Walcheren Wat West Z, Vlaanderen nog tekort komt Zuid-Bevelansl Terneuzen, uitgangspunt van de Pavilion d'Or Z.-V ia sl n si© reit Ee GEEN STREEKBRANDWEER VOOR WEST Z. VLAANDEREN? Waaneer krijgt 0. Z. Vlaanderen een Kringbrandweer Gepeperde rede van dr. Cornelissen over massa en standsorganisatie BOUWBEDRIJVIGHEID in Kruiningen Vacanti Mjk] DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 19 JUNI 1950 Tocht langs de noodwoningen Iedere gemeente zwoegt voor de wederopbouw GOES MIDDELBURG Frans Naerebout keert terug VLISSINGEN Finantiële overmacht Op 2 Augustus is de start TERNEUZEN Prachtig resultaat aan Zierikzees lyceum Verkeersongeluk eist twee doden Werknemende Midden stand in Den Bosch bijeen Alle woningtypes vertegenwoordigd Eerste eindexamen aannemerscursus markte n AGENDA Nu Nocl staiu „M0EDEI Ouder in h NIEUWE P.T.T.--DIRECTEUR TE TERNEUZEN Met Ingang van 16 Juni is be noemd tot directeur van het P.T.T.-kantoor te Terneuzen de heer G. G. van Heumen, voorheen Chef Afd. Pakfcetpost op Utrecht C.S. DE STILLE OMGANG Zondag vond de 31ste Stille Om gang van het H. Sacrament van de Nieuwervaart plaats te Breda. Naar schatting namen 20.000 ge lovigen uit Breda en wijde omtrek aan de tocht deel. De Zondag werd besloten door een pontificaal Lof door Mgr. Jos Baeten, bis schop-coadjutor van Breda. De predicatie werd gehouden door ka pelaan van Dijk uit Breda. Zeer vele kerkelijke en wereldlijke au toriteiten namen aan de H. Sa cramentsprocessie deel. DE VLASOOGST In Zeeland worden thans weer de eerste zaken gedaan in het te velde staande vlas. De kwaliteit is over het algemeen uitstekend en er worden bevredigende prijzen gemaakt. GROEDE AT BESCHUIT MET MUISJES Zaterdagmorgen werd in Groede het eerste hertenkalfje geboren. Aanvankelijk was het jonggeboren hertje niet te vinden, doch later trof men het slapende aan. Zater dagmiddag werd het tweede hert je geboren. Deze hertenkalfjes zijn geboren uit Lamhertjes, die geschonken zijn door de stichting „Vrederust" uit Bergen op Zoom. Zondag was er reeds grote be langstelling. SCHEPEN IN AANVARING Zaterdagavond om 20.30 uur is op de Schelde het Nederlandse stoomschip „Aldabi" van de rede rij Nivelt en Goudriaan, in aanva ring gekomen met het Engelse stoomschip „Wanstead" van de rederij Watts, thuisbehorend te Londen. De „Aldabi" meet 7239 ton de „Wanstead" 5664 ton. Het Nederlandse schip was op weg van Rotterdam naar Antwerpen. De „Wanstead" kwam van Antwer pen. De „Waristead", die aanzienlijke schade midscheeps meldde, is tot Zondagmorgen op de rede van Vlissingen blijven liggen. Na een Lloyd-expertlse is het schip daar na opgestoomd naar Amsterdam. De „Aldabi" is doorgevaren naar Antwerpen. ONRUST ONDER VRACHT VERVOERDERS In kringen van vervoerders, die zich bezig houden met vrachtver voer naar het buitenland, heerst ongerustheid. De oorzaak zijn de richtlijnen voor het internationaal goederenvervoer. Wanneer de mi nister van verkeer deze bindend zou verklaren zouden alle Zeeuw se vervoerders worden uitgescha keld. In Brabant wordt een pro testvergadering voorbereid. Per telegram is de minister verzocht het plaatsen van zijn handteke ning enige tijd op te schorten. STARTBAAN VLIEGVELD OPGERUIMD Reeds enige tijd is men bezig de oude startbaan van het voormali ge vliegveld Vlissingen op te rui men. Reeds door de Duitse bezet ters is de betonnen baan onbruik baar gemaakt door er geulen in te maken. Nu wordt al het beton losgegraven en vervoerd, naar de gemeente St. Laurens, waar het gebruikt wordt bij de aanleg van nieuwe wegen. KONINKLIJK BEZOEK AAN ZEELAND J.l. Zaterdag bracht een provin ciaal blad het bericht, dat Ko ningin Juliana en prins Bernhard in Augustus a.s. een bezoek zou den brengen aan Zeeland. Men machtigde ons dit bericht als voorbarig aan te duiden. Wel is er grond voor de ver wachting, dat Zeeland dit jaar nog evenals de andere provincies koninklijk bezoek zal krijgen en men streeft er naar dit te doen samenvallen met de heropening van het gerestaureerde Gothische deel van het Middelburgse stad huis. Iets positiefs hierover is even wel nog niet bekend, ook niet bij de Commissaris der Koningin in Zeeland. Gaat het bezoek door, dan wordt de reis waarschijnlijk ge maakt met het koninklijk jacht, de „Piet Hein". GESLAAGD Voor Eindexamen Gymnasium slaagden aan het