Ook Engelse marine naar Zuid-Korea MIJNDIRECTEUR smokkelde guldens, Belg. francs en marken Socialisten Sterke centralisatie gasvoor- ziening aanbevolen Minister houdt vast aan vijftien pet. huurverhoging Na val van Seoel verdedigingslinie in het Zuiden De Langstraat krijgt Pullmanbussen Sterke Britse strijdmacht Straaljager neergestort Einde van Regent schap in zicht DAGBLAD VOOR ZEELAND- Wisselend succes in Koreaans conflict Aminah luisterde vijf uur Na Queuille en Bidault: Queuille Rapport Commissie van Iterson Reeds 20 of 30 bedrijven Voor ons land Voldoende Zeeland krijgt konink lijk bezoek Eerste politiële actie van R.I.S. Weer vindt Romme aanvaardbaar compromis JUSTITIE MEET MET MET TWEE MATEN Vrij warm Advocaat-generaal in Den Bosch eist 3 mnd. gevangenisstraf en 15000 gld. boete „Immoreel en stijlloos" Haagse Brieven ZESDE JAARGANG No. 1727 Uitgave: N.V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Beigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne mentsprijs bij vooruitbet. f 3.90 per kwartaal, per post f 4.75, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) I 0.30. Losse nummers 8 cent Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden-op aanvraag verstrekt Voor Cod, Koningin en Vaderland a$ïla9 I, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. Telefoon 102. (Bijbureaux: OOSTBURG, Nieuwstraat 32, Telefoon 35; TERNEUZEN, Axelsestraat 45, Tele-oon 2347/ DONDERDAG 29 JUNI 1950 Aavertentieprijs voor de gehele oplage 0.2S per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.60 per m/m)Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuws® editie f 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,.'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek- Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, De zaak Bertha Hartogh Uitspraak op 6 Juli T\E MALEISE vrouw Aminah, die het Nederlandse meisje Bertha de Hartogh heeft opgevoed, toen haar ouders in Japanse gevangenschap ver bleven, heeft gisteren vijf uur lang geluisterd naar de behandeling voor haar zaak voor het gerecht te Singa pore, dat zal beslissen of Aminah het, meisje al of niet zal moeten afstaan. Toen de zitting verdaagd was, moest zij echter vragen, wat er gebeurd was, omdat zij geen Engels verstaat. Op 6 Juli zal uitspraak worden ge daan in zake het beroep, dat Aminah aantekende tegen de beslissing van 't Oppergerechtshof, volgens welke Ber tha aan haar ouders in Nederland moet worden teruggegeven. Definitieve opheffing van het halve-zolen treintje T\E MINISTER van Verkeer en Wa- terstaat heeft goedgunstig beschikt op het verzoek der Ned. Spoorwegen, om met ingang van 1 Aug. 1950 het reizigersvervoer op het spoorwegtra ject Lage-ZwaluweDen Bosch te mogen staken. Het vervoer zal voor taan per bussen geschieden. Het goe derenvervoer zal nog per trein onder houden worden. Deze definitieve opheffing van de spoorlijn 's-Hertogenbosch-Lage Zwa- luwe komt niet onverwacht. Blijkbaar was men in B.B.A.-kringen reeds over tuigd van het feit, dat deze spoorlijn verdwijnen zou, want in de zomer dienstregeling van dit jaar is onder lijn 22 een complete dienstregeling voor deze nieuwe buslijn opgenomen. Daaruit blijkt, dat elf maar per dag een bus vanuit Lage Zwaluwe naar Den Bosch vertrekken zal, achttien maal rijdt de dienst van Den Bosch naar Lage Zwaluwe. Ettelijke ritten zullen zgn. Pullman diensten zijn. Dit zijn snelle ritten, die gereden worden met een bus van het touringcartype. Hierop is een toe slag verschuldigd. Deze Pullman diensten hebben minder stopplaatsen en zijn speciaal ingelast om reizigers van en naar het Noorden te gerieven. IN GRAMSBERGEN heeft de Ned. Aardoliemij. proefboringen verricht. Gistermiddag werd de aanwezigheid van aardolie in beperkte mate aange toond. De juiste productie kan pas over enige tijd worden vastgesteld. HET WETSONTWERP inzake het ra- diobestel is gereed gekomen. Het is thans om advies bij de Radioraad. DE NALATENSCHAP van Han van Meegeren