Noord-koreanen doorbreken Amerikaanse linies te debatten Salvatore Giuliano door politie doodgeschoten Kominform stuurt „getrainde raadgevers" Socialist Mollet gaat polsen Ambtenaar-vliegenier gedood bij neerstorten van zijn toestel DAGBLAD VOOR ZEELAND OFFICIEREN MET WITTE HANDSCHOENEN EN EEN BOOM ALS PARASOL Verbeten en denkelijk beslissende strijd op komst Meer schepen en vliegtuigen onderweg j Opklaringen j „Nelly" en „Gen. Langfitt" op weg naar huis Zaak Westerling voor vierde maal uitgesteld Staat van oorlog en beleg op de Mo- lukken Be zaak tegen de Tilburgse voetballer Actie tegen Koning Leopold De Franse kabinetscrisis Nog geen bekentenis in zaak Josée Janssens Ongeluk bij planten-ziektenbéstrijding uit de lucht Gepensionneerden willen geen aalmoes BEZOEK VAK VROUW WERD SlClllAAKSE BAKDIETEK-LEIDER KOODWTTIG Het einde van een terreur van 5 jaarwaarbij 105 politiemannen het leven lieten Na MEER DAN VIJF JAAR een terreur te hebben uitgeoefend op Sicilië is eindelijk het rijk van de bandieten-leider Sal vatore Giuliano uit. Bij 'n hardnekkig gevecht is hij door de politie doodgeschoten, kort nadat hij een bezoek bij een hem bevriende vrouw had afgelegd. De jarenlange achtervolging van de bandie ten-leider heeft 105 politie-mannen het leven gekost. „Loopbaan" begon met gestolen pistool Haagse Brieven Zelfs gerechtsgebouw niet veilig ZESDE JAARGANG No. 1733 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N.V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Beigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F- J. Aernoudts, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne mentsprijs bij vooruitbet. f 3.90 per kwartaal, per post 1 4.75, per week (uitsluitend bij aiet- postbestelling) f 0.30i Losse nummers 8 cent postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt Bureau voor de Zeeuwse Eilanden GOES, Westsingel 98, Telefoon no. 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon no. 102. <B ij bureau DONDERDAG 6 JULI 1950 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.2J per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.80 per m/m)Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede» delingen f 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek- Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd in niia^y»— OOSTBURG, Nieuwstraat 22, Telefoon no. 35). TIET HOOFDKWARTIER VAN MACARTHUR maakt bekend, dat Noord-Koreaanse strijdkrachten een frontaanval hebben uitgevoerd de Soewon-linie, terwijl andere legergroepen hun omtrekkende be weging voortzetten. De Noordelijken hebben de Zuidelijken naar een ho ger gelegen gedeelte ten Noorden van Osan gedreven, 18 kilometer ten Zuidoosten van Soewon op de hoofdweg. De Noordelijken zetten hun druk voort en breiden hun colonnes uit. Reuter's correspondent meldt nog van het front, dat in de Sovjet- Unie gebouwde tanks en Amerikaans anti-tankgeschut „ergens ten Zui den van Soewon" een verbeten strijd zijn begonnen, „die misschien over het lot van Korea zal beslissen". TNDIEN de visie van Reuter juist is, dan ziet het er voor de Amerika nen voorlopig niet bizonder goed uit. Want zo blijkt uit de berichten Noord-Koreaanse pantservoorhoe den, die eerder op de dag door Ame rikaanse artillerie beschoten werden, zjjn door Amerikaanse posities ge trokken. Ir. H. A. van Haaren, de opvolger van de heer J. Kirch als lid van Ged. Staten van Noordbrabant, werd ge boren 5 Aug. 1911 te Overasselt. Hij was algemeen