Sint Norbertus- lyceum te Roosendaal: Piet Bierkens, Dlnteloord; Jan Freijters, Roosendaal; Piet Gode- rie, Zevenbergen; Matthijs Heitz- man, Bergen op Zoom; Henk Jan sen, Steenbergen; Jan Jutte, Rot terdam; Alphons Misseghers, Koe wacht; Piet Snoeren, Dongen; Kees Steijger, Oudenbosch; Bertus Broeders, Wagenberg; Toon Da- verveldt, Roosendaal; Cor Hack, Oud Gastel; Harry Kessel, Ouden bosch; Adriaan Oomen, Roosen daal; Kees Pirée, Roosendaal; Adri de Prenter, Roosendaal; Ja nus Verheyen, Ulicoten. YUANNEER men zijn oren in West Zeeuwsch-Vlaanderen open zet ze hoeven nog niet eens zo heel ver open te staan - hoort men vaak de verzuchting: „ik zou wel villen bouwen, maar ik kan geen bouw volume bemachtigen. In praetisch iedere raadsvergade ring horen wc dit zuchten, wat vaak gepaard gaat met een drin gend request aan de minister om to trachten meer bouwvolume be schikking te krijgen. In geheel West Zeeuwsch-Vlaande- ren wordt nu met man en macht ge werkt aan de weder-opbouw. Wat echter uiet kan verhinderen, dat de roep om bouwvolur. j steeds dringen der wordt. Het kan gebeuren, at nu ruim vijf jaren na de bevrijdin herbouw-plich- tigen nog steeds moeten wachten, om hun verloren gegane .ing te kunnen herbouwen. De na de bevrijding in al ler :;1 gebouwde noodwoningen bleken voor enkele jaren wel goed bewoon baar. Het gebrek aan voldoende ruim te begint zich echter in vele gezinnen, vooral die met opgroeiende kinderen, zeer nijpend te doen gevoelen. VOORBEELDEN \Vtmneer mên zit-, dat b.v. Nieuw- vliet, een kleine gemeente met ongeveer 500 inwoners, 10 aanvragen om bouwvolume heeft, waaronder een grote boerderij en dat hier gemiddeld 2 woningen per jaar worden toegewe zen. dan krijgt men een indruk, hoe lang het zal duren, eer hier het wo- RODE KRUIS-AVOND Voor de medewerkers van de actie voor het Ned. Rode Kruis Werd in de Prins van Oranje een feestavond ge geven. Na de opening door de voorzit ter van het actie-comité, dhr. Kooy, die alle medewerkers(sters) bedankte voor hun medewerking werd er onder leiding van Piet Romeyn een vlot en aardig program geserveerd. Na de pauze bracht ook de heer van Heel na mens het Rode Kruis voor Zuid- en Noord-Beveland dank aan allen die tot het welslagen der inzameling en vermakelijkheden hadden bijgedragen. TENTOONSTELLING PHILATELICA In het Scheldekwartier kwamen Za terdagmiddag vele genodigden bijeen voor de opening van de postzegelten toonstelling, welke de afdeling Vlissin gen van Philatelica had ingericht. De voorzitter van de tentoonstellingscom missie, de heer ir. W. F. Suurmond, droeg het met veel inspanning en nachtwerk verrichtte werk over aan de voorzitter, de heer A. Rorije. Deze heette allen welkom, in het bijzonder de Commissaris der Koningin in Zee land, Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, burgemeester dr. B. Kolff, dr. Staver- man en de voorzitter van het hoofd bestuur van Philatelica uit den Haag. E™ kleine 'eleu-stelling was. dat het aangevraagde speciale P.T.T.-stempel niet kon worden verleend. Burgemeester Kolff sprak namens het gemeentebestuur en feliciteerde het bestuur met het eerste lustrum. Dr. A. Staverman gaf een uiteenzet ting over zijn philatelistische ervarin gen en noemde enkele bijzondere col lecties op, waarmede een levenswerk was gemoeid. Voorzitter P. L. Backer van het hoofdbestuur sprak zijn ge lukwensen eveneens uit onder het overhandigen van een bijdrage voor de afdeling. De Commissaris der Koningin open de de tentoonstelling, waarbij hij zijn genoegen uitsprak, dat ook Middel- BEZIGE HANDEN" BIJNA VOLTOOID. Zaterdag is de expositie van teke ningen en schilderijen in het Kunst museum, welke een onderdeel uit maakt van de tentoonstelling „Bezige Handen" gereed gekomen. Vandaag zal met voortvarendheid 't Schuttershof worden ingericht waar in de producten der Zeeuwse huis- vlij tbeoefenaars uitgestald zullen wor den. Maar niet meer op de Boulevard Ben W. van Vlissingen schrijven de raad, dat zij ter herinnering aan de heldendaden van Frans Naerebout, diens standbeeld zo spoedig mogelijk weer willen plaatsen. In het bijzonder de Vlissmgse vis sers- en loodsenbevolking beschouwt Naerebout als haar vertegenwoordi ger, op wien zij nog steeds met trots het oog gevestigd houdt. Waar het hier derhalve om een monument gaat, waarbij stadsverfraaiïng