Walcheren Grote werken te Vlissingen Zuid-OeveEand De gesluierde violiste DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 29 JUNI 1950 daverende foto's MIDDELBURG De vlag in top VLISSINGEN Vloeibaar fruit N.V. „Haven van Vlis singen" wacht op her stelde sluizen Vernieuwing loswal Vissershaven en en kademuur aan de Voorhaven IVOROL: Gezonde tanden - Gezond tandvlees De waterwegen Decadentie AGENDA radTO) FILMPROGRAMMA Hieronder volgen de katholieke keuringseisen voor de films, welke dze week lopen. In de advertentie kolommen worden de rijkskeu ringseisen genoemd. Grand Theater, Goes: The Jol- son story. 14 jaar. Alhambra Theater, Vlissingen: Johnny Allegro. 14 jaar. Luxor Theater, Vlissingen: Alles wel aan boord. Alle leeftijden. Electro Bioscoop, Middelburg: Be machtige Joe Young. 18 j„ Schouwburg, Middelburg: Een dag In het leven. 18 jaar. VERBETERING IN DE VLIS- SINGSE HAVEN De verbetering en vernieuwing van de loswal aan de Vissershaven te Vlissingen werd gegund aan de laagste inschrijver, de C.V. „Utili teitsbouw Bloemendaal" M. C. Bol- senbroek en Co. te Santpoort, voor f 135.900. De raming bedroeg f 195.000. De op een na de laagste inschrijver had ingeschreven voor f 196.000. Voorts ligt het in de bedoeling aan genoemde firma bij onder handse aanbesteding de verbete ring en de vernieuwing van de oostelijke kademuur van de Voor haven te gunnen. B. en W. hebben de raad voorgesteld hiervoor een crediet te verlenen van f 168.000. BIETSUIKEREXPERTS IN ZEELAND Ruim 40 Europese suikerexperts zijn gisterenmorgen te Bergen op Zoom een 4-daagse studiereis door ons land begonnen. Des namiddags werd een bezoek gebracht aan Hontenisse, waar de gasten ontvangen werden op het bulten van baron Collot d'Escury. Nadat de thee gebruikt was, had op de weide voor het buitengoed een paarden-demonstratie plaats. Een bezoek werd ook gebracht aan Kloosterzande, gevolgd door een rondrit door Zeeuwsch Vlaan deren. In Hulst werd de basiliek bezocht en daarna werd een diner aangeboden in „De Koning van Engeland", waar de gasten ver welkomd werden door de burge meester, de heer Truffino. Om 8.30 uur n.m. vertrokken de gasten naar Groningen. EERSTE HOTEL TE BRESKENS Dinsdagmiddag werd te Breskens het Hotel-Café-Restaurant „Schel- dezicht" heropend. In 1944 door oorlogshandelingen totaal ver nield, is het naar alle eisen des tüds ingerichte bedrijf een sieraad voor Breskens en omgeving ge worden. Vele sprekers brachten dank aan de eigenaar de heer Roest voor diens willen en kunnen, waar door thans in Breskens weer een hotel van sfeer is herrezen. De burgemeester zorgde in zijn speech voor een primeur door t; verzekeren, dat het sluitingsuur voor café's binnenkort van 11 op 12 uur gezet zou worden. Deze nieuwe regeling zou vele bootrel- zigers en inwoners ten goede ko men. GUUS RUITERS VERON GELUKT Dinsdagavond half 11 is onder 's Heer Hendrikskinderen de 28- jarige P.T.T.-man Guus Ruiters uit Den Bosch door een vrachtauto overreden en gedood. R. wilde liften en liep plotseling de weg op, waarbij hij door de sterk remmende vrachtwagen werd gegrepen. Dr. Bruynzeel uit Goes verleende eerste hulp en liet het slachtoffer onmiddellijk naar het St. Joanna ziekenhuis vervoeren. Een half uur na aankomst is hij hier voorzien van het H. Oliesel overleden. Guus Ruiters was gehuwd er va der van 2 kinderen. In voetbalkringen genoot hij be kendheid als speler van Wilhelmi- na. (Advertenties) Sluiskil NIEUWE KERKBANKEN De kerkstoelen verkeren momen teel in zo een slechte staat dat repa reren veel geld kost en maar slechts voor enkele Jaren afdoende zal zijn. Pater Gardiaan heeft toesloten de knoop door te hakken en tot aan schaffing van banken over te gaan, tenminste als men over de benodigde geldmiddelen zou kunnen beschikken. Dit is nu niet het geval. Doch ook hierop is een middel bedacht. Deze banken zullen worden aangeschaft uit renteloze leningen, welke leningen met de parochianen zullen worden aange