HEVIG ONWEER TEISTERT ONS LAND Ernstige misstap MACARTHUR vraagt meer °rond- en luchtstrijdkrachten BRIELSE MAAS afgedamd Vijfde colonne in Zuid-Korea vier millioen man pje van or hulp ouding 4 BOERDERIJEN3 SCHUREN, VILLA, 1 WONING AFGEBRAND Vier personen, waaronder vader van zeven hinderen, door bliksem gedood LECERS WORDEN IN DE RUG AANGEVALLEN Kellner vermoord te Leeuwarden v1-; i EN TWINTIG personen zijn om het leven gekomen bij een trein ongeluk in de nabijheid van Lons le Saulnier (Oost-Frankrijk). Een snel trein is daar op een bus gereden, doordat de spoorbomen niet gesloten waren. e Autin TEN Tweemaal in zelfde boerderij geslagen Tekort aan aardappelen oorzaak van Sovjet protest Eenheden middelbare bommenwerpers reeds onderweg De ramp van de „Nijmegen" Oniveerachtig Drie schepen uit Indo nesië thuis Besprekingen over het Plan-Schuman voortgezet Vreedzame oplossing in Zuid-Molukken? Lourdes-pelgrim na aankomst overleden Spreidingsplan voor uit Indonesië gerepa- trieerden Contact tussen KVP en Duitse politici Sibajak heeft vertra ging door gebroken arm Verzilting onzer rivieren eerste halt toegeroepen Communisten wroeten bij Fusan, Poshang en Mokpo 27 doden bij twee trein ongelukken ,e kunstschil- le de kunste- selen, zonder Jan Hubertus n en volgens tuurd u't het vertoeven zal gastvrouwe, me te sieren. n de pastoor rftets Je voelt Je dan ie avonden heb moet. Hij was n was natuur mens en klom- en ander over itsers zijn hier est. Ze zijn er- etsstrijders, die iet dorpje Es- is volkomen iers en de be- Espenel is een woont niemand emen 2ijn het üng leeft hier wijnbouw. Al- is heerlijk, zo- rammelt dat een oorverdo- ilk van stank Grande, Er r in mijn ka st de vensters ;erammel ver van straatjes een stukje van ons blad van hulp in de nevr. K. R. te ■t volgende: las. dacht ik: die het voor maar toen ik teleurgesteld tje": „Deze zoveel is op edoelt D daar- isjes, die in de ijls niet van ind ik het niet .enstmeisje een t zijn. vóór zij ie. Er kunnen iveel problemen slag door me- ndeiing, wan- 3r huisgenoten, :htvaardigd is. :n instantie of iken? Een hulp t iedere maand en. En dan is )or te zeggen, wanneer haar eft of haar e heeft, 't Zal ven, als men om zich heen r blijft de vrije dat Zaterdags igs gedeeltelijk >ver de hulp in i. Veel meisjes ïouding, omdat zet willen wor- ten. En ik geef iste wanneer er aanwezig is. m eten is even iet armenbord- it men ook niet :ster van dit enstmeisje ge- ad en heeft zelf itbetrekking en diet een beetje lelde kanten is VING stukje van 19 J aan: m gezegd wor- 11e in de huls- beste soort be- reg. dat de vak- veel te wensen t men dan toch ■rdige arbeids- t« zeggen voor an één dag per zal moeilijkhe- iu b.v. aan de laand of om de ang week-end agsmiddags tot niddags). Over eek heb lk het oor een wette en middag vrij londagsmiddags wettelijke ver etrekking heeft laat ik de rest 0. Grote Vei- 2.20, Jucunda's Kleine Veiling: Markiezen 15 14—48, Brus- sersen 846 El- 12—52, Varikse :he 20, Morellen. Krieken 27, J. en 29, Diversen: Vitte bessen 16, rdbeien 5361, -34, Tuinbonen z.dr 1.04—1.10; 35, Pootuien 12, per k.g.; Bloem- 8—15, beide per >sselderij 7^9, ZESDE JAARGANG No. 1731 Ültgave: N.V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne mentsprijs bij vooruitbet. f 3.90 per kwartaal, per post f 4.75, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) t 0.30. Losse nummers 8 cent Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 4 JULI 1950 Aovertentieprijs voor de gehele oplage 0.2$ per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd over een enkel spoor kon worden ge reden, ook nog 20 minuten vertraging had. Bovendien ondervonden de reizigers van deze treinvertraging veel over last, omdat de trein de reizigers