slechts een zeer bijkomstige rol speelt, menen zij, dat het verantwoord is, thans tot her oprichting te besluiten. Door een tweetal Zeeuwse beeld houwers, te weten mevrouw L. Mes- ser-Heybroek, te Vlissingen en de heer Ph. ten Klooster te Veere, heb ben B. en W. een klein ontwerp van een nieuw beeld laten vervaardigen. Na ampele overweging heeft de meer derheid der commissie ad hoe haar keuze bepaald op het ontwerp van de heer Ten Klooster, bij welke keuze B. en W. zich hebben aangesloten. Wat betreft de plaats, waar het standbeeld zal worden opgericht, stel len B. en W. voor hiervoor aan te wijzen, het Bellamypark, tegenover de Voorhaven. De kosten, verbonden aan het ver vaardigen van een nieuw standbeeld, zullen, inclusief kleine kosten, onge veer ƒ12.000.bedragen. NIEUWE ADMINISTRATEURS Van de 138 geëxamineerde militai ren van de COAK slaagden er 135. Dit heuglijke feit werd gevierd met een défilé. Zaterdag zijn de nieuwe ad ministrateurs met een week verlof ge gaan. Op 26 Juni dienen zij zich -ij hun nieuwe onderdelen te melden. CABARET-AVOND De uit Indonesië gerepatrieerde mi litairen werd door de „Band Neder landIndonesië" een cabaret-avond in het Schuttershof aangeboden. De cabaret-club „De Mallelanders" ver zorgde het amusement en het West- kapelse Dameskoor o.l.v. de heer P. van Rooy zong verschillende liederen. Mej. J. Bal droeg enkele stukjes voor. Voor de aanvang werd een openings woord gesproken door de voorzitter van de 3and. de heer A. P. van Aalst. E.H.B.O. DIPLOMA'S Voor het E.H.B.O.-diploma slaagden C. van Aken, A. de Baar, G. Gebraad, J. Goedegebuure, G. Hol, C. de Mey, M. de Mey, N. de Nooyer, A. van Pa- melen, J. Ros, A. Valstar en L. Zan- dee. OPENBARE LES In het Alhambra-theater hield de heer Schulte uit den Haag een open bare les voor de jeugd over schilder werken van grote meesters. Met film beelden gaf hij een leerzame uiteen zetting over de techniek der schilders enz. De jeugd toonde grote belangstel ling hiervoor en gaf rake en humoris tische opmerkingen ten beste. EXCURSIE In de vissershaven arriveerden ruim tweehonderd personeelsleden van de General Motorfabrieken uit Antwer pen met De Zeeuw van de Flandria Een groep trok Vlissingen in, terwijl de overigen een rondrit over Walche ren maakten. REPARATIE SLUISJE Onder grote belangstelling lag Za terdag een grote drijvende bok in de vissershaven en lichtte de sluisdeur- tjes uit het sluisje, dat wordt gerepa reerd. burg alle medewerking had verleend, terwijl hij de omstandigheid dat men kans zag een tentoonstelling zonder entree zonder nadelig slot kon houden een voorbeeld noemde voor provincie en gemeenten, waarbij de nadelige sloten nog al eens een rol spelen. Na de opening volgde een rondgang langs de tentoongestelde zegels, waar bij prachtige verzamelingen, vooral op het gebied van oorlogsgeschiedenis en herdenkingen aanwezig waren. ning-probleem opgelost is. Groede kreeg dit jaar 100 M3 toegewezen en kreeg er later nog eens 900 M3 bij voor twee zeer dringende gevallen. Niettemin heeft mij in Groede nog een wachtlijst van een 18-tal bouw- lustigen op 2350 inwoners. Zuidzande komt er met een drietal aanvragen iets gunstiger af, te meer, daar hier nog geen 1000 inwoners zijn. In Breskens heeft men nog steeds 280 noodwoningen, die ter zijner tijd vervangen dienen te worden. Voorts 84 aanvragen om bouwvolume, waar onder een 20-tal grote zakenpapden, die direct 500 m3 bouwvolume en meer voor zich zelf opeisen. Op een inwo neraantal van 3244 ziet het er hier wel bedroevend uit. In Biervliet komt men er iets gunstiger af. Hier heeft de gemeente haar voornemen om wo ningwetwoningen te bouwen opzij ge zet, om de particuliere bouw voorrang te kunnen verlenen. Toch zijn er ook hier nog enkele aanvragen waar aan niet voldaan kon worden. Hoofdplaat heeft een tiental wo ningzoekenden en ook Schoondijke heeft nog een hele wachtlijst met bouwplichtigen. Ook hier is een groot aantal noodwoningen die ter zijner- tijd vervangen zullen moeten worden, hetgeen nog een probleem op zich zelf betekent. Cadzand worstelt met geheel andere problemen, daar deze plaats naast landbouwdorp ook badplaats is. Hier vragen enkele grote villa's voor pen- sionverhuur, zomerhuisjes, hotels en café's om een dringende oplossing, ter wijl ook nog vele particulieren graag zouden gaan