AMERIKA GEEFT MACARTHUR OPDRACHT WAPENS TE ZENDEN Maria Goretti Heilig verklaard Korea, slachtoffer van gebroken beloften Franse Regering afgetreden HEER Nu in Korea de oorlog woedt: f 10.00 3 f 10.00 der f 15.75 f 16.10 heeft 't dag 24 Juni esthoek van e Station ZN. stratfes dstrijd yS-club Dansen. Dorp DAGBLAD VOOR VEILIGHEIDSRAAD BEVEELT NOORD- KOREA TROEPEN TERUG TE TREKKEN Het verloop der gevechten Prestatie van wereld formaat Ouoerdornspensioen op naam van Bos, daterend var, 28 LIMBVRGIA WERD LANDSKAMPIOEN fV? Dom Paulus Andries- sen tot abt van Egmond gewijd voor Iedereen Dat wordt te gek Warm De jeugd: „Ja, H. Vader, wij zullen Vechten' H. Vader steït moeder der Heilige tot voorbeeld Tot het laatste uur werd geen gehoor gegeven JessupKorea ligt buiten Amerika's verdedigingslinie Mï U juiste eorset U thans aan kt, AFDELING Buikbanden - ;n - Rechthou- TERNEUZEN its der toekomst Jng Klundert, Ze- berdijk en Stand- t U de BEKENDE <1., ROTTERDAM. ■4. 9-oo 9MMMIHM9MH om half drie afelspringen - ïven door het van Sportlei- 'evens it merendeels UYS K-p. i) lardenburg DE GROOT (Haarlem I) (AN OSCH Haarlem I) )R RAS i I) (Ajax II) 337-0 demonstraties ^•••••••••••••••••••''j CRT, in de zaa1 ijsdagen. Met het bekende iYS (met mi"»" GOEDE FRIS- 339—o Jelaar. no. 1 ZESDE JAARGANG No. 1724 üitgave: N.V. Uitgevers Mij. Neerland!sl Verschijnt elke -werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne mentsprijs bij vooruitbet. f 3.90 per kwartaal, per post f 4.75, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) f 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koninjm en Vaderland MAANDAG 26 JUNI 1950 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.2S per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard «uiL Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.10 per m/m. (Ingezonden Mode delingen t 0.25 per m/m). Stastv/erk S cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek „'t Kleintje'' wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws- '-Vlaanderen: HULS^Duhbele Poort 7. Telefoon 102. - (Bijbureaux7oOSTBURQ. Nieuwst,aat 22, Telefoon 35; TERNEUZEN. Asclsestr.at 45, Telefoon S347) SINDS ZONDAGNACHT VIER UUR is er dus oorlog tussen Noord- en Zuid-Korea. Amerika heeft in de loop van Zondag middag reeds Trygve Lie verzocht onmiddellijk de Veiligheids raad bijeen te roepen. De zitting begon om zeven uur en twee uur later werd met 9 stemmen vóór en met één onthouding (Joego slavië) de resolutie aangenomen: aan N.-Korea wordt bevolen alle troepen terug te trekken tot op de 38e breedtegraad (de grens tussen Noord- en Zuid-Korea) en aan de V.N.-commissie wordt opgedragen toe te zien, dat dit bevel wordt nageleefd. Een onverwacht en vrij opzienbarend bericht bereikte ons en kele uren later: Amerika heeft aan generaal Mac Arthur opdracht gegeven alle beschikbare wapenhulp met spoed van Japan naar Zuid-Korea te zenden, teneinde een inval van de communistische „Volksrepubliek" af te slaan. De Veiligheidsraad komt Dinsdag a.s. te 20 uur opnieuw bij een. Deze opdracht viel samen met een oproep tot vergadering van de Amerikaanse stafchefs door generaal Omar Bradley, voor zitter van de gecombineerde Stafchefs. Na motie van wantrouwen DE REGERING BIDAULT heeft na 242 dagen in func tie te zijn geweest aan de Franse President haar ontslag aangebo den. De motie van wantrouwen, gesteld