DE [JRT 'T ZAND. l strekt, verkrijg- f 6.25, ten kan- ;e Terneuzen. ïg op de dag der 805—O IN DER STEEN want een pijl is 1, sneller dan Wis- Lambik erkent in praak, dat de ver- it is, alle redelijk- ïsen geest te ban en les zijn. Uitgave: N.V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts. C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende. Hoofdredacteur: 3. J. H. A. Bruna. Abonne mentsprijs bij vooruitbet. f 3.90 per kwartaal, per post f 4.75, per week (uitsluitend bü niet- postbestelling) f 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden-op aanvraag verstrekt. Advertentieprijs voor de gehele oplage 03# per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.60 per m/m)Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 1 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,.'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling nieft verlangen af te geven, worden vernietigd Bureau voor de Zeeuwse Eilanden GOES, Westsingel 98, Telefoon no. 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon no. 102. (B ij bureau O S T B U R G, Nieuwstraat 22, Telefoon no. 35). TN BELGIE HEEFT DE REGERING, gelijk men 1* -„h„wlmr tegen het hamsteren laten horen. Afg WE ZULLEN maar in het koninklij ke midden laten, of nu de Ne derlanders de Belgen of juist de Bel gen de Nederlanders een beetje „van de kook" gebracht hebben. Dat ze al lemaal werkelijk van de kook waren, viel nog duidelijk te bespeuren, toen w- onze meergenoemde neus in die weet, een ernstige waar schuwing tegen het namsiereii iaien noren. Afgaande op (soms de meest •ilde") geruchten over de hamsterwoede der Belgen, die na hun eigen dnkels te hebben geplunderd ook de Nederlandse voorraden zouden „weg- leDen". hebben we onze neus eens in de keuken van „hamsteren in het grensgebied gestoken. Welnu over 't algemeen waren er geen „luchtjes", m.a.w. 't zal met die „hamsterwoede" van de Belgen in elk geval voor wat de laatste dagen betreft wel loslopen! Dit wil niet zeggen, dat de geruchten nu hele maal „zo maar" ontstonden OM BIJ TWEE belangrijke grens posten te blijven: we waren in Nispen en in Putte. In dit laatste v-iendelijke dorp vonden we midden op straat de douanepost, waar nie mand graag langs wil, Wanneer zijn geweten niet helemaal zuiver is. Kom miezen zijn verbazend aardige kerels, maar voorschrift is nu eenmaal voor schrift. Daarom zijn er de laatste we ken nogal wat Belgen „langs achter om" Putte binnengedrongen. Dan droegen ze een flinke tas mee, die ze in de Nederlandse winkels vol lieten stoppen met rijst, zeep, olie en meer van die nuttige zaken. Dat heeft, zo menen ze in Putte, voor een belangrijk deel de oorlog in Korea op z'n geweten. Het liep vori ge week zelfs een keer spaak met de zeepvoorziening. Er was niet genoeg or- aan de „vraag uit het buitenland" te voldoen. Ijlings werd toen een grote partij huishoudzeep aangevoerd. Aanvankelijk ging dat allemaal goed. Maar op de duur kon de doua ne niet meer volstaan met het be roemde- „oogluikend toezien". Er werd streng op de binnenpaadjes ge patrouilleerd en de stormloop op het Nederlandse product werd getemperd. In Nispen was het eigenlijk onge veer eenzelfde beeld. Er was alleen een opvallende uitzondering voor wat betreft het hamstermotief van onze Zuiderburen, niet alleen Korea, maar ook de Koningskwestie speelde een belangrijke rol. Men is in België blijk baar (terecht?) bevreesd, dat de ko mende terugkeer van de Vorst ge paard zal gaan met uitgebreide sta kingen, met name in de zeep- en olie-industrie. Daarom namen de Bel gen de „voorzorg" een en ander in huis te halen. Toen dat „een en an der" in eigen land op was, richtte men de schreden naar Nederland. Daar hoeven ze toch niet bang te zijn voor staken. Bovendien hamsteren de Ne derlanders alleen maar met bet oog op Korea, wat natuurlijk klinklare nonsens is, zo beweren nog steeds