gaan. Daar de bevolking van Sluiskil aan dergelijke acties spontaan mede werkt. twijfelt men er niet aan of ook deze actie zal slagen. Met elk be- ZIERIKZEES LYCEUM Geslaagd aan de R.H.B.S. afd. A te Zierikzee Mej. A. F. Vleugels Schutter te Nieuwerkerk; Mej. R. Kleppe te St. Philipsland en V. C. J. A. van den Eyndie te Zierikzee. Het eerste spant op de katholieke kerk Gistermorgen is na 'n stevige voor bereiding 't eerstp zware houten dak spant op de katholieke kerx-in-aan bouw geplaatst. Het gevaarte van ton werd met een speciale hijs-instal latie omhoog gebracht. Daarna ging de vlag in top. Pastoor «nel, die het precaire kar wei gadesloeg, slaakte een zucht van verlichting, toen het zonder ongeluk ken volbracht was. Nog deze week worden de irie ande re spanten geplaatst. R. K. VROUWENBEWEGING OP STAP. Zoals ieder jaar maakte de reisclub v. d. R. K. Vrouwenbeweging haar uit stapte en wei dit jaar naar Hilversum. Te 12 u. werd de lunch gebruikt te Hil versum en om 2 uur werden de K.R.O. studios met een bezoek vereerd. De terugtocht werd gemaakt over Soest, Soestdijk langs het Koninklijk paleis en zo rjaar Middelburg. Voor deze geslaagde tocht werd de dames Deijnen en Vermeule door de leiden een mooie herinnering aangeboden, VEILIG VERKEER. De Vereniging voor Veilig Verkeer, de Rijks- en de Gemeente politie heb ben die handen ineengeslagen om de Veilig Verkeer Week tot een succes volle te maken. Maandag kon men de radiowagen van de Rijkspolitie door de stad zien en horen rijden. Ver- keerszor.daars horen zich plotseling toeroepen en zien zich op hun fouten gewezen. De leus van de v-ier O's klinkt door de straten. Dinsdag was de dag van de rebussen, waarmede aardige prijzen te verdie nen zijn. Gisteren Woensdag was die jeugd aan bod. De scholen wier den bezocht en propaganda-materiaal werd verspreid. Vrijdag tenslot te wordt in de Koepoortlaam (en dus .niet op de Markt, zoals eerder werd bericht) een veilig verkeerslaan inge richt, waar bezitters van motorvoer tuigen hun machines technisch kun nen laten onderzoeken. En dat geheel gratis. Volgende week zullen Rijks- en Ge- meeatepoiite aan verkeersovertredlers bonnen uitdelen. Geen bekeuringen, doch waarschu wingen, zodat het publiek op prettige wijze meer verkeers-minded gemaakt zal worden. DE VANCOUVER BOTS BAND. De Vancouver Boys Band ui-t Cana da, welke Vrijdag ia Middelburg arri veert, zal Vrijdagavond om 7.30 uur van de Markt vertrekken voor een muzikale wandeling. De route luidt als volgt: Markt, Lange Noordstraat, Hof plein, Weigenaarstraat, Balans, St, Pie terstraat, Korte Deif, Dam, Molen straat, Singelstraat, Daarna zal de Vancouver Boys Band een uitvoering geven in de Concert- en Gehoor zaal. GESLAAGD. Voor het examen Vakkennis Melk handelaren, dat dezer dagen door de Zeeuwse Melkfederatie werd afgeno men, slaagden de heren C. de Bruyn, J. Looise en J. Sturm. De dames M. en S. Bogaert slaagden be Tilburg voor oand. econ. weten schappen. VERGADERING. Het hoofdbestuur vam de Nederl. Bond van Importeurs van Vlakglas vergaderde te Middelburg. Na afloop werd oen tocht rond Walcheren ge maakt en de wederopbouw van Mid delburg bekeken. Ook de Nieuwe. Kerk het Abdijgebouw en hei stad huis werden bezichtigd. POVERE OPBRENGST COLLECTE. De op 21 Juni j.l. gehouden collecte voor het geschenk, dat namens de burgerij bij de opening van het stad huis zal worden aangeboden, heeft slechts f 560-35 opgebracht. In totaal is thans ontvangen of toegezegd f 1599.85. Het geschenk zal naar alle waar schijnlijkheid worden aangeboden in tegenwoordigheid van H.M. de Ko ningin bij haar a.s. bezoek. Het comité hoopt, dat verdere gif ten zullen volgen. drag hoe groot of hoe klein ook, kan men hieraan deelnemen. Men heeft niet anders te doen dan een papier met naam en adres tezamen met het te lenen geld te deponeren in de bus van het klooster. De rest komt wel te recht. Misschien is het overbodig te vermelden dat ook giften van harte welkom