AMERIKANEN BOMBARDEREN DAG EN NACHT Aga bracht in Liberia haar dode vader aan land Op de „Atlantis" werden twee en zestig babies geboren „JIJ HEBT MIJN BROER VERMOORD Aardbeving in Columbia Nog steeds bewegelijk front" op Korea Dringende problemen DAGBLAD VOOR ZEELAND Taedjon bedreigd Martelaren Later opklaringen Na 8 maanden zwerven op zee Tragisch lot van Duits vluchteling Leider Darul Islam gedood De stakingen te Londen VIJF DOZIJN VADERS AAN DE LU1ERWAS „Baby-sweepstake", uniek in de historie GEEN RECHTER VOOR MEYER MITTELMAN Tragische ontmoeting op een ander halfrond Goede vangst te St. Niklaas ZESDE JAARGANG No. 1737 tfitgave: N.V. Uitgevers Mij. Neerland!». Verschijnt elke werkdag. Bureau; Breda, Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. y. J. Aernoudts, C. 3. v. Hootegem, Mr. Dr. A. j. J. M. Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne mentsprijs bij vooruitbet f 3.90 per kwartaal, per post f 4.75, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) f 0.30. Losse nummers 8 cent Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden'op aanvraag verstrekt Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 11 JULI 1950 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.60 per m/m)Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd vreau voor de Zeeuwse Eilanden GOES, Westsingel 98. Telefoon no. 2236 Bureau voor Zeeuwseh-Vlaanderen HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon no. 102. (B ij bureau: OOSTBURG, Nieuwstraat 22, Telefoon no. 35). Hoofdzaak is: TACTISCH MANOEUVREREN DE STRIJD IN KOREA is nog steeds een opeenstapeling van kleine succesjes voor de Noord-Koreanen. Voor de Zuid- Koreanen, die na de reorganisatie blijk geven van meer zelfver trouwen, en voor de Amerikaanse troepen is het een pad, dat geenszins over rozen voert. Zo werd gisteren een Amerikaanse bataljon van de achterhoede afgesneden. Het eerste afgesneden bataljon heeft zich evenwel weer bij de troepen kunnen voegen, zij het na harde strijd en met aanzienlijke verliezen. /GEALLIEERDE lucht-eskaders heb- ben gisteren een regen van bom men laten vallen op Noord-Koreaan- se colonnes, die bumper-aan-bumper voortrukten tussen Tsjonan en Taed jon. De hevige aanval vertraagde wel de opmars van naar schatting vier di visies der Noord-Koreanen in de rich ting van de tijdelijke Zuid-Koreaanse hoofdstad, doch bracht hem niet tot (taan. Twee andere Noord-Koreaanse di visies stoten door naar Taedjon langs een corridor ten Oosten van de hoofd weg waarlangs de hoofdmacht op trekt Amerikaanse en Australische vlieg tuigen hebben bevel gekregen het ge hele etmaal door en ongeacht de weers omstandigheden aanvallen te onderne men om de Noord-Koreaanse ravitail lering te onderbreken en hun opmars te stuiten. Generaal MacArthur heeft het Ame rikaanse Ministerie van Defensie ge meld, dat het weerstandsvermogen van de Zuid-Koreaanse troepen „aan zienlijk schijnt te zijn verbeterd". Een hoge militaire woordvoerder verklaarde, dat MacArthur eveneens de mening had geuit, dat de reorgani satie van het Zuid-Koreaanse leger vruchten scheen al te werpen. Volgens de woordvoerder was de si tuatie aan het front nog steeds zeer bewegelijk. Er waren geen vaste li nies. TE TURNHOUT werden door de kan tonrechter tien personen, w.o. F. R. uit Castelré, wegens het bezitten van een geheime radiozender veroordeeld tot boeten en straffen variërend van 8 tot 15 dagen. EEN NIEUWE Engelse machine, die weldra op grote schaal in gebruik zal worden genomen, stelt 5 man in staat per jaar 100.000 ton kolen te delven. Er zijn 70 machines door En geland besteld. CANADA brengt in de komende herfst een vlootbezoek aan Europa. 