secretaris van de Jon ge Boerenstand en bekleedt thans de functie van algemeen secretaris van de N. C. B. TE LA PAZ is een samenzwering ont dekt, die ten doel had de Boliviaanse regering omver te werpen. Deze op roerige beweging is op touw gezet met de medewerking van communistische elementen. DOORDAT HIJ verschillende gearres teerden liet schoppen en slaan, is een hoofdinspecteur van politie te Zuilen geschorst. BIJ KON. BESLUIT is mr. E. N. van Kleffens benoemd tot minister van Staat. ROEMENIë heeft de drie belangrijk ste functionarissen van de Pauselijke Nunciatuur te Boekarest uit het land gewezen. Zij moeten Roemenië binnen drie dagen verlaten, onder beschuldi ging dat leden van de Nunciatuur be trokken waren bij spionnage-activi- teit. TIJDENS EEN HEVIG ONWEER ts tengevolge van blikseminslag de ca. 3 eeuwen oude houten standaard-wind molen te Bergeyk-Weebosch tot de grond toe afgebrand. DUIVELS in mensengedaante, zo noemde de procureur-fiscaal bij de B .zondere Raad van Cassatie te Den Haag de Duitsers Fischer en Aus der Funten, onder wier leiding talrijke Joden zijn gedeporteerd. Tegen bei den was de eis: doodstraf. POGINGEN worden in het werk ge stel voor die oud-leden van de Ned. Arbeidsdienst, die het bewijs kunnen leveren van hun trouw aan de va derlandse zaak gedurende de beze- «Pg. rechtsherstel te verkrijgen op g^ond van de wet rechtsherstel over heidspersoneel 1946. LOONBELASTING is niet meer ver schuldigd voor de traditionele ge- schenken m gei^ <jie bij een dienst- jubileum, huwelijk of beëindigen van e"1 betrekking worden gegeven. HET SCHEIDSGERECHT voor de oorlogsschade is Woensdag geïnstal leerd. In dit scheidsgerecht hlbben o. i zitting ïr. L. Meyer uit Roosen daal en mr. Ph. van Campen, uit Eindhoven. POSITIES TROEPENSCHEPEN: At lantis 5-7 bij Gibraltar; Asturias 4-7 van Colombo; Kota Inten passeerde 4-7 Quessant; Sibajak 4-7 oij Ques. sant. J Weersverwachting, reldig tot j J Donderdagavond: In de ochtend aanvankelijk nog vrij veel bewolking met en- kei'- verspreide buien, later i'lin- ke opklaringen. Zwakke tot ma- tige wind hoofdzakelijk tussen S Zuid en West. Iets hogere tem- ^Rperatuur dan gisteren. Heden: Zon onder 21.02 uur. Maan op 23.58 uur. Vrijdag: Zon De Amerikaanse troepen hebben daardoor hun frontlinie in Zuid-Korea in Zuidelijke richting verplaatst, waarbij zij hun gewonden moesten achter laten. Het wachten is nu op de grote bot sing tussen de Amerikanen en de Noordelijken. Er bevinden zich nu ongeveer vier Noord-Koreaanse divi sies ten Zuiden van de Han. TERUGTOCHT IS EEN PANIEK TIET MOREEL van de Zuid-Kore- aanse troepen heet verbeterd te zijn sinds de Amerikanen hun linie hebben gevormd. De haastig terugge trokken Zuidelijken hergroeperen zich nu bij de Amerikanen. De terugtocht is overigens meer een paniek geweest dan wat anders. Dat blijkt wel zeer duidelijk uit een beschrijving van een oorlogsverslag gever van de „Daily Express". Deze vertelt, dat de paniek der Zuidelijken bij iedere mijl toenam. Hij trok langs talrijke voertuigen, treinen, anti- tankgeschut, etc., die door de Zuide lijken overhaast in de steek waren ge laten. Zó bang zijn zij nog steeds voor de Noordelijke (Russische?) tanks en vliegtuigen. H'j zag bij de terugtrekkende troe pen officieren met witte handschoe nen en een „officieel" gewaad en ook officieren, die zich „camoufleerden" door een boompje als een parasol te dragen. En dat alles temidden van 'n beeld van grove