IEL- 1IERS RS Koempoelan, die klonk als een klok! ACC00RD .ver de EUROPESE BETALINGSUNIE :elaai ftX" >5 H ïikant WEER MET VALSE HONDERDJES AAN DE SLAG Geen eensgezindheid bij socialisten Geen problemen Zuid. KVP-jangeren België verwacht spoedig verwezenlijking Economische Unie Benelux bijeen St. Joris verdween... MDEE ordberg" nen ischijven d. Sande fcAAT. iteit. CHT" DAGBLAD VOOR ZEELAND Schulte wéér weg- kampioen GOED WERK VAN NEDERLAND Het plan Schuman VERNIEUWING SINT ADELBERT Drie Belgen gearresteerd He iligverklaring van Maria .Goretti Hogere pensioenen overheidspersoneel Arrtbon krijgt niets Uitstel eerste oefe ning voor studenten NOTITIES UIT HET KAMP VAN DE „DODE MAN Wisselend bewolkt Pater Piet Wesseling en de zeven geitjes Giuliano in Boston Zevert ministers zijn het eens in Parijs J I 8-0 DE ord. ept. 96-0 ZEN. HBEDRJJF TELEF.S te Uwen sta GSESTR. 1 Restaurant LSDM. E GELEGEN 254-0 K> c.m. N rraad leverbaar. e-inrichting pNS. s avonds no. 45. 286—o EEMAIL- f 46.— 253-0 Hulst iter inhoud. xting, nhoud, raad. Telef. 2361 [zen. ZESDE JAARGANG No. 1719 Uitgave: N.V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne mentsprijs bij vooruitbet. f 3.90 per kwartaal, per post f 4.75, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) i 0.30. Losse nummers 8 cent. Fostrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 19 JUNI 1950 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.60 per m/m)Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie i 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd /"•errit Schulte is alleman te vlug af geweest in het na tionaal wegkampioenschap op de Cauberg. Wim van Est, nóch Middelkamp, Lambrichs noch welke andere favoriet ook kwamen er aan te pas. Hij had opnieuw een onge naakbare eindrush in de benen, achter wie slechts drie con currenten mee kwamen: Wagt- mans, Jef Janssen en Gerrit Voorting. Dat onder dit trio óók Woutje Wagtmans was, is ongetwijfeld een afzonderlijke vermelding waard! Op de twee de plaats eindigen in een weg kampioenschap van dit for maat wil zeggen: tot de groten behoren. Wim van Est werd zesde in de groep Middel kamp waartoe ook v. d. Zan- de behoorde! Fraai was even eens de prestatie van Jan van Gelderen: 15e. met 2 min. 34 sec. achterstand op de winnaar. Ziehier de uitslag: 1. Schulte (Den Bosch) 216 k. m. 304 meter in 5 uur 35 min. 18 sec. 2. Wagtmans 'Breda) z. t„ 3. Janssen (Elsloo) z.t., 4. G. Voorting (Haarlem) z.t., 5. Middelkamp (Kieldrecht) op 57 seconden, 6. Wim van Est (St. Willebrord) z.t., 7. van der Zande z.t., 8. Loos (Amster dam) z.t., 9. De Hoog (Borger- TN BELGISCHE officiële kringen is men de mening toegedaan, dat het totstandkomen van het accoord, waartoe de Nederlanders op de con ferentie in grote mate hebben bijge dragen, het mogelijk zal maken ten spoedigste onderhandelingen voor de volledige verwezenlijking van de Eco nomische Unie Benelux tot een goed einde te brengen. België had nogal wat bezwaren over het percentage der betalingen in goud en dat der credieten. Maar de bespre kingen namens een gunstige wending, doordat men het eens kon worden over een formule, waarmee ook België kon instemmen. Ook het probleem van de delging der bestaande schulden is opgelost. En tenslotte is overeenstemming bereikt over de te volgen procedure wanneer een lid van de Unie zijn quota zal hebben uitgeput. GROTE LIJNEN VASTGELEGD. pROTE LIJNEN zijn vastgelegd voor de organisatie, die de betalings unie ^al beheren en de mogelijkheid is voorzien om te hulp te komen aan de debiteuren-landen, die aan bijzon- VOLGENS de laatste gegevens kwa men bij de twee vliegtuigongevallen van de