1 a oefeningen in de Britse wateren zal een eskader o.a. een bezoek bren gen aan Nederland. HET VREDESVERDRAG met Oos tenrijk werd opnieuw te Londen door de vier plaatsvervangers besproken. De besprekingen zijn uitgesteld tot 7 September. Nog steeds geen resul taat. EEN ZEILJACHT, de „Oyabe" kwam gisterenmiddag voor de kust bij Noordwijk in nood te verkeren. De „Neeltje Jacoba" en de „Arthur" uit Scheveningen haalden tijdig de 5- koppige bemanning van boord. Voor de boot kon nog niets worden ge daan. MET DE „JAPARA" gaan 6400 Niwin Kerstpakketten naar Nieuw-Guinea. Hiervan zijn er 4400 bestemd voor de burgerpioniers. DRIE GROTE ziekenfondsorganisa ties, waarbij 5.5 millioen van de 7.4 millioen vrijwillig verzekerden zijn aangesloten, hebben op 22 Juli a.s. om 11 uur een demonstratie belegd bj de vorm van een congres in de Haagse Dierentuin. ra VERKIEZINGEN in Sleeswijk- u Holstein brachten groot verlies ,°P 18 zetels) voor de soc.- 5®J"°™aten, winst voor de christen- (van 16 °P 21 zetels) en lingenpany001 de (nieuwe) Yluchte" RODE KRUIS zal een gift stu- «1^,. aP 1 ""llloen diasone-tabletten X°>rilt :5p,ra"bestrijding van Surina- bereikend voor de behan- rende een jaar 8°° patiënten gedu" HET KON. ECHTPAAR heeft een of ficieel bezoek gebracht aan de pro vincie Gelderland. GeHjk "n ande?e provincies was ook hier de geestdrift bVuRengdeewo0onegrooet. bela^ellenden Z. IDE PAUS heeft de bekende 85- jarige Nederlandse literator en hagio graaf. Emile Erens, schrijver van de Heilige Pelgrim, de Pastoor van Ars ei andere werken, benoemd tot Rid der in Je Orde van de H. Gregorius. Weersverwachting, geldig tot vanavond: In de ochtend zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enige regen. Later op de dag wisselend bewolkt met enkele verspreid optredende buien. Matige af en toe vrij krachtige wind tussen West^ en Zuid. Weinig verande ring in temperatuur. Vandaag: Zon onder 20.58 nor Maan onder 18 29 uur. Morgen: Zon op 4.33 uur. Maan op 123 uur. v TIJDNOOD PR IS SPRAKE van een langdurige strijd, waarin het tactisch manoeu vreren het belangrijkste element vorm de. MacArthur had er de nadruk op gelegd, dat hij een vertragende actie voerde in feite kwam dit neer op een woekeren met de beschikbare ruimte om tijd te winnen. Hij verklaarde verder, dat weinigen schenen te beseffen, dat het tijd kost te om troepen te legeren en te ver plaatsen. Hiervoor waren veel men sen en veel vervoersmiddelen nodig. Een woordvoerder van de Marine verklaarde, dat Britse en Amerikaan se eenheden langs de Oost- en West kust van Korea bleven patrouilleren. Gemeld was, dat de weg over de rots achtige kust tussen Samtsjok en Oets- jin. die door een beschieting van geal lieerde oorlogsschepen onklaar was geraakt, weer in orde was gemaakt. Volgens de laatste berichten zijn de Noord-Koreaanse pantsertroepen tot een 13-tal kilometer ten Noorden van Taedjon, dat blijkbaar als Ameri kaanse vesting in de Westelijke sec tor van het Noord-Koreaanse front be schouwd dient te worden, gevorderd. Volgens het legerbericht van Mac Arthur zenden de Noord-Koreanen versterkingen naar de bres, die hun drie pantserdivisies in het front ge slagen hebben. Zo de toestand in de Westelijke sec tor van het front, waar de Amerikaan se strijdkrachent blijkbaar geconcen treerd zijn, al verergerd