van twee treinen tegelijk moest vervoe ren. VERSCHILLENDE BRANDEN. EEN KORT, MAAR ZEER HEVIG ONWEER heeft zich Maandagmiddag en -avond boven ons land ontladen. Voor al in Noord-Holland is de bliksem verwoed tekeer gegaan. Vier doden zijn er door het noodweer te betreuren, vier boerderijen gingen in vlammen op, drie schuren, een villa en een huis. Bovendien is een treinleiding door de bliksem getrof fen, waardoor het treinverkeer ernstige stagnatie heeft onder vonden. ^TIJDENS het kort onweer, dat zich gistermiddag boven de Eilandenpol der bij de Rijp ontlastte, is een 21- jarige landarbeider dodelijk door de bliksem getroffen, terwijl hij zich met 3 andere arbeiders op het land naar een schuur begaf om te schuilen. Ook in Dorregeest (gemeente Uit geest) heeft het onweer een slachtof fer gemaakt. Een vader van zeven kinderen was daar werkzaam in een bollenschuur, toen de schuur getroffen werd en de man dodelijk werd ge- In Heerhugowaard trof de bliksem emstreeks kwart over zeven gister avond een boerderij. Terwijl men met de blussing bezig was en omwonenden hielpen bij het redden van de inboedel, volgde er weer een slag, waarbij vier mensen bewusteloos tegen de grond werden geslagen. Twee van hen kwamen spoe dig weer bü, doch de twee anderen bleven liggen. Drie uur lang werd tevergeefs kunstmatige ademhaling toegepast. De slachtoffers zijn een 70- jarige man en een 15-jarige jongen, beiden uit Heerhugowaard. Te Zwaagdijk is de bliksem inge slagen achter een boerderij. Het ge hele gezin werd door de luchtdruk tegen de grond geslagen en verloor het bewustzijn. Allen kwamen spoe dig weer bij en hebben van deze in slag geen verdere nadelige gevolgen ondervonden. Slechts twee hooimijten achter de boerderij brandden af. IN TREINLEIDING. Bij de brand ging niet alleen de ge hele boerderij, doch ook de halve hooi-oogst verloren. Slechts enig huis raad kon worden gered. In een ander dorp bij Alkmaar, Ber gen, was het een gloednieuwe villa, die door blikseminslag werd getrof fen, terwijl geen der bewoners thuis was. Buren bemerkten de brand en trachtten nog enig huisraad te red den, maar slaagden daar niet in. GEZINNEN DAKLOOS. TN HET GOOI is even voor Baarn de bliksem geslagen in de boven leiding van de electrische trein, die vijf minuten voor drie uit Amersfoort was vertrokken. De trein geraakte onklaar en moest door een reserve-locomotief naar Amersfoort worden teruggebracnt. Het verkeer op de lijn ondervond gro te stagnatie, daar in de eerste plaats deze trein geheel uitviel en de trein, die om 5 voor vier uit Amersfoort moest vertrekken, doordat slechts TN KORTGENE op Noord-Beveland is een landbouwschuur door de bliksem getroffen. De schuur, waarin 200 balen kunstmest waren opgesla gen, is geheel uitgebrand. De schade voor de landbouwer van Olderen wordt geschat op f 40.000. De brandweren in Alkmaar en om geving moesten gisterenavond enkele malen uitrukken voor branden, die ontstaan waren door blikseminslag. Het eerste alarm werd gemaakt voor een kapitale boerderij fe Heiloo, die reeds in lichter laaie stond, toen de brandweer arriveerde, 't Blussingswerk ondervond grote moeilijkheden, door dat de boerderij vrij ver verwijderd was van het dichtstbijzijnde slootje, dat bovendien al spoedig leeggezogen was. TJET ONWEER trok over het groot- ste deel van Noord-Holland en veroorzaakte ook in West-Friesland talrijke branden. In Goorne trof gis teravond de bliksem een boerderij. De vijf bewoners wisten zich in veilig heid te stellen, maar de boerderij brandde tot de grond toe af. Over waaiende vonken tastten bovendien een dubbel woonhuis aan, resp. van gezinnen van 2 en 7 personen. Ook dit perceel ging geheel in vlammen op. De oude brandspuit wist twee an dere