de zelfde hamsterende naburen EEN GEVANGENE te Haarlem, de Duitser Deerberg, is reeds 12 dagen in hongerstaking, omdat zijn uitwij zing naar Duitsland niet vlot genoeg verloopt. Naar het schijnt weigeren d- geallieerde autoriteiten hem toe te laten. WILLY LAGES (Kriminalrat)Franz Fischer (Kriminal Oberasssistent) en F H- Aus der Fuenten (S.D. functiona ris) zijn gisteren door de Bijz. Raad van Cassatie ter dood veroordeeld. D7 HEER C. M. SCHILT, oud-hoofd redacteur van „Het Vaderland" en de laatste jaren werkzaam bij het Devie- zenbureau voor de Pers, is in de leef tijd van 71 jaar te Leiden overleden. "ACTIEGROEP tegen de onmen selijkheid", een anti-communistische organisatie in W.-Berlijn, heeft de Duitsers in de Sovjetzone verzocht op wi. u a-s- „volkomen stilte" in acht te nemen als doeltreffende ver zetsdaad. DE EERSTE mobiele bloedtransfusie- eenheid van het Roode Kruis voor het drogen van bloedplasma zal 17 Juli he' Stadion te Amsterdam om uur plechtig worden geïnstalleerd. ?®L VOORDRACHTEN, opgemaakt door de Tweede Kamer ter aanvulling van 2 vacatures in de Hoge Raad, de volgende twee namen ais eerstgenoemden zien: mr. H. Th. A. G t w?°s j Den HaaS en prof. mr. J- Wiarda uit Utrecht. VICE-ADMÏRAAL Willinge zal 17 Ju- NederU„aCommando der zeemacht in vaT sch" ï®er officieel overnemen se te Den Hrtder?30^ L W' Reijnier" P&Le?tsen"rn?PTarenden van Hr- Ms. rang naam t W0£den geadresseerd 1Ms Evert mmer- a.b. Schiphól-Marine P'm' Am®terdam- DE VOGELPEST in regelmatig af. Sinds 30 Mei 51 bedrijven besmet. in de laatste™ dagen werd slechts l eeva meld. Dit wordt toegeschreven aan schriften"86 6Vlng Van de voorn IN WALLONIË zijn uitgebreide nrn teststakingen uitgebroken als nrnterf tegen de terugkeer van Koning Lei- pold. 2 Weersverwachting, geldig tot vanavond: 2 Aanvankelijk weinig, later weer toenemende bewolking met in de middag of tegen de avond plaatselijk enige regen, voorna- melijk in het Westen van het land. Matige wind uit Zuidelijke richtingen. Iets hogere tempera- 2 tuur. 2 2 Vandaag: Zon onder 20.56 uur. Maan onder 20.31 uur. Morgen Zon op 4.36 uur. Maan op 2.59 uur. nemen. Om met die van Putte met een beetje wrange humor te spreken: „De oorlog is nog ver weg en als de Rus werkelijk hier komt, dan lust-ie ook wel wat. Waar zou je dus voer hamsteren? Misschien om het mee te slepen naar Siberië?" Ja, daar in Putte zeggen ze de cm- gen zo maar vlak-af. Toch steekt er deze achtergrond in: de koude oorlog werkt door op alle fronten. Nu eens hier en dan weer daar, de ene keer zus ei. de volgende keer anders wor den er weer mensen door een ver meende of werkelijke dreiging opge schrikt. Dan is er weer een poosje rust nodig om tot bezinning te ko men. Dat „poosje" is op het gebied van hamsteren kennelijk gekomen. De toch al niet sterke koopkracht wordt weer met het oude beleid en volgens normale regels van het spel „uit gesmeerd". DEN OFFIGIëLE woordvoerder van het Amerikaanse leger te Wash ington verklaarde Woensdagavond, dat de Amerikanen „er van langs kre gen in Korea", maar dat „elke centi meter grond zou worden betwist." De woordvoerder zei, dat de' tactische si tuatie werd behandeld zo goed als het kon in de gegeven omstandigheden. De vertragingsactie van de Ameri kaanse troepen was een van de moe;- lijkste operaties. „Wanneer wij terug trekken is het diep tragisch, dat wij dikwijls onze gewonden moeten ach terlaten. Iedere centimeter grond zal worden betwist, zodat wij onze strijd macht kunnen opbouwen en ergens stand kunnen houden." Hij zeide, dat de Koem een uitstekende defensie bood, doch weigerde te zeggen of zij, naar zijn mening, zou kunnen worden behouden. „Onze troepen moe ten hun stellingen zo lang mogelijk houden, teneinde de vijand te dwin gen zijn strijdmacht te verspreiden", aldus de woordvoerder. Een correspondent van Reuter seint, dat een der Amerikaanse