is, hij schijnt ook niet rooskleurig te zijn in de mid densector, waar volgens MacArthur's legerbericht alleen Zuid-Koreaanse troepen de Noordelijke aanvallen het hoofd moeten bieden. Het Amerikaanse Ministerie van De fensie heeft meegedeeld, dat er „op de vroegst mogelijke datum" 20.000 recruten nodig zouden zijn voor het leger. In vele steden van de Verenigde Staten meldt zich een groot aantal vrijwilligers voor de militaire dienst aan. Autoriteiten van leger en lucht macht te New York verklaren, dat de aanmeldingen sinds de tweede we reldoorlog alle voorafgaande cijfers overtreffen. QOK IN KOREA vloeit weeT het bloed der martelaren omwille van het geloof, schrijft een katholieke priester, die uit Noord-Korea is moe ten vluchten aan Pater Joseph Gib bons van de Missionarissen van Ma ry knoll. Deze brief kon deze missiona ris nog voor de communistische aanval op Zuid-Korea versturen. Uit deze brief blijkt, dat de com munisten in Noord-Korea tegen de ka tholieke priesters en gelovigen met gróte wreedheid optreden. Tijdens zijn vlucht werd de bovengenoemde pries ter gevangen en drie maanden lang dag aan dag zo geslagen, dat hij niet lan ger in staat was te staan of zelfs te liggen. Hoewel hij door honger erg was verzwakt, was hij met behulp van trouwe vrienden er tenslotte toch nog in geslaagd te vluchten. Wat de 75 buitenlandse missionaris sen, in Zuid-Korea betreft (grotendeels Amerikanen, Denen en Duitsers), de ze bevonden zich bij het begin van de aanval in het gebied van de 38ste breedtegraad. Kort voor de laatste ver. binding met Seoul werd afgebroken, kon de overste van de Missionarissen van Maryknoll nog telegraferen, dat 15 zijner priesters nog in veiligheid waren. Volgens de laatste berichten is een groot deel van de 35000 katholie ken in Noord-Korea gedeporteerd, van wie er tallozen, o.a. de bisschop Mgr. Bonifatius Sluier O.S.B., reeds zijn overleden. Grote verwoestingen, 123 doden PEN AARDBEVING in Columbia heeft Zaterdagavond aan 123 men sen het leven gekost. De meeste slachtoffers vielen in het zwaar ge troffen dorp Arboledas, waar zeven tig personen omkwamen. Het cen trum van de aardbeving lag bij Cu- cuta, gelegen vlak bij de grens van Venezuela. Te Cucitilla vielen 40 doden en erden bijna alle huizen verwoest. Te Barrientos kwamen drie personen om het leven, te Quebradamonda vijf, te Montecristo vijf. Uit Cucuta werden 21 sterke schokken gemeld. In de hoofdstad Bogota werden drie lichte schokken waargenomen. Artsen en verpleegsters zijn per vliegtuig naar de plaats van de ramp vertrokken. Bij het aanbreken van de dag brachten andere vliegtuigen voedsel, geneesmiddelen en kleren naar de getroffen dorpen. De telefoon- en telegraafverbindingen met Bogota zijn verbroken en het is nog niet mo gelijk de schade te schatten. In de wachtkamer van het Roosendaalse station, zaten Maandag onze Tour de France mannen. Van links naar rechts: Piet van lerlant, ploegleider, Woutje Wagtmans, Wim de Ruijter en Frans Vos. Zij dron ken een laatste bakje Brabant se koffie vóór de grote trip. pAUL MULLER, een 63-jarige Duit se chemicus, die verleden jaar November met zijn 18-jarige dochter Aga in een zeilboot van 16 voet uit Hamburg vertrok „om vrede en vei ligheid" in Zuid-Amerika te vinden, is 3 Juli overleden. Vader en dochter werden ettelijke keren door voorbijgaande schepen in zware stormen gered op hun tocht van Duitsland naar Ierland en van daar via de Golf van Biscaye langs de Spaanse kust naar de Westkust van Afrika. Een