zijn. Een en ander zal een grote verbete ring zijn In de kerk en voor de dames een uitkomst, die nu niet meer zullen te klagen hebben over een ladder in hun nylons, opgedaan aan de stoelen. Westdorpe DE A.S. KERMIS. Indien het weer gunstig zal zijn. zal het een gezellige kermis worden. Er zal van alles te doen zijn: schieting omhoog, omlaag, staakbollen en gaai- bollen, terwijl op het dorp de jeugd van de verschillende attracties ruim schoots gebruik kan maken. Ook is er voor de dansende jeugd (de ouderen natuurlijk ook) gezorgd bij de heer C. Hemelsoet is een grote danstent in aanbouw. Tijdens de kermis zal er op het Ria- veld een ontmoeting plaats hebben tussen Rian en Bleu Boys (Selzaete B.) St. Jansteen MEER ARBEIDERSWONINGEN? De aannemers F. Lensen en R. A. van Wiemeersch te Axel zullen in onze gemeente 19 arbeiderswoningen bouwen voor de prijs van f 113440 alsook de gemeenten Koewacht en Westdorpe er resp. 16 en 18 laten bouwen. VACATURE RAADSLID. Door ht vertrek naar Clinge van het raadslid, de heer H. Agten, zal al hier een nieuwe benoeming plaats hebben. Nieuw-Namen DE NIEUWE WEG. Die laatste steen voor die nieuwe weg te N,-Namen, welke weg een gro,melige verbetering voor het verkeer met België betekent, werd gelegd door de jongeheer Josef Cleyman uit de Srnetstraat alhier. Graauw Volksconcert. Hedenavond 8 uur geeft de harmonie Ons Genoegen een concert ter gelegenheid van de jaar dag van Z.K.H. Prins Bernhard. Het programma vermeldt naast populaire ook nationale werken. Ook de sig naalafdeling werkt mee. Zaterdagavond 1 Juli brengt Ons Genoegen een bezoek aan Havendorp. Inplaats van een concert zal een mars I door Havendorp worden gemaakt. Vertrek Betjewolfplein half acht- VEILIG VERKEER De afdeling Vlissingen van de Ver eniging voor Veilig Verkeer organi seert Vrijdagvond in Concordia een. algemene vergadering, tijdens weike de heer B. A. Jansen met, behulp vam de Verkaerstafel aan een aantal leer lingen der lagere school eem openbare verkeerslas zal geven. GEDIPLOMEERDE MELK HANDELAAR. Dhr. P. v. d. Linde slaagde voor het examen vakkennis Melkhandelaar, dat door de Zeeuwse melkfederaties werd afgenomen. JEUGDHERBERG. De verbouwing van de Willem III- kazerne ie thans zo ver gevorderd, dat binnen enkele weken de jeugdher berg in gebruik genomen zai kunnen worden. JUBILEUM DE WITTE WIJK. De buurtvereniging De Witte Wjjk vierde haar één jarig bestaan met 'n feestavond. in Concordia. Als jubi leumgeschenk boden de leden bij monde van de heer P. Mulders een verenigiingsvlaig aan. VUUR IN DE VODDEN. In 'o lompenpakhuis aan die School straat ontstond een begin van brand, doordat het fosfer, dat zich iin de daar aanwezig zijnde zwemvesten bevond, in aanraking met de buiten lucht kwam en begon te branden. Het vuur kon met emmers water geblust worden; de brandweer mocht die zaak opruimen ter voorkoming van ver dere onheilen. De schade was niet van betekenis. Schoolretraite. Volgende week zal hier voor de kinderen van de Sint Jozefschool een retraite worden gege ven van Dinsdag tot Vrijdagmorgen. Het betreft de kinderen der hoogste klassen en tevens die leerlingen, die in de loop van dit jaar de school zul len verlaten. Proefveld. Door de Jonge Boe renstand alhier is een aardappelproef veld aangelegd in de Zandbergsestraat op bouwland van de Gebr. van Cam- pen. Niet minder dan 28 verschillende soorten aardappelen staan er naast el kaar gepoot. Overplaatsing. Met ingang van 1 Juli is van hier naar Breda overge plaatst de grenskommies Ant. Koks. Kloosterzande PROPAGANDAVERGADERING N.V.S. Onder grote belangstelling werd in het gebouw „Pro Rego" te Temeuzen een propaganda-avond tevens oprich tingsvergadering gehouden, georgani - seerd door het voorlichtingsbureau van de voedingsraad en de Nederlandse Vereniging van Suikerzieken. Dr. Dorrepael gaf een uiteenzetting van aard en gevolgen van de suiker ziekte. Mej. D. J. Ten Haaf hoofddië tiste van het voorlichtingsbureau hield