oorlogsverwoestin gen. De paniek was zo groot, dat de Zuidelijken zich zelfs niet eens de t:Jd namen langs de weg liggende ge wonden op te nemen. VEILIGHEIDSRAAD WEER BIJEEN. A MERIKAANSE en Britse vliegtui- gen gedeeltelijk van vliegdek schepen beginnen grote activiteit te ontwikkelen. Gisteren hebben zij een serie succesvolle luchtaanvallen ondernomen tegen militaire doelen in Noord-Korea, kennelijk met de opzet aanvoer van nieuwe troepen te stag neren of te verhinderen. Het bombar deren van wegen, bruggen etc. ach ter de frontlinie is in de jongste we reldoorlog ook een belangrijk en ge slaagd onderdeel van de geallieerde tactiek geweest, naar men zal weten. Ben ander onderdeel van de geal lieerde tactiek is toen geweest zo spoedig mogelijk een gedecideerd overwicht in de lucht te krijgen, met alle voordelen daaraan verbonden. Kennelijk streeft men ook nu naar dat doel. TIET troepenschip „Nelly", met 1593 passagiers, is op 3 Juli van Tand jong Priok naar Nederland vertrok ken. Aan boord bevinden zich geen gesloten onderdelen, maar militairen van K. N. I. L„ en K. L., velen met hur gezin. Met het troepenschip „General Langfitt", dat behoudens onvoorziene omstandigheden, tegen het midden van de volgende week te Amsterdam wordt verwacht, repatriëert onder meer de 41e zelfst. brigade verbin- dings afdeling. Dat is o.m. ook te zien uit het jong ste bericht, dat weer een vliegdek- :-hip van Amerika naar het strijdto neel onderweg is. En nog meer van dergelijke schepen zouden startklaar gemaakt worden. De verloven van het Amerikaanse marine-personeel zijn ingetrokken. Er schijnt overigens nog meer op touw te zijn. De Veiligheidsraad is namelijk voor a.s. Vrijdag bijeenge roepen om te bezien welke nieuwe stappen met betrekking tot de Kore aanse oorlog moeten worden genomen Australië heeft alvast besloten om „zo spoedig mogelijk" de dienstplicht in te stellen. WAT DOET EGVPTE? TNTUSSEN zit men nog met Egypte te kijken. Het Suez-kanaal is na melijk zeer belangrijk in verband met de scheepvaart (lees troepen) naar 't Verre Oosten. Egypte wil namelijk neutraal blijven en voelt er nog niets voor zich in geval van een wereld oorlog aan de zijde van het Westerse blok te scharen. Het Britse Lagerhuis heeft zich zonder stemming accoord verklaard, met de hulpverlening aan Zuid-Korea nder applaus zei Attlee, dat de we reld de Amerikaanse regering dank verschuldigd is voor haar snel optre den ter verdediging van Korea tegen „onverhulde agressie". TAE politierechter te Singapore heeft voor de vierde maal de zitting over de beslissing van het verzoek der R.I.S. tot uitlevering van Wester ling verdaagd op een mededeling van de pleiter van Indonesische zijde, dat bepaalde stukken nog niet uit Dja karta zijn ontvangen. De verdediger van Westerling opperde tegen de ver daging geen bezwaren. Thans is 19 uli bepaald als de dag van de zitting. Laatste poging tot overeen stemming tussen V.S.I. en Djokja TAE REGERING der V. S. I. zal in de loop der volgende week nog een laatste bespreking organiseren tussen de regeringen der V. S. I. en de Republiek Indonesië teneinde tot definitieve resultaten te komen. In een kabinetsvergadering is be sloten, de staat van oorlog en beleg af te kondigen in de Noord- en Zuid- Molukken. Naar aanleiding van de laatste zin snede, deelde het Indonesische Hoge Commissariaat in Den Haag mede, dat over een tegen de V. S. I. gerichte beweging in de Noord-Molukken hier niets bekend is. Volgens de