correspondent van Reuter heeft thans uit de mond van Aga verno men, hoe het de Mullers de laatste we ken is vergaan. Zij verlieten op 14 Juni Freetown (Sierra Leone). Der- i'en dagen later werd de oude Mul ler ziek. De zee, die tot dusver be trekkelijk rustig gebleven was, werd onstuimiger en veranderde geleide lijk in een kokende schuimmassa. De boot van de Mullers, de „Berlijn", was de ondergang nabij. Toen op 2 Juli de zee gekalmeerd was, lieten zij het anker vallen voor de kust van Liberia. De oude Muller vocht in de kajuit tegen de dood. Er kwamen ne gers aan boord, die „een handje wil den helpen". Toen zij echter zagen hoe de oude Muller eraan toe was drongen zij Aga opzij en namen bezit van dekens, voedselvoorraden, brand stof e.d. Daar Aga vreesde, dat zij later terug zouden komen, sneed zij het ankertouw door zij was niet in staat het anker alleen te lichten en wendde de steven weer naar zee. Paul Muller stierf gedurende de nacht. Aga zette de boot halverwege de kust van Liberia aan het strand Bij gevect op W.-Java: yERMOEDELIJK bevindt de leider „Van be Darul Islam, Kartasuwirjo, zich onder de 21 leden dier organisa- ,lfs' die Zaterdagmiddag 10 km. ten ®n van Tjiawi in een gevecht met de Apris zijn gesneuveld. Aan de zijde van de Darul Islam fl™en 200 man. Twee gevangenen hebben verklaard, dat Kartasuwirjo aan het gevecht deelnam, gekleed in een grijze regenjas en volgens een mededeling van een luitenant der Apris bevond zich een aldus gekleed persoon onder de gesneuvelden, die echter de volgende dag reeds door de Darul Islam bleken te zijn wegge- •haald. en trachtte het lijk van haar vader aan land te brengen. Zij bleek hier toe niet meer in staat. Aga ging ver volgens te voet door het woeste ïand, wemelend van wilde dieren, op zoek naar hulp. Zij was blootsvoets. Zes uur later bereikte zij het plaatsje Buchanan. Haar voeten waren ge kerfd door scherpe stenen en struik gewas. Een reddingsboot borg het lijk van Paul Muller en hetgeen er van zijn bezittingen over was. Aga bevindt zich thans in Monro via en vraagt zich af wat zij nu zal beginnen. Men vermoedt, dat een Engelse fa milie te Weymouth (Dorset) zal voorstellen haar te „adopteren". Ongeveer 3.000 militairen ingeschakeld T>UIM 1500 vrachtrijders hebben Maandagochtend gevolg gegeven aan de oproep tot staking van de af gevaardigden der 25000 autobestuur ders van honden en omstreken, uit solidariteit met de autobestuurders van de vleesmarkt te Smithfield, die sedert 17 dagen in staking zijn voor een loonsverhoging van 19 shilling per week. In de vleeshallen te Covent Garden en op de vismarkt te Billings gate wordt evenwel normaal gewerkt. Maandagochtend zijn weer soldaten naar de markt te Smithfield en de grote levensmiddelenzaken, waar eveneens wordtgestaakt, gezonden. Ongeveer 3000 militairen met 700 le- gervrachtwagens brengen vlees, eie ren, spek en boter naar de Londense kruidenierswinkels en slagerijen. T>E „ATLANTIS", een Britse stomer van 23.000 ton, liep gisteren de Am sterdamse haven binnen met 62 passagiers meer aan boord dan waarmee het 28 dagen geleden uit Tandjong Priok vertrok. Tijdens de voorspoedig verlopen reis werdeto ni. aan boord 62 kinderen geboren. Wat dit aan zorg vuldige maatregelen gekost heeft en hoeveel „spanning" er aan boord heers te, iaat zich gemakkelijk raden. TN TOTAAL waren er bij aankomst 899 passagiers op het schip, meest leden van het K.N.I.L. en hun gezin nen, waaronder niet minder dan 355 kinderen tussen de 0 