bouwen. In Retranchement zien we eenzelf de beeld: veel verzoeken om grote wo ningen voor het pension-verhuur en verzoeken van particulieren waaraan nog niet voldaan kon worden. In de laatste raadsvergadering van IJzendij- ke verklaarde de burgemeester, dat IJzendijke nog een dertig woningen zou moeten bouwen om aan de vraag naar woonruimte te kunnen voldoen. In Aardenburg moeten nog 230 noodwoningen vervangen worden, ter wijl er verschillende particulieren zijn, die hun verloren percelen willen her bouwen. Daaronder zijn nog 4 grote bedrijfspanden. Ook hier zijn nog al le noodwoningen bewoond. Het verhaal begint wat eentonig te worden, doch ook het centrum van West Zeeuwsch- Vlaanderen Oostburg worstelt met een dikke tachtig aanvragen om bouwvolu me, waaronder enkele zeer grote za- kenpanden, die direct een 2000 m3 voor hun. herbouw opeisen. Hier zag het St. Antonius-ziékenhuis zich genood zaakt zelf de bouw van twee dokters woningen te financieren, hetgeen aan merkelijk duurder komt, dan wanneer men bouwt met het beschikbaar ge stelde bouwvolume. Ook verschillende particulieren overwegen een dergelij ke weg te nemen, boven het misschien nog vele jaren wachten op het be schikbare bouwvolume. Een honderd noodwoningen zijn nog steeds be woond. Naast deze werkelijk bedroevende cijfers kunnen we toch niet eindigen, zonder er op te wijzen, hoeveel er nog tot stand gekomen is. 't Lied van de wederopbouw is als men deze cijfers bekijkt, nog lang niet uitgezongen in West Zeeuwsch-Vlaanderen. J.JET schijnt, dat de instelling van een streekbrandweer in W. Z. Vlaanderen een ijdeie hoop zal blij ven van de Rijksbrandweer Inspec tie te Breda. De herhaaldelijke besprekingen met de diverse West Z.-Vlaamsche burgemeesters zijn tot op heden niet tot het door Overste Meenhorst ge wenste resultaat gekomen. Dit is geenszins het gevolg van het feit, dat de burgemeesters een voor de volle 100% bedrijfszekere en voor haar taak berekende brandweer niet zouden wensen, verre van dat, het is de fi nanciële onmacht van de betrokken gemeenten, die aan dit lofwaardig ini tiatief van de Brahdweerinspectie geen voedingsbodem biedt. YUIE DE LAATSTE JAREN bij ge- tegenheid van de Pavilion d'Or Terneuzen bezocht heeft, werd ge troffen door de gezellige spheer, die er heerst en door het internationale gezelschap, dat men er dan aantrof. Op watersportgebied immers heeft Terneuzen een goede naam en veie liefhebbers kan men regelmatig In de bij uitstek geschikte en voor watersport geëigende jachthaven vinden. Wie kijkt niet met belangstelling naar al die ranke vaartuigen, die er dikwijls gemeerd liggen en wie wordt niet getroffen door de bonte afwisse ling van de in zeilerscostuum' gestoken vreemdelingen en Nederlanders. De traditionele Pavilion d'Or Tocht, waarvan de start ook dit jaar in Ter- Kruiningen Reis ouden van dagen. Donder dag 6 Juli a.s. zullen de ouden van da gen van Kruiningen hun jaarlijks uit stapje maken. Ditmaal gaat de reis met luxe auto's naar Antwerpen, waar onder meer de diergaarde zal worden bezocht. Samenwerking is hier belangrijk het is algemeen bekend, dat de rijksinspectie Brandweerwe zen bezig is om plannen uit te wer ken, teneinde te komen tot een re organisatie van de brandweer in W. Z.-Vlaanderen. BURG. STAND Geboren: Pieternella d. v. W. den Hollander-Janse; Gerrit z. v. P. Ha melink-den Exter; Ria d. v. R. Broec- kaert-van Ecke; Pietronella d.v. R. Broeokaert-van Ecke; Ardengo z. v, 10 van de 11 geslaagd J-JET Zierikzees Lyceum mocht, evenals andere jaren weer een prachtig resultaat boeken. Tien van de elf candidaten slaagden voor hun eindexamen H.B.S.-B. Sommigen van hen met overtuigende cijfers w.o. Fr. van Oudheusden die met een 10 voor Frans uit de bus kwam. De Franse Ambassade vereerde hem met een Frans boek. De leerling W. van der Schee met een 10 voor scheikunde ontving een scheikunde-boek beschik baar gesteld door een Amerikaanse uitgeversmij. Terwijl J. van Sluis een 10 had voor plantkunde. Het resultaat is sprekend voor het onderwijs aan deze inrichting, sinds kort van H.B.S. veranderd in Lyceum. Dit jaar zullen ook voor het eerst 2 gymnasiasten voor het eindexamen opgaan. Van de A afdeling gaan er 3 can didaten op, welke 2627 Juni hun mondeling examen moeten doen. Uit slag 27 Juni. Onderstaande geslaagden ontvingen het einddiploma B 'der R.H.B.S. te Z'zee. C. v. Gastel, Schuddebeurs; C. Hart, Renesse; C. v. Nieuwenhuize, Brouwershaven; J. F. F. v. Oudheus den, Haamstede; J. van Sluis, Brou wershaven; J. J. Pauwe; C. J. M. No- let; W. v. d. Schee; F. J. de Vos; L. J. van de Zande. M. Fersijn-Felisi; Krijn z. v. K. van Bovlen-van Gastel; Hilda d. v. E. Gielleit-v. 