infanteris ten, die Woensdag moesten terugtrek ken, verklaarde: „Ik maakte de vorige oorlog mee en wij hoefden nooit met onbeschermde flanken te vechten. Het is zinloos iederen weet dat." Op het hoofdkwartier te Tokio heeft men weinig hoop dat de Noord-Ko- reaanse aanval zijn kracht heeft ver loren. Welingelichte kringen te Washing ton spreken als hun mening uit, dat het tot de herfst zou kunnen duren, voordat de strijd op Korea gewonnen is, zelfs indien de Russen en de Chi nese communisten niet meedoen. Er werd tevens erkend, dat de Noord-Koreanen „flinke strijders" zijn en het voordeel van korte bevoorra- dingslijnen via beschermde wegen in het binnenland hebben. Militairen waarschuwen, dat er mis schien nog gedurende drie weken slecht nieuws voor de Amerikanen ks>mt en dat men verder terugtrekken der Amerikaanse en Zuid-Koreaanse troe pen moet verwachten, alvorens het opbouwen van een werkelijke macht resultaat begint af te werpen. Buitenlandse Zaken blijft voor Schuman TYE NIEUWGEKOZEN Franse pre mier René Pleven heeft zijn Re gering het dertiende Kabinet sinds d bevrijding gevormd. Aan de nieuwe regering nemen ditmaal ook de socialisten deel. Robert Schuman, de schepper van het plan tot fusie van de West-Euro- pese staal- en steenkoolindustrie, blijft minister van Buitenlandse Zaken. Er is nu voor het eerst een ministe rie van de verbonden staten van In- do-China (Viëtnam, Laos en Cam bodja) ingesteld. De samenstelling van de nieuwe regering maakt een einde aan een „crisis", die 19 dagen heeft geduurd. Pleven heeft het centrum en de linkse partijen, die de z.g. derde macht vormen, verenigd teneinde het even wicht te bewaren tussen de Gaullis ten en communisten. Het Kabinet- Pleven bevat geen afgevaardigde van uiterst rechts. De nieuwe Regering telt 33-leden elf radicalen en radicaal-gezinden, vier gematigden, negen volksrepubli keinen (katholieken) en negen socia listen. Amendement-Hooy wekte misnoegen bij links JJE TWEEDE KAMER heeft de wij- ziging der Kinderbijslagwetten goedgekeurd. Het is een wijziging, die allereerst de veranderingen, in de be zettingstijd aangebracht, te niet doet. En die verder allerlei onvolkomenhe den in de wet wegwerkt. Met de hoofdzaak kon zo goed als Iedereen meegaan. Toch kreeg liet wetsontwerp nog 14 stemmen tegen, terwijl een negental leden zich vóór de stemming verwijderde. Het waren in hoofdzaak socialisten en liberalen, die hun misnoegen wilden spuien over het feit, dat even te voren een amen- dement-Hooy was aangenomen met 45 tegen 36 stemmen, een stemming, waarbij de rechtse coalitie (katholie ken, anti-rev. en chr.-hist.) weer oven herleefde. Dit amendement-Hooy hield in, dat de kinderbijslag voor natuurlijke kin deren niet bij de wet, maar bij alge mene maatregel van bestuur zou wor den geregeld. Dit niet, om deze kin deren iets tekort te doen, maar om de waardering van het Christelijk huwe lijk duidelijk te markeren. Minister Joekes was in zijn ontwerp de katho lieke fractie op dit punt wel enigszins tegemoetgekomen, doch die fractie vond dat nog niet genoeg. Nadat men er eerst een hele lange avond over had gedebatteerd, vielen gisterenmiddag de stemmingen als bo venomschreven uit. Over een nieuwe regeling voor de Kamers van Koophandel in hoofd zaak een herstel van de oude voor oorlogse regeling is men ook nog even gaan praten. De heer Bachg 'K. V.P.) kondigde al een paar amende menten aan, om de samenhang der Kamers met de P.B.O. in de wet te brengen. Acheson: „Aanval op Joego slavië zou een ernstige zaak zijn" JJEAN ACHESON, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft op zijn persconferentie er voor gewaarschuwd, dat agressie tegen Joe- go-Slavië „een zaak van de hoogste enst" zou zijn. Hij zeide dit in ant woord op vragën over de berichten over troepenbewegingen in Bulgarije, welke tegen Joego-Slavië gericht zou den zijn. De