en 12 jaar. Voeg daarbij het merkwaardige „wereldre cord" van het aantal geboorten op zee (al die babies hebben nu zowel de Nederlandse als de Engelse nationa liteit!), dan beseft U, dat de 5 artsen en de 19 kinderverzorgsters evenzeer een record hebben gevestigd. Zelfs nu bekend is, dat de gelukkige vaders tij dens de vaart werden beziggehouden met het doen van de luierwas Op het Departement van Justitie heeft minister mr. J. HL van Maarse- veen hedenmorgen de portefeuille van Jnstitie, welke hij heeft beheerd sinds het heengaan van minister mr. Th. R. J. Wijers, overgedragen aan minister A. A. M. Struycken, die Zaterdag door H. M. de Koningin ten palelze Soestdijk als minister van Justitie beëdigd is. Links: mr. van Maarseveen; rechts minister Struycken. De stemming was aan boord niet zonder meer „uitbundig" te noemen. We kunnen ons dat met het gaan en komen van en naar de speciaal in gerichte kraamkamer wel zo'n beetje voorstellen. En de bemanning? Ach, die heeft zich daar zowat afzijdig ge houden, helpend waar het mogelijk was en rustig doorwerkend, als dat bijna niet meer mogelijk was. De steward verzekerde na aankomst la chend: „Naar de babies keken de ver pleegsters, zodat ik niet veel beter te doen wist dan naar de verpleegsters kijken". Wel heeft de bemanning een soort „sweepstake" georganiseerd op het aantal verwachte babies. Het hoogst gezette getal was37, be halve dan van de chef-hofmeester, die op „60" gokte. Bij Gibraltar kon hij al een oorlam nemen op de zege, want toen was men de 50 reeds gepas seerd. Niet zo luchtig kon dr. Offerhaus, die de medische leiding had, over dit alles spreken. Hij bekende er wel eens „een zwaar hoofd in gehad te hebben" en hij was blij de pas-gebo renen aan de kade gezond en wel aan de moeders te kunnen „afleveren". Slechts in één geval kon het kind, nadat operatief moest worden inge grepen, niet meer worden gered, Maar de moeder bleef voor haar grote ge- zir gespaard, zo vertelde hij. Dat er ook nog wat is „gespeeld" met de namen van de borelingkes, valt te begrijpen. Zo kwam er een Atlantis Johannes Rebel, Ivonne At lanta Janssens en een Atlantinus Pe tersen. Het eerste geboorterecht van de hele reis komt toe aan Felix At lantis Bachet, geboren enkele minu- tn, nadat de „Atlantis" zich in Priok van de kade had losgemaakt. De debarkatie oftewel „de-baby- ering" verliep vlot onder de belang stelling van veel hoge autoriteiten. J)E BOUWVALLIGE SLOPPEN van de buurt Williamsburg in Brook lyn zitten vol herinneringen uit andere oorden. Zeifs sedert het einde van de Tweede Wereldoorlog zijn vluchtelingen uit Europese concentratiekampen komen binnendruppelen en ze brachten de kle ding, de gewoonten en de vrees van de orthodoxe Joden der Oude We reld met zich mee. Synagoges staan op welhaast elke hoek; de straten zijn vol mannen met lange baarden en kalotjes; winkelopschriften zijn in het Hebreeuws geschilderd en de bedienden spreken Jiddisch. Prui- kenhandeiaars doen goede zaken, want vele vrouwen scheren haar hoof den kaal volgens de orthodoxe gewoonte. TJE DONKERE, stoppelige Benjamin Krieger is een man, die zijn her inneringen met zorg koestert. Hij woont nu in een ruim vertrek; zijn baantje heeft hij gevonden op de vis markt, dezelfde betrekking die hij daarginds, in Nowgorod eens had, in Polen vóórdat Hitlers soldaten er bin nentrokken. Maar nu hoeft hij niet bang voor de politie te zijn. Maar het verleden heeft hij niet vergeten hij herinnert zich de ver schrikkingen van de