laatste op het commissariaat ontvangen be richten is de toestand daar normaal. Terug verwezen naar de rechter-commissaris ■yEERTIEN dagen geleden eiste de Officier bij de Bredase Rechtbank een gevangenisstraf van 6 maanden tegen de landbouwer J. H. uit Tilburg, die in de voetbalwedstrijd Zigo 3-St. Antonius 2 de keeper van St. Anto- nius tegen het hoofd had getrapt, ten gevolge waarvan deze laatste zou zijn overleden. De Officier nam in zijn re quisitoir aan, dat er van opzet niet gesproken kon worden en de getuigen verklaringen omtrent de toedracht der zaak liepen nogal uiteen. De Rechtbank heeft de zaak nu te rug verwezen naar de rechter-com missaris, met de opdracht, om ter in lichting van de Rechtbank de door hem competent geachte personen te horen omtrent de reputatie van ver dachte als beoefenaar van de voetbal sport. 1AE KOMINFORM gaat zich met de Belgische Koningskwestie be moeien. Het is allertreurigst, doch waar. Maar al te graag grijpen de communisten het door de socialisten in België veroorzaakte tumult aan, om een grote oproerige actie op touw te gaan zetten. Hopenlijk zal de Bel gische regering in staat zijn de op roerkraaier mores te leren. Maar de socialisten ervaren nu wel waartoe hun onbekookt optreden kan leiden. f' UT MOLLET, de algemene secre- taris van de Franse socialistische partij, heeft de hem door de president van de Republiek toevertrouwde in formatie-opdracht aanvaard. Hij neeft evenwel de functie van kabinetsfor mateur niet aanvaard! In politieke kringen te Parijs meent men, dat Mollet weinig kans maakt door de Nationale Vergadering als premier te worden aanvaard. De pre sident heeft de opdracht echter aan een socialist gegeven, omdat zij uit eindelijk de val van de nauwelijks gevormde regering veroorzaakt heb ben. Mollet heeft duidelijk gemaakt, dat hij de opdracht heeft aanvaard om te pogen overeenstemming te bewerk stelligen tussen de zogenaamde „re geringspartijen" omtrent een mogelijk regeringsprogram. Zelf wenst hij geen premier te worden. Men ziet hierin een aanwijzing voor dc bereidwilligheid der socialisten, om deel te nemen aan een regering, in dien overeenstemming over de loon politiek zou worden bereikt. De ra dicalen betonen zich intussen gebelgd over de val van hun premier, Queuil- le, en zullen zeker moeilijkheden ver oorzaken. Men verwacht, dat Mollet Donder dagavond of Vrijdag verslag zal uit brengen aan president Auriol. De Belgische Koningskwestie is het onderwerp van „studie" geweest op de jongste vergadering van de leiders van de Kominform te Boekarest, zo vertelt een Yoego-Slavisch blad. In een breedvoerig betoog heeft de Franse afgevaardigde uitgeweid over de ongelukkige gevolgen van een eventuele terugkeer van Koning Leo pold; hij vroeg de mogelijkheid on der ogen te nemen hiertegen met alle middelen een verbitterd verzet uit te lokken. Na een langdurig overleg met de Sovjet- en Poolse afvaardigingen, werd besloten een onbeperkt crediet toe te staan waarover de Franse en Belgische communistische partij zul len kunnen beschikken met het oog op alle mogelijke actie, die de terugkeer van Leopold zal beletten. De Sovjet-afgevaardigde heeft ver zekerd dat speciaal getrainde raadge vers naar België zullen worden ge stuurd; deze staan ter beschikking van de Belgische communistische par tij: hun belangrijkste taak zal er in bestaan de poging van communisten en socialisten te ordenen. JUOG STEEDS heeft de man, die is aangehouden in verband