een inleiding over: „Wat kunnen en mogen suikerzieken eten". Zij deel de de aanwezigen mede, dat het in tie bedoeling ligt ook in Terneuzen een diëetcursus met filmvoorstelling te ge ven De heer J. D. Boks, secr, der N. V.S. sprak over het onderwerp: „Waar om bent U lid van de N.V.S. Velen gaven zich als lid: op en een 5-tal per sonen stelden zich beschikbaar voor het vormen van een voorlopig bestuur. Stoppeldijk GESLAAGD EN BENOEMD Onze dorpsgenote mej. Rosa Kindt slaagde te Etten voor het examen on derwijzeres. Tevens behaalde zij het diploma handwerken. Met ingang van 1 Juli is mej. Kindt benoemd tot on derwijzeres aan de R. K. school te Nieuw-Namen. Onze dorpsgenoot, de heer G. du Puy is met ingang van 1 Juli be noemd tot onderwijzer te Westkapel- le. Mooi succes. De plaatselijke fan fare „St. Cecilia" behaalde op het con cours te Gilze-Rijen, de derde prijs in de derde afdeling. Hengstdijk Geslaagd. Onze dorpsgenoten, de heren L, Hermans en K. van de Bulck slaagden aan het Jansenius-lyceum te Hulst voor het eindexamen H.B.S.-B. Boschkapelle TRIDUÜM In de loop van deze week zal op het kerkplein een H. Hartbeeld geplaatst worden. Zondag wordt het H. Hart beeld geintroniseerd en zal de paro chie aan het H. Hart van Jezus wor- dentoegewijd. Als voorbereiding op de ze plechtigheid zal pater Jonckbloedt Donderdag, Vrijdag en Zaterdag a.s. een triduum geven. Geslaagd. Aan het Jansenius-ly ceum te Hulst slaagde onze dorpsge noot, de heer G. van der Wielen voor het eindexamen H.B.S.-B. Schoondijke Geslaagd. Onze dorpsgenoot Fl. Ocké slaagde te Middelburg voor het diploma melkslijter. IJzendijke Geslaagd. Onze dorpsgenoot dhr. Abr. Barentse, slaagde te Middelburg voor het diploma melkslijter. W aterlandkerkje Geslaagd. De melkhandelaar E. de Pauw behaalde te Middelburg het diploma melkslijter. Over 1949 3 dividend A AN HET JAARVERSLAG over 1949 van de N.V. Haven van Vlissin gen ontlenen wij, dat in de Noord westelijke hoek van de buitenhaven een aanlegplaats is gereed gemaakt voor de schepen van de stoomvaart maatschappij „Zeeland", omdat het in de bedoeling ligt dat die maat schappij Vlissingen zal gebruiken voor het repareren en onderhouden van de opliggende schepen. Daartoe zullen door de „Zeeland" aan de buitenha ven werkplaatsen worden gesticht. Betreurd wordt, dat terwijl gro te bedragen voor het herstel der bin nenhavens werden uitgegeven de exploitatiemogelijkheid daarvan wordt belemmerd door het feit, dat met het herstel der sluizen nog steeds geen aanvang is gemaakt. Het ziet er niet naar uit, dat het volledig herstel der sluizen vóór 1953 voltooid zal zijn. Een verheugende omstandigheid wordt genoemd, dat de haven van Vlissingen diensten kon bewijzen aan schepen, die zowel in Amsterdam- Rotterdam als in Antwerpen laden of lossen. Een overzicht van het aantal sche pen, dat in 1949 de haven aanliep, geeft het volgende staatje (de cijfers hebben betrekking resp. op de jaren 1949 en 1948): Bunkerschepen (kolen) 61, 167.620 brt.; 5, 10,103 brt.; bunkerschepen (olie) 243, 128.060 brt.; 320, 91.839 brt.; bijleggers 554, 140.631 brt.; 396, 99.921 brt.; Mij. „Zeeland" 23, 66.250 brt.; 10, 2.708 brt.; reparatie schepen 8. 36.451 brt.; 5 33.533 brt.; ladende of lossende schepen 27, 74.590 brt.; 14, 63.425 brt.; diversen 3, 3.881 brt.; 4, 1.912 brt.; TOTAAL 918, 617.483 brt.; 754, 303.441 brt. Alsmede; vissersschepen 55, 2.821 brt.; 192, 14.252 brt.; binnenschepen 1467, 373.129 ton; 1174, 301.337 ton. Na de voorgeschreven afschrijvingen ten bedrage van f 17.620 en een stor ting van f 8.665 in ht fonds voor buitengewoon onderhoud en vernieu wing, resteerde een winst van f 66.782, Voorgesteld wordt om hiervan f 19.000 toe te voegen aan de reserve tot herstel oorlogsschade en voor het overige een dividend van 3% uit te keren. JJE Vlissingse raad trok eind vorig jaar bijna drie ton uit voor ver betering van de lbswal aan de Vis sershaven. De aanbesteding op 1 Juni ]1. bracht de