Van de De gesluierde violiste Zeeuwse invasie in Zwitserland. Zilveren medailles voor Zeeuwse knutselaars Waicheren Hat nieuwe raadhuis te Oostburg Z.-Vlaanderen Zuld-Beveland (RADIO Fori Poti Brei DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAr 23 JUNI 1950 Ir. van Soest naar Amerika MIDDELBURG MIDDELBURG Doelmatige eharitas VLISSINGEN Prijsvraag voor tekening Ambon Ramp OOSTBURG HULST GOES DE MEE Mils Diploi Het di van „H| kr FILMPROGRAMMA Hieronder volgen de katholieke keuringseisen voor de film, welke deze week lopen. In de advertentie kolommen worden de rijkskeurings eisen genoemd. Olympia Theater, Sas van Gent, De Drie Musketiers (14 jaar). On der hypnose (18 jaar). Het Centrum Axel. Ontsnapt van duivelseiland (14 jaar). Rinkelende sporen (14 jaar). Bioscoopgebouw Hulst. De Ben gaalse Lanciers (alle leeft.) De Vro lijke bandiet (14 jaar). Hofzicht Theater Yzendijke. Geef 'm de ruimte (14 jaar). Ledel Theater Oostburg. Tarzan en Tanya (14 jaar). Het regiment der verdoemden (18 jaar). Concertgebouw Terneuzen. Trein van Liverpool (18 jaar). Luxor Theater Terneuzen. Slave girl (volwassenen). De zeven zon daars (18 jaar). NIEUWE POSTDIRECTEUR Bij beschikking van de directeur generaal der P.T.T. is de bureauchef der P.T.T. de heer E. B. de Groote te Amsterdam benoemd tot direc teur van het PT.T. postkantoor te Breskens. (Advertenties) Momenteel brengen 88 Zeeuwen hun vacantie door in Zwitserland. Ze ge nieten er van de prachtige natuur, beklimmen de bergen, gooien met sneeuwballen. Ze zenden ook aan- zichtkaarten en schrijven, dat ze veel genieten en veel gemak heb ben van die sterke koffer, die prac- tische reistas, die opvouwbare kleer hangers, die toilet- en scheer-étui's, die ze vóór hun reis kochten in de bekende Geschenkenhuizen te Mid delburg en Goes. 823-0 Als U op reis gaat, zult U ook het beste slagen voor Uw reisbenodigd' heden in deze Geschenkenhuizen. PANTALONS in Tweed vanaf 18.25 in Kamgaren vanaf 27.75 KHAKI SHORTS 9/5 VUJtVt LANGE PANTALONS 13.75 KHAKI HEMDEN v.n.t 9.75 ESDERS KLEDING betekent: eigen fabrikaat, prima kleer- makerswerk, betere pasvorm, langere levensduur en voordeliger in prijs. MOERDIJK KREEG EEN PALINGROKERIJ Burgemeester Gottwald van Moerdijk heeft gisteren een nieu we aanwinst voor zijn gemeente opengesteld, nl. een palingrokerij. Het is de rokerij „Flevo" die van uit Harderwijk naar het Brabant se land werd overgeplaatst. De rokerij is in twaalf dagen compleet gebouwd Het roken gebeurt er vol gens een geheel nieuw systeem. ZEEUWSCH-VLAAMSE SCHOLEN OP REIS De hoogste klassen van de La gere Scholen van Terneuzen, Sluis kil, Stoppeldijk, Boschkapelle, Axel, St. Jansteen, Kapellebrug en Osse- nisse maakten onder geleide van het personeel 'n door de Ned. Spoor wegen georganiseerd schoolreisje naar Rotterdam. Daar werd een bezoek gebracht aan de Diergaarde, met een „Spi- do"-boot een rondreisje door de ha ven gemaakt en na een wandeling door de Maastunnel 't mooie „Park zicht" bewonderd. Voor de Zeeuwsch-Vlaamse jeugd was het een heerlijke dag. VEILING „WALCHEREN" HAD GUNSTIG BOEKJAAR In de gisteren gehouden verga dering van de veilingsvereniging „Walcheren" te Middelburg kon voorzitter B. Koole meedelen, dat 1949 een gunstig boekjaar is geweest. De omzet was niet onbevredigend, doch de aanvoer had nog groter kunnen zijn. Het bruto batig saldo bedroeg f 8.296.11. We komen op deze vergadering nog nader terug. Studie-reis tuinbouwconsulent In navolging van de Zeeuwse land- bouwconsulent zal nu ook de tuin bouwconsulent in onze provincie, tr. Van Soest te Goes, een studiereis vari drie maanden naar Amerika maken. Gelijk met de heer Van Soest zul len vertrekken de heren ir. A. W. van de Plassche, directeur van de Tuin bouw te 's-Gravenhage, en de heer Paardekoper, directeur van het Cen traal Bureau van Tuinbouwveilingen. Deze uitzending geschiedt in het ka der van de E.C.A.