met de moord op het Antwerpse meisje Jo sée Janssens, geen bekentenis afge legd. Hij ontkent niet in de letterlij ke betekenis van het woord, maar be paalt zich doorgaans tot een halsstar rig stilzwijgen. De politie heeft echter in een paar feiten sterke aanwijzingen. Op de eerste plaats woonde de man onge veer 100 meter van de school van het meisje, zodat hij het kind elke dag heeft kunnen gadeslaan, en op de tweede plaats heeft hij een bungalow ongeveer 1 km. van de plaats in het kanaal, waarin het lijkje van het meisje is gevonden. Het College van B. en W. en de Raad van Breda namen afscheid van wethouder A. A. M. Struycken, die tot Minister van Justitie werd be noemd. Wethouder van Haperen drukt zijn ex-collega, met wie hij jaren lang samenwerkte, de hand. Rechts ziet men mevr. Struycken en de bur- meester van Breda, Claudius Prinsen. VyOENSDAGMIDDAG te ongeveer kwart over twee is in de N.- Oostpolder bij de Zuider Ringweg, in de omgeving van Emmeloord, 'n vliegtuig neergestort, dat gebruikt werd bij de onkruidbestrijding uit de lucht. Het toestel vloog direct in brand. De piloot, de heer A. W. Ham ming, uit Den Haag, is om het le ven gekomen. Hij was 35 jaar en vader van twee kinderen. Een tragische bijzonderheid is, dat gisterenavond de moeder van het slachtoffer met de Kota Inten, als repatriërende uit Indonesië in Nederland is aangekomen. "J7TOE is de toestand van hen, die de beste jaren van hun leven hebben gegeven in dienst van de staat? Hoe staat het met hen en Uun gezinnen in de laatste jaren van hun levensavond?" Dit waren de vragen, die gesteld zijn op de demonstratieve vergade ring, die duizenden gepensionneer den van de Algemene Nederlandse Bond van Gepensionneerden, de Bond van Gepensionneerden van Spoor- en Trampersoneel en de Al gemene Militaire Pensioenbond in Amsterdam bijwoonden ter bespre king van het thans ingediende wets ontwerp betreffende de verhoging der uitkeringen aan gepensionneerde ambtenaren. Verschillende sprekers critiseerden in onverbloemde bewoordingen het beleid van de regering ten aanzien van de gepensionneerden en noemden het nieuwe wetsontwerp een vonnis, dat de gepensionneerden veroordeelt, tot levenslange armoede. Zij noem den het wetsontwerp, dat aan alle gepensionneerden, vallende onder de toeslagwet 1948, een toeslag beoogt te verlenen van f 90 per jaar en aan hen, die niet onder deze toeslagwet vallen een bijzondere toeslag van 50 gld. per jaar plus een kindertoeslag voor gepensionneerde ambtenaren met kinderen tot 16 jaar, een rege ling, die slechts kan worden aange duid als „aalmoes". De sprekers deden een dringend beroep op de Kamerleden, die „tot dusverre de noden der gepensionneer den beter begrepen hebben dan de regering". De vergadering nam een resolutie aan, waarin wordt gezegd, dat de toe- g' „achtc bijzondere toeslag op de pensioenen volstrekt onvoldoende wordt geacht. De heer Hamming was in dienst van het ministerie van Landbouw, Visserij- en Voedselvoorziening en werkte voor de stichting hefschrosf- vliegtuigen bij het onderzoek naar de gebruiksmogelijkheid van vliegtuigen ter bestrijding van ziekten en plagen in land- en tuinbouw. Het toestel is neergestort toen het bezig was een kavel te besproeien. Op de kavel stond koolzaak, dat door een schimmelziekte was aangetast. IN INDIE GEVOCHTEN ïyrET DE functie van ambtenaar- vlieger zag de heer Hamming, ge zien zijn loopbaan, een lang gekoes terd ideaal in vervulling gaan. Nadat hij nl. de school voor tropische land bouw te Deventer had afgelopen, ver trok hij als planter naar Indonesië. In 1939 werd hij gemobiliseerd bij de militaire luchtvaart. Toen Japan Ned.