meevaller dat de aannemer Bolsen- broek uit Santpoort met een inschrijf- som van f 135.000, ruim f 57.000 bene den de raming bleef. Deze meevaller grijpen B. en W. thans aan om ook tot een verbetering te komen van de oostelijke kademuur aan de Voorhaven. Te eerder durven B. en W. met de ze plannen bij de raad komen omdat ook de mij. „De Schelde" een bijdrage van f 216.000 geeft voor verbetering van de kaden. B. en W. willen nu de verbetering van de kade der Voorhaven ook op dragen aan de fa. Bolsenbroek, opdat belde werken gelijktijdig kunnen uit gevoerd worden, wat bovendien nog dit voordeel heeft dat dan beide kade- PIJPERDAG. Zaterdag zai het Goese pijperkorps Excelsior zijn 20-jarig beslaan vieren met een provinciale pijperaag, waar aan bijna alle Zeeuwse korpsen dieel- ..lemen. Het programma opent om 5 uur met een afzonderlijke mars van de ver schillende corpsen door de stad. Om 7 uur zuilen <ie deelnemende corpse i: een gecombineerde mars door de stad maken. Van 8 tot 10 uur zal dan in de feestelijk verlichte tuin van het Schuttershof worden geconcerteerd. Om ongevee rlO uur zal daar- ook een grote taptoe plaats hebben. Gezien de populariteit die de pijpercorpsen over het algemeen in Zeeland genieten, valt wiel te verwachten dat er grote be langstelling zal bestaan voor dit pij perevenement in Goes a.s. Zaterdag. EEN NIEUWE SPUIT. Nadat erst 'n oefening bij de haven was gehouden heeft bet gemeentebe stuur de nieuwe door de fa. van Ber gen te Heiligerlee geleverde brand spuit overgenomen. De oommar.idiaint der brandweer, de heer H. Pilaar, sprak eerst de wet houder (de burgemeester was afwezig) toe daarbij de hoop uitsprekend dat t gemeentebestuur wat meer van. zijn belangstelling zou doen blijken, om zo de goedé geest in het korps te ver levendigen. Hij beval het nieuwe materiaal aan in de goede zorgen van het korps. Wethouder van Melie deed de toe zegging, dat het gemeentebestuur ze ker meer in het openbaar van zijn interesse zal doen blijken. Hij wenste tot personeel succes met de nieuwe spuit er. dankte de mannen voor hun toewijding. Tensions dankte de heer v®n Ber gen voor die opdracht De nieuwe spuit, welke gebouwd is op een tweewielige aanhangwagen, heeft een 105 P.K. Fordmotor, en kam 2900 liter water per minuut verwer ken. Zonder bezwaar kunnen 8 slan gen aangesloten worden. Trekker en spuit maken een keurige indruk. muren aan elkaar kunnen worden ver ankerd - anders moet dit afzonderlijk geschieden - wat nog een voordeel geeft van f 25.000. Genoemde aannemer wil het werk aan de Voorhaven uitvoeren voor het billijke bedrag van f 166.000. B. en W. meldden hierbij terloops, dat de voornoemde aannemer M. C. Bolsenbroek dezelfde is die het her stel van de Westelijke Kademuur van de Voorhaven tot volle tevredenheid van ons College heeft uitgevoerd. Zoals reeds gezegd, hebben B. en W. zich ten aanzien van de overwe ging tot het gelijktijdig uitvoeren der beide werken niet alleen laten leiden door het voordeel van de gunstige uit slag van de aanbesteding, doch ook door het feit dat thans tegenover de kosten van de Vissershaven de van de Kon. Mij. „De Schelde" te ontvangen bijdrage van f 216.000 kan worden ge steld. Daar deze bijdrage ten tijde van het voorstel tot het verbeteren van de loswal van de Vissershaven nog niet vaststond, zou. zo luidde ons voorstel, de financiering van dit Werk geheel uit geldlening dienen te geschieden. De reeds genoemde f 290.000 zou dus, berekend op basis van een 40-jarige 3'/4 annuïteitslening, de gemeente komen te staan op een annuïteit van f 13.050 per jaar. Rekening houdende met de door de lagle inschrijving ontstane meevaller en met de van de Kon. Mij. „De Schelde" te ontvangen bijdrage van f216.000 kan thans bij gelijktijdige uitvoering der beide werken een fi nanciering, welke op definitief beken de gegevens berust, worden opgezet. Met alles mee kómen beide werken de gemeente te staan op f 183.000. Hiervan bedraagt de 40-jarige af