zal binnenkort te Amster dam worden geveild. Zij bevat o.a. een schilderij van Willem Maris, van Ge rard Terborch en enkele werken van Breitner. De veiling is op 5 en 6 Sep tember a.s. in het vroegere woonhuis van de schilder aan de Keizersgracht. VOOR HET EERST na de oorlog zal te Pittsburgh (V.S.) weer de grote Carnegie-tentoonstelling worden ge houden. Vijftien schilderstukken ver tegenwoordigen ons land, o.a, van Jan Sluyters, Charlie Toorop en J. Ouborg. EEN WETSONTWERP tot wijziging van de Arbeidswet, ingediend bij de Tweede Kamer, schept de mogelijk heid tot onmiddellijk ingrijpen, wan neer voor jeugdige of vrouwelijke werknemers ernstig gevaar bestaat. KOLONEL Senecal, na de oorlog ruim 3 jaar „commanding officer in civil affairs" te Maastricht en ereburger van die stad, is in zijn woonplaats Chicoppee in een ziekenhuis overle den. Kolonel Senecal werd 57 Jaar oud. Hij was officier in de Orde van Oran- je-Nassau. DE GEMEENTEWET zal. volgens een ingediend wetsontwerp, aldus worden gewijzigd, dat controle van de boeken van de Gemeenteontvanger door een deskundige verplicht wordt gesteld. Voorgesteld wordt in de Armenwet een gelijksoortige bepaling op te nemen. VOLGENS MILITAIRE BRONNEN te Tokio hebben vooruit geschoven Noord-Koreaanse eenheden, die gisteren Seoel in genomen hebben, een wijde bres geslagen in de Zuid-Koreaanse defensielijn die dwars over het eiland loopt. De premier van Groot-Brittannië, Clement Attlee, heeft mee gedeeld, dat Engeland besloten heeft zijn marinestrijdkrachten in de Japanse wateren onmiddellijk ter beschikking van de Ameri kanen te stellen. /^HURCHILL zeide in het Engelse Lagerhuis, dat hij namens alle partijen sprak als hij verklaarde, dat „Wij ons best zullen doen hem (Att lee) alle steun, die hij nodig heeft, te verlenen." Op een vraag van Churchill ant woordde Attlee: ,Ik meen, dat onze strijdkrachten bijna van dezelfde sterkte zijn als die van de V.S." Er waren reeds orders aan de ma rine-opperbevelhebbers ter plaatse ge zonden en het besluit werd meege deeld aan de Veiligheidsraad, Ameri ka, Zuid-Korea en alle landen van het Gemenebest. De Britse marine-strijdkrachten in het Verre Oosten bestaan uit drie kruisers. een licht vliegdekschip, zeven torpedobootjagers en acht fre gatten. De Triumph" heeft 40 vliegtuigen. Attlee's verklaring werd in ernstig zwijgen aangehoord. RUSSISCHE MAKELIJ. tuigen, tot Woensdagavond, zeven Noord-Koreaanse jagers hebben neer geschoten. Een achtste Noord-Kore aanse vliegmachine werd vernield door een Zuid-Koreaanse mustang, boven de rivier de Han ten Noord westen van Seoel- l^EN woordvoerder van het Ameri- kaanse leger verklaarde, dat het vliegveld Kimpo, op korte afstand ten Noordwesten van Seoel gelegen, gevallen is. Kimpo is een van de twee belangrijke vlieghavens van Zuid- Korea. Volgens militaire bronnen kunnen de Zuid-Koreanen misschien nog be schikken over twee nog niet in actie gebrachte divisies ten zuiden van Seoel, waar zij in réserve zijn gehou den voor de verdediging van de hoofdstad. Het geaccidenteerde ter rein in Zuid-Oost-Korea zal misschien de mogelijkheid bieden tot het stellen van een nieuwe verdedigingslinie met als draaipunt Tsjoengjoe, 225 k.m. ten Zuidoosten van Seoel. Functionarissen te Washington ver klaren, dat het absoluut is vast ko men te staan, dat de Noord-Koreanen 100 tanks van 35 ton en 12 ton gebrui ken, welke van Russische makelij z(jn. De Amerikaanse luchtmacht heeft meegedeeld, dat Amerikaanse vlieg- SYNGMAN RHEE President van Zuid-Korea. Piloot omgekomen CISTERENMIDDAG maakten twee straaljagers uit een patrouille van vijf zich op ongeveer 300 meter uit de kust van Schiermonnikoog los uit de formatie. Een daarvan, bestuurd door de 25-jarige ongehuwde res.- luit.