oorlog en het concentratiekamp, waar zijn vrouw en zijn vier kinderen omkwamen in een verbrandingsoven. AUSCHWITZ, DACHAU BENJAMIN KRIEGER. Vier vragen..». yERLEDEN WEEK, zo verhaalt het weekblad Time, waaraan wit dit verhaal ontlenen, zag Benjamin Krie ger iets, dat zijn hart deed stilstaan: een man met een donker, smal ge zicht, die over de vismarkt liep. Krie ger liép naar buiten en riep: „Ben je in Auschwitz geweest?" De man keerde zich om en zei: „Ja". „In Dachau?.... Mühldorf?" „Ja". „Was je blokleider in Mühldorf?" „Ja", zei de man. Benjamin Krieger schreeuwde: „Heet je Meyer?" De man scheen te knikken en Ben jamin Krieger schreeuwde: „Dan ben jij de man, die mijn broer heeft ver moord!" Zijn bewogen stem verstoor de het vreedzaam bedrijf in de straat. Mannen met baarden keerden zich om op de trottoirs en begonnen terug te rennen; anderen stormden uit hun winkels. Benjamin Krieger stond wild met een vuist te zwaaien en de vreemdeling met het smalle gezicht liep wat hij lopen kon. Een gillende menigte van vijftig mensen volgde hem. De vreemdeling vloog een win kel in godsdienstige boekwerken bin nen en zijn vervolgers begonnen te gillen: „Hang hem oplever hem aan ons over Toen de politie aankwam, bracht Benjamin Krieger half snikkend zijn beschuldigingen uit: de man met het smalle gezicht was een „blokleider", eer vertrouwde handlanger in Ausch witz geweest. Benjamin en zijn broer Zeiman hadden hem om voedsel ge smeekt. De handlanger had Zeiman doodgeslagen door een vervaarlijke slag met een ijzeren pot. GEEN GETUIGEN. T\E MAN met het smalle gezicht vertelde de politie, dat zijn naam Meyer Mittelman was en dat hij aan 't leren was, om rabbi te worden. Hij bekende, dat hij in Mühldorf was ge weest, maar hij ontkende Kriegers beschuldiging en bezwoer, dat hij hem nooit tevoren had gezien. De politie nam beide mannen mee MEYER MITTELMAN ....en toen een schreeuw. naar het posthuis, pende ijverig hun verklaringen neer en stuurde ze naar huis. Er waren geen feiten, die onder zocht konden worden noch getuigen, die men kon ondervragen. Geen Ame rikaans gerechtshof kon rechtspraak uitoefenen in een misdaad, begaan door een slaaf van de Duitsers in een Nazi concentratiekamp. Hoewel de mannen met de lange baarden en de kalotjes nog uren lang op straat ble ven napraten, men kon er maar geen klaarheid in brengen of het hier nu een geval was van een onjuiste her kenning of een moord buiten het be reik van de wet. QISTEREN zelden we, dat de Pauselijke toespraak tot het Congres voor Sociale Studiën ook ingreep in een kwestie, gerezen na de Katholiekendag te Bochum van het vorig jaar. Op die Katholie kendag werden ver-gaande eisen terzake van de medezeggenschap geformuleerd. Eisen, volgens welke die medezeggenschap zich niet al leen zou uitstrekken tot de socia le en persoonlijke positie van Je ondernemer, doch ook het econo misch beheer zou moeten omvat ten. Waarbij dan het begrip „me dezeggenschap" ook nog in de meest stringente vorm moest wor den opgevat, n.l. in een recht op medespreken en medebesiissen. Hier heeft de Paus een waaracóu- wingssignaal gehesen. Hij wees op het gevaar, dat zou kunnen ont staan, als in een onderneming het recht van medebesiissen direct of indirect zou komen te liggen bij elementen, die buiten de onder neming staan, aan onpersoonlij ke collectiviteiten. De Paus noem de de Bochumer stellingen niet. Als zodanig heeft Hij ze ook niet veroordeeld. Wel echter klonk t e vermaning de juiste grenzen niet