lossing met rente f 8235. zodat de ge wone dienst der begroting nog met f 4815 minder wordt belast dan aan vankelijk was gedacht en door de raad goedgekeurd. In een speciale zitting zal de raad morgen over deze voorstellen hebben te beslissen. DELGISCHE BLADEEN maken een en ander openbaar met be trekking tot de onderhandelingen over de waterwegenkwestie. Ze vertellen een min of meer publiek geheim, als ze zeggen, dat terzake van de Schelde-Rijnverbinding een dood punt is bereikt. Volgens het Laatste Nieuws zou men van Nederlandse zijde op het stand punt blijven, krachtens hetwelk een Schelde—Rijnkanaal slechts zou kunnen gegraven worden, in dien het „verkeerscheppend" zou zijn, of wanneer het verkeer de voor-oorlogse drukte zou over schrijden. Volgens het verslag Brautlgam van een jaar geleden, zou dit laat ste slechts te verwachten zijn tus sen de jaren 1960—1975 en zou men tot zolang moeten wachten om de kwestie te overwegen. Het Belgische antwoord hierop luidt dat de huidige verkeersweg Antwerpen—Moerdijk een slechte, lange en onveilige weg ls, die moet verbeterd worden. Bovendien heeft men door cijfers aangetoond dat het rechtstreeks verkeer tus sen België en Nederland, en ook het doorvoer-verkeer langs de Rijnverbinding, tussen Duitsland en België of Frankrijk, d.w.z. het verkeer dat niets te maken heeft met de Rijnhavens, aanzienlijk belangrijker is dan het doorvoer- verkeer naar en van de Rijn van Antwerpen en Rotterdam samen. Op grond van deze overweging alleen acht men dus een verbe terde en moderne verbindingsweg volkomen gerechtvaardigd. We vertellen dit na, aoals we het in het meergenoemde Brusselse blad lazen, zonder dat we ons aan commentaar wagen. Alleen con stateren we weer eens, dat de Bel gische pers gemakkelijker de vrij)- held neemt uit besloten bespre kingen te klappen dan de Neder landse. Een gevaar van eenzijdig» voorlichting, dat daaruit kan voortvloeien, ls waarlijk niet denk beeldig. £LDERS IN DIT BLAD vindt men een kunstwerk afgebeeld, dat volgens een jury van zeer bevoeg de lieden een prijs van f 1000 waard ls. Nu zijn er van die zuur pruimen, die de zon niet ln het water en de duiten niet ln een kunstenaarsportemonnaie kunnen zien schitteren. Zo bijvoorbeeld het Eerste Kamerlid, de heer Wen- delaar. Hij achtte het geval zó exorbitant en een dermate ver schrikkelijk bewijs van decadentie dat hij het meer dan tijd acht, dat de hoogste autoriteiten op een of andere wijze Ingrijpen. Dit is allemaal de kift, omdat HIJ niet op het denkbeeld geko men Is, een tekening van zijn 5- jarige kleinzoon in te zenden. Neen meneer Wendelaar, nu niet kankeren. Waagt u de volgende keer maar eens een kansje! ST. JANSTEEN. Donderdag 29 Jnni. Openbare raadsvergadering om 16 uur. (Advertenties) Die knagende Rheumatische pijnen in al Uw leden moet ge in de oorzaak aantasten. Die oorzaak is als regel onzuiver bloed. Begin daarom een Kruschen- kuur. Wonderlijk die aansporende werking der zes minerale zouten, die Kruschen bevat en die de bloedzui verende organen dag na dag op toe ren houden en daarmede hun natuur lijke krachtige werking geven. Als lever, nieren en ingewanden weer op volle toeren hun functies verrichten, kunnen onzuiverheden in het bloed zich niet meer vastzetten en daarmee is dan de oorzaak van Uw pijnen in de kiem gesmoord. Neem déarom Kruschen. Regelmatig! Enhoe eerder hoe beter.... DOOR PETER VAN AMSTEL „Doe niet zo rampzalig, jó." ant woordde ik luchtigjes. „Schenk jezelf een orrel in. om mee te beginnen, en 'ertel me dan eens. wat er alzo gebeurd is." Jim stond op en had het erg druk met het Inschenken van zijn glaasje. Hij scheen niet te veten hoe te be ginnen. „Is de radio weer in orde Max? O ja, vanmorgen is de monteur er eweest Heeft h... die lamp ver wisseld?" Hij zette de radio aan. Toen ie muziek hard, tè hard, door de kamer klonk draaide hij zich met een ruk om en zette de radio weer af. „Tschai- kowsky Tschaikowsky, Tschai- kowsky, ik wordt