-hulp aan Nederland. Het voornaamste punt van onder zoek ln Amerika zal zijn de afzet van fruit in het bijzonder het sorteren en de verpakking. Op 20 Augustus vertrekken de heren Prijzen van „Bezige Handen" uitgereikt £JE heer K. v. Hoek uit Vlissingen, de bouwer van de grootste attrac tie dei- Zeeuwse huisvlijt-tentoonstel- ling heeft de zilveren medaille gekre gen, evenals de heer C. J. Nieuwen- huis uit Goes voor zijn model-locomo tief. De verdere prijzen welke zijn toe gekend, volgen hieronder, verdeeld in de verschillende rubrieken: Schepenbouw: le pr. V. A. Toffoll, Sluiskil; 2e pr. J. Bal, Vlissingen; 3e pr. J. de Vuyst, Vlissingen; 4e pr. J. Marijs, Vlissingep; 5e pr. J. PÏipse, Vlissingen; 6e pr. P. A. van de Berk hof, Terneuzen; 7e pr. J. P. Paulusse, Terneuzen. Vliegtuigenböuw: L. D. Griep, Mid delburg. Metaalbewerking: 2e pr. A. de Ha mer Middelburg; 3e pr. A. de Graaf, Goes. Schilderen olieverf: le pr. F. Bliek, M'burg; 2e pr. H. van Leuven, Sou burg (kamp Vliegveld); 3e pr, j. v. d. Kommer, Dreischor; 4e pr. J. H. Popma, Middelburg; 5e pr. Jaquet, Ka- pelle-Biezelinge. Schilderen waterverf: le pr. O. B. Boerman, Terneuzen. Tekenen: le pr. F. Bosschaert, Sluis; 2e pr. J. Krijger. Middelburg; 3e pr. P. Rijken, Middelburg. Collectieve inzending Coloriet: le pr. K. J. Holster, Middelburg; 2e pr. A. D. Grlms, Middelburg. Frivolité-werkle pr. mevr. Tave- nier-Boone. Middelburg; 2e pr. mej. H. Pagter Middelburg. Knoop- en weefwerk: le pr. mej. M. Wagenvoort en dhr. C. J. van Dordt, Middelburg. Haakwerk: le pr. mej. A. van Kuyk, Middelburg; 2e pr. mevr. Everwijn, Middelburg; 3e pr. mej. B. Hendriks, Middelburg. Breiwerk: le pr. mevr. Houtekamer, Souburg; 2e pr. mevr. D. J. Waarden- burg-Schoonen, Middelburg. Borduurwerk: le pr. mevr, N. Hum- melen-van Nood, Middelburg; le pr. mevr. Huser-Wtsstnk, Middelburg; 2e prrnevr. Penning». Axel; 2e pr. mej. Klaver, Vlissingen; 3e pr. mej. S. de Hullu, Middelburg; 3e pr. mej. de Priester, Middelburg. Kantwerk: le pr. mevr. M. A. van Breen-v. d. Eyk. Vlissingen; 2e pr. mej. Pieterse, St. Laurens. Meubels: le pr. 8. R. Hermanides, Middelburg. Houtzaagwerk: le pr. T. P. de Leeuw, Middelburg. Inlegwerk: le pr. K. J. Jansen, Vlis singen; 2e pr. mej. M. C. Bösch, Mid delburg. Houtbewerking; le pr. E. A. de Bourgraaf, Middelburg. Speelgoed: le pr. A. Pot, Vlissingen; le pr. P. Mdyer, Middelburg. Beeldhouwwerk: le pr. H. Huisson, Vlissingen; 2e pr. A. Jongepier, Vrou wenpolder; 3e pr. W. N. de Jong, Sou burg. Houtsnijwerk; le pr. Jac. Castel, Souburg; le pr. L. Korstanje. Kapel- Ie Biezelinge (boerenwagens); 2e pr. A. Luteijn, Breskens. Diversen: le pr. I. Fastenau, Mid delburg (brandweerauto); le pr. O. de Kleyn, Middelburg (viool); 2e pr. J. H. Bakker, Middelburg (slerschepen) 2e pr. W. F. Verduin, Middelburg (schilderij van postzegels); 3e pr. B. C. van Sabben. Souburg (radio). Diversen inzenders ben, 14 jaar: le pr. J. C. Mes, Middelburg; 2e pr. W. v. d. Hofstede. Middelburg. Klnderzorg; Jongens ben. 14 Jaar: le pr. K. Rijkhals; 2e pr. A. Jansen v. Galen; 3e pr. J. Veerhoek. Id. Jongens boven 14 Jaar: le pr. A. Hilleman; 2e pr. L. Hilleman. Id. meisjes ben. 14 Jaar; le pr. Nel Overdulve; 2e pr. Leuntje Bredau; 3e pr. Corry. van Gorsel. Id. meisjes boven 14 jaar: le pr. Grada Kroon; 2e pr. M. Jansen. Vrouw, handwerken ben. 14 jaar: le pr. Jootje de Jager; le pr. Ella Tin bergen; 2e pr. Marlet je van Wallen burg. Jeugdtekenlngen: le pr. Cornells Mol, Middelburg; 2e pr. F. J. Bukkens, Vlissingen. Handwerkclubje Domburg; le pr. Jo Roelse, Domburg; 2e pr. Jo Fran ke, Domburg; 3e pr. Neeltje de Jager, Domburg. LANGE NOORDSTR. 10-12 Vervolg van pag. 1 0E HEER van Loon hoeft zijn dis sertatie voorzichtig aangeboden als „een uitgangspunt voor een ge- dachtenwisseling". Het is inderdaad niet een volledige handleiding voor maatschappelijk werk, het is een bespreking van haar „doelmatig heid". Maar dan had men nog wel iets meer over een doelmatige tech niek kunnen vernemen en niet al leen over financiering en organisa tie. Deze doelmatige techniek had hem sterk gebracht op het terrein der sociale psychologie, een terrein dat nu o.i. te veel verwaarloosd is. Waarschijnlijk was hij er eerder toe gekomen als hij niet aan een zekere begripsverenging had geleden. Wat is „maatschappelijk werk"? Het is heel goed te begrijpen, dat men bij de ombouw van het charitatieve werk af wilde van termen als ar menzorg, ondersteuning, steun en dergelijke. Men heeft toen ee - term gekozen die reeds bestond: sociaal of maatschappelijk werk, vooral be- k ;nd door sociale werkers en werk sters in het bedrijfslevén. Dit be- drijfs-sociaal werk is echter