te overschrijden. Een bewijs dus, dat dit gevaar bestond. Jn de practische politiek was 't ge vaar trouwens opgedoken. Er is n.l. in West Duitsland de grote al gemene vakbeweging, waarin soci alisten de hoofdrol spelen. Zij heeft met nadruk de els, gesteld voor 'n medezeggenschap, die ook aan de vakbeweging het recht van mede- beslissen in de afzonderlijke on derneming zou toekennen. Katho lieken, die in deze vakbeweging ook bestuursfuncties bekleden, hebben zich mede achter deze eis geschaard. Een compromis met de werkgevers is niet mogelijk geble ken. De Bondsregering zit daar door nog in een grote moeilijkheid bij het formuleren van een wets ontwerp aangaande deze imaterie. Kortom, het belangrijke vraagstuk van een nieuwe structuur voor de onderneming dreigt hierdoor in grote verwarring onder te duiken. Het is niet aan de Paus, om in dezen wetsontwerpen te formule ren, doch Hij heeft wel richtlijnen verstrekt, welke uiterst nuttig kunnen zijn bij het uitbalanceren van deze moeilijke kwestie. fJE Paus heeft tegen eenzijdig heid naar de ene kant ge waarschuwd, omdat daar acuut gevaar dreigde. Mensen, die hele maal niets voelen voor publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie en medezeggenschap, zijn echter in een andere eenzijdigheid vervallen en nu willen ze de woorden van de Paus in hun bedding sturen. Dit is een niet minder veroorde- lenswaardiige eenzijdigheid» De noodzaak van radicale hervormin gen, door Quadragesimo Anno bepleit, blijft bestaan. Er zit een stuk aanklacht in het feit, dat c e grote worsteling om de juiste for mulering en begrenzing van die hervormingen onder ons nog niet is uitgestreden. Gelukkig echter is die worsteling er nu. De hitte der polemieken behoeft ons niet al te zeer te verontrusten. Ook in vori ge periodes van de ontwikkeling der sociale kwestie is het er vaak heet toegegaan en toch zijn we ook daar „uit'' gekomen. Het is echter nodig hierbij alle vooringe nomenheden af te leggen en scherp te luisteren naar de waar schuwing, welke uit Rome klonk. Dan komen we ook hier wel „uit". De Paus heeft voorts duidelijk an dere vraagstukken geformuleerd:, welke een nadere en naarstige be studering vereisen. Vraagstukken, welke verband houden met het steeds voortschrijdende industria lisatieproces en welke dus ook voor ons land van uiterst urgente aard zijn. Er is nog werk aan de winkel voor onze sociologen, moralisten en.... politici! fPIJDENS de laatste weken werden velerlei diefstallen gepleegd in t Waasland o.a. te Elversele, Hamme, Belsele, Sinaai en te St. Niklaas. Het was dan ook begrijpelijk dat de da ders ervan moesten gesnapt worden, Een klopjacht werd Ingezet en Vrij dagnacht plukte men reeds de eerste vruchten van deze actie. Rijkswachters, in hinderlaag opge steld, bemerkten in de nacht een persoon, die heel verdacht te werk ging. Naderhand bemerkte men, dat deze niet alleen was. Toen ze bij het naderen der Rijkswachters op de vlucht sloegen, werd een achtervol ging ingezet. Het lukte de Rijkswacht een der kerels te snappen, terwijl de aiideren tengevolge van de duisternis dichtheid der mist konden ont snappen. Het betreft hier zekere B. F. uit Antwerpen, die reeds meermalen we gens diefstallen terecht stond en pas enkele maanden uit de gevangenis ontslagen, zijn werkterrein naar het Waasland had verplaatst. De B.O B. van St. Niklaas samen met de gerech telijke politie zetten hun ingesteld onderzoek met de meeste krachtda digheid voort.

de Stem | 1950 | | pagina 1