minister wenste geen commen taar te leveren over het al dan niet waar zijn der berichten. Nog meer agressie, zo voegde hjj op ernstige tc hier aan toe, zou echter van de hoogste ernst zijn. ÏTET KABINET van de R. I. S. heeft in speciale zitting het ontwerp- voorlopige constitutie Eenheidsstaat, goedgekeurd. Het recht van demonstratie en sta king is opgenomen bij de grondrecn- ten van de mens. De organisaties, die een monopolistisch karakter dragen en geyoar voor de nationale economie betekenen kunnen, zijn verboden. Over de hoofdstad van de nieuwe eenheidsstaat werd geen uitspraak ge daan. Wel werd bepaald, dat de zetel van de regering te Djakarta zal '.ijn. 't Parlement van de Eenheidsstaat zal bestaan uit leden van 't parlement der R.I.S., van de Senaat der R.I.S. en van 't werkcomité van 't K.N.I.P. (Repu blikeins Parlement). BEC DEKEN van de kathedraal /an Santiago de Compostella in de Spaanse provincie La Coruna heeft dezer dagen twee waardevolle schil derijen. die tijdens de Spaanse bur geroorlog uit een schilderijengalerij waren gestolen, toegestuurd gekregen met het verzoek, deze weer aan de staat over te dragen. Vier jaar gele den werden op dezelfde wijze vier andere meesterwerken, waarvan twee van Goya, teruggegeven. Daar de berouwvolle dief onder de bescherming van het biechtgeheim staat, heeft de politie nagelaten de zaak verder te onderzoeken. De nieuwe Nederlandse ambassadeur in Canada, de heer A. H. S. Lo- vink, is dezer dagen met zijn familie in de Canadese hoofdstad aangeko men, Van rechts naar links: de 12-jarige Marianne Lovink, mevrouw Lovink met de 3-jarige Anton, de ambassadeur met de 1.5 jarige Jan en mej. W. van Oven, gouvernante der kinderen, na de aankomst aan het Union Station te Ottawa. T\E DEBATTEN over de opheffing van de wet op het Regentschap in de Verenigde Kamer en Senaat in België zijn gistermiddag voortgezet. In totaal zijn 20 linkse parlements leden en slechts 2 CVP-politici voor de debatten ingeschreven. Ook bij de jongste discussie weken de CVP-vertegenwoordigers niet van hun eenmaal aangenomen politiek af en zij bewaarden ook bij de felsie aanvallen op Koning Leopold een stoicijns stilzwijgen. Van linkse zijde CINDS 1948 en met name sinds de af- schaffing van de subsidie in No vember van dat jaar liep de boter- consumptie in ons land terug van ge middeld 9.3 kg. tot ruim 3 kg. per persoon per jaar. In December 1949 liep het boterverbruik nog eens te rug met 25 pet., zodat nog 2 en een kwart kilo per persoon per jaar over bleef In België was over 1949 dit ver bruik 10.7 kg. per persoon. Dit staat te lezen in de M. v. A. betreffende de begroting van het Landbouw-egalisatiefonds. Daarin vinden we ook, dat de minister het nodig acht te streven naar beperking van de verbouw van fabrieksaardap pelen. Immers, de hoeveelheid aard appelmeel, waarvoor de prijsgarantie zal gelden, is beperkt. Wordt in to taal meer geproduceerd dan 200.000 ton, dan zal het meerdere aardappel meel aan de overheid moeten wor den geleverd tegen f 20 per 100 kg. Het meel zal in het veevoeder wor den verwerkt. Het bijmengingspercen tage van aardappelmeel in brood- bloem blijft gehandhaafd op 5 pet. Vitaminisering van margarine is niet dwingend voorgeschreven. Wel moet op de verpakking van (vrijwil lig) gevitaminiseerde margarine een mededeling daaromtrent zijn gesteld. De minister acht een verdere toe name van het suikerverbruik met het oog op de volksgezondheid ongewenst. Het zou zelfs aanbeveling verdienen, wanneer het verbruik en daarmee de import tot het vooroorlogse (lagere) peil zou worden teruggebracht. Ten aanzien van „groente" wordt nog mee gedeeld, dat zo nodig de tuinbouw op hulp uit het Landbouw-egalisatie fonds kan rekenen. Vorig jaar was het niet nodig van een gelijke toezeg ging gebruik te maken. werden overigens weinig nieuwe argu menten geuit en men is in het alge