't Westeinde; Adriaan z. v. P. van Dixhoorn-van Es. Huwelijksaangiften: Pieter de Blaey 33 j. won. te Kampen en Johan na Balfoort 25 j. van hier. Overlijdens: G. Donze, wed. van W. Smallegang 84 j.; A. Kolijn 63 j.; J. Snap wed. van P. 't Gilde 74 j. Clinge Burgemeester en wethouders van CLIN GE maken bekend, dat op Donderdag 22 Juni a.s. te 11 uur, in het Wit-Gele-Kruis gebouw te Clinge dorp, gelegenheid be staat tot kosteloze inenting of herinenting 'egen pokken (kinderen vanaf 4 maan den). 422-0 Nadrukkelijk wordt gewezen op de ver plichting tot inenting. Clinge, 16 Juni 1950. Burgemeester en wethouders voornoemd, De burgemeester, P. Vercauteren; De secretaris. M. v. d. Bom Besprekingen n. de burgemees ters van de aldaar gelegen gemeen ten hebben er destijds toe geleid, dat een ontwerp gemeenschappelijke regeling werd samengesteld en dat er voldoende aandacht aan deze ont werpregeling besteed wordt om tot tastbare resultaten te komen. Wat in W. Z.-Vlaanderen misschien tot stand zal komen, verdient overwe ging om ook eens voor O. Z.-Vlaande ren te bekijken. Immers hier beschikt men wel over plaatselijke brandweren In verschil lende gemeenten, maar met het oog op de industrieën, die er gevestigd zijn, zou het toch wel de moeite waard zijn om na te gaan of er in dit verband soms niet iets meer ge daan zou mogen worden. De ijver en de vaardigheid van de vrijwillige brandweercorpsen in de ver schillende gemeenten is bekend, maar met het materiaal van deze corpsen ls het niet altijd rooskleurig gesteld. Voor de oorlog was de brandweer i dikwijls het stiefkindje van de ge meenteraad, voor de politie gold toen immers hetzelfde, maar tijdens de be zetting hebben de Duitsers op tal van plaatsen grondige veranderingen aan gebracht. Niet altijd ten goede, maar in een reorganisatie van de brandweer zat wel veel goeds en het is jammer, dat deze voor het platteland uiet al tijd is doorgevoerd. Dikwijls hebben we ons hoofd ge schud, als we het materiaal zagen, waarmee gewerkt moest worden en waarmee vaak nog resultaten bereikt werden. Door samenwerking moet echter op dit terrein meer bereikt kunnen wor den en het is toch wel belangrijk om de mogelijkheden eens onder de loupe te nemen. neuzen plaats vindt, heeft als eind punt Luik. De naam van deze internationale stertocht is ontleend aan de wissel- prijs, die voor de winnaar beschikbaar gesteld wordt ,.De gouden wimpel", welke altijd gegeven wordt aan het jacht, dat de grootste afstand heeft moeten afleggen om de startplaats te bereiken. Er zijn natuurlijk nog verschillen de andere prijzen, die altijd een attrac tie voor de deelnemers vormen. Woensdag 2 Augustus vindt de start in 'Terneuzen plaats. Van de Engelse deelnemers ver wacht men, dat ze eerst zullen deelne men aan de tocht, die op 27 Juli van. Engeland naar Ostende gaat en men neeft alle reden om aan te nemen, dat ze reeds Maandag 31 Juli in Terneu zen zullen zijn. Voor deze gasten worden 's middags boogschutterswedstrijden georgani seerd. waaraan leden van Zuid Be- velandse verenigingen deelnemen. De Harmonie van Terneuzen biedt de ga.'.en 's avonds een concert aan. 1 Augustus maakt men een rijtoer naar de boerderij van de heer J. de Pu. ter te Axel, een bekend paarden fokker, waar een koliKtafel wordt aangeboden, en waar men kennis kan maken met de typische Axelse kledij eu net boerenbedrlji in Z. Vlaanderen, dat in het buitenland een goede naam geniet. Avonds vindt in Terneuzen op het gemeentehuis een officiële ontvangst) plaats er: daar krijgen alle deelnemers de bekende, voor deze gelegenheid spe ciaal vervaardigde herinneringstegel. Bovendien wordt een filmavond aan- gtuoden. De Vereniging voor Vreemdelingen Ve:i.eei en ook ae Winkeliersvereni ging organiseert in die tijd ook haar jaarlijkse festiviteiten, zodat verwacht mag. worden, dat Terneuzen weer eens volop in het middelpunt der be langstelling somt te staan. Getracht werd toch nog een zeker» centralisatie van de brandweer tot stand te brengen, en wel in de vorm van een emplc|/é, (deskundige op brandweergebied). die als lid van de Centrale Dienst voor Bouw- en Wo ningtoezicht en toezicht op Gemeen tewerken voor alle W. Z.