geen charitatief werk, maar stond naast de sociale politiek, als ndividuele of groepsdienst naast die aan de ■- hele arbeidsklasse, beide echter VOTr normale behoeften. Het charitatieve werk richt zich eerder op abnorma le, buitengewone noden. Bij van Loon valt nu het bedrijfs-sociaal werk in het geheel niet meer onder maatschappelijk werk. Dat is toch wel vreemd. O.i. vinden het chari tatieve en het bedrijfswerk elkaar in één hoofdtaak: de sociaal-psycho logische taak van de aanpassing aan het normale milieu, verder te on derscheiden voor de normaal en de abnormaal gedisponeerden. Hij had dit ook kunnen vinden in zijn be handelde Amerikaanse literatuur. ■yAN LOON heeft zich echter ge maakt tot kampioen van de ef ficiënte eharitas. Een roemvolle ti tel voor een doctor in de economi sche wetenschappen aan een Katho lieke Hogeschool! J. PONSIOEN S.C.J. P. C. J. van Loon: Doelmatigheid in het maatschappelijk werk. Proefschrift Tilburg. Malmberg 's-Hertogenbosch, 1950, NIEUWE DIRECTRICE HUISHOUDSCHOOL Aan de directrice van de Huishoud school, mej. M. Bomer, is met in gang van 1 September a.s. eervol ont slag verleend wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Tot haar opvolgster werd behoudens de goedkeuring van de Minister be noemd mej. J. M Stolk, thans adjunct directrice van de Vakschool voor Meisjes te Naaldwijk. Lelijke val. De arbeider H, was aan het werk, aan, her schoolgebouw in het Groenewoud. Hij bevond zich daamij op een 5 meter hoge muur toen hij suuiseiae en naar beneden stortte. I GeiUKk.g bleek hij niet ernstig gewond I te zijn en kon hij naar zijn woning worden vervoerd. I Sloping. Het oude gebouw aan de Badhuisstraat waarin na de bevrij ding de politie nog enige tlja gehuis- vest is geweest, zal worden gesloopt. Volgend Jaar zal op deze plaats een I nieuw bankgebouw verrijzen. EEN PRIJSVRAAG TÜ'ADAT de raad in besloten zitting was geweest, werd het besluit be kend gemaakt, dat voor de raadhuis plannen een prijsvraag wordt uitge schreven. Uitgenodigd zullen worden de heren ir. Klokke, ir. v. Eek, ir. Buchta en arch. Knijpijzer, hun plan nen in te dienen. Hiermede heeft de raad deze moeilijk te ontwarren knoop resoluut doorgehakt. RONDVRAAG TAE RAAD der gemeente Oostburg kwam Dinsdagavond in openbare vergadering bijeen. Alle leden waren aanwezig. Burgemeester Hoekzema opende de raadsvergadering met enkele wel komstwoorden. De notulen worden na kleine opmer king ongewijzigd vastgesteld. Onder de ingekomen stukken was o. m. het Koninklijk Besluit inzake de Massificatie der gemeente voor de be rekening der burgemeestersbezoldi ging. Oostburg werd in de 3e Masse geplaatst. De .grond waarop de Chr. Lagere School wordt gebouwd werd aan het schoolbestuur verkocht, tegen de gel dende grondprijs. De gemeente werd door 't gerechts hof te Den Haag in het ongelijk ge steld in de kwestie Majé. Op een verzoek van de heer Mabe- soone om ook de orgels op Vrijdag en Dinsdag der kermis vroeger te laten draaien en gelegenheid te geven tot dansen, stond de raad zeer afwijzend tegenover, daar ook de schooljeugd in de middagpauze de gelegenheid tot dansen aangrijpt. De woning van de heer C. Corthals werd onbewoonbaar verklaard. Het uitbreidingsplan der gemeente zal worden voorbereid. Het voorstel om 8 noodwoningen aan de Tragel te verplaatsen in verband met de verbe tering der weg Oostburg-Waterland kerkje, had heel wat voeten in aarde. Het verplaatsen zal f 1700 per stuk vragen. De raadsleden vonden dit wel wat hoog. De provincie zal hiervan een-derde deel voor haar rekening ne men. Daar de noodwoningen nog steeds eigendom zijn van het rijk, is het mi nisterie van Wederopbouw voorgesteld de verplaatsing voor haar rekening te nemen. Den Haag stond sympathiek tegenover dit voorstel, doch schrifte lijk was het besluit nog niet binnen. De raad was overtuigd, dat met de nieuwe weg ook de gevaarlijke bocht moet verdwijnen en met 5 stemmen voor en twee tegen, die van de heren Dekker en Leenhouts, ging het voor stel er door. Oostburg krijgt dus ook aan deze kant van de Tragel een be hoorlijke toegang. Sat van Cent IS EEN RUIM GEVALLEN. In verband met de regen hadden de arbeiders van een in lading zijnde „coaster" een openliggend luik toege dekt met een dekzeil. Verrast door een stortbui, heeft zekere Ploegaert van Philippine, die boven op het dek aan het werk was, getracht dekking te zoeken en is daar voor over de luiken gelopen, waarbij hij waarschijnlijk niet heeft opgemerkt dat een open luik was dichtgelegd met het zeil. Hierdoor viel de man in het 3 6 4 meter diepe ruim, waar bij hij op de dwarsijzers terecht kwam Onmiddellijk werd geestelijke en ge neeskundige hulp ingeroepen. Na de eerste hulp, diende de geestelijke de man de laatste H. Sacramenten toe, waarna het s. 