meen van oordeel, dat de debatten in de loop van de volgende week een einde zullen nemen. De belangstelling op dfe publieke tribune en ook op de diplomatieke tribune is reeds gerin ger dan bij de twee vorige vergade ringen. In de loop van het debat verzocht Spaak opheldering over een interview, dat Duvieusart dezer dagen heeft toegestaan aan een buitenlands pers bureau. Duvieusart verklaarde tijdens dit interview, dat de Koning zijn ver zoeningsvoorstel, neergelegd in zijn radio-boodschap van April j.l. om tij delijk zijn prerogatieven over te dra gen aan zijn zoon, Prins Boudewijn, niet had ingetrokken. De eerste minister antwoordd», dat zijn verklaring inderdaad juist was. Op eën vraag van Spaak of zijn uit lating dan niet in strijd was met die van de secretaris van de Koning, Pi- renne, die heeft beweerd dat de Vorst zich niet meer gebonden achtte door zyn voorstel, antwoordde Duvieusart: „Ik heb melding gemaakt vah een feit. De verklaring van de heer Piren- ne is mij onbekend". Het debat gezet. wordt vandaag voort- DE HEER MOL (K.V.P.) heeft aan de minister gevraagd of er aanleiding is tot herziening van de Wet op de uitoefening van de Geneeskunst naar aanleiding van tegengestelde menin gen van deskundigen, inzake het op treden van de „magnetiseur" Lemmen in Limburg. Leest de nadere mededelingen op pagina 3 van dit nummer (Van onze redacteur). in Lourdes kom. En ik ben vast van plan tot Donderdagmiddag 2 uur wanneer wij weer vertrekken met de rieken zoveel mogelijk van de ver schillende plechtigheden mee te ma ken". GESLAAGDE PROEF. C verstromingen van de Maas hebben eeuwen lang een groot gedeelte van ons land geteisterd. Hieraan kwam pas een einde, toen de Overlaat bü peers kon worden gedicht. Ter her innering is halverwege de weg van Grave naar Cuyk een monument op gericht, voorstellende de figuren van drie dijkwerkers. Vandaag wordt dit monument onthuld. QF DE ZIEKEN het kwaad hadden in het vliegtuig? Neen, was het antwoor 1 van de heer Veenendaal (en hij deed een stevige haal aan zijn pas aangestoken sigaret), alleen het laatste uur hebben zij het een beetje moeilijk gehad. Ik heb namelijk hoog moeten vliegen en heb gedurende 't laatste uur telkens moeten dalen. En U weet hoe dat is. Voor een gezonde passagier is het dalen al iets vreemds, dus voor een zieke is het nog verve lender. Erge last hebben wij echter niet ondervonden. En bovendien heb ben de zieken alle hulp gehad van Pater de Vree S.V.D. uit Montfoort, dr. Vonk en zijn echtgenote (een ex- verpleegster) uit Pannerden. En, last but not least, er was een onzer be proefde stewardessen aan boord. Maar tussen twee haakjes, zo voeg de de heer Veenendaal eraan toe, ik verheug mij echt erop in Lourdes te zijn. In mijn lange loopbaan als pi loot is het nu de eerste keer, dat ik TÏET IS de eerste maal dat een vlieg- tuig door de K. A. B. gecharterd wordt om zieken naar Lourdes te brengen. De vlucht van thans is als een proef op te vatten, die (wanneer zij in de ogen der organisatoren als geslaagd wordt beschouwd) in de toe komst door meerdere gevolgd zal worden. Te oordelen naar datgene, wat we ervan totnutoe mochten op vangen, geloven wij te kunnen zeg gen, dat de K.L.M. zich beslist geen zorgen behoeft te maken. Want de heren Scheepmakers (voorzitter van de Centrale Reiskas van de K.A.B.), L. Goffin, J. Hendriks (voorzitter van de Bond van R. K. Ziekenfondsen), A. Soree en dr. Smits die allen bij de aankomst van het vliegtuig aanwezig waren trokken verge noegde gezichten. S fPOEN WIJ onze ogen vanmor- J gen maar nauwelijks hadden J uitgewreven, tikte ons de heer J t Dré de Wolf, de directeur van het ziekenfonds O. Z., op de rug. S Hij had „post" voor ons. Met 'n blij gebaar namen wij de „post" S in ontvangst. En laat het nu een J vriendelijke kaart zijn, waarbij J K. A. B.