percelen, die gevaar liepen, te behouden. Te Hoorn brandde te zelfder tijd een klompenpakhuisje af in Andijk sloeg de bliksem in een schuur. Door tijdig ingrijpen van de Andijkse brandweer wist men deze schuur voor een algehele ondergang te behoeden. Te Grosthuizen ging een hooimijt in vlammen op en in Enkhuizen werd de electrische installatie van het zie kenhuis door de bliksem getroffenen vernield. Ook in Leeuwarden is brand uitge broken in een boerderij. Het woon huis en schuur, brandden tot de grond toe af. Van de inboedel kon niets ge red worden. Een andere boerderij daterend uit 1500 liep aanmerke lijke waterschade op, toen het vuur oversloeg op deze boerderij. UEN woordvoerder van het Ameri- kaanse ministerie v. Buitenlandse Zaken heeft het Sovjet-Russische pro test tegen het uitwerpen van colorado kevers boven Oost-Duitsland, 'n voor beeld van „communistische propagan- da-verzinsels" genoemd! Deskundigen menen (aldus de N. R.C.), dat de kolder over de colorado kevers is ingegeven door het ernstige tekort aan aardappelen in Oost-Duits land. In Oost-Duitsland zeggen grappen makers, dat de Amerikanen nu ook nog aardappelen moeten afwerpen, op dat de arme kevers niet verhonge ren TJE AMERIKAANSE Regering heeft opdracht gegeven tot het zenden van eenheden middelzware bommenwerpers van het strategisch commando der Amerikaanse luchtmacht naar het Verre Oosten, Dit zijn de eerste versterkingen van de Amerikaanse luchtmacht, die sinds het begin van de strijd in Korea naar het Verre Oosten wor den gezonden. Zij zullen uit Californië en de staat Washington ver trekken. TJE RAAD voor de Luchtvaart stelt zich op het standpunt, dat de ga- zagvoerder van het K.L.M.-toestel „Nijmegen" geen verwijt treft op 28 October 1948 geland t,e zijn op het vliegveld Prestwick, waarbij 40 per sonen om het leven zijn gekomen. De gezagvoerder wist niet. dat de weers omstandigheden onvoldoende waren voor deze landing. De Raad meent wel, dat de gezag voerder te lang laag heeft gevlogen, nadat het grondzicht begon te ontbre ken. IN DE TWEE Zwolse ziekenhuizen zijn op het ogenblik 14 personen op genomen, die aan para typhus lijden. Onder de verpleegden zijn er 7, die tot een gezin behoren. NA 75 INBRAKEN te hebben ge pleegd, is een 30-jarige man uit Bus- sum thans gearresteerd. Zijn operatie terrein lag in Friesland, Groningen, Drenthe, Overijssel, Gelderland en Noordbrabant. IN HET Noord-Hollands kanaal Dij Alkmaar is een 17-jarige jongeman die niet kon zwemmen, verdronken, nadat zijn kano was omgeslagen. DE OEFENINGEN, die van 3 tot 5 Juli onder het motto „Vedette" in het Kanaal zullen worden gehouden, staan deze keer onder Franse en Engelse lei ding. KONINGIN EN PRINS zullen 6 Juli aanwezig zijn hij de officiële inge bruikneming van de herstelde Coen- haven en bij de daarop volgende ope ning van het nieuwe Houtveem te Am sterdam. MEER DAN 80 Nederlandse ingenieurs en andere technici zijn te Melbourne aangekomen, waar zij zullen werken aan de uitbreiding van de haven. MET INGANG VAN Zaterdag j.l. is de quarantaine in het marine-oplei dingskamp te Hilversum opgeheven, 't Kamp is gedurende een week in qua rantaine geweest, omdat er één geval van nekkramp was geconstateerd. TIJDENS zijn verblijf in Indonesië heeft Pandit Nehru, naar eerst thans blijkt, f 360.000 aan president Sukarno overgedragen, welk geld zal worden aangewend voor het algemeen wel zijn. POSITIES TROEPENSCHEPEN: Gen. Muir 2-7 van Aden, Gen. Langfitt 3-7 te Port Said, Groote Beer passeerde 3-7 te Algiers, Kota Inten passeerde 3-7 Burlings. Sibajak passeerde 2-7 Gibraltar, Asturias 3-7 verwacht te Colombo, Atlantis passeerde 2-7 Mal ta, Castel Bianco passeerde 2-7 Cas- quets. Empire Brent 3-7 van Djakarta Gen. Muir 1-7 te