'fer naar het zie kenhuis te Sluisk'l "'°rd overgebracht Vermoedelijk liep de man een schedel fractuur op. Axel Naar Lokeren. Het gemeentebe stuur van Axel bracht een tegenbezoek aan Lokeren. Men bezocht er de ge meentediensten en een museum. Uitstapje, De leerlingen van de hoogste klassen van de R.K. lagere school brachten een bezoek aan Rot terdam. Zij bezochten er de dieren tuin en maakten een rondvaart door de havens. Goed afgelopen. Tijdens het he vige onweer dat Dinsdagavond woed de werd de schuur van de N.V. van Mures en van Bendegem door de blik- opbotste. Ogenblikkelijk vloog het wa gentje in brand. De bestuurder kon zich gelukkig in veiligheid stellen, maar kon niet verhinderen, dat er van de auto niets bruikbaars meer over bleef. yMBON is toch wel een zeer pijn lijk geval. Voor Indonesië en- voor Nederland. Het verzet van Pa- soendan en van Makassar tegen het Djokjase eenheidsstreven was spoe dig gebroken. In hoeverre dit lag aan de zwakte der zelfstandigheids- Op stap. De afdeling van onze R.K.J.B. en de Boerinnenbond maak ten per autobus van de firma Klun- dert een uitstapje naar België. Eerst werd naar Brussel gereden, waar het Koninklijk Paleis, de St. Gu- dule, het Graf van de Onbekende Soldaat enz werden bezichtigd. Van gedachte valt moeilijk te beoorde- hier ging het door de bossen van Ter- ien. Want democratische middelen vueren naar Waterloo, waar de Leeuw zijn er bij het opruimen van dat natuurlijk de aandacht had. Verder verzet niet te pas gekomen. Op Am- ging het naar Dinant en Namen, waar pon echter blijft het verzet voort- men de citadel bezocht. duren. Ook de thans ingezette blok- Zeer voldaan, maar wel laat. kwam kade kan het niet breken. Er zijn men terug thuis. Schieting. De uitslag van de door De Friezen gegeven schieting op de staande wij? is als volgt: Hoge vogel met herinneringsmedail le: J. v. Dbrsselaer te St. Jansteen; Zijvogels: J. F. Buijs en J. Jouret, Clinge; kallen: P. de Baere en P. van Pettegem uit Hulst. Er namen 46 schutters deel. Terhole Naar de Passiespelen. De zelatri- cen hebben het plan opgevat om op 2 Juli naar de Passiespelen in Tege- len te gaan. Zij zullen zich aansluiten bij een groep zelatricen uit Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen. Legerkleding, In de zaal van de ttlEPSi "SE heer E. de Cock"werd &W de beperkt tot een rij pannen en brak er geen brand uit. Zuiddorpe Prijsbolling. De uitslag van de bij A. de Block gegeven prijsbolling met 36 spelers was als volgt: 1 C. Auden- aerd, R v. Pottelberge. Jos. Slock; 2 Ph. Seraes. Ed. Simon, R. Duwer, Westdorpe; 3 A. de Block. Ph. Wijn- gaert, Pr. de Block. Van de tweede bolling met 30 spelers werden win naars: 1 A. de Block, A. de Mey, Jul. Belaert, 2 R. Steel, R. Simon, O. Tal boom; 3 R. van Pottelberge, Pr. Apers, A. Bracke. KermiBschietingen. Aan de schieting bij Alf. Waelput namen 86 schutters deel. Hoogvogel schoot A, Michiels. Overslag: le zijvogel A. Tim merman. 2de M. Eckaert, Rozendaal. Meeste vogels R. d'Hondt. 4 stuks. Schieting Danckaert. - Op de schie ting bij R. Dar.ckaert werd de hoog vogel afgeschoten door P. Coone. de eerste zilvogel door Fh. Puyselaer, de tweede door E. v. Damme. Koewacht. Meeste vogels: P. La Heegve. 