Air France in de buurt van Bahrein 67 personen om het leven, terwijl 19 personen werden gered en 19 nog vermist worden. HET troepentransportschip „Generaal Greely" is in Rotterdam binnengelo pen. De ontscheping vond Zondagmor gen plaats. MET algemene stemmen heeft de raad der Belgische socialistische par tij een resolutie van Spaak aangeno men, waarin alle socialisten opgewekt worden „meedogenloos en onweer staanbaar tegenstand te bieden aan de terugkeer van Koning Leopold op de troon". THOMAS DEWEY, stelt zich niet her kiesbaar als gouverneur van New- York. In December, als zijn periode voorbij is, zal hij vermoedelijk zijn particuliere advocatenpractijk weer opnemen. TUSSEN Mei 1947 en Mei 1950 is voor tuim dertig millioen gulden aan trek paarden geëxporteerd, waaronder een vrij groot aantal fokpaarden begre pen. OP DE BEGROTING der Sovjet- Unie is 79.4 milliard roebel uitgetrok ken voor de defensie/Dat is 18.5 pro cent van de gehele begroting. VOLGENS de Gazet van Limburg heeft Zaterdag de Belgisch-Nederland se Commissie voor de Waterwegen te Den Haag vergaderd. Er zouden slechts besprekingen van louter tech nische aard aan de orde zijn geweest. Principiële, ver-dragende besprekin gen zouden tot September worden uit gesteld. AMERIKAANSE metaalproducenten hebben de eerste grote orders voor Nederlands staal geplaatst. Versche pingen van hoeveelheden van meer d- -, n zullen bin nenkort geschieden. TWEE sportvliegtuigen (een Italiaans en een Nederlands), die deelnamen aan de Benelux-vliegtocht, hebben een noodlanding moeten maken. De inzit tenden kwamen met de schrik vrij. SOCIALISTISCHE leiders uit tien West-Europese landen, (België, Denemarken, Duitsland, Engeland, Frankrijk, Italië. Nederland. Noorwe gen. Oostenrijk en Zweden) hebben in Londen geconfereerd over het plan- Schuman tot samensmelting van de kolen- en staalindustrie. Zij hebben dit plan een moedig voorbeeld van j Europees initiatief genoemd. De con ferentie bereikte evenwel geen over eenstemming over het standpunt ten aanzien van het super-nationaal ge- zags-orgaan, dat de samengesmolten bedrijven zou moeten beheren. Oorspronkelijk stond de Britse La- bourpartij te „isolationistisch" tegen over het plan, maar draaide bij door het positieve Nederlandse en Franse optreden. Het streven, dat gericht is op de vorming van een super-nationaal-ge zagsorgaan, werd gesteund door de Belgische, Nederlandse, Italiaanse en Oostenrijkse delegaties. De vertegen woordigers van de Duitse sociaal de mocratische partij en de Scandinavi sche afgevaardigden hebben heftig ge protesteerd tegen het internationale orgaan voor het ftuhrgebied. 20 Juni zullen te Parijs de bespre kingen aanvangen over het plan Schu man. De Nederlandse delegatie zal onder leiding staan van de heer Spie renburg. directeur-generaal van de buitenlandse economische betrekkin gen van het ministerie van Economi sche Zaken. dere moeilijkheden het hoofd moeten bieden. De landen, die deel uitmaken van de Raad en die niet in het voorberei dend comité zijn vertegenwoordigd, kunnen bezwaren naar voren brengen. De moeilijkheden, welke zich zou den kunnen voordoen, zijn echter van geen tel in vergelijking met die, wel ke opgelost zijn op de besprekingen van de jongste twee dagen in de com missie. De deskundigen van de betalings- commissie en van de handelscommis sie moeten thans hun werkzaamheden hervatten: deze zullen ongeveer 15 da gen duren. Men zal de' laatste hand leggen aan het ontwerp, dat bij de aanstaande vergadering van de Raad van ministers, vastgesteld op 6 Juli, ingediend zal worden. De Franse minister van Financiën, Petsche, heeft verklaard, dat