Aden. Goya passeer de 1-7 Quessant. Waterman 2-7 van Suez. Chinese nationalisten willen meedoen P"EN EN ANDER gebeurt op ver- zoek van MacArthur, die om meer strijdkrachten heeft gevraagd. „Bepaalde eenheden grond- en luchtstrijdkrachten" van het marine korps uit Californië hebben een op dracht gekregen zich ter beschikking te stellen van het hoofdkwartier van generaal MacArthur. De manschappen zullen waarschijnlijk per schip gaan, een reis van 15 16 dagen. Uit Hongkong wordt voorts bericht, dat enige Britse torpedobootjagers van daar „naar het Noorden" zijn vertrok ken. Ook Nieuw-Zeelandse schepen, zijn naar Korea onderweg. De Chinese nationalisten hebben de Y.IÏ. officiéél 3300 manschappen, „met de beste uitrusting, die beschikbaar is" en 20 vliegtuigen aangeboden voor de strijd in Korea. In een brief aan Trygve Lie wordt meegedeeld, dat de troepen zich binnen enkele dagen zou den kunnen inschepen, begeleid door „een redelijke hoeveelheid lucht macht". De geruchten over bewegingen van Chinese communistische troepen naar Mandsjoerije blijven intussen hard nekkig aanhouden, ofschoon het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zegt, officiëel niet van een en ander op de hoogte te zijn. SOEWON BEDREIGD. COEWON is nog steeds in handen der Zuid-Koreanen. Echter drie N. Koreaanse colonnes bedreigen deze bijna grootste stad van Zuid-Korea. Versterkingen worden aangevoerd om de bedreiging voor de stad tegen te nouden. Amerikaanse superforten hebben n vliegveld te Yonpo aangevallen aan de Oostkust van Noord-Korea en de re sultaten hiervan waren „uitstekend". Straaljagers hebben aanvallen ge daan in het gebied van Seoel. Zware kanonnen en 41 vrachtauto's met mo torbrandstof werden buiten gevecht gesteld. Brugoverspanningen waren vernield en munitleopslagplaatsen op- blazen. Een vliegtuig met rode ster werd neergeschoten. De Noord-Koreanen ondervinden bij hun opmars veel steun van de gueril- ia-strijders In Zuid-Korea. Daarover kan men elders op deze pagina meer lezen. Noord-Koreaanse yaks hebben Z.- Weersverwachting, geldig tot Dinsdagavond: Veranderlijke bewolking net plaatselijk enkele buien, hier en daar met onweer. In het binnen land warm weer. Aan de gust echter koeler bij wind van zee. Meest matige tot zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. Heden: Zon onder 21.02 nur en maan op 23.39 uur. Woensdag: Zon op 4.27 uur en maan onder 11.11 uur. A AN DE Lloydkade te Rotterdam be- gon Maandagmorgen de ontsche ping van de „Empire Brent", waar mee 760 K.N.I.L.-passagiers en 235 bur ger-passagiers uit Indonesië naar Ne derland repatrieerden. Hierbij waren 381 kinderen beneden de twaalf jaar. Van de babies zijn er onderweg he laas twee gestorven. Ook de ontscheping van de bijna 1300 burger-passagiers, die met cie „Fairsea" uit Indonesië in Nederland terugkeerden, begon Maandag te Rot terdam. Er waren 278 kinderen bene den de" leeftijd van 12 jaar aan boord. Op dit stukje Panamees grondgebied de „Fairsea" vaart onder Panamese vlag werd gedurende de reis een „Panameesje" geboren. In Amsterdam arriveerde het troe pentransportschip „Goya". De debar- katie van de gerepatrieerde militairen vond Maandagmiddag plaats. Koreaanse strijdkrachten ten Zuiden van het vliegveld Kimpo gebombar deerd. waardoor verliezen geleden werden. Ook het vliegveld van Soe- won en de verdedigers van Soewon waren zo nu en dan uit de lucht aan gevallen, waarbij vele jonge Ameri kaanse infanteristen de vuurdoop on dergingen. De Amerikaanse grondstrijdkrach ten bevinden zich thans geheel in het gevechtsgebied onder bevel van gen.