4 stuks. grote uitverkoop van legerkleding ge houden. Er bestond grote belangstel ling voor en menigeen heeft een „koopje" mee naar huis genomen. Stoppeldijk Rijkspolitie. De plaats, die we gens het vertrek van wachtmeester Abrahamse naar Terhole, was open gevallen, zal worden ingenomen door wachtmeester J. de Beule uit Hulst. Opbrengst collecte. De collecte ten bate van de Reclassering bracht hier een bedrag op van f 10.67. nu juristen aan het bakkeleien over de vraag, of de Ambonezen de le- gaal-juiste methode hebben ge bruikt, om van hun afkeer van Djokja te doen blijken. Merkwaar dig, dat men dit geval zo koel-juri- disch bekijkt. Terwijl men voor Djokja's optreden telkens weer de verontschuldiging aanvoert: Nu ja, in een revolutionaire periode moet men niet zo nauw naar de legaliteit kijken! Is het nu niets voor de Unci, om hier eens een volksstemming door te voeren onder strikt-onpartijdig toezicht met alle waarborgen tegen intimidatie? T>E HEER Schippers bracht tijdens de rondvraag nog eens de slechte con structie der daken van de Kroonwijk- woningen ter sprake. Hierin werd nogmaals een onderzoek toegezegd. Tevens vestigde spreker de aan dacht op het stinkende riool aan de Helsinkistraat. De heer Leenhouts informeerde naar de overname der woningwetwoningen door particulieren. Dit wacht nog al tijd op de financieringsregeling van hogerhand. De heer Dekker vroeg meer toezicht op de verordening voor Winkelsluiting in verband met de Zondag. Daar hierover een wet in voorberei ding is, wordt even gewacht met een nieuwe verordening in het leven te roepen. Tevens wordt de aandacht gevraagd voor het puin aan de Oudestad en Wal- straat. JAARLIJKSE TEERDAG De Nieuwe Harmonie houdt Zater dag haar jaarlijkse teerdag en zal om 5 uur een rondgang door de stad ma ken. Na de rondgang vindt een alge mene ledenvergadering plaats, waarop de fusie met de Koninklijke Harmonie zal besproken worden. De besturen van de betrokken verenigingen heb ben in principe overeenstemming be reikt, het woord is nu nog aan de leden. Het is te verwachten, dat bij beide plaatselijke gezelschappen ge noeg begrip aanwezig zal zijn om hier toe te besluiten, temeer omdat Hulst dan een behoorlijk gezelschap krijgt, dat onder leiding van een actief be stuur in de toekomst verzekerd kan zijn van de sympathie van alle bur gers en dat dar in staat zal zijn Iets goeds te presteren. Vervolgens vindt in „de Kerstklok" een diner plaats. Excursie. De leerlingen van de St. Josephsschool maakten een excur sie naar Nijmegen Niet minder dan Nieuwe bushalte. Door de open stelling van de nieuwe Markt voor het verkeer zijn de bushalten weer veranderd. Alle bussen van welke richting ook, stoppen thans voor het café „De vier Emmers" van L. Ver hulst op de Markt. De bushaltes aan het Geschenkenhuis en in de Burcht straat komen hierdoor te vervallen. Aardenburg Inkwartiering. Een aantal mili tairen van de administratieve troepen uit Middelburg die een oefening door Zeeland hadden gemaakt met als eind punt Aardenfcurg, werden een dezer dagen voor» één nacht ingekwartierd bij de burgers. In het sportpaviljoen werd de versterking van de inwendige mens verzorgd. Het was voor het eerst na de oorlog dat Aardenburg weer in- kwatiering had. Geslaagd. Te 's-Gravenhage slaagde onze plaatsgenoot Jozef Ghij- zels voor het tweede gedeelte van het notariaal examen. Voor het eindexa men van de Afd. B van het Openbaar Lyceum met 5-jarige cursus te Oost burg slaagde Omer Moens alhier. Overslag Geslaagd. De heer Emiel de la Ruelle alhier slaagde voor het examen als onderwijzer. Teerdag. Zaterdag 1 Juli a.s. zal de hengelaarsverentging „De Paling- vrienden" alhier hun jaarlijkse teer- 7 grote autobussen waren ingeschakeld houden. De vergadering heeft orTde leugd te verv^ren I Plaats in het lokaal b« L- Spiessens om oe jeuga te vervoeren. i om 1 uur aanvang van het ko_ Geslaagd. In Goes slaagden voor ningsvissen op de Keizersput is 2 uur. het diploma melkslijter onze stadge noten P. Antheunis en J. Boone. Graauw AUTO IN BRAND. Toen een handelsreiziger met zijn De voorzitter doet toezegging, dat auto door de van Alsteinpolder reed, dit zo gauw mogelijk in een daar ter I raakte plots het stuur defect, waar plaatse aanwezige diepe put gescho- door de wagen tegen een telefoonpaal ven zal worden. Daarna sluiting. VERMISTE MAN TERECHT Woensdagavond is D„ de vermiste man uit de Voorstad, terecht gekomen. Zelf had hij eerst al telefonisch zijn vrouw kennis gegeven, dat hij in Hulst was en weer terug zou komen en wat later kreeg de politie alhier bericht van de politie te Hulst dat zij de ge zochte had gevonden en zo lang op het politie-bureau opgeborgen, omdat hij teveel aan Bacchus had geofferd. Toen zijn vrouw hem kwam halen, was hij echter weer vast genoeg ter been, om met haar mee te kunnen gaan naar Zuid-Beveland. Kloetinge