naar aanleiding van de kwestie der ambtenarensalaris sen, werd aangenomen met 352 tegen 230 stemmen. Dit resultaat werd bewerkt door het tegenstemmen van de communisten, de socialisten (die zich op 8 Februari jl. uit de Re gering terugtrokken), de Gaul listen en een aantal afgevaar digden van rechtse en radicale zijde. Vooc de Regering stemden dus de leden van de M. R. P. (de partij van Bidault), een meerderheid van radi calen en een aantal gematigden. Dit is de eerste keer, dat een Franse Re gering bij stemming over een motie van wantrouwen, met een absolute meerderheid in de Nat. Vergadering is verslagen. Het afgetreden Kabinet be stond uit 14 M. R. P.-leden, 5 gema tigden en verder radicalen en radi caal-gezinden. De Minister van Oorlog uit het af getreden Kabinet is aangezocht de vorming van een nieuwe Regering op zich te nemen. VIER UUR gisterenmorgen, (plaatselijke tijd) braken op de 38e breedtegraad gevechten uit: dit is de lyn, die Zuid- en Noord-Korea van el kaar scheidt. Zeven uur later deelde de omroep van Pyongyang, de hoofdstad van Noord-Korea, mee, dat aan Zuid-Korea formeel de oorlog was verklaard. De Zuid-Koreaanse Regering heeft reeds gisteren ver klaar de toestand wanhopig te ach ten. Er is een tekort aan geweren, aan ammunitie en aan vliegtuigen, terwijl het aantal tanks en gevechts wagens van de tegenpartij aanzienlijk veel groter is. Ditzelfde geldt voor de manschappen, die voor Noord-Korea op 185.000 en voor Zuid-Korea op 95.000 worden geschat. Het officiële Voorlichtingsbureau van Zuid-Korea heeft meegedeeld, dat bii de aanval door Noord-Korea gebruik werd gemaakt van door Rus sen opgeleide en uitgeruste geregelde divisies. Reeds in de loop van de mid dag werd het aantal doden aan weers zijden op ongeveer 4000 geschat. Er waren op dat ogenblik botsingen ge meld bij Tsjoentsjon, Ongdjin en Kae- song en langs de gehele Oostkust van het schiereiland. Bij Kongnoeng zetten twintig Noord-Koreaanse schepen een geheel regiment aan land, dat tegen de middag al 8 km. het binnenland was ingetrokken. Later werd bericht, dat dit regiment Potsjon, 30 km. Zui delijker en op de weg naar de Zuid- Koreaanse hoofdstad Seoel, reeds had bezet. In Tsjoenhon op 77 km. ten Noord- Oosten van Seoel is de staat van be leg afgekondigd. Overigens vatten de Zuid:Koreaanse autoriteiten de situa tie kalm en met vaardige hand aan, zo werd verklaard in Seoel. President Syngman. Rhee heeft generaal Mc. Arthur om hulp gevraagd. Vanuit To kio zijn Amerikaanse officieren per vliegtuig naar Zuid-Korea vertrokken Zij zullen als waarnemers optreden. De Zuid-Koreaanse Minister van Buitenlandse Zaken zei te Seoel: „De wereld weet, wie de aanvaller is. Opnieuw hebben zij, die de men sen willen knechten, de Zondag ochtend uitgekozen vooi een niet- uitgelokte aanval, waardoor on schuldige mannen, vrouwen en kin deren, zonder waarschuwing, zijn gedood". Terwijl de Minster deze verklaring aflegde verschenen boven Seoel zil verwitte vliegtuigen zonder kenteken van het Russische Jak-type. Zij zetten koers naar twee vliegvelden, waarbo ven verkenningsvluchten werden uit gevoerd. De rivier de Imjin, waar de Noord- Ingediend wetsontwerp Koreanen nog ongeveer 50 km. van verwijderd zijn, is de laatste verde digingslinie voor Seoel, die met inzet van alle beschikbare krachten zal wor den verdedigd. Volgens berichten te gen middernacht zouden de aanval lende troepen reeds in de onmiddellij ke nabijheid van de Imjin-linie ope reren. Op enkele plaatsen zouden de Noord-Koreanen zelfs de rivier over zijn en hevige gevechten leveren. Er zijn 90 tanks ingezet. 