-bestuurderen van het bisdom Breda (alle handtekenin- gen stonden op de kaart!) ons een prettige goede morgen kwa- men wensen. Er stond nóg wat i geestigs bij, maar dat was van persoonlijke aard. Het heeft ons goed gedaan! Eveneens „goeie morgen" daarginds in Breda! TYE 15 ZIEKEN zijn, terwijl U dit leest, allang op hun gemak in bet Asyl de Notre Dame de Lourdes, waar ook hun mede-zieken verblijven. En zij zullen zich daar ongetwijfeld al eens geamuseerd hebben met de kin deren, die niet ziek genoeg zijn om in bed te blijven. Want het opvallen de van deze bedevaartstocht is, dat er 16 zieke kinderen bij zijn, een aan tal dat deskundigen 'n unicum noe men. Er zijn grappenmakers onder die peuters, die de artsen als huns ge lijken beschouwen. Dr. van Boven vooral is de vriend der kinderen. Zo gauw zij hem hebben gescno- ten, vliegen zij naar hem toe en dan begint een bedelpartij. De ene peu ter wil een paar francs, de andere een ijsje, deze de „medaille" met het rode kruis van de dokter en weer een ander wil graag op zijn eentje een uitstapje maken om „te win kelen". Dr. van Boven is echter zo verstandig alle verzoeken lachend af te wimpelen en zijn snuiters dan koest te houden met een paar repen chocolade, waarmee hij blijkbaar voortdurend in zijn zakken loopt. Ondanks die chocolade zijn er ech ter toch wel eens een paar deugnie ten, die de dokter en de verpleeg sters proberen te verschalken. Want die winkels, waar ge zulke medailles kunt bekijken, trekken, ziet ge. De kerk is ook zo'n prachtige trekpleister en vooral de gaanderij, aai weerskanten van het plein (de dijk, noemt de kinderkolonie dat heel ongerbiedig)blijkt magnetisch te werken op het kinderlijk verlangen. Het verlangen naar die „dijk" was voor een paar peuters van een jaar of 7 overigens al zó groot geworden, dat zij al eën stap in de verkeerde rich ting hadden gezet. Maar een verpleeg ster en de dokter konden die stap haastig ongedaan maken. Grote ver wondering bij de kinderen. En daar om kregen zij een hartelijke aai over hun krullen in plaats van een hard woord over hun ondeugendheid. DE VERKEERDE BUS. 0VERIGENS harde Woorden vallen er in dit genade-oord nooit, want de sfeer is prachtig en de verhou ding tussen geestelijken en leken zo uitmuntend als men zich maar wen sen kan. Zo prachtig, dat men gerust ee.i pater voor de mal kan houden met een vergissing. Want ook paters kunnen zich vergissenin de ous, Het is ook humoristisch wanneer een pater in een bus stapt, die hem kilo meters ver van Lourdes afbrengt, in- plaats van naar de dichtstbijzijnde top van de Pyreneeën. En log humo- ristischer is het wanneer die pater in de bus verzeild raakt tussen 15 opgetogen Turkse meisjes.... ■pR WORDT weer gehamsterd, zo constateerden we de vorige week. En we vroegen, of de Overheid zich niet moest uitspreken over de vraag, of een bescheiden vorm van ham steren al dan niet aan te bevelen was. Een paar jaar vóór de oorlog gaf Colijn het parool uit: Hamster nu! Zou zo'n parool thans weer beteke nis hebben? In antwoord op die vraag kan men allereerst gaan filosoferen over de kansen op een nieuwe oorlog in het Westen. We geloven, dat niemand de eeuwige vrede kan waarborgen. De gebeurtenissen in Korea zijn verontrustend genoeg. Toch zit er ook een geruststellende kant aan. Als de Russen hun satellieten over de 38e breedtegraad hadden ge stuurd als directe ouverture voor een overval op het Westen, dan zouden ze nu al wel bezig zijn met een hevig diplomatiek offensief en het verzamelen van voorwendsels. Het is echter opvallend, hoe terug houdend ze zich tonen. Er worden wel wat nota's afgevuurd op de be sluiten van de Veiligheidsraad en het optreden der Amerikanen, maar het zijn erg losse flodders. Wat dat betreft, geloven we dus riet, dat er een steekhoudende aan leiding bestaat voor de acute ham sterwoede. Voorts is het een feit, dat de so lidariteit der vrijheidslievende na ties heel wat