-Vl. gemeen ten voor Brandweerzaken beschikbaar zou zijn. Tot een beslissing is het nog niet gekomen of deze deskundige er zal komen of niet. NOG MEER VOORLICHTING QOK op ander gebied, dan de orga- nisatie geeft de Brandweer-Insp. voorlichting. Zo heeft zij de gemeente besturen in overweging gegeven, on danks het feit, dat er brandkranen op de waterleiding zijn, op verschil lende plaatsen in de gemeenten z.g. rlngputten te maken in bestaande sloten, grachten of vijvers, om die te kunnen gebruiken bij onvoldoende druk van de waterleiding or, wat wel het belangrijkste is, bij het geheel uit vallen van de waterleiding. Voor ver schillende gemeenten is zelfs de uit gaaf voor deze putten niet te doen (een put wordt geraamd op ong. f 600 aan kosten). In de Jaren na de bevrijding schaf ten verschillende W. Z.-Vl. gemeen ten nieuwe moderne brandspuiten aan, andere gemeenten hebben een nieuwe spuit in bestelling. Men meent dan ook met betrekking tot de brand bestrijding tot het uiterste te zijn ge gaan, temeer daar daarnaast veelal brandweerkleding voor de spuitgasten werd aangeschaft. GEOEFENDHEID PEN zeer belangrijk punt naast goed materiaal is wel de aard der ge oefendheid der manschappen, hieraan wordt dan ook door de Brandweerin- spectie grote aandacht besteed. In de W, Z.-Vlaamsche dorpen vin den regelmatig oefeningen plaats, waarop een nabuur-gemeente Wordt uitgenodigd benevens de brandweer commandanten der overige gemeenten. Er wordt dan een denkbeeldige brand geblust, waarna een deskundige van. de Inspectie deze brandblussing ontleedt, op de goede dingen wijst en fouten be spreekt. Alle W. Z.-Vlaamsche ge meenten krijgen op deze wijze een beurt. Zo doet Z.-Vlaanderen zijn best on der de gegeven omstandigheden toch een effectieve en voor haar taak bere kende brandweer op te bouwen. TN HAARLEM is een 62-jarige man bij het oversteken van de rijweg door een motorrijwiel overreden. De oude man was op slag dood. De motorrijder, die tengevolge van de aanrijding eveneens ten val kwam, is door een vlak achter hem rijdende auto overreden en met zware ver wondingen naar het ziekenhuis over gebracht- Hier is hfj aan zijn ver wondingen overleden. ^ondag is te Den Bosch door de Katholieke Werknemend'e Mid denstand een landdag gehouden, de eerste na 12 jaar. Behalve door ver tegenwoordigers van afdelingen uit 't gehele land, is deze landdag bij gewoond d'oor afgevaardigden van de K.A.B., de K.J.M.V. en de vakor ganisatie van Hoofdarbeiders. De landdag werd begonnen met een H. Mis in de Kathedraal van St. Jan, opgedragen door de geestelijke advi seur der W.M., J. Colsen C.M. In Casino kwamen in de namiddag de afgevaardigden bijeen, waar zij Burgemeester Witte reikte diploma's uit WRIJDAG werd in hotel de Draak te Bergen op Zoom voor de eerste maal een einddiploma uitgereikt van de in 1947 in deze stad opgerichte aannemerscursus. Zes candidaten na men aan dit examen deel, waarvan er vier slaagden. Het waren J. A. de Dekker uit Zierikzee, A. Schilperoort uit Bruinisse, A. j. de Kok uit Ber gen op Zoom en A. C. Hoppenbrou wers uit Standdaarbuiten. De voorzitter van de commissie van toezicht de heer P. Weijts gaf een kort overzicht van de cursus. Het ziet er naar uit. dat de R.H.B.S. reeds thans te klein zal blijken, zo dat naar nieuwe lesruimte zal moe ten worden uitgezien. Burgemeester Witte noemde het een vreugdevolle dag, zowel voor leerlingen als leraren en commissie van toezicht. Van de 18 cursussen .n Nederland eindigde Bergen op Zoom op de 7e plaats. 315 candidaten na men aan de examens deel, waarvan er 156 slaagden en vai. deze 3 met lof. Van deze 3 kwam er 1 van de cursus uit Bergen op Zooi., en wel de heer de Jekker uit Zierikzee. Na de diplo ma's te hebben uitgereikt wenste de burgemeester allen nog veel succes toe. De geslaagden ontvingen enkele prachtige boekwerken. De heer de Dekker sprak een woord van dank namens de geslaagden. [WIET UITZONDERING van Goes maar dit is dan ook 'n stad - is er geen landelijke gemeente op Zuid Beveland waar na de oorlog zó inten sief ebouwd is dan in Kruiningen Hansweert. Het is een lieve lust Kruiningen zelve eens te doorkruisen, want wat er werd neergezet is lang geen allegaar tje, al zijn ongeveer alle woningtypes onder de nieuwbouw aanwezig. Behal ve woningwetwoningen en z.g. X.W.