15-jarige T. de Jong springt 5.71 M. Tijdens wedstrijden te Utrecht, ge organiseerd door de vereniging Athe- on werden twee junioresrecords O fraaie wijze verbeterd. Het lu-jarige meisje T. de Jong van Sagitta, uitko mend in de B-klasse, verrichtte een prestatie van buitengewone klasse door bij het verspringen een afstand van 5,71 meter te bereiken, waarmede zij ijet jeugdrecord, dat op naam van Loes van der Meyden (Shot) stond met 5,31 meter, met niet minder dan 40 centimeter verbeterde. Dat deze prestatie er een is. geweest van we reldformaat moge. blijken uit het feit dat een afstand van 5,71 meter vol doende zou zijn geweest om in 1948 het Olympisch kampioenschap te Londen te behalen. Het merkwaardi ge féit doet zich overigens voor, dat deze athlete ons land niet te Brussel bij de Europese kampioenschappen zal mogen vertegenwoordigen, omdat de dames de leeftijd van 16 jaar moeten hebben bereikt om het recht te v. - krijgen op deze wedstrijden uit te ko. men. Het jeugdrecord bij de heren, in hetzelfde nummer, werd drie maal verbeterd. Het stond met 6,72 met,.' Juni 1942. Eerst spronr de AAC-er Vis ser 6,78,5 meter, daarna kwam Her berts van A. V. 1923 op 6,84 meter en vervolgens verbeterde Visser de- c prestatie nog eens met 6,85 meter. Dat had Groen, aanvoerder van Limburgia, nooit durven dromen: dat hij en zyn mannen in het hart van Amsterdam, op het historische Damplein op zulk een wyze gehuldigd zouden worden! Menig stoer Limburger wel den de tranen in de ogen. Deze jubel gold immers niet zomaar Limburgia, dat het trotse Ajax met 6-0 had verslagen. Met dit warme, uitbundige vreugdebetoon werden zelfs niet alleen elf stoere mijnwerkers geëerd, die de hoogste voetbaleer in den lande hadden opgeëist. Neen in deze hulde werden al die onverveerde kompels betrokken! Daarom gaf Amsterdam zich zo spontaan, daarom ook klopten de Limburgse harten zo ontroerd- blij. En die van de andere Zuiderlingen eveneens. TN DE met rode banieren en bou- quetten van witte lelies versierde basiliek van Haarlem, heeft Mgr. J. B. Huibers, bisschop van Haarlem, in tegenwoordigheid van Z. Em. Joannes Kardinaal de Jong. aartsbisschop van Utrecht, en talrijke andere kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders, Zondag morgen de plechtige abtswijding toe gediend aan Zijne Hoogwaardigheid Dom. Paulus Andriessen, 38ste abt van de duizendjarige regale abdij van Egmond. Assistent-abten waren Dom. Sava- ton, abt van Wisques bij Calais en Dom. Mahler, abt van Oosterhout. Een statige stoet van Benedictijner monniken werd gevolgd door de ge mijterde en in het wit geklede abt van de Trappistenabdij van Zundert, vele abten en talloze monniken uit binnen- en buitenland. Het wapen van de nieuwe abt be staat uit twee geblokte velden van goud en sabel (zwart), diagonaalsge- wijze doorsneden door een brede balk van keel (rood) met als wapenspreuk: „Iter para tutum". De symboliek van dit wapen duidt dan aan de twee tournooivelden, van de duivel en van de gepade, waar doorheen de rode weg loopt van de liefde, welke weg ook in de wapenspreuk tot uitdruk king komt: „Bereid een veilige \yeg". T>E