een grote vooruitgang geboekt is en dat een regeling is getroffen, die op alle voor Frankrijk belangrijke punten be vredigend is. f)P EEN LANDDAG in Leiden heeft de St. Adelbertvereniging be raadslaagd over haar taak in de toe komst. De nieuwe voorzitter Mr. F. J. G. Baron van Voorst tot Voorst heeft een plan ontvouwd, volgens hetwelk: le. de afdelingen intern zullen worden uitgebouwd; 2e. een se cretariaat zal worden gesticht en 3e. naar buiten meer aandacht zal wor den besteed aan de werkzaamheden op .iet culturele vlak, het maatschap pelijke en het godsdienstig-zedelijk terrein. Voor de toekomst ziet baron Van Voorst drie katholieke vakcentrales, die van de K.A.B., van de Midden stand en leidende stand. Voor deze laatste heeft Adelbert de taak, de beroepsorganisaties te coördineren in federatieve samenwerking. Veel zal nieuw moeten worden opgezet. In de gedachtenwisseiuig was men het er over eens, g- - de Sint Adel bertvereniging haar doél zal voorbij schieten, als de aideiingen doorgaan met het laten houden van lezingen alleen. Deze standsorganisatie is iets anders dan Geloof en Wetenschap; le zingen kunnen hoogstens bindmiddel zijn. Het hoofdbestuur zal bepaalde problemen in de afdelingen aan de orde stellen. De aideiingen moeten ook zelfwerkzaam zijn door het on dernemen van eigen acties. Reeds heelt men op de Landdag de onderwijsvernieuwing aan de orde ge steld, nadat over dit onderwerp een vijftal rapporten was uitgebracht. Inleiders waren de Proiessoren Mi- retti. Reeds zijn bijna tweehonderd chels en Gielen. Zowel zij als de duizend aanvragen jngediend voor toe- deelnemers aan de gedachtenwisseling waren het er over eens, dat met de vernieuwing van het onderwijs niet lang mag worden gewacht, dat daar bij nodig is een betere opleiding van leerkrachten en dat de school moet worden een meer maatschappelijk in stituut. TN NAUWE samenwerking met de Belgische politie heeft de Neder landse rijkspolitie een complot opge rold, dat in Zuid-Limburg een aantal valse biljetten van f 100.- heeft uit gegeven of pogingen daartoe in het werk stelde. In een luxe auto verschenen twee Belgen in een café te Nijswiller: zij betaalden hun verteringen met f 100. In Wittem probeerden zij 't opnieuw, maar hier stuitten zij op argwaan. Een postkantoorhouder signaleerde, dat het aangeboden biljet vals was. Toen de vreemdelingen 100 meter verder opnieuw in een café hun ge luk beproefden, ditmaal met succes, waren nummer en beschrijving van de auto opgenomen en aan de poli tie doorgegeven. De Belgen hadden echter lont geroken en keerden snel naar België terug, voordat de Neder landse grensposten de val konden dichtklappen. De auto werd echter opgespoord als eigendom van de kof- Plechtigheid op St. Pieters plein fiebrander J- Q. uit Brussel, wonen de te Trembleur (B.) Bij confrontatie met de personen aan wie hij valse biljetten had aangeboden, werd Q. herkend. Hij bekende tenslotte en toen werd ook zijn gezel, de douane-beamb te J. S. uit Haccourt, die nota bene zijn uniform had aangehouden tij dens de autoreis aangehouden. Later bleek, dat het duo enkele dagen tevoren ook in Vaals een vals biljet van honderd gulden in betaling had aangeboden. In verband met deze affaire is in België ook gearres teerd de Belg L. K. uit Gemmenich. die de valse biljetten had verschaft. De drie aangehoudenen zullen in Bel gië terechtstaan. DIJ de Tweede Kamer wordt een de- zer dagen ingediend een tweetal wetsontwerpen betreffende verhoging van de thans geldende uitkeringen tan gepensionneerde ambtenaren (burger lijke ambtenaren, militaire ambtena ren en spoorwegambtenaren). Aan alle gepensionneerden, vallen