-' majoor William F. Dean. Engelse en Amerikaanse oorlogsschepen van cie vloot in het Verre Oosten zetten het patrouilleren langs Oost- en Westkust voort, doch „zonder een bepaalde ac tie". Het vervoer van manschappen, wapenen en munitie uit Japan naar Korea gaat ongehinderd door. De Amerikanen verloren twee bom menwerpers. Drie straaljagers zijn door afweergeschut beschadigd. Op vijf plaatsen aan de Oostkust van Korea hebben de Noordelijken landingen verricht. Zij hebben boven dien weer grote hoeveelheden mate riaal over de rivier Han weten te bren gen. Zij schijnen van plan te zijn een nieuwe grote aanval op touw te zet ten om te trachten Zuidelijke troepen te omsingelen, voordat de Amerikaan se grondtroepen bij de Han zijn ver schenen. Dit kan misschien vandaag zijn. IN HET RUSSISCH. 7G-OORD-KOREA heeft de V. S. in een via Moskou aan de V. N. ge zonden telegram beschuldigd van „openlijke agressie". Het telegram was in de Russische taal gesteld. De V. S. worden ook beschuldigd van pogin gen om een „imperialistische heer schappij" in het Verre Oosten te ves tigen. De Koreanen zouden een „heili ge oorlog" tegen alle aanvallen voe ren, aldus het telegram. Israël, Turkije, Haiti en Ethiopia hebben de V. N. bericht, dat zij de ac tie der V. N. in Korea steunen. Hier door is het aantal leden van de V. N. dat zich officiëel op dit standpunt ge steld heeft, tot 40 gestegen. ATAANDAGMIDDAG zijn in Parijs onderhandelingen over de voorge' stelde fusie van de Europese kolen' en staalindustrieën hervat. De delegaties uit Frankrijk, W.-Duits- land, Italië, Nederland, Luxemburg en België) hebben mededeling gedaan van het resultaat van de uitwisseling van gedachten, die zij in de afgelopen week hebben gehad met hun regerin gen en met deskundigen. De onder handelingen zullen worden voortge zet. Er zullen dingr0epen worden gevormd ter bespreking van het Fr in se voorstel. ■yfOLGENS radio-Djakarta is het be richt over het zenden van 15.000 man Indonesische troepen naar Am- bon om de Zuid-Molukken-kwestie militair te beslechten onjuist. Een niet-officiële missie zal naar de Zuid-Molukken worden gezonden om te trachten tot een vreedzame oplos sing te komen van het geschil. Mgr. Baeten droeg Hoogmis op 'TRAGISCH is, dat een zieke pelgrim Kort na de aankomst van de vijf tigste nationale bedevaart te Lourdes daar is overleden. Het is (zo schrijft de Maasbode) Gerrit Oudetanke uit Haaksbergen. Tijdens de reis werd zijn toestand geleidelijk zo slecht, dat hem in de trein het H. Oliesel moest worden toegediend. De bedevaart stond onder geestelijke leiding van Mgr. Jos. Baeten, Deze droeg in de basiliek een pontificale Hoogmis op. De bisschop-coadjutor werd geas sisteerd door deken De Wit uit Zwolle en pastoor Eras uit Vught, als troon- diakens, pastoor De Moei uit Bos koop en pastoor Wanders uit Zwolle als diaken en sub-diaken. Deken dr. President Truman (op de rug gezien) ziet men hier tijdens een toe spraak, welke hij dezer dagen hield tot een aantal studenten, die hij op het Witte Huis te Washington ontving. Hij zeide o.m., dat rtege- ring „een tastbaar iets" was. „Het is, wat wij er van maken". Een „bureaucraat" omschreef hij als een man of een vrouw „die voor de regering werkt in een baantje, dat iemand anders begeert'. v. d. Bom uit Etten-Leur was presby- ter-assistens. Het welkomstwoord, dat Mgr. Bae ten 's middags bij de grot tot de Ne derlandse pelgrims richtte groeide tot een indrukwekkende predicatie uit, waarin de bisschop uitwijdde over Ma ria en de gevaren van deze tijd. TJOOR de interdepartementale com- missie is een plan opgesteld, dat beoogt, de uit Indonesië repatriëren de burgers en K.N.I.L.-militairen met hun gezinnen, die in Nederland niet over eigen woonruimte beschikken, te verspreiden over geheel Neder land. Men kon ons dan ook nog geen de finitief overzicht geven van het aan tal gezinnen, dat iedere provincie zal moeten opnemen. Bovendien heeft het ministerie van Oorlog bepaalde, nog niet geheel omschreven wensen ten aanzien van de huisvesting van gere- patriëerde K.N.I.L.