REGERING wil nog dit jaar een wetsontwerp indienen tot rege ling van een ouderdom*, ver zekering, welke de gehele bevolking omvat. De Noodwet Drees zal dan vervallen. Hierbij dient echter te worden op gemerkt, dat het nog twee jaar zal duren voor de nieuwe wet in werking kan treden, zodat voor het vervallen van de Noodwet Drees als datum 1 October 1950 niet kan worden aange houden. Een wetsontwerp xot verlen ging van de Noodwet in ingediend. Ook de inkomensgrenzen hebben 'n kleine wijziging ondergaan in het Er heeft zich nog een „candidaat" gemeld, om deze zomer het Kanaal over te zwemmen, n.l. de 4 jaar oude ..Bubber" Tongay uit Miami, die reeds zwom toen hij tien maanden oud was. Zijn vader vertelde, dat „Bubber" een dezer dagen een afstand van 22 mijl in de Missisipi, van Laton naar St. Louis, heeft gezwommen, hetgeen slechts een trainingsoefening zou DOOR OVERSTROMING tengevolge van zware regenval zijn in het Noor den van Nieuw-Zuid-Wales 10.000 per sonen dakloos geworden. Er kwamen 15 mensen om het leven. DR. ALVAN BARACH te San-Fran- cisco heeft met een nieuw soort sta len long 19 van de 29 patiënten, die long-t.b.c. hadden genezen. ALS PROEF is in Beltsville een „atoombroeikas" geopend. Er wordt atoom energie gebruikt om planten ziekten op te sporen. ALICE EASTWOOD is een 90-jarige Amerikaanse botaniste. Zij zal per vliegtuig naar een congres in Stock holm gaan. ,,Ik ben zo oud geworden, omdat ik nog nooit bang ben geweest" heeft ze gezegd. OUD-STRIJDERS, 8000 in getal, de monstreerden in een „Stille mars" te gen eventuele amnestie aan hen. die in de oorlog met de Duitsers hebben samengewerkt. HET ACHTERLICHTJE op de fiet sen zal in de toekomst volgens me dedeling van de minister aan een Rijkskeur worden onderworpen. Ten gerieve van het publiek zal een rede lijke overgangstermijn in acht wor den genomen. LASTGEVING voor vordering van motorrijtuigen, die thans worden uit gereikt. worden pas daadwerkelijk omgezet in een vordering in geval van oorlog of oorlogsgevaar. KONING LEOPOLD, die in verband met het Heilig Jaar een bezoek aan Rome bracht, is te Genève terugge keerd. POST voor opvarenden van de ..Oaets van Troostwijk" moet in Nederland uiterlijk 1 Juli 0p de bus. Weersverwachting, geldig vanavond: tot Overdrijvende wolkenvelden, maar overwegend droog weer. Zwakke tot w^tigr ^'estelijke wind. Hogere temoeraturen. voor al in het binnenland. Vandaag: Zon onder 21.04 uur. .Haan op 17.37 uur. Morgen: Zon op 4.21 uur. Maan onder 1.38 uur. nieuwe ontwerp. Hierdoor zullen nog geweest. De „Elks Club" te Miami zou naar schatting 5000 ouden van dagen! bii een Kanaalpoging van ..Rubber' in tegenstelling tot de bestaande toe- voor de jongen zorgen. Kathy ïor.- stand binnen de regeling vallen. Kos- gay, 2'k jaar oud. doet niet voor haar ten: een stijging met ongeveer 250.000 broer onder en zwom in iets minder gulden per jaar. 1 dan 4 uur 5 mijl in de Missisipi. MILITAIRE HULP Deelnemers Atlantisch pact Militaire hulp ontvangende landen m Verwachte uitbreiding van de mili- 53 tare hulp ontvangende landen HET H. JAAR heeft reeds tal van uitzonderlijk luisterrijke plechtig heden en uitingen van uitbundig enthousiasme gebracht. Maar tot dusverre is de heiligverklaring van de kleine Maria Goretti wel het hoogtepunt geworden. Iedere heiligverklaring is een gebeurtenis, maar die van Maria Goretti zal op