-Indië aanviel, vloog hij verscheidene missies tegen de vijand. Zo deed hij mee aan de grote luchtslag boven Soerabaja in Februari 1942, waar van de 14 Neder landse vliegtuigen er 11 werden neer geschoten. Twee dagen later werd zijn toestel op de grond vernield, doch in een ander vliegtuig zette de beer Hamming de strijd voort. Toen op 9 Maart Ned.-lndië capitu leerde zat de heer Hamming in zijn toestel. Hij wist zich aan onmiddel lijke gevangenneming te onttrekken, en kwam 14 dagen later bij zijn vrouw aan. Spoedig echter werd hij door de Ja panners gearresteerd, doch met veel flair wist hij zich uit de gevangenis te praten. Een jaar lang hield hij zich daarna schuil op midden-Java, doch tenslotte werd hij toch gepakt en naar een concentratiekamp overge bracht. In Augustus 1945, na de capitulatie van Japan, werd hij in Singapore be vrijd en kort daarop keerde hij naar de militaire luchtvaart op Java terug. In 1946 vertrok hij naar Nederland, waar hij in dienst trad bij het minis terie v. Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening. BENOEMING BIJ BELAS TINGEN Met ingang van 1 Juli J.l is de hier H. Meliefste, werkzaam ten Ontvangkantore Goes, benoemd tot Commies der directe belastingen, invoerrechten er accijnzen, tevens beiast met de functie van chef de bui eau aldaar. x^AT BETEKENT dus het einde van x een 27-jarige jongeman, die ver koos buiten de wet te leven. Om zijn figuur is een hele roman geweven, sommigen tooiden hem zelfs met de titel „held". Maar de middeleeuwse manier waarop Giuliano en zijn 'oen- deleden voor rover speelden, heeft in de grond van de zaak niets heldhaf tigs De wijze waarop hij op niets ont ziende manier anderen het leven be nam, doet de Siciliaan niets anders zijn dan een gangster van groot for maat. Allerhande geruchten zijn er de laatste tijd gegaan over zijn schuil plaats. Men zei zelfs, dat hij naar Amerika zou zijn uitgeweken. Hij bleek echter nog steeds door trou we bendeleden omgeven in het SI- ciliaanse holenland verborgen te zit ten. Giuliano had de Sicilianen zozeer in bedwang, dat zij geen enkele in lichting aan de politie durfden geven, n dit loop van de tijd wist de po litie diverse bendeleden te arresteren, maar allen hielden de lippen stijf op elkaar. Zelfs zijn 52-jarige moeder liet niets los. De bandieten-leider beloof de wel, dat hij zich vrijwillig bij de politie zou melden, indien zijn gear resteerde moeder zou worden vrijge laten, maar van het nakomen dier be lofte is niets gekomen. Zijn moeder heeft steeds verzucht: „Ik hoop maar dat mijn Salvatore levend gevangen wordt, voordat hij in nog meer moei lijkheden geraakt". IN DE VAL. vyOENSDAG is een bezoek bij een hem bevriende vrouw in het dorpje Castel Vetrano (in de Zuid- Westelijke hoek van Sicilië) Giuliano noodlottig geworden. Een rechercheur in burger zag hoe ee' man uit een raam van de eerste verdieping van de woning klom. De politie ving slechts een glimp van 't gezicht van de uitbreker op, doch dit was voldoende: Giuliano was gesig naleerd. Ogenblikkelijk werd alarm gebla zen. Gewapende politie-mannen enk* ten onverwijld aan. Giuliano had itoh inmiddels naar een naburige woning begeven, die prompt onder vuur werd genomen. De Siciliaanse bandieten leider poogde te ontkomen, doch bij werd bij