de onder de toeslagwct 1948, wordt een toeslag verleend van f 90 per jaar, te rekenen van 1 Januari 1950 af. Zij, die niet vallen onder de toe- slagwet 1948, ontvangen een bijzonde re toeslag van f 50. Tegelijkertijd is een wetsvoorstel in gediend tot invoering van een kinder toeslag voor gepensionneerde ambte naren. en wel voor de eerste drie kin- P NORM is de belangstelling voor de deren f 132 per kind per jaar. en van heiligverklaring van Maria Go- net vierde kind af f 162 per kind per Djokja zegt: [JE vertegenwoordiger van de „Re publiek Zuid-Molukken" heeft bij de Verenigde Naties te Lake Success telegrafisch geprotesteerd tegen de schending van de doeleinden der Ver. Naties door Djokja ten opzichte van het feit. dat de Republiek Indonesië niet wil toestaan, dat er goederen naar het hongerende Ambon worden gezonden. Ditzelfde protest is verzonden aan mevr. Roosevelt als presidente van de organisatie der O.V.N. voor de rechten van de mens. Bovendien is het inter nationale Rode Kruis uitvoerig op de hoogte gesteld. gang tot de Sint Pieter bij de groot ste canonisatie-plechtigheden op Zon dag 25 Juni. Om aan zoveel mogelijk tairen en het spoorwegpersoneel zal jaar. Het totaal bedrag aan pensioenen van oud-ambtenaren der overheid inclusief de pensioenen voor oud-mili aanvragen te voldoen zullen de eigen lijke plechtigheden van de heiligver klaring op het St. Pietersplein ge schieden. Dit zal gebeuren op Zater dagavond. Vóór de basiliek van de St. Pieter wordt daartoe een troon voor de H. Vader opgericht. Op Zondag 25 Juni zal Z. H. de Paus dan in de St. Pieter de plechtige Pausmis opdragen ter ere van de nieuwe heilige. Door het splitsen van de plechtigheden hoopt men op deze manier zoveel mo gelijk aan alle aanvragen te kunnen voldoen. Het stoffelijk overschot van dit 12- jarige boerenmeisje, dat stierf toen zij haar kuisheid verdedigde, zal naar Rome worden overgebracht. De moordenaar van Maria Goretti is na 30 jaar gevangenisstraf in een klooster getreden. Hij zal de heilig verklaring niet bijwonen. De inwoners van het stadje Latina, het grootste bewoonde centrum van de Pontijnse moerassen, hebben het initiatief genomen een kerk te bouwen ter ere van de Heilige Maria Goretti. bij aanneming der thans ingediende wetsontwerpen f 236 millioen bedra gen. VIJ, die een universitaire studie uiterlijk in het jaar, waarin zij 18 jaar oud worden, aanvangen, kun nen door het verkrijgen van uitstel van eerste militaire oefening onge hinderd afstuderen, mits zij de ach tereenvolgende examens binnen vast gestelde termijnen met gunstig gevolg afleggen. En zij, die in het jaar, waarin zij 19 jaar worden, de middelbare of vóórbereidend hogere studie beëindi gen en voornemens zijn een hogere studie aan te vangen, worden, ten einde zo weinig mogelijk tijd te ver liezen op hun verzoek in de gelegen heid gesteld hun militaire verplich tingen vervroegd te volbrengen. WeersverwacI ting, geldig tot Maandagavond: Wisselend bewolkt met nu .in dan flinke opklaringen en cijna overal droog weer. Zwakke tot matige wind tussen West en Zuid. Iets hogere temperatuur. Heden: zon onder 21.03 uur. Maan onder 23.58 uur. Dinsdag: zon op 4.19 uur. Maan op 9.02 uur. TIET IS POTDORIE NET CARNAVAL!" riep de distr.