zeer speciale wijze in de geschiedenis ver meld blijven. Reeds weken tevoren waren meer dan honderdduizend aanvragen om de heiligverklaring bij te wonen op het Vaticaan binnen gekomen, doch niet tweehonderdduizend, maar meer dan een half mil- lioen woonden thans deze plechtigheid bij, die, evenals zeven eeuwen terug, bij de heiligverklaring van Franciscus van Assisië, in de open lucht werd uitgesproken. Vooral de jeugd, waaronder vele tienduizenden meisjes, waren naar het St. Pietersplein gekomen om deze patrones der zuiverheid te eren en in haar voorbeeld steun en sterkte te vinden. TJEEDS in de vroege avond van Za- terdag 24 Juni zag Rome zwart van pelgrims, die van de glorierijke verheffing van de nieuwe kleine mar telares getuigen wilden zijn. In korte tijd is deze jonge plant temidden van dc giftige dampen der Pontijnse moerassen uitgegroeid tot die wonderlijke bloem, die in haar prille schoonheid overgeplant is door God in Zijn Paradijs. Lichamelijk schoon, bleek zij tegelijkertijd ook geestelijk volgroeid te zijn en tot vol le wasdom gekomen. Eu andere merkwaardigheid evenals bij de heiligverklaring b\j die andere patroon der zuiverheid, de heilige Aloysius van Gonzaga, was ook de moeder van de nieuwe heilige bij dc heiligverklaring aanwezig. De tweede maal, dat zulks in de geschie denis der Kerk is voorgekomen. Derde merkwaardigheid: voor de zaligverklaring heeft Z. H. de Paus, toen Maria Goretti's waarachtig mar telaarschap vaststond, dispensatie ge geven voor de zaligverklaring, alhoe wel er nog geen wonderen, op haar voorspraak geschied, waren onder zocht. Doch als wilde God zich niet laten beschamen, geschiedden onmiddellijk na de zaligverklaring twee wonderen en waren bij deze heiligverklaring de beide wonderdadig genezenen aanwe zig. Verder waren er behalve Moeder Assunta Goretti, ook twee broers en twee zusters van de heilige getuigen van haar glorie. Een van deze beide zusters, de jongste Teresa, was als zuster Franciscanes. Ook de vertolk ster in de film van Maria Goretti be vond zich bij de genodigden. Afwezig echter was Alessandro Serenelli, de moordenaar, UjaUi-fra Stefano in de orde der Capuwjften, die door Maria's voorbede, tot een „goede moordenaar" is geworden. OP HET ST. PIETERSPLEIN. AL UREN voor de aanvang van de plechtigheden, terwijl anders Ro me stil ligt in de hitte van de stra lende zomerdag en de Romeinen hun siesta houden, waren tienduizenden, honderdduizenden met alle middelen van vervoer naar het middelpunt van de Christenheid getrokken, naar het Sint Pietersplein, dat getuige zou zijn van een grootse manifestatie van eer betuigingen voor een boerenmeisje uit de moerassen bij Rome. Langzaam stroomde het reusachtige plein vol. Zien konden velen niets, doch over al in de straten hingen luidsprekers, die met het St. Pietersplein waren verbonden, zodat zij woord voor woord de plechtigheden konden vol gen. Voor de basiliek van St. Petrus rees vlammend rood de troon op van Z.H. de Paus. Rechts waren de tribunes op gesteld voor de genodigden, voor ker kelijke hoogwaardigheidsbekleders, voor het bij de H. Stoel geaccrediteer de corps diplomatique en voor de fa milieleden van Maria Goretti. Op de tribunes merkten wij verder nog op de president van Italië, Luigi Einaudi jyjIDDEN JANUARI VAN DIT JAAR stond de Amerikaanse staatssecre taris Dean Acheson op, toen hij met 