groter is dan in de da gen toen Colijn zijn hamster-nu-pa- rool uitgaf. Ook wat dat betreft zit er in het Koreaanse geval een ge ruststellend element. JGTETTEMIN zal er geen onenig heid zijn, bij het vaststellen van het feit, dat we in een tijdperk van koude oorlog leven en dat daaruit op een gegeven moment stagnaties en beroeringen kunnen ontstaan. Afgezien nog van de vraag, of die koude oorlog ooit gloeiend zal gaan lopen. Professor Baudhuin van Leuven heeft in een artikel voor de Libre Belgique dan ook het volgende be toogd: Het staat vast, dat in princiep ieder gezin moet beschikken over een rede lijke voorraad. Ieder dient de produc ten te kopen die hij meent nodig te hebben in die mate, dat hij niet iede re dag naar de kruidenier moet lo pen en ook niet afhankelijk is van een onderbreking, veroorzaakt door het een of andere economisch of sociaal Inci dent. Het is bijgevolg wenselijk, dat de huis houdelijke hulpmiddelen niet beneden een zeker peil vallen en het is om die reden, dat de Zwitserse regering voor enkele maanden haar bevolking heeft aangeraden zekere voorraden op te doen. Dit is dus een kwestie van rustig en verstandig beleid. Wat men nu echter ziet gebeuren is het in het wilde weg inslaan van allerlei voorraden, welke slechts in een en kele sector van het huishoudelijk le ven de behoeften wat langer tijd zullen kunnen dekken. Thee, slaolie, rijst en zeep schijnen wel de meest gevraagde artikelen te zijn. Er ko men in de grensstreken ook veel Belgen over, die grote hoeveelhe den van deze artikelen in de wacht slepen. Dit alles nu kan men moei lijk als uitingen van verstandig be leid bestempelen. En het is ook een feit, dat het niet alleen de beangste huismoeders zijn, vol zorgen voor haar gezin, die aldus te werk gaan. Het speculantendom is eveneens op de hamstermarkt verschenen. Het hoopt uit vrees en nood straks gro te winsten te kunnen behalen. Het vormt voorraden en sluit die weg, in de hoop, dat ze in dagen van be roering tegen woekerprijzen van de hand kunnen worden gedaan. Te gen dat speculantendom heeft de Belgische regering nu dan ook reeds maatregelen afgekondigd. JJE ALGEMENE voedseltoestand in de vrije wereld biedt echter voor deze speculanten ook geen bij zonder gunstig perspectief. Laten we Professor Baudhuin weer aan 't woord: De landbouw over de wereld staat te genover een superproductie. In de Ver enigde Staten o.m. ten einde de daling der prijzen beneden een minimum te voorkomen, heeft men massa's voe dingswaren opgekocht, waar men nu geen weg meer mede weet en die lig gen te rotten. Niet langer dan 8 dagen geleden, na de uitbarsting in Korea, vergaderden de vertegenwoordigers van de sutkervoort- brengers te Londen voor het opmaken van een plan, bestemd om de instor ting van de markt te voorkomen. De noodzakelijkheid bleek uit het feit. dat voor 1950 de hoeveelheid in voorraad zijnde suiker 5.300.000 ton bedroeg, daar waar de vraag de 4.200.000 ton niet zou overtreffen. Er moet dus voor meer dan een milliard kilogram suiker naar kopers worden gezocht. Het tekort aan voedingswaren in Euro pa is veel geringer dan vroeger. Wij hebhen dus minder bevoorrading nodig. Het is goed van zulke feiten ken nis te nemen, teneinde zich niet op stang te laten jagen en van winkel tot winkel te gaan rennen, wijl er binnen afzienbare tijd schaarste zou gaan dreigen. Intussen blijven we erop aandrin gen, dat ook onze regering ten de ze een enkel woord tot de bevol king spreekt. Kan een mondelinge vraag in de Kamer dit niet uit lokken? T>ON 465 Algemeen is aangewezen voor het kopen van 125 gram kof fie. Deze bon kan met ingang van Vrijdag 14 Juli 1950 worden gebruikt en blijft geldig voor het kopen bij de detaillist tot en met 29 Juli 1950. Het rantsoen moet dienen voor zes weken. De eerstvolgende bonaanwij- zing zal op 24 Aug. 1950 geschieden.

de Stem | 1950 | | pagina 1