-vlieger G. M. G.N oyons uit Eind hoven, dook plotseling omlaag en stortte vlak bij een zandplaat in de zee. Er volgde een explosie en zware rookwolken stegen op. Reeds spoedig waadden twee bewo ners van het eiland naar de plaats van de ramp. Zij vonden slechts olie vlekken en wrakstukken. Van de pi loot konden zij geen spoor vinden. /GEORGES BIDAULT, die na Queuille belast was met de vorming van 'n nieuwe Franse Regering, heeft zijn po gingen opgegeven. Auriol, terugkerend tot zijn „oude liefde", gaf in de avond opnieuw aan ex-premier Queuille de opdracht, wel ke deze aanvaardde! J£EN INGRIJPENDE WIJZIGING van de openbare gasvoorziening, 99 zowel wat de productie als wat de distributie betreft, is noodzake lijk. Op beide gebieden zal onder meer naar een aanzienlijke concentratie moeten worden gestreefd". A LDUS staat te lezen in het rap- port van de commissie van Iter son, uitgebracht aan de minister van Economische Zaken. Als reden voor de productie wor den genoemd: het belang van de gas voorziening zelf, van de voortschrij dende industriële ontwikkeling en van de brandstoffenvoorziening in het algemeen. Vooral in verband met de laatste reden wordt sterke centralisa tie bepleit. De verwezenlijking van deze reor ganisatie ziet men dan in uitbreiding van bestaande en stichting van nieu we kolenveredelingsbedrijven, o.a. ter vervanging van bestaande gasfabrie ken. Ook exploitatie van aardgas en andere gassen moet een bijdrage leve- Deze foto toont U Zuid-Koreanen in 1948, met het enige wapen, dat hun was toegestaan te dragen: de speer. Pas nadat Korea's onafhankelijkheid was erkend, konden de Zuid-Koreanen zich in het gebruik van vuurwa penen oefenen. ren, terwijl hoge-druk-netten voor transport van gas moeten worden ver nieuwd of aangelegd. De commissie beveelt voor Limburg uitbreiding en voor Z.-Vlaanderen herstel aan van 't kolenveredelingsbedrijf, stichting van zo'n bedrijf aan het Noordzeekanaal en productieconcentratie aan de Maas mond en in enkele fabrieken in het Noorden en het Oosten van het land. Voor het transport zouden dan een of meer maatschappijen moeten worden opgericht. Ook de distributie van het gas aan de verbruiker zal door concentratie op een economische *basis moeten worden gesteld. De gasdistributie-bedrijven zouden niet te klein mogen zyn en wel zou 't minimum-aantal gasaanslui- tingen in h§t algemeen tussen 30.000 en 60.000 per bedrijf moeten liggen. Dit betekent dat voor het gehele land met een 20 a 30-tal gasdistributie-be drjjven zal kunnen worden volstaan. De helft van de leden der commis sie is van oordeel, dat de gasdistribu tie in handen van de grote gemeenten resp. van combinaties van een aantal tot dezelfde streek behorende minder grote gemeenten moet worden gelegd. De andere helft is voor alles voor standster van de vorming van ener giebedrijven en beveelt daartoe o.m. aan om de provinciale electriciteitsbe- drijven met medewerking der gemeen ten in provinciale energiebedrijven te wijzigen en deze laatste bedrijven te vens met de distributie van gas te be lasten. Nog deze zomer 1UAAR WIJ van de Commissaris der Koningin vernamen, heeft deze, in een onderhoud met baron Baud, se cretaris van H. M. de Koningin, thans de zekerheid gekregen, dat het Koninklijk paar nog deze zomer een bezoek aan Zeeland zal brengen. De juiste datum kon nog niet be paald worden. Z. K. H. PRINS BERNHARD viert vandaag zijn 39ste verjaardag. Schoolkwestie zal worden opgelost TN DE Belgische regeringsverklaring die gisterenmiddag in de Kamer en Senaat werd voorgelezen, is o.a. verklaard, dat de Regering in het ka der van de Grondwet de oplossing van het Koningsvraagstuk zal nastreven. Het belang van het land vergt de bundeling van alle krachten, ten rohdom de Troon en de erkenning van de diensten, die tijdens de oorlog op en buiten het Belgisch grondgebied werden bewezen. Deze taak zal wor den nagestreefd met uitschakeling van iedere wrok. In de regeringsverklaring wordt ver der gezegd, dat het „een gunst der Voorzienigheid was op het ogenblik, dat de Koning in de onmogelijkheid verkeerde te regeren, te mogen reke nen op Prins-regent Karei. Het einde van het regentschap zal het land de gelegenheid