- huizen, ziet men ruime middenstands- woningen en villa-achtige landhuizen een ..ieuw hotel, een taveerne Water loo en reeds rijzen met de grondves ten de met verminderde bijdragen te bouwen huizen, van het systeem-le Qiesiq. De heer ie c cq is au plaat- selijke architect, die een familie-tra ditie handhaaft, want voor hem oefen de zijn vader üaar het vak van bouw meester uit en nog een generatie te rug zijn grootvader. Het is misschien daaraan wei te danken, dat er bij alle verscheiden heid van woningen en woningtypes een zekere homogeniteit in de bouw van Kruiningen is te bespeuren, maar dat een homogeniteit zonder eentonig heid. Met deze architect maakten we een rondrit door de zo sterk uitgegroeide dorpskom van Kruiningen en verna men daar cijfers die welsprekend ge noeg waren. Van 1945 af werden er ta de ge* meente Kruiningen ruim 100 huizen gebouwd, waarvan 30 op Hansweert. Dat dit bereikt kon worden is te dan ken aan de grote activiteit van het gemeente-bestuur en wel zeer speciaal van burgemeester Vogelaar, die zijn naam getrouw, steeds op het vinken touw zit, indien er iets voor zijn ge meente te vangen is. De burgemeester is ook de promo tor i an de particuliere bouw met rijks- steun, waarvan hij alle finesses kent en waarover hij dezer dagen zelfs le zingen hield te Kruiningen en Hans weert. Dit doet deze burgervader niet zonder een bijbedoeling. Persoonlijk zei -tegen ons: „In gezetenen met een eigen huis, rijn mijn beste burgers. Zij weten iets be reikt te hebben, te beseffen waar ze voor werken en trachten door vlijt en spaarzaamheid de „zilveren pan nen" van het dak te krijgen. DE NIE, AANWINST Mu we de heer ie Clercq zelf spraken, was de gelegenheid om iets meer te weten te komen over het type-wo ningen, dat zijn naam draagt en die nu in Oost Zuid Beveland vijftig, in getal worden gebouwd of reeds in aanbouw zijn. Zoals men weet zijn dit huizen, die met verminderde rijksbijdrage worden gebouwd, waarvoor per M3 inhoud slechts ƒ28 mag worden besteed. Er is nog al wat critiek op dit soort huizen losgekomen, omdat aan de deugdelijkheid werd getwijfeld en de indeling niet aan „e minimumeisen heette te voloen. In de practijk blijkt een en ander nogal mee te vallen en van revolutie-bouw is geen sprake. Omdat "'el gevoeld werd, dat de in houd van 230 M3, waaraan eerst is gedacht, wat te pover was, heeft men die thans gezet op 267 M3. waardoor behalve een normale gang met woon keuken ook nog een ïlinke kamer mo- gelijk is; deze beslaat de hele diepte van het huis ruim 7 meter en kan ook tot twee vertrekken worden inge richt. Boven zijn drie slaapkamers. De huizen worden gebouwd in blokjes van zes en hebben alle eigen afvoer en 'n tuintje van ongeveer 14 meter diep. te. De huizen zelf zijn 7.75 bij 5.68 M. en de totale oppervlakte 120 M2. Te Kruiningen worden 18 van deze woningen gebouwd aan de Slotstraat en de werkzaamheden zijn in volle gang. Binnenkort wordt ook begonnen met de bouw van een politie-post voor de rijkspolitie annex twee woningen en er hangt nog meer in de lucht. Was het bouwvolume niet zo krap dan zou vooral het particulier initiatief hier zich nog krachtiger ontplooien. We bi achten ook nog even 'n bezoek aan de VeerhavenKruinln. .1, waar we als nieuwe aanwinst „de oude taveer ne" zagen, mooi van Tjnen en indeling en 'evendig van tint. Dat de heer ie Qlercq op dit smaakvol geheel trots was, konden wij begrijpen. Al deze nieuwbouw zou natuurlijk niet verantwoord zijn, indien de be hoefte er aan niet aanwezig was. Deze behoefte echter is er. want in Kruini- gen zit expansie omdat het steeds ge prononceerder zich als centrum-ge meente van Zuid Beveland oost doet gelden. 'n Mooi landhuisiype te Kruiningen. Het is de „Steenwei", het voor de burgemeester door architect de Qlercq ontworpen woonhnis. werden welkom geheten door de al gemeen voorzitter, de heer Hub Das sen. „In die 17 jaren, dat de W.M. nu be staat, zij» er veel zorgen en moeilijk heden geweest en ook de tegenwoor dige tijd heeft nog zijn zorgen," aldus de voorzitter. „Deze landdag wordt gehouden om onze standvastigheid te belijden aan or ze organisatie." Van dankbaarheid getuigde spr. tegenover de stichter, Dr. Poels. het K.A.B.