er doodziek van." gromde hij geirritee- en ging zich nog een borrel inschenken. „Max. je weet toch zeker wel, waai het om gaat?" „Toch niet Yvonne, Jim?" „Ja. natuurlijk YvonneMax, weet niet meer, wat ik met haar aan moet. Het ging zo goed, maar nu is alles weer mis hopeloos mis. geloof ik." Ik keek nem sche p aan. „Je bent over de riuier begonnen!" Hij knikte somber. „Daar moest het vroeg of 'aat toch van komen Hoe kón ik dat volhouden, hoe kan Iemand dat, verduren?" „Hoe reageerde z'' er op?" „Verschrikkelijk. Ik heb lang ge duld gehad, heus, maar nuIk kreeg de indruk, dadat zij mij ook wel een beetje mocht, nou en toen vond ik dat het tijd werd, dat Ik begon er heel voorzichtig over Ik vind. dat die sluier je heel lief staat, zei ik. Maar i'. zou je toch ~ok wel eens er zonder willen zien „Inderdaad, héél voorzichtig." „Vind Je dan dat ik het anders had moeten inkleden? Enfin, zo zei ik het en ze trok zich terug als de be ledigde onschuld Ze wilde naar huis. hoofdpijn en een beetje moe en zo... De volgende dag begon ik opnieuw maakte er een grapje van, zei dat mijn mannelijke nieuwsgierigheid een kwaal van alle Bresten ster ker was dan.Of ik niet een heel klein tipje van de sluier mocht op lichten. Ik greep lachend naar haar voile..." „En toen?" vroeg ik gespannen. ,,Ze vlóóg op. En meteen sloeg ze mé in mijn gezicht. Waar ik de bru taliteit vandaan haalde en zo meer... Het leek verdorie wel, of ik haar wilde aanranden. Enfin, zij kwaad en geen land meer mee te bezeilen. Ik hoefde niet te proberen in haar strikt-privé aangelegenheden binnen te dringen en nog een hoop meeren eigenlijk niets want ik ben er nog niets wij zer van geworden. Ik had haar zó te accepteren en anders maar niet. En nu moest ik maar verdwijnen en voor lopig wilde ze mij niet meer zien Dat was gisteravond." „En vandaag nog wat van haar ge hoord?" „Nee ...Zeg. Max, ik sprak Paul vandaag even door de telefoon. Ik heb hem gevraagd vanavond hier te komen. Ik hoop. dat Je het goed vindt maar we móeten dit nu eens uitspre ken. Hij komt om acht uur zal direct wel hier zijn Zwijgend wachtten we op Paul. ieder met onze eigen gedachten bezig. Toen hij kwam en zich met een bor rel en een sigaar in een stoel had ge ïnstalleerd barstte Jim plompverlo ren los: „Paul zo gaat net niet langer Ik moet weten, wat ik aan haar heb. wat is er met haar Hij keek hem scherp aan: „Dat heb ik al vaker uitgelegd. Yvonne heeft een zware zenuwschok gehad, een Jaar geleden ruim. Zij moet nier langzaam overheen komen en ue enige manier om haar te helpen is, haar nooit meer aan dat. wat haar overkomen is, te herinneren. Waar om wil je nu opeens alles forceren? Wat heb Je met .haar gedaan? Zij was vanmorgen, volkomen van streek, erger dan ze in maanden en maanden geweest is ..Ik heb haar gevraagd, waarom ze altijd die voile draagt," antwoordde Jim op de man af. „Hoe konden jul lie verwachten. dat ik maar altijd door kon gaan met net te doen alsof." Paul's stem klonk ijzig koud: „Wat geeft Jou het recht om je niet aan de afspraak te houden? Waarom zou Jij anders doen dan wij allemaal?" „Omdat ik van haar houd." riep Jim heftig uit. „Hoe weet je dat je werkelijk van haar houdt, dat het echt is. dat het geen nieuwsgierigheid is of..." „Hoe kan ik dat bewijzen? Hoe moet ik dat nu aantonen? Het ls zo Ik houd van haar en ik weet dat zij ook van mij houdt. Er ls alleen dat andere, dat tussen ons staat. Hoe kunnen wij over liefde begin men, voordat zij weet, dat ik alles van haar weetIk bedoel (Wordt vervolgd). DONDERDAG 29 JUNI. HILVERSUM I. 402 meter 19 Nieuws, en weerberichten, 19.15 Strijkkwartet en solisten. 19.40 Radiokrant, 20-24 Nationaal progr. t.g.v. de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard, 20.30 Nieuws, 20.05 Muzi kale reis door de Amerikaanse landen, die Prins Bernhard onlangs bezocht. 20.30 Prijsvraag ten bate van het Prins Bern- hard-fonds, 21.20 Amusementsmuziek, 21.50 „De Prins privé", klankbeeld, 22.10 Ca baret, 22.35 Taptoe. 