verschaffen Prins Karei zijn dankbaarheid te to nen. De Regering zal de Verenigde Kamers voorstellen een adres van er kentelijkheid te richten tot de Prins regent". De regering is vastbesloten de schoolkwestie tot een oplossing te brengen. „Wars van iedere partijdige geestesgesteldheid wenst zij de natio nale eendracht op onderwijsgebied te bevorderen met inachtneming van de eerbied voor het kind en de vrijheid der ouders". Zij zal er op staan, dat de taalwet ten in alle sectoren van het Belgische leven geëerbiedigd worden. Groots invasie-plan tegen Ambon TAE INDONESISCHE Regering heeft een groots opgezet plan voor een invasie op Ambon voltooid, waarbij 15.000 militairen zullen worden ge bruikt. Dit plan zal niet worden uitgevoerd, tenzij een laatste vredesmissie van niet-gouvernementele Ambonnese po litici van de voornaamste eilanden van Indonesië geen resultaten oplevert. Er bevinden zich onder de 15.000 militairen, die thans onder leiding van kolonel Kawilarang op Celebes staan, 3000 Ambonnezen, meest vroegere le den van het K.N.I.L. Voormalige Nederlandse Mitchell- bommenwerpers zouden de invasie makkelijker maken door het beschie ten van Ambonnese barakken en troe penconcentraties. De vliegtuigen zouden worden be stuurd door vliegeniers, die voorheen dienden in de luchtmacht van het K. N. I. L. J)E VOORZITTER der Tweede Ka mer heeft gisterenmiddag mee gedeeld, dat de Regering op dit ogenblik niet voornemens is mede delingen te doen in verband met de oorlog in Korea. Nadat een aantal wetsontwerpen was afgehandeld, werd de behande ling van de Huurwet voortgezet. Bij de replieken diende de heer v. Vliet (K.V.P.) een motie in, waar- Weersverwachting, vanavond: geldig tot Half tot zwaar bewolkt. Enkele I verspreide buien. Meest matige wind tussen Zuidwest en Zuid. 2 Weinig verandering in tempera- S tuur. Vandaag: Zon onder 21.04 uur. Maan op 21.42 uur. Morgen: Zon op 4.23 uur. Maan onder 4.13 uur DERMATE ROEKELOOS en dermate ergernisgevend zijn deze handelingen, dat ze immoreel zijn. Zo sprak Woensdag de advocaat-generaal van het Gerechtshof te Den Bosch, mr. A. Re- ceveur, over de gewezen directeur van de Oranje-Nassau-mijnen, ir. F. Bianchi, die zich schuldig had gemaakt aan overtredingen van het deviezenbesluit. „Het gedrag van deze verdachte is vol komen laakbaar, stijlloos en tot op zekere hoogte misdadig", uitte zier mr. Receveur verder. En hij eiste een gevangenisstraf van 3 maanden, f 15.000 boete en verbeurdverklaring van een inbeslag genomen bedrag van ruim f 2.000. TTOOR de betreffende deviezenover- tredingen had ir. B. al terecht ge staan voor de Bijzondere Politie rechter te Maastricht. Daarbij was hij veroordeeld tot een geldboete van f 15000 en verbeurdverklaring van ongeveer f 2000. Daarmee was de Of- ficier van Justitie in Maastricht het evenwel niet eens. Hij ging in hoger beroep bij het Gerechtshof te Den Bosch. Hij had 3 maanden geëist, 10 duizend gulden boete en verbeurd verklaring van de 2000 gulden. Mr. Receveur zei nu gisteren, dat hij het volledig met dit hoger beroep eens was. En wel eensdeels wegens 't zeer ernstig karakter van de feiten, waarvoor in zijn ressort als regel ho gere straffen gegeven worden dan de straf door de Maastrichtse Politie rechter opgelegd, maar anderdeels ook wijl ir. B. door zijn handelingen het gezag van de mijndirecties in discre- diet heeft gebracht. En hü zei juist een zwaardere straf te eisen, omdat er niet de in druk moet gpan ontstaan dat de Justitie met twee maten meet. 54 MAAL OVER DE GRENS. T)E HANDELINGEN waaraan ir. B. zich heeft schuldig gemaakt wa ren nogal ingewikkeld. Zij kwamen in het kort echter hierop neer, dat hij in een auto van de mijnen (waarin een paar handige bergplaatsjes waren) Ne derlands geld naar België smok kelde tussen Dec. 1948 en Febr. 1950, Belgische francs terugsmok- kelde, de francs weer uitsmokkel de naar Duitsland om marken mee terug te brengen en deze hier met winst te verkopen. Vol gens de