-militairen, die men in het algemeen zoveel mogelijk in de nabijheid van garnizoensplaatsen wil zien overgebracht. Het spreidingsplan zal de oplossing van het wc ningprobleem voor ver scheidene gemeenten nog moeilijker maken. Om hieraan tegemoet te ko men is besloten aan deze gemeenten een extra bouwvolume toe te kennen. TN HET afgelopen weekend zijn in Den Haag besprekingen gevoerd tussen vertegenwoordigers van de lei ding der K.V.P. en K.V.P.-fracties van de Eerste en Tweede Kamer ener zijds en van de Christen Democrati sche Unie (Duitsland) anderzijds. Problemen van sociaal-economische aard, alsmede die der Europese sa menwerking zijn aan de orde gesteld. Eveneens is het Duitse vluchtelingen probleem besproken. TJAAR de „Sibajak", die met bijna 1300 passagiers uit Indonesië op weg is naar Rotterdam, onverwacht de haven van Algiers heeft moeten aanlopen om een 13-jarige jongen aan de wal te doen opereren aan een ge compliceerde breuk in de onderarm, kan het schip thans eerst in de nacht van Woensdag 5 Juli op Donderdag 6 Juli worden verwacht. De oorspronkelijke datum van aan komst was Woensdag 5 Juli. De ont scheping der passagiers zal nu, on voorziene omstandigheden voorbehou den, daar Donderdagmorgen om 8.00 uur beginnen. TJE AFDAMMING van de Brielse Maas is Maandag een feit gewor den en van nu af mag verwacht wor den, dat de verzilting van onze ri vieren 'n eerste halt wordt toegeroe pen. Het gat dat ongeveer 60 meter bread dat bij het Kruiningergors ter hodgte van Oostvoorne nog aanwezig was en v aardoor de eb- en vlöedstromen soms met 'n geweldige kracht doorheenge- zogen werden, is thans opgevuld op ec.i wijze, die aan de invasie-maat regelen van Normandië doet denken. Een zg. Phoenix-ponton, een enorm betonnen gevaarte, van het type, zoals »ij ook in Normandië gebruikt werden 'om een kunstmatige haven te vormen, heeft men in zijn volle lengte in het gat laten zinken. Daarmee heeft de Brielse Maas haar eeuwenoude ge schiedenis als zeegat besloten en is, mede door de dam in de Botlek een binnenmeer ontstaan, dat naar men hoopt, in de toekomst, het toneel zal zijn van watersport en recreatie. Met de afdamming van de Brielse Ma' is verleden jaar reeds een be scheiden begin gemaakt. Er werden reeds bezinkingen gelegd. Maar met de beide dammen de andere, in de Botlek, was reeds klaar werd pas begin A, ril van dit jaar begonnen. De caison, die op 3 millioen kg. wordt geschat, was overgebleven van Walcheren en reeds enige tijd geleden naar de Brielse Maas gesleept. Zij is 63 meter lang en zou dus aan beide zijden van de 60 meter brede geul een afsluiting bewerkstelligen van 'ander halve meter. De caison werkt nl. als een deksel. MOEIZAAM KARWEI. TIET „DICHTEN" van het gat is een interessant, maar moeizaam car- wei geworden, omdat de Bilt roet in het eten heeft gegooid. Er was zonnig weer en zo voorspeld, maar toen de werkzaamheden aan de Brielse Maas begonnen regende het bij tussenpozen met bakken uit de hemel en later brak bovendien nog een fiks onweer los! (Van onze correspondent). NUMMERIEK zijn de troepen in Noord-Korea niet sterker dan die van Zuid-Korea. Wel zijn ze beter en moderner bewa pend, doch nu de Amerikaanse aanvoer is begonnen kan ook dit nadeel in enige weken worden ingelopen. Hoeveel tijd er zal ver strijken, voor de Zuid-Koreanen de moderne Amerikaanse wape nen kunnen hanteren is voorlopig nog een vraagteken. Hun enige effectieve steun is momenteel de Amerikaanse bescherming in de lucht. nacht in nacht uit communisten uit het Noorden over de grens gezet met