de ingang neergeschoten en dodelijk gewond. Zo kwam de man, die een politie macht ter sterkte van een klein leger had getrotseerd, indirect door toe doen van een vrouw om het leven. Acht uur na zijn dood is Giuliano in een ruwhouten kist begraven op 't plaatselijk kerkhof. De enige aanwe zigen bij deze begrafenis waren de po litiemannen, die hem hadden neerge schoten. VERBOND MET MAFIA. GIULIANO'S MOEDER geen hoop meer. OALVATORE was een normale jon gen, die na het beëindigen van zijn schooltijd, waarin hij overigens veel spijbelde, een betrekking kreeg als electriciën bij een telefoonmaat schappij. Hij solliciteerde later bij de carabinieri, doch werd zonder opgaaf van redenen afgewezen. Toen de oor log uitbrak diende hij bij de Italiaan se luchtmacht; toen de geallieerden in 1943 op Sicilië landden besloot hij „geld te maken". Hij begon zijn roversloopbaan met een gestolen pistool, en waf ammuni tie. Zijn eerste slachtoffer viel in Sep tember 1943, toen hjj een van twee carabinieri, die wilden zien wat hjj bij zich had, neerschoot. Spoedig ver zamelde hij een groep mannen om zich, van wie verscheidene reeds vo gelvrij verklaard waren. Hij trad meedogenloos tegen verra ders en „zwakkelingen" op, doch rea liseerde zich spoedig, dat hij niet sterk stond, indien hij niet de sympathie v; de bevolking won. Hij richtte zijn daden daarom tegen de rijken, die hij gijzelde. Een deel der fantas tisch hoge bedragen ging naar de ar men en zodoende werd hij spoedig 'n „geëerd" persoon. Hij kwam ook in contact met de „Mafia", de gehei me Siciliaanse organisatie, die zelfs Mussolini niet kon elimineren, en er werd een verbond gesloten niet in eikaars vaarwater te komen. Giuliano ontving veel steun van de plaatselijke nationalisten. Telkens weer werd een door de politie be raamde overval van tevoren aan hem verraden. GIULIANO „beid" en roverhoofdman. Een jaar geleden, toen Giuliano's activiteit een belangrijke politieke kwestie was geworden, richtte de minister van Binnenlandse Zaken, Mario Scelba, een speciale politie macht van tweeduizend man in om de strijd met Giuliano en zijn volge lingen aan te binden. De leiding van deze speciale macht werd gegeven aan de veteraan der carabinieri kolonel Luca, die ook de definitieve operatie heeft geleid. xpWEE belangrijke debatten, de vo rige week in de Tweede Kamer gehouden, zijn in een merkwaardige volgorde behandeld. De discussies over de Huurwet werden n.l. onder broken door de regeringsverklaring over hulp aan Z.-Korea en het daar op volgende af en toe bewogen de bat. Twee belangrijke debatten, het ene van grote sociale en econo mische betekenis voor het binnen land, het andere getuigend van ons deelgenootschap aan de Verenigde Naties en de daaruit voortvloeiende verplichtingen. De Huurwet was al geruime tijd voorwerp van uitvoerige discussies in onze pers en in het volk, zowel in de grote groep der huurders als in die der verhuurders het Ko reaanse probleem daarentegen was actueel en acuut als gevolg van de dolkstoot-aanval der N.-Koreaanse communisten, die bij Hitler in de leer konden zijn geweest. Over beide onderwerpen zou ik in deze brief graag enkele opmerkin gen maken. gerst dan het belangrijkste pro bleem: Z.-Korea. Het Neder landse volk heeft de tragische be richten uit het Verre Oosten wel rustig opgenomen, maar men zou haast kunnen zeggen „lijdelijk". Korea ligt zo ver van hier, voor ve len was misschien zelfs de naam on bekend. Maar de communistische dreiging is dezelfde als die van Oost-Euro pa. Haar grijpvingers tasten nü naar buit in Z.