schatting van mr. Rece veur zou hij zo op elke 1000 gld. ongeveer 30 gld. hebben ver diend. Voorzover men kon na gaan zou ir. B. totaal f 18.000 naar België hebben gebracht en zou hü totaal 216.000 francs in Nederland hebben ingevoerd. Hij schijnt on geveer 54 maal over de grens te zijn gegaan. De verdachte bekende de feiten ten volle, maar op de vraag van de pre sident, mr. J. Poerink, hoe hij in zijn hoge maatschappelijke positie tot zo'n handelingen heeft kunnen komen, moest hij het juiste antwoord schul dig blijven. „Ik begrijp het zelf niet. Ik weet dat ik zeer lichtvaardig en onnadenkend ben geweest", zei hij. GROTE VERDIENSTEN. UT AD mr. Receveur er in zijn requi sitoir al op gewezen, dat hij erken de dat de verdachte grote verdiensten heeft, de verdediger mr. v. Breu- kelen uit Heerlen ging op deze ver diensten nog nader in. H\j beschreef ir. B. als iemand die in de oorlogsjaren zeer veel goeds heeft gedaan en zich een ka raktervaste figuur heeft getoond. Deze karaktervastheid bracht hem in het concentratiekamp. De verdediger meende overigens, dat door de handelingen van de verd. de deviezenpositie van de Nederland se staat niet is benadeeld. Hij merkte overigens op, dat hardwerkende men sen als verdachte overspannen kun nen raken en in die toestand niet meer juist het verschil zien tussen hetgeen oirbaar en goed is. De verdedige- mcende dan ook, dat er zeker rede nen waren geen gevangenisstraf op te leggen. Op 11 Juli is de uitspraak. in de Regering wordt uitgenodigd over het compensatievraagstuk (tegemoet koming aan hen die niet aangeslagen zijn in de Inkomstenbelasting) tijdig voor 1 Jan, 1951 in nader overleg met de Kamer te treden. Minister I n 't V e 1 d zeide, dat de woningbouwverenigingen de huurver hoging nodig hebben voor een rede lijk onderhoud. In verband met een opmerking van de heer van der Feltz, zeide hij te zullen overwegen het op nemen van strafsancties ter bescher- min der huurders. Tegen de motie zeide hij geen be zwaar te hebben. Van de heer vanVliet was er een amendement beogende de hum-- verhoging te stellen op 20 procent in- plaats van op 15 pet. De heer Romme merkte op, dat de Regering de Kamer in het duister laat hoe een ruimere compensatie zou moeten worden gevonden en hoeveel deze aan de schatkist zou kosten. De minister heeft zijn stellingen niet be wezen. Hij vroeg of de Minister doelde op intrekking van het ontwerp toen hij het amendement-van Vliet onaan vaardbaar verklaarde. Hij veronder stelde dat dit de betekenis was van 's ministers verklaring, doch hij achtte het beneden de maat van onze tijd een Kabinet op zo'n motief»le laten val len. Thans heeft de Kamer onvoldoen de kennis van zaken om te beslissen of een percentage van 15 billijk is. Hjj vroeg tenslotte of de Regeering zich er bij kan neerleggen, dat als thans het wetsontwerp wordt afgehan deld het percentage aan de orde kan komen bij het compensatiedebat. De m i n i s t e r gaf te kennen, dat het de vraag blijft of in het najaar aan een nieuwe loonronde is te ont komen. Blijkt de noodzakelijkheid daarvan, dan is dat z.i. een ernstige zaak. Zoals de ontwikkeling zich nu laat aanzien is het niet verantwoord verder te gaan dan 15 pet. Eind Nov. begin December is er pas een duide lijk overzicht. De door de heer Romme aangegeven oplossing is voor de regering aan vaardbaar. De heer van Vliet trok hierop zijn amendement in. De vergadering is verdaagd tot van- miadag een uur. l-let socialisme heeft een interna- tionaal karakter. De interna- tionales zijn daarvan een natuur noodzakelijk uitvloeisel. Het so cialisme heeft zich krachtens zijn aard daarom nooit door nationale grenzen laten inperken. Als gevolg van het bovenstaande is ook de socialist internationaal ingesteld. Het „proletariërs aller landen, verenigt U" heeft daartoe krachtig bijgedragen. Dit geldt ook voor de Ne terlandse socialist, die in zijn politieke beweging de tal rijke buitenlandse contacten aan wezig wist, toen hier bij andere