nauwkeurig omschreven instructies. Zij hadden o.m. tot taak geheime communistische cellen op te richten, die het bestuur van de Zuid-tCo- reaanse regering zouden kunnen overnemen, indien de hereniging van Korea een feit zou zijn. Aan het feit, dat Noord en Zuid vroeg of laat herenigd zouden worden, hebben die in het Noorden nimmer getwijfeld. De minister van Arbeid, Oh. Khi Sup, heeft het meermalen in Reeds lang geheime infiltratie VIOLGENS de berichten vinden er op diverse plaatsen hardnekkige gevechten plaats, waarbij de Ameri kaanse luchtmacht ingrijpt. De strijd aan het front is voor de Zuidelijken gemakkelijker en overzichtelijker dan die achter het front. Immefs, reeds veertien maanden geleden zijn de communisten begon nen met geheime infiltraties. Gedu rende meer dan een jaar werden het openbaar verklaard. Vandaar dat het zo verbazingwekkend was, dat de communisten hier konden toeslaan. Men was zelfs in gebreke gebleven om ook maar enige verdedigingslinie op te richten. „VERGELDINGSCELLEN". TEDERE geheime cel in Zuid-Korea had een speciale taak. Er waren z.g. bestuurscellen, verzetscellen, con tactcellen, agrarische cellen, juridi sche cellen. Men had zelfs „vergel dingscellen" in het leven geroepen Deze hele vijfde colonne heeft onder de neus van de Zuidelijke regering, onder het oog van de Amerikaanse of ficieren vrij spel gehad. Blijkens berichten uit Amerikaan se kringen te Tokio waren de com munisten haarzuiver ingelicht om trent alle troepenstellingen in Z. Korea, terwijl de landing op de Oostkust werd uitgevoerd, nadat de aldaar gelegen troepen commando hadden ontvangen om zich met ge heime orders naar het Noorden te spoeden. Toen de vijandelijke --chepen in zicht kwamen en er grote verwarring ontstond in de stad, kwamen de ver zetscellen in actie. Ze stichtten op diverse plaatsen brand, arresteerden burgerlijke en militaire autoriteiten en vielen gelijktijdig de strijdende troepen in de rug aan. Deze actie werd zo feilloos nauwkeurig uitgevoerd, dat ze weken tevoren moet zijn vooroe- reid. ONRUST IN VELE PLAATSEN TPERST Dinsdag zijn de Zuid-Kore- aanse autoriteiten tot actie geko men tegen de communistische vijfde colonne In de hoofdstad werden tal van arrestaties verricht, doch men verzuimde de gevangenen weg te voe ren, zodat ze thans ongetwijfeld door de communisten zijn bevrijd. Bij Mop- ko en Fusan werden honderden com munisten geinterneerd, doch volgens de laatste berichten schijnen er in deze plaatsen ongeregeldheden te zijn uitgebroken, waarbij de verzetscellen zich taai verdedigen. Op tal van plaatsen in Zuid-Korea is het onrustig. Grote groepen com munisten, voor het merendeel goed bewapend hebben zich, al plunderend in sommige bossen genesteld, met de kennelijke bedoeling om van daaruit uitvaispogingen te ondernemen, zodra daartoe de tijd gekomen is. Men vermoedt, dat Zuid-Korea mo menteel vier millioen mannen en vrouwen telt, die als lid van de vijf de colonne kunnen worden beschouwd Misschien kan dit West-Europa tot lering strekken. JJE VORIGE WEEK was men in 't Engelse Lagerhuis zeer levendig aan het debatteren over het plan- Schuman. De oppositie bestookte de regering met ernstige verwijten. Ze was van oordeel, dat Engelands be langen en Engelands prestige ern stig in het gedrang waren gebracht. Toen echter werd het debat even onderbroken. Attlee deed medede ling van President Truman's besluit, om in te grijpen in de Koreaanse oorlog. De Britse premier verklaar de ook, dat Engeland het Ameri kaanse besluit van harte onder steunde. Toen stond de leider der oppositie, Churchill, op. Hij stelde er prijs op te verklaren, dat er ten aanzien van deze allergewichtigste zaak, de verdediging der vrijheid, volkomen overeenstemming bestond