-be- stuur, de vakbondsbestuurders der Hoofdarbeiders en de K.J.M.V. DE HOOFDSCHOTEL TAe hoofdschotel van deze landdag was ongetwijfeld de gepeperde re de van Dr. A. J. M. Cornelissen over 't onderwerp: „Massa en Standsorga nisatie". Dr. Cornelissen constateerde, dat de massifiering van de mens verontrus tende afmetingen aanneemt. Hij zag als oorzaak hiervan: 't verlies der menselijke waardigheid. Alles wat de mens aanrandt doet de massifiering toenemen. De huidige verwording der massa is 't gevolg ook van geestelijke ondervoeding, gebrek aan eenvoud en versobering, zowel stoffelijk als geestelijk. Maar er is ook over-voeding en in dit verband wees spr. erop, dat cultuur geen massa-product is, noch op 't terrein van wetenschap, noch op 't terrein van kunst. Bestrijding van het probleem dient allereerst te geschieden in en door de standsorganisaties, die immers elk voor zich een eigen karakter hebben- Zij beogen de opvoeding van de mens tot Christelijke arbeider en Mid denstander. Als diepste oorzaak va' 't hele probleem meende spr. te mol ten zien: de ontkerstening van de »'f- reld en zijn conclusie was, dat «r ernst gemaakt dient te worden met it toepassing van de Christelijke denk en levensstijl. Pater J. Colsen C.M., geestelijk ad viseur betoogde op de hem eigen kern achtige wijze, dat 't christendom in deze wereld niet zonder Christus her steld zal worden. Het geheel werd muzikaal omlijst door het trio P. Hörmann (piano) Msr Ogier (viool) en Co van- der Beek (cello). KAPELLE. 16 Juni 1950 Grote veiling: Kruisbessen 51—55.40, Mad. Moutot 56.60. Kleinke veiling: Kersen: Early Rivers 14 —77, Meikersen 31, Waterloo 45. Aard beien 4566, Groenten: Rabarber 10, Sjalotten 8. Dub. Princessebonen zonder draad 1.29, Peulen 58—60. Tuinbonen 10—13, Waspeen 23. Aardappelen 7—22, alles per halve k.g.. Kropsla 2—3.5, Bloemkool 8—26, Kom kommers 8.5—22 per 100 st. Bospeen 1» —23, Kroten 17—22 Bosselderij 8—8.5 alles per halve k.g. MIDDELBURG. Maandag 19 Juni. Elec- tro: „Noodlottige landing" om 7 en 9.*3 uur. (18 jaar). VLISSINGEN. Maandag 19 Juni. Alnam- bra: „Prima Ballerina" om 7 en 9 uur. (alle leeftijden). ZUIDDORPE. Dinsdag 20 Juni Kermis- schieting bij A. Waelput. Aanvang na de koers. de. tr vreugde str gelegd. Hoe t punten thui en vrees he op het belai Piet dan he zulke knapp geworden". En als schaduw we: schien komt „zonder-eten J-JET „meek veel oud< dat daaruit dingsmoeilijkh van opvoe< Schoolrapport zijn dan ook t verstandig on 1 oon hi (Van een bi, YUAS HET o oorlog ee kelen zich koi laatste jaren i mode-verschijr Men denkt op vacantie, m vele industriei reglement de nomen en bij dienstbetrekkin (ster) zelf nag vacantie hij/zij Voor verschi of bedrijfsgroei beidsovereenko roepen, waarin voorwaarden, o wordt aangeget de C.A.O. voor voor het wink liaalhouders li voor het adm werkzaam In h Nu komen u beidskrachten, de huishouding dienst bij part meningen over hebben op vaca Alhoewel mei ge-n in deze ric het nog nimmer geling van arb het huishoudeli- Wettelijk heeft houding dus ge Maar, zoals ik r d. artikel med< tie nemen in de woonte geworde gewoonteverschi steken bij onze ding? Waarom houding, wanne of bijna een jat daan, vertrouwt spontaan beloor langer vacantie, houd van loon? Aan de ander vragen: Waaro waarop dikwijls merken valt, ju het nemen van ongelegen mome onze meisjes va de geringste red veranderen, zod „recht" op vacai Om onaangena deze materie te mij zeer gewenst van de arbeidso de partijen het i leen over het h maar ook over hi gen. Is de vacai in de huishoudin nog bestaat in e dat door de een c heid, bijv. ziekte of één van de ki ge verhuizing, meisje niet gemis In dergelijke ge vrouw met tact hulp in de huishi goede oplossing 1 Moge dit artike draad zijn voor w neemster en latei jaar menige hulp van een werkelij cantie kan geniet 76) <5* trachtte Eli; me nog éét dan zal ik weggaa ten: vertel me het wel! Maar hei wa.<, woorden te zeggei Jannie kuste h jouw schat, zei ze zich naar haar els olan eer schi Hebt u nog ie neer? nformeerd baar Hij seek van t Klas coupp waarin tJs zat te wachten ertré £<Un gezicht beti Ith.ier dieper in h'i l d de T Neen niets Ik Sel 1e plaats nnEr s'onden vee) on: in de coupé er

de Stem | 1950 | | pagina 2