-commissaris van Bergen op Zoom, toen hij midden in een sliert van meer dan drie duizend leiders en leidsters in de rosse schijn van flambouwen en achter een bonte stoet aanhuppelde. En commissaris van der Weyden had schoon gelijk! Nu mag men aanvoeren: maar 'n Koempoelan (Raad der Ouden) van de Katholieke Verkenners is toch geen carnaval! Juist.! Maar af en toe, op het gepaste ogenblik, barstte de leut die tot de natuurlijke eigenschappen van het jonge hart behoort, spontaan naar buiten. En op deze Kompoelan was weinig, dat deze vreugde remde. Daarom werd het ditmaal zo'n puike. lei kraampjes werkstukken en de monstraties kon zien van echte ver- kennersarbeid. „Tjonge jonge", zei een oude hop man ons, „wat hebben wij in onze troepen vóór de oorlog dan toch veel gedaan, als je dat zo eens aanziet. Vroeger hoorde dat werk, dat nu ge demonstreerd wordt tot je normale troepsprogram". WfE WAREN een beetje somber ge- stemd naar Lunteren gegaan, omdat op onze deelnemerskaart ver meld stond, dat we in het kamp „Do de Man" gelegerd zouden zijn. Nu is in vaktermen „Dode Man" een begraven stuk hout, waaraan een tui gespannen is, een soort van „stille kracht" dus en daar troostten we ons dan maar mee. O het St. Jorisveld wapperden de vlaggen lustig in een strafwindje, toer Hoofdcommissaris H. baron van Voorst tot Voorst, allen verwelkom de en groeten overbracht van een der nestors, father Körner, die op het ogenblik in Ggaba onder het zonne tje van Midden-Afrika werkt en de Beweging maar niet vergeten kan. Nu werd Sint Joris een magni fiek beeld van de Verkenners-patroon vervaardigd door Albert Termote, doo. de Eindhovenaren het veld op- Eedragen. Het beeld had reeds een zegenrijke tocht door Limburg ge maakt en Hoofdaalmoezenier A. Ver hoeven wist er heel wat van te ver tellen. DEZE HELE Koempoelan heeft de zorgen aan de kant gezet! Geen gepieker over allerlei problemen, maar êens een verfrissing van de techniek. Vandaar dat men aan aller- TI/TET GEEN WOORDEN valt de fak- keioptocht te beschrijven, die we in de avondschemering langs de hel lingen van de Goudberg zien trekken. Een vurige slang, waarvan de rosse gloed duizenden lachende gezichten toont. Langstraatse meisjes in het wit met kolossale zwarte strikken. Aller lei, dwaze, vrolijke figuren, zingend, rennend, dansend. Daar zou een stad voor uitgelopen zijn om zó iets te zien Het kampvuur was jolig, anders ka.i men het niet kenschetsen. Laat er dan geen culturele prestaties van enig formaat zijn gegeven, daartegen over stond een grote winst: het was louter improvisatie. Zo kor. het gebeuren, dat men in de gloed der laaiende vlammen uw ver slaggevers de rol van „oude bok" ver tolkte in „De wolf en de zeven geit jes". Toen de zwarte poot door de deur opening werd gestoken, herkende men die direct als van Pater Piet Wesse ling. De deur bleef toé. Maar toen de bemeelde witte poot in de deurope ning verscheen, meende men met de Dominicaan te doen hebben. („Zou 't Kors wezen?") en de de deur ging open met het bekende noodlottige gevolg. Eerst toen de wolf met een grote (redactie) schaar door uw ver slaggever was opengeknipt, was het geitengezin (de Pers) weer verenigd. Een Tilburgse aalmoezenier droeg met veel verve het „Scherresliep Vort hond" voor en 'zijn district kon niet nalaten, Nederland te vergasten °P „Wij zijn de schoonste stad van 't laand en ons vader is fabrikaant." OUDE BEKENDEN. TTE VOLGENDE DAG, Zondag, bracht een grootse plechtigheid: de H. Mis in de open lucht voor 3500 koempoelanezen opgedragen door Mgr dr. A. C. Ramselaar, oud-hoofdaal moezenier. Zjjn opvolger, aalmoeze nier Verhoeven, hield een predicatie die dipe indruk maakte door het ver kennerschap in de juiste sfeer en het juiste licht te plaatsen. In dit kort bestek kunnen wij zijn woorden niet voldoende reliëf verlenen; te wensen ware het, dat des aanmoezeniers woor den hun klankbord zouden vinden in het Leidersblad der beweging. Gedurende de verdere dag, waar van de voormiddag verder gewijd was aan instructieve bijeenkomsten, ont