Schoolreisje. De kinderen van de hoogste klasse der O. L, school maak ten per trein een uitstapje naar Arn hem, waar alle bezienswaardigheden in stad en omgeving werden bezocht. Alhier zal dan het koningsschap 1950 worden betwist door de deelnemende leden. Hij die het koningsschap wint ontvangt de eerste prijs in geld plus een koningskruis. Na de wedstrijd wordt hij in het lokaal officieel als koning 1950 gehul digd. Na deze plechtigheid heeft een maaltijd plaats, waarbij de vereniging voor ieder lid paling heeft besteld. Na de maaltijd wordt nog een korte ver gadering gehouden, waarna dan nog .enkele gezellige uurtjes met elkaar worden doorgebracht. Sluis 0P DE LANGSTE dag van het jaar, toen officieel de zomer be gon, is in de Noordwestelijke hoek van Noord Brabant een windhoos opgestaan, die in een oogwenk ver nieling bracht waar ze verscheen. De meteorologen weten nog niet precies, hoe die verschijnselen ont staan. Voorspellen kan men ze dan ook niet. Maar de gevolgen kent men al te goed. Enkele gemeenten, die indertijd de hoos der oorlogsver- nieling maar al te zwaar hebben ge voeld, zijn nu weer, zij het in niet zo ernstige mate getroffen. De plaatselijke gemeenschappen zullen zeker hun best doen, om bijdragen te verlenen tot leniging van de plotseling opgestoken nood. Echter zal dit vraagstuk ook in wijder ver band bekeken moeten worden. De Burgemeester van Willemstad trok reeds flink aan de bel en niet zon der succes. Zo moet het zijn: allen voor één V."A-.%V.VAV.VW»% (Advertenties) ACHT VAN DE TIEN MANNEN riN VROUWEN BOVEN DE VEERTIG zijn vatbaar voor Rheumatische pij nen. Dat komt, omdat, als die eerste jeugd achter de rug is, de bloedzui verende organen allengs trager gaan werken. En zo is het dan de hoogste tijd om regelmatig Kruschen te ne men. De zes minerale zouten van Kruschen hebben een natuurlijke aansporende werking op die bloedzui verende organen. Naarmate die nu weer op gang komen, krijgen de on zuiverheden in het bloed geen kans meer zich vast te zetten en hun slo pend werk te doen. Rheumatische pijnen maken chagrijnig, want ze ver storen Uw goede humeur; op de duur zit ge Uzelf en anderen in de weg. Wordt liever weer de oude. Neem Kruschen als een vaste dagelijkse gewoonte. 819-00 Geniet van de mooie dagen ACS JEMD A MIDDELBURG. Vrijdag 23 Juni. Elec- tro: „Ontsnapt van het duivelseiland" om 7 en 9.15 uur. (14 jaar). Schouw burg: „De slaap des doods" om 8 uur (18 jaar). Schuttershof: Tentoonstel ling „Bezige handen". VLISSINGEN, Vrijdag 23 Juni. 2 uur: openb. gemeenteraadsvergadering. AlhambEa: „De Inspeel eur Generaal'' om 7 en 9 uur. (alle leeft.) VLAAMSE OPERA TE ANTWERPEN Het programma van de Koninklijke Vlaamse Opera te Antwerpen luidt als volgt: Zondag 25 Juni: De Nieuwsgie rige Vrouwtjes om 14.30 uur. Petröuch- Geslaagd. Aan het Mollerlyceum ka en Sylvia om 20 uur. Dinsdag 27 te Bergen op Zoom slaagde onze Juni: De Tsarewltsch om 20 uur. Don- plaatsgenoot R. de Bruyckere voor het i derdag 29 Juni: De Nieuwsgierige examen H.B.S.-B. Vrouwtjes om 20 uur. (Advertentie) DOOR PETER VAN AMSTEL Zij speelde het vioolconcert van Tschaikowsky, dat wij daarnet noor den. Dat was de eerste keer, dat haar viool mij betoverde. Ik realiseerde mij niet. dat ik mijn ogen gesloten hield, in vervoering luisterend, wegdromend die minuten, dat de tijd schoen stil te staan. Toen 'n stormachtig applaus uit een oprijzende zaal opklonk, kostte het mij grote moeite weer tot mijzelf te komen, te beseffen, dat 't uit was, dat ik in de concertzaal zat en wilde npplaudiseren, uit dank... Vaag drong als an heel ver het rumoei van het enthousiaste publiek tot mij door,... Toen voelde ik 'n hand op mijn arm en de stem van Jim klonk opgewon den: Max. hemel Max. wat n vrouw. Wat een spel!" Ik knikte. Steeds luider daverde het applaus. „Ze zal nog wat moeten spelen, zó laten ze haar niet gaan", zei Jim naast me. „Ze zal niet meer kunnen spelen, Jim," antwoordde Ik, de violiste scherp opnemend. „Kijk eens goed naar haar. Haar zenuwen zijn tot 't uiterste gespannen. Het zou me niet verwonderen, als zij een collaps nabij is". De Jonge gesluierde vrouw op het podium in hei felle licht der schijn werpers, steunde met één hand op de vleugel en de andere hand, waarmee zij een ruiker bloemen