500 Amerikaanse journalisten de lunch gebruikte. De situatie in China was critiek geworden voor de na tionalistische regering en hij voelde zich geroepen te verklaren, welke de houding van Amerika ten opzichte van de zich uitbreidende commu nistische invloed zou zijn. China moest het zelf maar zien te redden. Maar Amerika zou een bedreiging van Japan nooit toelaten! De verdediging van Amerika, zo zeide hij, berust op een grenslijn die loopt langs de Aleoeten naar Japan en dan in Zuidelijke richting van Okinawa naar de Philippijnen. Als deze lijn wordt aangevallen, aldus Acheson, zal Amerika alle posities ervan verdedigen. Ên Korea? werd er gevraagd. Toen bleef Acheson vaag. Hij erkende slechts enige verantwoordelijkheid, dat was allesOp dat moment werd het duidelijk, dat Korea buiten de directe belangensfeer lag door communistische troepen van het Noordelijk deel uit staat voor de deur. Amerika heeft echter tot het al te laat was gewacht met maatregelen, om het gevaar af te wenden. Ruim een jaar geleden heeft Korea's president, de 73-jarige methodist Syngman Rhee zich de bittere woorden laten ontval len: „Zulke conflicten lossen zichzelf nooit op, tot de communisten elke de mocratische regering in de Pacific hebben overgenomen." Hij doelde daarbij op Achesons uitlating in Mei 1949. dat een verdrag onder de mo gendheden van de Pacific slechts tot stand kon komen, als eerst een aantal interne conflicten in Azië zichzelf had den opgelost. OUDE BELOFTEN. "piNKELE MAANDEN tevoren was er een ander veeg teken geweest. Acheson had zich gericht tot de in Nederlandse ogen eer beruchte, dan befaamde dr. Jessup om eens 'n nieu we Azië-politiek van de Verenigde Staten te overpeinzen. Jessup had zich samen met twee Amerikanen van naam. Case en Fosdick, in beraad te ruggetrokken en eind September 1949 kwam hij met zijn conclusies: Laat China over aan het commu nisme. Amerika zou tenslotte met het wereldcommunisme tot een al gemene overeenkomst kunnen gera ken. Maar laat ons een sterke anti communistische gordel rondom Chi na smeden. Formosa (laatste bol werk van de Chinese nationalisten) en Korea zouden er echter buiten moeten vallenDe toespraak van Acheson tot de pers, drie maanden later, duidde er op, dat Jessups ge dachten door de Amerikaanse rege ring waren overgenomen! Rusland wist dit en daarom meen de het te kunnen toeslaan, Amerika was trouwens gewaarschuwd, want begin vorige maand had de Koreaan se minister van Defensie, Sihn Sung- Mo in een oproep tot het Westen ver klaard: „een inval van Zuid-Korea JVTET KOREA is het maar droevig gelopen. Volgens het in oorlogstijd tussen de „Grote Drie" (Amerika, Rusland, Engeland) voorgesteld At lantisch Handvest (19411 en volgens de latere Conferentie van Cairo zou Korea zijn vrijheden en onafhanke lijkheid herkrijgen. Maar in Yaita (1943) vroeg Stalin het recht om een deel van Korea te bezetten in verband met de Sovjet plannen tegen Japan. Deze plannen zijn maar steeds uit gesteld, omdat Rusland dat de handen aan Duitsland vol had, er eigenlijk niet voor voelde ook nog tegen Japan te moeten vechten. Toen echter de atoombom was gebarsten, begreep Stalin dat hij de buit niet zou kunnen delen, wanneer hij niet haastig Japan binnenrukte. Toen kwam de oorlogs verklaring, maar precies 7 dagen na die oorlogsverklaring capituleerde Ja pan. Eerst dagen daarna trokken de