moetten we nog tal van oude beken den uit de beweging. Zo zagen we een der grondleggers, dokter Hans ten Berg, de vroegere hoofdcommissaris generaal P. van Leeuwen, wien het verblijf in het oude milieu goed deed en een der leden van het eerste be stuur mr. Anton Fens uit Eindhoven. Andere gasten waren een delegatie van de zustervereniging „De Ned. Pad vinders" en Commissaresse Neyens van de Gidsenbeweging. En later ver schenen Mr. René Höppener, voorzit ter van de Kath. Jeugdraad en zijn voorganger, staatssecretaris mr. J. Sals. Dr. A. Starmans, de nieuwe Com missaris voor Training, hield een uit stekende speech over de betekenis van het Verkennen in onze dagen. Speciaal bracht hij naar voren de diepe zin van de technische eisen die een jongen trainen tot een graad van vaardigheid, waardoor hij anderen kan helpen. „Wie het verkennen uit de tijd verklaart, heeft geen kijk op de wereld of op de beweging, waar schijnlijk op geen van beideij!" INCIDENT. MSTERDAM bereidde inmiddels 'n grootse demonstratie voor, die he laas niet dat effect had, wat men er van had mogen verwachten. De sym boliek was een beetje erg ingewik keld en de zon, die tot nogtoe zo stra lend had geschenen, trok zich terug achter regenwolken die zich ontlast ten boven de menigte die dekking zocht. Tot overmaat van ongeluk deed een der medespelenden, een Amster damse hopman, een ernstige val. He laas tegelijk met pseudo-slachtoffers van imitatie-ongevallen, waardoor men niet direct merkte dat het hier ernst was. Na de demonstratie volgde het slui tingslof en het strijken van de vlag gen. Hoewel het einde niet dat sponta ne karakter van het begin der Koem poelan droeg, mogen we deze bijeen komst met recht de Koempoelan der Spontaniteit noemen. We vonden er in weer de levenslust en enthousias te opgewektheid en de scoutlike im provisatie der eerste jaren van de Be weging, hetgeen beloften inhoudt voor de komende jaren. El bijzonder woord van hulde ver dient commissaris Vermeulen, die binnen één week met een paar po tige voortrekkers een kamp met 200 tenten had opgezet, voor altaar en kapel, klokketoren enz. 3500 m. rond hout en bijna 4 km. touw had ver werkt en tanks en zgn. Marshall koeien, tezamen met een capaciteit van 7300 liter water had geplaatst. HET WAS EEN KLEURRIJK BEELD, dat de start bood, toen het vertrek sein was gegeven voor de ruim tach tig amateurs, die Zaterdag deelnamen aan de provinciale wegkampioen- scliappen voor Brabant en Zeeland, welke in Chaam werden gehouden. Slechts achttien renners beëindigden de wedstrijd, waaruit voor Brabant Jef Roovers, Etten als winnaar te voorschijn kwam. Zeeuws kampioen werd van 't Westeinde, Nieuwdorp (Voor verslag zie de sportpagina). CINDS DRIE WEKEN geleden is het gedrag van mevrouw Giuliano. de moeder van de Siciliaanse bandieten koning Salvatore, plotseling veran derd. Van een zwijgzame oude vrouw, vol zorgen over haar zoon, is zij „een opgewekte babbelkous" geworden. Hierdoor zijn geruchten ontstaan, dat haar zoon in veiligheid is en zich thans te Boston in de Verenigde Sta ten bevindt. »UV«UV411V.»1VV14 ttuLusuujj aa.li.Y X Udg VCXSUCIVb» Wmm wm MV W - - - - Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau vow Zeeuws-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102. (Bijbureaux: OOSTBURG, Nieuwstraat 22, Telefoon 35; TERNEUZEN, Axelsestraat 45, Telefoon 2347) DE ZEVEN MINISTERS, die als voorbereidende commissie in Parijs besprekingen hebben gevoerd over de Europese beta lingsunie, zijn het eens geworden over de voornaamste punten van dit belangrijke onderwerp. Men meent nu, dat het mogelijk zal zijn, de Europese betalingsunie