-Oost-Azië, zoals zij straks kunnen klauwen in W.-Euro- pa. Daarom zullen alle vrije volken halt moeten roepen, nu voor wat de communistische activiteit in verre streken betreft, om daarmee hopelijk mede te bereiken, dat dit straks in onze streken niet nodig zal zijn. Het is dan ook vanzelfsprekend te noemen, dat de vijf bonafide par tijen in Nederland met de C.P.N. daar fel tegen in door middel van haar Kamerfracties zich achter de regeringsverklaring stelden en daarmee haar instemming betuig den. En het is zielig, dat de heer Wei ter met oogkleppen, als gevolg van zijn bijna monomane visie op 't Indonesische gebeuren zich aan de stemming onttrok, door de ver gaderzaal te verlaten. Met hem ging Ds. van Dis van de St. Ger. Partij heen; een merkwaardig ge zelschap. J)e Huurwet staat niet op zich zelf. Verhoging van de huur, hoe noodzakelijk ook met het oog cp een redelijke behandeling der ver huurders, moet met zich meebren gen, om wille van het evenwicht in lonen en prijzen, een compensatie voor de huurders. Deze werd gevon den in een verlaging van de loon- en inkomstenbelasting. De grootte der huurverhoging èn de compensatie voor hen, die als gevolg van de grootte van hun ge zin weinig of geen belasting beta len, waren de belangrijkste kwes ties in het Kamerdebat, waarin zich vooral de katholieke fractie weerde. Deze fractie bepleitte door het woord van de Brabantse afgevaar digde van Vliet twee zaken: een huurverhoging van 20 pet., waarvan de noodzaak werd aangetoond en 'n redelijke compensatie voor de huur ders, met name voor hen, die deze niet kunnen vinden iri belastingver laging. De minister verklaarde namens de regering een verhoging tot 20 pet. onaanvaardbaar. Voor de compen saties wil hij het najaar afwachten de Huurwet zal pas 1 Jan. a.s. in gaan omdat dan de situatie van het levensonderhoud concreter kan worden beoordeeld. Het was Prof. Romme tenslotte, die op tactische wijze de knoop uit het touw peuterde. De minister was daarbij behulpzaam: hij verklaarde dat er bij hem geen onwil, maar slechts onmacht aanwezig was. En het resultaat: de Huurwet is tenslotte aanvaard. Wat de be faamde 20 pet. betreft, kreeg de ka tholieke fractie van de minister t recht er straks nog op terug te ko men, als hij in het najaar oe compensaties in bespreking zal brengen. Het is geen ijdele hoop om te verwachten, dat zij dan in samen werking met andere partijen, haar beide redelijke verlangens tot ver vulling zal brengen. 7ES gewapende en gemaskerde man nen hebben een inval in het ge rechtsgebouw te Havanna gepleegd en documenten meegenomen, volgens welke de vroegere Cubaanse presi dent Grau beschuldigd wordt staats gelden op onjuiste wijze toegewezen te hebben. Bij de overval werden twee politiemannen overmeesterd. Er is onmiddellijk bewaking gezon den naar de woningen der „aankla gers", daar zich bij hen afschriften van de documenten bevonden. Een vroegere minister van Finan ciën en twee ambtenaren van de schatkist zijn reeds in staat van be schuldiging gesteld „wegens fraudu leuze toewijzingen". Men verwacht eveneens een acte van beschuldiging tegen Grau, die tweemaal president is geweest. Het zou hier om een be drag van 9.5 millioen dollar gaan. Een majoor is onder verdenking van deelneming aan de overval in hechte nis gehouden. Twee andere verdach ten zijn vrijgelaten.

de Stem | 1950 | | pagina 1