partijen nog nauwelijks sprake van was. Daarom is het geen wonder, dat in ons land vele socialisten spon taan meewerken aan de Europese beweging, aan het federalistisch streven. Waarbij het overigens niet verwonderen zal, dat een aantal hunner wel erg nadrukkelijk fede ralisme en socialisme als één ge heel ziet en dit ook demonstreert. Helaas mist zelfs een man als Prof. Brugmans soms de kracht om de Europese samenwerking zo breed te zien, als se behoort te zijn om tot resultaten te voeren. Maar toch doet het deugd te constateren, dat socialisten met katholieken en anderen in de Eu ropese beweging i ondrachtig sa menwerken omwille van de harde noodzaak der Europese eenheid. W/at zich in andere landen onder het socialistisch volksdeel, bij de leiding der socialistische par tijen afspeelt, moet voor de Neder landse socialisten wel een doorn in het oog zijn. En niet minder voor de Franse geestverwanten, die zich voor de eenwording van Europa even krachtdadig inzetten als Vor- rink, Brugmans, van der Goes en. de hunnen. De situatie in Engeland is wel bijzonder onbevredigend. Nu is het echter niet zo, dat de afwijzende houding van Labour als een don derslag bij heldere hemel kwam. Toen immers het vorig jaar de Assembleé van de Europese Raad in Straatsburg bijeen was, bleek reeds de betrekkelijke krachteloos heid der socialisten, en mede als gevolg daarvan de relatief gro te invloed der christelijke politici, juist als gevolg van de houding der la bour-aanhangers. Maar wel is nu de situatie scherp gesteld. Dit moge blijken uit een enkele zin uit de labour-verkla- ring: „Geen socialistische partij, die het vooruitzicht heeft een re gering te kunnen vormen, kan een systeem aanvaarden, waarbij be langrijke delen van nationale po litiek moeten worden overgedragen aan een supre-nationaal Europees vertegenwoordigend lichaam, dat noodzakelijk een permanente anti socialistische meerderheid moet hebben en dat de vijandigheid van de Europese arbeiders moet op wekken." Het socialisme is dus boven het algemeen belang gesteld, met de even bekende als onjuiste bewering als zouden „de Europese arbeiders" socialisten zijn. Ten overvloede zou nog boven dien vermeld kunnen worden, dat naast de „leer" ook de „natuur" bij de Labour een grote rol speelt. De Engelsman vermag nu eenmaal zijn land niet te zien als „deel van Europa". Hij houdt het oog sterker gericht op het oude Imperium. jyjaar ook in Duitsland is het mis in het socialistische kamp met de samenwerkingsgedachte, met het streven naar Europese een wording. De houding van de rode leider Schumacher in het West Duitse parlement bij de debatten over Duitslands toetreung tot de As- semblée van Straatsburg laat geen twijfel over. Zijn tegenstem werd bovendien ontsierd door een aan tal argumenten, die al heel onge lukkig waren. Het is dan ook voor de hand liggend, dat Ruygens in het socia listische weekblad Paraat fel te gen Schumacher van leer trekt. En dat hij het in hoge mate betreurt, dat de twee grootste socialistische partijen in Europa, Labour en S P D. zich in het isolement heb ben teruggetrokken en het voor naamste punt op „de agenda van alle Europese politiek", dat is de eenmaking van Europa, aan ande ren overlaten. De leuze „een socialistisch of geen Europa" blijkt wel een zeer gevaarlijke leuze te zijn geweest voor de Engelse en Duitse socialis ten, die als Engelsen en Duitsers toch al een sterke „nationale" in stelling bezitten. Ik ben geneigd In te stemmen met de conclusie van Ruygens. zoals hij die in Paraat publiceerde: „Wat de afgelopen week van so cialistische zijde te Bonn en Lon den is ten beste gegeven, heeft een betekenis, waarvan op dit ogen blik de gevolgen nog nauwelijks zijn te overzien".... DE ONTPLOFFING te Homs bij Da mascus heeft naar eerst nu blijkt ln totaal "30 mensenlevens gekori Lr zijn or vereer 1000 gewonden. De schade wordt op ruim 5 millioen gulden ge schat, De oorzaak van de ramp is onbekend.

de Stem | 1950 | | pagina 1