met terugwerkende kracht op 1 Juli te doen intreden. Vl/TL NEDERLAND in de toekomst aan allen een behoorlijke levens ruimte kunnen bieden, dan zal het tot een doelbewuste industrialisatie moe ten komen. Voor het bouwen der no dige en juiste industrie beschikt ons land over een te gering aantal inge nieurs en om tot opleiding van het nodige aantal te komen, is de stich ting van een Tweed®-Technische .Ho geschool een eis van de allereerste urgentie. Het belang eist, dat deze Tweede Technische Hogeschool in het Zuiden komt, aldus de argumentatie van het Tweede Kamerlid J. Peeters op de Landdag-Zuid van de Jongeren in de K.V.P. (Brabant, Limburg en Zeeland) Zondag te Eindhoven in het gebouw „Katholiek Leven' gehouden. In een helder betoog belichtte deze spreker in zijn onderwerp .De roeping van de Europese jonge mens", hoe door het gemis van rechtvaardigheid en liefde bij de volkeren onderling de U.N.O. eenzelfde falen laat zien als de Volkerenbond van na de eerste we reldoorlog. Ook nu is het weer de macht die het recht uitsluit en daar mee Europa in de diepe armoede heeft gestort waarin het zich nu bevindt. Vooraf sprak dr. J. Delfgauw over „Moeten er mensen sterven, vóór dat wij leven kunnen?". Deze spreker kwam tot de conclusie dat kinderbeperking tenslotte moet leiden tot een algemene verarming van het land. Met redenen omkleed toonde hij ook aan, dat het kiezen van het juiste be- rpep beslissend zal zijn in het bepa len van de werkloosheid in de toe komst voor ons land.. De regering heeft te zorgen dat voor de normale aanwas der bevol king werk- en bestaansmogelijkheid wordt verzekerd, beklemtoonde hij. ZANDER diepe stilte droegen Eind- hovense leiders Zaterdagmiddag 'n ongeveer 70 c.m. hoge beeltenis van Sint Joris de Goudsberg te Lunteren op, waar de Kath. Verkenners van Nederland hun Koempoelan hielden. Dit beeld, vervaardigd door Alb. Ter mote wordt door de verkenners van verschillende districten door Neder land gedragen, zodat het tenslotte 'n reis door geheel ons land zal hebben gedaan tot stichting en opwekking van allen, die deze ridderlijke Heilige willen navolgen. Zaterdagavond stond het beeld nog op het kampeerterrein. Doch Zondag ochtend was het verdwenen. Het Na tionaal Hoofdkwartier in de grootste verlegenheid, omdat de Koempoelan zou worden besloten met een plechti ge uittocht van de beeltenis, die dan weer naar Eindhoven- zou terugreizen om vandaar uit de onderbroken tocht voort te zetten. 1 Eerst verdacht men de persverte genwoordigers van een aardigheid, doch deze waren er volkomen onschul dig aan Toen, op het laatste moment, kwam er een anoniem telefoontje uit Overasselt, dat meldde, dat Sint Joris daar was opgedoken. Zeer verontwaardigd deed Hoofd commissaris baron van Voorst tot Voorst aan het slot mededeling van deze, wat hij noemde, ongepaste grap. De Eindhovenaren moesten, op terug tocht naar de lichtstad, een ommetje naar Overasselt rijden. (Van een bijzondere medewerker) ■\XTat gaat bet vaderland bieden aan de „burger"-thuisvaarders? Welke mogelijkheden liggen er voor de nieuwkomers? Met deze vragen eindigden we ons eerste artikel Daarover willen we nu nog iets zeggen. De thuisvaarders hebben voor het allergrootste deel sinds de be vrijding in 1945 beter gezegd sinds het begin der internering in voorjaar 1942 geen eigen huis meer bezeten. In de volgepropte steden in Indonesië hebben ze zich gelukkig geprezen, inwoning te krijgen in een paar kamertjes, die ze met tweedehands rieten meubel tjes tot een soort home trachtten te herscheppen. Hun verlangen hier in het vaderland gaat uit naar éindelijk een eigen woning. Op dit punt zal de