23 Nieuws, 23.15-24 Omroeporkest. HILVERSUM II. 298 meter 18.15 Re portage, 18.30 Voor de strijdkrachten. 19 Theater-orkest. 19.20 „De stenen spreken" causerie, 19.40 Theater-orkest, 20-24 Na tionaal progr. t.g.v de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard, 20 Nieuws, 20.05 Muzikale reis door de Amerikaanse lan den, die Prins Bernhard onlangs bezocht, 20.30 Prijsvraag ten bate van het Prins Bernhard-fonds, 21.20 Amusementsmuziek, 21.50 „De Prins privé", klankbeeld, 22.10 Cabaret, 22.35 Taptoe, 23 Nieuws, 23.15- 24 Omroeporkest. BRUSSEL, 324 meter (Vlaams): 19.50 Voor dracht, 20 Verzoekprogramma. 20.15 Ka mermuziek. 21 Gevarieerd programma, 21.30 Gramofoonmuziek, 2145 Actualitei ten. 22 Nieuws, 22.15 Verzoekprogramma, 23 Nieuws, 23.05-24 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 484 meter (Frans): 19.45 Nws„ 20 Hoorspel, 22 Nieuws, 22.15 Operamu ziek, 22.55 Nieuws, 23 Dansmuziek, 23.55 Nieuws. VRIJDAG 30 JUNI 1950. HILVERSUM I, 402 meter 7 Nieuws, 7.15 Gewijde muziek, 7.45 Een woord voor de dag, 8 Nieuws en weerberichten, 8.15 Gramofoonmuziek, 9.15 Voor de zieken, 9.30 Waterstanden, 9.35 Gramofoonmuziek, 10.30 Morgendienst, 11 Fluit en piano, 11.30 Blaaskwintet en piano, 11.55 Gramofoon muziek, 12.30 Mededelingen, 12.33 Gramo foonmuziek, 13 Nieuws, 13.15 Orgelconcert en soliste, 14 Koor, Orkest en solisten, 14.40 Voordracht, 15 Amusementsmuziek, 15.40 Voordracht, 16 Kamermuziek, 16.45 Gra mofoonmuziek, 17 Wetenswaardig aller lei, 17.30 Friese causerie, 17.45 Strijk-or- kest, 18.15 Evangelie in Esperanto, 18.30 Koorconcert, 18.45 Causerie over de kin derbijslag. 19 Nieuws en weerberichten, 19.15 Regeringsuitzönding, 19.35 Gramo foonmuziek, 19 40 Radiokrant, 20 Nieuws, 20.05 Utrechts Stedelijk Orkest, 20.55 Pia noduo, 21.10 Causerie over kerkzegels, 21.25 Kamerkoor, 21.40 Kamerorkest, en solist, 22.25 Koor, orkest en solisten, 22.45 Avondoverdrnklng, 23 Nieuws. 23.15 tot 24 Gramofoonmuziek. HILVERSUM n. 298 meter 7 Nieuws, 7.15 Ochtendgymnastiek, 7.30 Gramofoon muziek, 8 Nieuws en weerberichten, 8.18 Gramofoonmuziek, 8.50 Vqor de vrouw 9 Gramofoonmuziek, 10 „Thuis", causerie, 10.05 Morgenwijding, 10.20 Gramofoonmu ziek, 10.30 Voor de vrouw, 10.45 Zang en piano, 11 Radiofeuilleton, 11.15 Orgelspel, en tenor, 11.45 Gramofoonmuziek, 12 Lich te muziek, 12.30 Mededelingen, 12.33 Sport- praatje, 12.45 Gramofoonmuziek, 13 Or gel en trio, 13.40 Voor de vrouw, 14 Gra mofoonmuziek, 15 Boekbespreking, 15.20 Muzikale causerie, 16 Gramofoonmuziek, 16.30 Voor de jeugd, 17 Pianoduo, 17.20 Muzikale causerie, 18 Nieuws, 18.15 Feli citaties, 18.30 Voor de strijdkrachten. 19 „Denk om de bocht", 19.15 Orgel en zang, 19.30 „Op bezoek bij anderen", causerie, 19.45 Reportage, 19.55 Berichten, 20 Nws., 20.05 Boekbespreking, 20.10 Fluit en cla- vecimbel, 20.35 „De redding der mense lijkheid in de crisis der huidige cultuur" causerie, 21 Verzoekprogramma, 21.35 „Rotterdam Ahoy", klankbeeld, 22 Bui tenlands overzicht, 22.15 Verzoekprogram ma, 22.40 „Vandaag", causerie, 22.45 Avond wijding, 23 Nieuws, 23.15 tot 24 Gramo foonmuziek. BRUSSEL. 324 meter (Vlaams): 12 Orkest en solisten, 13 Nieuws, 13.15 Orgel en zang, 14 Franse les. 14.20 Omroepkoor, 14.45 Pianorecital, 15 Lichte muziek, 15.30 Bal letmuziek, 15.45 Romantische kamermu ziek, 16.10 Casinomuziek, 17 Nieuws, 17.10 Gevarieerde muziek, 18.10 Voordracht, 18.20 Zang, 18.30 Voor de soldaten, 19 Nws, 19.30 Solistenconcert, 19.50 Radiofeuille ton. 20 Filmmuziek, 20.15 Filmrevue, 20.30 Omroepsymphonie-orkest, 22 Nieuws, 22.15 Verzoekprogramma, 33 Nieuws, 23.05 tot 24 Lichte muziek. BRUSSEL, 484 meter (Frans): 12.05 Gra mofoonmuziek, 13 Nieuws. 13.10 Operette muziek, 13.30, 14.30. 16, 16.45 18 30. 19 en 19.30 Gramofoonmuziek. 19.45 Nieuws, 20 Orkestconcert en solist, 21.15 Zang. 21.4 Filmmuziek, 22 Nieuws. 22.15 Kamermu ziek, 22.55 Nieuws, 23 Gramofoonmuziek. 23.55 Nieuws.

de Stem | 1950 | | pagina 2