aannam, beef de. Zij legde de bloemen neer op 'n stoel en nam haar viool op. Ik zag hoe zij enigszins zwaaide en greep Jim's armJim, kijk, ze valt!" Een man, die het podium was op gekomen, ving haar op en droeg haar weg Het wilde rumoer was abrupt afgebroken. In diepe stilte keken honderden mensen verwonderd toe. Toen keerde de dirigent, die even weg was terug en sprak: „Dames en heren. Mademoiselle Yvonne is U buitengewoon erkente lijk voor Uw hulde, maarhoezeer haar en ons dit ook spijtzij is te vermoeid om vanavond nog wat voor ons te spelen. Zo werd deze avond drs, oo onvergetelijke wiize besloten met het vioolconcert van Tschaikowsky. Ik dank U," Jim stond haastig op en trok mij mee. „Kom Max, laten we tijdig aan de garderobe zijn. Ik moet zien, dat ik nog wat te weten kom Toen we onze jassen aan hadden, stelden we ons rn de hall op. Jitn stootte me zacht aan Daar komt ze. Ze draagt nog die sluier." „Wie stuiven daar zo op haar af?" vroeg ik. „Riggel, de kunstcriticus en Mary van Noort, de muziekrecensente van „Het Ochtendblad". Verdraaid, wie is toch ook weer die man. die bij haar is. Hij ving haar op het toneel op, weet je nog? Kom mee Max." Wij naderden het groepje mensen, dat zich om de violiste had verza meld. maar haar begeleider leidde haar doelbewust langs de mensen heen naar de uitgang. „Pardon Mademoiselle, mag ik probeerde Mary van Noort nog. „Het spijt me," sneed haar begeleider haar de weg af. „we moeten snel naar huis." Riggel gaf zich nog niet gewonnen. Hij deed een stap naar voren en zei rustig: „Mademoiselle Yvonne, U heeft op deze onvergetelijke avond zeshonderd muziekliefhebbers geluk kig gemaakt. Ik acht het mijn plicht Nu klonk de stem van de man, die zich geroepen scheen om als haar on. verblddelijke lijfwacht op te treden, duidelijk geirriteerd: „U moet haar excuseren. Zij is uiterst vermoeid. GoedenavondO, daar Is Maud al. Yvonne Hallo Maud!" Een slanke jonge vrouw spoedde zich naar hen toe en omhelsde de violiste. „Vonny, kind, wat een suc ces 1 Wat heerlijk 1 Lieveling, het was ook onvergetelijk mooi. Ze waren wild, de mensenO. Paul, pas op, zij valt!" Het gesluierde meisje, dat nog geen woord had geuit, zeeg plots ineen, mpar Paul ving haar op. „Houd je dan ook bedaard," bromde hij ner veus. „Het ls te veel voor haar geweest. Ik wou, dat we er nooit aan begon nen waren." Op het moment, dat het meisje in een zakte, deed ik enkele stappen naar hen toe. „Kan ik misschien van dienst zijn?" vroeg ik zacht, „ik ben dokter „Nee," zei Paui kort. „Het heeft niets te betekenen, enkel emotie. Kom Maud." Tussen hen ln zagen wij, de drie journalisten en ik. Mademoiselle Yvonne, naar de wachtende auto stappen. Een ogenblik later reed de wagen weg. (Wordt vervolgd). VRIJDAG 23 JUNI 1950. HILVERSUM I, 402 meter 19 Nieuws, 19.15 Regeringsuitzending, 19.35 Brabants halfuur, 20 Nieuws, 20.05 De gewone man zegt er t zijne van, 20.12 Koor en het Maastricht» Stedelijk Orkest, 21 30 Actua liteiten, 21.30 Philharmonisch Orkest en soliste, (In de pauze: „Opbouw en lief de", causerie), 22.45 Avondgebed, en li turgische kalender, 23 Nieuws, 23.15 tot 24 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 298 meter 18.30 Voor de strijdkrachten, 19 „Denk om de bocht", 19.15 Accordeonmuziek, 19.30 „Op bezoek bij anderen", causerie, 19.45 Klankbeeld ,19.55 Berichten, 20 Nieuws, 20.05 Boek bespreking, 20.10 Twee piano's, 20.35 „De redding der menselijkheid in de crisis der huidige cultuur", causerie, 21 Buiten- gramma, 21.40 „De Ducdalf". 22 Buiten: lands weekoverzicht, 22.15 Gramofoonmu ziek, 22.40 „Vandaag" causerie, 22.45- Avondwijding, 23 Nieuws, 23.15 tot 24 Gra mofoonmuziek. BRUSSEL, 324 meter (Vlaams): 17.10 Godsdienstige uitzending, 17.45 Pianospel, 1.750 Radiofeuilleton, 18 „Siegfried", opera, (19.25 Nieuws, 21 rilmrevue, 22.30 Nws.,) 23 Nieuws, 23 05 tot 24 Gramofoonmuziek. BRUSSEL. 484 meter (Frans): 19 en 19.40 Gramofoonmuziek, 19.45 Nieuws, 20 Omroeporkest en solisten. 21 Gramofoon muziek, 21.30 Citherspel, 21.45 Filmmuziek, 22 Nieuws, 22.15 Kamermuziek. 