teleurstelling direct krachtig spreken. De duizenden repatrianten zullen, voor zover ze zich niet ds weelde van dure ge meubileerde kamers kunnen ver oorloven, voorlopig in kampen wor den ondergebracht. En dat „voor lopig" is, bezien in het licht van de woningschaarste en het tempo van de wederopbouw, een elastisch begrip. Wie ambtenaar is, of geweest is, heeft altijd zijn wachtgeld of pen sioen achter zich en zal er, na een periode van zich-aanpassen aan het Nederlandse levenspeil, dus wel komen. Maar hoe gaat het met de zeer, zeer velen, die altijd „parti culier" zijn geweest? Kleinere za kenmensen die in lange jaren van moeizame arbeid een eigen bedrijf hebben opgebouwd, dat door de oorlog is kapot gegaan, hebben, in de chaos van 1945 tot nu, de kans niet gekregen er zich weer boven uit te werken. Ze komen als vrij wel armlastigen naar Holland, ver dwijnen in de doorgangskampen en voegen zich bij de rijen werkzoe kers voor de loketten der ambtena ren van sociale dienst, arbeidsbe middeling enz. Wat gaan onze gewezen planters beginnen? In het vaderland is aan hen geen enkele behoefte. Erva ring op het gebied van koffiecul tuur, bereiding van kinabast, ver werken van melasse heeft Neder land niet nodig. Een kleine kans zal er wellicht zijn voor jongeren onder hen, die naar Nieuw-Zee- land of Canada willen emigreren, maar de grote meerderheid van de mannen, die de ruggegraat van het economisch bestel In het voor oorlogse Indië hielpen vormen, zal na wanhopige pogingen om aan de slag te komen, op de duur tenminste, dat is te hopen te recht komen in administratieve baantjes en in plaats van het snij mes en de latex-cup, wordt de inktpot het symbool van hun ar beidsvreugde. Ht is voor alle hier wonende Nederlanders een dure plicht zich te bezinnen op het lot, dat diegene wacht, die eertijds hielpen van Nederlands-Indië een groot en, g< td land te maken, en die door Indonesië van nü worden uitge stoten Want anders kan men het niet noemen. Mensen, die immer vreugde heb ben gevonden in het werk, zijn drie maanden geleden teruggedrongin In de functie van „adviseur", en hun voornaamste bezigheid be staat uit het opstellen van advie zen die door de Indonesische baas niet worden begrepen en dus niet gevolgd, terwijl de rest van de werkdag tijd Iaat voor kruiswoord raadsels. De vroegere Europese middenstandsbedrijven kunnen niet meer draaien, er is té veel „red tape", en té veel attentie van de zijde der Indonesische belas tingautoriteiten, die werken met halve dozijnen aanslagbiljetten per werknemer. Over het gevaarvolle bestaan van de Nederlanders bui ten de grote steden is voldoende gepubliceerd, om te begrijpen, dat het voor de planters onaanvaard baar is geworden. J^Jet Nederlandse volk van ruim tien millioen zielen zal zich de komende maanden aangevuld zien door tienduizenden, die ont moedigd, verbitterd en dus uiter mate critisch zijn door alles wat ze in de afgelopen jaren hebben ondergaan. Van beide zijden moet worden geëist een zich willen aan passen aan elkaar, maar vooral: 'n wijd open oog te hebben voor elkanders waardeerbare kwalitei ten. De Indischgast beteugele zijn soms tot in het onredelijke opge voerde critische zin, de Hollander werpe de lauwheid, die hem ten opzicht 3 van al wat vooral de laat ste tijd in Indonesië geschiedde, nu an zich af. Hoe meer sympathie, hoe meer begrip voor hun persoonlijke moei lijkheden de repatriërenden in het volk van Nederland aantreffen, hoe lichter hun de overgan» zal vallen van wat geweest Is naar wat komen gaat. Die sympathie en dat begrip hebben zij minstens, man voor man tenvolle verdiend. G.

de Stem | 1950 | | pagina 1