Rus sen Noord-Korea binnen, een strate gisch volkomen overbodige manoeu vre, die slechts politieke doeleinden had, hetgeen nu wel afdoende bewe zen is. De Amerikanen hadden nu wel door wat Stalins vraag in Yalta te beteke nen had en Mae Arthur dirigeerde met de grootste spoed generaal John R. Hodge naar Korea, waar deze 50000 man aan land zette. De Russen ston den er echter reeds met 250.000 man! Nu luidde de te Yalta gemaakte af spraak aldus, dat men zich zodra Ja pan zou zjjn verslagen, uit Korea zou terugtrekken. Stalin had immers op de conferentie van Potsdam nog bekrach tigd, dat hij er eveneens naar zou streven, Korea onafhankelijk en vrij te doen zijnMaar er gebeurde niets. VERNIETIGING. TAE RUSSEN bleven en voerden de Koreaanse industrieën en grond stoffen weg naar hun eigen land. Al les wat benoorden de 38ste breedte graad lag de overeengekomen scheidingslijn tussen Amerikanen en Russen werd gestolen voor zover het stoffelijke waarde bezat en ver volgd voor zover het mensen betrof. Een wilde vlucht naar het Zuiden be gon: 't gevolg was dat er in 't Russi sche gebied 10 miilioen mensen wonen tegen 20 miilioen in het Amerikaanse. Het Zuidelijk deel. dat volkomen agra risch is ingesteld, moet de eigen be volking voeden en ook nog alle vluchtelingen. - r n„,ior age vluchtelingen be vonden zich communistische elemen ten, die de zaak in het Zuiden moesten uithollen. Het zijn dezen, die een in val van de communistische elemen ten moeten vergemakkelijken. WEERLOOS. VUID-KOREA weet weinig te stellen tegenover de bewapening, waar mede Rusland de Noordelijke commu nisten heeft toegerust. Weliswaar liet het Amerikaanse leger, dat zich ten slotte welhaast geheel van het schier eiland naar Japan terugtrok een voor raad achter, maar daarmede kan het jonge Zuid-Koreaanse leger zich niet behelpen. In het Zuiden, waar zich een 500 man sterke Amerikaanse missie be vindt voor militair advies zou het aantal gewapende manschappen van leger en politie nog geen negentigdui zend bedragen, waarbij ingesloten een kleine gemechaniseerde sectie, die ge oefend is in het gebruik van Ameri kaanse jeeps en transportvoertuigen. Zuid-Korea beschikt niet over tanks en zijn luchtmacht bestaat uit een klein aantal Amerikaanse surplus-toe- stellen die niet voor militair gebruik ingericht zijn. Sedert de laatste groep van 25.000 man Amerikaanse bezettingstroepen einde Juni van het vorig jaar Zuid- Korea verliet, hebben zich dikwijls incidenten voorgedaan aan de 38ste breedtegraad. Er kwam soms wel een duizendtal geheel uitgeruste man schappen en zware artillerie aan te pas. De Sovjet-Russische bezettingstroe pen trokken zich in December 1948 uit Noord-Korea terug. In Februari van dit jaar werd nog vermeld, dat de Koreaanse zeemach: wel over 7500 man beschikte, maar dat men geen schepen had. Men vond er slechts een paar oude Amerikaan se mijnenvegers, tien vroegere Japan se mijnenvergers en een paar piket- boten. De enige aanwinst was een 175 voets patrouilleboot, voor 18000 harde dollars in Amerika gekocht. De radio-officier van dit schip liet zich in Amerika de volgende veelzeg gende zinnen ontvallen: „We hebben bijna een jaar voor dit schip gespaard. Het geld hadden we eigenlijk hard no dig. maar dit schip hadden we nóg harder nodig. En nu blijven we door gaan met sparen. Als er genoeg geld bijeen is, zullen we weer een schip