22.55 Nws, 23 tot 23.55 Gramofoonmuziek. ZATERDAG 24 JUNI 1950 HILVERSUM I, 402 meter 7 Nieuws, 7.15 Gewijde muziek, 7.45 Morgengebed en liturgische kalender, 8 Nieuws en weerberichten, 8.15 Gramofoonmuziek, 11 Voor de zieken, 11.45 Kamerkoor, 12 An gelus, 12.03 Gramofoonmuziek, 12.30 Me dedelingen, 12.33 Gramofoonmuziek, 12.55 Zonnewijzer, 13 Nieuws en katholiék nieuws, 13.20 Gramofoonmuziek, 14 Koor zang, 14.20 Gramofoonmuziek, 14.40 Fan fare orkest, 15.15 Kroniek van letteren en kunsten, 15 50 Gramofoonmuziek, 16.30 „De schoonheid van het Gregoriaans", 17 Voor de jeugd, 18.30 Journalistiek week overzicht, 18.40 Pianospel, 19 Nieuws, 19.15 Actualiteiten, 19.25 Parlementair over zicht, 19.35 Lichte muziek, 20 Nieuws, 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van, 20.12 Gramofoonmuziek, 20.15 „Lichtba ken". 20.40 Gramofoonmuziek, 20.43 Geva rieerd programma, 21 Omroeporkest en koor. 2145 Puzzle, 21.55 Amusements muziek, 22.35 Amerikaan» commentaar, 22.45 Avondgebed en liturgische kalen der, 23 Nieuws, 23.15 tot 24 Philharmo nisch orkest. HILVERSUM II, 298 jneter - 7 Nieuws, en weerberichtèn, 7.15 Ochtendgymnas tiek, 7.30 Gramofoonmuziek, 8 Nieuws en weerberichten, 8.18 Orgelspel. 8.50 Gramo foonmuziek, 10 „Tijdelijk uitgeschakeld", causerie, 10.05 Morgenwijding, 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven, 11.30 Cello en plano, 12 Gramofoonmuziek. 12.30 Mededelingen, 12.33 Hawaiian muziek, 13 Nieuws, 13.15 Gramofoonmuziek, 14 Zang 14.20 Dansmuziek, 14.50 Streekuitzending. 15.15 Gramofoonmuziek, 15.45 Reportage. 16 „Van de wieg tot het graf", cause rie, 16.15 Amateuruitzending, 16.45 SporJ- praatje, 17 Lichte muziek. 17.30 Voor de jeugd, 18 Nieuws. 18.15 Trio, 18.30 Voor de strijdkrachten, 19 Artistieke staalkaart, 19.30 „Lezen in de bijbel", 19.45 „Pas®e" partout", causerie. 20 Nieuws, 20.05 Ac tualiteiten, 20.12 Vara-varia, 20.15 Weefl- se muziek, 20.45 Gevarieerd programma, 21.45 Socialistisch commentaar, 22 Amu sementsmuziek, 22.40 „De commissar»» vertelt", hoorspel, 23 Nieuws, 23.15 tot Z* Gramofoonmuziek. BRUSSEL, 324 meter (Vlaams): 12 Gra mofoonmuziek, 12.30 Weerberichten, 12.3-2 Lichte muziek, 13 Nieuws, 13.15 Gramo foonmuziek, 14 Causerie, 14.10 Gramofoon muziek, 15 Radiodocumentaire, l5^°.T„,rc" gelspel, 16.15 Ethnische muziek, 17.05 N 17.15 Accordeonspel. 17.30 Causerie, Accordeonspel. 19.15 Gramofoonmuziek 18.30 Voor de soldaten, 19 Nieuws, l»-«ü Gramofoonmuziek, 19.50 Radiofeuilleton, 20 Omroeporkest, en solisten, 21 Actua liteiten, 21.15 Gramofoonmuziek, 22 Nws, 22.15 Verzoekprogramma. 23 Nieuws, 23.0; Jazzmuziek, 23.30 tot 24 Gramofoonmuziek BRUSSEL 4,84 meter (Frans): 1205 Gra- mofoonmuziek, 12.30 Omroeporkest, Nieuws. 13.10 Omroeporkest, 13.30 Gra mofoonmuziek, 14 Verzoekprogramma, ia Gramofoonmuziek, 16 Verzoekprogram ma. 17.10 Lichte muziek, 18.30 Accordeo spe). 19 Gitaarspel. 19.40 Gramofoonmu ziek. 19.45 Nieuws. 20 Omroepork-ï^ zi Grn .ofoonmuziek. 22 Nieuws, 22.15 Dans muziek, 22.55 Nieuws. 23 Moderne mu ziek, 23.55 Nieuws. 25.000 één p kenm; te pas De om Zu U1* 31 Ma enigim blijkt, dat tjj in het de oj>bi den De sU was hier| zaak. Ongun ook het zen in was eterl doeld ti, aangevoe gende p, 335.000 k was than het boek De aan niet min tegen T' toch was lioen lag f 2.661.00 precies h kg. 1.087.000 Pruimen (1.668.000 242.000 k.; tegen I IJ Een uiti bessen. H< k.g. terug opbrengst Ui |N DE Goes vice-v voeraorgjj van de ploma Behalve te Middelb ook burge aanwezig, ter. de he die daar de diplomal Het lid heer B. C.A.V. te uiteenzettin WAAR J)E heer een landelijk gti examen sla 61% der 66%. Voor land 67,3% 1 Thans is De landelijk! kend. Hij vestig op, dat in nig chaulfed Een speci: heren Schot gen, die me gen de kroo| Bor (TER GEI jarig „Hosanna' a.s. het v bond van fanfare-K zenstad gi Van de vl deze bond Goes om ag nemen. Aan het men ons zo| gende: 's Mor,ge_ bondsbestuu der deelnem stadhuis doe Een uurl tershoftuin wordt geopi ter, de heel Om oragec is het concq reet op de wedstrijd pl sen uit Klad Varoseveld Het avonc hof tuin wo| monie uit 2es koeien tig Febr van Rijksam ZIJ daar op c yelse kerk e< to zich dit k De smokkel; de benen ne waarvoor de ren. wachtte trouwens de „ovorbrengm geschakeld. Niettemin er in een der den zeker gedetineerd ven? enige di Deze Dond zondere Polit handeling vai kende zaak stonden ook S. uit Tilburg enigerlei bek rechter, Mr. cier van Jus vier verdaclj maar het i riaal, de auto een pet, was| het verhoor

de Stem | 1950 | | pagina 2