tussen alle partijen, dat men hier een demonstratie van eendracht wil de geven. Het was een mooi ogen blik. In de hitte van de parlemen taire strijd, terwijl men elkaar duchtig de les las, konden allen zich toch optillen tot zulk een demon stratie van eendracht. QOK IN HET Nederlandse parle ment is Korea aan de orde ge weest. Dit Nederlandse parlement kon zich niet zo eendrachtig tonen. Het telt anders dan het Britse communisten in zijn midden. Die lieden lieten zich de gelegenheid niet ontgaan, om op te pijpen over de Moskouse vredelievendheid en de Amerikaanse oorlogszucht. Ze uitten openlijk bedreigingen tegen de P. v. d. A., voor het geval ze aan de macht zouden komen. Ze trachtten een rel te forceren, wat gelukkig mislukte door het zelfbedwang, dat andere partijen zich oplegden. Afgezien echter van deze demonstratie der communisten kan men hen nog wel Nederlanders noemen? ver toonde zich echter ook nog een an der barstje in de parlementaire een dracht. De heren Welter en van Dis (Staatk. Ger.), wier anti-commu- nisme natuurlijk boven alle verden king staat, meenden toch, dat de regering te voortvarend te werk ging bij het steunen van het besluit van de Veiligheidsraad. Eerstge noemde grondde dit op het Indone sische vraagstuk en de rol, welke Engeland en Amerika daarin heb ben gespeeld. Men had ons uit de Pacific verdreven en nu hadden we daar ook geen taak meer. De Ver. Staten van Indonesië moesten het nu maar doen. Behalve de Staatkundig Gerefor meerden was er niemand, die de heer Weiter bijviel. Ook de anti-re- volutionnairen, die het inzake Indo nesië altijd met de heer Weiter eens zijn geweest, vonden nu, dat hij te ver ging door Indonesië aan de Ko reaanse aangelegenheid te koppelen. Bruins Slot sprak namens hen. Ger- brandy zat erbij en dekte met zijn stilzwijgen deze mening. Terwijl de heer Weiter een complimentje kreeg van Paul de Groot zelf, omdat hij zo moedig gesproken had. Hetgeen niet wegnam, dat de heer Weiter tegen een communistische motie van af keuring stemde. Aan een oordeel omtrent een motie van goedkeuring onttrok hij zich echter door naar de koffiekamer te gaan. RET IS JAMMER, dat op deze wijze enigermate afbreuk is ge daan aan de eendracht van het met- communistische deel der Kamer, dat we hier niet tot een vlekkeloze na tionale manifestatie konden komen gelijk in het Britse Lagerhuis. Het zou ons niets verwonderen, als de woorden van de heer Weiter nu de ronde gaan doen in de communisti sche pers van alle landen ten bewij ze, dat er in Nederland ook niet- communistische oppositie bestaat te gen onze symbolische hulp aan Ko rea. De heer Weiter zal verontwaar digd protesteren, als men zijn woor den aldus uit het verband rukt en misbruikt. Maar door te gepaster tijd zijn spijtigheden en rancunes niet het zwijgen op te leggen, heeft hij er aanleiding toe gegeven. Uit politiek-strategisch oogpunt beging hij een ernstige misstapt REN KELLNER van het café „Lido" aan de Tweebaksmarkt te Leeu warden is op het trottoir vóór het café vermoord gevonden. De moord is gepleegd door een 26-jarige kellner. De politie heeft de dader gearresteerd. De zaak heeft zich als volgt toegedragen. De vermoorde weigerde de toegang tot de bar van het café Lido omdat zijn jongere col lega dronken was. Dit heeft bij deze kwaad bloed gezet. Toen de oudere man naar huis ging werd hij „opge wacht". Van woorden kwam het tot daden, waarbij de vermoorde tegen de grond werd geslagen of geschopt. Nadat hij was opgestaan strompelde hij' nog een eindje' verder, maar to in is hij neergevallen en overleden. Uit Bretagne wordt nog een onge luk gemeld. Hier kwamen twee per sonen om het leven, doordat hun auto door een sneltrein werd geramd.

de Stem | 1950 | | pagina 1