kopen Maar er bleef geen tijd om genoeg te sparen, reeds werd de invasie een feit Inderhaast zendt Amerika nu aller lei wapenen naar het bedreigde ge bied om nog te redden wat er te red den valt. Of het reeds te iaat is? De komende dagen zullen het uitwijzen. De heer Acheson zal intussen wel hebben bemerkt, dat Jessups adviezen niet altijd gelukkig zijn! H. MARIA GORETTI. Het ontroerende „Ora pro nobis" heeft weerklonken. en echtgenote en minister Scelba. Voor een van de vensters van het pause lijk paleis zit de oude moeder van Maria Goretti. Zij is vergezeld van haar twee dochters en van de twee begenadigden. De eerste, Giuseppe Cu- po, werd op voorspraak van Maria op wonderdadige wijze genezen van een voetgezwel; de tweede, de Romeinse Anna Grossi, genas op voorspraak van Maria plotseling van pleuris. Als be wijs van de grote sympathie, waarin de moeder van Maria Goretti zich over de gehele wereld mag verheu gen, mag dienen het geschenk van 'n anonieme lezeres van het Ierse blad „Irish Independent", die aan de oude moeder een kostbare kanten shawl had gezonden met het verzoek deze te wil len dragen tijdens de canonisatie van haar dochter. Om twintig minuten na zeven kon digt bazuingeschal de komst van Z.H. de Paus aan. Onder een donderend, niet ophoudend Viva il Papa, wordt de H. Vader gezeten op de sedia gesta- toria het St. Pietersplein opgedragen. De H. Vader, die er bleek en ver moeid uitziet, wordt voorafgegaan door 112 bisschoppen en aartsbisschop pen en elf Curie-kardinalen. EEN MOEDER WEENT TVAN BEGINT de plechtigheid der heiligverklaring en wanneer het ontroerende „Santa Maria Goretti, ora pro nobis" heeft weerklonken, zakt het doek, dat de af beelding van de Heilige Maria Goretti, die was opgesteld op de bui tenloggia van de St. Pieter, nog be dekte. Als een orkaan van geluid stij gen de kreten vol enthousiasme uit dc menigte op. Doch de moeder van Ma ria Goretti weent stil van ontroe ring Het Plechtige Te Deum wordt in gezet. Z. H. DE PAUS. TN ZIJN HOMILIE over de nieuwe heilige spreekt de H. Vader met een soms van ontroering trillende stem over de wonderschone deugden van Maria Goretti. De H. Vader richt te Zich tot de jeugd, die met tiendui zenden op 't plein was vertegenwoor digd en smeekte haar om met de ge nade Gods krachtig te weerstaan aan de bekoringen tegen de kuisheid. En al die jonge mensen antwoordden de Heilige Vader met een donderend ja. „Ja, Heilige Vader, wij zullen vech ten!" Dan richtte de Paus zich tot de va ders en de moeders en waarschuwde hen tgch op te passen voor de geva ren van het wereldse leven, die hun zonen en dochters bedreigen. En wat nog nimmer in de geschiedenis zal zijn voorgekomen: de H. Vader stelde de moeder van Maria Goretti aan alle moeders, op het plein aanwezig, en daardoor aan alle moeders over de gehele wereld, ten voorbeeld. Voor waar een hulde, zoals nog nimmer aan een moeder werd bereid! Na deze van diepe ontroering ge tuigende preek, verliet de H. Vader na Zijn Pauselijke Zegen te heoben verleend, al zegenend en onder steeds toenemende toejuichingen het St. Pie tersplein. De menigte viel op de knie- en neer om te bidden tot de jonge maagd, die tot de hoogste eer der al taren was verheven. De Kardiaal-diaken deelde daarop aan de menigte mede, dat de feestdag van de H. Maria Goretti was vastge steld op 6 Juli.

de Stem | 1950 | | pagina 1